M Het Brusselsche muziekconcours ïctorta water KRUSCHENSALTS VOLLAERTS' Schoenenmagazijnen WIST U C. van Wieringen KERKCONCERT. KERKCONCERT. Meneer Schlögl. V R IJ D A G 3 JUNI 1938 UAA'RCEM'S DAG BE AD Weken van opwinding en spanning achter den rug. Nederland zal den volgenden keer revanche moeten nemen. (Van onzen correspondent). Brussel, 2 Juni 1938. E Ysaye-wedstrijden voor piano zijn afgeloopen en hiermede zijn weken van hoogspanning, zoowel voor de mededingers als voor het publiek achter den rug. Dinsdagavond tegen midder nacht werden in den propvollen Muntschouw burg, gevuld met een select publiek, terwijl Koning Leopold en Koningin Elisabeth aan wezig waren, de uitslagen bekend gemaakt, in ademlooze spanning afgewacht. En weder om gelijk het vorig jaar bij het concours voor viool hebben de Russen gewonnen. De 22 jaar oude Rus Emile Guilels ging met den hoofdprijs strijken, vergezeld door een beurs groot 50.000 francs, aangeboden door Ko ningin Elisabeth. Een Engelsch meisje, Mary Johnstone, ook 22 jaar, kreeg den twee den prijs, 25.000 frs., terwijl een andere Rus, Jacop Flier, den derden prijs verdiende. Bel gië slaat een niet onaardig figuur, want de Belg André Dumortier ontving den 8sten prijs. En aangezien het gemiddelde peil van spelen zeer hoog stond is dit nog een indruk wekkende prestatie. Dat is dan tevens een troost voor de Nederlandsche mededingers, die al in de eerste ronde uitgeschakeld wei-den. Men behoeft geen te streng oordeel te vellen, want het is zeker geen schande, dat zij het niet tot de eindproeven hebben gebracht. Men mag niet vergeten, dat het reeds een eer is tot het concours te worden toegelaten. En wie weet wat onze landgenooten een volgenden keer zullen volbrengen. Zij behoeven den moed niet te laten zakken, want krachten van den eersten rang, zooals de Franschman Charles Lilamand en de Hon gaar Imre Pataj-Jambor, in wien vooral Ko ningin Elisabeth veel vertrouwen stelde, wer den wel reeds in de tweede ronde uitgescha keld. Bovendien is het zeer goed mogelijk, dat de Nederlanders beter voor den dag zouden zijn gekomen, wanneer de zenuwen hen niet al te veel zouden hebben geplaagd. De con currenten moeten om te kunnen slagen over een stalen zenuwstelsel beschikken. Welnu, wij hoorden een bekend Belgisch muziekcri ticus na afloop van de eerste ronde in het Brusselsch Conservatorium medelijdend ver tellen, dat een overigens goed spelend Neder lander door zenuwachtigheid zeer was ge handicapt. Het werd hem zelfs te machtig en hij moest het podium verlaten. Dit is betreu renswaardig, maar laat het tevens een les zijn voor onze jonge musici, zoodat zij voortaan, alvorens zich aan een dergelijken kamp te wagen, eerst eenige malen in het openbaar optredenals zij daartoe de kans krijgen, hetgeen natuurlijk weer een ander probleem Is. Een evenement. OORDAT de wedstrijden aanvingen heeft men reeds een voorbeschouwing kunnen lézen. Wij spraken toen de verwachting uit, dat de belangstelling voor het concours groot zou worden. Moeilijk konden wij toen echter vermoeden, dat de interesse voor de piano wedstrijden zoo ernorm zou zijn. Men rekent er altijd op, dat na de afloop van de eerste proeven het Conservatorium te klein wordt om alle belangstellenden te bergen, maar dit maal was zelfs de groote Muntschouwburg tot den nok vol. Brussel heeft in langen tijd niet zulk een evenement doorgemaakt. Er is echter een vraagstuk opgedoken, dat voor muziekliefhebbers en critici het onder werp van bespreking vormde. Namelijk: gold de belangstelling van het publiek de muziek, of kwam men om der wille van het sportieve element, dat in elk concours schuilt? Men kwam, gelooven wij, om beide redenen en daarom kan men de belangstelling nog niet Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit, jicht etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- orqanen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) ongezond noemen. Integendeel! Waarom zou kunst het geheel zonder propaganda moeten doen en waarom zou men zich moeten scha men, nieuwsgierigheid aan den dag te leg gen voor de prestaties van de jeugdige mu sici? Het idee wedstrijd heeft op zichzelf im mers niets afkeurenswaardigs, dat kan niet duidelijk genoeg worden gezegd, het geldt hier alleenwaarom wordt gestreden. Wij hebben de meeste der eindproeven in het. Theatre de la Monnaie bijgewoond en ons niet gestooten aan uitingen van ongezonde sensatie. Men kan zich voorstellen, dat het publiek opgewonden was, maar dat verleende aan de normale concertsfeer een ongemeene bekoring. Men voelde dat er iets bijzonders in de lucht hing De organisatoren hadden de toehoorders verzocht zich te onthouden van toejuichingen om de executanten niet af te leiden. Doch pro beer het opgewonden publiek maar eens in toom te houden! Na het fenomenale spel van den Rus, die den eersten prijs won, was men niet meer te houden en men. barstte in oor- VP--rinnvwijp to«iniehjïvorpn ine De ionpcm^n zat bleek en verlegen lachen'! aan. zijn piano. 1-iij maaüte een .un ac „lOoioa- moim^en van zijn leven door. De voorzitter van de jury probeerde aan het lawaai een einde te maken, maar niets hielp; staande bracht men den 22-jarige hulde. Zooals wij vroeger reeds schreven kregen de 12 uitverkorenen voor de eindproeven een week den tijd om een stuk van een Belgischen candidaten werd het nagenoeg zonder voor- drachtteekens en tempo-aanduidingen voor gelegd en de wijze van interpretatie werd dus aan hen zelf overgelaten. In hef paleis wordf gesfudeerd. ip R is aan de Ysaye-wedstrijden nog een alleraardigste gewoonte verbonden, de strijders der laatste ronde studeeren n.l. de compositie in op het paleis te Laeken en door den Koning en Koningin Elisabeth worden hen dan alle mogelijke attenties bewezen. Koning Leopold toonde ook dezen keer weer heel veel belangstelling en de Koningin-Moe der heeft zich zeer vriendelijk met de meis jes-mededingers onderhouden. Aan dit ver blijf hebben de jongelui een onvergetelijke herinnering meegenomen en met dankbaar heid zullen zij terugdenken aan de eenvoudige en hartelijke wijze waarop zij werden ont vangen. En ook om een andere reden zullen zij lang de herinnering bewaren aan het ver blijf op het paleis. Niet voor niets en zeker niet kwaadaardig bedoeld wordt de vorstelijke woning in dien tijd ook wel genoemd: „de Vergulde Kooi te Laeken". Immers, de candi daten zitten er vijf dagen achtereen met de compositie men denke eens aan de twaalf piano's, die in het paleis aanwezig zijn en waaraan zich de studeerende musici bevin den en dat eischt buitengewoon veel van hun energie. Deze krachtproef werd dan ook door menigeen met groote moeite doorstaan en de Fransche jongedame Colette Gaveau kreeg een zenuwinzinking. Later is zij geluk kig weer hersteld en het is haar toch nog ge lukt den I2den prijs te veroveren, zoodat zij tevreden naar huis kon gaan. Van Zondag af, zeiden wij reeds, bestond er voor de eindproeven een ongelooflijk groote belangstelling, welke bij de finale van Dins dagavond haar hoogtepunt bereikte, 't Spel van den Rus werd dien laatsten avond niet over troffen. maar een openbaring was mejuffrouw Johnstone, die den tweeden prijs kreeg. In haar treft de gelukkige samensmelting van rede en gevoel, zij lijkt zelf maat en harmonie geworden. De verzekerde rust van haai' spel fascineerde het publiek, haar aristocratische ingetogenheid dwong eerbied af. En zij is nu 22 jaar. reeds veel meer dan een belofte en toch pas aan het begin van haar carrière. Tegen middernacht werd de uitslag van den wedstrijd bekend gemaakt en toen was 't in den deftigen Muntschouwburg plotseling feest. In de wandelgangen verdrongen zich de enhousiaste aanwezigen om de prijswin naars de hand te drukken en voor de deuren wachtte een groote schare om een glimp op te vangen van Koning Leopold en de Ko ningin-Moeder. Zoo eindigden de Ysaye- wedstrijden op even grootsche wijze als ze waren begonnen. J. GRESHOFF. Wat heb jij een leuke schoenen an, zèg! Heb je in'n raad soms opgevolgd? Ja, vind je ze niet eenig? Ik ben op jouw advies naar VOLLAERTS gegaan, ze hebben er absoluut de mooiste en uitgebreidste zomercollectie! Echt prettig geslaagd en.reuzen voordeelig! Nog bedankt voor je „tip", hóór! ANEGANG 12 TELEFOON 11457 GEN. CRONJESTRAAT 104 TELEFOON 14370 (Adv. Ingez. Mea.j Het wandelbosch „Groenendaal" te Heemstede. Werd 25 jaar geleden opengesteld. 17 Juli 1913 werd het wandelbosch „Groe nendaal" te Heemstede feestelijk geopend. Dit zal dus weldra 25 jaar geleden zijn. Het is indertijd, een goede gedachte van het Heemsteedsche gemeentebestuur ge weest „Groenendaal" voor de gemeente aan te koopen en open te stellen als wandelpark, want dit is ongetwijfeld een der factoren ge weest vbor den bloei en ontwikkeling der gemeente. MEDAILLE-UITREIKING. In het berichtje in ons vorig nummer over het uitreiken van een zilveren medaille na mens de Ned. Vereeniging van Huisvrouwen zijn een paar fouten geslopen. De medaille werd niet uitgereikt aan mej. N. G. A., maar aan mej. A. M. C. A. Busé, die 12>/2 jaar als hulp in de huishouding in dienst was van mevr. E. de HaanHoutman, en niet mevr. De Haan—Goudman, zooais abusievelijk werd gemeld. PRINS BERNHARD BEZOEKT HÉT GARNIZOEN TE VENLO. VENLO 2 Juni. Hedenmorgen kort voor tien uur arriveerde Z. K. H. Prins Bernhard in een groote open auto alhier voor een be zoek aan het garnizoen. Zijne Koninklijke Hoogheid was vergezeld van zijn adjudant, den kapitein der artillerie J. K. H. de Roo van Alderwerelt. Velen hadden in de nabijheid van de Fre- derik Hendrik kazerne op de aankomst van den Prins staan wachten en juichten hem hartelijk toe. De Prins werd begroet door den garnizoens commandant kolonel M. Rutgers van der Loeff, die vervolgens de officieren aan den Prins voorstelde, welke bij den ingang der kazerne stonden opgesteld. Zijne Koninklijke Hoogheid begaf zich ver volgens naar het middenterrein der kazerne om de oefeningen van verschillende afdeelin- gen van het tweede en zeventiende regiment infanterie te volgen. HET ONGELUK OP DEN ONBEWAAKTEN OVERWEG TE GILZE. De slachtoffers van het ernstig ongeluk op den onbewaakten overweg te Gilze, hetwelk Woensdagavond plaats greep, zijn, naar wij nader vernemen, de 22-jarige heer A. Rom- bouts uit Middelbeers (N.-B.) en diens ver loofde. de 22-jarige mej. C. Eskens uit Tilburg. HOND MET HEET WATER OVERGOTEN. AMSTERDAM. 2 Juni. Een 61-jarige vrouw te Broek in Waterland, die den hond van haar buurman met heet water had overgoten, waar door het dier ernstig werd gewond, is vandaag door het Hof veroordeeld tot een voorwaarde lijke gevangenisstraf van een maand met een proeftijd van drie jaar en tot een geldboete van 40.— subs. 20 dagen hechtenis. Boven dien moet de vrouw 6.50 schadevergoeding aan haar buurman betalen om de rekening van den veearts te voldoen. De rechtbank had haar een onvoorwaarde lijke straf van één maand opgelegd. Gezien de zwakke gezondheidstoestand van de vrouw eischte de procureur generaal een voorwaar delijke straf. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De droeve lijst In het tijdvak van 28 April tot 28 Mei 1938 verdronken in ons land: 9 jongens, be neden 16 jaar, 7 meisjes idem, 10 mannen en 2 vrouwen, te zamen 28 dooden. Bij auto's, die in dien tijd te water reden, verdronken geen Inzittenden. In hetzelfde tijdvak werden gered of wis ten zich te redden: 10 jongens beneden 16 jaar 6 meisjes idem. 17 mannen en 4 vrouwen, tezamen 37 geredden. Van dit getal 37 wer den zwemmend gered: 6 jongens, 5 meisjes. 1 man en 1 vrouw. Zelf wisten 5 mannen zich zwemmend te dat wij op het gebied van Poulardes, Braadkippen of Piepkuikens specialiteit zijn? Omdat wij een eigen mesterij hebben Dagelijks het Pluimvee levend te zien Poulardes vanaf 2.— Braadkippen vanaf 0.90 Piepkuikens Soepkippen Eendvogels vanaf 0.40 40 ct. p. pond ƒ1.- en ƒ1.25 SCHOUWTJESLAAN 2/ - Telefoon 16238 (Adv. Ingez. Med.) KON. NED. VEREENIGING „ONZE VLOOT' De Kon. Ned. Vereen. „Onze Vloot" houdt Vrijdag 24 Juni a.s. haar algemeene vergade ring in café-restaurant Brinkmann alhier. Na afloop der vergadering wordt in auto bussen gereden naar IJmuiden ter bezichti ging van de daar aanwezige oorlogsschepen. Bij goed weer zal een tocht met één of meer schepen naar zee worden gemaakt. Te 7 uur is er een gemeenschappelijke maaltijd in hotel „Den Hout". SYNAGOGEDIENSTEN NEDEKL. ISRAëL. GEMEENTE. Sabbath: Vrijdagavonddienst te 8 uur. Ochtenddienst te 8 uur Middagdienst te 1.30 uur. Wekenfeest: Avonddienst te 10.15 uur. Ochtenddienst op beide dagen te 7.30 uur. Zondag: Predikatie voor het Moesafgebed. Middagdienst op beide dagen te 2 uur. Avonddienst op beide dagen bij het inval len van „nacht". Zaterdagavond Godsd. Bijeenkomst van wege de Godsd. Instelling ..Gemieloeth Chasadiem" te 11.30 uur in het Gemeente gebouw. Werkdagen Ochtenddienst te 7 uur. Middag- en Avonddienst te 8 uur. Talmoed Torah: Sabbath niet. Werkdagen 's avonds te 7.30 uur. De middag- en avonddienst op de werkda gen alsmede Talmoed Torah worden verricht in het Gemeentegebouw, Lange Wijngaard straat 14. De overige diensten vinden plaats ter Sy nagoge, Lange Begijnestraat 11. componist in te studeeren. Daarmee heeft j redden. Door middel van handreiking werden men dus de Belgische componisten de kans 12 slachtoffers gered: met- behulp van een gegeven te laten zien wat hun werk waard is. boot 5. met een haak en l met het toewerpen Het piano-concert van Jean Absil werd be- van een jaseinde ook 1. kroond en de meeste critici, vooral Paul Tinei Er reden in deze vier weken 10 auto's te wa- van het dagblad Le Soir. waren er enthousi- ter. waarbij gered werden om zich wisten te ast over. Zeker is het dat de toonzetting den redden 20 personen. In totaal dus 28 dooden oiiunisten zeer veel mogelijkheden biedt. Den en 57 geredden. VERGADERING VAN DEN TUINDERS- VAKBOND VAN DEN L. T. B. In het gebouw der St. Jozefgezellenvereeni- ging heeft de Tuindersvakbond van den Haarlemschen diocesanen L.T.B. gistermid dag vergaderd onder leiding van den vice- voorzitter den heer H. G. Mathot. De heer Mathot sprak een kort openings woord en wees er op dat de export van bloembollen iets gestegen is hoewel deze toe neming een opheffing van de saneerings- maatregelen niet zou rechtvaardigen. Hierna werden verschillende voorstellen behandeld o.a. een van de afdeeling Lisse, die een actie wenschte om de voor dit jaar vastgestelde garantieprijzen te veranderen in verplichte minimumprijzen. Verschillende afgevaardigden waren het hiermede niet eens Besloten werd om aan te dringen op zekerheid voor de garantieprij zen. Hierna kwamen aan de orde de voorstellen betreffende het teeltrecht van kweekers met groote gezinnen, voor klei ne bollenkweekers en de overdracht en ver koop van teeltrecht. De heer Nijssen deelde mede dat slechts twee bedrijven met toestemming van de sier teeltcentrale boven 100 pet. van hun opper vlakte van 1933 zijn gekomen. De mogelijk heid teeltrecht voor 1 jaar over te nemen of te koopen is aanwezig. BFNOEMINOFN DOOR DFV BTc<?CIIOP VAN l'AARLVM De Bisschop van Haarlem heeft benoemc tot pastoor te Lambertschaag kapeiaan J. R. F. Versteeg, te Haarlem (H. Joseph). AANBESTEDING. Gedeputeerde Staten van Noord-Holland hebben heden aanbesteed den aanleg van de aardenbaan van het gedeelte van den pro vincialen weg Niedorper Verlaat, tusschen de nieuwe brug over de Langereis bij de Malle- gatsluis om Wognum. Laagste inschrijver N.V. Daalder's aanne mersbedrijf te Alkmaar voor f 141.724. MUZIEK De Ned. Hervormde Gemeente Schoten (Haarlem-Noord) zal D. V. een nieuwe kerk laten bouwen, die .Emmanuelkerk" zal heeten en aan de Van Egmondstraat zal verrijzen. Het is een goe<i, het is een schoon plan en het zal blijdschap brengen in menig hart, dat in dezen tijd vervuld is met bezorgdheid over de achterstelling der kerk, waarover de pre dikant Ds. M. van der Voet in zijn rede sprak. Inderdaad: van de vele millioenen, ja milliarden, die de volkeren tegenwoordig moe ten opbrengen wordt slechts een zeer klein gedeelte voor religieuze of cultureele doel einden beschikbaar gesteld. In plaats van ver heffing schijnt paraatheid tot wederzijdsche vernietiging 't ideaal geworden te zijn. De voor het bouwen van een kerk benoodigtfe gelden moeten moeizaam bijeengebracht worden, al is de offervaardigheid van velen niet gering. Dus werd voor dc verwezenlijking van het bouwplan der Emmanuelskerk een bouwfonds gesticht en voor dit fonds waren de baten van het Donderdagavond in de Julianakerk gegeven concert bestemd. Wanneer kunstenaars geroepen worden om hun krachten in dienst van cultureele doeleinden te stellen, wacht hun een eervolle taak. Des te eervoller is die voor hen, als de vervulling ervan ook aan zuiver artistieke verlangens voldoet. Dit was met hetgeen op het kerkconcert van Donderdagavond den talrijken hoorders geboden werd zeker het geval. De zang van mevr. Bep MissetVan Andel openbaarde niet alleen warm muzikaal ge voel, maar ook goede vocale ontwikkeling, die echter nog tot grooter kracht in medium- en borstregister moge leiden. Een lied als „Heer, mijn hart is boos en schuldig" scheen althans wat te diep voor haar stem te lig gen om met het ongetwijfeld mooie timbre een evenredig klankvolumen te verbinden. Haar Bachvoordrachten klonken zeer goed: Dvorak en Huldach vertolkte zij met warmte; in „Geloof" van Tetterode won de expressie ge leidelijk aan overtuigende kracht. De solofluitist der H.O.V.. Joh. Spies werkte in Bach's „Die Obrigkeit ist Gottes Gabe" uitstekend met de zangstem en het orgel samen. In de Sonate no. 6 van Bach bleek de stemming der fluit vaak iets hooger dan die van het orgel en het tempo der Allegro's eenigszins aan den langzamen kant. Voorts droeg de fluitist nof de Romance voor uit het Fluitconcert van eigen compositie, dat hij een paar jar geleden met het orkest der H.O.V. uitvoerde. Het is niet gemakkelijk om in deze Romance evenredigheid van structuur te ontdekken. Wat vormgeving en eigen ideeën betreft leek me dan ook Spies' Fantaisie over .Lof zij den Heer" geslaagder. Ook de combinatie orgel en 3 bazuinen is origineel; zij bewees een verrassende uit werking te hebben vooral in het Fugato, waar de bazuinen de koraalmelodie doorheen bla zen. Dit stuk bewees de groote compositori sche bedrevenheid van onzen bescheiden flui tist. Zijn neiging voor modulaties is soms wel eens wat grooter dan voor een rustig genie ten noodig schijnt. De heeren J. Wortel, A. Michels en P. de Loor bliezen de bazuin- partijen naar behoor en. Piet Halsema opende het concert met de uitmuntend gespeelde Toccata en Fuga in d kl. t. van Bach en het was alleen jammer dat een paar laatgekomen bezoekers het noodig oordeelden om die voordracht te ver storen door met veel geruisch een paar mid denplaatsen te willen innemen, waartoe meer deren moesten opstaan, terwijl achteraan nog bankel leeg waren. Halsema speelde verder een Fantasie van C. de Wolf met een dubbel- fuga er in, die De Wolf's groote composito rische kennis en degelijkheid duidelijk deed uitkomen en hij begeleidde den zang en het fluitspel bescheiden en correct. In welke hooge eere de muziek bij Ds. Van der Voet staat, bleek duidelijk uit diens rede. Ook daarover mogen we ons verheugen. K. DE JONG. Ten bate der Broedergemeente werd in de Kerk aan de Parklaan een concert gegeven, dat wij een nog grootere belangstelling had den toegewenscht. Er was weliswaar een voor beeldige aandacht, doch een geheel gevulde kerk zou ongetwijfeld beter tot het doel heb ben geleid. Wü hoorden weer met groote ingenomend- heid het mooie dameskoor, dat zich onder Cor Igesz' leiding sinds geruimen tijd een goede reputatie heeft verworven, maar dat toch weer is vooruitgegaan. Sinds we Overveen's Dames koor het laatst hoorden, heeft de sopraan partij belangrijk gewonnen aan glans. Ik kan niet beoordeelen, of die partij is versterkt maar zoo niet. dan zijn de mooie indrukken die vooral deze partij wekte, toe te schrijven aan nog verder doorgevoerde studie. Bij Men delssohn's Laudate pueri" was 't al heel op vallend. welk een mooien klank deze partij ontwikkelt tegenover de heel goed verzorgde midden- en onderstemmen. Verrassend van lichtheid en mooi in den klank, was ook het oud-Nederlandsche „Mey- lied", naar ik meen in de bewerking van Jul. Röntgen. En iets grootere vertraging tegen 't slot was nog toelaatbaar geweest, al zal terecht de dirlgente mej. Cor Igesz vijandig staan tegenover den wansmaak onzer zang kwartetten, om het tempo te verhaspelen. Dit lied werd heel mooi aangevoeld; hiermee wed ijverden de beide zangen van Rich. Hol, die, ondanks het gemis der klavierpartU (mej. Bets Nederkoom begeleidde aan het orgel) toch weinig inboetten aan lichtvoetigheid zoozeer aan deze muziek eigen. Dat het orgel van de kerk der Broederge meente zich niet zoo gemakkelijk leent tot een licht en luchtig begeleiden, mag voor een goed deel worden geweten aan de dispositie van het pedaal, dat den klank der beide manualen vei doezelt. Bij de koraalvoorspelen van Bach zou't echter naar ik meen wenschelijk zijn, in 't tweede manuaal slechts strijkende stemmen klaar te zetten. Van triospel viel thans weinig te bespeuren, wat aan de duidelijkheid der partituur schade doet. De kleinere preluden en fuga's (C, g) voldeden hierdoor nog het best. en ook met bet aan 't slot gespeelde .Toccata van Dubois" (dat in de plaats kwam an een koraalvoorspel van Bach) bleek het, dat de organiste heel wat wist te bereiken met een toch niet overdadig bezit aan registers Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1888. 3 Juni: De minister van Oorlog heeft aan de Postduivenvereeniging ..De Snelvlieger" alhier een prachtige zilveren medaille geschonken. Dcstemd tot prijs voor de wedvlucht, welke morgen door genoemde vereeniging zal worden gehouden met oude duiven van Hannover. De vereeniging is voornemens nog de volgende wedvluchten te houden: 17 Juni van Luxemburg. 1 Juli van Groningen, met oude, en 8 Augustus van Oldenzaal, met jonge duiven, terwijl later nog eenige andere wedvluchten, o.a. een van Rozendaal (N.-B.), zal worden gehouden. De begeleiding bij Joh. W. Franck viel ook zeer te prijzen: het koor zong althans alsof het werd gesteund door den vleugel en zoo ging het ook met de andere liederen dezer groep, waaronder vooral het onvolprezen „Heer Jesus heeft een Hofken". Over het zingen van dit dameskoor kan nog veel moois gezegd worden. Een heel loffelijk ding is de verzorgde uitspraak, en de zeer goede scandeering van het woord. Denk dit alles bij een heel weldadlgen klank, en in de muzikale directie van Cor Igesz, en ge hebt ongeveer een beeld van wat Overveen's Dames koor gewoon is te geven aan den luisteraar. De heer Paul Ewald déclameerde verzen van Van Luyken en Hub. Corn.z. Poot, van Rloos en van Bastiaanse. en nog eenige van Gezelle. Bij de eerstgenoemden trof het aanstonds, hoe hij het rhythme nergens geweld aandoet, in tegendeel dit zijn volle recht geeft. Heel ver wonderd was ik daarom dat bij Gezelie (Aan de Leeuwerike in de lucht) geen aandacht was besteed aan <de liaison, zoodat hier het versrhythme in 't gedrang kwam. alsof een onzer beruchte Hollandsche concours-compo nisten er 't ontleedmes in had gezet. Maar de andere Gezelle's (vooral 't machtige Zege praal") hadden deze tekorten niet. Van Anth. Donker was er nog een „Kinderdans". dat echter bedenkelijk naderde tot den spreektoon. Jammer. De Spirituals (vertaald door Eek hout) hadden het spontane, dat ook den zang der negers kenmerkt, en werden dus blijde aangehoord, 't Werd ons nog eens weer voor de zóóveelste maal duidelijk, hoe vele malen de dichter beter de hulp der muziek kan ont beren. Ds. H. M. Biehke spoorde in een geestig slot woord de hoorders aan. het doel van dit con cert te helpen verwezenlijken. Hij had volle recht, de waarde van het gebodene te stellen als tegenpand der offergaven. G. J. KALT. DRINI Natuurlijke Bronwater DE GEZONDSTE TAFELDRANK (Adv. Ingez. Med.) HET TOONEEL Gezelschap Saalborn-Parser. Meneer Schlögl is 25 jaar kassier geweest aan de HUttelsdorfer Bank. Al die jaren heeft er nooit 'n Grosche aan de cassa gemankeerd. Meneer Schlögel was de accuratesse en de braafheid zelf. maar veel verder hebben al die deugden hem niet gebracht. Hij is nog altijd dezelfde hongerlijder als toen hij 25 jaar ge leden aan de Bank kwam Totdat meneer Schlögl de oogen open gaan, wanneer hij juist op zijn zilveren jubileum zijn pensioen krijgt. Hij en zijn trouwe vriendin Melanie. Waarvoor heeft hem al die eerlijkheid gediend, als hij toch altijd de arme sukkelaar moest blijven. Meneer Schlögl zal het daarom eens over een anderen boeg gooien en als hij in de vergadering van commissaris sen verschijnt, vertelt hij met een glunder ge zicht, dat hij over de 100.000 Schilling in de kas te kort heeft. En Schlögl komt tot de ont dekking. dat hij met oneerlijkheid veel verder komt dan met eerlijkheid, want de commissa rissen doen alles om het reserve-potje van 50000 Schilling, dat Schlögl zegt ergens ver stopt te hebben, in handen te krijgen. Met dat reserve-potje heeft meneer Schlögl de com missarissen in zijn macht, zoo zeer zelfs, dat hij binnen een kwartier meer bereikt dan met zijn 25 jaar trouwen, eerlijken arbeid. Als een Sinterklaas deelt hij goede gaven uit aan het personeel en ook zichzelf vergeet hij niet en pas wanneer hij alles op de Bank recht heeft gezet, komt het reservepotje en zelfs het heele tekort op de tafel. Want meneer Schlögl is waar wij geen oogenblik aan twijfelden dezelfde eerlijke man als 25 jaar geleden en heeft het alleen maar eens voor de variatie met de oneerlijkheid geprobeerd. Wij moeten dit blijspelletje van Alexander Farago, dat het Gezelschap Saalborn-Parser in deze Juni-maand in het Centraal Theater te Amsterdam speelt, vooral niet op de weeg schaal der waarschijnlijkheid leggen. Nie mand zou zeker ooit aan deze HUttelsdorfer Bank, waar de commissarissen 'n stel idioten en het personeel 'n stel kletskousen is met den ijverlgen kassier aan het hoofd één Heller toevertrouwen. Het is louter carica- tuur, maar de volle zaal heeft er zich bij de première toch uitstekend mee geamuseerd, omdat de Hongaarsche schrijver in dezen meneer Schlögl, die 25 jaar geleden onrecht in het „uur der vergelding" op zoo groteske wijze wreekt, een kostelijk type heeft ge schapen en deze kassier door Saalborn zoo verrukkelijk geestig wordt gespeeld. Saalborn beheerscht weer zooals altijd bij zijn gezelschap de geheele voorstel ling. Meneer Schlögl is feitelijk de eenige rol in dit blijspel en hij krijgt van Saalborn nog meer dan 100 procent Saalborn bezig te zien in het „uur der vergelding", met een glunder gezicht daar rondstappend in de commis saris-vergadering en ieder op zijn plaats zet tend. is een gang naar den schouwburg waard. Het première-publiek moedigde Saal born met tal van open doekjes als een racer aan en het was duidelijk, dat dit animeerend op hem werkte. Hij had er blijkbaar plezier in en speelde met zijn breed, komisch spel al de anderen omver. Je lette trouwens alleen op hem, wat ook eigenlijk maar het beste was. want de entourage is niet het sterkste deel van deze Hüttelsdorfer-Bank. Maar dat vergeet je bij zoo brillant solospel. Het pu bliek bracht Saalborn aan het slot een en thousiaste ovatie. J. B. 6CHU3L,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13