HET SPORTGESPREK De Heemsteedsche Sportparken SANOSTOL DINSDAG 31 MEI 1938 HAARLE M'S DAGBLAD VAN DE WEEK. OVER ZEILEN. Ditmaal is het woord aan Kapitein ter Zee b. d. C. W. de Visser, voorzitter van de Haarlemsche Jachtclub, wiens daadwer kelijke belangstelling voor de zeilsport alom in den lande bekend is en die gaarne bereid was, ons daaromtrent het een en ander te vertellen. „De zeilsport", zei hij, „wordt op drieërlei wijze beoefend, te weten: lo. het maken van tochten; 2o. wedstrijdzeilen; 3o.. hardzeilen. De zeilers van de eerste categorie, zij, die een meer of minder groot schip tot hun be schikking hebben, ondervinden in steeds sterker mate de moeilijkheid, betaalde krach ten als bemanning te krijgen. Er wordt niet meer om den broode gezeild, aan welk feit de depressie in de binnenvaart niet vreemd is. De hulpmotor dringt de zeilen op den achtergrond en het einde zal zijn, dat men van een motorjacht met hulpzeilen zal gaan spreken. Het wedstrijdzeilen is in ons lancf het meest in zwang; dit is zuiver een spel, waarbij de minste of geringste overtreding van het reglement onmiddellijk een vol komen uitschakeling tengevolge heeft. Men krijgt dus, zooals dat bij andere takken van sport wél het geval is, geen kans om de maakte fout te herstellen; diskwalificatie is de onverbiddelijke straf. In vergelijking met den tijd, toen ik er mede begon, is het wedstrijdzeilen zeer veel goedkooper geworden, voornamelijk door het instellen van eenheidsklassen, waardoor men van kleinere vaartuigen gebruik kan ma ken. Bij de Haarlemsche Jachtclub kan men over clubbooten (jollen) beschikken. Indien de zoogenaamde „plaag-belasting", die het vorige jaar slechts netto 15 mille heeft op gebracht, werd afgeschaft, zou het zeilen nog meer populair worden. En dat er groote liefhebberij voor bestaat, bewijst wel het aantal bootjes, dat men bijv. op de Nieuwe Meer op een mooien dag ziet voorbijtrek ken". „Is er een toeneming in het aantal ver eenigingen en zijn die ook in een Bond ge organiseerd?" „Aanvankelijk hadden Nederland België één organïseerend lichaam, dat in 1905 dertien vereenigingen telde, waarvan negen in ons land. Tijdens den oorlog werd het Koninklijk Verbond van Nederlandsche Watersportverenigingen opgericht; thans zijn er 39 zeilverenigingen, benevens nog enkele in Nederlandsch-Indië. Doch vijf en twintig jaar geleden werd ik reeds gekozen in een comité voor het wedstrijdwezen. Ook bij de Marine is een stijgende be langstelling voor het wedstrijdzeilen te con- stateeren; de Adelborsten-Zeilvereniging heeft onlangs de beschikking over het nieuwe jacht „Urania" gekregen en de in 1898 opge richte Koninklijke Marine Jachtclub heeft de „Zonnetij II" aangekocht". ..Wat zijn de verschillen tusschen wedstrijd zeilen en hardzeilen?" „Het 'wedstrijdzeilen is een spel, dat hoog stens over een baan van 10 mijl wordt be oefend en waarbij men op elk gewenscht moment kan ophouden; onder hardzeilen verstaat men oceaanzeilen, waarbij men moet volhouden, tot het vastgestelde eindpunt is bereikt. Daarvoor zijn speciaal gebouwde schepen noodig, waarop men zeer veel zeilen kan meenemen. De bemanning bestaat uit 6 tot 8 koppen (allen amateurs), die over durf. uithoudingsvermogen en ervaring beschik ken. Onnoodig te zeggen, dat het deelnemen aan een oceaanrace met alle daaraan ver bonden gevaren zeer veel zeemanschap ver- eischt. Dit is de mooiste en sportiefste vorm van zeilen, waaraan ik, als ik jonger was, gaarne zou meedoen. Overigens wordt deze sport ook door Hollanders beoefend; de heer Bruynzeel uit Zaandam is in ons land daarbij de groote man, getuige zijn succes, het vorige jaar met het jacht „Zeearend" behaald. Ook in den komenden zomer zullen er, naar verluidt, vier Nederlandsche schepen aan oceaanraces deelnemen, wat dan de tweede maal zal zijn, dat ons land in dit interna tionale gezelschap vertegenwoordigd is. Dit hardzeilen is hier nog niet in een vereeni ging georganiseerd, wel bestaat er in dit ver band een Europeesch lichaam, de R.O.R.C. (Royal Ocean Racing Club), die haar zetel in Engeland heeft. Volgens de „Yachting World" zal er in Juli ben oceaanrace in étappes plaats heb ben van Burnham via Helgoland, Kristian- sand. Kopenhagen. Warnemünde. Bornholm naar Kiel. Vermoedelijk zullen ook Holland- sche schepen deze race gedeeltelijk of geheel meemaken". KANOSPORT. GEEN NEDERLANDSCHE DEELNEMING AAN DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Op 6 en 7 Augustus a.s. worden te Wax- holm bij Stockholm de kanowedstrijden om het wereldkampioenschap gehouden. De Ne derlandsche Kanobond heeft voor deze wed strijden niet ingeschreven, wegens de groote financieele offers, welke een dergelijke uitzen ding van de bondskas zou vergen. SCHAKEN. HET TOURNOOT TE NOORDWIJK Dr. Bernstein heeft voor de uitnoodiging, deel te nemen aan het internationaal schaak tournooi van 821 Juni a.s. te Noordwijk, bedankt. Het comité heeft nu den Zuid-Sla- vischen meester Pirc uitgenoodigd, naar Noordwijk te komen, welke invitatie inmid dels reeds is aanvaard. Pirc is een zeer begaafde meester, die zijn schaaktechnische scholing in Weenen heeft gekregen POSTDUIVEN. H. A. K. Bovengenoemde vereeniging hield een wed vlucht van Quevrain (België) 229 K.M De uitslag was als volgt: A. Breuwer 1 9 18 29. W de Graaf 2 12. S. Heitlager 3 28. C. Schuurhuizen 4 24 37. J. Koning 5 16 H. Petter 6 33 34 E. Cassee 7 13 30 39 40. G. Stouten 8 10 11 14 20 23 25 36. C. v. d. Lee 15 21 27 31 32 W. v. d. Veldt 17 22 35 38. C. Koning 19. A Tero 26. J v. d. Walle 41. N. Peetoom 42, F. Bottelier 43 C. v. Meurs 44, D. v. d. Molen 45. LAWNTENNIS. OM DEN DAVIS-CUP. JOEG O - SLAVIë—ZWEDEN. Uit Agram: De tenniswedstrijd tusschen Joego-Slavië en Zweden is Maandag voortge zet. Puncec (J.) won met 62, 62, 62 van Rohlsson (Z.); Puncec en Kukuljevic behaal den in het dubbelspel een 63, 97. 6J3-zege op Rohlsson en Schroeder. De stand is thans 21 voor Joego-Slavië. BELGIë—BRITSCH-INDIë (4—1). Uit Brussel: De wedstrijd tusschen België en Britsch-Inaië is Maandag te Brussel ge ëindigd. Lacroix (B.) won zijn enkelspel tegen Gnaus Mahomed met 75, 06, 26, 75, 63. waardoor de stand 31 werd voor België. De Britsch-Indiërs zagen toen van het spelen van de laatste partij af, zoodat de eindstand 4l voor België werd. De Belgen zullen in de volgende ronde te gen den winnaar van Joego-SlaviëZweden moeten uitkomen. FRANKRIJK—ITALIë (4—1). Uit Parijs: De tenniswedstrijd tusschen Frankrijk en Italië is Maandag te Parijs ge ëindigd en met 41 door de Franschen ge wonnen. Taroni redde de eer voor Italië door Destremau met 86, 57, 64, 62 te slaan; Pelizza won na feilen tegenstand van den Italiaan Bossi met 46, 64, 57, 63 7—5. Over andere exploitatie-mogelijkhedenOrgani- seeren va nlanddagenmeetings en concoursen Berging voor kano's. Meer politietoezicht bij de jachthaven noodzakelijk. CRICKET. DE EERSTE LAGE SCORE DER AUSTRALIËRS. Ook Maandag, op den tweeden dag, van den wedstrijd MiddlesexAustralië op Lord's trad de regen herhaaldelijk als spelbreker op. Voor de eerste maal van den toer werden de Australiërs voor een laag totaal aan den kant gezet. Het wicket was in het voordeel van de bowlers. Jim Smith bowlde Fingleton voor 2, waarna Bradman op den jongen medium- fastbowler Neville zeer onzeker stond te spe len, hij gaf Human op fine leg een vang- en den wicketkeeper Price een stump-kans. Toen het totaal 16 bedroeg en Bradman 5 runs ge scoord had, trachtte hij een bal van Neville te hoeken, de poging mislukte en Compton maakte geen fout. Neville kreeg ook Badcock 1101 door Human gevangen en bowlde ver volgens Mc. Cabe voor 9. Hassett (l.b.w. b. Sims 37) en Chipperfield (b. Robins 36 maak ten hun runs onder moeilijke omstandighe den. Te half zes viel het laatste wicket op 132 (Sims 4—25). Middlesex opende met Edrich en Price op Mc. Cormick en O'Reilly. Van 16—1 werd het 16—3 en Edrich kwam nog 10 runs te kort, om gelijk Bradman, zijn 1000 runs in Mei te scoren. De stand van de wedstrijden is: Cambridge .39 tegen de Army 225—4. Gloucestershire 324—5 (gesl) tegen Warwickshire 148—1 (re gen). Notts 216—3 tegen Hampshire. Somer set 271 tegen Northants 166 en 392. Wor cestershire 132 en 16—1 tegen Surrey 192 en 101. In de vier overige wedstrijden werd in het geheel niet gespeeld. Zooals onze lezers weten sluit de exploi tatie-rekening der Stichting „Heemsteedsche Sportparken" elk jaar met een belangrijk te kort. Naar aanleiding daarvan hadden wij een onderhoud met den secretaris der stich ting, den heer C. A. Schipper. .X)e door de gemeente vastgestelde vorm van beheer als ..Stichting" brengt", zoo zei hij, „de minste kosten met zich mede. aange zien hier in hoofdzaak is gerekend op de spor tieve opvatting der benoemde commissieleden, in dien zin n.l., dat het voor hen een eeretaak is, om het beheer zoo zuinig mogelijk te doen zijn en toch het meest nuttig effect te be reiken, daardoor èn de gemeente èn de sport dienende. Doch daar staat tegenover, dat deze men- schen zich geen enkele opzicht zóó aan hun taak kunnen wijden als b.v. een door de ge meente benoemde functionaris dit zou kunnen doen. Bij de huidige samenstelling van beheer is het onmogelijk, voldoende controle uit te oefenen op het personeel en de door hen verrichte werkzaamheden. Voorts dat het eveneens wegens gebrek aan tijd daarvoor niet mogelijk is, dié punten van contact te krijgen en te onderhouden, zoowel met per sonen als instanties, waardoor het mogelijk zou zijn, behalve de exploitatie voor sport- doeleinden, dit schitterend complex dienst baar te maken aan andere exploitatie-moge lijkheden. Met dit laatste is het oog gevestigd op het beschikbaar stellen der terreinen en opstallen voor het houden van landdagen meetings, concoursen, enz., zooals ook wel bij enkele andere sportparken gedaan wordt. Het beheer der Stichting omvat het sport parkcomplex, de aangrenzende jachthaven en de tennisbanen in Groenendaal. Ten opzichte van de jachthaven zou nog wel wat meer te bereiken zijn. Zoo zou b.v. met zéér weinig kosten een gedeelte van de jachthaven zoodanig in te richten zijn, dat die voldoet aan de eischen, welke jachteige- naars in het algemeen stellen voor de ligging van hun booten. Op het oogenblik zijn dan ook onderhandelingen gaande met een aan tal jachtbezitters voor het door hen te ver krijgen van een afgezet gedeelte, waardoor het niet meer mogelijk is dat onbevoegden van de door hen gehuurde ligplaatsen gebruik maken, hetgeen dikwijls gaat ten koste van beschadiging der booten. De jachtbezitters zouden genegen zijn een hooger liggeld te betalen, dan het bestaande tarief. Een verdere opvoering der ontvangsten zou nog mogelijk zijn door de aan de jachthaven grenzende westelijke tribunes van het door R.C.H. gehuurde complex in te rich ten voor berging van kano's met als gevolg verhooging van liggelden. Het ten uitvoer brengen van bovenge noemde mogelijkheden houdt tevens in, dat de gemeente Heemstede, behalve alles, wat zij op sportgebied haar ingezetenen reeds kan aanbieden, weder een nieuwe aantrekkelijk heid rijker zou worden, n.l. één of meer kano- sportvereenigingen, welke zeker zouden op gericht worden, indien de gelegenheid er voor mogelijk wordt gemaakt. De indirecte voordeelen moet meA, indien vorengenoemde plannen zouden worden ver werkelijkt. ook niet onderschatten, indien we de bedrijvigheid nagaan, die bij diverse jachthavens in den omtrek heerscht. Immers waar menschen komen wordt geld uitgegeven en dit komt zeer zeker ten goede aan de in woners der gemeente. Zoolang echter deze plannen niet zijn ver wezenlijkt, zal het de taak zijn van het Be stuur der Stichting om te trachten den be- staanden toestand zoo aantrekkelijk moge lijk te maken en de verschillende klachten uit den weg te ruimen, door b.v. meer toe zicht van de politie te vragen, zoodat ver huurde steigers aan de jachthaven niet meer door derden kunnen worden gebruikt, waar mede voornamelijk hengelaars bedoeld wor den. Ook het bezwaar, dat de toegang tot de jachthaven uiterst moeilijk is voor eenigs- zins grootere booten, óók al door de aanwe zige fuiken in de Van Merlenvaart, zal zeker bestudeerd moeten worden. Het eigenlijke sportparken-complex zou men moeten splitsen in twee gedeelten, n.l. het gedeelte door R. C. H. gehuurd, en het overige gedeelte, verhuurd aan diverse sport- vereenigingen. De opbrengsten van eerstgenoemd gedeelte zijn natuurlijk geheel en al afhankelijk van de prestaties van het eerste elftal van R. C. H.. wat echter niet wegneemt, dat een mini mum vastgesteld bedrag door R. C. H. als huur wordt betaald. Ik ben er van overtuigd dat het gemeente bestuur van Heemstede zéér goed gedaan heeft door het sluiten van de laatste overeen komst, waardoor de bestaansmogelijkheid van R. C. H. geen gevaar dreigt, ja dat haar zelfs volledig gelegenheid geboden is, zich verder in gunstigen zin te ontwikkelen; de inkomsten voor de gemeente zullen eveneens geen bij zonderen terugslag ondergaan, daar zij bij bovengenoemd contract gelijke basis zullen blijven behouden. Het overige gedeelte der Sportvelden voor ziet in een werkelijke behoefte ten opzichte van diverse sportvereenigingen, wat in dit ver band nóg belangrijker is, van de lichamelijke opvoeding der jeugd in deze gemeente, aan gezien in de met de vereenigingen aange gane contracten bepaald is, dat- de leerlin gen der scholen, onder deskundige leiding, steeds gebruik mogen maken van deze prach tige gelegenheid voor lichamelijke oefening. Ik kan dan ook meedeelen, dat van die ge legenheid veel gebruik gemaakt wordt door verschillende scholen. Indien dan ook, zooals dit ook het geval is bij badinrichting en zwemvijvers, hiervoor door de gemeente een zeker bedrag per hoofd werd betaald, zou dit nog een belangrijke post van inkomsten voor de Heemsteedsche Sportparken beteekenen. Vele van de in het Sportpark gevestigde' vereenigingen bestaan uit leden, woonachtig te Haarlem, doch die getroosten zich gaarne den afstand naar Heemstede, om gebruik te kunnen maken van de in prima staat verkee- rende speelvelden. Dat de gemeente Heem stede met het aanleggen en in gebruik geven van dit complex terreinen succes heeft, be wijst wel het feit, dat de aanvraag steeds grooter is dan het aantal beschikbare speel velden. Ik kan hier nog aan toevoegen, dat het bestuur van den Haarl. Voetbalbond .'eel waardeering heeft voor wat het gemeentebe stuur van Heemstede in het belang der sport tot- stand heeft laten brengen, temeer omdat het verhuren der terreinen tegen zéér billijke en door elke vereeniging na te komen finan cieele verplichtingen plaats heeft." Wat de exploitatie der tennisbanen in net kio, indien Japan ten tijde van de opening I Wandelbosch ..Groenendaal" betreft, zei de der spelen nog.in oorlog is met China. Iheer Schipper, dat dit complex banen, naar SNELWANDELEN. H.A.V. „DE KAMPIOEN". Deze vereeniging organiseert in Juni, Juli en Augustus snelwandel wedstrijden om een beker voor Haarlemsche snelwandelaars. Tevens zijn er nog een tweede en derde prijs en herinne ringsmedailles beschikbaar gesteld. WIELRIJDEN. VAN DER VIJVER EN OOMS KLOPPEN LOATTI. Zondag werd in het sportpark te Ginneken een omnium verreden tusschen de Nederlan ders Van der Vijver, Ooms en Peperkamp en tusschen den Duitschen kampioen Schorn, den Belgischen kampioen Hendrickx en den Italiaanschen kampioen Loatti. Van der Vijver wist door alle sprints te winnen, beslag te leggen op de eerste plaats. De Haarlemmer Ooms wist zoowel Loatti als Schorn te kloppen, maar werd door Hen drickx verrast. De Brabander Peperkamp klop te in de sprint alle drie de buitenlanders. In een match a six werd Van der Vijver eerste, gevolgd door Ooms. De tijdrace over 500 M. was eveneens voor Van der Vijver. De uitslagen zijn als volgt: Sprint voor amateurs: le serie 1. Hendrickx tijd laatste 200 M. 13 3/5 sec.; 2. Ooms; 2e serie 1. Peperkamp 13 1/5 sec.; 2. Loatti; 3e serie 1. Van der Vijver 12 3/5 sec.; 2. Schom 4e serie 1. Van der Vijver 13 sec; 2. Hen drickx; 5e serie 1. Peperkamp 13 sec.; 2. Schorn; 6e serie 1. Ooms 13 1/5 sec.; 2. Loatti; 7e serie 1. Ooms 13 4/5 sec.; 2. Schorn; 8e serie 1. Peperkamp 13 3/5 sec.; 2. Hendrickx; 9e serie 1. Van der Vijver 12 4/5 sec. 2. Loatti. Match a six: 1. Van der Vijver 13 2 5 sec.; Ooms; 3. Hendrickx; 4. Schorn; 5. Loatti; Peperkamp. Tijdrace over 500 M. met vliegenden start: Van der Vijver 33 4/5 sec.; 2. Loatti 34 1/5 sec.; 3. Ooms 34 3/5 sec.; 4. Schorn 34 4/5 sec.; cn 6. Peperkamp en Hendrickx 35 3/5 sec. Totaal uitslag omnium: 1. Van der Vijver 18 pnt.: 2. Ooms 14 pnt.; 3. Loatti 10 pnt.; 4 Hendrickx 9y2 pnt.; 5. Schorn 9 pnt.; 6. Pe perkamp 81/2 pnt. H. OOMS NAAR ENGELAND. Donderdag 9 Juni vertrekt de Haarlemmer Ooms naar Londen, waar hij Zaterdag 11 Juni tegen de sterkste Engelsche en andere buitenlanadsche sprinters zal uitkomen. Begin Juli steekt hij wederom over om Jn Manchester den Vitonica-cup zoowel als den Murratti-beker, welke beide op zijn naam staan, te verdedigen. Den Vitonica-cup wist hij reeds tweemaal te winnen, zoodat deze, indien hij wederom wint, zijn eigendom wordt. OLYMPISCHE SPELEN. ADVIES VAN HET ZWITSERSCH OLYMPISCH COMITé. Uit Zurich: Het Zwitsersch Telegraaf- agentschap verneemt, dat het Zwitsersch Olympisch Comité, getrouw aan zijn houding :en opzichte van de Olympische Spelen, be sloten heeft aan de nationale sportbonden aan te bevelen zich in 1940 te onthouden van deelneming aan de Olympische Spelen te To- het oordeel van zeer velen, tot een der mooi ste van ons land behoort. De tarieven voor het huren zijn geregeld ingevolge de bepalingen, daaromtrent ge steld door den Bond van Tennisbaan-exploi tanten uit Haarlem en Omstreken; ze zijn zóó billijk, dat tennisspelen thans voor nie mand meer een bezwaar behoeft te zijn. Het bestuur der Stichting zag zich echter genoodzaakt, zelf over te gaan tot 't vormen van clubjes, aangezien het grootste gedeelte van de tennisbaan-exploitanten in Haarlem en omgeving dit reeds jaren doet: het tennis spelend publiek apprecieert deze wijze van het vormen van clubjes zeer. Een en ander eischt echter enorm veel tijd. En dit ont breekt het bestuur, aangezien alle werkzaam heden voor de Stichting Heemsteedsche Sportparken en deze zijn zeer omvangrijk, in vrijen tijd moeten geschieden. Toch is het be stuur er reeds in geslaagd, dit seizoen ver scheidene clubjes te vormen. De tennisbanen worden in de laatste win terseizoenen door eenige veranderingen ge schikt gemaakt voor schaatsenrijden Jam mer is het, dat vooral het winterseizoen 1937—'38 van dien aard is geweest, dat geen behoorlijke ijslaag is verkregen kunnen wor den, waardoor van een loonende exploitatie geen sprake kon zijn. Mocht het komende winterseizoen van dien aard zijn, dat het gewenschte ijs op de banen verkregen wordt, dat is het bestuur er van overtuigd dat een ideale ijsbaan, beschut te gen den scherpen Noorden- en Oostenwind voor de ijssport-liefhebbers is verkregen dat dit van zeer gunstigen invloed zal zijn op de exploitatie-rekening. Vermeerdering van inkomsten komt ook aan de vermakelijkheidsbelasting der ge meente ten goede, terwijl men voorts niet uit het oog verliezen mag. dat in de exploitatie rekening der Stichting wél de uitgaven voor de Jachthaven, doch niet de inkomsten daar van tot uiting komen, aangezien de inkoms ten der Jachthaven als precariorechten door de gemeente rechtstreeks ontvangen worden. Voorts dient men te bedenken, dat het be langrijk tekort, dat op de exploitatie-rekening tot uiting komt. slechts een schijnbaar te kort is. aangezien ieder jaar ongeveer f 12.000 aan afschrijving geboekt wordt, waardoor na een zeker aantal jaren, behalve de opstallen en de gebouwen, ook de grond zonder één cent waarde op de balans komt te staan, ter wijl in dat tijdsbestek de grond zelf zéker in waarde zal stijgen. Behalve het bedrag der afschrijving komt ieder jaar ook een bedrag van pl m. f 15.000 aan rente op de exploitatie-rekening voor; de mogelijkheid is niet uitgesloten, dat dit be drag bij eventueele converteering door de ge meente Heemstede door één of meer lee ningen, belangrijk verlaagd zal kunnen worden. Door de groote aantrekkelijkheid van de Heemsteedsche Sportparken is het bedrag, dat hiervoor besteed wordt, volkomen verant woord: het komt stellig aan de gemeente ten goede." BROEDERDAGEN OP „MEER EN BOSCH'. De Broederschap van Diakonen hield op 28, 29 en 30 Mei haar Broederdagen in „Meer cn Bosch" te Heemstede. De goede gewoonte getrouw werd op den Zaterdag avond in het kerkgebouw „Irene" het Heilig Avondmaal gevierd, waarbij ds. G. Barger Ezn., predikant te Heukelum, voorging. In het centrum van deze dagen stond stellig de inzegening, welke Zondagsmorgens in een speciaal daartoe ingerichten Kerkdienst plaats vond. Onder de aanwezigen merkten wij op den heer C. F. Bierens de Haan van Bloemendaal, penningmeester van de Chr. Vereeniging voor de verpleging van lijders aan Vallende ziekte, dr. B. Ch. Ledeboer, directeur-geneesheer der Stichtingen voor Toevallijders te Haarlem en Heemstede, dr. A. Verj aal en vele belangstellenden uit den Zusterkring van Bethesda-Sarepta. De heer H. W. Duyvendak, die in dezen dienst voorging, als voorzitter der Broederschap, had II Cor. 5 14 tot tekst gekozen, de woorden: de liefde van Christus dringt ons. Hierna ging ds. G. Barger Ezn. tot de in zegening over van de Broeders G. Dekker, J. Janssen, K. Lantinga, N. de Roov, K. Roos, T.S. Talma. W. C. van Beek, W. K. Janssen en C. Hubrechtse. De heer H. W. Duyvendak en de Broeder G. Grol en Muller legden hierbij mede de handen op. In een krach tig, hartelijk woord onderstreepte ds. Barger de beteekenis van de inzegening. Zondagavond hield ds. J. Beers, Indisch predikant met verlof een referaat over: „Het geestelijk leven in Indië. De aandacht waar mede geluisterd werd bewees wel dat dit actueele onderwerp aller aandacht had. Br. W. K. Janssen hield voor de candidaat-leden der Broederschap een lezing over: „De band die jongeren en ouderen moet binden". Ook hiervoor bestond veel belangstelling. 's Maandags had in de morgenuren de huis houdelijke vergadering plaats, waarin de Broeders D. Brusse en W A. Kreugel als be stuursleden werden herkozen .terwijl in de vacature van ds C. J, van Paassen, welke zich niet herkiesbaar stelde, Broeder H Roerdink werd gekozen. In de middagverga dering vertelde eerst Broeder J. A. Wisse van treffende ervaringen uit zijn werk in de Gemeentelijke Verzorgingshuizen voor ouden van dagen te Amsterdam, terwijl Luit. Kol. Rewie daarna een lezing hield over het maat schappelijk werk van het Leger des Heils in Nederland. Br. J. A. Fey uit Utrecht leidde den slul- tingsbidstond in. GASVERWARMING VOOR GEMEENTE GEBOUWEN. In verband met het dalend gasverbruik is in de afgeloopen jaren herhaaldelijk onder het oog gezien of voor de verwarming van gemeentegebouwen niet op ruimere schaal gebruik gemaakt kon worden van gas. Thans is besloten in De Meerlhorst, het z.g. hulp-raadhuis aan de Van Merlenlaan, waar in de kantoren van den gemeente-ontvan ger en van Maatschappelijk Hulpbetoon zul len worden ondergebracht, géén centrale ver warming aan te leggen. In plaats daarvan zal dit gebouw, met gebruikmaking van en kele nieuwe vindingen op dit gebied, met gas verwarmd worden. SC HOOI.Z\VK.M FEEST IN GROENENDAAL. Het jaarlijksche schoolzwemfeest, voor de leerlingen van alle Heemsteedsche scholen, dat door H.P.C wordt georganiseerd, zal dit jaar gehouden worden in de gemeentelijke zwemvijvers bij Groenendaal op Zaterdag 2 Juli a.s. V 'olutMi&g iKuMintfiiMak IN APOTHEKEN EN DROGISTERIJEN ÖFL 1.40 PER FLACON (Adv. Ingez. Med.) IJMUIDEN Noorwegen huldigt de bemanning van de Eveline. Voor de redding van de opvarenden van de Aarstcn. Hedenmorgen vond ten kantore van den Noorschen vice consul alhier een korte plech tigheid plaats, die nog eens herinnerde aan een moedige daad van IJmuider visschers, n.l. aan de redding op 24 October 1937 van de opvarenden van het verongelukte m.s. Aarsten door de bemanning van den stoomtrawler Eveline IJM. 115. De redders werden toegesproken door den heer Olmer, consul-generaal van Noorwegen, die namens de Noorsche regeering schipper Blok een zilveren beker overhandigde. Verder schonk hij namens de reederij aan den schipper een grooten zilveren sigaretten koker en aan de andere opvarenden een klei nere, alle met een in de Noorsche taal ge stelde inscriptie. BESOMMINGEN. Trawlers: Manden 220 Poolzec IJM 77 f 1800 125 Voorwaarts IJM 83 f 1600 360 Maria IJM 95 f 2050 500 Schoorl IJM 39 f 2360 340. Christine IJM 2 f 2090 510 Utrecht IJM 73 f 2540 Loggers: KW 101 f 1080, 48 f 510. 75 f 650. 154 f 600, 36 f 630, 110 f 700, 125 f 550, 40 f 580. MARKTBERICHT. (Versclie visch). IJmuiden, 31 Mei 1938. Tarbot 8672 ct. per K G. Tong 120—78 ct. per K G. Heilbot 112—80 ct. per K G. Griet f 33—f 12 50 per 50 K G. Groote schol f 28f 23 per 50 K G. Middel schol f 21.50—f 21 per 50 K G. Zetschol f 19—f 13 per 50 K.G. Kleinschol f 20—f 6 per 50 K.G. Schar f 7.50—f 3.50 per 50 KG. Tongschar f 20f 17 per 50 K.G. Poontjes f 4.30—f 1 per 50 K.G. Groote schelvisch f 18f 14 per 50 K.G. Middel schelvisch f 12.50f 8.50 per 50 K.G. Kleine schelvisch f 6.50f 3.60 per 50 K.G. Groote gul f 11—f 7 per 50 K.G. Kleine gul f 10 50—f 3.70 per %0 K.G. Wijting f 4.60—f 2.70 per 50 K G. Makreel f 8.20—f 4.40 per 50 K.G. Kabeljauw f 36—f 15.50 per 125 K.G. Vleet f 2.70 per stuk Leng f 1.15—f 0.75 per stuk. Koolvisch f 0.55f 0.50 per stuk. VERWACHTE VISCHAANVOER. Thuisstoomende voor de Woensdagmarkt: Zwarte Zee IJm. 94. Vangst. 40 manden platvisch, 45 m. schelvisch. 100 m. braad- schelvisch, 30 m. gul, 10 m. makreel. 35 ra. wolf en poon. 40 m. varia, totaal 300 m. benevens 300 stuks ijskabeljauw cn 840 stuks stijve kabeljauw. Delft Um. 17. Vangst 85 m. schelvisch, 110 m. braadschelvisch. 100 m. radio, 20 m. gul. 15 m. platvisch, 40 m. makreel totaal 730 m. benevens 175 st. stijve kabeljauw. Haarlem IJm. 9. Vangst 35 m. schelvisch, 200 m. braadschelvisch. 15 m. wijting, 50 m. platvisch. 120 m. makreel, 30 m. gul, 50 m. wolf en poon, totaal 500 manden, benevens 100 stuks stijve kabeljauw. Ewald, IJm. 48. Vangst onbekend. ZANDVOORT C. VAN DER WERFF t In den ouderdom van bijna 91 jaar over leed gisteravond de heer C. van der Werff. Hoewel de gezondheid van den heer Van der Werff de laatste jaren veel te wenschen over liet. kwam dit heengaan nog vrij onverwacht. De heer Van der Werff. die hier beter be kend was onder den populalren naam van „Meester Kees" wijdde bijna zijn geheele leven aan de opvoeding der Zandvoortsche jeugd. Reeds op 12-jarigen leeftijd begon hij zijn onderwijzersloopbaan als kweekeling on der leiding van den heer Voet, toen ter tijd hoofd aan de openbare school aan de Post- straat. In October 1866 behaalde hij de hulpor.derwijzersacte en in Januari 1867 werd hij door het gemeente bestuur aangesteld tot hulponderwijzer met een salaris van f 300 per jaar. Het salaris van kweekeling bedroeg toen f 40 per jaar. In October 1871 behaalde Meester Kees de hoofdacte. De studie voor de hoofdacte vergde toen vrij wat meer energie van de candidaten dan tegenwoordig. Om de lessen voor de hoofdacte bij te wonen liep meester Kees na volbrachte dagtaak driemaal per week naar Haarlem. Spoor en tram bestonden toen nog niet. In 1869 verhuisde Meester Kees van dc school in de Poststraat naar de nieuwe school die gestaan heeft achter school A aan den Hoogeweg. Toen in 1885 de thans nog bestaande school A aan den Hoogeweg werd geopend, werd meester Kees aangesteld aks eerste onderwij zer-plaatsvervangend hoofd, welke betrek king hij in 1890 verwisselde met die van hoofd van school A. Tot 1912 bleef hij deze betrekking ver vullen, waarna hij zijn pensioen aanvroeg, wat hem na eervol ontslag werd verleend. Meester Kees heeft zijn krachten niet al leen gewijd aan de Zandvoortsche jeugd. Meer den 20 jaar gaf hij In zijn vrije uren les aan de kinderen die verpleegd werden in het badhuis voor minvermogenden. Thans is een einde gekomen aan zijn werkzaam leven en met hem is éen van de meest populaire figu ren van Zandvoon heengegaan. De begrafenis zal plaats hebben op de Al- gemeene begraafplaats op Donderdag te 3 uur.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13