IN/T EN LITTEKEN BONTE AVOND Verstandige toepassing MAANDA G 30 MEI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Haarlem's Cabaret- en Revue Cezelschap. Op den Bonten Avond" dien Haarlem's Ca baret- en Revue Gezelschap Zaterdag in de groote zaal van het gebouw St. Bavo heeft gegeven, was Leo van Norde de hoofdpersoon. Het was te verwachten, dat het feest van het twintig-jarig jubileum van dezen humorist ook in den kring van de leden en donateurs van Haarlem's Cabaret- en Revue Gezelschap nog eens zou worden gevierd en zoo verscheen aan het slot van den avond, nadat de ..foot- light-girls" den jubilaris een expresselijk daar voor door den heer Mart. van Delden vervaar digd feestlied hadden toegezongen, de heer H. Luyken op het tooneel om den in dezen kring populairen komiek toe te spreken en hem namens de leden en donateurs een schemer lamp aan te bieden. Het warm applaus bewees, hoe het publiek met deze huldiging meeleefde. Ook in het programma had Leo van Norde Zaterdag een groote plaats. Hij trad natuurlijk met Henk Smal op. want deze twee zijn op de planken onafscheidelijke makkers en hun na men behooren bij elkaar als die van Vroom en Dreesmann en Peek en Cloppenburg. Het „span" was extra goed op dreef en al konden wij niet alle nummers evenzeer waardeeren zooals het liedje van de twee doodsbidders, dat vrij smakeloos en grof is zij onder scheidden zich in hun optreden door hun op gewektheid en volkschen hoewel niet altijd fijnen humor en weten onmiddellijk con tact met hun publiek te krijgen. Daaraan mankeert het ook niet bij Jack Funny, die vooral succes had met zijn „piere ment". De tijd, dat humoristen met onmoge lijke roode neuzen en rare pruiken ten too- neele verschenen, is voorbij. Zij treden tegen woordig allen in smoking of als zij een trapje hooger op den humoristen-ladder zijn gestegen zelfs in rok op. En nadat Mau rice Chevalier daarbij den stroohoed introdu ceerde. is ook dat attribuut meer en meer in de mode gekomen. Terwijl Henk Smal en Leo van Norden meer in de revue thuis hoo- ren, past Jack Funny zich meer aan bij het cabaret. Dora Schrama is meer de operette-zangeres, al is zij in het cabaret dan ook een graag ge ziene en gehooide gast. Zij is een „fesche" ver schijning en zingt met brio haar repertoire o.a. uit Die Czardas Fürstin en Victoria en de Huzaar. Daarbij bezit zij een heldere, zuivere sopraanstem. zoodat zij „stimmlich" beter is dan wat wij doorgaans in het cabaret te hooren krijgen. De Footlight-girls verschenen als laatste nummer op de planken en bereidden de huldi ging van Van Norde met hun bloemendans voor. En dan was er natuurlijk een „show band", die luisterde naar den fraaien naam van ..The Marunici", half Engelsch dus en Itaiiaansch. Maar in hun optreden waren het toffe Hollandsche jongens. Er was veel belangstelling voor dezen „bon ten avond" en de volle zaal heeft zich blij kens de gulle lach en het hartelijk applaus opperbest geamuseerd. J. B, SCHUIL. van een machtig verkoopshulpmiddel Een handelaar in tweedehandsch auto's begon systematisch te adverteeren, met drie advertenties elke week van 60 regels Wat was het resultaat? Hij verkocht alleen reeds in de eerste 25 dagen van januari vorig jaar 51 gebruikte auto's ter waarde van 18.000 gulden In dezelfde periode in 1938: 31 wagens ter waarde van 22.500 gulden FILMN1EUWS Internationaal Filmbal in Scheveniiigcn. Prominente filmsterren uit verscheidene landen zullen aanwezig zijn. Eind Juli zal in het Kurhaus le Scheve nlngen een groot internationaal filmbal worden gehouden, dat door de tegenwoordig heid van verscheidene prominente filmstel ren uit Duitschland, Frankrijk en Engeland opgeluisterd zal worden. De baten van het bal komen ten goede aan liefdadige doel einden. De leiding van de organisatie be rust bij den perschef van de U.F.A., Dick Schiferli. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan bureau van politie, uitslui tend tusschen 11 en 13 uur. Terug te krijgen Politiebureau Smedestraat: handschoenen en ceinturen, armband, hoed, hondenpenning Moerkerk, Perseusstraat 35: autoped- Fedde- ma, De Genestetw. 4, Bloemendaal: armband; Harmsen, Weltevredenplein 8: kerkboekje; v. d. Veer, Spaarnrijkstraat 54: bril; Louwen, Adr. Loosjesstraat 21: zonnebril; v. 't Hof, Van Beresteynstraat 26 badhanddoek Schutter, Berckheydestraat 14: horloge; Fauna: hond; Kennel Haarlem. Amsterd. Vaart; hond; Vree- negoor. Kerkhofstraat 12 rood: padvinders- hoed; De Ruijter. Steenbokstraat 19: hond Oene. Vinkenstraat 64: horloge: Feitz, Einden- houtstraat 19: jas; Vennik. Seringenstraat 20: jas; Tcnhopen, Brouwersstraat 12rood: jas; Fauna: 4 katten; Kaagman. Tugelastraat 62 mantel: Nouwen. Bakcnessergracht 59: porte- monnaic met inhoud: Boot. Van Nieveltstr, 3 rilwleinltiatie: Roozondala. wnofmanstraat 18: rijwielplaatje; v. Daalen. Soutmanstraat 21 vijwielplaatje v. Duijn. Diepenbrockstraat 101 rijwielplaatje: Verkoov. Lange Vlaming straat 5rood: padvindersriem Heuvel, Ber nard Zweersstraat 1: rozenkrans: Hommers, Hofdijkplein 21: gouden ring: Rooyers, Jan Gijzenkade 289- babvschoentje: Roskam. Lek straat 10: kindertaschje: Douma. Lotterstr. 8' damestasch m. inhoud: Visser. Joh. de Breuk- straat 9: rijwieltasch; v. Duijn. Lange Poel laan 15: damestasch met inhoud; Dijkstra, Van *t Hallstraat 50: vulpotlood. (Adv tngez. Medj De Verkeersspeldjes uitgereikt. Vroolijkc kinderschaar in het Concertgebouw. Het Gemeentelijk Concertgebouw was hedenmorgen gevuld met een vroolijke schare kinderen die voor 't Verkeersexamen geslaagd waren en thans hun speldjes in ontvangst mochten nemen. De voorzitter van de onderwijs-verkeers- commissie de heer H. v. d, Weijer, inspecteur van het L.O. in de inspectie Haarlem sprak de kinderen allereerst toe en wees er op dat deze „speldjesmorgen" langzamerhand een hoogtepunt van het schooljaar wordt. Ook dit jaar zijn nog enkele typische fou ten gemaakt. Er wordt wel eens gezegd dat de speldjes te snel worden uitgereikt daar om is de beoordeeling ditmaal iets strenger geweest dan andere jaren. Spieker bedankte vervolgens allen die tot het welslagen van deze examens hadden me degewerkt en in het bijzonder den Commis saris van politie den heer E. H. Tenckinck, hoofdinspecteur G- A. Drayer en inspecteur De Ridder die zich veel moeite voor dit werk getroost hebben. Ook de onmisbare mede werking van de onderwijskrachten werd door den heer v. d. Weyer genoemd. Ongeveer 7000 kinderen hebben in de 4 jaar het examen af gelegd geen enkele maal heeft zich hierbij een ongeluk voorgedaan. Tenslotte heette spreker nog overste A. M. M. van Loon den voorzitter van de afd. Haarlem van Veilig Verkeer, mr. A. Beets en mr. L. L. F. André de la Porte die den Kon. A.N.W.B. vertegen woordigde. welkom. Hoofdinspecteur G. A Drayer memoreerde nog de hulp ondervonden van de school hoofden waarna Commissaris E. H. Tenckinck aan de kinderen die het examen foutloos hadden afgelegd een diploma uit reikte. Vervolgens konden de kinderen de speld jes in ontvangst nemen. In de pauze werd op chocolade en limonade getracteerd terwijl na de pauze de verkeers- film van den Kon. A.N.W.B. .De veilige weg" vertoond werd en een fillm van den heer Mol. Hedenmiddag zal een tweede groep kinde ren in het Concertgebouw de speldjes in ont vangst nemen. Zij nog vermeld dat een strijkje voor muziek zorgde waarvan de po pulaire wijsjes dapper werden meegezongen. ESPERANTO-KIN'DERCUltSUSSEN In de groote zaal van het Wijkgebouw der Ned. Hervormde Gemeente aan de Ged. Oude Gracht had Zaterdagavond de propaganda-, tevens sluitingsbijeenkomst plaats van de cur sussen, welke de „Commissie voor Esperanto- kindercursussen in Scholen te Haarlem" ten vorigen jare wederom had georganiseerd. Nadat de voorzitter der Commissie, de heer W. van Elk de talrijke aanwezigen hartelijk had welkom geheeten, gaf het kinderkoor, on der de bekwame leiding van tnej. Truus Ligt- hart een kleur van melodieuze Eesperanto-lie- deren ten beste. Aan mej. Ligthart werd een welverdiende bloemenhulde aangeboden. De heeren J. H. Dekkers, F. H. P. Koning en A. van Hoek reikten vervolgens met een toe passelijk woord aan de daarvoor in aanmer king komende leerlingen van de begin- en ver- vervolg-cursussen een smaakvol uitgevoerd diploma uit. Mej. L, Waterdrinker droeg op vlotte wijze een geestig stukje voor, dat veel succes had. De administrateur, de heer A. van Hoek. hield een rede over het werk der Commissie. Hij memoreerde het verblijdend feit, dat de Haarlemsche Gemeenteraad zich met flinke meerderheid voor subsidieering der Esperanto- cursussen uitsprak, waarmede de eerste stap werd gezet op den weg naar wettelijke erken ning van het leervak: Esperanto. Binnen zéér afzienbaren tijd kan thans de definitieve ves tiging van het geprojecteerde „Instituut voor Interlingulstica" met „Esperanto-domo" wor den tegemoet gezien, De Commissie draagt voortdurend zorg, dat het Esperanto-onder- wijs aan de Jeugd zich richt naar den geest van het algemeen vormend lager onderwijs, omschreven bij art. 42 der L. O. Wet. Met groote instemming werd kennis geno men van de mededeeling, dat een gezelschap Deensche geestverwanten ons over enkele we ken naar Haarlem komt. Spontaan verklaar de men zich bereid, den jeugdigen en ouderen Esperantisten van daarginds gastvrijheid te bieden gedurende hun verblijf te dezer stede. Hartelijke dankwoorden wijdde spr. ten slotte De B pelt ill voors Krachtigen tot matigen, tijdelijk afne- menden wind uit Westelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, later weer toe nemende bewolking, aanvankelijk op klarend, later weer kans op regenbuien, koude nacht, overdag iets warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 766,1 m.M. te Toulouse. Laagste 743.5 m.M. te Shields. Geheel West- en Centraal-Europa blijven onder invloed van een uitgebreid gebied van lagen luchtdruk, met minima in Zuid-Noor- wegen, op de Noordzee en ten Noordwesten van Schotland. Het laatste is het diepste, blijkens weerberichten van schepen. Een minimum, dat zich gisteravond vormde in het Kanaal trok naar de Noordzee en het vasteland, en is omringd door krachtige tot. stormachtige win den. Óver het Kanaal en Noord-Frankrijk, in Engeland en op het Zuidelijke deel der Noord zee. bereikt de wind op vele stations storm kracht. In Zuid-Frankrijk worden de hoogste baro meterstanden gevonden en in de Pyreneeën is het weer windstil en zonnig. In de Alpen is het weer betrokken en heerschen om de hoogste toppen sneeuwstormen. In het Noord oosten is de luchttoevoer continentaal en in Finland en Noord-Scandinavië heerscht reeds zomer, met hooge temperaturen. Op IJsland en in de Poolzee en in het Westelijke gedeelte van den Oceaan blijven de temperaturen laag. Voor onze omgeving is nog te rekenen op buiig weer. met krachtige winden uit West. met daartusschen perioden van opklaring, met tijdelijk afnemenden wind. BAROMETERSTAND Vorige stand 749 m.M. Stand van heden 748 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: STIENS. Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Dinsdag v.m. 3.39 uur; n.m. 16.12 uur. Strand berijdbaar van 8.30—14.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer; 15333. Ongevallendienst Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Zooals gebruikelijk bij het begin van de week droeg de handel op de wisselmarkt te Amsterdam een kalm karakter. De Britsche ponden die aanvankelijk op ongeveer de vorige prijzen werden ingezet, en tegen 8.96'2 werd afgedaan, liepen vrij spoedig naar boven tot circa 8.96 3/48.96 7 8, doch later op den ochtend had een inzinking plaats tot onge veer de openingsprijzen. De Amerikaansche dollars bewogen zich tusschen 1.81 en 1.8114. en schommelden vervolgens voornamelijk tusschen 1.81 en 1.811/8. Fransche francs hadden aanvankelijk een gedrukt voorkomen en werden vernomen op ".OIV25.02, doch reeds spoedig werd de stemming vaster en werd in hoofdzaak gehan deld tegen circa 5.03. Belga's waren 30.61 30.63, en liepen na het bekend worden van de disconto-verlaging door de Nationale Bank van België van 4 pCt. tot 3 pCt. tot circa 30.56y230.58V2 terug. Het disagio voor ter- mijn-Belgia's was circa 4045 ets. voor 1 maand en circa 95 ets. voor drie maanden. Zwitsersche francs waren 41.2841.30, Duit- sche marken. 72.7772.82. Het niet-officieele effectenverkeer was van rustigen aard. De stemming was goed prijs houdend. De locale fondsen werden meeren- deels op een lichtelijk verhoogd peil afgedaan. H.V.A.'s waren gewillig, daar bekend werd, dat door de Handelsvereniging Amsterdam over 1937 een dividend wordt uitgekeerd van 25 pCt. Amerikaansche fondsen waren prijshou dend, maar niet veel veranderd. aan het College van B. en W. voor de welwil lende medewerking. De voorlezing van eenige „salut-leteroj" uit Noord-Jutland werd met geestdrift begroet. Mej. C. Bark en mej. L. Waterdrinker brach ten in een vlot Esperanto-speechje aan Com missie en leerkrachten dank voor hun werk. Na een korte bespreking der reisplannen naar Noord-Jutland, sloot de voorzitter met een hartelijk „tot weerziens" deze uitnemend geslaagde bijeenkomst. ZILVEREN JUBILEUM. Zondag was het 25 jaar geleden dat de heer J. G. Nachtegeller. expeditieknecht, in dienst trad bij de Ned. Raffinaderij van Petroleum producten, Spaarndamscheweg alhier. In te genwoordigheid van kantoor- en fabrieksper- soneel en beide dii-ecteuren werd de jubilaris toegesproken door den oudsten directeur, den heer I. Schoorl, die hem namens de firma een enveloppe met inhoud aanbood. Van het personeel kreeg de jubilaris een keukenuit rusting en een theeservies. De heer Nachte geiler had verder den dag vrij. DE HEER G. B. N. SMIT TEN GRAVE GEDRAGEN. Hedenmogen is omstreeks 11 uur het stof felijk overschot van den heer G. B. N. Smit, in 'even bedrijfsleider van de zaak van Vroom er- Dreesmann aan de Korte Veerstraat ten grave, gedragen op de R.K. Begraafplaats te Overvter.. De directie van Vroom en Dreesmann, de chef van het personeel van het filiaal aan de Korte Veerstraat, alsmede familieleden van den overledene en belangstellenden waren ge tuige van den laatsten gang van den overle dene. DE AUTO OOK IEDEREEN. Te Fallersicben in Hannover wordt thans druk gewerkt aan de vervaardiging van den volkswagen dien men voor 990 Mark zal kunnen koopen. Hierboven drie modellen waaruit men kan kiezen. GRAVIN VAN LYNDEN VAN SANDENBURG VRAAGT ONTSLAG ALS GROOTMEESTERES VAN H.M. DE KONINGIN. 's-GRAVENHAGE, 30 Mei. Van officieele zijde meldt men ons, dat de grootmeesteres van H.M. de Koningin, douairière gravin Van Lynden van Sandenburg geboren baronesse van Nagell van Ampsen om gezondheidsrede nen aan hare majesteit heeft verzocht van haar functie te worden ontheven. DE VREEMDELINGEN. Zooals onze lezers weten hebben wij eenige artikelen opgenomen om te pleiten voor het asylrecht. Thans komen ook in „De Groene" eenige artikelen over dit onderwerp voor. Dr. J. D. Bierens de Haan beschouwt in een artikel de ethische zijde van het asylrecht, welke beschouwing hij besluit: Het gaat thans in de Europeesche kuituur hierover of de humaniteitsidee zich zal staande houdenMoet de humaniteitsidee 't afleggen, dan is Europa geaziatiseerd en is de geschiedenis zijn zelfstandige kuituur ten einde. Wij vreezen echter niet. en gelooven, dat de idee door welke onze kuituur is groot geworden en eeuwige beteekenis heeft. Dat deze idee op Nederlandschen bodem het asyl recht insluit, daarvoor staat ons de traditie borg. en wij kunnen niet anders verwachten, dan dat, met in achtneming der huidige om standigheden, het asylrecht zichzelf zal hand haven". Prof mr. dr. G. van den Bergh betoogt in een artikel over de staatsrechtelijke zijde van het asylrecht, dat thans elke vreemdeling verkeert „in de juridische uitzonderingspositie van den „niet-toegelatene". welke de wet slechts aan den armlastige en den oproer kraaier had toebedacht. Hij is aan de willekeur van de politie overgeleverd. En dat gaat toch eigenlijk ook niet in Nederland", en de schrij ver concludeert, dat de circulaire van den minister over de uitzetting van vreemdelin gen, „zelfs los van de sociaal-politieke strek king, wegens strijd met de wet behoort te worden ingetrokken". Prof. dr. P. Geyl vergelijkt de schoon? traditie van ons land op het gebied van het gastrecht, met den beschamenden toestand, die op dit oogenbiik in dat opzicht heerscht, en komt tot deze conclusie: „Eerbied voor de tradities die wij in deze materie (menschelijkheid en eerbied voor de wet) uit onze geschiedenis hebben overge nomen, dat eischen wij niet enkel omderwille van de vreemdelingen, maar van onszelf". LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVERZEN DINGEN TOT EN MET 5 JUNI 1938. Nederl. Indië. zeepost via Amsterdam per m.s. M. v. St. Aldegonde 1 Juni gewone stuk ken 3.25; mail via Genua per m.s. Poelau Bras 1 Juni gew. st. 22.30; luchtdienst Am sterdam—Bandoeng 2. 4 Juni gew. st. 2.15. Suriname. luchtdienst. DuitschlandZuid Amerika 1 Juni gew. st. 10.40; luchtdienst FrankrijkZuid Amerika 4 Juni gew. st. 10 40 Aruba, mail en zeepost via Amsterdam 3 Juni gew. st. 3.25: mail via Cherbourg 31 Mei gew .st. 18.30. Bonaire. Curacao, mail en zeepost via Am sterdam 3 Juni gew. st. 3.25. Luchtdienst als Suriname. Vereenigde Staten van Amerika. Mexico, Cuba, Ecuador, via Cherbourg 31 Mei. 2 Juni gew. st. 18.30; via Rotterdam 1 Juni gew. st. 18.30. Canada, via Cherbourg 31 Mei gew. st 18.30: via Rotterdam 1 Juni gew. st. 18.20; via Southampton 3 Juni gew. st. 10.—. Brazilië. Santos via Amsterdam 3 Juni gew. st. 3.25: Rio de Janeiro, via Londen 3 Juni gew. st. 6.via Lissabon 4 Juni gew. st. 16.45. Pernambuco, Bahia, via Londen 3 Juni gew st. 6.—: via Lissabon 5 Juni gew. st. 2.15; luchtdienst naar Brazilië. Argentinië. Chili en Uruguay als Suriname. China, Hongkong, Japan, via Siberië 3 Juni gew. st. 10.luchtdienst naar China tot Hongkong verder per spoor 2, 4 Juni gew. st. 2.15. Philippijnsche Eilanden en Mantsjocrije, via Siberië 3 Juni gew. st. 10.—; luchtdienst 'tot Hongkong 2, 4 Juni gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië). via Istanbul—Damas cus 3 Juni gew. st. 3.25. Luchtdienst als Ned. Indië. Palestina, via Genua 1 Juni gew. st. 22.30; via Istanbul 2 Juni gew. st. 22.30; via Istanbul 4 Juni gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, via Marseille 2 Juni gew. st. 10.—. Luchtdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 2 Juni gew, st. 12.25: via Napels 2 Juni gew. st. 18.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Penang, Siam, via Genua 1 Juni gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Singapore, via Genua 1 Juni gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Egypte, via Genua 1 Juni gew st. 22.30; vja Piraeus 3 Juni gew. st 22.30: via Istanbul 4 Juni gew. st. 22.30. Luchtdienst als Ned. Indië. Oost Afrika, via Marseille—Aden 2 Juni gew. st. 10.—. Zuid Afrika, via Southampton 2 Juni gew. st. 16.45; luchtdienst AmsterdamAlexandrië Durban 2 Juni gew, st. 2.15. Australië, via Marseille 2 Juni gew. st. 10.luchtdienst Amsterdam—Singapore- Brisbane 2. 4 Juni gew. st. 2.15. Nieuw Zeeland. Luchtdienst als Australië. Natuurvriend zijn, dat maakt je handig. Blijmoedig, practiseh en zelfstandig. Je leert de dingen hier op aarde Te schatten naar hun juiste waarde. Je houdt, op tijd, van je gemak Maar 't mééstvan Roode Ster Tabakf NIEMEIJER'S R00DE*STER 6, 10, 1 3 ct. per half ons. Zeldzaam zacht en licht in de pijp. (Adv. Ingez. Med.) De aanrijding le Aalsmeer. Aangereden motorrijder overleden* (Men zie eerst pag. 3.) HAARLEM, 30 Mei De motorrijder J. de R. uit Beverwijk, die Zaterdag te Aalsmeer op de Kruising van de Dorpstraat en den provincialen weg HaarlemUtrecht tegen een uit Eindhoven afkomstige auto is gebotst en met een zware hersenschudding naar het Diaconessenhuis te Haarlem werd vervoerd, is daar in den afgeloopen nacht overleden. HEEMSTEDE De Gemeenielijke Speelterreinen. Sommige velden liggen te laag cn zijn daardoor onbruikbaar. De van gemeentewege ingerichte speelter reinen zijn, zooals trouwens in tal van andere plaatsen een deugdelijk hulpmiddel geble ken in den strijd tegen de baldadigheid van de schoolgaande en iets oudere jeugd. Het dui delijkst is dit wel gebleken in de Indische buurt waar enkele jaren geleden heel wat klachten over straatschenderij e.d. voorkwa men. Hierin is een gelukkige verandering ge komen sedert de speelterreinen aan den Meer weg in gebruik zijn gesteld. Deze terreinen zijn in beheer afgestaan aan twee speeltuin- vereenigingen, die zich er beide op kunnen beroemen, dat hun bemoeiingen kennelijk in een behoefte voorzien. Want nauwelijks zijn des middags de terreinen opengesteld, of een zeer groot aantal kinderen in de geheele ge meente, maar natuurlijk in de eerste plaats uit de Indische buurt, maakt zich van de speelwerktuigen meester of gaat zich in de clublokalen met handenarbeid e.d. bezig hou den. Afgezien nog van het feit, dat dit alles hun gezondheid of hun vaardigheid in knut selen ten goede komt, wordt hiermede voor komen, dat ze hun fortuin op straat moeten zoeken, waarbij het spelen zoo licht ontaardt in wildheid en baldadigheid tot schade van boomen en plantsoenen en tot ongerief van voorbijgangers en omwonenden. Voor de oudere jongens, die voor het speel tuinwerk te groot zijn of zich daarvoor al thans te groot voelen, en die naar het schijnt boven alles van voetballen plegen te houden, zijn hier en daar in de gemeente speelvelden aangelegd, die vrij toegankelijk zijn. Het grootste van deze velden is dat aan het Roemer Visscherplein bij het station HeemstedeAerdenhout, dat helaas echter aan zijn doel al heel slecht beantwoordt om dat het te laag ligt. Een enkele fiksche regen bui maakt het heele terrein drassig en vol plassen en regent het enkele dagen achtereen, en in Holland komt dat nu eenmaal oog al eens voor! dan is het heele veld weken lang onbespeelbaar om niet te zeggen onbe gaanbaar. Het gevolg is dat men op vrije mid dagen en zomer-avonden de jeugd uit deze omgeving op de spaarzame bouwterreinen ziet voetballen. Maar op het eene bouwterrein na het andere verrijzen huizen en weldra zal de voetballende jeugd dan ook weer naar stra ten en pleinen „verdreven" worden, met allen last en gevaren daarvan! tenzij de gemeente zou kunnen besluiten, het terrein tot straathoogte met zand aan te vullen. De speelterreinen aar. den Meerweg zijn des tijds door z.g. jeugdige werkloozen aangelegd. Dat is al weer enkele jaren geleden en na dien tijd zijn er geen werkverschaffingsobjecten voor jeugdige krachten geweest, niettegen staande daarop meermalen en van verschil lende zijden werd aangedrongen. Mogelijk zou in een ophooging van het terrein aan het Roemer Visscherplein zulk een werkverschaf fingsobject gevonden kunnen worden. In ieder geval zal het goed zijn, met de ongunstige ervaring, die met dit laagliggende terrein is opgedaan, rekening te houden nu binnenkort een nieuw soortgelijk speelveld zal worden aangelegd aan de Glip. Ter beteuge ling van de baldadigheid valt het toe te jui chen, dat ook in dit afgelegen deel van Heemstede een vrij toegankelijk speelterrein zal komen. Moet ook dit terrein extra worden opgehoogd, dan zullen de kosten natuui'lijk hooger worden dan wanneer volstaan zou worden met vlakmaken en afrasteren. Maar tenslotte is het toch rationeeler, iets meer uit te geven voor een bruikbaar veld dan met minder kosten een terrein gereed te maken, dat er wel aardig uitziet, maar dat door de jeugd, voor wie het bestemd is, noodgedwon gen gemeden wordt. PROPAGANDA VOOR HET SCHAKEN. Door het R.K. Schaakverbond van het Bisdom Haarlem worden er in het tijdperk 15 Mei15 Juni bij alle R.K. Schaakver- eenigingen propaganda-avonden georgani seerd. De R.K. Dam- en Schaakclub „St. Bavo" organiseert zulk een avond Dinsdagavond 31 Mei in het R.K. Vereenigingsgebouw aldaar. Door den heer P. A. C. v. d. Bronk uit Bloemendaal zal een simultaan-seance ge- Teven worden waaraan iedere R.K. schaker geheel kosteloos kan deelnemen. Verder zal er een propagandistisch woordje gesproken worden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2