Haarlem's Dagblad „Mat Heift - fc.Uautstt.13} „Skeegie" Cash werd vermoord. Kunstzij. „Tijd van protesteeren is voorbij". De „Karimata" op de plaats van bestemming Het belangrijkste 55e Jaargang; No. 16859 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem, Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Donderdag 9 Juni 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertenticn: 1-5 regels f 1.75, elke regel moer f 0.35. Reclames f 0.60 per regcL Rcgclnbonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Lijkje nabij Princeton gevonden. Politie arresteert den schrijver van den dreigbrief. MIAMI 9 Juni (Reuter—A. N. P.) De commandant van de g-men, die zochten naar den ontvoerden „Skeegie" Cash, Edgar Hoover, heeft medegedeeld, dat het stoffelijk over schot van het knaapje is gevonden nabij Princeton in een dicht kreu- pelboseh. De omgeving was verleden week nauwkeurig doorzocht. Hoover deelde tevens mede, dat een verdachte is gearresteerd, n.l. de 21- jarige Franklin Pierce McCall. Deze heeft bekend de brieven om het los geld te hebben geschreven en de 10.000 dollar in ontvangst te hebben genomen. Het geld is gevonden. McCall heeft niet bekend, dat hij het kind heeft ontvoerd of dat hij ver- antwoordelijk is voor zijn dood. r United Press meldt nader dat McCall, een tkleine blonde jongeman, als chauffeur op een vrachtauto bij zijn schoonvader in dienst is. Hij werd sinds Zaterdag jl. door de politie geobserveerd. De schoenendoos, waarin James Cash het losgeld had gedaan, is in stukken gescheurd teruggevonden onder steenen voor het huis van McCall's schoonvader Joseph Hillyard. Reuter weet nog te vertellen, dat McCall gedurende twee jaar met zijn vrouw in een flat in een huis van James Cash. den oader van het slachtoffer, gewoond heeft. In April jl. is het echtpaar verhuisd. Nadat de commandant van de G-men, Hoover, zijn mededeelingen aan de journa listen had verstrekt, verzocht hij hen hem met rust te laten, aangezien hij in twee nachten niet had geslapen. Hij weigerde te zeggen of nog iemand anders bij de zaak be trokken was en hoe McCall gearresteerd was. (10 Juni is het 25 jaar geleden dat in ons land met de fabricage van kunstzijde werd aangevangen.) Wanneer de kunstzij jubileert, Dan zij er. zij het ook terzijde En zijdelings, gereageerd. Van deze zijde op die zijde. Die zij is in een kwarteeuw tijds Een machtig groot bedrijf geworden, Dat geldt ter wereld, allerzijds, Als factor van de eerste orde. 't Is een product dat zich niet richt Zoozeer tot zoons en vaders beide. Maar 't is van eminent gewicht Aan dochters- en aan moeders zijde. Als iets dat andre zijde raakt. Maar toch dezelfde, mag 'k vermelden: Er zijn veel kousen mee gemaakt, Hetgeen figuurlijk ook mag gelden. Er is heel veel in zij belegd. En dienaangaande mag men zeggen: Ook velen slaagden, zacht gezegd. Daardoor ook iets op zij te leggen. Voor andren bracht z' een zijden strop. Wat brengt de toekomst haar voor wegen? Ik weet het niet. maar hooD hierop: Zij zij veelzijdig tot een zegen. P. GASUS. pikant staat haar die bril Geen wonder, het is een KEIP-Bril (Adv. Ingez. Med.) De Slowaken hebben Zondag in Bratislava (Pressburg) een groote betooging voor autonomie gehouden. Een der attributen der demonstratie was een reusachtig opschrift van het verdrag, dat destijds te Pittsburgh tusschen Masaryk en de in Amerika wonende Slowaken gesloten werd. Herstel van zelfbesturen op Bali. Machtiging voor den resident van Bali en Lombok. BUITENZORG 9 Juni. (Aneta/A. N. P.) Bij gouvernementsbesluit is de resident van Bali en Lombok gemachtigd om den Anak Agoeng Poetoe Djilantik, den Anak Agoeng Bagoes Negara, Tjokorda Alit Ngoerah, Tjokorda Ngoerah Ktoet, Anak Agoeng Ngoerah Agoeng, Dewa Agoeng Oke Geg, Anak Agoeng Ktoet Ngoerah en Anak Agoeng Bagoes Djilantik de korte verklaring te doen afleggen en te doen beëedigen als optredend zelfbestuur van respectievelijk de landschap pen Boeleleng, Djembrana, Badoeng, Taba- nan, Gianjar, Kloengkoeng, Bangli en Ka- rangassam, in de residentie Bali en Lombok. Met ingang van 1 Juli 1938 zijn buiten wer king gesteld de besluiten, waarbij de land schappen Badoeng, Tabanan, Kloengkoeng, Gianjar, Bangli en Karangassam onder het rechtstreeksch bestuur van het Nederlandsch Indisch gouvernement zijn gebracht. De verhouding van de inlandsche zelfbe- sturende landschappen tot het gouvernement, is geregeld in de politieke overeenkomsten, welke door den gouverneur-generaal met elk landschap gesloten worden. Deze worden on derscheiden in de zoogenaamde lange poli tieke contracten, waarin de verhouding van het landschap tot het gouvernement tot in alle details is geregeld en de zoogenaamde korte verklaringen, waarin deze details zijn weggelaten. 60 dooden en 80 gewonden. Uit Barcelona: De rechtsche luchtmacht heeft Woensdag Figueras, gelegen op 25 K.M. van de Fransche grens gebombardeerd. Volgens aan de Fransche grens ontvangen berichten zijn in deze stad vijftien gebouwen verwoest, o.a. de zetel van het militaire bevel, een munitiefabriek, de electrische centrale en een ziekenhuis. Gemeld is, dat gewonden te Perpignan zijn aangekomen, doch naar Ge- rone zijn doorgezonden. Blijkens een United Press-telegram zijn volgens de officieele op gave 60 personen bij dit bombardement ge dood en 80 gewond. Een memorandum der Sudeten Duitschers. Engelsche pers verlangt strenge maatregelen tegen de luchtpiraten. LONDEN 9 Juni (Havas). De Brit- sche pers verklaart vanochtend een stemmig, dat de tijd van protesteeren thans voorbij is cn dat maatregelen moeten worden genomen om de Brit- schc koopvaarders in de Spaansche havens te beschermen. De Times schrijft, dat men hier staat tegenover een optreden van piraten, gelijk aan den tijd voor de overeenkomst van Nvon. Men moet dus gelijke maatre gelen nemen om er een einde aan te maken. De Daily Express is van meening, dat de onderteekenaars van het verdrag van Nyon moeten worden uitgenoodigd om den toe stand te bestudeeren. Het blad stelt verder voor de Britsche oorlogsschepen op te dragen het vuur te openen op vliegtuigen, die Brit sche koopvaardijschepen bedreigen of aan vallen, vliegtuigen te doen oatrouilleeren en verder economische sancties toe te passen. Ook de Daily Mail doet dergelijke voorstellen en stelt bovendien voor den Britschen agent uit Burgos terug te roepen. De Daily Herald stelt voor Hitler cn Mussolini te waarschu wen, dat een einde zal worden gemaakt aan de niet inmenging, wanneer deze aanvallen voortduren. Weer een Britsch schip door een l)om geraakt. CASTELLON, 9 Juni Op het Britsche schip Isidor is een bom terechtgekomen. De machinekamer werd getroffen, persoon lijke ongelukken deden zich echter niet voor. (United Press.) Noodlottig ongeval op den logger KW 44. Men hoopt vandaag reeds met het werk te kunnen beginnen. Hedenochtend te kwart over zeven is de „Karimata" naar het wrak van de „Lutine" vertrokken. De baggermo len werd gesleept door de slecpbooten „Holland", „Texel" en „Volharding" van de firma Doeksen. Om kwart over negen kwam de baggermo len op de plaats van het wrak. De leidei' van de bergingswerkzaamheden, de heer Bal, en de directie van de firma Doeksen, zijn met een der sleepbooten mee- gevaren. Onmiddellijk na aankomst werd de „Kari mata" aan de tevoren uitgezette ankers vast gelegd. Thans worden de laatste voorberei dingen voor het baggerwerk getroffen. Wanneer het gunstige weer er staat op het oogenblik nagenoeg geen wind aan houdt, hoopt men nog heden met het bagger werk te kunnen beginnen. Het af te baggeren gebied is nauwkeurig door palen, welke in zee zijn geplaatst, aangegeven. Japan zal de buitenlandsche protesten negeeren. TOKIO 9 Juni (Havas) Uit naam van de Japansche marine heeft ad miraal Noda aan de pers verklaard, dat de protesten van de mogendhe den geen einde zullen maken aan de bombardementen op Kanton. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandsche zaken heeft gisteren hetzelfde gezegd. Het schijnt dat Ja pan zijn doel wil bereiken, koste wat het kost. In diplomatieke kringen wenscht men, dat Japan de mogendheden tevreden stelt ten einde zijn krachten meer op China te kunnen concentreeren, doch indien dit door de reactie van de openbare meening in het bui tenland onmogelijk wordt gemaakt, zal Ja pan niet aarzelen om de militaire noodzaak zwaarder te laten wegen dan diplomatieke overwegingen. HET ONGELUK TE ZANDVOORT. De begrafenis van het stoffelijk overschot van Willy Milders te Haarlem, die Dinsdag op zoo noodlottige wijze te Zandvoort om het leven kwam. zal Vrijdagmorgen elf uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kleverlaan plaats hebben. Willy was een leerlinge van de derde klas der H.B S. B aan de Zijlvest. De kinderen van deze klas zullen bij de begrafenis aanwezig zijn- De Luchtbescherming te Haarlem. Wil de organisatie aan de eischen voldoen dan is veel geld noodig voor materiaal. Een onderhoud met het hoofd van den Luchtbeschermingsdienst. Er is reeds veel geschreven en gesproken over de organisatie en inrichting van de luchtbescherming. Zijn wij zoo vroegen wij den Commis saris van Politie, die tevens hoofd van den Luchtbeschermingsdienst te Haarlem is klaar wanneer Haarlem eens binnen afzien- baren tijd (wat wij van ganscher harte hopen dat niet het geval zal zijn) voor de noodzake lijkheid gesteld zou worden aan aanvallen uit de lucht weerstand te bieden? Neen, zoo antwoordde de heer E. H. Tenckinck. Wel hebben wij veel georganiseerd en voorbereid, maar wij hebben helaas moe ten roeien met de riemen die wij hadden. En die waren niet sterk. Met een luchtbescher mingsdienst is steeds een deel van het onheil bij bomaanvallen uit de lucht af te wen den, maar wil men het maximum daarbij bereiken, dan is aanschaffing van zeer veel materiaal noodig. Een bekend feit is, dat de overheid met financieele moeilijkheden te kampen heeft. Ik herinner aan het feit, dat het rijk aan Haarlem nog niet het aantal gasmaskers kon leveren waarop de gemeente aanspraak heeft krachtens de Luchtbescher- mingswet. Wij konden daardoor niet vol doende personeel opleiden, zoodat tenslotte het gemeentebestuur de knoop doorhakte en besloot zelf 1000 gulden beschikbaar te stel len voor de aanschaffing van 100 gasmaskers Maar die zijn alleen reeds noodig voor de verschillende cursussen die gegeven moeten worden. In Haarlem zijn thans ongeveer 250 perso nen (dames en heeren) die een gascursus ge volgd hebben. Die personen kunnen nu op treden bij de opleiding van anderen. Elk der 5 gemeentebedrijven krijgt 10 gasmaskers, waarmede het geheele personeel van de be drijven moet kunnen werken. De overige 50 zijn voor de oefeningen van de overige be volking. Zoo gauw het college van Ged. Staten het raadsbesluit, waarbij die f 1000 beschikbaar gesteld werden, hebben goedgekeurd, zal met die verdere opleiding begonnen worden. Het is bekend, dat de bevolking vrijwillig moet meewerken aan de organisatie van de luchtbescherming. De gemeente wordt ver deeld in 22 wijken. Daar moet dag en nacht een groot aantal personen beschikbaar zijn dat hulp kan verleenen. De vrijwilligers wor den ingedeeld bij verschillende groepen, de een bij de brandweer, de ander bij de hulpverleening aan gewonden, een derde bij de afdeeling openbare werken, verder gas bedrijf, electriciteit, enz. In alle wijken moe ten personen zijn die bij die verschillende hulpdiensten de leiding kunnen nemen. De hulpverleening moet zooveel mogelijk gedecentraliseerd worden. Nemen wij de brandweer. De motorspuiten blijven in het centrum gestationneerd voor hulp te verlee nen bij groote branden, maar in elke wijk moet een aantal brandweerlieden zijn met vrijwillige helpers die kunnen optreden om kleine branden zoo mogelijk in den kiem te be strijden. Daarvoor zal men evenwel in elke wijk over bluschmateriaal moeten beschikken Dat is er op dit oogenblik nog niet. Ook de hulp aan gewonden moet gedecen traliseerd worden. Na een aanval moeten de gewonden zoo snel mogelijk naar plaatsen vervoerd worden waai- zij geholpen kunnen worden. De gemeente heeft in een oorlogstijd niet de volledige beschikking over de zieken huizen. Daarom zullen er ook hulpziekenhui zen moeten komen. Voor eerste hulp aan ge wonden zal wel gebruik gemaakt kunnen wor den van de badhuizen van het Witte Kruis, maar daarmee is men er natuurlijk nog lang niet. Bovendien moet er materiaal komen voor het vervoeren van de gewonden. Elke wijk moet over een behoorlijk aantal draagbaren de beschikking hebben. In elke wijk moet ook een zuurstof koffer beschikbaar zijn. En zoon instrument kost f 130, zoodat alleen voor de aanschaffing van die koffers f 3000 noodig is. Er kunnen bij luchtaanvallen buizen van de gas- of waterleiding getroffen worden. In elke wijk moet dan personeel zijn om de daardoor ontstane onheilen zoo snel mogelijk te bestrij den. De reiniging moet met hulpkrachten aan gevuld worden om de straat zoo spoedig mo gelijk te ontsmetten. Daarom zullen hulp middelen en groote hoeveelheden chemicaliën noodig zijn. Plannen voor een goede alarmeering bij luchtaanvallen zijn uitgewerkt. Wij weten nog niet of de waarschuwing geschieden zal met sirenes of met luidsprekers, die verbon den zijn met een uitzendstation in het poli- Het woord is aan De Schoolmeester: In dit ondermaansch gewemel Zoekt ieder op aardeen hemel. Doch meestal Helaas overal Behalve waar hij zooiets vinden zal. tiebureau. In het bureau kan dan een gramo- foonplaat gedraaid worden die in de luid sprekers het geloei van een sirene laat hoo- ren, als teeken dat er gevaar uit de lucht dreigt, later als dit gevaar geweken is kan een plaat gedraaid worden die het klokgelui imiteert. Natuurlijk moet de alarmeering ook kunnen werken als er geen electriciteit is, daarom moet alles overgeschakeld kunnen worden op batterijen. Natuurlijk zal met de inrichting van dit alarmeeringssysteem ook een groot bedrag gemoeid zijn, maar zonder goeden waarschuwingsdienst faalt elke lucht bescherming. Zelfs is het noodig maatrege len te nemen om motoren met sirenes de straat op te kunnen sturen voor het geval het officieele waarschuwingsapparaat niet mocht werken. Zoo is er aldus vervolgde de commissa ris nog zeer veel uit te voeren. Daarmee zul len groote uitgaven gemoeid zijn. Het totaal bedrag heb ik nog niet durven ramen, maar het is zeker dat wil Haarlem een luchtbeschermingsdienst hebben die zooveel als mogelijk is redding kan bieden bij aanvallen uit de lucht, dan zullen groote bedragen beschikbaar gesteld moeten worden voor den aan koop van materiaal. Misschien gaat het bij elkaar wel in de tonnen loopen. En bij een goede luchtbescherming moet gerekend kunnen worden op de aanwezigheid van een groot aantal schuilkelders. Er is er thans een onder het gebouw van den genees kundigen dienst, berekend voor 80 menschen, en er komt er een. voor ongeveer 200 men schen, onder den nieuwen vleugel van het Stadhuis in de Koningstraat. Die twee zijn natuurlijk absoluut onvol doende. Bouw- en Woningtoezicht is thans begonnen een onderzoek in te stellen naar de aanwezigheid van particuliere kelders, die eventueel geschikt gemaakt kunnen worden voor dc luchtbescherming, maar al zullen er wel wat kelders gevonden worden, dat zal zeker niet genoeg zijn om een schuilplaats te bieden aan alle menschen die tijdens een luchtaanval op de straat zijn. Het rijk heeft bij de Luchtbeschermingswet den plicht op zich genomen de kosten van zulke schuilkel ders te dragen, maar tot heden is daarvan nog niet veel terecht gekomen. Er zal thans begonnen worden aan de op leiding van vrijwilligers voor de verschillen de hulpdiensten in de geheele gemeente. Be gonnen wordt met de bevolking van het Am- sterdamsche kwartier. Maandagavond houdt de Vereeniging voor luchtbescherming een vergadering in het gebouw van de speeltuin- vereeniging „Het Oosterkwartier", waar de bevolking zal worden ingelicht over wat haar te doen staat bij eventueele luchtaanvallen. Gehoopt wordt dat zich voldoende vrijwilli gers voor de verschillende hulpdiensten zul len aanmelden. Als alle hulpdiensten in de ge meente georganiseerd worden zullen zoo raamde de Commissaris on geveer 5000 a 6000 vrijwilligers daar bij ingedeeld moeten worden. Er Is zoo besloot de Commissaris reeds veel voorbereidend werk gedaan voor de or ganisatie van de Luchtbescherming te Haar lem. Klaar zijn wij te Haarlem nog niet, maar dat is men nog in geen enkele gemeente in oas land. Allen die met de voorbereiding van luchtbeschermingsdiensten te maken hebben, zien in, dat het dringend noodig is. dat het tempo van het voorbereidingswerk versneld moet worden en dat de overheid voor de con sequentie komt te staan, dat belangrijke gel delijke offers getroost moeten worden om van de luchtbescherming te maken wat er van ge maakt kan worden. Daarnaast wordt gere kend op een algemeene medewerking van de burgerij, want al het werk dat gedaan wordt is toch bedoeld om het leed dat dreigt zooveel mogelijk te kunnen beperken. Radjah slachtoffer van amokpartij FAF FAK 9 Juni (Aneta/A. N. P.) Een bewoner van het eiland Gorong. onderafdee- ling Ceram. maakte amok als gevolg van een grondkwestie. Hij wondde den radjah cn drie anderen De amokmaker werd hierna doof de bevolking doodgeknuppeld. De radjah is later aan zijn verwondingen in het ziekenhuis overleden. Ook de toestand van de andere verwonden is zeer ernstig. HEDEN: 14 PAGINA'S. pag. Het onweer heeft op vele plaatsen groote schade aangericht. 3 Twee kinderen zijn Woensdag te Rotter dam onder een stoomtram gedpod. 3 De Tweede Kamer is tegen opheffing van dc Kalvcrteeltbeperking. 3 Te Anna Paulowna zijn twee landarbeiders door den bliksem gedood. 3 Dc Japanners naderen Hankau. 4 De Spaansche republikeinen lijden ernstige verliezen aan het front Wan Castellon. 4 ARTIKELEN, ENZ. J. B. Schuil: Het openbaar eindexamen van de Tooneelschool. 2 Van een specialen medewerker: De vrij heidsstrijd der Tsjechen. 4 II. D. Vertelling.: Het ware offer. 5 De schalgravcrij op de Westergronden van Terschelling begint weer 7 Voor de Vrouw. jj De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op Q Inlichtingen over de basis der besprekingen met Praag verlangd. PRAAG, 8 Juni (Havas) Het persbu reau der partij van de Sudeten-Duitschers publiceert een communiqué, waarin wordt ge zegd: Afgevaardigde Kundt heeft Hodza een me morandum overhandigd, dat een opsomming der eischen der Sudeten Duitschers bevat, geba seerd op de doorHeinlein te Karlsbad geformu leerde acht punten. De partij dringt er op aan, aleer over te gaan tot de, besprekingen, te vernemen of de principes dér voorstellen van de partij als ba sis voor de besprekingen worden aanvaard of dat het nationaliteitsstatuut der Tsjecho- Slowaaksche regeering als basis zal worden aangenomen. „In dat laatste geval", aldus het commu niqué. „maakt de partij het voorbehoud haar standpunt te laten weten, daar het nationali teiten statuut haar niet bekend is". Stuurman tengevolge van ecu val gedood. Aan boord van den trawllogger KW 44, schipper W. van der Plas, toe- behoorende aan de N.V. Visscherij- maatschappij Rijnstroomte Katwijk aan Zee, die gisteravond van IJmui- den ter visscherij was vertrokken vond hedejimorgen omstreeks half vier op de Noordzee een noodlottig ongeval plaats, dat den 44-jarigen stuurman Bas van Dijk, wonende te Katwijk, het leven heeft gekost. De KW 44 kwam hedenmorgen half negen in de haven terug. Zoodra bekend was dat een doodelijk ongeval op het schip had plaats ge vonden begaven dokter Rutten en eenige re chercheurs zich aan boord Dokter Rutten kon slechts den dood van het slachtoffer consta- teeren. Hoe het ongeval precies is geschied kon men ons nog niet mededeelen. Het onderzoek was nog gaande en het lijk was nog niet vrij gegeven. Een feit is. dat het lichaam van het slachtoffer een zware hoofdwonde vertoonde die doodelijk moet zijn geweest. Vermoedelijk is Van Dijk over de winch gevallen en mei het hoofd op een bout terechtgekomen. Het spreekt vanzelf dat de logger direct na het ongeval naar IJmuiden terugkeerde. De verslagenheid aan boord was groot- Van Dijk was gehuwd en laat een weduwe met zes kinderen achter. Weldadigheid naar Vermogen le Haarlem. Een gouden feest. De Vereeniging „Weldadigheid naar Ver mogen" te Haarlem zal 5 November a.s. haar 50-jarig bestaan herdenken. Het aanstaande jubilé is in het bestuur ter sprake gekomen, maar beslissingen over de wijze van viering zijn nog niet genomen. In elk geval zal wel gelegenheid gegeven worden aan de ingezetenen ter gelegenheid van dit feest opnieuw blijken te geven van sympathie met het werk van deze vereeniging, die in de afgeloopen halve eeuw zeer verdienstelijk werk heeft verricht in het belang der welda digheid. De Paus verheft zijn stem tegen de luchtbombardementen. ROME. 9 Juni (A.NP.) Naar van betrouw bare zijde gemeld wordt, heeft de pauselijke zaakgelastigde te Burgos opdracht gekregen bij de autoriteiten van het rechtsche Spanje te protesteeren tegen de luchtbombardemen ten op de burgerbevolking. Het protest zal in vorm verschillen van dat der regeeringen van Engeland en Frankrijk, waar de Heilige Stoel hoewel onder alle omstandigheden het bom bardeeren der burgerbevolking betreurend, in dit opzicht onafhankeliik wil blijven. Franco's luchtmacht bombardeert Figueras.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1