Haarlem's Dagblad Terrorist in Rotterdam om het leven gekomen. Opklaring. Vermoedelijk geen bomaanslag. ten wettige fftiddaq Nieuwe haring. tets Theeschenkerij 55e Jaargang No. 16847 Uitgave Ixturens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij IV. V. Bureaux: Croote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplcin 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14S25. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EIS ROBERT PEEKEBOOM HoofdredacteurROBERT PEERF.BOOM Dinsdag 24 Mei 1938 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per poat f3.55. losse nummer» 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-t regel» f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes de rubriek. De Tsjechische hemel is vandaag aardig opgeklaard en Europa herademt een beetje. Niet dat heel Europa in angst zat voor een Europeeschen oorlog, maar sommige men schen werden toch wel erg benauwd En die herademen nu en hopen maar dat de Man in Berchtesgaden de ingeving zal krijgen, dat hij zich niet gewapenderhand van Tsjecho-Slo- wakije meester moet maken. Wij weten im mers allen, dat het van zeer groote beteekenis is welke ingevingen Adolf Hitler krijgt. Dit schijnt tegenwoordig wel de kern der interna tionale vraagstukken te zijn. Deze omstandigheid maakt het evenwel niet gemakkelijk, de zaken juist te beoordeelcn.' En het is merkbaar dat velen dit ondervinden. Vandaar ook dat er af en toe zulke rare pa niekerige dingetjes gebeuren, zooals Zondag middag die aftocht van een heele verzameling Engelsche en Fransche families uit Berlijn. Zij bestelden een extra-trein en togen naar hun vaderlanden. Misschien zijn ze nu alweer terug. Aan de diplomatieke onderhandelingen, die thans te Berlijn gevoerd worden, is eigenlijk geen touw vast te knoopen. Het is duidelijk dat de Engelschen, door middel van hun ge zant Sir Neville Henderson, zich uitsloven om den vrede te handhaven en dat de Franschen zich daarbij hebben aangesloten. Dat hebber. Chamberlain en Halifax gisteren in het Lager- en het Hoogerhuis bevestigd. Zij heb ben zich kalmeerend uitgedrukt en verklaard dat zoowel Praag als Berlijn de Engelsche be middeling waardeeren. En de beide Huizen, dit bedaard aangehoord hebbende, zijn zoo ver standig geweest zich van debatten te onthou den, die in de nog steeds geladen sfeer de een of andere vonk hadden kunnen doen over springen. Zoo is de indruk dus heel goed ge bleven: Engeland bemiddelt, met instemming van Frankrijk, en Praag en Berlijn zijn ar allebei dankbaar voor. Als het zoo doorgaat blijven we allemaal leven. Maar wat er precies gebeurt wordt niet onthuld. Wat Engeland en Frankrijk werkelijk als argument doen gelden, en met welk gevolg, weten we niet. En ik geloof dat het maar goed is ook, dat dit geheim blijft. Want sinds we zoo'n eind teruggewandeld zijn in de historie dat alles weer op grond van staatsprestige be oordeeld wordt alsof er geen andere normen en overwegingen bestaan schijnt alleen de geheime diplomatie practisch uitvoerbaar. Zoodra men iets openbaart waaruit blijkt dat de een of ander iets heeft toegegeven, of eenige toenadering getoond, wordt dat luid keels tot zwakheid-van-zijn-staat bestempeld. De bladen van de tegenpartij zullen wellicht zoo slim zijn dit na te laten, maar goedkoope sensatiekranten in vele andere landen heffen dadelijk een luid geblèr aan en de toestand verergert meteen. Dit stomme, onverantwoor delijke gedoe is een vloek van onzen tijd. 'Het is het soort ezelachtigheid dat alleen in staat is een lawaaiig nieuwtje te waardeeren en niet verder vooruit kan kijken dan hoogstens vier entwintig uurZulke journalistiek is een vergif en een voortdurend gevaar voor het nu eenmaal erg slecht georganiseerde, ja volko men verwarde Europa. Het incident met de twee boeren te Eger schijnt zijn sensatie-waarde ook nog eenigs- zins te behouden. Hitier heeft trouwens een krans gestuurd naar hun begrafenis en daar kan wie dat aardig of gepast of verantwoord vindt weer allerlei aan vastknoopen. Maar eer er parallellen met 1914 worden getrok ken zou ik toch willen doen opmerken dat de aanleiding voor den Europeeschen oorlog toen werd opgeleverd door den moord op den aartshertog Franz Ferdinand, Oostenrijksch troonopvolger, en zijn gemalin Sophie Von Hohenberg. Twee boeren op een motorfiets zijn weer iets anders. Er zijn trouwens van 19141938 heel wat boeren op motorfietsen nabij allerlei grenzen doodgeschoten, als ze wilden smokkelen en niet stopten bij een sommatie. Zoo'n geval is niet goed genoeg als directe aanleiding voor een Europeeschen oorlog. Laten we ons daar dus niet bezorgd over maken. Het duurt nog een paar weken eer de Tsjecho-Slowaaksche gemeenteraadsverkie zingen voorbij zijn. Wij zijn dus nog niet van de onrust af. Maar laat u niet onnoodig alar meeren. Er is heusch een heel goede kans dat het goed afloopt. HOEWEL nog steeds een geheimzinnig waas hangt over de vreese- lijke explosie, welke gistermiddag te ruim twaalf uur op den Coolsingel te Rotterdam hééft plaats gehad, meent men thans toch uit verschillende gegevens te mogen concludeeren, dat de man, die bij de ontploffing om het leven is gekomen, lid is geweest van een terroristenbende, welke haar zetel vermoedelijk in Praag heeft. De man heeft öf een helsche machine vervoerd öf een hoeveelheid explosieve stof, welke ontijdig ontploft is. Men weet niet, of hij op weg was een aanslag te plegen, of alleen explosieve stof vervoerde, om 't naar een andere plaats over te brengen, maar wel meent men te mogen veronderstellen, dat geen aanslag op Nederlanders werd beoogd. Ook houdt men rekening met de mogelijkheid, dat te Rotter, dam een affaire tusschen buitenlanders moest worden beslecht. De werkloosheid te Haarlem. Weer. een goede weck. In de afgeloopen week verminderde het aan tal werkloozen te Haarlem met 81. Er zijn er nu nog 5092. Het getal werkloozen te Haarlem is nu 264 minder dan op denzelfden tijd in 1937. 1035 minder dan in 1936 en 231 minder dan in 1935. Voorloopig is er geen kans dat wij ook onder het aantal van 1934 komen, want daar zijn wij nu nog 680 boven. Als de komende weken nieuwe ver minderingen brengen, is er kans. dat Haarlem weer voor liet eerst sinds langen tijd onder het aantal van 5000 werkloozen komt. De Rotterdamsche politie stond aanvanke lijk voor niets dan raadselen, waarvan zij er nu wel een aantal heeft opgelost, doch welke zij nog lang niet alle heeft kunnen ontwarren. Een van de eerste raadselen, welke opgelost zijn, is die van een hoed, welke men op het trottoir tegenover de bioscoop „Lumière" had gevonden, en waarin de letters P. W. voor kwamen. Al spoedig bleek deze hoed het eigendom te zijn van één der bij deze ramp ge wonden. de heer P. Westra, wonende aan de Noordmolenstraat, die met een wervelfractuur in het ziekenhuis aan den Coolsingel is opge nomen. Een tweede pesoon. de heer W. Pats. uit de Van Oldenbameveltstraat, die met den heer Westra naar een reclame van het theater Lumière stond te kijken de heer Westra is reclameteekenaar en had dus begrijpelijke be langstelling voor reclames .heeft een hoofd wond en een hersenschudding opgeloopen en eveneens in het ziekenhuis aan den Cool singel opgenomen. Daar de heer Pats na de ontploffing riep: „Mijn vriend is dood", dacht men aanvankelijk, dat hij bij den man hoorde, die bij de ontplof fing om het leven was gekomen. Later bleek echter spoedig, dat hij met zijn uitroep den heer Westra had bedoeld. Bij de vele verschillende getuigenverklarin gen was ook vaak sprake van een koffertje, dat het slachtoffer bij zich zou hebben gehad, maar naarmate het onderzoek vorderde kwam men tot de overtuiging," dat zij, die van een koffertje spraken, zich vergisten en dat waar schijnlijk bedoeld is de groote gele actetasch van den heer WeStra, welke men later heeft teruggevonden en welke slechts reclametee- keningen bevatte. Men helt thans naar de meening over, dat de gedoode man heelemaal geen koffertje bij zich heeft gehad, en dat, in dien hij een helsch werktuig heeft vervoerd, hij dit nagenoeg onverpakt in de linkerhand heeft gedragen. Men maakt dit op uit het feit, dat den ter rorist een der beenen bij den romp werd afge slagen en dat de linkerhand totaal uiteenge reten werd, terwijl de rechterhand vrijwel on beschadigd bleef, zóó dat men er zelfs vinger afdrukken van heeft kunnen nemen. Ook zijn hoofd is bij de explosie niet geschonden, zoodat men er, nadat het van bloed en damp gerei nigd was, een foto van heeft kunnen nemen. De doode had blond haar, was van middel matige postuur en van middelmatigen leef tijd. Nog een kwestie. Dan was er de kwestie Tiben. Deze vertelde de politie dat hij al een paar dagen door iemand zou zijn gevolgd. Daar de heer Tiben tal van avonturen achter den rug heeft, meende men eerst aan zijn ver klaringen waarde te moeten hechten, maar la ter bleek, dat Tiben zulk 'n merkwaardige be schrijving gaf van de explosie, dat het waar schijnlijk werd, dat hij er heelemaal niet bij geweest was. Het feit, dat Tiben op den Cool singel woont, wekte bij de politie de veronder stelling, dat hij op het geluid van de ontplof fing is komen toeloopen en toen het verhaal daar heeft opgedischt. Dit wordt bovendien nog gestaafd door het feit, dat. voor zoover thans is na te gaan, het slachtoffer pas Zon dag, misschien zelfs pas Maandagmorgen in ons land is gekomen en er dus van dagenlang volgen van den heer Tiben geen sprake kon zijn. Het staat vast, dat niemand het slachtoffer heeft zien gooien. De ver onderstelling van een bomaanslag komt dus te vervallen. Men houdt thans ook rekening met de veronder stelling, dat men te doen heeft met een ongeluk met ongeoorloofd ver voerde explosieve stoffen. In het bijzonder denkt men daarbij aan een flcschje met zeer licht ontvlam bare vloeistof of iets dergelijks. Deze explosieve stof zou dan bij on geluk tot ontploffing zijn gekomen, hetgeen den vervoerder het leven heeft gekost. Op den man is een pas gvonden, ten name van Joseph Novack. die in 1882 in Duitschland geboren zou zijn. De foto op den pas klopt, maar de vreemdelingendienst schijnt gegronde redenen te hebben aan de echtheid van den pas te twijfelen. Op het slachtoffer zijn ook verschillende pa pieren gevonden, meest afrekeningen van ho tels, gelegen in plaatsen in Griekenland. Oos tenrijk. Frankrijk Duitschland en Italië, daar om veronderstelt men met een internationa len terrorist te maken te hebben. Waarschijn lijk Tsjech van geboorte Er zijn nog eenige getuigen gekomen, die hebben medegedeeld, dat zij op de Kruiskade een man hebben gezien., wiens signalement overeenkomt met dat van het slachtoffer. Hij was toen in gezelschap van een tweeden man. Zij zijn den Coolsingel opgegaanmaar daar hebben zij afscheid van elkaar genomen. In verband hiermede acht men het waarschijnlijk, dat de man voor dezen tweeden vreemdeling het pakje heeft moeten vervoe ren en Novack aldus een schakel is geweest in een wijdvertakten smokkelhandel. Om de identiteit van het slachtoffer alsnog vast te stellen, zijn naar alle mogelijke plaat sen telegrammen en foto's van vingerafdruk ken van het slachtoffer afgezonden Naar den tweeden vreemdeling wordt even eens een onderzoek ingesteld. In de buurt van de plaats, waar de explosie zich heeft voorge daan. zijn een Mexicaansch en een Duitsch geldstuk gevonden. De Coolsingel is in den loop van den mid dag voor het verkeer vrijgegeven. De plaats van het ongeluk is nog met hekken afgezet en staat onder politiebewaking. Het theater Lumière heeft Maandagavond nog geen voorstellingen mogen geven in ver band met een aan te brengen hulpplafond. De stukjes blik, die ten slotte zijn gevonden, acht men afkomstig van de vernielde fittingen en lampbeschermers van het theater Lumière. Het regeeringsjubileum van de Koningin. 6 September algemeene nationale feestdag. 's-GRAVENHAGE, 24 Mei. De regeeringspersdienst meldt: Naar wij vernemen heeft de regee ring besloten, voor zoover het rijks personeel betreft, den dag, waarop het regeeringsjubileum van H.M. de Ko ningin zal worden gevierd Dins dag 6 September a.s. te verklaren tot algemeenen nationalen feestdag. voor Uw kinderen met de dieren De eerste nieuwe is er weer. Genaamd het Hollandsch zeebanket. Voor smullers is er eens te meer Een lekker hapjein het vet. De jonge haring heeft gestoeid In 't zoute water tot voor kort, Nu is hij plotseling gegroeid Zoodat hij tot een „waT'visch wordt. De school is voor hem uitgegaan, Voordat hij daarin had geleend, Hoe zich een haring in 't bestaan, Tegen den sluwen rnensch verweert. De eerste nieuwe is er weer. Genaamd het Hollandsch zeebanket, Het zwom zoo lustig op en neer. Maar het ontkwam niet aan het net. Nu is hij in den dood verstrakt. Na 't leven, dat maar net begon, Met broeders op elkaar gepakt, Als nou, als haring in een ton; Om straks over de tong te gaan, En smeuïg, pittig, malsch en koud. Neemt hij zijn afscheid van 't bestaan, Omdat de mensch zoo van hem houdt. De eerste nieuwe is er weer. Genaamd het Hollandsch zeebanket, En straks wordt het met alle eer Weer in een smulgraf bijgezet. P. GASUS. Het woord is aan De verpleging in (le Haarlemsche ziekenhuizen. Toeneming van het aantal patiënten voor rekening der gemeente. Het blijkt dat het aantal patiënten dat in de Haarlemsche Ziekenhuizen geheel of ge deeltelijk voor rekening der gemeente Haar lem verpleegd wordt in de laatste jaren is toegenomen. Wij geven hier de aantallen over de laatste 4 jaar: Jaar 1934 1935 1936 1937 le kwartaal 1938 totaal aantal verpleeedagen 112416 117.493 135.408 133.687 34.496 Sinds 1935 is het aantal verpleegdagen zeer sterk opgeloopen. Algemeen wordt gemeend, dat de langdurige crisis daartoe heeft bijge dragen. Als in de overige drie kwartalen van 1938 hetzelfde aantal patiënten wordt opge nomen, wordt het..totaalcijfer .over dit jaar weer belangrijk hooger dan in 1936 en 1937 (namelijk 139.356 verpleegdagen). Het is daardoor te verklaren dat de uit gaven voor de ziekenhuisverpleging in den laatsten tijd vrij belangrijk naar boven ge- loopen zijn. In den loop van 1937 wezen wij reeds óp de omstandigheid dat het aantal verpleegdagen van patiënten geheel of gedeeltelijk voor ge meenterekening in het St, Elisabeths Gasthuis dalende was, terwijl het voor de andere zie kenhuizen steeg. Hier geven wij een staatje over de laatste (Adv. ingez. Mea.j jaren: Diacones Maria Jaar Gasthuis senhuis stichting 1934 38562 27697 36103 1935 43411 30147 30974 1936 46533 33391 42121 1937 41242 36756 44079 le kw. 1938 11469 9811 10792 Het opmerkelijke is, dat het aantal ver pleegdagen in het Diaconessenhuis en in de Mariastichting geregeld naar boven geloopen is. Alleen bij het St. Elisabeths Gasthuis is na 1936 een belangrijke achteruitgang gekomen Dit is voor de Haarlemsche gemeentefinan- ciën een quaestie van beteekenis. Men weet, dat hier de vrije ziekenhuiskeuze bestaat. De patiënten ook zij die op gemeentehulp aan spraak maken mogen dus zelf hun zieken huis kiezen. De gemeente betaalt dan de ver- pleegkosten. Maar omdat de gemeente boven dien het tekort op de exploitatie van het Gast huis moet betalen is het uit financieel oogpunt gewenscht dat het Gasthuis zoo economisch mogelijk geëxploiteerd wordt. 1938 laat zich evenwel iets anders aanzien. Als de overige 3 kwartalen hetzelfde beeld vertoonen wil dat zeggen, dat het aantal ver pleegdagen voor het Gasthuis belangrijk hoo ger wordt dan in 1937. Het Diaconessenhuis staat dan ook nog voor en kleinen vooruit gang, maar voor de Mariastichting wordt het een achteruitgang. La Bruyère: Hij die op een goeden dag manmoedig weet af te zien óf van een grooten naam, óf van groot gezag, óf van een groot fortuin bevrijdt zich daarmee ineens van heel wat moeiten heel wat slapeloozc nachten en soms: heel toat misdaden. De opstand in Mexico. President Cardenas tril de ge heele regeering van San Luis Potosi afzetten. Opstandige beweging naar andere Mexicaansche staten overgeslagen. MEXICO-STAD. 24 Mei (D.N.B. President Cardenas heeft den senaat in bijzondere zitting bijeengeroepen om de geheele regeering van den staat San Luis Potosi af te zetten, daar zij uitsluitend uit aanhangers van gene raal Cedillo bestaat. In de bood schap van den president tot den se naat wordt gezegd dat Cardenas vóór het uitbreken van den opstand het optreden van den generaal, die zijn macht ten eigen bate wilde versterken, had geduld, omdat hij steeds nog ge hoopt had, dat Cedillo zijn houding zou wijzigen. Het dagblad La Prensa verneemt, dat het parlement van den staat San Luis Potosi op 15 Mei een besluit heeft genomen, waarbij de politiek van Cardenas ongrondwettig wordt verklaard en de staat bij proclamatie mede deelt van zijn verplichtingen jegens de cen trale regeering ontheven te zijn. Het parlement heeft gedecreteerd, dat alleen het leger van San Luis grondwettig is. Het opperbevel werd opgedragen aan generaal Cedillo. die machtiging kreeg over de open bare geldmiddelen te beschikken om de cam pagne tegen Cardenas te steunen. Het parlement van San Luis heeft alle andere staten der federatie opgewekt in ver zet te komen tegen het bestuur van Cardenas. Neef van generaal Cedillo gedood. Hippolite Cedillo. een neef van den opstan- digen generaal, werd naar Havas verneemt, gedood bij een botsing in de buurt van het dorp Lagunlta, dat in het Z.O. van den staat San Luis is gelegen. Vernomen wordt nog. dat de aanhangers van Cedillo den spoorweg van San Luis naar Tampico hebben afgesneden bij Guadalcazar. op 100 K.M. ten N O. van San Luis. De regeering heeft troepen naar Tampico .estuurd om den spoorweg te beschermen. United Press verneemt uit San Luis Potosi: Niettegenstaande de Mexicaansche regeering beweert, dat zij geheel meester van den toe stand Is. is de opstand nu ook naar de staten Tamaulipas, Vera Cruz en misschien ook naar Guanajato overgeslagen. De autoriteiten be weren. dat de opstand tot drie staten aan grensgebied is beperkt. Echter wordt toegege ven. dat de onderdrukking van den opstand langen tijd in beslag zal nemen Daar het generaal' Cedillo niet gelukt is grooten aan hang te verkrijgen en- hij evenmin over groote hoeveelheden munitie en wapenen beschikt, veronderstelt men dat het niet tot groote gevechten zal komen. Men veronder stelt dat zijn tactiek op een guerilla-methode berust. Daar zijn aanhangers getracht hebben straatwegen en spoorlijnen te vernielen wor den deze thans uitermate streng bewaakt. Het verkeer is tot het allernoodzakelijkste beperkt. De treinen tusschen San Luis Potosi en Tam pico rijden onder geleide van gewapende macht. esJ oms bericht men ons, hoeveel succes men met een Groentje in Haarlem's Dagblad heeft gehad. Dat betcckent, dat men verrast was. Meestal bericht men het ons niet. Dat beteekent, dat men het vooruit wel wist. HEDEN: 14 PAGINA'S. Omvergeworpen wagens dienden op den verkiezingsdag in Tsjccho-Slowakije als extra veiligheidsmaatregel in Seifhennersdorf aan de Tsjcchisch-Duitschc grens. pag. Bij de ontploffing te Rotterdam is vermoe delijk een Tsjechisch terrorist om het leven gekomen. 1 Maandagmiddag is het eeuwfeest van Artis plechtig herdacht. 3 De Rembrandt tentoonstelling te Amster dam is tot het volgend jaar uitgesteld. 3 De leider der Sudeten Duitschers Henlein heeft een onderhoud gehad met Hodza. 4 In Engeland, Frankrijk en Polen wordt ontspanning in den internationalen toe stand geconstateerd. 4 Een belangrijke wegverbetering te Heem stede en Aerdcnhout komt vóór Pinkster gereed. 9 ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Opklaring. 1 Air. E. Elias: Waar blijft Mannie-Dag? 3 J. B. Schuil over; Zijne Eminentie doet zaken. 9 G. J. Kalt; Fecstconccrt „Eensgezindheid" Heemstede g K. de Jong: Jubileumconcert „De Stem des Volks". 9 Speciale correspondentie: Tsjecho-Slowa- kije op den verkiezingsdag. 9 Onze enquête over voetbal-amateurisme 10 Damrubriek jq Speciale correspondentie: Het vraagstuk der Sudeten-Duitschers. 13 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op ij

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1