KREMER's Verpakte Koffie en Thee VEERTIEN PUNTEN DER SUDETEN-DUITSCHERS. lH\h, REDDER IN DEN NOOD! D' Japansche actie in Binnen Mongolië ten doode gedoemd. DINSDAG 31 MEI 193S HAAELÏÏM'S DAGBLAD 4 Moreele en juridische gelijkstelling met de Tsjechen. Uitoefening der macht moet gedeeld worden. Sudeten Duitsche partij zal den tekst van de rede op het congres te Karlsbad uitgesproken door den af gevaardigde Kundt en tot dusverre geheim gehouden, thans publiceeren. De rede bevat in feit tegenvoorstellen der Henleinisten tegenover het door de regeering uitgewerkte minderhe den statuut. In 14 punten zet Kundt de eischen uiteen. De juridische positie der Sudeten Duitsche volksgroep, aldus zegt hij, is noch in over eenstemmig met de door de Tsjechen ge dane beloften bij de stichting van den staat noch met de beginselen van rechtvaardigheid en blijvende natuurlijke orde. De volksgroep heeft niet deelgenomen aan het tot stand brengen van dezen toestand en haar eischen betreffende haar positie worde dus niet be perkt. Uit de onderhandelingen bij de vredescon ferentie en uit het memorandum der Tsje chische gedelegeerden ter conferentie blijkt dat het recht der groep, over zichzelf te be schikken, formeel erkend werd Kundt eischt, dat het Tsjechische volk zijn beloften zoo spoedig moge lijk nakomt door bevredigende maat regelen. In de eerste plaats moet men de Duitsche volksgroep het juri dische en moreele recht op een ge- gelijke positie binnen den staat waar borgen en dit recht in de wet vast leggen. Daarvoor is een uitgebreide autonomie noodig. Rechtsgelijkheid der Duitsche burgers heeft slechts waarde, indien zij is gebaseerd op de mogelijkheid van juridische en poli tieke actie van de Sudeten Duitsche volks groep. beschouwd als politieke gemeenschap van Duitsche burgers. Juridische gelijkheid moet de Duitsche minderheid worden ge geven door erkenning van de rechtsper soonlijkheid der groep en erkenning van het grondgebied, evenals het gemeenschappelijke bezit in het algemeen zou moeten worden beschouwd als onvervreemdbare volkseigen dom, beheerd door de Sudeten-Duitschers zelf en gewaarborgd door de wet. De Duitsche eilandjes in de door nationaliteiten bewoonde streken moeten ook juridisch als enclaves worden erkend. Derhalve, aldus Kundt, moet ons zelfbe stuur zich uitstreken over den persoonlijken eigendom van onze groep. Wij verdedigen on voorwaardelijk het beginsel der volkssouve- reiniteit. Staatssoevereiniteit bestaat slechts als functie der souvereiniteit van de volks groepen. De souvereine macht van den staat ontleent zijn verbindende kracht dus slechts aan de samenwerking van onze volksgroep met andere volken en andere ethnografische groepen in volledige rechtsgelijkheid. Een be voorrechte positie van het Tsjechische volk ten aanzien van de politieke rechten wordt daardoor uitgesloten. Het is derhalve niet de meerderheid der burgers, maar het zijn de volken en de ethnografische groepen, die in gelijke samenwerking de politiek en het bestuur van den staat moeten regelen". Kundt zegt verder, dat de staat ge reorganiseerd zal moeten worden op den grondslag van een nationaal ka daster der volksgemeenschappen en van de volksgrenzen. De Duitsche groep moet in een gesloten groep ver- eenigde worden. „Wij moeten zelf be slissen over onze geestelijke opvoe ding, ons cultureel leven, ons bestuur en de ontwikkeling der krachten van ons volk". Het recht tot in volledige gelijk heid deelnemen aan het bestuur en de leiding van den staat, moet, aldus Kundt, door de wet gewaarborgd wor den. De uitoefening der macht zal gedeeld moeten worden. De Duitsche taal moet als staatstaal met het Tsjechisch gelijkgesteld worden. In de verschillende volksgebieden moeten de minderheden door minderheidsrechten beschermd worden. De volksgroep moet rechtsgelijkheid bezitten ten aanzien van de leiding en de opvatting der handelspolitiek. Dat geldt zoowel voor het deviezenregime als voor financiën en belastingen. Het ambtena rencorps der staatsbedrijven moet worden aangepast aan het gebied waar het werk zaam is. In de centrale bestuursorganen van welken aard ook moet het beginsel van even redigheid worden toegepast. Bij het aanleg gen van nieuwe verbindingswegen wegen, ka nalen, vliegvelden, moet rekening gehouden worden met de behoeften van ieder ethno grafisch gebied. Voor de handhaving van orde en rust binnen de volksgroepen moet iedere groep alleen bevoegd zijn in haar eigen gebied. Het centrale veiligheidsorgaan moet voor alles waken voor de handhaving der orde tusschen de verschillende groepen en tegenover het buitenland. Iedere volksge meenschap kan slechts bestuurd worden door ambtenaren, behoorende tot dezelfde natio naliteit. en dit tot op de hoogste posten. Hetzelfde moet voor de justitie gelden. Het recht tot het benoemen van ambtenaren moet dus evenredig zijn aan de uitgebreid heid van de taak van autonome administra tie en staat. Voor de centrale regeling van vraagstukken en instellingen, die geheel on der den staat ressorteeren zal het beginsel van verdeeling moeten worden toegepast nationale staatssecretarissen met autonome verantwoordelijkheid moeten benoemd wor den. Tenslotte mag door de buitenlandsche politiek geen enkele volksgroep tegenover de geheele natie gesteld worden. Zij moet blijven streven naar samenwerking tusschen de ..moedernaties" en den staat, zoodat de vriendschap der volksgroepen voor de ..moedernatie" de onveranderlijke basis der buitenlandsche politiek is. Onbekende vliegtuigen boven Japan. De toestellen vlogen over de gelieele lengte van het eiland Kioesjoe. Havas meldt uit Tokio 30 Mei: Te middernacht is alhier door het ministe rie van oorlog een communiqué uitgegeven, waarin wordt bekend gemaakt, dat onbeken de vliegtuigen, die boven Japan gevlogen heb ben gezien zijn. toen zij vlogen boven het zuidelijk deel van de provincie Kagosjima. De twee toestellen vlogen in noordelijke richting. Een telegram uit Koemamoto meldt, dat de toestellen deze stad om 22 uur 30 in het noor den passeerden. Te Foekoeoka in het noorden van Kioesjoe ontvangen inlichtingen meldden, dat om 23 uur 20 vliegtuigen, welker aantal niet vast staat, gehoord waren boven het eiland Iki. tusschen Korea en Kioesjoe. Tegen dezelfden tijd vloog een toestel boven Foekoeoka. Uit het geheel der ontvangen berichten blijkt, dat de vliegtuigen wier aantal minstens drie heeft bedragen, kwamen uit het zuid-westen, waarschijnlijk van Kanton. Zij vlogen boven Kioesjoe. van het zuiden naar het noorden over de geheele lengte van het eiland en ver wijderden zich vervolgens naar Korea. Het is niet bekend of bommen neergeworpen zijn. Aangenomen wordt dat men hier opnieuw met Chineesche toestellen te doen heeft. Hun verschijnen boven West-Japan heeft groote ongerustheid gewekt in Tokio. Voleens officiëele mededeeling nog steeds in Belvédère. Journalist treft het huis echter geheel leeg aan. Dr. Kurt von Schuschnigg. WEENEN, 30 Mei. De correspondent van United Press heeft heden door een bezoek aan villa Belvedere kunnen vaststellen, dat de vroegere Oosten- rijksche 'bondskanselier, dr. Schusch nigg, daar niet meer aanwezig is. Het was den correspondent echter onmo gelijk na te gaan waar Schuschnigg op het oogenblik verblijf houdt. Villa Belvedere staat geheel leeg. De meu bels, die destijds door de regeering tea- beschik king van den oud-bondskanselier waren ge steld, zijn intusschen naar een meubeldepot van den staat getransporteerd. Ook de per soonlijke eigendommen van Schuschnigg, zijn vader en zijn huishoudster zijn verwijderd. Bewoners van naburige villa's hebben ver leden week Vrijdag gezien, hoe een gesloten auto met twee in burger gekleede personen voorreed en Schuschnigg afhaalde. Volgens de laatste officieele mededeeling. die hedenmiddag bekend gemaakt werd. be vindt Schuschnigg zich nog steeds in villa Belvedere. Gravin Vera Fugger-Cernin, die de ver loofde van Schuschnigg genoemd wordt, is vandaag in een kerk te Weenen gezien. In haar nabijheid bevonden zich twee mannen, die blijkbaar tot taak hadden haar gangen nauwkeurig na te gaan. (United Press.) Een verhuiswagen voor de villa. Havas meldt: Van gezaghebbende Duitsche zijde wordt verklaard, dat Schuschnigg zich nog steeds in zijn domicilie, het Belveedere. bevindt en dat er op het oogenblik geen sprake is van zijn vertrek uit Weenen. Op de vraag, wat dan de verhuiswagen te beteekenen had, die voor het Belvedere gestaan had en meube len had ingeladen, verklaren dezelfde kringen niet in staat te zijn daarover bijzonderheden mede te deelen. Franseh schip door bom getroffen en in brand geraakt. Lidder bemanning omgekomen. VALENCIA, 30 Mei. Vanochtend omstreeks elf uur hebben acht vlieg tuigen van de luchtmacht van Fran co de haven van Valencia en de voor steden Grao en Cabanal gebombardeerd. Het Fransche koopvaardijschip El Djem. dat in de haven lag, werd door een bom getroffen en vloof in brand. Men heeft het schip brandende buiten de haven moeten sleepen. De helft van de lading was reeds gelost. Een lid der bemanning is gedood. Verscheidene opvarenden van een tweede getroffen boot. zijn gewond De vliegtuigen hebben voorts Sagunto en Culera bestookt, echter zonder slachtoffers te maken. ARRESTANTEN VAN DE ..BREMEN" VRIJGELATEN TEGEN BORGSTELLING.. De vier opvarenden van de „Bremen", die Vrijdag j.l., te New-York waren gearresteerd om als getuigen te worden gehoord in de spionnage-affaire zijn. naar het D.N.B. ver neemt, Zaterdag v,:igelaten 'egen een borg stelling van 40.000 dollar. Voor de betere kwaliteiten: Koffieprijzen van 50 tot 18 ets pert pondnettO Theeprijzen van 40 tot 24 ets per 1 ons Geen cadeaux, geen kortingen, doch prima artikelen Vraagt Uwen leverancier. (Adv. Ingez. Med.) Een plan, dat te laat komt. WEN LATTIMORE. bekend deskundige inzake Mongo lië, schrijft aan United Press: De berichten dat de Japanners een veld tocht beginnen om den verbindingsweg van China met Sovjet Rusland af te snijden, her inneren er ons aan, dat de Japansche actie langs de Binnen-Mongoolsche corridor tegen China's weinig bekende verre westen reeds maanden lang is doodgeloopen. Snelle Japansche eenheden wisten in de eerste maanden van het offensief bezit te nemen van den spoorweg, die noordwest van Peiplng loopt langs den rand van Binnen Mongolië naar Paotou. aan den noordelijken bocht van de Gele Rivier. Daar bleven zij. Zij stonden „op de springplank", maar zij sprongen nooit verder dan 50 mijl van de spoorlijn af en zij zullen moeilijk kunnen springen, als zij de half onafhankelijke Chi neesche Mahomedanen die in alle tijden de poorten tot Centraal Azië bezet hebben, niet voor zich kunnen winnen. Nu, in den laatsten tijd. hebben plotseling Japansche „bronnen" medegedeeld, dat deze Mahomedanen op het punt staan, in opstand te komen en den weg te versperren tusschen de Chineezen, die zij haten en de Sovjets, die zij vreezen. Tusschen de vijf en tien millioen Mahomedanen wonen er in de noordweste lijke provincies Kansoe en Hingsia. In de laatste eeuw zijn dezen herhaaldelijk tegen de Chineezen in opstand gekomen. In een van die oorlogen, die acht jaar duurde, zijn naar schatting 14 millioen menschen om het leven gekomen. De Chineezen wonnen den strijd, maar sindsdien hebben zij de Maho medanen altijd met voorzichtigheid en arg waan behandeld. In de laatste dertig jaar zijn zij in aantal en kracht er op vooruitgegaan en zij hebben zelfs geëischt, dat hun de regeering in han den gegeven wordt, hoewel slechts een. derde van de bevolking dier provincies Mahome- daansch is. Op dat oogenblik kwamen de communisten en drongen, aan 't einde van hun langen en beroemden marscli, tot in het land der Mos lems door. Uit vrees voor de roode troepen moesten de Mahomedanen de Chineezen wel te hulp roepen en de versterkingen werden toegelaten in hun sterkste punten. Voorloo- pig beteekende dit een groot verlies aan on afhankelijkheid Te laaf. (T]) P het oogenblik hebben de com- mimisten en de regeerlngstroe- pen zich tegen de Japanners gekeerd. De Japanners rekenen thans op de bereidheid van de Mahomedaansche leiders de Chineezen in den rug aan te vallen om zoo voor zichzelf een grooter onafhankelijkheid te herwin nen. als bondgenoot van Japan. Zal dit plan echter slagen? Neen. Het plan is goed, maar het komt te laat. De communisten zijn hen voor geweest. Zij hebben er op gewezen, dat zoowel de com munisten als de Mahomedanen „minderhe den" zijn en dat hun beste kans ligt in een bondgenootschap met Tsjang Kal Sjek, in ruil voor vrijheid van organisatie in hun eigen gebied. Reeds een jaar geleden dienden vele Ma homedanen in het roode leger en sindsdien heeft de Chineesche regeering zich daar de vitale verbinding met Rusland door deze Mahomedaansche streken loopt, gedwon gen gezien haar gunsten ten bate van de Mahomedanen uit te breiden. Zij kan hen slechts behouden door een edelmoedige en royale behandeling. Met andere woorden, de Mahomedanen hebben van de Chineezen reeds gekregen, wat de Japanners hen be loven. Bovendien kunnen de Mahomedanen zien, dat ondanks de beloften van Japan in Bin nen-Mongolië geen volksbeweging ten gunste van Japan is ontstaan. Dit alles maakt, dat de vooruitzichten voor Japan in dit gebied vrij ongunstig zijn. De Mongolen zien werk loos toe en de Mohamedanen wachten af tot de vreemdelingen zich verwarren in de woes tenij van zand en bergen, ten westen van den spoorweg, waar voor gemechaniseerde troe pen voetangels en klemmen liggen. En veilig kan men voorspellen, dat een opmarsch der Japanners daar de grootste catastrofe zou worden, die Japan ooit beleefd heeft. (Nadruk verboden). (United Press.) Sir Maurice Hankey uit het Britsche kabinet. Benoemd tot directeur der Suezkanaal Maatschappij. Sir Maurice Hankey. Sir Maurice Hankey, de secretaris van het Britsche kabinet en van het comité voor imperiale defensie welke functie hij durende vele jaren vervuld heeft treedt binnenkort af. Een officieele mededeeling meldt, dat de eerste minister hem benoemd heeft tot directeur van de Suezkanaal Maat schappij, met ingang van 1 Augustus a-s. Praag straft Tsjechische vliegers. Verboden grenszone tot 10 K.M. vergroot. De directeur van de afdeeling politieke zaken van het Tsjecho-Slowaaksche mini sterie van buitenlandsche zaken heeft giste ren den Duitschen gezant ingelicht over het onderzoek, ingesteld naar aanleiding van de Duitsche klachten over het boven Duitschen grond vliegen van Tsjecho-Slowaaksche toe stellen. In alle gevallen, waarin de klachten juist bleken zijn de vliegers gestraft. Om risico nog meer te beperken hebben de autoriteiten de voor militaire vliegtuigen verboden grens zone vergroot van 5 tot 10 K.M., aldus werd den Duitschen gezant medegedeeld. PRINS RADZIWILL GEHUWD. Uit Parijs, 30 Mei: Hedenochtend is in de kapel van Saint Louis des Invalides het hu welijk ingezegend van prins Radziwill, een lid van een der oudste families van Polen en prinses Eugènie van Griekenland, een dochter van Prins George en kleindochter van koning Christiaan van Denemarken. De plechtigheid werd door velen bijgewoond. KALM PROGRAMMA ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Het kostte Thijs niet veel moeite, om toegelaten te worden tot de binnenplaats, toen hij het doel van zijn komst had gezegd tegen den schildwacht. En toen hij zoo door den tuin liep. zag hij opeens een wonderlijken man liggen voor een raam en ja, toen hij eens wat beter keek, zag hij zoowaar het gezicht van een jong meisje voor de ramen. Hij besloot eens te gaan vragen, waar hij heen moest. Goedendag! begon Thijs vriendelijk. Ik moet bij koning Zilverdraad zijn. Kunt U mij ook zeggen, waar ik heen moet gaan? Het is hier zoo groot! De man, die op den grond zat, keek Thijs even verwonderd aan. Toen begon hij te lachen. Ik begrijp nu, wie je bent! Vader heeft natuurlijk'je hulp ingeroepen! Ik zal je even vertellen wat er gebeurd is. Ik ben prins Kantkraag en deze dame hier is prinses Yolanda. Wij willen graag trouwen, als mijn vader afstand van den troon heeft gedaan. Maar om gekroond te worden is een kroon noodig.nou en die kroon is gestolen, zoodat Yolanda en ik niet trouwen kunnen, begrijp je wel? WOENSDAG 1 JUNI 1938. HILVERSUM 1 1875 M. en 415.5 M. NCRV-üitzending. 6.30—7.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing en meditatie. 8.15 Berich ten, Gramofoonmuziek. (Om 9.30 Gcluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 1.00 Gra mofoonmuziek. 11.30 Reportage, 12,00 Be richten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Apol- lo-kwintet en gramofoonmuziek. 2.00 Voorde jeugdige postzegelverzamelaars, 2.30 Vervolg van 11,30. 3.30 Holland's Kamermuziek - ensemble en Gramofoonmuziek. 4.45 Felici taties. 5.00 Kinderuurtje. 5.45 Gramofoon muziek. 6.30 Taalles en Causerie over het Bin- nenaanvaringsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Land- en tuinbouwpraatje. 7.45 Reportage. 8.05 Berichten ANP., Herhaling SOS-berich- ten. 8.15 Enkrateia-uur. 9.15 Arnhemsche OrkestvereenigLng. 10.00 Berichten ANP., 10:05 Voor amateur-fotografen. 10.20 Vervolg concert. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. Ca. 11.50 12.00 Schriftlezing. HILVERSUM II, 301 M. VARA-uitzending. 10.00—10.20 v.m. VPRO. en 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek. (Om 8.16 Berich ten.) 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Voor Arbeiders in de Continu-be- drijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12,16 Berichten). 12.30 VARA-orkest. 1.00 Gramo foonmuziek. 1.151.45 Orgelspel. 2.00 Knip cursus. 2.30 Gramofoonmuziek. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmuziek. 6.15 Esme- raldaseptet. 6.45 Causerie „De oecumenische beweging". 7.00 Gramofoonmuziek. 7.06 Vo caal concert. 7.30 Cyclus ..Ons werk en ons geloof". 8.05 Herhaling SOS-berichten. 8.07 Berichten ANP en VARA-Varia. 8.20 Gra mofoonmuziek. 8.50 Sylvia Amusementsorkest. 9.15 Radiotooneel. 9.30 Het Amsterdamsche Joodsche koor en solisten. 10.00 Berichten. ANP. 10.05 Vara-orkest en soliste. 10.45 Gra mofoonmuziek. 11.15 De Ramblers en soliste. 11.4512.00 Gramofoonmuziek. DROITWICH 1500 M. 11.20—11.50 Het New English Trio. 12.05 Pianovoordracht. 12.45 Walter Collins' orkest. I.35 Sportreportage. 1.502.20 Gramofoonmu ziek. 4.10 Sportreportage, 3.30 Jack Wilson's kwintet. 4.05 Causerie over hobbies. 4.20 Ves per. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.20 Carroll Gibbons en de „Savoy Hotel Orpheans" 6.05 Sportreportage. 6.20 Berichten. 6.45 Land- bouwpraatje. 7.05 Orgelspel. 7.35 BBC-Har- monie-orkest en solist. 8.20 Geraldo en zijn orkest. 9.20 Berichten. 9.40 Causerie „Spain, both sides of the line"! 10.00 BBC-Variété- orkest. koor en solisten. 10.45 BBC-orkest. II,35 Joe Loss en zijn Band. 11.50—12.20 Jazz muziek (gr. pi.) RADIO PARIJS. 1648 M. 8.10. 8.55—9.05. 10.35, 11.20 en 12.35 Gra mofoonmuziek. 1.50 Zang. 2.05 Gramofoon muziek. 3.05 Viool en piano. 4.20 Zang. 4.35 Vioolvoordracht. 5.20 Bailly-orkest. 8.50 Cello voordracht. 9.20 Variété-programma. 10.50- 11.05 Gramofoonmuziek. KEULEN. 456 M. 6.50 Rheinische Landesorkest. 8.50 Orkest van de Rijksarbeidsdienst. 12,20 Orkestcon cert. 1.35 Gramofoonmuziek. 2.30 Vroolijk concert. 4.50 Landesorkest Gouw Baden en Schrammelensemble. 6.50 Pianovoordracht. 7.30 Omroeporkest en solisten. 8.20 Omroep- kamerorkest. 9.20 Rijksuitzending: De Duit sche Himala ja-expeditie. 9.50 Vocaal en instrumentaal concert. 10.40 Omroep-Amu sementsorkest. 12.203.20 Omroepschram- mel-ensemble, Omroepdansorkest en solis ten. BRUSSEL. 322 M. 12,20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1,30 Om- roepsalonorkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek 5.20 Omroepsalonorkest. 6.50 Gramofoonmu ziek. 7.20 Pianovoordracht. 8.20 en 9.20 Omroeporkest en solisten. 10.5011.20 Dans muziek. (gr. pl.) BRUSSEL. 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 en 1,30 Om- roepklein orkest. 1.50—2.20 Gramofoonmuziek 5.20 Gramofoonmuziek met toelichting. 6.20 7.05 Omroepdansorkest. 7.35 Jazzmu ziek. (gr. pl.), 8.20 Radio-tooneel. 10.30 11.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.50 Berlijnsch Philharmonisch Orkest. (8.358.45 Declamatie). 9.20 Zie Keulen. 9.50 Gramofoonmuziek. 10.20 Berichten. 10.50 Trioconcert. 11.05 Berichten. 11.20 Omroep- Amusementsorkest en Blaasorkest Pfleger. 12.20—2.20 Zie Keulen. (1.15—1.26 Tijdsein).

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6