Zandvoort Noord wordt uit zijn isolement verlost. AMSTERDAMSCHE BEURS DINSDAG 31 MEI 1938 HAARLE M'S. DAGBLAD 11 LAAT/TC BERICHTEN i I - Tweehonderd doodeu op „Memorial Day". Duitsche predikanten leggen den eed van trouw op Hitier af. TVürtemberg Baden en Beieren volgen het voorbeeld van Noord-Duitschland. BERLIJN. 31 Mei (Reuter). Op het voorbeeld van de Evangelische Kerken in de meeste deelen van noordelijk Duitschland hebben thans de besturen der Evangelische kerken in Würtemberg, Baden en Beieren hun dominéés gelast den eed van trouw af te leggen op Hitier, hetgeen beteekent, dat thans de meerderheid der Evangelische kerk besturen in Duitschland en Oostenrijk zich hierbij hebben neergelegd. Amerikaansche critiek op Italië en Japan. ïtede van den voorzitter der marine commissie. WASHINGTON, 30 Mei. David Walsh, voorzitter van de marine-commissie van den senaat, heeft ter gelegenheid van ..Memorial Day" een rede uitgesproken, waarin hij o.a. zeide. dat het groote vlootprogramma. dat is opgesteld, den Ver. Staten in staat zal stel len haar belangen, onafhankelijk van an dere naties, te verdedigen". Wij luiden hier mede geen nieuwe en afwijkende buitenland- sche politiek in, wij hebben geen plannen om de vloot te vergrooten met de bedoeling een offensief of defensief verbond, openlijk of in het geheim met dezen of genen te sluiten", waren de woorden van Walsh en hij zeide verder: ,.De Ver. Staten hebben slechts op het oog om hun fundamenteele politiek, wat de vloot betreft te handhaven, opdat zij ten minste gelijk is aan de beste der wereld". Verder critiseerde hij de verovering door Italië van Ethiopië, en de verovering van China door Japan als voorbeelden dat de wereld de verdragen niet meer eerbiedigt en de opvatting huldigt, dat weerloozen gemak kelijk onderdrukt kunnen worden". De kritiek van Walsh vormt een sterk con trast met de vorige week door Sumner Welles uitgesproken rede, waarbij laatstgenoemde er op aandrong, dat de Ver. Staten vooral niet in interne politiek van andere naties tusschenbeiden zouden moeten komen. (United Press). WISSELKOERSEN AMSTERDAM 12 uur Londen 8.96 5/8 Berlijn 72.68 Parijs 5.03 Brussel 30.60 Zwitserland 41.26 Kopenhagen 40.05 Stockholm 46.25 Oslo 45.10 New York 1.811/16 Praag 6.29 Italië: Vrije lire 9.57 1/2. Reislire 8.60. Bank papier 7.60. Dertig moorden op één dag NEW YORK, 31 Mei. Havas-ANIP.) Ook dit jaar zijn op „Memorial Day" weer vele perso nen op gewelddadige wijze om het leven ge komen. Begin van den avond werd bekend, dat er 200 personen gedood waren, waarvan 140 bij auto-ongelukken, veertig personen waren ver dronken, terwijl er dertig moorden waren ge pleegd. In 1937 bedroeg het aantal slachtoffers op „Memorial Day" 356. Woningproductie loopt terug. Minder leegstaande huizen in de groote steden. Aan het jaarverslag over 1937 van den Nationalen Woningraad, Algemeene Bond van Woningbouwvereenigingen. ontleenen wij het volgende: De woningproductie liep in het afgeloopen jaar opnieuw terug. De netto uitbreiding van het aantal woningen bedroeg 24.980 tegen 27.328 in 1936 en meer dan 40.000 in de daaraan voorafgande jaren. Weliswaar kan aan de hand van de gegevens omtrent de in uitvoering genomen woningen voor 1938 een hoogere productie worden verwacht, maar het aantal zal toch beduidend blijven be neden het voor 1936 geldende peil. Bovendien doet de stijging van de bedrij vigheid zich slechts voor bij den particulieren woningbouw zij schijnt zeer sterk verband te houden met de aan den dag tredende neiging van kapitaalbezitters oni belegging te zoeken in onroerende goederen en de behoefte aan goederen betaalbare arbeiders woningen wordt er dan ook niet rechtstreeks door bevredigd. In de grootste steden had de daling der woningproductie een afneming van het aan tal leegstaande woningen tengevolge. Op het platteland is de toestand over het algemeen heel anders dan in de groote steden Terwijl in deze laatste, ondanks de daling van den laatsten tijd, het aantal leegstaande woningen nog altijd beduidend is. heerscht er op tal van plaatsen op het platteland absolute woningnood. LIJK GEVONDEN. PURMEREND. 31 Mei. Vanochtend ging de zoon van den heer Kramer, wonende aan den Jaagweg, dicht bij Purmerend, zoeken, waar de kat zijn jongen had verstopt. Hij kwam in een kapberg, waar men zelden komt en bij het omwoelen van het hooi vond de jongen een paar schoenen en een jas. Toen hij verder zocht vond hij een lijk, waarschijn lijk van een zwerver dat in verregaanden staat van ontbinding verkeerde. De politie stelt een onderzoek in. Honderd dooden en gewonden bij bombardement. BARCELONA. 31 Mei (Havas-A.N.P.) Vanochtend hebben vliegtuigen van Fra&—i het op 30 K.M. afstand van Barcelona ge legen stadje Granolles gebombardeerd. Er zijn honderd dooden en gewonden. De materieele schade is aanzienlijk. Weer een geval van „kidnapping" PRINCETOWN. 31 Mei (Florida). Zater dagavond. een dag dus voor het lijkje van Peter Levine gevonden werd. is te Princetown het 5'/-jarig zoontje van James Cash, hou der van een benzinepompstation, geroofd. Onbekenden drongen om half tien des avonds de achterkamer van de woning van Cash binnen en namen het kind mee. Naar wij vernemen is de vader er in ge slaagd den door de bandieten geëischten 1<3I- prijs van 10.000 dollar bijeen te brengen. Het is niet bekend of hij met de kidnappers in contact is getreden. Maandag is te Miami een groot aantal detectives uit Washington aangekomen. Het schijnt, dat het hoofd van het departement van justitie, Edgar Homes, die ook de zaak Peter Levine leidt, zelf de leiding van het onderzoek ter hand zal ne men. (United Press). BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 31 Mei. Bevallen 27 Mei: M. M. KweldamBlauw, z.: 29 Mei: L. de Bruijn—Booeaard. z.; G. M. MulderSmout, d.; 30 Mei: W. H. Versteeg— van 't Veen, z.; H. M. Hulseboschv. d. Putte, d.; P. EerhartVermeulen, z.; E. M. Pijpers v. Egmond, d.; 31 Mei: M. StoetzerPothof, z.; P. OosterdijkKerkhoven, z.; W. de Bouter v. Diejen, d.: W. de Grootv. Gulik, z. Overleden 30 Mei: J. -C. J. Meerman—v. Deursen, 55 j.. A. L. Dyserinckstraat; C. Har- togh—Bekker, 79 j. Korte Poellaan: J. Ruiter. 21 j.. Hazepaterslaan PROVINCIALE STATEN. (Men zie eerst pag. 2) De heer Klaas de Vries (V.D.) is even eens verheugd over de indiening van dit voorstel, maar ook hij is er tegen, om het personeel van de provinciale ziekenhuizen van de proefneming uit te schakelen. De heer Van Kampen (N.SB.) is van oordeel, dat het instellen van zulk een com missie slechts een slag in de lucht is. Het lot van den arbeider berust toch bij het internationaal kapitalisme. De redding van het land kan men alleen verwachten van den nieuwen geest van het nationaal-socialisme. De heer Noordewier (comm.) ver- eenigt zich met de zienswijze van den heer Klaas de Vries. Hij is het niet eens met den heer Asscher, dat de naam van de commis sie niet goed zou zijn. Tot de N.S.B. richt spreker het verwijt, dat van de rechten der arbeiders in Duitschland. waar de nationaal- socialisten de macht in handen hebben, niets terecht is gekomen. Uit het medezeggenschap moet het mede-beslissen groeien. De heer De Jong Schouwenburg (Chr.-Hist.) acht den naam der commissie juist. Men kan aan dit woord tweeërlei be- teekenis geven, namelijk: „ik heb wat te zeggen" en „mag ik er eens over meepra ten" De heer He ilk er (R.K.): „Dus mede- pratenschap!" De heer De Jong Schouwenburg vervolgt, dat met medezeggenschap bedoeld wordt te spreken in raadgevenden zin. Spreker meent, dat gerust met de proef neming begonnen kan worden. Wel wil hij handhaven de bepaling dat de leden van het personeel, die in deze commissies benoemd worden, vier jaar achtereen werkzaam moeten zijn. Spreker brengt hulde aan Ged Staten voor de indiening van dit voorstel. De heer Witte man <R.-K.) 'Ged. Sta ten) brengt hulde aan den heer De Jong Schouwenburg en de zijnen voor het werk, dat zij in dezen verricht hebben. Wat de Idee van medezeggenschap betreft is spreker het eens met den heer Vulik. Men moet er niet smalend over spreken. Deze zaak is zóó be langrijk, dat men haar niet overijld moet in voeren. De noodige voorzichtigheid moet be tracht worden. Daarom willen Ged. Staten nog niet het personeel der provincie in vollen omvang inschakelen. Men moet met zulk een aangelegenheid niet bij den top, maar bij den voet beginnen. Eenige scholing zal noo- dig blijken te zijn. Ged. Staten willen aan de medezeggenschap een eerlijke kans geven. Het college heeft, wat de keus van het gedeelte van het personeel betreft, volgens spreker goed gehandeld. Met de ziekenhuizen wilde het nog niet beginnen, want tal van medi sche vraagstukken zullen daarbij de aandacht vragen. Men kan beter beginnen met het personeel bij de bedrijven. Wat den tijd van de proef aangaat, meent spreker dat dit een jaar moet zijn. Dan zullen Ged. Staten van hun ervaringen mededeeling aan de Staten doen en dan kan overwogen worden, of ook het personeel der ziekenhuizen moet worden ingeschakeld. Spreker wil ook den naam „commissie van medezeggenschap" handha ven. want dien acht hij juist. Als de mede zeggenschap bij den voet gelukt, dan zal ook de top er wel komen. Het voorstel van Ged. Staten wordt goed gekeurd met de stemmen van de zeven N. S. B.-leden tegen Subsidie voor zwakke en prae- tuberculeuze kinderen. Naar aanleiding van de motie S. R o d r i- gues de Miranda c.s. nopens eventueele intrekking van de korting van 10 pCt. op de provinciale bijdragen, stellen Ged. Staten voor te besluiten- met intrekking van het be sluit van 17 December 1935, voorzoover het bepaalde onder a betreft. Ged. Staten te machtigen, met ingang van 1 Juli 1938 aan de instellingen, welke koloniehuizen voor zwakke en praetuberculeuze kinderen kin deren van zeer jeugdigen leeftijd (kleuters) daaronder begrepen exploiteeren. tot we- deropzeggens een jaarlijksch subsidie uit de provinciale kas te verleenen berekend naar 0.54 per verpleegdag, voor ieder kind uit de provincie Noord-Holland, in die koloniehuizen verpleegd De heer Rodrigues de Miranda uit zijn waardeering voor de indiening van dit voorstel, evenals de heeren Klaas de Vries en Dr Sajet (S. D. A. P.) Het voorstel wordt goedgekeurd, evenals het voorstel tot het verleenen van financieelen steun voor den bouw van een nieuw kolonie huis door de Vereeniging voor Chr. Gezond heids- cn Vacantiekolonies in Nederland. De vergadering wordt geschorst tot twee uur. BEGRAFENIS MR. W. F. C. C. PIJN ACKER HORDIJK. Onder veel belangstelling ls hedenmiddag op de begraafplaats Westerveld te Velsen het stoffelijk overschot van mr. W. F. C. C. Pijn- acker Hordijk, oud-gemeentesecretaris van Haarlem, ter aardebesteld. Onder hen, die gekomen waren om den over ledene de laatste eer te bewijzen, merkten wij o.a. op: den heer dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk. burgemeester van Haarlem, in ge zelschap van mr Th. Wesstra, gemeente secretaris. Voorts mr. W G. del Baere namens het college van regenten van de gevangenis, Jhr. mr. E. J. Strick van Linschoten. vice- president van de Arr. rechtbank te Haarlem, H. A. van Abs, oud administrateur der ge meentesecretarie te Haarlem, J. Wijma, com mies ter gemeentesecretarie G. J. Kok, gep. referendaris P. H. Lefèbre, secretaris der directie der Haarl. Brandverzekering Maatsch., H. van den Broek, directeur der N.V. Dordrechtsche Hypotheekbank, E. H. Krelage, dr. F. E. Posthumus Meyes, mr. Cnoop Koop- mans e.a. Op uitdrukkelijk verzoek van den overledene werd aan het graf niet gesproken. Een familielid heeft voor de bewezen laatste eer dank gezegd. Rotterdam wenscht een eigen vliegveld. Geen toestemming aan Defensie om op Waalhaven te bouwen. ROTTERDAM, 31 Mei. Naar aanleiding van den brief van den minister van Water staat van 25 Mei. waarin een nadere uiteen zetting wordt gegeven van de redenen, welke de regeering er toe hebben geleid in beginsel te besluiten de stichting te bevorderen van een centraal vliegveld, deelen B. en W. van Rotterdam aan den Raad mede, dat dit schrijven geen wijziging heeft kunnen bren gen in hun overtuiging, dat uitvoering van het voornemen der regeering voor Rotterdam een zoo onherstelbaar verlies zou beteeke- nen, dat zij hun medewerking daaraan niet kunnen verleenen. B. en W. stellen dan ook den Raad voor hen te machtigen aan den minister van Waterstaat mede te deelen dat, aangezien Rotterdam de instandhouding van een eigen vliegveld in de naaste omgeving daarvan een onafwijsbaren eisch acht, zij haar medewer king aan de uitvoering van het voornemen der regeering tot den aanleg van een cen traal vliegveld niet kan verleenen en er op aandringt, dat de beslissing omtrent dit voor nemen door de regeering op zoo kort moge lijken termijn wordt genomen en niet wordt uitgesteld tot omstreeks de jaarwisseling 1938—'39. B. en W. deelen voorts mede. dat het hun, nu de regeering bezwaar maakt tegen ver plaatsing van de burgerluchtvaart naar den polder Zestienhoven, onmogelijk is. hangen de deze aangelegenheid aan het verzoek van den minister van Defensie om Waalhaven reeds voor de militaire luchtvaart in te rich ten. gevolg te geven. De kwestie van fle marechaussee in Oss. 's-GRAVENHAGE. 31 Mei. Naar wij vernemen zullen de beroepen van de marechaussee in Oss door het ambtenarengerecht behandeld wor den op Donderdag 23 Juni a.s. NIEUW STRATENBOEKJE. Bij den uitgever G. Eikelenboom te Bloe- mendaal is weer een nieuw Stratenboekje van Haarlem en omgevine verschenen, met kaarfie in tweekleurendruk. Het hnpk'° dat tevens Exneditie- en Beurt- vaarteids is. i? tot op den tegenwoordigen tijd bijgewerkt. De vijftigduizend er uit. Dc vijftigduizend is heden in de Staatsloterij gevallen op no. 16556 Raad Zandvoort. Voorstellen betreffende overbrugging van het spoorwegemplacement aangenomen. Belangrijke werkverschaffing. Gisteravond vergaderde de Raad van Zand voort onder voorzitterschap van burgemees ter H. van Alphen. Afwezig waren de heeren G. H. Vallo en J. Koning. De overbrugging van het spoorwegemplacement. De onderhandelingen tusschen de gemeen te cn de Ned. Spoorwegen betreffende de overbrugging van het spoorwegemplacement tusschen de van Lennepstraat en de Van Speyckstraat zijn in een vergevorderd sta dium gekomen zoodat B. en W. den Raad voorstelden de hiervoor noodige overeen komsten aan te gaan. Aanvankelijk was een plan gemaakt om het emplacement over de volle breedte van 60 M. te overbruggen. Na de electrificatie kon evenwel het noordelijk deel van het empla cement voor den spoordienst gemist worden, indien de laadgelegenheid voor schelpen naar een ander deel van het emplacement werd overgebracht. De kostbare overbrugging zou hierdoor ge heel overbodig zijn geworden als de spoor wegverbinding met de kabelloods van het provinciaal electriciteitsbedrijf van Noord- Holland er niet was geweest Ter verzekering van die verbinding heeft de provincie zelfs het recht van voorkeur verkregen op het recht van erfpacht van een in de lengte van de spoorbaan gelegen strook grond ter breedte van 10 M. In verband hiermede zou nog een overbrugging van 10 M. noodig zijn. De met het provinciaal electriciteitsbedrijf gevoerde onderhandelingen hebben tot het resultaat geleid dat met een overbrugging van 4.40 M. genoegen wordt genomen, indien wordt voldaan aan bepaalde voorwaarden. De kosten van de te maken brug zullen thans niet meer dan ongeveer f 27000 bedragen. Met de Nederlandsche Spoorwegen en ook met de N.V. Zandvoortsch Duin is de ge meente tot overeenstemming gekomen be treffende aankoop en ruiling van grond enz. Ook met het Provinciaal Electriciteitsbedrijf zijn de besprekingen gunstig verloopen. Met de N.V. Kostverloren zijn B. en W. nog niet tot een accoord kunnen komen betref fende de overdracht van grond bij de Von delstraat aan de Ned. Spoorwegen. De met de Spoorwegen te sluiten overeen komst- behoeft hierop evenwel niet af te stuiten, omdat daarin de clausule kan wor den opgenomen, dat de spoorwegen de be voegdheid hebben zieh den eigendom van dit perceel op kosten van de gemeente langs den weg der gerechtelijke onteigening te verschaffen. Ook de plannen tot het maken van een verbindingsweg tusschen Plan Noord en de Van Speykstraat kunnen dan verder tot uit voering gebracht worden. Een bedrag van f 208230 is hièrmede gemoeid. Wethouder C. S1 e g e r (R.-K.) verdedigde dit voorstel en deelde mede dat Zandvoort niet over zooveel werken in werkverschaf fing beschikt dat het einde van het jaar met de thans loopende objecten gehaald kan worden. Het bestuur van het Werkfonds heeft zich in principe niet ongenegen ver klaard om steun te verleenen mits de brug en het wegdek publiek worden besteed en de aan te leggen wegen in werkverschaffing zullen worden aangelegd. Er komt dan 70.000 M3. bouwterrein vrii dat is biï een gemid deld van f 4.50 »er M2 315.000 gulden. De heer F. Joustra (C.H.) kon niet met dit voorstel meegaan en somde verschillende bezwaren op die aan de plannen van B. en W. vastzaten. De eischen van de semi-over- heidsbedrijven zooals het P.E.N. kon spreker niet begrijpen, het lijkt meer op de houding van een uitgeslapen bouwexploitant. De heer C. L. B o 1 w i d t Sr. kon eveneens de calculatie van den wethouder niet heele- maal accepteeren. Er zit echter veel goeds in dit plan. ook als werkverschaffingsobject is het van groot belang. De heer B. J. Rijnberk (S.D.A.P.) vindt de loonen die bij het opruimen van de rails en het verplaatsen van de laadgelegenheid voor schelpen zullen worden betaald te laag. De heer P. Molenaar is van meening dat het eerste plan om het emplacement over 60 M. te overbruggen beter was geweest. Deze overbrugging had wel f 43.000 gekost, maar niet een f 100.000 had men dan Zandvoort- Noord uit zijn isolement kunnen verlossen. Men heeft den weg van den minsten weer stand gekozen. De heer A. E1 f f e r s vindt dat de gemeen te ten behoeve van het PE.N. een groot be drag moet betalen. Wethouder Siegers beantwoordde de sprekers en deelde mede dat het heele plan is opgesteld in overleg met den aesthetisch advi seur Ir. H. T. Zwiers Het P.E.N. heeft over eenkomsten met de Ned. Spoorwegen waar aan niet te ontkomen valt. De wee van den minsten weerstand is zeker niet gevolgd. Talriike onderhandelingen zijn gevoerd. Het opruimen van de rails en het verplaatsen van de laadgelegenheid voor schelpen kan juist door die arbeiders worden gedaan die bij dit plan niet tewerk gesteld kunnen wor den. De heer T. Molenaar ziet nog steeds het eerste plan als het beste. Wethouder v. d Mooi en (S.D.A.P.) advi seerde den Raad ten sterkste om deze voor stellen die aan vele arbeiders werk zullen verschaffen aan te nemen. Nadat ook de voorzitter de plannen nog had verdedigd deed de heer Elffers eer voorste] waarin de meenine var. o'er Raad tot uitine kom' dat als nog getracht zal worden financieelen steun van het P.E.N of de provincie te ver krijgen. Dit voorstel werd aangenomen evenals de voorstellen van B en W. Alleen de heer Joustra stemde tegen. V'ORIGt KOERS KOERS VAN HEDEN plan 1.30 pi.m 1.45 pijn 2.00 plan 2.15 STAATSLEEN1NGEN BIN NENLAND. 4 DCt ld 1933 O 8 pet. Nederland - - - - - STAATSLEENINGEN BUI TENLAND 5V2 pet. Dultschl. 1930 (Youngleening) Youngleening (met ver klaring) 31s/, 318/, 321/, BANK INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert, van f 250 Koloniale Bank 135 Ned Ind. Handelsbank 127 - Rotterd Bank - - - INDUSTR OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 36% 35i/o 35 35 v. Berkels Patent 56V- Calvé Delft Cert 95 - Ned. Ford ex 40 afst. 288 - Philips Glaeil.Gem.Bezit 2511/2 251 250 247Vo 248 148 148% 148 1478/, INDUSTR. OND. BUITENL. Intern. Tel and Tel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service Gew. Steel U. S. Steel Kennec Copper Radio Corp PETROLEUM. Kon Petr Perlak Petr. Shell Union Continental Oil Tidewater MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Redjang Lebong Bllllton O PROLONGATIE. SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot.'. Scheepvaart Unie Koninkl. Paketvaart Rotterdamsche Lloyd Maatschappij Nederland Holland—Amerika Lijn CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned Ind. Suiker Unie Vorstenlanden TABAKKEN. Dell Batavia Dell Maatschappij Senembah \MER. SPOORWEGEN. Southern Pacific. Wabash Railroad Union Pacific Chic. Milwaukee Missouri Kansas Texas RUBBERS. Amsterd Rubber DelJ Bat Rubber Indische Rubber 'enden? Lemboe terbadladi Rotterdam rapanoeli Bandar Rubber ?rean°^' Java Caoutch. Sumatra Rubber 57/(i 17% 31 |3l >6% 301/4 16% 167/8 309c. 218/4 29% 21» f, 29% 29% 21% 29% 29% 213/4 297/8 29% 21% 310V, 11 10 3091/4 3091/, 8% 171/4 91/4 8% 8% 8% 93/s 8% 16»/, 9% 8% 9 71 1681/, - - - 100% 1131 172 IOO8/4 102V, 1127/, 99?, - 416 139 1451/, 422 59 420 419 4191/2 581/4 217 274 212 272 212 272 210 - 83/s - - - - 1% -86 185 184 182 1831/. 94 - - - - 801/, i42 60 1G6 - - -

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7