,H' Het ontstaan van de nationale film „40 jaren". DINSDAG 31 MEI 1938 Ben van Eysselsteyn vertelt over De binnenopnamen zijn gereed. Het raadsel van de vier kr's. - ET stond van het begin af voor mij vast dat de hoofdlijn van het aaJL _JL scenari°> dat voor de nationale .7.7"^ film ter gelegenheid van het 40- Jarig regeeringsjubileum van de Koningin zou echrijven, over zooals ik het voor mezelf tooem de 4 kr's zou loopen''. Ben van Eysselsteyn (links) bezig zijn draai boek van de nationale film „40 jaar" door te werken met den regisseur Edmond Gréville. Zoo zet Ben van Eysselsteyn, tooneelschrij- ver, romancier, journalist en scenarist ons reeds dadelijk voor een raadsel (dat er echter minder kwaadaardig dan mysterieus uitziet!) wanneer we ons licht eens bij dezen bij uit stek bevoegden bron komen opsteken over het ontstaan van de nationale film „40 jaren", waarvan de binnenopnamen Zaterdag j.l. ge reed zijn gekomen. „De 4 kr's dat zijn: Kroning, Kruger, Krijg en Krisis" luidt de oplossing. U ziet: moeilijk is het niet. Moeilijker zal het zijn geweest deze vier hoofdmomenten uit de regeeringsperiode van 40 jaren, welke onze Koningin nu gaat afslui ten, in een film weer te geven, die aan alle gestelde eischen voldoet. En eischen zijn er gesteld, door menschen, maar hoofdzakelijk door den aard van het werk zelf. Dat kunnen we van Ben van Eysselsteyn vernemen. Maar een goed begin is het halve werk. Voor den scenarioschrijver, maar ook voor den inter viewer. Daarom „Hoe het eigenlijk allemaal begonnen is? jabezint van Eysselsteyn zich, „dat zal Ik eens rustig vertellen". „Op zekeren dag werd ik opgebeld door den secretaris van Het Nederlandsch Verbond, die me uitnoodigde eens op het bureau van de centrale filmkeuring te komen praten. Toen ik daar kwam was ook de heer D. van Stave ren, directeur van de Rijksfilmkeuring en tevens leider van de Vereeniging voor Cultu- reele films aanwezig. Wat bleek het geval? Er was een groot comité gevormd, dat zich ten doel had gesteld ter gelegenheid van het 4o-jarig jubileum van onze Koningin iets te organiseeren, en de keuze was op het vervaar digen van een nationale film gevallen. Ik was één van zeven letterkundigen, die ieder voor zich een deel van het literaire terrein bestre ken (een historicus, een dichter enz.), wien gevraagd werd een ontwerp-scenario te schrij ven voor een nationale film welke eenerzijds een speelfilm, anderzijds een documentaire1 moest zijn. In den levensloop van twee Neder landsche gezinnen moest het verloop van de 40 jaren van het regeeringsbeleid van onze Koningin van 1898 tot 1938 vastgelegd worden. Als voorbeeld voor deze film werd ons het Engelsche werk „Cavalcade" genoemd. In de ze woorden en met dit voorbeeld werd ons de taak geschetst, die we zouden kunnen verrich ten. Ik hield me bij de uitwerking van mijn scenario-ontwerp zeer nauwkeurig aan de aangegeven hoofdlijnen. Voor de rest waren we in ons werk uiteraard geheel vrij. Den zeven literatoren werd slechts een korte tijd gelaten om hun ontwerpen in te leveren. Een jury, bestaande uit 15 perso nen (o.a. de filmcriticus J. Huyts, Pater Hya cinth Hermans. Willy Mullens enz.) waarin ook een commissie van filmvakmenschen zitting had, en waarin voorts ta.v. alle zijden van het ontwerp ook bijv. de historische kant deskundigën aanwezig waren, keurde onder voorzitterschap van den oud-minister van Waterstaat jhr. Ir, van Lidth de Jeude mijn ontwerp goed. Men verzocht me alleen een kleine scène uit het ontwerp van Mevrouw Jo van Ammers Küller nl. de wijze waarop daarin de geboorte van Prinses Juliana werd aangekondigd over te nemen, en eenige punten, die in het ontwerp van mevrouw Van Ammers Küller sterker dan in het mijne ge accentueerd waren o.a. de emancipatie in mijn eigen ontwerp naar mijn eigen in zichten te verzwaren. Ik heb dat ook geheel naar mijn eigen opvattingen gedaan. Van overnemen is alleen sprake bij de kleine scènes van Prinses Juliana's geboorte-aan kondiging. Ik schreef toen een definitief scenario en dat heb ik voor de commissie voorgelezen, waarna het definitief werd geaccepteerd. Een Nederlandsche productieleider. Toen was het voor de commissie zaak om een filmproductieleider te vinden, die een film van den bedoelden opzet op een deskun dige wijze zou kunnen verwerkelijken. Een Nederlandsche productieleider meldde zich aan, de heer Guus Ostwalt, en het bleek dat deze lang in het filmbedrijf in Amerika werk zaam was geweest (doch daar in 1914 zijn carrière had onderbroken om in zijn vaderland te komen dienen), verder in Frankrijk en Engeland enz. De heer van Staveren won informaties in bij het groote Europeesche filmconcern A. C. E. waar ook U. F. A. o.a. toe behoort. De informaties waren dermate goed dat besloten werd dezen Nederland- schen productieleider met internationale filmroutine voor het produceeren van de na tionale film aan te stellen. Nu kwam de vraag aan de orde: welke re gisseur? Ostwalt had in Frankrijk de film ,jtemous" geproduceerd (die ook in ons land door pers en publiek om haar uitzonderlijke kwaliteiten geroemd werd) en had daarbij zeer goede ervaringen opgedaan met den Franschen regisseur Gréville. Hij stond vooi de kwaliteiten en de vlotte samenwerking van dezen geroutineerden regisseur in. zoodat ook in dit opzicht een oplossing was gevonden. In samenwerking met Guus Ostwalt heb ik het draaiboek daarop technisch uitgewerkt. Daarna heb ik nog zes weken met Gréville samengewerkt en gedurende dien tijd werd het draaiboek om een homogeen resultaat te verkrijgen eenige keeren in het Neder- landsch-Fransch en Fransch-Nederlandsch vertaald. Ale technische termen zijn in 't Fransch gezet. Zoo kunt u bijvoorbeeld ergens lezen: „Enchainer en mouvement sur poffer tjeskraam" (In beweging overblenden op poffertjeskraam). De eischen, die het film bedrijf aan het draaiboek stelt moeten na tuurlijk voldaan worden. Zooals u weet wordt er in Hollywood en in elke film-industrie in de draaiboeken het een en ander gewijzigd. Soms is het daar zoo sterk dat de scenarist zijn eigen film, wanneer die klaar is. niet meer herkent! Maar hier hebben en productielei der en regisseur ten nauwste met me samen gewerkt. De inhoud. Het verhaal van de film verloopt als volgt: De jonge dokter Van Meerle verlaat de ma rine en vestigt zich in Amsterdam als arts. Op den dag van de kroning van Koningin Wilhelmina. 6 Septembemr 1898 ontmoet hij ten huize van zijn grootvader Eline Ver hulst, en hij verlooft zich met haar. (Deze rollen worden door Cees Laseur en Ank van der Moer vertolkt, de grootvader wordt door Eduard Verkade gespeeld). Zij worden man en vrouw (zij is een moderne studeerende vrouw, een uitzondering voor die dagen i en zij blikken aan het begin van Koningin Wil- helmina's regeeringsperiode op een nieuw le ven. Zij maken de komende periode mee met een Brabantsche familie (zij zelf komen uit Amsterdam), die Maasdonk heet. De Van Meerle's krijgen een dochter, de Maasdonk's twee zonen. Lottie van Meerle trouwt met Dik Maasdonk en deze beiden gaan naar Indië. Dik is vlieger, en hij bereidt in Indië de eer ste besprekingen voor, voor de vliegtocht Ne- derland-Indië. Bij de besprekingen in Europa komt hij om het leven, als passagier, vliegende in een machine van Amsterdam naar Berlijn. Zijn vrouw en zoon Guus blijven in Indie. Wim van Meerle wordt pianist. Hij speelt op groote concerten en brengt het tot een be roemdheid. De families worden ouder en ouder. In de fabriek van den heer Maasdonk vol trekken zich veranderingen. De boeren-oor- log brengt de boycot van Engelsche goederen. Sociale conflicten tusschen werknemers en werkgevers ontstaan. De bezetting van de fa briek, die vlak aan de grens ligt. volgt tijdens den grooten oorlog. De Belgische vluchtelin gen komen. De crisis klopt aan. ANK VAN DER MOER en CEES LASEUR, twee der belangrijkste figuren uit de film „40 jaren", als Prof. Van Meerle en zijn vrouw. Op het einde van de film na 40 jaren zijn we weer in het huis van de van Meerle's en Dr. van Meerle, die nu de 70-jarige professor van Meerle is, houdt evenals 40 jaren geleden zijn grootvader, aan het hoofd van de tafel staande, een rede en brengt een dronk uit op de Koningin en de toekomst. De film besluit met een apotheose. En met dit filmbesluit zijn we ook aan het eind gekomen van ons interview met Ben van Eysselsteyn. v. H. Keuring van onderwijzend personeel. Aantal keuringen eerste kwartaal 1938 grooter dan vorig jaar. Hei orgaan van de Haarlemsche Vereeni ging tot bestrijding der tuberculose schrijft over de keuring van onderwijzend personeel o.a.: De keuringen ingevolge de „wet tot be scherming van leerlingen tegen de gevolgen van besmettelijke ziekten van personeel van inrichtingen van onderwijs" van 7 Dec. 1934, zouden 31 Dec. 1937 geëindigd zijn. In afwachting van een Centraal Keurings bureau voor Nederland, dienden dus voortaan slechts de enkele nieuw-benoemde leerkrach ten te worden gekeurd en degenen, die voor herkeuring werden opgeroepen. Het is wel een weinig teleurstellend, dat de praktijk in het eerste kwartaal 1938 heeft uit gewezen, dat deze keuringen nog zoo talrijk zijn gebleven en dus nog zooveel tijd in be slag nemen, dien wij liever aan het eigenlijke werk van het consultatiebureau zouden beste den. In totaal is het aantal keuringen in het eerste kwartaal 1938 zelfs grooter dan in 1937 (toen het 79 bedroeg.) nl. 84 personen van wie 66 de gewone verklaring ontvingen, 16 een voorwaardelijke verklaring, terwijl aan 1 persoon de verklaring niet kon worden uit gereikt en de vroeger aan 1 persoon uitgereikte voorwaardelijke verklaring na heronderzoek moest worden ingetrokken (Geen verklaring uitgereikt) Van 22 der in het eerste kwar taal gekeurde personen werd een Röntgenfoto gemaakt, terwijl 66 personen werden doorge licht Bloemenexpositie aan boord van de „Nieuw-Amsterdam". Door de reclame-commissie van den Bond van Bloembollenhanderen zijn op initiatief van den heer John. Scheepers ongeveer 1000 afgesneden Meibloeiende tulpen in de koel ruimte van de Nieuw-Amsterdam" verzon den. Deze bloemen werden na aankomst te New-York in de salons van het schip geëxpo seerd. Deze expositie die door den consul- generaal Montijn werd geopend is blijkens een bericht in Bloembollencultuur, een gïoot succes geworden. De geesel der tuberculose. O0M DU"" lil koS»en/? b\i 9riep: rheumal,e Let op Oranjeband en Bayerkruis (Adv. tngez. Med.) En dat in één gezin.... Wij lezen in het Maandblad, het orgaan van de Haarlemsche vereeniging tot bestrijding der tuberculose: „In Maart moest het volgende geval behan deld worden: De moeder van een zeer groot gezin wordt ziek. Zij blijkt lijdende aan tuberculose en wel aan een besmettelijke long-tuberculose. Onbekend met de gevaren dezer besmetting, waren ook niet de noodige voorzorgsmaatrege len toegepast. En de gevolgen? De moeder werd opgenomen in een zieken huis: twee harer kinderen moesten eveneens in een ziekenhuis worden opgenomen, toen bij onderzoek in het consultatie-bureau de ziekte ook bij hen werd geconstateerd. Want alle kinderen werden natuurlijk onderzocht en be halve de opneming In een ziekenhuis voor deze twee kinderen, bleek 't ook noodig, dat drie andere kinderen in een sanatorium wer den geplaatst. En nauwelijks waren deze kin deren alle opgenomen, of een volgend kind. dat bij het onderzoek reeds verdacht was, werd ziek en moest ook in een ziekenhuis worden verpleegd. Ten slotte zal het noodig zijn. dat bij de nog overige kinderen, die wèl besmet maar niet ziek bleken, door voorbehoedende maatrege len getracht wordt, bij hen in de toekomst er gere dingen te voorkomen Deze kinderen zul len dus voor een deel in kinderherstellingsoor den worden opgenomen. H. V. A. keert 25 procent dividend uit. Aan de algemeene vergadering van aan deelhouders der Handelsvereniging Amster dam zal worden voorgesteld het dividend over het afgeloopen boekjaar te bepalen op 25 pet. (v. j. 16 pet,) N.V. VEREENIGDE NEDERLANDSCHE RUB BERFABRIEKEN GEVESTIGD TE HEVEADORP. Acht procent dividend uitgekeerd. Te Heveadorp is Maandag de jaarlijksche algemeene vergadering van aandeelhouders gehouden van de N.V. Vereenigde Nederland sche Rubberfabrieken gevestigd te Hevea dorp. Besloten werd over het jaar 1937 8 pet. dividend uit te keeren vorig jaar 6 pet.) Het jaarverslag van de directie werd goed gekeurd evenals de balans en de winst- en verliesrekening over het boekjaar 1937, welke een winstcijfer aangeeft van f 182.715. Een bedrag van f 168.000 is bestemd voor dividenduitkeering. HET 400-JARIG JUBILEUM DER UNIVERSITEIT TE DEBRECZEN. Prof. Bohl professor honoris causa. Ter gelegenheid van het 400-jarig jubileum der universiteit van Debreczen. is professor dr. F. M. Th. Böhl te Leiden benoemd tot pro fessor honoris causa. Heeft Uw jongen 'n nieuw Zondagspakje noo dig? Geeft hem dan een Waarborg-costuumpje van Kieymborg. Hel oog wil lach ook wal hebben 1 ö/iéén bij KREYMBORG (Adv. Ingez. Med.) Storm richtte groote schade aan. Vooral Aalsmeer zwaar getroffen. De storm, welke in den loop van Maandag ochtend over West-Europa is komen opzetten en ook over de hoofdstad des lands met groo te hevigheid woedde, heeft zijn vernielende uitwerking niet gemist. Vele boomen moesten den on gel ij ken strijd tegen de zwiepende stormvlagen opgeven. Een zware, hooge boom op het Museumplein te Amsterdam sleurde in zijn val een lantaarnpaal mede en kwam bovendien terecht op een voorbijganger, die niet zoo snel uit de voeten kon komen. De man werd met een gecompliceerde beenbreuk opgenomen en vervoerd naar het Neder landsch Israelietisch gasthuis. Twee andere boomen op dit plein bleken dermate van den storm te hebben geleden, dat er gevaar voor omvallen bestond. Groote schade te Aalsmeer. Te Aalsmeer Is zeer groote schade toege bracht aan de te velde staande cultuur, dahlia's en andere snijbloemen, maar vooral ook aan de seringen. Honderden van deze struiken zijn voor verdere cultuur onbruik baar geworden. De aangerichte schade loopt in de duizenden. Over Nyeveen (Dr.) trok een windhoos. Een groote tentoonstellingstent werd vernield, terwijl verschillende boomen afknapten. Zeer groote windsnelheid. Blijkens de gegevens van de Am- sterdamsche filiaalinrichting van het Koninklijk Nederlandsch Meteoro logisch Instituut bereikte de Zuid wester voorjaarsstorm Maandag zijn hoogtepunt omstreeks twee uur. Om 13.55 uur bedroeg de gemiddelde windsnelheid (over vijf minuten) 19.8 Meter per seconde di. ruim 70 K.M. per uur. Tezelfder tijd werd een maximum windstoot geregistreerd van 83 K.G. per vierkante Meter. De storm is daarna evenwel slechts weinig in kracht afgenomen. De windsneineid bleef ongeveer 16 Me ter bedragen. De storm is veroorzaakt door de depressie ten noorden van ons land boven de Noordzee en den hoogen druk in het Zuiden. GEBR. GERZON'S MODEMAGAZIJNEN. In de Maandag gehouden algemeene jaar lijksche vergadering van aandeelhouders werden de balans en verlies-* en winstreke ning over het boekjaar 1937 goedgekeurd en het dividend vastgesteld op 6 pet. voor prefe rente en 4 pet. voor gewone aandeelen. De volgens rooster aftredende commissaris mr. G. Hamburger werd herbenoemd. De voorgestelde statutenwijziging werd vol gens de ter tafel liggende voorstellen aan genomen. Weer een doodelijk ongeluk op onbovaakten overweg. Maandagmiddag omstreeks een uur is op den onbewaakten overweg te LJsselmonde de 55-jarige W. Westerik uit IJsselmonde die te voet de spoorbaan wilde oversteken, door den trein uit Dordrecht gegrepen en op slag zedood. Het uitzicht ter plaatse is vrij. zoodat ver moed wordt, dat de man door den loeiender storm den trein niet heeft hooren aanko men. Landbouwer door rukwind opgenomen en tegen auto geworpen. Toen de landbouwer M. Maas uit Haren (N.B.) Maandagmiddag van een zijweg per rijwiel den Rijksstraatweg den BoschTil burg wilde oprijden, werd hij door een ruk wind tegen een passeerende auto geworpen. De bestuurder van de auto meende nog op het laatste oogenblik te kunnen uitwijken en reed tegen een langs den weg staanden boom. Twee inzittende dames uit Tilburg kregen verwondingen aan het hoofd en kon den, na verbonden te zijn, naar hun woon plaats worden overgebracht. De landbouwer iiep ernstiger wonden op en kreeg bovendien inwendige kneuzingen. Na verbonden te zijn werd hij naar zijn wo ning vervoerd. PROF. DR. B. SJOLLEMA In verband met het a.s. aftreden van prof. dr. B. Sjollema, die wegens het bereiken van den 70-jarigen leeftijd aan het einde van den loopenden cursus het ambt van hoogleeraar in de medisch-veterinaire chemie aan de rijks universiteit te Utrecht zal neerleggen, heeft zich een comité gevormd, dat zich voorstelt ter gelegenheid van het afscheidscollege van prof. Sjollema dezen een huldeblijk aan te bieden. Het afscheidscollege van prof Sjollema wordt gehouden op Donderdag 16 Juni a.s. des na middags te drie uur (precies) in het groot auditorium 'der rijksuniversiteit, Domplein te Utrecht Ernstig ongeluk op den afsluitdi jk. Autobotsing met doodelijkcn afloop. Omstreeks middernacht is op den Afsluit dijk nabij Kornwerderzand een ernstig auto ongeluk gebeurd waarbij één doode is te be treuren. Op vijfhonderd meter ten westen van Kornwerderzand stond een vrachtauto van de „Stanfries" stil. De achterlichten van de zen wagen brandden. Uit de richting Noord-Holland reed een met aardappelen geladen vrachtauto van den aardappelhandel van N. A. J. Persoon. Marktweg te 's-Gravenhage den wagen van de ..Stanfries" achterop en botste er met een hevigen slag tegen aan. De schok was zóó hevig, dat de heele la ding aardappelen naar voren schoof en den chauffeur van den Haagschen wagen tegen den motor dood drukte. Veenbrand te Emmererfscheiden- veen. Maandagmiddag is aan den Groenen Dijk te Emmererfscheidenveen een veenbrand uitge broken op de veenplaats en van het veenschap „Emmererfscheidenveen" en van den verve- ner W. Schipper. De brand liet zich ernstig aanzien wegens den heerschenden storm uit het Zuidwesten Al spoedig werden eenige arbeiderswoningen door het vuur aangetast. De bewoners, de ge zinnen H. Blok. Lubach en L Heuving brach ten inderhaast hun inboedels in veiligheid. De brandweer bestreed het vuur met kracht en slaagde erin de woningen voor algeheele ver nieling te behoeden. Drie motorspuiten van Emmen, Emmererf scheidenveen en Emmercompascuum vingen zoo spoedig den strijd tegen de vlammen aan. dat toen enkele uren na het uitbreken van den veenbrand zich een zwaar onweer boven de omgeving ontlastte, de daarbij vallende re gen de laatste resten van het vuur kon dooven Ongeveer 8'2 dagwerk of ongeveer 400 kub meter fabrieksturf is verloren gegaan De oorzaak van den brand is onbekend, De verbrande turf was niet verzekerd Prof. Veraart wil een milliard voor werkloosheidsbestrijding. Voordracht voor accountants. Voor een buitengewone vergadering van het Algemeen Vertond van Accountants heeft prof. dr J. A. Veraart een voordracht gehouden over de vraagstukken van de finan ciering eener doeltreffende bestrijding van de blijvende werkloosheid. Als er ooit een aangelegenheid was, die een geheel zelfstandig departement, met zeer groote bevoegdheden van den betrokken mi nister rechtvaardigde, dan is het deze kanker aan ons maatschappelijk-economisch leven. Een krachtige centrale leiding moet er ko men, die het vraagstuk voor geheel Neder land in handen neemt. Beperkt spr. zich nu verder tot de vraag stukken van de financiering, dan stuit hij al lereerst op de onkunde ten aanzien van taak en beteekenis van het geld. Nog altijd verduis tert het geld het zuiver economisch denken in de kringen van hen, die leiding moeten geven. De vergrooting van onze nationale schuld met b.v. een milliard ten behoeve van op groote schaal uit te voeren publieke wer ken bezorgt kippenvel aan de financiers, die het thans voor het zeggen hebben. Dat de vergrooting van onze volkswelvaart, die van zulk een daad het gevolg zou zijn, ruimschoots de middelen terug zou brengen, die voor de rentebetaling noodig zijn, beseft men niet, aldus spr. De dertig millioen en nog eens dertig mil- lioen voor het Werkfonds beteekenen voor een afdoende bestrijding van de groote na tionale ramp zoo goed als nietè. Bij de discussie merkte de heer Meyer de Vries op. dat het betoog- van prof. Veraart onvoldoende geargumenteerd was. Ten aanzien van de financiering is het noodig niet alleen te betoogen. dat het moet, maar ook te bewijzen, dat het kan. Spr. ziet niet in, bij de bestaande structuur onzer maatschappij, die wil terugbetalen wat zij leent, hoe deze een milliard zou kunnen te rugbetalen. Spr. herinnerde er aan, dat in het parle ment reeds 56 maal een werkloosheidsdebat is gehouden Thans geschiedt het voor de 57ste maal. Men kan dus niet zeggen, dat de volksziel er tot nog toe niet door beroerd werd. Een afzonderlijk ministerie voor de werk- loosheidszorg acht de heer De Vries onge- wenscht, aangezien allerlei departementen te maken hebben met de werken, wélke moeten worden verricht. Onvolwaardige arbeidskrachten. Jaarvergadering van de A. V. O. te Hengelo. Onder voorzitterschap van mr. J. N. j. E. Heerkens Thijssen te Haarlem heeft de Ned. vereeniging tot bevordering van den arbeid voor onvolwaardige arbeidskrachten (A.V.O.) te Hengelo (O.) vergaderd. De voorzitter sprak in zijn openingswoord over de afdeelingen en haar taak, en behan delde de vraag, hoe haar nieuw leven in te blazen. Immers, hoewel men op Hengelo zou kunnen wijzen als een voorbeeld hoe het zijn moet. is er van een opgewekt afdeelingsleven geen sprake. Spreker zette verder uiteen, dat de afdeelingen haar werk zoo moeten zien, dat ze gezamenlijk als A.V.O. een mantel organisatie vormen voor de onvolwaardigen, zonder met andere op dit gebied werkzame or ganisaties in concurrentie te treden. Het door den secretaris-penningmeester den heer W. F. Detiger, directeur der ge meentelijke arbeidsbeurs te Amsterdam, uit gebrachte jaarverslag gaf aanleiding tot eenige opmerkingen, waarna het verslag werd goedgekeurd In verband met het financieele verslag merkte de voorzitter op. dat de stem peling van de rijwielplaatjes een ongedacht succes is geworden. Het financieel verslag, sluitende met een bedrag van f 16,257.98 werd daarna goedge keurd. Er is een nadeelig saldo van f 4 468.95. De penningmeester werd gedéchargeerd. Ook de begrooting werd goedgekeurd, nadat eenige opmerkingen waren geplaatst over de inkomsten der afdeelingen. De voorzitter werd bij acclamatie herbe noemd. evenals de aftredende bestuursleden R. Folmer. C. van de Lende. mr. P. Steinz en dr. A. van Voorthuysen; in de plaats van het aftredende lid mr. dr. H. L. van Duyl werd gekozen mr. H. Bijleveld. Tot nieuwe bestuursleden werden gekozen dr. I Ch. van Houten, inspecteur van het bui tengewoon lager onderwijs en W. H. Kool, in specteur van het nijverheidsonderwijs. Bint1aa£ omlaag gewaaid. Ongeval wonderlijk goed afgeloopen. Maandagmorgen heeft een stormvlaag te Emmererfscheidenveen een ongeval veroor zaakt. dat wonderwel is afgeloopen en geen persoonlijke ongelukken heeft geëischt. De aannemer de Bruin uit Valthermond was met eenige werklieden bezig met het bou wen van een boerderij voor den heer A. Moor- lag aan het Kanaal A te Emmererfscheiden veen. Plotseling weerklonk een luid gekraak en tegelijkertijd stortten de binten omlaag. Nog juist bijtijds had de heer de Bruin zijn personeel een waarschuwing kunnen toeroe pen. zoodat de mannen op het nippertje het gevaar konden ontspringen. Een zware neerploffende kapspant kwam te recht op een nabijstaande arbeiderswoning, bewoond door het gezin H. Moes. De achter gevel werd hierdoor geheel en het dak ge deeltelijk vernield. De vrouw des huizes, die in het achterhuis haar werkzaamheden verrichtte, zag tot haar ontsteltenis opeens dak en gevel omlaag ko men. Als door een wonder bleef zij ongedeerd, te midden van een mine. staan. Ook het eenige kind van het echtpaar Moes kwam zonder let sel vrij. De schade, zoowel aan de in aanbouw zijnde boerderij als aan de woning van Moes is aanzienlijk.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5