WiUdoetUütlfotvtiieHtiid? „Mannen achter het loket" „De tweede postbestelling" 1 ZATERDAG 21 MEI 1938 HAAREEM'S DAGBLAD 7 MANNEN achter het loket U kent hen, wij kennen hen allemaal. Bijna eiken dag kij ken we hen op de vingers, wanneer deze voorzichtig, secuur en toch vlug de postzegels voor ons uit het boek scheuren, of een girobiljet of een postwisselformulier in bewerking ne men. Langs de tralies van het loket heen werpen we dan een steelschen blik naar de plichtsgetrouwe figuur, maar we hebben meestal erge haast of zijn een tikje soms een groot tikje uit ons humeur, want we hebben in een heel lange rij moeten wachten tot 't onze beurt was en willen daar om vlug weg komen; achter ons is de rij weer aangegroeid, alsof er nooit een eind aan komt. En als we gehol pen zijn komt er een ander voor het loket. En weer een ander. Den gehee- len dag door anderen, een lange rij menschen gaat voorbij. Maar de man achter het loket blijft. Trouw op zijn post. geven antwoord Van een scheepsbouwer een zanger en een schilder.. Zingen in zijn vrijen tijd doet ambtenaar Jansse. Hier is de bariton aan het re-peteeren. Misschien heeft één van u, wanneer hij eens geen haast had, wanneer hij geen rij lang had behoeven te wachten, en wanneer er geen sleep menschen achter hem stond te trappelen van ongeduld, zich voor de tralies van het loket wel eens peinzend afgevraagd wie of die man achter het loket nu wel was? Of-ie nooit iets anders zou doen dan post zegels uitscheuren, postzegels plakken, post zegels stempelen, kaarten tellen, biljetten-in- een-machientje-douwen-waar-ze-kant-en- klaar-uit-komen? Of-ie zijn heele leven nu alleen maar bankbiljetten zou natellen en vragen-of-u-uw-handteekening-ergens-onder- wilt-zetten of zeggen dat u eerst een identi teitsbewijs moet hebben voordat u iets van 'm krijgt? Een zeer menschelijke vraag in oogenblik- ken van bezinning. U heeft ze misschien wel eens gesteld? Maar 'k verwed er wat onder dat u „de mannen achter het loket" nooit om het antwoord gevraagd hebt! Hij bleef voor u naamloos, alleen-maar-de-man-van-de-post zegels, de postwissels en van den aangetee- kenden-brief-waar-te-weinig-opzit Wij hebben het voor u gevraagd. Het is im mers een goed ding het leven van vele kanten te bezien. Ge kunt er geen kanten genoeg aan vinden. Plichtsbetrachting is een goede zijde van het levensprisma. Maar verheffing, het maken van dingen die niet gemaakt moeten worden, 't maken van dingen omwille van het plezier ervan, uit liefhebberij, vormt een kleu riger zijde van het prisma des levens, en de kant van de plichtsbetrachting krijgt iets van die kleur mee. En wordt er schooner door. Daarom vragen wij de „mannen achter het loket": wat doet u als u niet achter het loket zit? Wat doet u in uw vrijen tijd? Om dat u, geachte lezer of lezeres, u deze vraag weieens heimelijk heeft gesteld. Maar u kocht postzegels aan 't loket en ging voorbij in de lange rij. 'k Kocht ook postzegels. Maar ik plakte ze op een brief, waarin het antwoord op uw onuitgesproken vraag stond. Hier is het. zijn vrijen tijdscheepsbouwer. Ja, het schip is nu al weer een poos klaar en aan zilte nat toevertrouwd, maar misschien wordt er nog wel eens een boot op stapel gezet in den tuin van het huis van de familie de Vos. Misschien. Ja, een stadstuintje is een merk waardige plaats voor een scheepswerf. Maai de heer de Vos bouwde er dan toch maar een schuur en legde er de kiel voor een zeilboot, waarmede hij nu al menige tocht op de Kaag en andere wateren achter den rug heeft. „We begonnen met mallen te maken" vertelt de loket-ambtenaar-scheepsbouwer „de vorm van de spanten, waar de huidplanken omheen werden gebouwd. Vier en twintig planken moesten in gebogen model gezaagd worden. En dat gebeurde naar den vorm van één mal. Toen moesten de planken aan een kant schuin worden afgeschaafd. Bij den bouw van zoo'n scheepje moeten de planken natuurlijk over- naadsch bevestigd worden, met het oog op het uitzetten. En nergens mogen spijkers in, want die gaan roesten. Om de 5 c.M. zit een klinknagel. Bijna 2000 klinknagels zitten in totaal in de boot. Met linnen en loodwit wer den de naden gedicht. We mijn zoon heeft meegeholpen hebben 11 eikenhouten spanten gezaagd. Op de plaats van de midden- mal moest de hoofdspant komen. Toen heb ben we thuis nog de dekbalken gemaakt. Maar daarna moesten we met de boot verhuizen, want anders hadden we die nooit meer door het huis heen naar buiten kunnen krijgen! Nu ging het scheepje met heel wat schipperen nog door de voordeur naar buiten. Dat is me was geweest. En toen hebben we hem aan het Spaarne verder afgemaakt. Eerst het dek en toen de kajuit afgetimmerd. Het heeft met elkaar een jaar geduurd voordat we ons scheepje kant en klaar hadden". „En heeft u er voldoening van?" „En hoe. Elk jaar wordt het schip als het ware mooier. En het ding loopt prachtig op het water. We kunnen er ook in slapen. In de kajuit zijn twee en in de kuil nog eens twee slaapplaatsen. Gaat u mee eens kijken?" En we gingen kijken. Rank lag het scheepje aan de Jan Gijzenkade. En op de boek stond de naam „Fox". „Dat is mijn naam in het Engelsch", lichtte de heer de Vos lachend toe. Daar waren we uit onszelf beslist nooit op gekomen. Ambtenaar aan een ander loket, de heer Jansse zingt in zijn vrijen tijd. Er zullen meer ambtenaren zijn, die zingen. Maar dan in hun badkamers! De heer Jansse is even wel een heusche bariton. Hij zong o.a. de rol van den Mufti in „De burgeredelman" op een feestuitvoering van het mannenkoor „Cae- cilia". Natuurlijk is hij ook lid van het Postaal mannenkoor. In Schoonhoven won hij in een zangcon cours voor solozang een mooien beker. En op het getuigschrift dat hem hierbij verstrekt werd, staan de veelzeggende woorden: Zeer goed gezongen, uitstekend van opvatting en „Vijf en twintig jaar geleden zong ik al in „Inter Nos". Ook nu zit ik daar nog in". En het album waarin vele krantenknipsels en foto's zitten, vertelt veel over de carrière van den zanger-uit-liefhebberijOok voor de radio trad hij op. In Euterpe" voor de N.C.R.V. en ook voor de A.V.R.O. Een heele doos met medailles vormt het be wijs van de vele prijzen die de heer Jansse gehaald heeft. Eens heeft de ambtenaar-aan- het-loket de kans gehad om voor zanger te worden opgeleid. „Vroeger was ik schilder," zoo vertelde hij. „En toen knapte ik eens iemands huis op en ik had de gewoonte om tijdens het werk te zingen. De eigenaar had me al een paar keer gezegd om toch niet zoo'n lawaai te maken. Maar ik kon het niet laten. En toen ging hij eens met mijn vader praten, want hij wildemijn zangstudie bekostigen! Maar mijn vader had er niet veel ooren naar en zoo kwam er niet veel van. Maar ik kan niet zeg gen, dat het me spijt dat het zoo geloopen is Het kan best goed zijn als zooiets liefhebberij blijft. Alleen de allerbesten kunnen het in de professie bolwerken. En de uiterlijke mooiheid van het kunstenaarsbestaan der anderen, daar weten we tegenwoordig genoeg van. Daarom, ik ben er heel tevreden mee dat het liefhebberij gebleven is. Maar naast een beoefenaar van den zang is Deze boot bouwde de ambtenaar-aan-het- loket, de heer de Vos, in zijn vrijen tijd. de heer Jansse nog een bewonderaar van den zang, niet dien van de menschen zoozeer, maar van onze gevederde vrienden: de vogels JDe heer Jansse is n.l. natuurliefhebber ook. Hij heeft prachtige foto's gemaakt van vogels, die op hun nest zitten te broeden. „Eens hebben we geprobeerd om een aschgrauwe kiekendief op zijn nest te foto grafeeren. Ik had me daartoe onder takken bedolven om één met de natuurlijke omgeving te lijken. Maar het gelukte ons alleen de jongen op de plaat te krijgen. Hier ziet u ze". En we zagen ze. En u, geachte lezer of le zeres kunt het plaatje ook zien, want het is hierbij afgedrukt. En een heel album vol van prachtige vogel foto's en foto's van nesten ver telt ons van de tweede liefhebberij van amb tenaar Jansse. Daar zijn de eieren van de oeverzwaluw, van de blauwe reigers, de nachtzwaluw en de middenslagstern. Daar zijn de foto's van het koekoeksei, de fuut, de torenvalk en de boom valk. En griel niet te vergeten. Een zeldzame opname. De kwikstaart op zijn nest is ook best. En zoo is er een bonte rij. „Het bestudeeren en observeeren van vogels is een liefhebberij op zichzelf", zoo meent de heer Jansse. „Het opsporen van de nesten is niet zoo eenvoudig, want daarvoor moet je systematisch te werk gaan en den kijker mee nemen. De eieren kleuren zoo gelijk aan de omgeving dat je ze moeilijk kunt vinden. En de vogels zelf verraden hun nest niet als ze je maar even in de gaten hebben. Maar juist door het met eindeloos geduld observeeren van het vogelleven ben je de natuurliefhebber en bewonderaar". Dat is een goed ding. Maar ook het maken van vogel/oto's en het bestudeeren van het leven in de natuur vormt een liefhebberij van ambtenaar Jansse. Hier is een zeldzame opname van zijn hand van jongen van een aschgrauwen kiekendief. De ambtenaar aan het loket, één van de vele Dit winterlandschap is een resultaat van het schilder- en teekenioerk, loketten die het postkantoor telt. de Voa ls in v. d. Walle doet, wanneer zijn vrije tijd aangebroken is. De heer v. d. Walle, ook één van de ambtena ren, die het publiek op het postkantoor da gelijks trouw aan het loket ten dienste staat, teekent en schildert in zijn vrijen tijd. We drukken een werk, een winterlandschap zooals u ziet, hierbij van hem af. De duidelijkste ma nier om deze vrije-tijd-bezlgheid te demon- streeren. U ziet het ding mag er zijn! „Maar kunst is het niet," zegt de heer v. d. Walle. En in de beperking van eigen kunde ligt een kunst, die niet ledereen verstaat. Een le venskunst, die den mensch, die zijn vrijen tijd goed weet te besteden, ook uit hoofde van zijn liefhebberij eigen is. Dat hebben we kunnen constateeren Alles heeft z'n plaats in het leven. Kunst is kunst. En liefhebberij is liefhebberij. Men moet deze twee grootheden niet vergelijken. Zij hebben ieder voor zichzelf hun beteekenis en hun zin. Dit is dan het slot van den speurtocht, die we op jacht naar liefhebberijen in ons Haar- '.emsch postkantoor ondernomen hebben. Het resultaat moge ons inzicht verbreeden. De beloofden u in ons eerste artikel over de vrlje-tijd-besteding van Postambtenaren nog „een tweede bestelling". Hier is ze. Het is goed nieuws, dat u ontvangt. v. H. Ned. Mii. voor Nijverheid en Handel. Mr. Hart over Overheid en Bedrijfsleven in Ned. O.-Indië. Voor de leden van het Departement Haar lem der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel sprak Vrijdagavond mr. G. H. C. Hart. te Den Haag. Hoofd van de afd. Handelspolitiek van het Departement van Koloniën, over het on derwerp: „Overheid en bedrijfsleven in Ned. O.-Indië". Spr. begon met te zeggen, dat zijn causerie ook zou kunnen heeten ..actieve economische politiek in Ned.-Indië". De overheid heeft in Indië tegenwoordig een ordenende en stimu- leerende taak. Ordenen wordt in Indië op gevat als „bezorgd besturen", het is een door de omstandigheden opgelegde noodzakelijk heid. Er is ingegrepen op de momenten, waarop het noodzakelijk was. Met het be ïnvloeden van het economische leven mag de overheid zoo ver gaan, als het algemeen be lang eischt, dus zeker mag het in gevallen waarin zonder het ingrijpen der overheid schade zou ontstaan, voor de gemeenschap. En de maatregelen moeten staan in verhou ding tot het te bereiken resultaat. Het in grijpen moet krachtig -en kordaat zijn, niet halfslachtig. In de crisisjaren heeft Indië te kampen gehad met binnenlandsche en buitenland- sche gevaren: een der belangrijkste was de terugval van de waarde van den export ta riefmuren. contingenteering speelden daarbij een rol). Verder was er de Inkrimping van de vrije wereldmarkt voor de Java-suikerindus- trie. Toen de V.IB.P. uit elkaar gevallen was, riep de regeering de N.I.V.A.S. in het leven, die 3 millioen ton suiker kreeg te .spuien", waarin zij tenslotte slaagde, maar het pro ductie-apparaat moest worden ingekrompen tot een dat slechts VA millioen ton kon pro- duceeren. Dit was een zeer ingrijpende maat regel, die toch niet afdoende zou geweest zijn, als de bekende .suiker-conferentie" in 1937 in Londen niet was gehouden. Tegen de verwachting van velen in heeft deze confe rentie resultaat opgeleverd; 21 landen heb ben hier evenwicht gebracht tusschen con sumptie en productie Hetgeen niet wil zeg gen, dat deze overeenkomst niet groote leem ten zou vertoonen. Ook voor de thee werd een internationale overeenkomst bereikt, die nu pas voor 5 jaar is verlengd. Gevolg: vrij be vredigende prijzen. En op zeer efficiente en aantrekkelijke wijze wordt propaganda ge maakt voor het thee gebruik. Voor rubber restrictie zijn tientallen plannen gemaakt en weer verworpen; tenslotte nam men zijn toevlucht tot het bevolkingsrubber uitvoer recht. Ook op dit gebied kwam weer een in ternationale regeling tot stand tusschen een achttal landen. Het is een straf en misschien onbillijk stelsel, maar heeft toch goed ge werkt Januari 1937 werd het uitvoerrecht afgeschaft. Een vierde belangrijke overeenkomst had betrekking op de tin. Ten opzichte van oliën en vetten kon geen overeenkomst bereikt worden, evenmin voor koffie en vezels. De beperking van de productie van kina was een delicate geschiedenis, omdat uit kina de kinine, een algemeen gebruikt geneesmid del. wordt bereid. Voor de kapok werd de Kapok Centrale opgericht, waardoor qualiteit en prijs der kapok verbeterden. Later zijn de prijzen weer achteruitgegaan. Spr. meent dit te kunnen beschouwen als een kinderziekte. Ook van bevolkingstabak, harsen, gommen en etherische oliën werden centrales opge richt. Na de pauze behandelde spr. de maatrege len die vallen onder de categorie „verweer", los van de internationale samenwerking. Japan kwam als sterk concurrent aan de markt O.a. kwamen nieuwe Japansche im porthuizen op, die zich een groot dee! van den handel toe-eleenden. Japan concurreer de ook tegen de Java—ChinaJapan-lijn. De crisis-invoer-ordonnantie werd als tegen maatregel ingevoerd en werkte wel goed. Verschillende verdragen met het buitenland werden gesloten. Wisselwerking tusschen Indië en het Moe derland werd bevorderd, vooral ten opzichte van handelspolitieke hulp. Om den Javaanschen landbouwer te hel pen werd een wisselend invoerrecht geheven op buitenlandsche rijst. Een andere belang rijke maatregel was de bevordering der In- landsche nijverheid, waarbij het intusschen nooit de bedoeling kan zijn van een land- bouwland een indiistrieland te maken. Men is hierbij geleidelijk de juiste richting aan het vinden. De bedrijfsreglementeering werkt al 4 jaar voor verschillende bedrijven. Wat op het gebied van bevordering der emigratie (overbrenging van Javanen naar de buitengewesten) geschiedt, kan nog slechts zeer gering genoemd worden. Maar in de toekomst kan ongetwijfeld op dit ge bied meer worden gedaan. Kan veel van wat de regeering doet verder aan particulieren worden overgelaten? Het is zeer wenscheiijk dat de regeering een een maal Inge voerden maatregel ook gehéél door voert. Maar op den duur zou de spanning voor de overheid wel te groot kunnen wor den. De overheid ga dus niet verder dan de omstandigheden toelaten. Nadat nog eenige vragen waren gedaan sloot de voorzitter. Ir. J. Telders, de bijeen komst met woorden van dank aan den inlei der voor zijn heldere uiteenzettingen. AMSTERDAMSCHE AARDAPPELMARKT ambtenaar De prijzen waren heden onveranderd, aanvoer bedroeg 210.000 K.G. BED RIJ FSR AAD VOOR 11ET BLOEM- BOLLENBEDRIJF. Dezer dagen kwam de Bedrijfsraad voor het Bloembollenbedrijf alhier in vergadering bij een. Nadat verschillende ingekomen stukken en eenige regelingen van huiselijken aard waren afgewerkt, had een nabeschouwing plaats over het bU de werkcommlssie tot be strijding der werkloosheid ingediende rap port. waarmede de leden zich algemeen kon den vereenigen. Een nadere gedachtenwisseling volgde over het door den raad geopperde idee betreffen de het waar mogelijk laten spitten na drai nage inpiaats van omspuiien van gronden. Met voldoening werd te dien aanzien kentr.s genomen van een brief van de rijksinspectie voor de werkverschaffing, waarin werd me degedeeld, dat ook de rijksinspectie in prin cipe veel voor het door den raad voorgestelde systeem gevoelt. Besloten werd elke gelegen heid die zich zal voordoen aan te vatten om waar mogelijk het spitten na drainage boven omspuiten te bevorderen. Na behandeling van het jaarverslag waar mede de leden hun instemming betuigden, is nog een bespreking gehouden over het bloembollenpellen en over het indertijd bij den minister ingediende verzoek tot het verleenen van kinderbijslag in werkverschaffing. HAARLEMSCHE CHRISTELIJKE BESTURENBOND. Een dezer dagen hield de Haarlemsche Chr. Besturenbond zijn Jaarvergadering. In zijn inleiding besprak de voorzitter voor al het groote belang van vakorganisatie en vooral van de Christelijke vakorganisatie. Be sturen en propagandisten moeten werken om de organisatie uit te bouwen. De teruggang is gestuit, we gaan nu weer vooruit, Dan wenschte de voorzitter dat zich zooveel mogelijk leden zouden aansluiten bij het tu- berculosefonds „Draagt elkanders lasten". Nu zijn ongeveer de helft van de Chr. georga- niseerden er bij aangesloten, laat het parool zijn elk lid ook lid van het T. B. C. fonds. De Centrale voor Werkloozenzorg welke zoo veel doet voor de werklooze jongeren houd van 30 Mei tot 5 Juni haar collecte-week. Men moet de handen ineen slaan om deze ook in Haarlem tc doen slagen. De voorzitter bracht de Coöperatie Patri monium onder de aandacht der leden. Ook werd nog gememoreerd het groote nut der Chr. Sociale Studieclub. De secretaris deelde mede dat er ook weer enkele leer en ontspanningskampen in dezen zomer gehouden zullen worden, deze duren vier dagen en zijn bestemd voor oudere werk- loozen. Verschillende hebben zich daar dan ook reeds voor opgegeven. Na een korte bespreking van het jaarver slag werd dit goedgekeurd. Daarna trad op den heer Buwalda declama tor. Zijn optreden viel zeer in den smaak bij alle aanwezigen. ,.11 II. V." EN „DIK RAECKSE". Tuinfeest in park „Groenendaal". De H.H.V.-vereeniging van oud-leerlingen der Hoogere Handelsschool (H.B-S.a) te Haarlem organiseert, in samenwerking met de vereeniging ..Die Raeckse", op Zaterdag 25 Juni e.k.. haar jaarlijksche en reeds in ruimen kring bekende tuinfeest in park „Groenendaal" te Heemstede. Deze avond wordt door de beide genoemde vereeniglngen aangeboden aan de dan ge slaagde eind-examinandi der HBB.a Niets zal nagelaten worden om dezen avond te maken tot een unicum in deze om geving. Een uitstekende band ,een feestelijk verlichte dansvloer op het terras van het restaurant, speciaal versierde en verlichte zalen en tenslotte een zeer bijzondere attrac tie zullen daartoe bijdragen. HOLLAND—AMERIKA LLJN. Lochgoil, Vanc. n. Rott. 17 v. Los Angeles. Lochmonar, Vanc. n. Rott. 18 v. Tacoma. Blommersdijk, Rott. n. Tampico p. 19 Dung. Edam, Philadelphia n. Rott. 18 v. Boston. Damsterdijk, Rott. n. Vancouver 19 te Swansea. Leerdam, 20 v. N.-Orl. te Rott. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN. Almkerk (uitr.) 19 te Bombay. HALCYON LIJN. Stad Dordrecht, n. Lulea p. 19 Holtenau. Rozenburg. 19 v. Bilbao n. Rott./Vlaard. Stad Maassluis, 20 v. Rott. n. Narvik. Stad Haarlem, n. Melilla p. 19 B. Head. Stad Zaandam. Vlaard. n. Bilbao p. 19 Ouess HOLLAND BRITSCH-INDIë LIJN. Hoogkerk, 20 v. Calcutta te Rott. HOLLAND—OOST-AZIë LIJN. Gaasterkerk (uitr.) 18 te Taku Bar. Serooskerk, 20 v. Rott. n. Antwerpen. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (uitr.) p. 19 Ouessant KON. NEDERL. STOOMBOOT MIJ. Nereus, 20 v. Amst, n. Rott. Merope, 20 v. Amst n. Gothenburg. Hercules. 20 v. Amst. n. Rott. Orpheus, 20 v. Amst. n. Kopenhagen. jStelIa, 20 v. Rott. naar Tunis. Titus, 20 v. Rott. n. Lissabon. Aurora, 20 v. Lissabon te Genua. Vulcanus, 20 v. Tanger n. Malta. Rhea, 19 van Constantza te Volo. Irene, 20 v. Amst. te Hamburg. Mars, 19 v. Messina n. Lipari. Odysseus, 19 v. Vigo n. Amst. Perseus, Amst. n. Kopenh. p. 20 Holtenau. Stella, 20 v. Amst. te Rott. Venus, 19 v. Malta n. Piraeus. Flora, 20 v. New-York n. Port au Prince. Baarn, 18 v. Valparaiso n. Corral. Cottica, Amst. n. Paramaribo 10 v. Madeira Crijnssen, Amst. n. Barbados 19 v. Madeira. KONINKLIJKE SHELL. Agatha, 17 te Calcutta n. Aroebaal v.o. Agnita, 24 te Jarrow-on-Tyne verw., n. Amst voor dokken. Mirza, 21 te Spezla verw. n. Haifa v.o., wsch. Halifa, Pauillac, Rouaan. KON. HOLLANDSCHE LLOYD. Montferland (thuisr.) 17 te Santos. MEYER EN CO.'S SCHEEPVAART MIJ. Deucalion, Japan n. Rott. 19 v. Hongkong. Calchas, Japan n. Rott. 20 v. Singapore. Rhesus, 18 v. Liverpool te Batavia. Polyphemus. Batavia n. Amst. 19 Gibralt. Agamemnon. Japan n. Rott. 20 v. Marseille. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (uitr.) 20 van Southampton. Siantar (uitr.) 20 v. Suez. Kota Agoeng (thuisr.) 19 te Marseille. Blitar, 20 v. Batavia te Rott. Kertosono (uitr.) p. 19 Point de Galle Dempo (uitr.) 19 v. Colombo. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. J. P. Coen (uitr.) 19 te Genua. Poelau Bras. 19 v Hamburg te Bremen Tabian 'thuisr.) 20 v. Port Said. Soemba (thuisr.) 20 v. p. Said. Tarakan (uitr.) p. 18 Gibraltar. Poelau Roeblah (thuisr.) 30 v. Sa bang.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 9