dus Bakkertjes' Algemeenevergaderingvan^Haerlem' TEMPELIERSSTR. 32 GARAGE RABO HJX-Vertellim: Rubriek voor Vragen VR IJ D A G 10 JUNI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 6 12+1 Dat is tegenwoordig de inhoud van 'n koker "AKKERTJES" van 12 stuivers. Uw voordeel ligt voor de hand. Neemt daarom een glazen buis "AKKERTJES" in voorraad, dan heeft U er één extra. Bovendien heeft U ze dan altijd in huis, bij nacht en ontij, als U wordt overvallen doori Hoofdpijnen, Migraine, Kiespijn, Rheumatische pijn, Spier pijnen, Zenuwpijnen, Lendenpijn, Kou, Griep en Koorts. Verkrijgbaar bij apothekers en drogisten. Per doos van 2 stuks - 2 stuivers en een groote koker van 13 stuks. (Adv. Ingez. Med.) Molen „De Adriaan wordt verbouwd. ARROND. RECHTBANK. Déraillement bij Halfweg. Een 40-jarig ondermachinist der Nederl. Spoorwegen stond terecht, omdat het aan zijn schuld te wijten zou zijn geweest, dat in den nacht van 23 op 24 Februari van dit jaar on der Halfweg een botsing tusschen twee trein stellen had plaats gevonden, tengevolge waar van een montagewagen derailleerde, waar door het verkeer over de hoofdsporen werd belemmerd. Verdachte deelde mee, dat hij in den bewus- ten nacht met een locomotief en enkele plat te wagens waarop dwarsliggers, van Halfweg naar Amsterdam was vertrokken, daar ge keerd en langs hetzelfde spoor weer naar Halfweg gereden, onderweg op verschillende punten dwarsliggers lossend. Met dit werk klaar zijnde werd doorgereden naar Halfweg, doch plotseling kwam de trein in botsing met een ander treinstel, staande op hetzelfde spoor en bestaande uit een locomotief en een montagewagen. De machinist wist, toen hij naar Amster dam vertrok, dat er een montagewagen op de lijn was, doch hij zag, zoo verklaarcfe hij, dat treinstel niet, ofschoon hij uitkeek. Hij kon er geen verklaring voor geven, hoe het komt. dat hij het treinstel niet heeft gezien; hij weet het aan den dikken mist. Een andere ondermachinist, die op de loco motief was. zag het treinstel wel, doch op een oogenblik, dat een botsing niet kon worden voorkomen. De botsing is er deels een gevolg van, dat het van Amsterdam komende treinstel vroeg klaar was en zoodoende in Halfweg was, toen het montagedeel nog niet weg was naar de plaats waar het uiterlijk 5.25 moest zijn. Op een vraag van den president aan de verschillende beambten, wat de gewoonte is: op het laatste oogenblik ter plaatse van aan komst komen of, als men eerder klaar is, daar al vóór het vastgestelde tijdstip heenrijden, kwam geen bepaald antwoord. De officier wees erop, dat omtrent het op- trekken geen bepaalde voorschriften zijn ge geven, doch verdachte had geen reden om aan te nemen dat de baan vrij zou zijn, zoodat hij meer veiligheidsmaatregelen had moeten ne men. Hij had bij het slechte zicht zoo lang zaam moeten rijden, dat er geen botsing kon ontstaan. Omdat er .echter van roekeloosheid niet gesproken kan worden, vorderde de offi cier geen gevangenisstraf, maar een geldboe te van 20. De verdediger Mr. A. M. Gerrits uit Den Bosch, wees er eveneens op, dat verdachte niet wist of het montagedeel op de lijn zou zijn. Niettemin heeft hij door langzaam te rijden met die mogelijkheid rekening gehou den, maar zelfs al had hij nog veel langzamer gereden, dan volgt daaruit nog niet, dat hij dan wel in den dikken mist het treindee! zou hebben gezien. Pleiter was van oordeel, dat verdachte ge daan heeft, wat redelijkerwijze van hem ver wacht mocht worden en dat hem geen schuld treft, waarom pleiter op vrijspraak aandrong. Een fantast. De man, wiens fantasie hem een bijna door loopend verblijf in de gevangenis heeft ver schaft, schijnt toch niet tot de realiteit te kunnen terugkeeren, want telkens is zijn fan tasie hem de baas. Zoo vervoegde hij zich enkele weken geleden bij een fietshandelaar met de mededeeling, dat hij naar Hoofddorp moest en voor dat doel een fiets wilde huren. Hij kreeg een fiets, doch peddelde niet naar Hoofddorp maar naar een ijzerwinkel te dezer stede, waar hij zich be kend maakte als de Bruin en zei, dat hij meer malen dien winkel als klant had bezocht. Na die introductie vertelde hij, dat hij naar Roosendaal moest, waar zijn vader op sterven lag, doch nu wilde het ongeluk, dat hij zijn portemonnaie op 'Schiphol, waar hij woonde, had vergeten en geen tijd meer had ze te halen. Daarom was het doel van zijn bezoek te vragen of de winkelier hem f 10 wilde lee- nen, waartegen hij zijn fiets in onderpand zou geven. De winkelier bewilligde daarin, waarop de bezoeker vertrok, doch even later kwam er iemand in den winkel en vertelde, dat de man, die zijn fiets had achtergelaten, in een café zat. Dat was voor den winkelier aanleiding de politie op te bellen en de geld- leener werd aangehouden. Het bleek, dat de fiets een gehuurde was en dat alles leugen was wat de man had gezegd. Hij stond nu terecht voor verduistering en oplichting en hoorde een gevangenisstraf van een jaar tegen zich eischen. De officier achtte den man onverbeterlijk. De verdediger vroeg verlof zijn pleidooi binnen gesloten deuren te mogen houden, wat werd toegestaan, zoodat we niet kunnen zeggen wat ter ontlasting van den verdachte is aangevoerd. De belasting ontdoken. Een Inwoner van Haarlem stond terecht, omdat hij een valsche aangifte van zijn in komsten had gedaan, waardoor hij te weinig belasting had betaald. Hij had zijn olficieele inkomen opgegeven, maar allerlei bijverdien sten en bij inkomsten uit bezittingen verzwe gen, zoodat hij tot een zuiver inkomen van f 3120 was gekomen, terwijl het in werkelijk heid f 4576 was geweest. De verzwegen inkom sten waren: rente van spaargelden, opbrengst van een huis, vacantiegelden, opbrengst van geschriften e.d-. De Haarlemmer had zich waarschijnlijk veel narigheid bespaard als hij, toen den inspec teur der belastingen het vermoeden uitsprak.' dat de opgave niet in orde was, eerlijk alles had opgegeven, maar dat deed hij niet eerder dan nadat hij op advies van zijn advocaat begreep, dat het misliep. De officier van justitie vond het een ernstig geval van belastingontduiking, dat zich ook tot vorige jaren uitstrekt en eischte een ge vangenisstraf van een maand. Mr. V. Dam, de verdediger, ging de ver schillende posten na en meende, dat de inkom sten uit het huis nihil waren geweest, terwijl verdachte niet precies had begrepen, wat hij moest opgeven. Aangezien verdachte iemand is van onbesproken gedrag en met een prij zenswaardig verleden, verzocht pleiter een voorwaardelijke straf te willen opleggen. HANDELSBLAD GRATIS Zij, die zich thans abonneer en ont vangen het Handelsblad deze maand GRATIS. Abonnementen 1.90 per maand en f 5.50 per kwartaal. Buiten Amsterdam verhoogd met 20 cent per maand voor verzending. Abonnementen op te geven bij het Bijkantoor Handelsblad (WENSING'S Alg. Adv.-Bureau) Telefoon 10209 (Adv. Ingez. Med.) IIcl gouden feest der typografen. Zooals onze lezers weten zullen ter gelegen heid van het vijftigjarig bestaan der afdeeling Haarlem van den A.N.T.B. 2600 typografen, die deel uitmaken van de C.B.V. (Oommissie ter Bevordering van de Vakstudie) een uitstapje naar Haarlem en LTmuiden maken. We heb ben reeds een en ander aan het programma ontleend. Ter aanvulling kunnen we nog mededeelen, dat tijdens de kranslegging bij het standbeeld van Lourens Coster op de Groote Markt op Zondag, des middags van 2.00'2.15 uur door den heer H. W. Hofmees ter het carillon zal worden bespeeld. Het orgelconcert in de Groote Kerk, dat door het gemeentebestuur wordt aangeboden zal plaats hebben Dinsdag 14 Juni van 4.00 4.20 uur. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 11 JUNI 1938. Progr. I. Hilversum I. Progr. II. Hilversum II. Progr. III. Keulen 8.00. 8.20. 8.30, 8.50. 9.35, 10.05. Parijs Radio: 10.20. Radio P. T. T. Nord: 11.05, 11.20. Ned. Brussel: 12.20, 12.50, 1.20, 1.30, 1.50. Keulen: 2.20 2.30. Ned. Brussel: 3.35, 4.05. Keulen: 4.20. Londen Regional: 6.20, 6.50. Ned. Brussel: 7.20. Keulen: 7.50, 8.20. Ned. Brussel: 10.20, 10.30. Parijs Radio: 11.20. Progr. IV. Ned. Brussel: 8.00, 8.20, 8.30, 8.40, 8.45, 9.00. Diversen: 9.2010.35. Londen Regio nal: 10.35, 10.50, 11.05, 11.50, 12.35. Droitwich: I.05, 1.40, 1.55, 2.35, 2.50, 3.35, 3.50, 4.20, 4.50, •4.55, 5.05, 5.20, 5.30, 6.00, 6.20, 6.45, 7.00, 7.50, 8.20, 9.20, 9.40. 9.55, 10.55. Londen Regional: II.05. Droitwich: 11.20, 11.30. Progr. V. 8.00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gra- mofoonplatenconcert, verzoekprogramma. 8.00 12.00 Diversen. HET NEDERLANDSCHE PADVINDSTERS GILDE. In aansluiting op onze mededeelingen in het vorig nummer over de installatie van de afd. Bloemendaal deelt men ons mede, dat daarbij ook aanwezig was de pas opgerichte Brederodegarde uit Santpoort met 22 wel pen. STADS BIBLIOTHEEK EN LEESZAAL PRINSENHOF. (Openbare leeszaal en bibliotheek). Aanwinsten. Sociale wetenschappen: Bevolkingsbeweging, De, van Haarlem en omgeving. Hoetink. De Vrijheid der wetenschap. Kersbergen. Onderwijs en nationaal- socialisme. Kuin. Ordening als maatschappelijk ver- schijnsél. Vrouwenkruistocht 11 nrs. Technische wetenschappen: Kersten. IJzerconstructie. Weg- en Waterbouwkunde 4 dln. 1. Colijn en Potma. Grondmechanica, grondwerken, fundeeringen, bemalingen, beschoeiingen, keermuren. 2. Postema, Schiphorst en v. d. Schrier. Sluizen, kanalen en havens. 3. Boer en Kielman. Rivieren, rijshoutcon- structies, dijken, duinen en stranden, wa terschappen, polders en droogmakerijen. 5. Zieck en Postema. Wegen en spoorwegen. Bedrijfsorganisatie, Handelswetenschappen. Casson. Opklimmen. Scharroo. Organiseeren. Letterkunde. Catalogo Societa nazionale ,yDante Alighieri". Daudet. Les diets et pronostiquations d'Al- cofribas deuxième pour le bel an MCMXXH MOMXXII. Dehmel. Lieder, eine Auswahl. Aardrijks-, land- en volkenkunde. Faust. Nieuwe gids voor Parijs, Price. Rip tide in the south seas. Nederl. en i. h. Nederl. vert, rommans. Dekker. De menschen meenen het goed met de menschen. Kaus. De overtocht. Pleysier. De speelweide. Vermeulen. De pioniersdagen van Chicongo Woude, van der. De Faun. Zoomers—Vermeer. Antje. GASTHUISVEST 11 - HAARLEM - TEL. 17266 Q BETROUWBARE AUTO'S Q v. zelfrijders (zonder chauffeur) p. dag, week, maand en langer Onze wagens zijn AllRisk verze kerd en voorzien van triptiek. Uitsluitend modellen 1937 en 1938 (Adv. Ingez. Med.) De Brandkast. door MASJA SMITJEKOWA. Een groote, magere heer in een lichten overjas kwam op het tafeltje van Halewitsj af. Hij nam zijn hoed af en zei zacht, maar beslist: „Ik wilde u graag onder vier oogen spre ken!" Gregor Halewitsj keek op en nam den on bekende met die routine op, welke slechts door jarenlangen omgang met politiebeamb ten van alle rangen verkregen wordt. Onge vaarlijk, oordeelde hij en stond op. „Alstu blieft!" Hij geleidde den onbekenden heer naar een stil hoekje van het café. Zij gingen zitten en Halewitsj vroeg koel: „Wat voert u tot mij, meneer?" De vreemde scheen een seconde te aarze len. Dan antwoordde hij: „Ik heb een zaakje voor u, meneer Hale witsj. Mijn naar is Fedor Wydalowski. mis schien hebt u hem wel eens gehoord, want onze beroepen hebben eenige punten van over eenkomst. U zult tenminste wel eens van de Droducten van mijn brandkasten fabriek ge hoord hebben, daar u uw bekende vaardigheid al reeds op eenige fabrikaten van ons toege past hebt" Met een bescheiden glimlachje weerde de brandkastenforceerder den hem toegezwaai- den lof af. „Wij hebben onlangs een nieuw fabrikaat op de markt gebracht", ging de heer Wyda lowski voort. „Het is de „Wyda"-brandkast, een model van tot nog toe onbereikte veilig- Mej. dr. C. H. Kurtz schetst Haarlem's ontwikkeling. In het Vereenigingsgebouw „De Hoofdwacht" hield de vereeniging „Haerlem" gisteravond haar algemeene vergadering die geopend werd door den voorzitter den heer J. L. Tadema. In zijn openingswoord herinnerde de voorzitter allereerst aan de in het vereenigingsjaar over leden leden Jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hoge- landen. oud-burgemeester van Haarlem, die van 1902 tot 1913 eere-voorzitter der vereeni ging was en in 1913 tot eere-lid werd benoemd. Uitvoerig schetste spreker de verdiensten die de heer Boreel van Hogelanden voor de vereeni ging heeft gehad Ook een der oprichters van "Haerlem", mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk die zeer veel voor de vereeniging gedaan heeft eri eenige weken geleden overleed werd door den heer Tadema met gevoelvolle woor den herdacht. Het besluit van burgemeester Maarschalk om af te treden als eere-voorzit ter dient geëerbiedigd;>fce worden. Vervolgens heette de heer Tadema den nieuwen eere-voorzitter. dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk hartelijk welkom en bood den burgemeester het bekende boek van v. d. Steur „Oude gebouwen van Haarlem" aan be nevens eenige uitgaven van de vereeniging waaronder de „Nieuwe Gids van Haarlem" van mevrouw J. M. SterckProot. Verder wees de heer Tadema nog op het semi-officieele ka rakter van „Haerlem" waarvan alle burge meesters sinds de oprichting eere-voorzitter zijn geweest. De burgemeester antwoordde den voorzitter en wees erop dat hij komende uit een oud ge slacht ook zeker den zin voor traditie van de vereeniging kon begrijpen en waardeeren. Ik heb mijn uiterste best gedaan, aldus baron de Vos van Steenwijk, om in den tijd dat ik hier ben veel te zien, maar in deze geschenken kan ik een welkome aanvulling vinden van wat mij nog aan kennis van Haarlem ontbreekt. Ook in het jaarverslag van den secretaris den heer P. A. Dijkema werden verschillende overleden leden en in het bijzonder Jhr. mr. W. J. G. Boreel van Hogelanden en mr. W. F. C. C. Pijnacker Hordijk herdacht. Het ledental steeg in het afgeloopen jaar met 44 nieuwe leden en bedraagt thans 534. In het verslag wordt verder nog melding ge maakt van de demping van de Bakenesser- gracht waartegen een krachtig protest op zijn plaats is. De penningmeester de heer J. D. Rutgers van der Loeff bracht hierna zijn verslag uit, het jaar sloot met een klein batig saldo van f 22.10. De voorzitter bedankte secretaris en pen ningmeester voor hun keurige verslagen. Tot leden van de kascommissie werden benoemd heid. Ondoordringbare stalen platen volgens een speciaal procédé vervaardigd, dat ons ge heim is. Wij willen nu de aandacht van de financieele kringen op de nieuwe „Wyda"- brandkast vestigen; wij willen iedereen laten zien, dat de „Wyda"-brandkast voor de volle 100 pet. zekerheid geeftEn juist hiervoor wilden wij van uw diensten gebruik ma ken". Wydalowski, de directeur, keek Gregor Ha lewitsj aan. „Wij zullen u goed beloonen. Wilt u uwe vaardigheid ter onze beschikking stellen?" Halewitsj knikte voorzichtig. „Misschien zij hij kort. Wydalowski ging weer verder: „U hebt niets anders te doen dan te pogen een zekere brandkast aan te boren. Slechts een poging, Halewitsj! Na achterlating van duidelijke sporen van uw moeizame pogingen verlaat u die plaats. En in een warenhuis in dezelfde straat plundert u een brandkast van een an der fabrikaat volkomen leeg. De „Wyda" weerstaat het, de andere niet! „Wyda" is het beste, het veiligste merk! Wij zullen dan wel zorgen, dat het bekend wordt!" „Een goed idee," zei Halewitsj waardeerend. „Van u?", vroeg hij. „Ja", antwoordde de directeur. „Voor dit werkje, dat u zonder risico en veilig kunt op knappen, ontvangt u van mij een bedrag van 5000 roebel, betaalbaar op den morgen vol gend op den avond van de inibraak. Neemt u de opdracht aan?" Gregor Halewitsj dacnt een oogenblik na. Dan reikte hij den directeur de hand. „Aangenomen", zei hij, „vannacht". Wydalowski haalde een bruine enveloppe uit een zakportefeuille. .Hierin", zei hij zacht, „zitten de beide adressen. Leest u de gegevens zorgvuldig door en vernietig dan voor alle zekerheid het papiertje". de heeren van Dijk en Beaumont. Wegens het bedanken van den heer H. C. Knappert en het overlijden van mr. Pijnacker Hordijk waren er twee nieuwe vacatures in het bestuur. Bij acclamatie werden Mej. Dr. G. H. Kurtz en Ir. G. Friedhoff in deze vacatures gekozen, ook mevrouw J. M. Sterck—Proot en mr. C. M. J. de Jongh werden bij acclamatie herkozen. De voorzitter deelde hierna mede dat er met het gemeentebestuur -een briefwisseling wordt gevoerd over het verkrijgen van een monumentenverordening. Er bestaat groote kans dat de molen „De Adriaan" weer op dezelfde plaats zal worden herbouwd. Waarschijnlijk zal de molen dus, met hulp van particuliere zijde, binnen afzienbaren tijd herrijzen. Verder werden nog enkele mededeelingen gedaan over komende excursies. Voordracht Mej. dr. C. H. Kurtz. Mej. dr. G. H. Kurtz hield na de sluiting der vergadering 'door den voorzitter een korte voordracht over de ontwikkeling van de stad Haarlem aan de hand van kaarten. In 1245 heeft Haarlem van Willem H het stadsrecht gekregen waardoor hoofdzakelijk de rechtspraak veranderd werd. De stad was in dien tijd omringd door wallen en poorten. De grenzen werden toen gevormd door .het Spaarne de Oude Gracht, de Bake- nessergracht en verder door een gracht ter hoogte van de tegenwoordige Ridderstraat en de Nassaustraat. Door den graaf was bij de Bakenes een hofstede gebouwd die tegen aanvallen van de Kennemers en Westfriezen werd beveiligd door een „Gravensteen", een soort versterk ten toren In 1245 is Haarlem een stadje van 1000 inwoners. In de 13de eeuw waren de voornaamste industrieën, de scheepsbouwbe drijven en de brouwerijen, waarvan Haarlem er in de bloeiperiode 72 gehad moet hebben, later kwam hier nog de weverij bij. Aan het eind van de 13de eeuw was er al een aardige lakenindustrie. In het midden van de 14de eeuw is het Bakenes binnen de stadsmuren gebracht. Haarlem wordt in dien tijd uitge breid, nieuwe singels worden gegraven, nieu we wallen en poorten gebouwd. De weverij komt tot den bloei door de immigratie van Vlaamsche wevers; later vestigen zich hier ook nog verschillende Leidsche industrieelen. De 15de eeuw is de tijd van de Hoeksche en Kabeljauwsche twisten. Ook Haarlem is niet gespaard, vooral bij het oproer van het Kaas- en Broodvolk in 1495 werd veel vernield. Op 't eind van de 15de eeuw stond de stad door al deze rampen voor een bankroet. Mej. Kurtz liet hierna de oudste kaart van Hij stond op en overhandigde den ander het couvert en een bankbiljet, dat hij ook uit zijn portefeuille gehaald had. „Bij wijze van handgeld, Halewitsj. Ik ver wacht je dus morgen vroeg op mijn kantoor in de fabriek, waar je de vijf mille in ont vangst kunt nemen". Om acht uur 's morgens trad de directeur zijn fabrieksgebouw binnen en liet zich door de iift naar de eerste étage brengen, waar hij zijn werkkamer had. Hier ging hij achter zijn groote schrijftafel zitten en blauerde in de papieren en docu menten, die voor hem uitgespreid lagen. Plotseling werd de deur opengerukt en Pete- rewski, de reeds jaren bij Wydalowski in dienst zijde kassier, stortte zonder aan te kloppen met een doodsbleek gezicht de ka mer binnen. „Directeur", zei hij ademloos, „onze brand kast is geplunderd! Tachtigduizend roebel wa ren er in Wydalowski stond zwijgend op en liep vlug naar de kamer, waarin de brandkast stond. Peterewski volgde hem op den voet. Met verwrongen gezicht stond hij eenige oogenblikken later voor de safe. Het was het nieuwe „Wyda"-type, dat opzij aangeboord was en waarvan de hulpeloos openstaande stalen deuren de gapende leegte van haar binnenste voor niemand verborgen hielden „Een telegram voor meneer Wydalowski", zei plotseling een bediende, die de kamer binnengetreden was. De directeur scheurde het telegram open. Het luidde: „Wie zulke goede i'edeeën heeft als u, heeft ook geldEn waar zou dat beter opgebor gen zijn dan in een gegarandeerd inbraak- vrije „Wyda"-brendkast. Nietwaar?.... Beste groeten en veel dank G. H." Nadruk venboden. Haarlem zien, die dateert uit 1560, deze is echter niet zoo nauwkeurig als de kaarten van 1572 en die van 1576 van Thomas Tho- maszoon. Langzamerhand herstelde Haarlem zich van deze klappen vooral dank zij de immi gratie van vele Zuid-Nederlanders die op verschillend gebied uitblonken. Tijdens het beleg werd het inwonertal van de stad geschat op 15 a 16000, in 1622 is dit gestegen tot 40.000. Natuurlijk was weer nieuwe uitbreiding noodig, deze werd gevonden door in het noor den buiten de poorten te gaan bouwen. La ter zijn daar toen ook een nieuwe poort, de Kennemerpoort en een nieuwe wal gebouwd. In de 18de eeuw volgt dan een reactie, de industrieën gaan achteruit en verdwijnen bijna geheel. Ook het aantal inwoners- daalt weer, in 1798 21000. De steden worden thans „ontmanteld" men begint geleidelijk de poorten en wallen te sloopen en grachten te dempen. In 1825 worden de Zijlpoort en de Groote Houtpoort gesloopt terwijl vier jaar daar voor de wal aan de noordzijde werd afge broken. Spoedig daarop volgde de Raampoort terwijl achtereenvolgens de Nieuw Gracht, de Voldersgracht en de Raamgracht werden gedempt. Ook de Schalkwijker en de Kleine Houtpoort vallen onder sloopershanden. Na 1830 begint een nieuwe bloeiperiode. Het aantal Haarlemmers stijgt snel: 1851 35.000, 1878 r— 40.000. De opleving wordt ech ter vooral na 1870 merkbaar. Verschillende buurten worden uitgebreid en in 1914 is het inwonertal verdubbeld en bedraagt 80.000. Nieuwe uitbreidingen worden overwogen en komen in 1927 tot uiting in de grenswij ziging en de annexatie van Schoten. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver- mélding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie- geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager, van nut kan zijn, worden tevens in ons blad ge plaatst. RECEPTEN. VRAAG: Hoe krijg ik roestvlekken van meu belglijders uit biezen matten? ANTWOORD: Op de vlek een kristalletje zu ringzout leggen en daarop heet water laten drup pelen. Als de vlek weggetrokken is met heet wa ter goed afsponsen. VRAAG: I-Ioe maak ik een blauwe gabardine regenjas weer waterproof? ANTWOORD: 15 min. in een zeepbad behan delen, uitslaan en huiten glad ophangen om uit te druipen. Daarna in een oplossing van 200 gr. fijne aluin op 12 L. water. Uitslaan en glad op hangen te drogen. VRAAG: Hoe krijg ik donkere vetvlekken uit bruine schoenen? ANTWOORD: Met een papje van perchloor- aethyleen en magnesia bedekken en rustig laten drogen. Daarna de geheele schoen met bruins Nugget goed insmeren en uitwrijven. PLANTEN. VRAAG: Hoe bestrijd ik meeldauw op rozen?, ANTWOORD: Bij droog weer bestuiven met bloem van zwavel. Eenige keeren herhalen. Deza poeder is wel bij een drogist verkrijgbaar. TOCHTJES. VRAAG: Wat is de kortste weg naar Nunspeet en hoeveel K.M.? ANTWOORD: Haarlem Amsterdam Dlemer- brug, Soestdijk, Soest, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Ermelo, Harderwijk, Hierden, Nunspeet, 110 K.M. BELASTING ZAKEN VRAAG: Ik verwoon 6.25 p. w. Als ik een slaapkamer verjiuur voor 2, wordt dat bedrag dan voor de pers. belasting in mindering ge bracht? ANTWOORD: Ja, u moet dat in 't begin van het jaar bij de beschrijving aan den belasting ambtenaar opgeven; de huurwaarde wordt door deskundigen geschat. RECHTSZAKEN VRAAG: 1. Heeft een werkster die op 2 dagen der week werkt van 8-12 (dus 2 halve dagen per week) recht op loon wanneer het huis 1 of 2 weken gesloten wordt, b.v. met vacantie? En op hoeveel dan? 2. Heeft zij hij ziekte van haar zelf recht op loon? 3. Hoeveel en hoe lang? ANTWOORD: 1. Ja, op hetzelfde bedrag als wanneer zij zou hebben moeten werken. 2. Ja. 3. Gedurende een week (dus ten deze op twee halve dagen). DIVERSEN. VRAAG: Kan mijn dochter van 15 jaar al in aanmerking komen om voor verpleegster te wor den opgeleid? Zij is drie jaar op de Mulo-school en wil verpleegster worden zonder Mulo-diploma. Waar moet ik mij vervoegen ANTWOORD: Het Mulo-diploma is toch zeer gevvenseht. Wend u om nadere inlichtingen tot de directrice of den geneesheer-directeur van het Diaconessenhuis of het St. Elisabeth's Gasthuis. Ons dunkt. 15 jaar nog te jong. VRAAG: Ik krijg 's nachts slakken in de keu ken die 's morgens verdwenen zijn. Hoe kan ik ze verdelgen? ANTWOORD: Borax of soda strooien langs wanden of gaten waar zij de keuken binnen ko men. U kunt deze aan de „slaklcenslijmsporen" gemakkelijk vinden. VRAAG: Hoe maak ik een doublé armband die vuil en dof is geworden, weer glimmend en schoon? ANTWOORD: Met een zeepsopje goed inzec- pen, met warm water nasponsen, met 'zachten doek goed droog wrijven en met krijt napoetsen. RECEPT VOOR „KOFFTE-EXTRACT". Een vriendelijke lezeres vendt ons het volgend recept voor koffie-extract. zooals dat in de oor logsjaren wel toegepast werd: In een ijzeren of geëmailleerde pan wordt 2]/2 ons basterdsuiker, of gewone witte suiker, op de vrije vlam al roerende donkerbruin gebrand. Daarna wordt 1 ons gemalen koffie toege voegd en nog heel even gebrand. Goed roeren! De aldus verkregen massa wordt met 11/2 L. kokend water gemengd, enkele minuten gekookt en de vloeistof door een doek gefiltreerd. Ongeveer drie a vier theelepels van dit extract, gevoegd bij een kop kokende melk, geeft een smakelijken kop koffie.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10