Haarlem's Dagblad WANDGEDIERTE Opnieuw Brifsche schepen getroffen. Coudzoekers. Z.H.P. BEHANGSELS Meisje door schommel getroffen en gedood. Brutale flesschentrekkerij. Driejarige dienstplicht in Tsjecho-Slowakije. WANDGEDIERTE Instructie in de zaak Van 't Sant gesloten. Het belangrijkste 55p Jaarjranf; No. 168,"8 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Aigem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkautoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen DirectieP. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Wornstla" 8 Juni 1938 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn1-5 rogels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regeL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes xie rubriek. Bij herhaald bombardement op Alicante. Bij een nieuw bombardement, dat de vliegtuigen van de luchtmacht van Franco in den nacht op Dinsdag op de Spaansche havenstad Alicante hebben uitgevoerd zijn niet minder dan drie Britsche schepen door bom men getroffen. Het Engelsche vrachtschip Thorpehaven werd door drie brandbommen getroffen. Er ontstond brand, welke echter spoedig be dwongen kon worden. Ook op het Britsche schip .English Tanker" ontstond brand als gevolg van een bom. Hier slaagde men er echter niet zoo spoedig in het vuur te bïüs- schen. Des avonds woedde de brand nog voort. Slachtoffers zijn echter niet gevallen. Het derde Engelsche schip, dat getroffen werd was de Thurston. Het schip sloeg lek, doch ook op dit vaar tuig deden zich geen persoonlijke ongeluk ken voor. Volgens mededeelingen van regee- ringszijde te Barcelona heeft het jongste bombardement op Alicante 45 dooden en 100 gewonden ge- eischt. Het aantal bommen, dat op Alicante zelf is neergekomen raamt men op vijftig. Een der bommen vernielde een kerk, een andere sloeg door drie verdiepingen van het Bel gisch consulaat heen zonder een slachtoffer te maken. Gistermiddag is bovendien Tarragona ge bombardeerd doch er vielen geen slachtof fers. Bij het jongste bombardement van Bar celona werden zeven personen gedood en zes gewond. Luchtaanvallen op Valencia werden verijdeld. Reeds 58 Engelsche schepen gebombardeerd. Sinds het uitbreken der vijandelijkheden in Spanje, zoo meldt Reuter, zijn 58 Britsche schepen gebombardeerd of door duikbooten aangevallen. Zes werden tot zinken gebracht. Er zijn veertien Britsche zeelieden gedood en bijna vijftig gewond. Diplomatieke kringen te Londen herinne ren er aan. dat de Britsche regeering reeds sinds eenige dagen maatregelen onder gogen ziet, die genomen zouden kunnen worden om een herhaling van incidenten, zooals zich den laatsten tijd met Engelsche schepen heb ben voorgedaan te voorkomen. De regeering is in overleg getreden met haar vertegenwoordigers te Barcelona en Burgos om de maatregelen te nemen, welke noodig zijn, waarbij rekening zal worden ge houden met hun adviezen en voorstellen. Gezaghebbende Britsche kringen te Lon den bevestigen, dat de regeeringen van Zwe den en Noorwegen er in hebben toegestemd deèl te nemen aan een internationale com missie, welke belast zal worden met een on derzoek naar eventueele bomaanvallen op open steden in Spanje. De Amerikaansche regeering werd even eens gepolst, doch zij heeft nog geen defi nitief antwoord gegeven. Frankrijk, Italië en Duitschland zijn van het Britsche voornemen in kennis gesteld. Sommige politieke persoonlijkheden, wijzen er op, dat het optreden der luchtmacht van Franco van nu af aan een opzettelijk karak ter draagt, dat schijnt te vragen om een her ziening van de houding, die tevoren door de regeering was ingenomen, een houding, vol gens welke de Britsche schepen slechts op eigen risico en gevaar de territoriale wateren binnenvoeren. Lord Halifax komt Woensdag in Londen terug en zal dan zonder twijfel kennis nemen van de laatste rapporten dei- consulaire en vlootautoriteiten. De n. z. H. Haarlem en de proef met lage tarieven te Leiden. Indertijd hebben wij medegedeeld, dat de N. Z. H. op haar tramnet te Leiden een proef nam met lage tarieven, namelijk een rit 7% cent, een retour 10 cent. Te Haarlem be draagt de prijs één rit 10 cent. een retour 15 cents. Als de tariefsverlaging te Leiden het vervoer zoo sterk zou doen toenemen dat daardoor de verminderde ontvangst per pas sagier zou worden goedgemaakt, zou de direc tie overwegen of het mogelijk zou zijn ook het tarief te Haarlem te verlagen. Wij vernemen thans van de directie dat hoewel het vervoer te Leiden flink is toegenomen, de bereikte financieele resultaten er nog niet toe kunnen leiden ook de tarieven te Haarlem te verlagen. „Haarlem's Bloei". Samenwerking met de buitengemeenten. Reeds eenigen tijd geleden zijn er stemmen opgegaan om te bepleiten dat het gewenscht is. dat de stichting .Haarlem's Bloei" zich in haar arbeid niet beperkt tot Haarlem, omdat onze stad veel belangen heeft die de welvaart en bloei van Haarlem en omgeving betreffen. Daarom werd aangedrongen op een samen werking met organisaties in de buitenge meenten voor zoover het de gemeenschappe lijke belangen betreft. Naar wij vernemen is het bestuur van Haarlem's Bloei in die richting werkzaam geweest en is een grond slag gevonden voor een samenwerking voor aangelegenheden die Haarlem en omgeving betreffen. (De tinbaggermolen Karirnata is naar Terschelling vertrokken, om te trachtenhet goud uit de Lutine te bergen.) De Karirnata is op weg, Als andren voor haar. vele malen, Zij wil na rustig overleg. Het goud uit de Lutine halen. Het is zoo dikwijls al gewaagd, Dat men wel aarzelt te gelooven, Dat iemand er nog ooit in slaagt, Het schip zijn schatten te ontrooven. Maar nimmer heeft men voor dit doel, Zoo'n instrument te baat genomen, Zoo ooit, althans naar mijn gevoel, Dan moet het ditmaal ervan komen. Als die machine 't hem niet lapt, Dan lijkt het beter, dat dit streven, Als een illusie wordt geschrapt En eens voor al wordt opgeheven. Ik wensch de Karirnata kracht, Wanneer zij naar het goud gaat duiken, 'k Hoop dat fortuin haar tegenlacht, Wij kunnen altijd goud gebruiken. En bovendien, wanneer het slaagt, Is 't oud fregat niet meer aan d'orde, Ik vind, als u 't mij eerlijk vraagt, Het thema knap vervelend worden. Die steen des aanstoots aan de kust, Kan men dan eïndlijk eens vergeten. Dan krijgt ook de Lutine rust. Ik zou dat hartlijk welkom heeten. P. GASUS. Wij garandeeren U ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Zuiveringsonderneming „RADICAAL", GEN. CRONJéSTRAAT 135 - TELEF. 11657. (Adv. Ingez. Med.) ANEGANG 28 TELEFOON 18800 STEEDS HET NIEUWSTE 1 (Adv. ingez. Med.) De nieuwe vleugel van het Haarlemsche Stadhuis. Aanbesteding van het werk in Juli. De Raad van Haarlem heeft eenige weken geleden een crediet van bijna V/z ton be schikbaar gesteld voor den bouw van den nieuwen vleugel van het 'Stadhuis in de Ko ningstraat. Zooals wij indertijd reeds mededeelden gaat daarmede gepaard een verbouwing van eenige gedeelten van het bestaande Stad huis, waardoor een betere huisvesting ver kregen wordt voor verschillende onderdeelen der gemeente-administratie. De ingang voor de administratieve afdeelingen van het Stadhuis komt in de Pandpoort, zoodat de hoofdingang in de toekomst alleen nog ge bruikt zal worden voor officieele ontvangsten, trouwpartijen, enzoovoorts. Destijds is de le afdeeling die ondergebracht is in de locali- teiten waar vroeger het archief gevestigd was, al gemoderniseerd. Het overige gedeelte van het Stadhuis zal zich daarbij aansluiten. Men weet dat het werk uitgevoerd wordt met financieele medewerking van het Werk fonds. Naar wij vernemen zal de aanbe steding in de maand Juli plaats heb ben. Dan kan uiterlijk in Augustus met de werkzaamheden begonnen worden, waardoor dus voldaan wordt aan de voorwaarde van het Werk fonds dat in September het werk in vollen gang moet zijn. Voor de werkverruiming in onze stad is dit object natuurlijk van veel beteekenis. Minder faillissementen te Haarlem Veronderstellingen over de oorzaak. Het aantal faillissementen dat door de Haarlemsche Rechtbank wordt uitgesproken, is den laatsten tijd aan het afnemen. Een of twee jaar geleden was het geen zeldzaam heid als op een dag als de kamer voor civiele zaken zitting hield (gewoonlijk op Dinsdag» 4, 5 of 6 faillissementen werden uitgesproken. Nu zijn er in de laatste drie weken twee weken verloopen dat door de Haarlemsche Rechtbank geen enkel faillissement is uitgesproken. Wij hebben onderzocht wat daarvan de verklaring kan zijn. Ons werd medegedeeld, dat het een toevallige samenloop van om standigheden moet zijn, dat er in de beide weken geen enkel faillissement werd uitge sproken. Het is een feit, dat het aantal fail lissementen verminderd is, maar die vermin dering is toch niet zóó groot als uit dit feit afgeleid zou kunnen worden. Het zou ook onjuist zijn uit de verminde ring van het aantal faillissementen te con- cludeeren, dat er een belangrijke verbetering in de conjunctuur te con'stateeren valt. De toestand van enkele ondernemingen en per sonen is den laatsten tijd weliswaar voor uitgegaan, maar van een algemecne verbe tering van den toestand kan niet gesproken worden. Er moet evenwel in aanmerking genomen worden dat er in dezen tijd in veel onder nemingen weinig bedrijvigheid heerscht. En als er geen uitgebreide zaken gedaan wor den is het risico ook gering. Weinig risico be- teekent ook weinig kans op mislukkingen en dus weinig faillissementen. Bovendien is het een algemeen verschijn sel. dat crediteuren meer dan vroeger gene gen zijn tot een accoord met hun schulde naars te komen, uit de overweging dat er dan in de meeste gevallen nog iets meer van hun geld terecht komt dan bij een faillisse ment. Ook da; werkt mede tot een vermin dering van het aantal faillissemente*1 Droevig gevolg van één moment onbedachtzaamheid. Dinsdagmiddag ongeveer 5 uur stond de zes tienjarige W. Mi lders uit Haarlem op 't speel terrein bij 't Noorderbad te Zandvoort te kij ken naar het schommelen van haar vriendin netje met wie ze 's middags naar Zandvoort was gekomen. Op een gegeven moment werd zij geroepen door een andere vriendin en zon der op de schommel te letten sprong zij in de richting van deze vriendin. Op hetzelfde mo ment werd zij door den schommel tegen het achterhoofd getroffen. Doodelijk gewond stortte zij in. Dr. Kuyper uit Halfweg, die toevallig op het terrein aanwezig was, kon geen hulp meer bieden. Enkele minuten latei- kwam ook Dr. Van Fraassen uit Zandvoort. doch het meisje was reeds overleden. Het stoffelijk overschot werd naar de Alge- meene Begraafplaats te Zandvoort overge bracht en zal waarschijnlijk heden, als de noodige formaliteiten daartoe zijn vervuld, naar Haarlem worden vervoerd. Wel tragisch is het dat dit jonge meisje, dat zoo opgewekt en vroolijk naar Zandvoort trok. één oogenblik van onbedachtzaamheid met den dood moest bekoopen. Geen der omstanders, noch de bewaking, noch het vriendinnetje, dat op de schommel stond, kon iets doen om dit ongeluk te voorkomen, 't Is begrijpelijk dat allen diep onder den indruk van het ge beurde waren. De conductrices. Directie der N. Z. H. acht de proef wel geslaagd. Het was ons opgevallen dat den laatsten tijd het aantal conductrices op de tram te Haar lem kleiner was dan bij het begin van de proef. Moet zoo vroegen wij aan de directie der N.Z.H. daaruit afgeleid worden, dat het aantal niet uitgebreid zal worden? Het antwoord van Ir. W. J. Burgersdijk was: Geenszins. Dat het aantal conductrices to Haarlem niet is aangevuld is geheel aan toevallige omstandigheden te wijten. Het ligt in onze bedoeling bij nieuwe vacatures in ons conducteurscorps weer meisjes aan te stellen. De proef met conductrices is in het algemeen wel geslaagd te noemen. De uitbreiding van het aantal zal evenwel slechts zeer geleidelijk gaan. omdat er alleen vacatures komen in geval van pensionneering of afkeuring om ge zondheidsredenen. Er staan voldoende ge schikte candidaten op onze lijst om. als het noodig blijkt en er geen bijzondere omstan digheden zijn die ons mochten doen besluiten er in zoo'n geval van af te wijken nieuwe conductrices aan te stellen ter vervanging van het afgevloeide mannelijke personeel. Hotels door ziekelijken ouden heer opgelicht. Een dezer dagen is door de Bloemendaal- sche recherche in hotel Royal te Haarlem de 69-jarige W. aangehouden, verdacht van fles schentrekkerij. De heer W. die vroeger 'n bekenden naam in de geldwereld genoot, maakte hiervan mis bruik, door in verschillende groote hotels te gaan logeeren en dan te vertrekken zonder echter zijn logies ook maar met een cent te betalen. Verschillende hoteliers in Amsterdam waren reeds de dupe geworden van den vrien delijken ouden heer, die bovendien nog zieke lijk was, zoodat hij overal met de meeste ach ting werd behandeld. Ook in Bloemendaal heeft hij zijn slag geslagen en wel in hotel .,Duin en Daal" waar hij gedurende 14 dagen heeft vertoefd en een schuld maakte van bijna 150 gulden. Daarna probeerde hij ook in hotel „Van ouds het Raadhuis" een tijd gratis te lo geeren doch dank zij een wenk van „Duin en Daal" ging de truc hier niet op. De volgende verblijfplaats was hotel „Royal" te Haarlem waar zijn verblijf echter van korten duur was want nog denzelfden avond van zijn vertrek vertrok hij weer, nu echter onder geleide van de Bloemendaalsche recherche. W. die bijna altijd voorgaf in 't buitenland zijn domicilie te hebben zal zich nu wel eeni gen tijd met een minder comfortabel verblijf moeten tevreden stellen. Industrie te Haarlem. Eenige uitbreidingen. Ingevolge de Hinderwet heeft de directie der Nedérlandsche Spoorwegen te Utrecht aan H.M. de Koningin vergunning gevraagd voor de uitbreiding der Centrale Werkplaats te Haarlem door het inrichten van een vulinrich- ting voor dissousgas. een zuurstofbatterij en een bergruimte voor zuurstofflesschen Ln de stelplaats, op een terrein aan den Ouden Weg. waarbij kracht- en andere werktuigen zullen worden gebezigd. De directie van de Haas' Azijnfabrieken N.V. te Haarlem heeft aan het gemeentebestuur van Haarlem, ingevolge de bepalingen der Hinderwet, vergunning gevraagd tot uitbrei ding van haar fabriek in de Spaarnwouder- straat 16—22, door het bijplaatsen van kracht en andere werktuigen, zoodat het gezamenlijk vermogen 34 P.K. zal worden. Het woord is aan Wijnaendts Francken: Wie uitsteekt is daarom nog niet uitstekend. BRAND TE HOOFDDORP. Hedenmiddag omstreeks een uur werd te Hoofddorp gemeld, dat er brand was uitge broken bij Van E. aan den Aalsmeerderdijk alhier. De Hoofddorpsche brandweer begaf zich met de autospuit onmiddellijk er heen en toen bleek, dat bij Van E. eerrbij de woning staand hokje in brand was geraakt door een gewel digen vonkenregen die zich over de Ring vaart verspreidde van een brand, die woedde aan de overzijde van de vaart waar een groote loods van den heer B. in lichtelaaie stond. DE HEER BARMARAKSA VERLAAT HET ZIEKENHUIS De heer Barmaraksa, die Eersten Pinkster dag bij het auto-ongeval op den trambaan overgang aan den Mr. Enschedéweg te Aer- denhout-Bentveld gewond werd en ter ver pleging- in het St. Elisabeth's Gasthuis te Haarlem werd opgenomen, heeft dit zieken huis heden verlaten en is naar Rotterdam vertrokken. Lichting, die thans onder de wapenen is, blijft een jaar langer in dienst. PRAAG, 8 Juni Het ministerieele comité heeft in zijn zitting van Dinsdag besloten tot instelling van den driejarigen dienstplicht. Soldaten in actieven dienst, die na 2 jarigen dienstplicht den dienst per 1 October zouden verlaten, moeten een jaar langer dienen. Uitzondering wordt slechts gemaakt voor hen, die de hoogenschool bezoeken en nog slechts dan, wanneer zij een strengen pre- militaire opleiding hebben genoten. Om de leemten tot 1 October a.s. aan te vullen zullen zij, die 1 October 1937 den dienst verlieten, den lsten Juli a.s. worden opge roepen tot 1 October a.s. (United Press). VOORJAARSPRIJZEN (Adv. Ingez. Med.' De honderdduizend. De prijs van 100.00 der Staatsloterij is ge vallen op No. 21192 en de prijs van ƒ25.000 op No 2865. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING Fa. H. v. LOON, TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM Zuiveraars van Rijks- en Gemeentegebouwen (Adv. Ingez. Med.) acht niet af tot de reden om een Groentje in Haarlem's Dagblad te plaat sen, zich aan U opdringt. Zoek een reden, want het is Uw voordeel. Verdachte buiten vervolging gesteld. 's-GRAVENHAGE, 8 Juni. De rech- ter-commissaris belast met de behan deling van strafzaken te 's-Graven- hage heeft thans het gerechtelijk vooronderzoek in de bekende zaak Van 't Sant geëindigd en gesloten. Zooals men zich herinneren zal, is omtrent de feiten, waarvan de heer Van 't Sant werd verdacht en welke in 1927 zouden zijn ge pleegd, eerst door den procureur-generaal, fung. directeur van politie te 's-Gravenhage als chef van den toemaligen hoofd-commis- saris van politie een administratief onder zoek ingesteld. Ook werd door partijen ide familie, die door den heer v. 't Sant meent be nadeeld te zijn, als eischer en de heer v. 't Sant als gedaagde) een arbitrale pocedure gevoerd, welke in 1935 eindigde met een ontzegging van den eisch tot terugbetaling van het ver strekte bedrag. Daar gemeld administratief onderzoek niet de gewenschtc opheldering bracht, is op last van den vorigen minister van justitie door den officier van justitie in 1935 gevorderd, dat de rechter-commissaris een gerechtelijk vooronderzoek zou instellen, welk onderzoek van toen af tot heden heeft voortgeduurd. Dit vooronderzoek is zeer omvangrijk ge weest en zeer minutieus gevoerd. De politie functionaris. die met groote tjver en toewij ding den rechter-commissaris ter zijde heeft gestaan en velen omvangrijke onderzoekingen in vijf verschillende landen ingesteld. Bovendien is bij het gerechtelijk vooronder zoek hulp verleend door de rechterlijke macht van twee vreemde landen en door de politie uit diverse plaatsen uit vijf verschillende lan den. De rechter-commissaris en den officier van justitie hebben verscheidene huiszoekingen gedaan. Iedere vingerwijzing is gevolgd en nagegaan. Het dossier vermeldt dan ook meer dan dreihonderd namen. Bijna tweehonderd personen zijn door den rechter commissaris of den politiefunctionaris per soonlijk gehoord. Ondanks al deze onderzoekingen is 't de justitie niet mogen gelukken op de vraag of verdachte datgene, waar van hij beticht werd, gepleegd heeft, een positief antwoord te geven, Van daar dan ook dat aan verdachte, na dat de sluiting van het gerechtelijk vooronderzoek onherroepelijk is ge- worden, ingevolge art. 244 W. v. Straf vordering. een kennisgeving van niet verdere vervolging is beteekend. HEDEN12 PAGINA'S De bekende Poolvorscher Sir Hu- bert Wilkins heeft een onderzee boot ontworpen, die dienst moet doen voor meteorologisch station onder het Noordpoolijs. Men ziet op bovenstaande foto den Pool reiziger (midden) op den uit zijn vorige expeditie bekenden onder zeeër. pag. Bij een herhaald bombardement van Ali cante zijn weer Britsche schepen door bommen getroffen. 1 Het aantal faillissementen te Haarlem vermindert. 1 Nieuwe vestigingsverboden voor kruide niers en garagebedrijf zijn uitgevaardigd. 3 De anli-Feruaansche stemming in Ecuador wint veld. 4 De Franschc reofaterpartjjen cischen am bassadeurs in Burgos en Rome. 4 De gas-, water- en clectriciteitsbedrijven tc Heemstede maakten in 1937 een winst van bijna f 246.000 ARTIKELEN. ENZ. J. H. dc Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Prof. Karl Tiander; Een gevaarlijke onder neming van Stalin. 4 H. D. Vertelling: Beroepsgeheim. 6 L. S.: Yucca Filamentosa 6 Van onzen correspondent te Genève: De arbeidstijd der mijnwerkers. 7 Van onzen Berlijnschen correspondent: Richard Wagner en de nationaal-socia- listische wereldbeschouwing. 7 Damrubriek. 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op jo

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1