UILTJE FEDERMANN POROL geneest en tulVefct cle huid, DE CHINEESCHE DRAAK.... 7ATERDAG 2K MEI 1938 ET X A" REE M'S DAGECAD 3 Wederlandsch-Duitsche economi sche overeenkomst. Auto tegen boom gebotst. Een doode en een ernstig gewonde. Nederlander in Duitschland op vrije voeten gesteld. Vier Nederlanders doctor lionoris causa te Debrecen. (Adv. Ingez. Med.) Frankrijk Engeland Denemarken Egypte Roemenië Mexico Amerika Nederland Noorwegen Ce beziet deze landen beter met een BRIL van OPTICIENS Gr. Houtstraat 37 TELEFOON 11059 (Adv. Ingez. Med.) Groote boscbbrand in Noord- Brabant. Onder de gemeente Heeswijk heeft op de gronden, toebehoorende aan de jonkheeren van Bogaert en Terbruggen, een bosch- en heidebrand plaats gehad. Er was een vergun ning aangevraagd om van deze gronden drie hectaren heidegrond af te stoken ten be hoeve van de ontginning, door het draaien van den wind sloegen de vlammen over de afslui tingsgreppel waardoor een nabijgelegen den- r.ebosch door het vuur werd aangetast. Circa 160.000 denneboomen werden door het vuur verteerd. De heele boerenbevolking ver leende hulp om den brand te bhisschen. Men slaagde daar eerst tegen den avond in. Ook naar den anderen kant breidde het vuur zich uit, waarbij diverse hectaren heidegrond wer den verwoest. Aangezien het gevaar bestaat, dat de vlammen opnieuw zullen oplaaien is het gebied onder bewaking gesteld van de marechausseebrigade te Geffen. HET CONFLICT IN HET HARING- VISSCHERSBEDRIJF. De Algemeene Ventersbond te Rotterdam heeft bij den minister-president langs tele- grafischen weg aangedrongen op het spoedig nemen van maatregelen, teneinde tot voldoen den aanvoer van haring te komen. De toestand van de venters wordt onhoudbaar geacht. Regeling inzake het verkeer met Oostenrijk. De regeeringspersdienst meldt: De dezer dagen tusschen de Nederlandsche en een Duitsche delegatie gevoerde onderhan delingen betreffende de gevolgen van de aan sluiting van het voormalige Oostenrijk bij het Duitsche Rijk hebben geleid tot het afsluiten van een overeenkomst Deze overeenkomst zal tengevolge hebben, dat de bestaande Nederlandsch-Duitsche eco nomische verdragen, zoodra het voormalige Oostenrijk in het Duitsche douanegebied zal zijn opgenomen, ook ten aanzien van het vroegere Nederlandsch-Oostenrijksche verkeer zullen gelden. Ten aanzien van het betalingsverkeer be treffende het tusschen Nederland en het voor malige Oostenrijk bestaande handelsverkeer werd evenwel overeengekomen, dat te dezen opzichte reeds van 1 Juni a.s. af de bepalin gen van het Nederlandsch-Duitsche clearing - verdrag van toepassing zullen zijn. Dit brengt derhalve mede. dat de wijze van verrekening voor vorderingen en schulden welke tusschen Nederlandsche en Duitsche schuldeischers en schuldenaren, over de Ne derlandsch-Duitsche clearing bestaan, voor taan ook ten aanzien van schuldenaren of schuldeischers in het voormalige Oostenrijk van toepassing zal zijn. Vanwege het Nederlandsch clearinginsti- tuut zullen de noodige aanwijzingen ten deze worden bekend gemaakt. Tengevolge van deze betalingsregeling zul len ten aanzien van den vroegeren uitvoer naar Oostenrijk voortaan ook betalingscontingen ten overeengekomen worden, over welke rege ling het Crisis Uitvoer Bureau de noodige me- dedeelingen zal verstrekken. Ten aanzien van de rentetransfer werden nog geen overeenkomsten getroffen. Op de betalingscontingenten zijn dezelfde voorschriften van toepassing, welke gelden voor den uitvoer naar Duitschland. Ook voor vorderingen met vervaldatum na 1 Juni 1938 uit hoofde van exporten, welke voor 1 Juni 1938 hebben plaats gehad, worden door de „Devisenstelle" te Weenen „Devisenbescheini- gungen" ten laste van deze betalingscontin genten afgegeven. Belanghebbenden bij deze exporten worden verzocht het crisis uitvoer bureau of zijn hier onder genoemde gedelegeerden van deze ex porten in kennis te stellen vóór 15 Juni a.s. Voor inlichtingen dient men zich tot de hieronder genoemde instanties te wenden. Algemeene tabak commissie Uitvoerbureau, O.Z. Voorburgwal 223, Amsterdam, tel. 42314. Diamant Commissie, Tulpstraat 2. Amster dam (C), Tel. 50844, 52839 52840. Commissie voor den uitvoer van bloembol len. Wilhelminastraat 13. Haarlem, tel. 11988. Commissie voor den uitvoer van boomkwee- ker ij producten, p.a. den heer mr, W. F. Wery, Zeestraat 84, 's Gravenhage, tel. 190670. Commissie voor den uitvoer van snijbloemen Sommeerweg 68, Aalsmeer, tel. 410. Nederlandsche akkerbouwcentrale, Bezuiden- hout 15, 's Gravenhage, tel. 720090-97. Nederlandsche groenten en fruitcentrale, Javastraat 80. 's Gravenhage, tel. 111895. Nederlandsche visscherijcentrale, Juliana van Stolbergplein 3/4, 's Gravenhage, telef. 720030. Nedei-landsche zuivelcentrale, Laan van Meerdervoort 84, 's Gravenhage, tel. 392310, interlocaal jj. Stortingen tegen verplichtingen luidende in Oostenrijksche shillingen, voortgesproten uit overeenkomsten afgesloten vóór 18 Maart 1938, moeten worden omgerekend tot den koers van f 34 voor 100 shillingen. Na 31 Mei 1938 vervallende vorderingen we gens leveranties van Nederlandsche goederen naar Oostenrijk en andere onder het clearing- verdrag vallende vorderingen, voor zoover nog niet op andere wijze verrekend, kunnen over de clearing worden vereffend, mits voor het overige aan alle voor soortgelijke vorderingen op Duitschland geldende vereischten is vol daan. Indiening van vorderingen dient te ge schieden, met de voor Duitschland gebrui kelijke formulieren b, nadat van het clearing- instituut bericht van storting is ontvangen. Voor zoover die vorderingen luiden in Oosten rijksche shillingen en voortspruiten uit over eenkomsten afgesloten vóór 18 Maart 1938, zal door Oostenrijksche debiteuren dienen te wor den gestort tegen een omrekeningskoers van 294 shilling voor f 100. Donderdagavond is een met groote snelheid rijdende tweepersoons auto op den weg Rot terdam—Gouda, onder de gemeente Moor drecht, tegen een boom gereden, met het ge volg, dat de beide inzittenden, de bestuurder C. H. Hammerson en de passagier J. B. Martin, beiden uit Rotterdam zwaa„r gewond werden, terwijl de auto vernield werd. De beide gewonden zijn naar het van Iterson ziekenhuis te Gouda overgebracht, waar de passagier Martin is overleden De toestand van den bestuurder is nog van dien aard. dat hij nog geen inlichtingen kan verschaffen. Waaraan het ongeluk te wijten is, is dus nog niet opgehelderd. INSPECTIETOCHT LANGS DE INDISCHE LUCHTROUTE Naar wij vernemen heeft de minister van Waterstaat den directeur van den Luchtvaart dienst, den heer C. H. E. van Ede van der Pais, opgedragen zich in den loop van Juni as. per K.L.M.-vliegtuig naar Nederlandsch-Indië te begeven ten einde een inspectie-tocht langs de Indië-route te maken. Het zou in de bedoeling van den heer Van Ede liggen om van zijn aanwezigheid in Ne derlandsch-Indië tevens gebruik te maken om persoonlijke aanraking met de Indische luchtvaartautoriteiten te zoeken. DE VECHTPARTIJ OP EEN JAPANSCHEN WALVISCHVAARDER. De getroffen chef-stoker overleden. MAASSLUIS, 27 Mei. De 54-jarige chef stoker van den Japanschen walvischvaarder „Nisshing Maru 2" K. Murata, die Zaterdag avond bij een vechtpartij aan boord van dit schip, toen dit zich op den Nieuwen Waterweg ter hoogte van Maassluis bevond, door den 32-jarigen stoker K. Kubo zwaar gewond werd. is Vrijdagavond in het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam overleden. GROOT BADHUIS - Zandvoort. ZONDAGMIDDAG CLARA DE VRIES. ZATERDAG- en ZONDAGAVOND 8—12 uur „THE RHYTHM MANIACS". 'Adv- ingez. Med.) OUD-HOOFDINSPECTEUR VAN POLITIE VEROORDEELD ASSEN 27 Mei. De rechtbank veroordeelde hedenmorgen den oud-hoofdinspecteur van politie te Assen, den heer H R. van der M., wegens smaad tegen den agent van politie H. Ham te Assen, tot f 15 boete. subs. 15 dagen hechtenis. De eisch tegen verdachte luidde f 50 subs. 50 dagen hechtenis. Vreemdelingen in het Kleeding* bedrijf. De regeeringspersdienst meldt: In de Staatscourant van 27 en 28 Mei 1938 zal verschijnen het Koninklijk Besluit van 14 Mei 1938, no. 18, waarbij voor de zelfstandige uitoefening door vreemdelingen van het kle dingbedrijf een vergunning van den minister van economische zaken wordt verplicht ge steld. Bedoeld besluit verstaat onder ..Kleeding- bedrijf" het bedrijf, bestaande in het ver vaardigen. vermaken of herstellen van: 1. Confectie- en maatkleederen en -klee- dingstukken. daaronder begrepen alle gebrei de en tricot kleederen en kleedingstukkken. 2. Hoofd-, hals-, hand-, been- en voetbe- kleeding met uitzondering van schoeisel. 3. Kleedingtoebehooren als bretels, jarre tels. kousebanden, sokophouders, mouw- en rokophouders. Een vergunning voor het zelfstandig uit oefenen van het kleedingbedrijf is vereischt in de volgende gevallen: 1. Voor den vreemdeling, die hier te lande zelfstandig dit bedrijf uitoefent: a. Indien de zaak hier te lande is of zal worden gevestigd. Voor eiken buitenland- schen firmant van een vennootschap onder firma, beheerend vennoot van een comman ditaire vennootschap e. d. is een afzonder lijke vergunning vereischt. b. Indien de zaak in het buitenland is ge vestigd en hier te lande een bijkantoor of andere nederzetting heeft of wenscht op te richten. 2. Voor den vreemdeling, wiens bedrijf in het buitenland is gevestigd en die hier werk zaamheden ten behoeve van derden verricht of doet verrichten. Bedoeld worden hier o.a. alle werkzaamhe den, verband houdende met de uitvoering van opdrachten of bestellingen in Nederland, alsmede werkzaamheden strekkende tot het verkrijgen van opdrachten of bestellingen hier te lande. Niet zijn hieronder begrepen werkzaamheden als het doen van Lnkoopen door vreemdelingen, het plaatsen van op drachten, enz. 3. Voor het buiten het Koninkrijk gevestigd lichaam (vreemde onderneming), indien dit hier te lande een bijkantoor of andere neder zetting heeft c.q. wenscht op te richten. Bovendien zal voortaan, een vergunning van den minister van economische zaken vereischt zijn voor den vreemdeling, die be stuurder is of een bestuurstaak vervult bij een in Nederland gevestigden rechtspersoon, die het kleedingbedrijf uitoefent. Ingevolge een eveneens in bovengenoemde staatscou rant te publiceeren kon. besluit van 24 Mei 1938, no. 30, zal ten aanzien van bestuurders van deze rechtspersonen voortaan geen ver gunning ingevolge de wet van 16 Mei 1934 tot regeling van het verrichten van arbeid door vreemdelingen (staatsblad no. 257) meer ver plicht zijn. De aandacht wordt er op gevestigd, dat voor vreemdelingen die op 27 Mei 1938 het klee dingbedrijf nog niet zelfstandig uitoefenden, een vergunning vereischt is met ingang van 28 Mei d.a.v. Degenen, die op 27 Mei 1938 reeds in dit bedrijf als zelfstandige werkzaam waren, hebben een vergunning noodig per 1 Augustus 1938. Belanghebbenden, welke be- hooren tot de laatstbedoelde categorie, wor den evenwel uitgenoodigd ter bevordering van een vlotte administratieve behandeling hun ne vergunningsaanvragen zoo spoedig moge lijk in te dienen. Alle aanvragen moeten worden gericht aan den minister van economische zaken, Bezui- denhout 30, 's Gravenhage. Daarbij dient ge bruik te worden gemaakt van de vereischte formulieren, welke verkrijgbaar zijn bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Nadere inlichtingen kunnen worden inge wonnen bij .het departement van economi sche zaken, telefoon letter G, 's Gravenhage, toestel 407 en bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken. Beschuldigingen bleken niet steekhoudend te zijn. De 64-jarige H. H. B., een bekend ingezete ne van Enschedé, die 19 Maart j.l. te Münster werd gearresteerd, verdacht van het over treden van de Duitsche deviezenbepalingen. is thans op vrije voeten gesteld. De beschuldigingen, welke van Nederland sche zijde alle werden weerlegd, bleken niet steekhoudend te zijn. Eerst na negen weken verscheen de officieele aanklacht, maar de officier van justitie moest alle punten van de aanklacht laten vallen. Slechts kon hij den heer B. beschuldigen van „Fahrlassigkeit", d.w.z. onvoorzichtigheid. Men was bereid den heer B.. tegen betaling van een zeker bedrag, in vrijheid te stellen en de aanklacht geen doorgang te doen vin den. De familie van den heer B. meende, in verband met zijn leeftijd en zijn gezondheids toestand, hieraan te moeten voldoen, daar hij anders nog eenige maanden in arrest zou blijven, vóór de zaak zou worden behandeld. De familie van den heer B. zelf achtte overigens een dergelijken gang van zaken hoogst onbevredigend, daar de heer B. zich van geen enkele onjuiste handeling bewust is. Gebleken is, dat hij in arrest is gesteld op beschuldigingen van een ongunstig bekend staand persoon, die wegens fraude en derge lijke veroordeeld is. De heer B. is inmiddels in Enschedé terug gekeerd. AMSTERDAMSCHE TRAMLIJN WORDT BUSLIJN. Voor de eerste maal in de geschiedenis van de Amsterdamsche tram zal een bestaande tramlijn worden omgezet tot buslijn n.l. lijn 19. Dit houdt geen verband met verkeers- overwegingen, waar door het wenschelijk zou zijn trams in de binnenstad door bewegelijker bussen te vervangen, maar is een kwestie van rentabiliteit, omdat bij een bepaald vervoer- cijfer het gebruik van bussen economischer is dan dat van trams. Het betreft hier de verbinding tusschen het centraal station en het einde van de Czaar Peterstraat O.a. dr. Colijn en prof. Slotemaker de Bruine. DEBRECEN, 27 Mel (A.N.P.) Het gere formeerde college te Debrecen viert 4 en 5 October a.s. zijn 400-jarig bestaan. Tegelij kertijd viert ook de door het college gestich te universiteit van Debrecen feest en in ver band hiermede werden veertien doctores honoris causa benoemd waaronder vier Ne derlanders, nl. minister-president dr. H. Colijn, tot doctor in de Staatswetenschappen, minister prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine tot doctor in de Philosophische Wetenschap pen, prof .dr. H. Th. Obbink en prof. dr. J. Severijn, hoogleeraren in de Theologie aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, tot doctor in de Theologie. VERDUISTERING DOOR DEURWAARDER Twee en een half jaar geëischt De Arnhemsche rechtbank heeft Vrijdag behandeld de zaak tegen den 41-jarigen deur waarder G. K uit Terborg, die wegens ver duistering en bedriegelijke bankbreuk terecht, staat. De officier van justitie eischte twee jaar cn zes maanden gevangenisstraf. Woning afgebrand. Vuur naar dennenbosschen overgeslagen. Door onbekende oorzaak is gisteren om streeks elf uur brand ontstaan in de arbei derswoning van de familie van Rosmalen in het gehucht Vinkei (gem. Geffen). Door de groote droogte stond de met riet gedekte woning spoedig in lichter laaie. Aan blusschen viel niet te denken. De woning brandde dan ook tot den grond toe af, terwijl de geheele inboedel verloren ging. De vlammen sloegen over op een nabijge legen dennebosch, dat weldra vlam had ge vat Eenige H.A. werden door het vuur ver- tet Vele burgers assisteerden de mare chaussee bij haar poging het vuur te stuiten, hetgeen na zeer veel moeite gelukte. pf hoe meer koppen er vallen, hoe meer er aangroeien. (Adv. Ingez. Med.' Frank Buclinian 60 jaar. Men schrijft ons uit de Oxfordbeweging: Op 29 Mei aanstaande zullen duizenden over de geheele wereld den zestigsten ver- jaardig van dr. Frank Buchman herden ken. Dr. Frank Buchman, die momenteel verblijf houdt in Browns hotel te Londen, dat in zekeren zin beschouwen kon worden als het „home" van de Oxfordgroep, is ook in ons land geen onbekende. In Nederland zijn, evenals in alle andere deelen van de wereld, duizenden hem dank baar voor hetgeen zij, ln hun persoonlijk le ven. in hun omgeving, hun land en de wereld, hebben mogen ondervinden door het werk waaraan hij zich heeft gewijd. Deze arbeid is het vorig jaar, in talrijke persartikelen naar aanleiding van de Utrechtsche Pinksterdagen der Oxfordgroep, in het licht gesteld. U alles zwart ziet - steek dan eens een Uiltje opl Direct na de eerste trekjes begint er al licht te komen en als U halverwege Uw Uiltje is, bekijkt U de wereld met andere oogen! SIGAREN Subliem 5 ct., Florida 6 ct.. Penaal 6 ct. Bolknak 8 ct., lido 8 ct.. Casino 10 ct.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5