SxI i N Het goud van de Lutine. Echte Wales-Anthraciet WITTOP KONING *r De Autostrada Amsterdam—Den Haag komt waarschijnlijk op tijd gereed. p O Nd ERDAG 9 JUNI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 7 Te Bloemendaal werd Woensdag een nieuwe afdeeling van het Nederlandsch .Padvindstersgilde geïnstalleerd. Een groep van Haarlemsche en Bloemen- daalsehe bestuursleden met Bloemendaalsche leidsters en kabouters. Het Netïerlaiidsclie Padvindsters gilde. Installatie afdeeling Bloemendaal. Woensdagmiddag' werd in het Jeugdhuis te Bloemendaal de nieuwe afd. Bloemendaal van het Nederl. Padvindstersgilde geïnstalleerd. Onder de aanwezigen waren o.m. mevr. C. E. PeereboomKikkert, lid van het hoofd bestuur; mevr. H. HalbertsmaWaller, pre sidente der afd. Haarlem; mevr. v. Nispen v. Wely, districtscommissaresse; mej. Lede- boer uit Velsen, ass. districtscommissaresse van de Kabouters. Voorts waren aanwezig de burgemeester van Bloemendaal, Jhr. Mr. C. J. A. den Tex; Ds. J. C. van Dijk, predikant der Ned. Herv. Gem.; vele hoofden van scho len, ouders van de te installeeren kabouters en een horde welpen van de Elswoutgroep met Akela Slot. De Presidente, mevrouw A. C. den Tex Baronesse Bentinck, heette alle aanwezigen welkom. De oprichting der afdeeling had lang op zich laten wachten, niet door gebrek aan enthousiasme bij de kinderen, maar door een algemeen tekort aan bekwame leidsters. De afdeeling Haarlem heeft een harer leidsters afgestaan, die hier met een tienta.l kinderen begon en die er nu reeds 18 om zich heen heeft verzameld. Nadat door de Haarlemsche Kabouters een kringgroet gebracht was aan het Hoofdbe stuur, de Districtscommissaresse en de A. D. C., werden de nieuwe Afdeeling en het nieu we Bestuur geïnstalleerd door het lid van het Hoofdbestuur mevrouw Peereboom—Kikkert. Eerst werden de nieuwe Kabouters toege sproken waarbij erop gewezen werd, dat zij nu niet alleen aangesloten zijn bij het N. P. G., maar ook bij de in 1928 opgerichte Wagggs, de World Association of Girls-guides and Girl Scouts, waarvan 32 landen lid zijn. Zoo worden dus thans 18 Kabouters lid van dezen Wereldbond, en zusjes van al deze dui zenden Kabouters, die er nu in deze 32 lan den zijn, en die, al spreken ze ook heel ver schillende talen, al dragen ze verschillend gekleurde uniformen, toch veel gemeen hebben. Daarna werd de leidster toegesproken, aan wie de taak is toevertrouwd, het nieuw ontsto ken vuur brandende te houden; het vuur van liefde en enthousiasme voor het Spel der Padvinderij. De ouders hebben hun kinderen toevertrouwd aan het N. P. G. en behalve dat zal er van hen gevraagd worden blijvende be langstelling. De padvinderij kan een gewel dige steun zijn bij de opvoeding. De kinderen leeren er zelfstandigheid, belangstelling voor de wenschen van anderen. Het vele buiten werk is goed voor haar gezondheid en zij worden er handig. Daarna werd overgegaan tot het installee ren van de afdeeling Bloemendaal. ,,In het Pad vindster- en Padvinderslied komen de woorden voor: „Naar de duinen, naar de bosschen, 't volle leven tegemoet." De duinen en bosschen heeft u hier in Bloe mendaal. Dat door de padvinderij uw leven voller zal worden, zult u ondervinden". Met het uitreiken van de afdeelingsvlag in de Gildekleuren Oranje, blanje, bleu, waarin het wapen van de gemeente Bloemendaal, werd de afdeeling geïnstalleerd verklaard. Nadat de Districtscommissaresse en de Pre sidente van de Afdeeling Haarlem het nieuwe bestuur hadden toegesproken, werd een korte pauze gehouden. De Kabouters zongen toen het kabouter- en padvindsterslied; daarna legden de nieuwe 2.afm. 20/35 a 1.75 afm. 12/20 per 70 K.G. IIARMENJANSWEG 67 A TELEF. 16100 TIJDEL. ALLEDAAGSCHE AANBIEDING. (Adv. Ingez. Med.J AGENDA Heden: DONDERDAG 9 JUNI Luxor Sound Theater: „Top of the Town' 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „De G'entleman Vage bond". Op het tooneel: Juffrouw Snip en Juf frouw Snap. 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Hollywood Hotel" en „Een huwelijk in Monte Carlo". 2_en 8.15 u. Frans Hals Theater: „100 mannen en één meisje", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Tarzan" en „De schrik der cowboys" Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags. Toegang vrij. VRIJDAG 10 JUNI Bethesda Sarepta. 2 uur: Jaarvergadering Chr Vereen, voor de verpleging van lijders aan vallende ziekten te Haarlem. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. kabouters de belofte af, kregen haar das en dasring van de leidster. De Haarlemsche kabouters zongen een wel komstlied en de nieuwe kabouters voerden het stukje op van Betty en Tommy, het ka bouterverhaal, waarop de kabouterij geba seerd is. Na het slotwoord door de presidente werd deze zeer geslaagde middag besloten met het zingen van het Wijhelmus. Gedenkteeken voor wijlen P. Crama. Comité samengesteld. Te dezer stede heeft zich een comité ge vormd om met medewerking van vrienden en bekenden op het graf van wijlen den heer P. Crama een eenvoudig gedenkteeken te plaatsen als blijvende herinnering aan het zoo vele werk van barmhartigheid, dat de overledene tijdens zijn leven heeft verricht op velerlei gebied. De bedoeling is de ai-beid van dexi overledene te symboliseeren op sobere maar treffende wijze. Het comité bestaat uit de heeren dr. A. H. Haentjens, W. P. J. Overmeer, P. van Eskert en C. van Eijkern. Rinnenkorr, zullen circulaires worden ver zonden, waarin medewerking wordt verzocht in den vorm van een geldelijke bijdx-age, ten einde geiroemd plan ten uitvoer te kunnen brengen. Intusschen zal de commissie reeds gaarne vooraf bijdragen in ontvangst nemen. Bij vooi-keur storte men die op het Giro-nummer van den heer P. van Eskert, Haarlem OPENLUCHT PREDIKING. Men schrijft ons: Het is opmerkelijk, hoe de laatste jaren de kerken veel meer naar buiten optreden dan vroeger. Op allerlei gebied is er activiteit en spanning. Ook de kerken blijven daarbij niet in een stil hoekje zitten met een boekje on aandoenlijk voor wat er beweegt en streeft in de wereld van vandaag, maar ook zij trach ten in het volle leven mee te spreken en mee te helpen. Mee te helpen! Want het gaat niet om heerschen, maar om dienen. Het moderne leven is voor menigeen zoo druk en zoo drukkend! Velen komen ter nauwernood toe aan eenige diepere geeste lijke gedachte. Zóó nemen de zakelijke nooden en zorgen hen in beslag. Daarmee gaat het leven vooi-bij en men mist wat in dat leven van het allergrootste belang is. Dat de kerken hun taak hebben verstaan in dezen tijd. kan men aan allerlei dingen merken. Zij wachten niet meer in rustige zelfvol daanheid, tot de menschen tot haar komen, maar zijn bekommerd om de massa's men schen, wier leven voortoij gaat, zonder dat zij het echte geluk en den grooten vrede heb ben gevonden. Hier uit is den laatsten tijd ontstaan het verschijnsel, dat aangeduid wordt met het woord Evangelisatie. Afgeleid van het Griek- sche woord „Evangelie", dat „blijde bood schap" beteekent. Een der vormen van die Evangelisatie is de straatprediking, die men tegenwoordig des Zomersavonds op pleinen en in plantsoenen van steden of markten der dorpen kan be luisteren. Ook in Haarlem en omgeving. Meestal laat ook een zangkoor zich hooren met de meest bekende Christelijke liederen. Op eenvoudige wijze wordt, meestal door leeken, uiteengezet, wat het Christendom eigenlijk beteekent en zoodoende krijgt me- nigeeen, die de kerken slechts van buiten kent, een indruk, van wat de (Protestantsche) kerken prediken. En wat het Evangelie tot den mensch van vandaag te zeggen heeft. Wij vernamen, dat ook aan het Schouwtjes plein in Haarlem-Zuid en aan de Molenwerfs- laan in Heemstede dezen zomer iederen Maandagavond, een dergelijke openluchtpre- diking plaats vindt. SPEELTUINVEREENÏGING HET OOSTER- KW ARTIER, Bovengenoemde vereeniging organiseert op Zaterdag' 11 en Zondag 12 Juni van 310 uur en van 126 uur haar jaarlijksche tentoon stelling van werkstukken. Dat deze gebruikelijke traditie haar aan trekkelijkheid heeft behouden, mag blijken uit de verschillende voorwerpen welke weer in gereedheid zijn gebracht. Ook ditmaal zal men kunnen zien wat kinderen hebben ge maakt. Direct zal men daarbij den indruk krijgen, met hoeveel zorg en liefde de kin derfantasie tot uiting wordt gebracht en niets is prettiger voor het kind, dan wanneer ouders, ouderen en belangstellenden hun waardeering daardoor toonen. Het bestuur is overtuigd van het groote nut van het werk van de leidsters en leiders en meent dat een ruime belangstelling niet mag ontbreken. De tentoonstelling woi-dt gehouden in het clubgebouw aan de Zomervaart. TEHUIS VOOR OUPFN VAN n\orv Vrijdag 10 -Juni des avm-d- geef* kinderkoor ,,De Kleine Stern" een concert in het Tehuis voor Ouden van Dageix aan den Schotersingel. Jaarverslag Nuts-Spaarbank te Haarlem. Aan het verslag over 1937 van de Nuts- Spaarbank te Haarlem ontleenen wij het vol gende: Het afgeloopen jaar heeft zich voor de Spaarbank gekenmerkt door groote bedrij vigheid, zoowel in het spaarverkeer als in de beleggingen en in de organisatie. Met ingang van 13 September werd een bijkantoor geopend te Heemstede aan den Binnenweg 2. Het doet ons genoegen te mo gen constateeren, dat de aanvankelijke resul taten onze vei-wachtingen niet teleurstellen. Een ander nieuw bijkantoor werd gevestigd in Haarlem-Noord aan den Rijksstraatweg, hoek Raadhuisstraat. Het oude bijkantoor Gen. Joubertstraat, dat na bijna 15 jaar dienst te hebben gedaan, door uitbreiding van Haarlem-Noord niet gunstig meer lag, werd met ingang van ge noemden datum gesloten. Tegelijk met de vestiging in Heemstede werd het bijkantoor Zandvoort opgeheven. De belangstelling van het publiek was niet voldoende om de voort zetting te rechtvaardigen. Buitengewoon veelvuldige veranderingen in de beleggingen hadden plaats, verooi-zaakt door de groote geldruimte en de daarmede samengaande daling van den rentestand. Dit leidde tot conversie in een lager rentetype van tal van leeningen, waai'in de Spaai'bank obli- gatiën bezat en tot vermindering van de ren te van tal van hypotheken der Spaarbank. De gemiddelde rente op onze effecten daalde in 1937 tot 3.80 pet. (v.j. 4.05 pet.), die der hypotheken tot 4.41 pet. (v.j. 4.50 pet.) Wij hebben voor 1938 verwachtende een verdere daling der gemiddelde rente (naar gebleken is terecht) besloten om in over eenstemming daarmede met ingang van 1 Januari 1938 de rente, die de Spaarkank aan inleggers vergoedt, te verminderen en wel voorloopig tot 21/» pet. per jaar. De groote bedrijvigheid in het spaarverkeer vindt haar oorzaken zoowel in de uitbi'eiding der organisatie als in de geldruimte. Al stelt de Spaarbank zich niet beschikbaar voor inlagen die het karakter dragen van de posito's en bij de gewone banken thuis be- hooren, zoo hebben de gevolgen van de geld ruimte zich toch wel duidelijk in de resulta ten ook van het sparen over 1937 uitgedi-ukt Daarnaast wijst speciaal de stijging van het aantal uitgegeven boekjes en busjes, op een gunstige ontwikkeling van het bedrijf. Het aantal nieuwe boekjes nam belaixgrijk toe en beliep 3797 of 941 (30 pet.) meer dan in het vorige jaar, terwijl het aantal behan delde posten van inleg en terugbetaling be droeg 202,917 en steeg met ruim 22.000 of 12 pet. boven dat van verleden jaar. Het totaal bedrag van inleg en terugbetaling steeg met bijna f 1.400.000, of 13 pet. Deze vei-meerdering is hoofdzakelijk veroor zaakt door de stijging van de inlagen nl. met 18.000 posten en bijna f 1,300.000. De inleg bedroeg f 6.767,847.15 (v. j. f 5.490.066.33), terwijl de terugbetaling f 5.760.026.16 (v.j. f 5.649.776.94) beliep. Met de bij te schrijven rente ad f 285.590.49 steeg het tegoed der inleggers met f 1,293.411,48. De financieele uitkomst van het bedrijf wijst na aftrek van alle bedrijfsonkosten een saldo aan van f 98.624.98 (v.j. f 123.966.72). Na de noodige afschrijvingen op onroe rend goed en kantoorinrichtingen en toe voeging aan het pensioenfonds kan een be- di-ag van f 74.731,24 worden toegevoegd aan de reserve, welke dan f 1,050.121,59 bedraagt. De ophaaldienst blijft zich gunstig ontwik kelen. In totaal werd bij 1908 (v.j. 1712) deel De gele staven liggen 18 meter onder den zeespiegel. ET GEZONKEN GOUDSCHIP DE LUTINE" N- - N O O' R EE i ENGELSCH 1 r-~. v hoek w e s t e r oeii è-.p n S lor ERSCHELLING Zuid»r Stortim»1* - "NS 'JÏCÖBS 'RUGGEN PLAATS WAAR HET WRAK De schatgraverij opdeWesfer- gronden van Terschelling begint weer. OG eenige dagen en dan zal de reus achtige tiixbaggermolen „Karimata" van de Billiton Maatschappij ten einde pogingen in het werk stellen, de schatten van het op 9 October 17JSI9 in het IJzergat tusschen Vlieland en Terschelling vergane fregatschip „Lutine" te bergen. Van den naam „Lutine" gaat een magische aantrekkingskracht uit. Dit is immers het be faamde goudschip, dat daar nu al bijna 140 jaar in het zand van de Westergronden rust, nemers in 65591 (v. j. 56770) posten f 166.299,32 (v.j. f 157,111,32 opgehaald. De Spaarbank is lid van den Nederland se hen Spaarbankbond. De balans en winst en verliesrekening over het afgeloopen jaar zijn vanwege den Bond gecontroleerd en ac- coord bevoxxden.. Bestuur. In de maand December werden door het departement Haarlem der Maatschappij tot Nut van het Algemeen op onze voordracht her benoemd de periodiek aftredende commissa rissen, de heeren Mr. L. V. Hoog, J. F. Th. van Erpers Royaards en L. J. van Rossem. De leden van het dagelijksch bestuur, de heeren J. de Breuk Dzn., Mr. L. V. Hoog, N J. Hoeflake en P. W. Peereboom, die ingevolge de bepalingen van artikel 5 van het huis houdelijk reglement in de maand Mei als zoo danig aftraden, werden hei-benoemd. OPEN WOK VERKEER VA tv W/O NAAR NOOR O WEG AMSTERDAM-'s-GRAVENHAGE Gedeelte Amsterdam -Sassenheim) THANS GEREED EN IN GEBRUIK. EIND JUNI 1958 GEREED De autostrada AmsterdamDexx Haag komt waarschijnlijk op tijd klaar. Zooals wij reeds bericht hebben ligt het in de bedoeling om het geheele traject eind Juni open te stellen. En thans meldt de K.N.A.C. ons dat de auto strada inderdaad vermoedelijk einde dezer maand in zijn geheel voor het verkeer zal kunnen worden opgesteld, zooals dat in de bedoeling heeft gelegen. Van Amsterdam ko mende treft men momenteel eerst nog een wegvak, waar voorzichtig gereden moet wor den n.l. tusschen de brug over de Noordelijke Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder en den Spaarnwouderdwarsweg (de weg naar Schiphol). Het verkeer in beide richtingen wordt hier tijdelijk over een en dezelfde baan geleid, omdat de klinkerbestrating thans wordt vervangen door de definitieve verhar ding van asfaltbeton. Dit leed zal echter zeer spoedig geleden zijn en men kan dan onge hinderd doorrijden tot den Venneperdwars weg', waar het verkeer van Noord naar Zuid vooiioopig nog den hoofdweg verlaat om over Hillegom of Lisse den ouden weg Haar lem—''s-Gravenhage te bei-eiken. Inmiddels is echter ook de verharding van het overige ge deelte in den Haarlemmermeerpolder gereed gekomen tot aan de brug over de Zuidelijke Ringvaart. Aangezien deze brug echter nog niet in gebruik kan worden genomen, is het wegvak nog niet opengesteld. Wel heeft men op Zaterdag 4 Juni nog de gelegenheid ge opend voor het verkeer van Zuid naar Noord, du5: /an Sassenheim naar Amsterdam, om .•eeu- gc..„.l-. tnakv. ai -en dei rijbanen van het vak tusschen den Lisser- en den Venneperdwarsweg. Beurtelings wordt een der rijbanen gesloten gehouden voor het aanbrengen van de rubber blokken in de ver harding, die ieder der rijbanen in twee stro ken verdeelen. Het verkeer van 's-Gravenhage naar Amsterdam dient dus thans den Lisser- dwarsweg te volgen tot aan de viaduct onder den nieuwen Rijksweg en vindt dan vandaar af tot aan de viaduct over den Sloterweg te Amsterdam bijna 20 K.M. specialen autoweg voor zich gereed liggen. Ook bij het gedeelte ten Zuiden van de Ringvaart zijn de laatste weken snelle vor deringen gemaakt. De viaduct over de spoor lijn LeidenHaarlem werd reeds in gebruik genomen door de tramtreinen der N.Z.H.T.M. Direct daarop vterd de oude tramlijn, die voor een gedeelte in het tracé van den nieuwen weg ligt, verwijderd en werd een aanvang ge maakt met het storten van grond voor de op ritten naar de viaduct nabij de Postbrug Men werkt hier thans met man en macht, zoodat het zich laat aanzien, dat, voordat de geheele weg wordt opengesteld, het Zuidelijk ste gedeelte met viaduct over de spoorlijn in gebruik genomen kan worden. Dit bespaart tenminste het snelverkeer het lange en veel vuldige v/achten voor de spoorboomen in den ouden weg. Wanneer men nagaat, dat op dit vak van de spoorbaan op normale werk- dagexx reeds niet minder dan 136 personen treinen passeeren, kan men beseffen welk een oponthoud het snelverkeer in den loop der jaren reeds bij dit punt heeft moeten onder vinden. Even ten Noorden van de viaduct over de spoorbaan zal men oen hoofdweg naar Am sterdam aan de rechter zijde kunnen ver laten om onder den hoofdweg door den weg naar Haarlem te bereikexj. maar door de menschen nog steeds niet ver geten is. Het was in den nacht van 9 op 10 October 1799, een der vele aan onze kust zoo beruchte „stormnachten", dat het Engelsche fregat schip „Lutine" door de gevaarlijke golven van de Terschellinger Westergronden meege sleurd en tot een krak gebeukt werd. Korten tijd later was het schip met man en muis in de golven verdwenen, zooals de zeeman dat uitdrukt. Bij deze ontzettende ramp lieten niet minder dan 300 personen het leven Later is echter bekeixd geworden, dat niet allen zijn omgekomen. Op het strand van Vlieland spoelde namelijk op een stuk wrak hout de scheepsklerk aan en van hem kwam men te weten, dat er groote schatten in het gezonken schip lagenDe man was echter doodelijk gewond en is spoedig overleden. De „Lutine" bevatte voor een zeer groote waarde aan goud, bestemd voor hamburgsche bankiers. Bovendien vervoerde het fregat nog de soldij voor de Engelsche soldaten, die in dien tijd op Texel waren gelegerd. Hoeveel goud was er aan boord? Hoe groot de lading van de „Lutine" ge weest is, is niet nauwkeui'ig bekend, aange zien de desbetreffende documenten bij een brand bij Lloyds in Londen, die het schip verzekerd had, verloren zijn gegaan. Toch zijn er wel gegevens omtrent den inhoud van het schip bekend geworden en zijn deze juist, dan bevatte de „Lutine" ongeveer twintig inillioen gulden aan staven goud en zilver. Ook het officieele document, waarbij koning Willem I in 1821 aan den strandvoogd van Terschelling de concessie verleent om te schatten te bergen, spreekt van een geschatte waarde van twintig millioen gulden. Het spreekt vanzelf, dat deze goudschat op den bodem der zee, op velen als het ware een magnetischen invloed heeft gehad. Het aan tal personen, dat in den loop der jaren ge tracht heeft, de zee haar schat te ont nemen, is dan ook bijzonder groot geweest. Poging op poging is gedaan om het goud, dat ongeveer 18 meter diep ligt, te bergen, doch geen dezer gouddelvers heeft veel succes ge had. Wel is er na 1799 af en toe wat goud naar boven gebracht, maar het grootste deel van de schat moet nog in het wrak liggen. Is er reeds veel gekaapt? Vijf jaar geleden hebben wij een gedeelte van de bergingspogingen, welke toen door de Terschellinger Bergingmaatschappij Doeksen en Dros, in samenwerking met den uitvinder Beckei's uit Gennep werden verricht, bijge woond. In dien tijd hees»sehte er op Terschel ling een ware goudkoorts. Het goudzoeken bleek namelijk een prachtige reclame voor het aardige eiland te zijn en in dat jaar hadden niet de schatgravers, maar de eilandbewoners een gouden tijd, als gevolg van het groote aan tal vreemdelingen, dat naar het interessante bergingswerk kwam kijken. Wij hebben in die dagen menig gesprek met de gulle eilandbewoners gehad en steeds ging het dan natuurlijk over de „schatgraverij op de gronden"; meikwaardig was echter wel, dat alle Terschellingers, met wie wij in con tact kwamen, zich sceptisch over het ber gingswerk uitlieten. Men had er weinig ver trouwen in, de schatgravers daarentegen wa ren zeer optimistisch, doch later is gebleken, dat de eilandbewoners het bij het rechte eind hadden gehadEr is in 1933 noch in 1934 een korrel goud naar boven gebracht! Ook bleek ons in die dagen, dat de Ter schellinger bevolking er heelemaal niet van overtuigd is, dat het goud nog op de plaats waar de „Lutine" zonk, ligt! Veel. zoo niet alles, zou reeds uit het wrak zijn gehaald. Hierover kan men op Terschelling fantasti sche verhalen hooren over families, die geen cent bezaten en plotseling, zonder dat iemand begreep hoe, schatrijk wei-den. Ook is het een feit, dat er op Terschelling visschers wonen, die weinig meer uitvaren en toch altijd zeer royaal leven. Wel staat in het Koninklijk Besluit van 1821, waarbij aan den oppersbrandvonder van Terschelling de consessie werd verleend om de lading van de „Lutine" te bergen, dat er op het wrak slechts in tegenwoordigheid van dezen strandvonder en drie mede-geïnteres seerden mocht worden gevischt, doch dit schijnt voor de Terschellingers geen bezwaar te zijn geweest heel wat uit het schip te jutten. Wel is het wrak onmiddellijk na de stranding verzand, doch het heeft zich nadien nog eens losgewerkt en toen hebben natuur lijk zijdie er het dichtst bij waren, er van geprofiteerd en dat waren in dit geval voor namelijk de visschers van Terschelling. Ook werd ons in 1933 verteld van een berging met schelpenzuigers, die alleen overdag boven het wrak lagen: in de buurt was echter een berger boven een ander wrak bezig. Deze bleef ook in den nacht op zee en schijnt bij afwezigheid van zijn buurman nog wel eens een bezoek aan diens wrak te hebben gebracht. En met succes! Later behoorde tenminste ongeveer half Terschelling hem toe Het spreekt vanzelf, dat deze verhalen, uit den mond van verschillende eiland-bewoners, niet te contfoleeren zijn. Officieel is slechts bekend, dat er bij de verschillende bergings pogingen voor ongeveer 1.200.000 geborgen werd, namelijk 1.000.000— aan goud- en zilverstaven en 200.000— aan munten (Nadruk verboden)

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11