Novae slachtoffer van een Sovjet-agent. Steradent Bora onthult het heele mysterie. o: Tandheel k. Instituut UW KUNSTGEBIT ^fwuj(uui$fy Nieuw Amsterdam weer in Rotterdam terug MAANDAG 30 MEI 1938 H A A RLE M'S DAGBLAD 3 HET mysterieuze waas, dat een week lang heeft gehangen rond de ontploffing op den Coolsingel te Rotterdam, is dan toch, dank zij het prachtige werk van de Rotterdamsche politie en justitie, geheel opgetrokken. Het is gebleken dat er inderdaad een politieke moord is gepleegd en wel op den Führer van de nationalistische beweging in Oekraïne, den 47-jarigen oberleutnant Eugen Konovalec, die op een valschen pas ten name van Joseph Nowak reisde. Goed speurderswerk der Rotter damsche politie. Na den gruwelïjken moord op Maandag j.l. moest de politie eerst tal van raadselen oplos sen voor zij eigenlijk aan het onderzoek kon beginnen. Men moest uitgaan van dingen, die voorhanden waren en dat waren: het deer lijk verminkte lijk van een onbekenden man, wiens geheele onderlichaam was weggeslagen, een stuk van een rechterbeen en een deel van een linkerbeen. Bij het onderzoek van den inhoud van de zakken van het slachtoffer vond de politie verschillende voorwerpen, die er op schenen te wijzen dat men met een Duitscher te doen had. Er werd een pas op hem gevonden, waar uit bleek, dat het slachtoffer in 1891 geboren was te Köningshütte. De pas, van Duitsche origine, stond ten name van zekeren Joseph Nowak, directeur van een handelsvereeniging. Voorts vond men een kaart voor de wagons- lits van Berlijn naar Gouda. Het eerste aan- knoopingspunt vormde echter een hotelkaartje waaruit kwam vast te staan, dat N. was af gestapt in hotel Central aan de Kruiskade te Rotterdam. Daar kwam de politie te weten, dat N. omstreeks kwart over elf in een taxi was gearriveerd. Hij was naar zijn kamer ge gaan, waar hij zich wat had opgefrischt en daarna was hij weggegaan, kennelijk met een vast doel. Hij had zich in het hotelboek inge schreven als Nowak en bij een onderzoek in de in gebruik genomen kamer trof de politie ver der niets aan, dat ook maar eenigermate ver dacht was. Er waren twee koffers, die wat kleeren en nachtgoed bevatten, 'er was een schrijfmachine en daar hield het mee op. Omstreeks tien over half twaalf had N. het hotel verlaten. De politie had het hotel Central onopge merkt onder bewaking gesteld en des middags om vier uur werd het wachten beloond. Er vervoegde zich een vreemdeling aan het hotel, die naar N. vroeg. De vreemdeling werd gearresteerd en over gebracht naar het hoofdbureau van politie, waar een pas op hem werd gevonden ten na me van Ladislav Bora, koopman, geboren te Praag in 1906. Op de vraag wat hij te Rotter dam kwam doen, zeide B., dat hij zijn vriend N. kwam opzoeken. De politie deelde hem toen mede, dat hij N. niet meer zou aantreffen, zonder hem vooralsnog te zeggen, dat N. op zoo noodlottige wijze om het leven was geko men. B. geloofde dat niet: hij was er van over tuigd, dat hij N. wèl zou treffen Bora moeilijk aan hef praten te krijgen. ijE politie had de grootste moeite om B. aan het praten te krijgen. Aanvankelijk weigerde hij vrijwel el ke inlichting. Tenslotte wist men op het hoofdbureau nog van B. los tc krijgen, dat hij Zondag, toen hij te Weenen vertoefde, een telefoontje had gekregen van N., om zich per eerste gelegenheid naar Rotterdam te be geven, waar zij elkaar zouden ont moeten. Dit klopte in ieder geval met het spoor kaartje, dat men op N. had gevonden, Boven dien zeide B., dat hij hier van N. een groote som geld in ontvangst moest nemen, hetgeen wel merkwaardig was, omdat op-het stoffelijk overschot van N. tien Amerikaansche dollars en op B. zes Amerikaansche dollars waren ge vonden. Hij was met het vliegtuig uit Praag meegekomen, omdat er, toen hij het telefoon tje van N. kreeg, geen trein meer ging. Ook deze verklaring bleek bij navraag heel waar schijnlijk. Aangezien er ook in de verdere pa pieren en bagage van B. geen verdachte dingen werden gevonden, nam de politie voorshands aan, dat B. geen kwade dingen in den zin had, maar een man was die op vriend- schappelijken voet met het slachtoffer stond. Het eerste wat de Rotterdamsche politie deed was verschillende politiecentrales in Europa om bijzonderheden vragen. Aan Praag werd gevraagd of daar een zekere Bora be kend was. aan Berlijn of men daar een zeke ren Nowak kende. De antwoorden waren zeer positief: beide centrales belichtten, dat deze mannen onbekend waren en Berlijn telegra feerde dat de passen valsch moesten zijn. Dit kon Berlijn daarom weten, omdat de eerste pas, als Duitsch papier, daar geregistreerd moest staan en op de pas van Bora, een Tsjechisch bewijsstuk, een Duitsch visum was gesteld, waarvan de Gestapo moest weten. Toen de politie wist. dat de passen of valsch of vervalscht moesten zijn, heeft men B. an dermaal aan den tand gevoeld. Bora ver trouwde de politie echter niet en hield zijn mond. Eten en drinken geweigerd. k M zijn vertrouwen te winnen, heeft de politie eerst al het mogelijke gedaan om den man op zijn gemak te stellen. Maar aan de mededeelingen: „Polizeiamt", kende B blijkbaar zelf een wel heel raadselachtige be- teekenis toe. Ook toen de politie hem tenslot te in den loop van den avond mededeelde, dat zijn vriend tengevolge van een bomaanslag om het leven was gekomen, geloofde B. daar niets van. Hij stelde zelfs zoo weinig vertrou wen in al die menschen in dat groote ge bouw, dat hij weigerde voedsel tot zich te ne men of koffie te drinken. Teneinde raad heeft men toen twee inspecteurs van politie met den man naar het ziekenhuis aan den Cool singel gezonden, waar zij B. met het stoffelijk overschot van zijn kameraad hebben gecon fronteerd. Eerst toen ging B. een licht op, dat men te Rotterdam heelemaal niets kwaads met hem voor had, maar dat alles wat hem in den loop van dezen dag was medegedeeld, waarheid was 3. was in het ziekenhuis aan een he vige gemoedsbeweging ten prooi; hij erloor bijna het bewustzijn en stond teeds met het. hoofd te schudden ilsof hij nog niet geloofde, dat N. op zoo gruwelijke wijze om het leven was •ebracht Vrees voor de Cepeoe. qperuggekeerd op het hoofdbureau vertelde B. toen plotseling, waarom hij steeds had gezwegen. Op het moment, dat de beide re chercheurs hem op straat hadden aangehou den, had hij in de meening verkeerd, dat hij in handen was gevallen van de Gepeoe (Gehei me Russische politie), Toen hij werd gearres teerd, had hij steeds het beeld voor zich ge had van Koetjepof, die ook op straat was aan gehouden om daarna spoorloos te verdwij nen. „Nu ga ik er aan1' waren zijn eenige ge dachten. En of men hem nu al had verze kerd, dat hij met de Rotterdamsche politie te maken had, hij dacht dat hij nu in den val was geloopen, dien de Gepeoe voor hem had opgesteld. Toen hij daar eenmaal overheen was, werd B. ook mededeelzamer en spoedig kwamen de verklaringen toen los, verklarin gen die van zeer groot belang zijn geweest voor de politie. Zijn verklaringen kwamen hierop neer, dat Nowak in werkelijkheid was oberleutnant Eugen Konovalec, Führer van de Oekraïni- sche beweging, die, tegen het Sovjet-regime in, nog steeds strijdt voor een zelfstandige eenheid: het Oekraïnische rijk. Konovalec was als zoodanig opvolger van Petljoera, den grooten strijder voor deze be weging, die in 1916 in de Oekraïne is opge treden en die in 1926 op den Boulevard St.- Michel te Parijs door kogelschoten om het leven is gekomen. Hoewel officieel de oorlog was afgeloopen, duurt de kamp om de zelf standigheid in de Oekraïne nog steeds voort en aldus stond Konovalec, die bovendien in den PoolschRussischen oorlog aan de zijde der Polen en in den wereldoorlog in 1914 aan de zijde der Oostenrijkers heeft gestreden, als officier, bij de Gepeoe op de zwarte lijst. Hij was daar gebrandmerkt als de ziel van de na tionalistische beweging en Moskou had er het grootste belang bij, dat de kern van deze be weging uit den weg werd geruimd. Op welk een uiterst geraffineerde manier zulks is ge schied zal nog nader blijken. Bora gaf toen tegelijkertijd toe, dat hij geen Bora maar La dislav Baranoff heette. Zijn pas, bevestigde hij, was valsch, die had hij te Praag gekocht, Konovalec die tevens leider van het Oekraïnische persbureau te Ber lijn was en in die stad ook zijn hoofd kwartier had was met Bora reeds meermalen naar Rotterdam gereisd in verband met besprekingen. De verhouding van Baranoff tot Kono valec was echter niet die van vriend tot vriend. „Er war mein Führer", zoo kenschetste Baranoff de situatie zelf. Uit Baranoffs verdere verklarin gen kwam vast te staan, dat hij Ko- novalec's koerier was. Van deze mededeelingen heeft men direct weer afschriften gezonden aan Berlijn en toen kwam weldra het antwoord, dat zulks klopte. Zoo had men dus de identiteit van beide mannen vastgesteld. Toen bleek ook, dat de pas van Konovalec niet valsch was in den gewonen zin van het woord. Het boekje was echt, maar evenwel niet van die papiersoort, welke men heden ten dage in het Duitsche rijk gebruikt. Het was een pas van ongeveer tien jaar geleden en vermoedelijk is zij dan ook reeds tien jaar geleden gereed gemaakt. Toen Baranoff eenmaal wist, dat hij ge lust vrijuit kon spreken, kwam er nog meer los. Hij was in den loop van Zondag te Wee- HET 16 RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-NOORD TELEFOON 16726, heeft zijn tarieven VERLAAGD en berekent thans voor geheel GEBIT f 32.00 met garantie. PIJNLOOS TREKKEN INBEGREPEN. Plaatje met 1 tand 2.50 Iedere tand meer 1.75 Porcelein- of zilvervulling 2.50 Goud vullingen 9.00 Goudkroon 15.00 Pijnloos trekken tand of kies ƒ1.50 MONDONDERZOEK KOSTELOOS. SPREEKURENiederen morgen 9—12 uur, behalve Donderdag. Iederen middag lVs4 uur. behalve Vrijdag en Zaterdag. AVONDSPREEKUREN DINSDAG en DONDERDAG 7—9 uur. Behandeling uitsluitend door Ned. mond- en tandartsen. (Adv. Ingez. Med.) nen opgebeld ten huize van een zekere dr. Szuko, waar hij tijdens zijn verblijf in die stad vertoefde. Konovalec (want die was het. die hem belde) had hem toen opdracht gege ven om zich zoo spoedig mogelijk naar Rot terdam te begeven in verband met gewich tige besprekingen. Dit was niets bijzonders want er waren reeds meermalen dergelijke sa menkomsten geweest te Rotterdam. Hierbij waren alleen aanwezig geweest Konovalec zelf. Baranoff en nog een derde man. Het •oortgezette onderzoek wees uit. dat deze der de man, waarmede Konovalec en Baranoff samenkomsten hadden gehad, o.a. in Novem ber-December van het vorige jaar te Brussel en in Februari van dit jaar eveneens te Rot terdam, een gewezen Oost-Oekraïner moest zijn, die overgeloopen was naar de tegenpartij de Sovjets. Bij die gelegenheden had deze Sovjet-agent die onder meer onder den naam van Wa- luck bekend staat, zich zoo weten voor te doen. dat Konovalec hem volkomen was gaan vertrouwen. Deze man, die ongeveer dertig jaar moet zijn, flink en rijzig, breed, een don kerbruin type met achterovergekamd haar, zeer elegant gekleed en die zich ook als heer wist voor te doen. is voor de eerste maal met Konovalec in aanraking gekomen ongeveer anderhalf jaar geleden. Gedurende al dezen tijd heeft deze W. of hoe hij dan ook heeten mag, een spel van kat en muis gespeeld met het slachtoffer. Zoo geraffineerd waren de werkmethoden van dezen Sovjethandlanger dat er bij geregelde tijden besprekingen wer den gevoerd om de Sovjet-beweging met woord en daad te bestrijden. Men ging van Sovjet-zijde echter nog verder: bij diverse gelegenheden bracht W. geld, sigaretten en bonbons mee. Deze dingen en ook de vaak zeer aanzienlijke geldsbedragen waren samenge daan in een pakje ter grootte van een schoe nendoos, dat den leider Konovalec dan in gezegelden staat werd overhandigd. Aldus heeft deze Sovjet-agent anderhalf jaar lam de tegenpartij met geld gesteund om de be weging op te bouwen, zulks met het eenige doel om het vertrouwen van Konovalec te winnen. Zoo is Maandag j.l. de bespreking in hotel Atlanta aan den Coolsingel weer gevoerd en het „traditioneele" pakje is Konovalec daarbij weer overhandigd. Ditmaal was het echter geen geld of sigaretten of bonbons, ditmaal zat er een helsche machine in het zorgvuldig geprepareerde pakje en Konovalec is op gru welijke wijze om het leven gekomen. Men moet er overigens niet aan denken hoe de situatie zou zijn ge weest, indien Konovalec niet direct hotel Atlanta zou hebben verlaten. Dertien minuten over twaalf verliet hij het overvolle café, dat aan dat ho tel is verbonden en veertien minuten over twaalf toen hij nauwelijks vijftig stappen had gedaan, ontplofte de tijdbom, waardoor (notabene in de open lucht!) nog eenige panden aan den Coolsingel tot twintig meter diep te zoo beschadigd zijn, dat dric- steensmuren zijn gescheurd als bordpapier. Was deze bom ontploft in het café, dan was de ramp niet te overzien geweest en het aantal doo- den evenmin. Waarheen is de Sovjet-agent gevlucht? AARHEEN de Sovjet-agent is gegaan, weet men niet. Bij geruchte vernamen wij, dat deze Zaterdag zou zijn gearriveerd met een Russisch schip, de Menshinsky, waarmede hij in den loop van Dinsdag weer zou zijn ver trokken. Daaromtrent is echter niets zeker en de politie staat hier vrijwel voor een niet op te lossen raadsel. Jammer genoeg is er slechts één persoon geweest, die dezen Waluck heeft herkend en dat is de kellner van Atlanta. Volgens diens verklaringen is Konovalec om even twaalf uur binnengekomen. Hij sprak slechts gebroken Duitsch .en bestelde een glas sherry. Even latei- kwam er een andere man, die een' verzegeld pakje naast Konovalec op een stoel legde. De beide mannen wisselden eenige woorden, maar toen de kellner de bestelling kwam opnemen, heeft W. zich gebukt om zijn gezicht te trach ten te verbergen. Op zijn gemompel om bier in gebukte houding heeft Konovalec de bestel ling doorgegeven aan den kellner, W. heeft zijn bier schielijk opgedronken en is verdwe nen. Direct daarop rekende Konovalec af en ging ook heen. De kellner heeft echter op het moment, dat W. wegging, hem opgenomen en later bleek, dat hij volkomen aan het signale ment van de politie beantwoordde. De politie kreeg deze mededeeling pas een dag later dan noodig was. toen de Menshinky reeds vertrok ken was. Dat de ontmoeting van zoo korten duur is geweest, is heel begrijpelijk, want Konovalec was zeer voorzichtig. Er was namelijk reeds eerder, in 1934, te Genève een aanslag op zijn leven gepleegd. Toen was hij er echter goed afgekomen. Hij wist echter, dat er nog steeds op hem werd geloerd en daarom was hij tegen over een ieder wantrouwig. Wel heel merk waardig is het dus. dat hij zich met dezen zoogenaamden Waluck heeft ingelaten. Het moet ongetwijfeld een landsman van hem zijn geweest, want een Rus had hij zeker niet ver trouwd. Er moet dus ongetwijfeld een verrader ln het spel zijn. een Oekraïner, die vroeger in de beweging was geweest. Een tragische bijzonderheid is wel. dat de echtgenoote van Konovalec dezen man steeds heeft gewantrouwd, evenals Baranoff trou wens. De explosieve stof. (f]) MTRENT de samenstelling van de ont- plofbare stof verkeert men nog steeds in het onzekere. Heel snel na de ontploffing zijn de pyro-technici van Hembrug gearriveerd en zij hebben alle mogelijke moeite gedaan om nog iets van de stof terug te vinden. Er is ge dacht aan een sterk explosieve vloeistof of aan een klein soort helsche machine. 't Explosief kan alleen bij zeer groote hitte zijn ontploft en dat er een ont zettende temperatuur heeft geheerscht een fractie van een seconde voor de explosie, is niet alleen gebleken uit het feit, dat het lichaam zeer ernstig ver brand was, maar evenzeer uit de om standigheid, dat een markstuk, dat in de portemonnaie van het slachtoffer zat, finaal is gesmolten. Konovalec's echtgenoote te Rotterdam. Teneinde volledige zekerheid te krijgen om trent de identiteit van het slachtoffer heeft de politie, toen zij er achter kwam, dat Kono valec eigenlijk te Rome woonde, zijn echtge noote getelegrafeerd, dat er een ongeluk was gebeurd en of zij wilde overkomen. Inmid dels waren ook uit Berlijn foto's van het slachtoffer overgekomen en die bleken inder daad volkomen overeen te stemmen. Behalve de echtgenoote van Konovalec zijn ook nog twee oude oorlogskameraden, die niet meer in de Oekraïnische beweging zitten, maar die het slachtoffer nog vijf a zes jaar geleden hebben gezien: "n gewezen generaal en een Weensche „Hofrat'' naar Rotterdam gekomen. Bij de ont moeting van dit drietal heeft zich ten poli- tiebureele een tragisch moment voorgedaan „Wij zijn hier heel wat gewend," zeide ons comissaris Roszbach. „maar op dat oogenblik kregen wij het zelfs een beetje te kwaad" In den loop van Zaterdag zijn leden van de Duitsche Kriminalpolizei te Rotterdam gearri veerd en tevens een particuliere detective uit Londen, die den leider hebben herkend en die hebben bevestigd, dat alle verklaringen van Baranoff precies overeenkomen met de wer kelijkheid Zaterdagmiddag is het stoffelijk overschot van Konovalec op de algemeene begraafplaats op Crooswijk te Rotterdam begraven Taxiconflict in de hoofdstad. Enkele incidenten lusschen werkwilligen en stakers. Het conflict in het Amsterdamsche blok- bandtaxibedrijf. dat reeds vele weken dreig de. is niet voorkomen kunnen worden. De nieuwe arbeidsvoorwaarden en de nieuwe door B. en W. goedgekeurde tarieven, welke de werkgevers met ingang van Zondag hebben ingevoerd en welke de organisaties der chauffeurs met groote meer derheid van stemmen hebben verworpen zijn aanleiding geweest, dat de stationnee- rende blokbandtaxi's Zondag voor het over- groote deel van de straat zijn gebleven. Zijn er in normale omstandigheden circa 260 wa gens op straat, Zondagochtend waren het er slechts ruim 60 en wel 33 wagens van de A. T. O., welke buiten het conflict staat en ver der een aantal wagens van de chauffeurs organisatie „Ons Belang" en enkele taxi's van kleine patroons. Ongeveer 200 chauffeurs hadden dus het advies van hun organisatiebesturen opge volgd. Zij staakten, doch bleven niet thuis. Reeds in den vroegen ochtend verspreidden zij zich over de stad en vatten post voor de diverse garages om eventueele collega's, die wel op de nieuwe loonsvoorwaarden wilden werken, van dit voornemen af te brengen. Deze houding gaf aanleiding tot enkele incidenten. De dreigende houding der stakers heeft de Zondagochtend uitgereden werkwillige chauf feurs dermate afgeschrikt, dat van ae avond ploeg der in loondienst werkende chauffeurs vrijwel niemand is uitgereden uit vrees voor molestatie. Nog kan worden medegedeeld, dat de een trale met de ruim 60 wagens, die zij Zondag ter beschikking had, aan alle aanvragen heeft kunnen voldoen. Overdag deed zich geen stagnatie voor. Alleen btiP WERKELIJK GOED SCHOON! Door Uw kunstgebit dagelijks een bad te geven in Steradent. bluft het er steeds ais nieuw uitzien en behoudt het de oorspronkelijke, rose vleeschkleur. Steradent wordt dan ook door 10.000 tandartsen - waaronder honderden Ne- derlandsche - aanbevolen voor het dage- lijksch onderhoud van Uw kunstgebit. Prijs 50 en 90 cent bij apoth. en drogisten. N.V Handelmii. RECKITrS, Pharm. afd.. De Bilt (Utrecht! (Adv. IngezMed.) Dc oud-redder C. J. Klaassen overleden. Een oud-schipper van de Scheveningschp reddingsboot, die in totaal 515 menschen- levens redde en een van de oudste leden van „de Princevlag", C. J. Klaasen, is Za terdag op ruim 82-jarigen leeftijd te Sche veningen overleden. Klaasen heeft een veelbewogen leven op zee medegemaakt. Als jongen van 14 jaar lag hij reeds in de haven van Koningsbergen in 1870, gedurende de Fransch-Duitsche oorlog en bij heeft alle zeeëën bevaren. Hij werd later eerst matroos en daarna schipper van de reddingsboot in den Helder en was vervolgens 12 jaar schipper van de reddingsboot „Rutgers van Roosenburg" te Scheveningen, waarmede hij 50 menschen- levens redde. Toen hij drie dagen op Sche veningen was, moest hij er al reeds met de reddingsboot op uit, Hij was drager van tal van onderscheidin gen voor het met levensgevaar redden van drenkelingen en was een van de weinigen, die de reddingsmedaille bezit, uitgereikt door koning Willem 3 EUCHARISTISCHE MIDDAG OP HOUTRUST Vele duizenden waren Zondagmiddag op het sportterrein „Houtrust" bijeengekomen, katholieken uit den Haag en wijde omgeving, om, in verband met de sluiting van het inter nationaal eucharistisch congres te Boedapest, welke Zondag plaats had, een „eucharisti sche dag" te houden. Na een rede van pater E. Peters O. E. S. A. uit Eindhoven heeft de pauselijke internuntius 'n pontificaal Lof ge celebreerd, onder hetwelk een processie over het terrein werd gehouden, waaraan tal van geestelijken uit den Haag en omgeving, reli gieuzen, godsdienstige en sociale organisaties, katholieke jeugdverenigingen, verkenners, enz. deelnamen. NAGEDACHTENIS VAN DR. C. THOMASSEN GEëERD. In het sanatorium „Julianaoord" aan den Leemzoolscheweg te Laren is Zaterdagmiddag onder voorzitterschap van dr. A. Th. Planten uit Hilversum, de algemeene jaarlijksche le denvergadering gehouden van de Vereeniging tot behartiging van de belangen van Neder- landsche lijders aan been- en gewrichtstuber- culose (B. E. G. E. T. U.) Het aantal patiënten nam belangrijk toe, terwijl het aantal verpleegdagen steeg van 24574 in 1936 tot 27024 in 1937. Het jaarverslag over het boekjaar 1937 werd aangenomen. Evenzoo geschiedde met de balans en de winst- en verliesrekening. Tot bestuursleden werden herkozen de af tredende heeren dr. W. Mo! uit Haarlem en dr. A. Th. Planten uit Hilversum, terwijl in de vacature ir. E. J. Bruining. den heer L. J. Winckel uit Blaricum werd gekozen. Na een korte bestuursvergadering werd in de hall van het hoofdgebouw van het sanato rium „Julianaoord". in tegenwoordigheid van vele belangstellenden, door den voorzitter van het comité „Herdenking dr. C. Thomas sen", dr. Henri Polak uit Laren, het dr. Tho- massenfonds officieel aan het bestuur van BEGETU overgedragen waarbij ook een ge denkplaat werd onthuld en een door een der 'ptlenten geschilderd portret van den overle den stichter en eerste geneesheer-directeur van Julianaoord. dr. M. H. J. C. Thomassen, werd aangeboden. j fNVERGELIJKELUK goed Onvergelijkelijk mooi levens! Junghans, liet voorname merk. Horloges voor langen trouwen dienst, blijvend punctueel, altijd betrouwbaar. De groote Junghans- I collectie bevat rak- en polshorloges in tal van uitvoeringen, voor eiken smaak co prijs. ere'a (Adv. Ingez. Med.) Zeer gunstige indrukken van de eerste reis. Het vlaggeschip van de Holland- Amerika Lijn, de Nieuw Amsterdam, is Zaterdagmiddag in de Rotterdam sche haven teruggekeerd van zijn eerste reis over den Atlantischen Oce aan. In 5 dagen 18 uur en 50 minuten legde het schip den afstand New- YorkPlymouth af. PlymouthRot terdam deed het in 1 dag 2 uur en 7 minuten, zoodat de terugreis in haar geheel 6 dagen 20 uur en 57 minuten duurde Deze terugreis werd meegemaakt door 944 passagiers, van wie er 460 voor Rotterdam be stemd waren. Van die 460 waren er, 70 passa giers voor de kajuitklasse, 140 in de touristen- klasse en 150 in de derde klasse. In Plymouth en Boulogne-sur-Mer gingen de overige passa giers van boord. In Plymouth werden boven dien 20 auto's en 750 postzakken uitgeladen. Een zeer succesvolle reis. „Het was een zeer succesvolle reis en de Nieuw Amsterdam heeft de verwachtingen om trent het schip gekoesterd verre overtroffen", aldus de heer Bouman, directeur van de H. A. L„ die de eerste reis heeft medegemaakt, Zoo wel de snelheid als de vastheid op het water waren bijzonder bevredigend. Buitengewoon hartelijk was de ontvangst te New York. Verschillende bezoekers gaven als hun mee ning weer, dat in de Nieuw Amsterdam het mooie van de Queen Mary en de Normandie op zakelijker basis is vereenigd. Een groot Amerikaansch zakenman zeide tot den heer Bouman: „Als je met dit schip geen geld ver dient, schei dan maar uit met shipping". Het schip zal tot 2 Juni te Rotterdam blij ven en dan weer 's nachts vertrekken. Enkele kleine reparaties zullen in den tusschen tijd verricht worden. De machines hebben zich prachtig gehouden en de heer Bouman besloot met te zeggen, dat deze reis wel een zeer ge slaagde demonstratie is geweest van Neder lands kunnen op scheepbouwkundig gebied. Kapitein Biji's indrukken. Kapitein J. J. Bijl is niet minder ingenomen met dit schip dan de heer Bouman en ook hij kreeg den indruk, dat de Amerikanen vol lof over de Nieuw Amsterdam waren. Op de heen reis was het weer een beetje ruw en stampte het schip wel eens. De ligging bleef echter voorbeeldig. Op de terugreis, vertelde kapitein Bijl nog. kwamen in Plymouth eenige leden van de directie van Harland and Wolff, de groote Engelsche werf te Belfast, aan boord. Deze werf heeft bijna alle overige schepen van de Holland Amerika Lijn gebouwd, ook den romp van de Statendam. Gevraagd naar hun oordeel over de Nieuw Amsterdam, gebruikten deze deskundigen het adjectief „indruk wekkend". Nu is tenminste gebleken, dat wij ook een modern Oceaanschip kunnen bouwen, zoo be sloot de gezagvoerder het gesprek. NEDERLANDSCIIE REISVEKEENIGING In de Zaterdag voortgezette 32e jaarlijksche vergadering van de NederlancLsche Reis- vereeniging kwam o.m. de verkiezing van enkele bestuursleden aan de orde. Gekozen werd de heer J. J. Oltmans. Door het aftreden van de heeren J. Panman (Haar lem), die benoemd is tot algemeen directeur en J. G. P. Sabel (Haarlem1 blijven thans nog twee vacatures in het bestuur bestaan. In een vergadering van 8 October a.s. zal hierin worden voorzien. Besloten werd Enschedé aan te wijzen als plaats, waar de volgende jaarlijksche ver gadering genouden zal worden. Na afloop der vergadering zijn dc afge vaardigden docr het gemeentebestuur ten stadhuizc ontvangen. Des middags is een excursie gemaakt naar de Loosdrcchtsche plassen. Motorrijder tegen auto gebotst en ernstig gewond. Zaterdagmiddag ongeveer vier uur reed een auto met twee inzittenden uit Eindhoven op den nieuwen weg Utrecht-Haarlem ter hoogte van de plaats, waar de Dorpsstraat te Aalsmeer dezen primairen snelverkeersweg snijdt. Op ae kruising werd de auto aangereden door een kieiner. motor, bestuurd door den heer J. de R. te Beverwijk, die üe Oorpsstraat volgde en die de auto, die voorrang had. blijkbaar niet opmerkte. De motorrijder vloog met het hoofd tegen het linkerportier van de auto en werd ver volgens tegen den grond gesmakt. De motor kwam totaal vernield eer vijftal meters verder terecht Met een ernstige schedelbasLsfractuur is d - motorrijder naar het Diaconessenhuis te Haarlem vervoerd. Zijn toestand is zorgwek kend.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5