S Hoeden eill en Zoon BONT (nderwood ELKE FRIES Rubriek voor Vragen Garage Hartog bewaren wim worm ■DONDERDAG 2 TUN I 1938 HAARLEM'S DAGBLAD PROVINCIALE STATEN. Motie-V an de Walle inzake de werkloosheidsbestrijding. Door Geel. Staten overgenomen. (Zitting van Woensdagmiddag.) Woensdagmiddag kwart over twee werden door de Provinciale Staten de beraadslagin gen over de motie-Van de Walle inzake maatregelen tot bestrijding der werkloosheid en over de motie-Clijnk c.s. betreffende de loonen bij de werkverschaffingsobjecten voortgezet. De heer Kooiman (V.D.) (Ged. Staten) deelt mede, dat Ged. Staten tegen de strek king van de motie-Clijnk geen bezwaar heb ben. Spreker acht de motie echter niet goed geredigeerd. Het woord „gemiddelde" kan aanleiding zijn, dat de belanghebbenden minder dan een kwartje per uur zouden ont vangen. Zij, die extra hun best doen, moe ten meer dan een kwartje ontvangen. Ged. Staten zijn gaarne bereid, den door den heer Clijnk gevraagden aandrang bij den minister uit te oefenen. Mr. Bom an s (RX.) (Ged. Staten) acht de zitting van Provinciale Staten niet de ge schikte plaats voor de behandeling van de motie-Van de Walle. Elke overheid heeft den plicht er voor te zorgen, dat de werkloosheid zooveel mogelijk bestreden wordt. Het vraag stuk der werkloosheid in Nederland is niet door publieke werken op te lossen. In dezen is hij het eens met de uitspraak van mi nister Colijn. Dit vraagstuk hangt ten nauw ste samen met internationale verhoudingen. De provincie kan er geen belastingen voor verhoogen. Twintig opcenten zouden nog geen verschil maken inzake de oplossing van het werkloosheidsvraagstuk. Met de bestu deering van dit vraagstuk is Ged. Staten reeds maanden bezig. Zij hebben in dezen geen aansporing noodig, want zij zijn vaak getuige van de ellende der werkloosheid. Ged. Staten ontvangen van het rijk vaak hulde voor wat zij voor de bestrijding der werk loosheid gedaan hebben. Spreker wil die hul de gaarne overbrengen aan de Prov. Staten. De bestaande commissie die daarvoor be noemd is, werkt als een paard. Het opsporen van werkverschaffingsobjecten is ontzaglijk moeilijk. Ged. Staten zijn voornemens, werk zaamheden, die toch moeten gebeuren, te vervroegen, met behulp van het Werkfonds. O.a. is men bezig met cultuurtechnische ver betering van 2000 H.A. duingrond. Indien de toestand door deze vervroegde uitvoering niet verbetert, dan acht spreker den toestand echter hopfeloos. Hij acht het dus gelukkig, dat de Staten den aankoop van het Heems kerkerduin hebben goedgekeurd, want daar zit weer voor ongeveer een millioen gulden aan werkvcrschaffmgsloon in. Ged. Staten willen alles doen wat in hun vermogen is om den nood te lenigen, ook wanneer het mogelijk is om nog meer arbei ders aan het werk te zetten. Dit zegt spreker gaarne aan den heer Van der Walle toe. Ged. Staten willen gaarne zijn motie overnemen, mits de de motie niet inhoudt een in gebreke stellen van Ged. Staten. De heer De Bruin (N.S.B.) acht de motie Van der Walle een slag in de lucht. Langs den weg der democratie is geen einde van de werkloosheid te verwachten. Bij het bewo gen-zijn moet men niet stil blijven staan. De huidige werkloosheid voert ons volk naar den afgrond. Alleen het nationaal-socialisme kan redding brengen. Dat heeft den strijd tegen het gewetenlooze kapitalisme aangebonden. Het eenige redmiddel is een storm-aanval op de democratie. De motie-Van der Walle, hoe goed ook bedoeld, zal den geesel der werk loosheid niet doen verdwijnen, evenmin als het medegevoel van Ged. Staten. Men moet breken met systemen. Wie de werkloosheid wil bestrijden, moet nationaal-socialist wor den; alleen die strijdt voor vrijheid, arbeid en brood voor het Nederlandsche volk. De heer Van der Walle merkt op, dat zijn motie niet bedoelt het college van Ged. Staten in gebreke te stellen. Gaarne neemt hij nota van de toezegging van Mi'. Bomans, Ww Schrijfmachine In Standard en Portable modellen Vraagt demonstratie. N. Gracht 35 HAARLEM. J. M. GERDING TELEF. 12455 (Adv. Ingez. Med.) dat Ged. Staten alles zullen doen wat in hun vermogen is, om den nood te lenigen. De heer C l ij nk handhaaft zijn motie, met weglating van het woord „gemiddelde". De heer Beuzemaker (comm.) bestrijdt de woorden van den heer De Bruin. Spreker merkt op, dat de Nederlandsche arbeider meer baat verwacht van de democratische partijen, dan bij de nationaal-socialistische terreur De heer Vlekke: „Zoo spreekt nou een communist!" De heer Sneevliet (rev.-soc.) verwijt aan de N.S.B. onoprechtheid met hun bewe ring, dat zij het kapitalisme willen vernieti gen. Volgens spreker is men op het oogenblik bezig van de werkloozen bedelaars te maken. Men vernietigt het menschelijke in hen. De massa moet bevrijd worden van het vergif van het nationaal-socialisme. De heer C1 ij n k trekt zijn motie in. Te vijf uur wordt de zitting gesloten. Wat wordt op een Huishoudschool geleerd UIT DE STAATSCOURANT. Bij K. B. van 31 Mei 1938, is aan J. P. F. van de Ven. op zijn verzoek, met ingang van 22 Juni 1938, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Zee land; is aan A. C. de Vries Broekman op zijn ver zoek, met ingang van 1 Juni 1938, eervol ont slag verleend als burgemeester der gemeente Óud-Beijerland, met dankbetuiging voor de langdurige diensten door hem als burgemees ter bewezen. is aan W. J. Donkersloot, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1938, ontslag verleend als burgemeester der gemeenten Ooltgensplaat. en den Bommel. is met ingang van 15 Juni 1938 benoemd tot burgemeester der gemeente Staphorst R. Dijkstra, met toekenning van gelijktijdig eer vol ontslag als burgemeester der gemeente den Ham. behoeft geen Anema te heeten. Maar als iemand zoo heet, is hij vrij zeker een Fries. En als iemand IBIS rookt, weet hij heel zeker, wat geurige tabak is. Dobbelmann.... lekker, man (Adv. Ingez. Med.) Aardige tentoonstelling van de R.-K. Industrie- en Huishoudschool. De R.K. Huishoud- en Industrieschool aan de Ged. Voldersgracht heeft gisteren en heden een tentoonstelling georganiseerd, die een juisten indruk geeft wat en waaruit nu eigenlijk de leerstof op een dergelijke huishoudelijke inrichting bestaat. Van tomatensoep koken tot boeken inbinden, van costuumnaaien tot vuilgeworden heerenhoeden schoonmaken met bier (nee, dit is geen zetfout), van kinderspeel- _;oed vervaardigen tot het ontwerpen van tee- keningen voor japonnen, ja werkelijk alles wat in de huishouding te pas kan komen, wordt hier onderwezen. Van al dit werk en nog veel meer is in de school een werkelijk op dit gebied eenige ex positie ingericht die den leek eenigszins ver bijstert door het ontstellende groote verschil dat er alleen al in de opleiding voor costuum naaien blijkt te bestaan. In diverse lokalen wordt het werk tentoon gesteld van leerlingen die opgeleid worden tot naaister of leerares N.A.; van hen die de mid dag of de avondcursussen volgen, van de huis houdkundigen, van de costuumklassen en zoo zouden we gevoegelijk door kunnen gaan. Het is werkelijk te veel om op te noemen. Wel blijkt hieruit hoe dit onderwijs intens ter hand wordt genomen en voor de directrice, mej. M. M. Veeger, moet deze tentoonstelling dan ook een groote voldoening zijn. Aan de tentoonstelling waren bovendien nog verschillende openbare lessen verbonden en het menu bestaande uit tomatensoep, blinde vinken en postelein met flfensjes toe, werd met bijzondere animo klaar gemaakt. In de fijnere keuken was men intusschen bezig ver schillende soorten koek en cake klaar te ma ken waarvan de uitstekende kwaliteit na af loop van den rondgang kon worden beproefd. Bijzondere vermelding verdient een lokaal waar werkelijk alleraardigst kinderspeelgoed stond uitgestald dat van de meest fantasti sche materialen was vervaardigd. Zóo was er 'n prachtige Chineesche pop vervaardigd uit een.... oude kous, wiegen en ledikanten ge maakt van sigarenkistjes, klompen en bloe menmanden en nog veel meer poppen en beesten, die in een speelgoedwinkel zeker niet in de etalage zouden misstaan. Ook de afdeeling costuumteekenen en de wasch- en strijklokalen zijn zeer beziens waardig. De tentoonstelling werd met een enkel woord geopend door kapelaan S. Mol, voorzitter van het bestuur van de R.K. Huishoud- en Indus trieschool. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten icorden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen ivaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antiooorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG: Bij de dienst aanvaarding is bepaald dat de dienstbode 14 dagen vacantie zou krijgen. 1. Wanneer kunnen die genoten worden? 2. Is er een bepaling dat de persoon eerst een jaar in dienst moet zijn geweest? ANTWOORD: 1. Dit moet in onderling overleg worden bepaald. 2. Neen, maar voor zij een vol jaar in dienst is kan zij de overeengekomen va cantie niet eischen. VRAAG: Mijn dochter werkt 2 volle en 4 hal ve dagen als dienstbode en is nu ziek geworden Hoe lang hoeft ze nu recht op ziekte-uitkeering ANTWOORD: Zij heeft alleen recht op uitbe taling van loon gedurende een week of twee we ken, als zij b.v. reeds zeer lang in haar betrek king was. RECEPTEN. VRAAG: Hoe verwijder Ik een melkvlek uit een licht bouclé parket? (ammonia en tetra heb- beu niet geholpen). ANTWOORD: Als de plok door en door droop Is stevig afschuieren met perchlooraethyleen. Laten drogen en dan nog eens met warm water goed afschuieren. Centrale Bond van Transport arbeiders. Verschillende acties in bespreking. De afdeeling Haarlem van den Centralen Bond van Transportarbeiders heeft in ge bouw „Odeon" een algemeene ledenvergade ring gehouden ter bespreking van den be schrijvingsbrief voor het in Juni te houden congres van den Bond. De heer A. Mars gaf 'n uitvoerig overzicht van het visscherij-conflict en de verbroken samenwerking. Nadat een eenstemmige motie door de drie samenwerkende organisaties was aangenomen, in welke motie tot uiting kwam dat, indien de werkgevers niet aan de wenschen tegemoet zouden komen, geadvi seerd zou worden niet te monsteren, heeft het hoofdbestuur van den Chr. Bond de conse quenties niet aangedurfd en het parool uit gegeven, wèl te gaan monsteren. De haring - visschers waren evenwel niet bereid, hieraan gehoor te verleenen. Zij werden toen ge steund uit de kas van den Centralen Bond. De heer Mars gaf ook een overzicht van een aantal plaatselijke acties o.a. betreffende het taxibedrijf, waar de ondernemers nog steeds weigeren de arbeidsvoorwaarden, die na langdurige onderhandelingn door beide partijen werden aanvaard, na te komen. Te dezer zake hebben opnieuw eenige bespre kingen plaats gevonden. Voor de melkbezorgers is een actie ingezet bij „De Neuwe Melkweg". Ook hier zal binnen enkele dagen een bespreking plaats vinden, terwijl voor het personeel bij de Haarlem- sche Brockway Maatschappij door de bestu ren van de samenwerkende organisaties de eerste conferentie met de directie heeft plaats gevonden, welke bespreking ten doel had 'te trachten tot verbetering van de loon- en ar beidsvoorwaarden te komen. Voor de Houtver werkers is eveneens een actie ingezet. Aan de verschillende directies werden de wenschen der werknemers toegezonden. Ook voor deze groep zal getracht worden, eenheid te bren gen in de loon- en arbeidsvoorwaarden. In samenwerking met den Alg. Ned. Bond van Handels- en Kantoorbedienden werden 34.000 manifesten verspreid ten einde het pu- biiek op te wekken, na zes uur geen goede ren meer te laten bezorgen, opdat ook deze groote groep van arbeiders de beschikking krijgt over eenigen vrijen tijd. Tenslotte deelde de heer Mars mede, dat de kinderen der leden die den leeftijd van 13 en 14 jaar hebben bereikt en zich voor deelne ming hebben opgegeven op kosten der organi- atie van 6 tot 13 Augustus a.s. een week naai den Paaschheuvel gaan en met de kinderen van 6 tot 12 jaar, welke zich hebben aange meld, zal met een groot aantal touringcars een uitstapje naar Valkenveen en omgeving wor den gemaakt. Nadat verder de nieuwe Bondsraadsleden waren aangewezen en de afgevaardigden naar het te Groningen op 27, 28 en 29 Juni te houden Bondscongres, kwam de beschrij vingsbrief in behandeling, bij welke behan deling kwam vast te staan dat de vergadering het advies van den afdeelingsraad aanvaard de omtrent de divei-se voorstellen. De voorzitter heeft daarna met 'n krachtige opwekking tot versterking der organisatie de vergadering gesloten. Voor luxe verhuur zonder chauffeur, naar Turfmarkt 26 en 18 Tel. 16066 Een oud en vertrouwd adres. Prijzen uiterst concurreerend! Keuze uit c.a. 30 wagens, 2, 4 en 6 persoons, alsmede bestel wagens, W.A. verzekerd. (Adv. Ingez. Med.) Bontwerkers Barfeljorisstraat Telef. 10 604 VAN (Adv. Ingez. Med.) VRAAG: Hoe krijg ik een slappen strooihoed weer- stijf? ANTWOORD: Goed en ruimschoots afsponsen met een sterke oplossing van gummi-arabicum. VRAAG: 1. Hoe reinig ik een vilten hoed? 2. Hoe krijgt men bruine ongevoerde leorei handschoenen schoon? ANTWOORD: 1. Met een papje van talcum en benzine den hoed stevig afwrijven en stil laten drogen. Daarna met een harden schuier stevig afschuieren. Geen vuur of vlam in de nabijheid. 2. In schoonc waschbenzine goed wasschen en kneden. Daarna tusschen doeken goed uitknijpen, op een handschoenrekker spannen en met een zachte doek droog wrijven. Bulten drogen. Geen vuur of vlam ln de nabijheid. VRAAG: Hoe krijg Ik de vette kraag van mijn donkerblauwe regenjas (Big Ben) schoon? ANTWOORD: Met nagelschulertje en per chlooraethyleen g*»«wl afschuieren. Laten drogen Met warm water nog eens stevig afschuieren. VRAAG: Hoe reinig ik een witten stroohoed'' ANTWOORD: Met strobin. Voor den Politierechter. Smokkelarij. Alcohol is geen duur product, maar het wordt duur door de hooge belasting en dat is de reden, dat er personen zijn, die beproeven alcohol aan de belasting te onttrekken, wat alleen mogelijk is door hem frauduleus in te voeren of zelf te fabriceeren. Dit laatste is geen bepaald ingewikkeld bedrijf, maar het vereischt een distilleertoestel en om het fa briceeren van alcohol zooveel mogelijk tegen te gaan, is het voorhanden hebben van der gelijke toestellen, zelfs van de onderdeelen, strafbaar gesteld. Men begrijpt de bedoeling van deze bepa- iing. Het zal toch dikwijls moeilijk zijn per sonen te betrappen terwijl zij alcohol maken en menige smokkelaar zou daarom aan straf kunnen ontkomen, als het hebben van een toestel was toegelaten. Niettemin beproeven steeds weer menschen in de hoop op een zoet winstje door de ma zen van het net heen te sluipen en richten zij hun fabrieken in op plaatsen, waar men ze allerminst zou verwachten. Boerderijen schij nen daarvoor zeer in trek te zijn en zoo had den zich nu ook weer eenige personen te ver antwoorden, die boven een koestal, en slechts langs een ladder bereikbaar in een boerderij te Aalsmeer een inrichting hadden geplaatst, waar alcohol gestookt kon worden. De boer te wiens huize dit gebeurde, heeft zich steeds van den domme gehouden en be weerd, dat hij niet wist, wat zich boven den koestal bevond, zoodat zich het merkwaardig geval voordeed, dat vreemde personen zich vrijelijk in zijn stal bewogen, de ladder op gingen en emmers water, welke voor afkoe ling moesten dienen, naar boven droegen. Hij zag dat wel, maar het liet hem volko men koud. Hij was thans niet verschenen, evenmin s de man, die meer in het bijzonder het toestel bediend had en nog een handlanger gehad moet hebben, die blijkbaar de zaak financierde. Alleen de waterdrager was er, maar dat was een werklooze, aangenomen om voor een paar gulden het zware werk te doen, aandeel in het bedrijf had hij niet. Toch moest hij voor dat waterdragen te rechtstaan, want hij wist, zooals hij erkende, dat het water voor het distilleertoestel moest dienen en dat maakte hem medeplichtig. Overigens fungeerde hij als getuige tegen de anderen. De rijksadvocaat was van oordeel, dat vangenisstraffen opgelegd moesten worden en de officier eischte tegen den boer twee maal drie maanden gevangenisstraf. Hij kreeg 6 weken hechtenis en 6 weken ge vangenisstraf. Tegen den man, die gestookt had, werd 3 maanden gevangenisstraf geëischt, die hij kreeg, de waterdrager zag zich na pleidooi van den verdediger Mr. O. v. Wijk tot een voorwaardelijke straf van 2 maanden ver oordeeld met 2 jaar proeftijd. Nog twee distilleertoestellen kwamen ter sprake; het 'eene was aangetroffen bij een fabrikantje van consumptie-ijs te Beverwijk en de man erkende ook het toestel gefabri ceerd en gebruikt te hebben om alcohol te maken en die buiten de accijns om te ver- koopen. Hij had dat gedaan, zei hij, omdat het met den ijshandel heel slecht geworden was, hij weet dit hieraan, dat steuntrekkers geholpen werden aan een ijshandel en veel goedkooper konden verk-oopen dan hij. Hij meende, dat er voor hem, om zijn inkomsten te vergrooten, geen andere weg open stond dan candestien, te gaan stoken, wat de poli tierechter een eigenaardige opvatting vond, ook meende hij dat de houding van verdach te niet van groot berouw getuigde. Aangezien er nog iets duisters in de zaak was, werd ze geschorst tot 5 October, Het derde toestel was in het bezit geweest van een kapper te Assendelft, die meende, dat, als hij zelf alcohol stookte, hij heel goed- koope lotions kon maken, wat hem een voor sprong zou geven op alle collega's. Het bleef verder onbesproken, of de alco hol nog een andere bestemming had mbeten hebben; het feit, dat het distilleertoestel was aangetroffen, was bewezen en de kapper was niet verschenen om zijn verontschuldigingen aan te bieden. Daarom werden ook tegen hem twee gevangenisstraffen geëischt van een maand, hij kreeg 2x14 dagen. Sigaren zonder bandje. Een bewoner van Haarlemmermeer, die ook al niet goed wist hoe aan den kost te komen, probeerde het door het verkoopen van onge- banderolleerde sigaren, wat gevaarlijk is, want er staan hooge boeten op. Hij vloog er in, want toen hij door de Haar lemmermeer reed met een bakfiets, hield een commies hem aan; die vertrouwen de bak fietsen daar niet altijd. De kommies wist niet, dat de man de tabakswet overtrad, maar ontdekte dat nu en het bleek hem, dat de aangehoudene de bandjes in den zak had, wat niet mag. De man stond niet als een fraudeur bekend, zoodat hij geen hechtenis kreeg, maar de mi nima boeten zijn hoog en daarom kreeg de man er een van f 50 en een van f 100. Een halve eeuw geleden Üllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll minium V'RAAG: Hoe kan ik vetvlekken verwijderen uit een bouclé vloerkleed? Benzine heeft niet ge holpen. ANTWOORD: Met een harden schuier perchlooraethyleen stevig afschuieren, direct daarna de plek bedekken met magnesia, dat na een uur weer verwijderd wordt. VRAAG: Hoe krijgt men roestvlekken uit een marmeren plaat? ANTWOORD: Op de vlek wat burmol strooien en daarop kokend water laten druppelen en even laten inwerken. VRAAG: 1. Hoe maak ik een witte gummi jas met modderspatten weer schoon? (zeepsop hielp niet). 2. Weet u een recept voor koffie-extract (met gebrande suiker, zooals dat in de oorlogsjaren werd gedaan)? ANTWOORD: 1. Probeert u nog eens do spat ten te behandelen met koud water waarin wat mierenzuur is gedaan. 2. Dit is ons niet bekend. VRAAG: I-Toe verwijder ik zonder schade bul tenwaarts ketelsteen uit een electrische ketel? ANTWOORD: De ketel eenige keeren met ster ke soda uitkoken en bij verder gebruik een steentje in de ketel leggen om het opnieuw vor men van ketelsteen te voorkomen. VRAAG: Hoe reinig ik de zijde van een lam- pelcap? ANTWOORD: Met koud neutraal sopje goed afsponsen. daarna met lauw water nasponsen en nog eenmaal met koud water waarin wat mie renzuur is gedaan. DIVERSEN. VRAAGWat is de kortste fietsweg van Har derwijk naar Enschedé? Hoeveel km.? ANTWOORD: Harderwijk, Apeldoorn, Duister- voorde, Twello, Markelo, Goor, Boekeloo, Usse- loo, Enschedé. Dit is ook de mooiste weg. Onge veer 90 km. VRAAG: Kan ik iemand uit Weenen bij mij te logeeren vragen en mag die persoon dat? ANTWOORD. Zeer zeker. Of hij daartoe ver lof zal kunnen krijgen van de bevoegde autori teiten hangt van' zooveel omstandigheden af, dat wij deze vraag niet kunnen beantwoorden. Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 2 Juni: De heer F. W. van Eeden, algemeen- secretaris der Ned. Maatschappij t. b. d. Nijverheid en directeur der Musea alhier, heeft onder den titel „Noorderlicht" bij den uitgever Tjeenk Willink een relaas doen verschijnen van een bezoek, door hem gebracht aan Scandinavië in 1887. Wat de heer Van Eeden meedeelt, vooral omtrent de kunstnijverheid in Scandi navië, is interessant en rechtvaardigt in vele opzichten het motto door den auteur gekozen „Het daghet uit het Noorden". Men moet hier geen geregeld reisverhaal verwachten, maar daaraan is ook geen gebrek. Het is te wenschen, dat de heer Van Eeden het niet zal laten bij dat voorloopig verslag, zooals hij zijn werkje noemt. „Noorderlicht" is goed geschreven en keurig gedrukt. De roofoverval te Haaksbergen. Daders lieten geld liggen. Over den roofoverval, welke in den nacht van Maandag op Dinsdag is gepleegd op de weduwe G. J. te Vaarwerk te Haaksbergen, vernemen wij nog, dat de buit waarmede de onverlaten verdwenen, bestond uit zeven gouden ringen, een gouden dameshorloge, en twee gouden kettingen, waarvan er een an derhalve meter lang was. Aan deze ketting bevond zich een gouden kruis. Voorts namen de inbrekers vier gouden mutsbellen, een doos zilverwerk en enkele broches mee. Eenig geld, dat zich in huis bevond, werd onaan geroerd gelaten. De dieven reden op het rijwiel van de dochter van de weduwe naar een auto, welke op tien minuten afstands van de boerderij stond geparkeerd. De fiets is later, met bloedsporen bevlekt, en met een lekken band in de buurt van Beckum teruggevonden. Toen de overvallen familie zich veilig waande, heeft zij, geheel overstuur, de buren ge waarschuwd, die op hun beurt de Haaks- bergsche politie van den overval verwittig den. De politie uit Haaksbergen, evenals die uit Enschedé en Hengelo, hebben thans het onderzoek in handen. Gebleken is, dat de dieven de boerderij door een zijdeur, welke zich gemakkelijk liet openen, zijn binnenge drongen. Van de twee daders is slechts een vaag signalement bekend. De toestand van de circa 55-jarige weduwe die door het voorgevallene geheel ontdaan was, is thans bevredigend. Vermoedelijk zal zij geen nadeelige gevolgen van de hamer slagen, welke haar zijn toegebracht, onder vinden. RECRUTENAVOND „PRO REGE". Wanneer jongelui hun 19e jaar hebben be reikt en ze gaan in den militairen dienst, dan komen ze plotseling te staan in een heel an der leven, een leven met nieuwe ongekende moeilijkheden. Het is daarom van de ver- eeniging „Pro Rege" een prijzenswaardig ini tiatief geweest, voor de aanstaande miliciens recrutenavonden te organiseeren, waarbij zij zoo goed mogelijk worden ingelicht over de moeilijkheden die hun in den dienst te wach ten staan Donderdag werd weer zoo'n recrutenavond gehouden in het Tehuis voor Militairen, Jansweg 34. De voorzitter van de afdeeling Haarlem, de heer J. H. Zeldenrijk, gaf een menigte nuttige wenken en raadgevingen. Het is daarom te betreuren dat de opkomst vrij gering was. Voorts sprak de heer Zeldenrijk nog over het werk dat in de garnizoensplaatsen voor de militairen wordt gedaan. In elke garni zoensplaats is een Tehuis voor Militairen en een R.-K. Militaire Vereeniging die beide zooveel mogelijk trachten voor eenigen tijd een tweede thuis te zijn. Verder organiseert „Pro Rege" voor de recruten ontspannings- en ontwikkelingsavonden en excursies. Na nog eenige gestelde vragen beantwoord te hebben, sloot de heer Zeldenrijk den avond met het lezen van Rom. 10 en gebed. Daarna werden nog aan de aanwezige mili ciens zakbijbels uitgedeeld. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP VRIJDAG 3 JUNI Progr. 1: Hilversum I Progr. 2: PIil ver sum II Progr. 3: 8.Keulen 10.20 Parijs Radio 12.05 Diversen 12.20 Brussel, Ned. 1.35 Keulen, pl.m. 2.50 National Programme. 3.15 Diversen of Gramofoonmuziek. 4.20 National Programme. 4.30 Keulen pl.m. 6.— Brussel, Fransch, 6.20 London Regional 7.20 RADIO P. T. T. Nord, 7.50 Br-ussel, Ned. of Diversen. 8.20 Brussel Fransch, 9.20 London Regional 10.— BTussel Fransch 10.35 Keulen 11.20 Parijs Radio. Progr. 4: 8.Brussel, Ned. 9.20 Diversen 10.35 London Regional 1.35 National Program me pl.m. 2.05 London Regional 5.20 National Heeren-Modemagazijn - ANECANC 27 (Adv. Ingez. Med.) Programme pl.m. 6.35 Brussel, Fransch pl.m 7.05 National Programme 10.50 Londen Re gional 11.10 National Programme. Progr. 5: 8.007.00 Diversen 7.Eigen gra- mofoonplatenconcert. Hollandsch programma. 1. Voorwaarts.marsch, Kees Pruis 2. Haal op, Manus, Bob Scholte. 3. Als het oi'gel speelt, Acc. ork. met zang. 4. Walspotpourri, Holvoets orgel. 5. Vaste verkeering, Willy Derby. 6. De kleppermarsch, Avro's Kinderkoor. 7. Een huisje bij de toren, Kees Pruis. 8. Waarom, kleine vrouw, Bob Scholte. 9. Die goeie ouwe tijd. Kovacs Lajos. 10. Als Kobus harmonica speelt, Acc. ork. met zang. 11. De jongens van de radeldiedeldie, Bob Scholte 12. Het vogellied, Avro's kinderkoor. 13. In de petoet, Willy Derby. 14. Breng eens een zonnetje, Kees Pruis 15. Zwarte Nataschka, Bob Scholte. 8.0012.00 Diversen..

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10