Haarlem's Dagblad H. De Engelsche Weermacht. Nieuwe sportterreinen in Haarlem Noord? Weer Bollentijd. Zandvoort heeft een nieuw werk verschaf fingsob] eet. Het belangrijkste 55e Jaargang No, 16852 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 A dm in. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 31 Mei 1938 Abonnementen per wreek f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regeL Regelabonnementatarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentje* rie rubriek. Er wordt veel over de Engelsche weermacht geschreven sinds Engeland, nu alweer een paar jaar geleden, aan den Europeeschen be wapeningswedstrijd is gaan meedoen. En wat men erover schrijft is meestal niet erg lovend van aard. In Engeland self steekt men de zaak evenmin in de hoogte, hetgeen onlangs nog werd aangetoond door den afmarsch van den minister van Luchtvaart, wiens beleid hevig was aangevallen. Er zijn meer staaltjes van dien aard. Ondanks zooveel werkloosheid en de toezeggingen van hooge gages in het leger slaagt men er maar steeds niet in, het op vredes-sterkte te krijgen. Er ontbreken nog steeds eenige duizenden manschappen aan. Nu schrijft een Engelschman, Victor Wal lace Germains zijn achternaam doet een beetje ironisch aan, maar dat kan hij niet helpen in een artikel in The National Re- view dat het Engelsche beroepsleger onvol doende is. Engeland heeft enorme sommen uitgegeven om het te mechaniseeren, het „mobiel te maken", maar bewegelijk op zich zelf beteekent niets, zegt mr. Germains. „Wij zenden geen leger uit om een toeristenreisje door vijandelijk gebied te maken. Bewegelijk heid moet gepaard gaan met buitengewone stootkracht". En dan geeft hij af op de tanks en op de vliegtuigen, die volgens hem van veel minder beslissende beteekenis zijn dan men jaren lang heeft gedacht. En hij waarschuwt Enge land dat het niet in dezelfde fouten moet ver vallen als de Fransche generale staf beging vóór 1870. Daar was een groep doctrinairen ontstaan, huldigers van nieuwe leerstellingen die „het strategische offensief gepaard aan het tactische defensief" predikten en dit als een gevolg zagen van de vermeerderde kracht, die de moderne wapenen aan de verdediging verschaffenPas op, roept mr. V. W. Ger mains zijn landgenooten toe. Moet het Brit- sche Rijk te land een ramp ondergaan zooals het Fransche leger in 1870? Dat zou een na tionale ramp op verbijsterende schaal zijn. Zij zou tenslotte kunnen leiden tot de vernie tiging van het Britsche Rijk. Nu geloof ik dat men dit soort Britsche zwartgalligheid niet al te zeer in ernst moet opnemen. Het valt wat al te duidelijk op dat de Duitsche en vooral Italiaansche lofliede ren op eigen militaire kracht van Engelsche en Fransche zijde zoo uitsluitend met zelf- critiek beantwoord worden. Daar zit niet al leen het verschil tusschen dictatoriale en democratische uitingswijzen in, maar ook althans bij de Engelschen een zeker be leid. Zij vinden het verstandig zich niet al te krachtig voor te doen en men wil in En geland ook vooral niet provoceeren. Men heeft daar evenmin als vroeger veroverings doeleinden op het Europeesche vasteland. Men wil slechts bevorderen dat het Euro peesche evenwicht niet krachtig verstoord wordt. Men wil ook oorlog vermijden. Het is dus heel begrijpelijk dat men niet provoceert. Maar artikelen als dat van V. W. Germains hebben niettemin deze strekking: dat zij streven in de richting van invoering van dienstplicht. In 1914 had Engeland slechts een klein beroepslegertje, dat het naar Frankrijk zond, dat als linkervleugel van het Fransche leger den terugtocht naar de Marne mee maakte, waar Duitschland's zege bijna tot een feit geworden was. Engeland werd gered door het slimme beleid van een Franschen gene raal, de overwinning der gealliëerden in den slag bij de Marne leidde tot een vier jaar durenden positie-oorlog en Engeland kon na nog een mislukte poging met het „recru- teer-systeem" van Lord Derby den dienst plicht invoeren, groote legers op den been brengen en een millioen man verspelen eer de oorlog uit was. Daarna werd de dienstplicht weer afgeschaft. Tegen een eventueele herhaling van dit beleid waarschuwen schrijvers als V. W. Germains, die zeggen: „in '14 zijn we op het randje ontsnapt, waag dat niet opnieuw". En het verhaal over het Fransche leger in 1870 komt er maar voor de fraaiigheid bij. Men weet in Engeland trouwens niet veel van de geschiedenis van het vasteland. Daar wordt weinig van onderwezen. Gebeurde het wel dan zou ook V. W. Germains weten dat de Fransche ondergang van 1870 heel wat meer en heel wat belangrijker oorzaken had dan de krijgskundige theorieën van een groep stafofficieren. Invoering van conscriptie in Engeland zou wel heel weinig bijval aan den overkant van de Noordzee oogsten. Maar men is er niet ver meer van af en door het beleid van Berlijn en de propaganda van dr. Goebbels wordt men steeds meer geprikkeld tot het invoeren van een wetgevingdie het heele vasteland bezit. Ja, we zijn ver van de Ontwapeningscon ferentie af. Wat is die toch mislukt! R. P. Exploitatie door de gemeente of door particulieren SLAPtCOIJK TUtrt&OU* Naar wij vernemen is eenigen tijd geleden door de grondexploitanten de Erven Janzen bij de gemeente Haarlem een plan ingediend voor den aanleg van een complex sportterrei nen in de nabijheid van het Vondelkwartier in Haarlem-Noord. Het is de bedoeling ten Noorden van den Vondelweg, tusschen den Rijksstraatweg en de nieuwe Begraafplaats aan den Vergierdenweg, niet minder dan 8 velden in orde te maken voor voetbal, hockey en korfbal en bovendien eenige tennisbanen aan te leggen. Van de situatie geven wij hierbij een tee- kening. Over de wijze van exploitatie was nog geen beslissing genomen. Er was over particuliere exploitatie gedacht, maar de Erven Janzen waren ook genegen de sportterreinen aan de gemeente te verhuren. De gemeente exploi- ACCIJNSVERLAGING kunnen wij niet geven, wel tot en met 2 JUNI 10 KORTING. SLIJTERIJ EN WIJNHANDEL 'T DRUIVENLAND, Gen. Cronjéstraat 80 Telefoon 18205 „Hofleverancier". (Adv. Ingez. Med.) De verkiezingen in liet Sudeten- Duitsche gebied. Partij van Henlein behaalt 67 pCt. Bij de Zondag gehouden gemeenteraads verkiezingen in Tsjecho-Slowakije heeft de partij van Henlein in de plaatsen, waar een Duitsche meerderheid woont 67'A pet. van het aantal zetels in de gemeenteraden ver kregen. Van de 2503 zetels zijn ten deel gevallen aan de partij van Henlein 1897 zetels, aan de sociaal-democraten 185, aan de commu nisten 160, aan de Duitsche democraten twee en aan de Tsjechische partij 259 zetels. Duitsche pers in het offensief. Over de Zondag in Tsjecho-Slowakije ge houden verkiezingen schrijft het Hamburger Fremdenblatt: „De gerechtigheid gebiedt, vast te stellen, dat onder den dwang der bajonetten is gestemd. Het is goed, dat men ook in het buitenland inziet, dat met het diplomatieke gepraat der laatste weken niet het geringste is gewonnen, dat de wonden van het Tsjecho-Slowaasche staatswezen nog steeds openliggen, dat geen enkel pro bleem ook maar in de verte nader tot zijn oplossing is gebracht en dat slechts de ter reur der Tsjechische bajonetten overblijft, die zich op de moreele dekking door Enge land en Frankrijk meent te kunnen beroe pen. Het Berliner Tageblatt merkt op. dat de Tsjecho-Slowaaksche kwestie het eenige ge schilpunt der Europeesche politiek blijft. De Deutsche Allgemeine Zeitung wijst er op. dat Praag tracht het leger als binnen- landsch-politiek machtsmiddel te gebrui ken NIEUW VLIEGRECORD OAKLAND, 31 Mei. (Havas-ANP) De Ame- rikaansche vlieger Eearl Ortman heeft een nieuw snelheidsrecord gevestigd met ner ge middelde uursnelheid van 427 345 km Het oude record stond op naam van den Franschman De Troyat en was in 1936 te Los Angeles gebracht op 424.686 k.m. De werkloosheid to Haarlem. teert daar reeds eenige wat zuidelijker gelegen sportvelden. Thans zijn er evenwel onderhandelingen tusschen de gemeente en de Erven Janzen be gonnen over de voorwaarden waarop de ge meente Haarlem bedoeld complex sportterrei nen voor langen tijd in huur zou kunnen krijgen. Vonnis in de zaak van den Utreclitsehen gouddiefstal. Straffen van één, drie en vier jaar. UTRECHT, 31 Mei. Vanochtend heeft de rechtbank alhier uitspraak gedaan in de zaak van den bekenden gouddiefstal aan het Tandheelkun dig Instituut te Utrecht. De 27-jarige Amsterdamsche schoen maker C. V. werd veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht (eisch vier jaar), de 25-jarige chauffeur D. J. van der S. tot drie jaar gevangenisstraf even eens met aftrek (eisch vier jaar), de 33-jarige typograaf L. de G. werd conform den eisch tot vier jaar ge vangenisstraf veroordeeld, met af trek van voorarrest. De rechtbank veroordeelde verder den 38-jarigen Utrechtenaar J. M., kostbaas van den student, tot drie jaar gevangenisstraf (eisch drie jaar). De preventieve hechtenis werd eveneens in mindering gebracht. De student B. N. werd veroordeeld tot één jaar voorwaardelijke gevan genisstraf, met een proeftijd van drie jaar. De rechtbank achtte zich niet bevoegd kennis te nemen van de tenlastelegging van de verdachten: den 48-jarigen metaaldraaier M. G. bekend uit de Nyenrodezaak, den 54- jarigen koopman I. Z. en den 41-jarigen koopman W. H. L., allen Amsterdammers en helers van het gestolen goud. tegen wien de Officier van Justitie respectievelijk twee-en- een-half. twee en twee-en-een-half jaar ge vangenisstraf had geëischt. Deze zaak werd daarom verwezen naar de Amsterdamsche arrondissementsrechtbank, ter verdere be handeling. De tweede bollentijd breekt aan. Het is de tijd der knappe bollen, Die nu voor een examen staan En hopen, er doorheen te rollen. Die bollen zijn ook goed gemest, Met heel een reeks van wetenschappen. Als er wat zon is. gaat het best. Dan zullen zij het 'm wel lappen. Daar wordt weer veel in huis gehokt. Juist nu het voorjaar werkt van buiten, Er wordt plichtmatig hard geblokt. Met steelsche blikken door de ruiten. Daar zweeft weer door de lentelucht, Uit monden van verschoppelingen, Zoo af en toe een diepe zucht. Naar buiten, waar de vogels zingen. En met zoo'n zucht een stille wensch. Naar vele examinatoren: Ach, toon u een milddadig mensch. Die onze bede wil verhooren. Ik wensch d' examinandi kracht En hoop, dat z' allen zullen slagen, Om. als de taak goed is volbracht, Te zwelgen in vacantiedagen. De tweede bollentijd breekt aan. Waarin de knappe bollen bloeien. Daaruit moet. als het goed wil gaan. De bloem van onze natie groeien. P. GASUS. REGENJASSENvan 3.— tot 37.50 Alle soorten - alle maten - alle prijzen en de gehele FALCON-collectie, ook voor Dames. M. DOUWMA ZOON, GEN. CRONJéSTRAAT 42—44, ingang onder de klok. (Adv. Ingez. Med.) De Zandvoortsche Raad heeft gis teravond de voorstellen van B. en W. betreffende de overbrugging van het spoorwegemplacement en de plannen tot 't maken van een verbindingsweg tusschen Plan Noord en de van Speyck- straat goedgekeurd. Hoewel alles nog lang niet in kan nen en kruiken is vooral de eischen die het P. E. N. stelde ondervonden nogal veel critiek wat tot uiting kwam in een voorstel van den heer Elffers heeft Zandvoort nu toch weer de beschikking over een zeer belangrijk object voor de werkverschaffing. Een bedrag van f 208.230 is zooals wij reeds mededeelden met deze werken gemoeid. Ds. K. H. Miskotte te Amsterdam Beroepen. Naar wij vernemen heeft ds. K. H. Miskotte, predikant van de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem, een beroep ontvangen naar Amster dam. Ds. Miskotte is sinds 9 Nov. 1930 predi kant te Haarlem Het woord is aan Pelet de la Lozère: Meer menschen zijn onge lukkig door gebrek aan het overtollige dan door gebrek aan het noodzakelijke. Het testament van een zonderling. TORONTO. 30 Mei. Heden hebben Mrs. Nagle. Mrs. Smith. Mrs. MacLean en Mrs. Timleck ieder 15.000 pond ontvangen volgens beschikking van 't testament van den excen trieken millionnair Millar, die in zijn testa ment zijn vermogen had nagelaten aan die Canadeesche vrouwen, die in bepaalden tijd het grootst aantal kinderen ter wereld zouden hebben gebracht. De executeur-testamentair verklaarde nog, dat een deel van de som aan bovengenoemde dames toegekend is, daar de geheele nalaten schap nog niet geliquideerd is. (United Press) Het aantal zakt langzaam naar de 5000. In de afgeloopen week verminderde het aan tal werkloozen te Haarlem met 15 (zelfde week van 1937: 9 minder Er zijn nu nog 5077 werk- 'oozen te Haarlem Langzaam zakt dit aanta1 ■his naar dc 5000 Er zijn nu 27C werkloozen minder dan in dezelfden tijd van 1937 en 963 minder dan in 1936. Nauwer contact tussclicn Duitschland en Japan? Bericht over wederzijdsche concessies. HANKAU, 31 Mei. Het Chineesche mili taire tijdschrift „Sao Tang Pao" publiceert de mededeeling, dat er tusschen Duitschland en Japan onderhandelingen loopen over nauwer contact op militair en economisch gebied. De onderhandelingen zouden begonnen zijn met het aanbod van Japan. Duitschland Tsingtau. dat het voor den oorlog van China gepacht had, terug te geven. Bovendien zou de vroe gere Duitsche concessie in Sjanghai weer ge opend worden en zou Duitschland in China alle rechten herkrijgen, die het voor den oor log bezeten heeft. Als tegenprestatie zou Duitschland aange boden hebben zijn adviseurs bij de Chinee sche centrale regeering terug te roepen en geen leveranties aan China meer te doen. Bo vendien zou een groep Duitsche militaire of ficieren naar Japan gezonden worden en zou den garanties gegeven zijn voor de levering van groote hoeveelheden oorlogsmateriaal aar •Tapan. Uiteraard hebben wij ons hier tot de betrc' fende diplomaten gewend, doch dezen bestrij den ten stelligste, dat dit bericht op waarheid zou berusten. (United Press.) Japan wil het front tot Hankau uitbreiden. Druk op den Loenghai-spoonveg neemt toe. Japansche oorlogsschepen de Jangtse verder opgevaren. Naar het Japansche persbureau Domei meldt, is het Japansche op percommando blijkbaar voornemens het offensief aan den Loenghai- spoorweg uit te strekken tot Hankau. Volgens de laatste berichten van het front neemt de Japansche druk in het bijzonder toe op den rechter vleugel, met als doel Kaifeng en Tsjenghsien, het kruispunt van den spoorweg Peking—Hankau en de Loenghailijn. United Press verneemt uit Sjanghai, dat Japansche marine-eenheden zich opmaken om in de richting van Hankau verder door te dringen. Zij zullen trachten het Japansche landleger, dat van het noorden uit tegen Hankau optrekt, te ondersteunen. Het eerste Japansche schip bevindt zich reeds ter hoogte van Woehoe. Dit bewijst dus, dat deze schepen, ondanks het feit, dat het vaarwater steeds door mijnenvegers wordt onderzocht, snel vooriutkomen. Het conflict in liet haring- visscherijbedrijf. Spaansclie aanvallen op Britsche schepen. Engelsche regeering nam maatregelen na het bombardement van de Thorpehall. In antwoord op vragen in het Britsche La gerhuis over de aanvallen op Britsche sche pen zeide de onderstaatssecretaris voor bui- tenlandsche zaken. Butler, dat de Britsche agent te Burgos opdracht had ontvangen on middellijk aan de rechtsche autoriteiten te ver zoeken dergelijke aanvallen te staken en de bemanning van het vliegtuig, welke schuldig is aan het tot zinken brengen van het Brit sche schip Thorpehall. streng te straffen. Wat betreft de internationale overeen komst tot het beperken van aanvallen uit de lucht zeide Chamberlain, dat hij het zeer op prijs zou stellen wanneer een schema zou wor den opgesteld, dat practisch uitvoerbaar zou zijn. De Britsche regeering stelt pogingen hier toe in het werk cn wanneer zij slaagt, kunnen andere regeeringen worden uitgenoodigd de zaak te bespreken. Ten aanzien van het bombardement op Ali- centa zeide Chamberlain nog. dat hij meer dan eens beiden strijdende partijen in Spanje zijn vrees te kennen heeft gegeven over het toenemende bombardeeren uit de lucht, waar door zware verliezen worden geleden door de burgerbevolking. Hij voegde hieraan toe. dat algemeen wordt aangenomen, dat alleen het bombardeeren van militaire objecten toelaat baar is. ..Ik heb geen gegevens te mijner beschikking waaruit ik kan beoordeelen wat het doel was •r.n het bombardement op Alicante en ik wensch van deze gelegenheid gebruik te maken om te herhalen hoe diep dc Britsche regeering de aanvallen oo weerlooze burgers betreurt." Rijksbemiddelaar stelt arbitrage voor. 's-GRAVENHAGE, 31 Mei. De rijksbe middelaar in het derde district, prof. mr. A. C. Josephus Jitta heeft een schrijven gericht aan de reedersvereeniigng en de drie betrok ken werknemersorganisaties inzake het con flict in de haringvisscherij. Prof. Josephus Jitta geeft in overweging, de geschilpunten door arbitrage te doen be slechten. Deze zal over de volgende punten moeten beslissen: Is het redelijk en billijk, gezien den toe stand der bedrijven en de positie der arbei ders. de van arbeiderszijde geuite wenschen in te willigen, t.a.v. 1. De termijnen van het binnenliggen. 2 De tijden van rust binnen die termijnen. 3. Eventueel perioden van „onafgebroken" rust. 4 Het afrekenen per reis. 5. Een verbod omtrent ontijdig uitvaren voor Katwijk en Vlaardingen. 6. Het jaagloon voor Scheveningen en Kat wijk. 7 Een loonsverhooging van 2 pet. per ma- trozendeel bij de zoutvisscherij. 8. De verhooging van het boetloon. 9. De uitbreiding van de sterkte der beman ning. Partijen moeten zich verbinden in afwach ting van de beslissing van den arbiter, waar mede wel ten minste 14 dagen gemoeid zullen zijn. te laten monsteren en te monsteren op de oude arbeidsvoorwaarden, aangevuld en gewijzigd t.a.v. die punten, waaromtrent over eenstemming is bereikt. Ten aanzien van het binnenliggen en de periode van rust tij dens dat binnenliggen moet voorloopig gel den het voorstel van de reeders van 12 Mei jl. aan de beslissing van den arbiter zal te rugwerkende kracht vanaf het tijdstip van het monsteren moeten worden verleend t.a.v. de punten 6. 7 en 8. Zoodra partijen bericht zullen hebben, dat zij in principe tot deze arbitrage bereid zijn, zal een conferentie worden gehouden om dc regeling van de procedure der arbitrage vast te stellen. I et is altijd Groentjcstijd in Haar lem's Dagblad. Het geheele jaar door en de oogst in 1937 was niet minder dan 46829. HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Veertien punten der Sudeten Duitschers. 4 Duitschland en Japan zouden nauwer gaan samenwerken op militair en economisch gebied. 1 De storm heeft gisteren vrij groote schade aangericht. 3 Japansche actie in Binncn-Mongolië ten doode gedoemd. 4 Sir .Maurice Hankey verlaat het Britsche kabinet. 4 ARTIKELENENZ. R. P.: De Engelsche weermacht. 1 v. II.: Het ontstaan van de nationale film „40 jaren". 3 Het sportgesprek van de week. 9 Andere exploitatiemogelijkheden der Heemsteedsche Sportparken? 9 Van een specialen medewerker: Het vraag stuk der Sudcten-Duitschers 12 J. B. Schuil: Het afgeloopen tooncelseizoen 12 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op u

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1