<8$ Konovalec werd naar Rotterdam „geleid". H Courantenreclame brengt baat KRUSCHEN SALTS Het laatste Jaarverslag van Harold Butler VRffPAG 10 JUNI 1938 H A A R L E M'S DAGBLAD 7 Net reeds geruimen tijd voor hem uitgezet. Politie meent, dat hij geen terrorist was. ,,Bora een vertrouwensman. Het voortgezette onderzoek naar den bomaanslag op den Coolsin- gel te Rotterdam, is thans ge ëindigd. Het is vast komen te staan, naar commissaris Roszbacb ons heeft ver klaard, dat Konovalec, die gedurende de laatste jaren van stad tot stad is geschaduwd, allerminst een terrorist was en dat hij door middel van valsche telefoongesprekken en tele grammen naar Rotterdam is gelokt, waar men een val voor hem had op gesteld. Tevens zijn er alle aanwijzin gen, dat de politieke moord, zooals wij reeds hebben gemeld, is bedreven door een Oost-Oekraïner, die in dienst stond van de Gepeoe. Wat Baranowski betreft, is gebleken dat hij inderdaad waarheid heeft ge sproken, voor zoover hij iets heeft ge zegd. Hij wordt voorloopig nog op het hoofdbureau van politie vastgehouden als ongewenschte vreemdeling, in ver band met enkele nadere informaties, welke nog uit het buitenland worden verwacht. Daarna zal hij hier zijn straf ondergaan voor het binnenkomen in Nederland, zonder in het bezit te zijn van geldige papieren. De reis van de Rotterdamsche inspecteurs van politie, Schoemakers en Bontenbal, is naar wensch verloopen. Men heeft inderdaad een aantal zeer waardevolle inlichtingen ver zameld. Konovalec in bepaalde richting gedwongen. De resultaten van het voortgezette onder zoek zijn, dat is vast komen te staan, dat Konovalec sinds de laatste twee jaar van stad tot stad is gevolgd. Er is een uitgebreid net rond hem gespannen, dat zich uitstrekte over geheel West-Europa tot ver in het Oos ten toe. Het kon niet anders of deze organi satie die tegen hem in het leven was geroe pen moest dan ook tot zijn verderf leiden. Het is zelfs zoo geweest, dat de tegenpartij Konovalec in een bepaalde richting heeft gedrongen, d.w.z. in het bepalen van plaat sen waar hij samenkomsten zou hebben, leid de hij op bepaalde momenten niets, maar werd hij geleid. Er zijn n.l. een aantal tele foongesprekken en telegrammen gevonden die er op wijzen, dat de tegenpartij door mid del van valsche mededeelingen Konovalec inderdaad naar Rotterdam heeft gelokt om hem hier de helsche machine in handen te spelen. Vast staat, dat er geen enkele Ne derlander bij het complot is betrokken geweest en dat ook geen enkele Ne derlander zijn medewerking aan dezen aanslag heeft verleend. Wie echter de telegramman heeft verzonden en de telefoongesprekken heeft aangevraagd, is niet bekend. Het kan Waluck geweest zijn. Maar wie is Waluck? Er heeft in de geschiedenis van de Oekraïne inderdaad een zekere Waluck een groote rol gespeeld maar dit kan niet geweest zijn de man, die Konovalec hier dé helsche machine heeft overhandigd, omdat de leeftijd heele- maal niet klopt. Bovendien behoeft de man, die het projectiel in elkaar heeft gezet, niet vereenzelvigd te worden met den uitvoerder van het helsche plan. Men neemt dan ook aan, dat er niet één man hier zijn medewer king aan het uit den weg ruimen van Kono valec heeft verleend, maar dat er vier of vijf personen in het spel zijn geweest. Eén van de telefoongesprekken met voorop- roep. die de agent met Konovalec heeft aan gevraagd vermeldt echter den naam Kono- valez (met z). Uit het onderzoek dienaangaande is geble ken. dat alleen Oost-Oekraïners den naam zoo spellen, alle anderen schrijven Konovalec of, Konovaletz. Daaruit is af te leiden, dat men wel degelijk te doen heeft gehad met een Oost-Oekraïner een landgenoot van Konovalec, die vermoedelijk in dienst heeft gestaan van de Gepeoe Persoonlijke wraakneming? vy EL houdt men nog rekening met het feit. dat Konovalec is gedood lit persoonlijke wraakneming, want te Weenen en Berlijn is gebleken dat in derdaad de verschillende stroomingen onder de Oekraïners in verschillende Staten geheel tegengesteld zijn ge weest. Onwaarschijnlijk is deze persoonlijke af rekening evenwel in hooge mate, omdat men over verschillende zeer betrouwbare inlichtin gen beschikt, die categorisch ontkennen, dat onderlinge veeten in de Oekraïne op een derge- Bekende Amerïkaansche adverteerders in couranten schijnen daar wei bij te varen. Anders zouden zij ongetwijfeld niet keer op keer hun vertrouwen aan dit reclame medium schenken en zelfs steeds hur budgetten hiervoor verhoogen Good Year verdrievoudigde vorig jaa- zijn budget voor courantenreclame; Pep- sodent plaatste 99 meer regels in cou ranten in 1937 dan het voorafgaande jaar Coca Cola 56 meer; Packard Motor Ca' Cy 75 meer; Westinghouse Electric 76 meer, Colgate-Palmolive 58 meer lijke wijze met helsche machines plegen te worden beslecht. Dergelijke terroristische daden treft men in de beweging niet aan en ook wat den persoon van Konovalec betreft is nergens iets gebleken dat ook maar ooit iets met terrorisme heeft te maken gehad. Bora, de zwijger. in\E rol van Bora (Baranovski) in deze zaak is een zeer mysterieuze. De man, die niets wilde zeggen en op sommige punten vaststaan de gegevens pertinent ontkende, werd direct beschouwd als een hoogst onbetrouwbaar per soon, Later toen hij iets heeft los gelaten, ging men hem meer vertrouwen maar er waren tal van dingan, die toch nog eens aan de werkelijkheid moesten worden getoetst. Ook daarin is thans licht gekomen. Baranovski was namelijk allerminst de koe rier van Konovalec. Dat heeft hij maar ge zegd. om tegenover de politie zijn mond te kunnen houden. Hij is een zeer intelligent per soon. die economie en nog tal van andere vak ken heeft gestudeerd, nadat hij het gymna sium had doorloopen. Baranovski is dan ook zeker van veel meer dingen uit de Oekraïni- sche beweging op de hoogte, dan hij hier wel toegeeft. Hij zwijgt echter eenvoudig, omdat hij bang is. dat hij de volgende man uit de partij is, die door de tegenstanders uit den weg zal worden geruimd. In eigen kringen staat Baranovski bekend, als een man die goed zijn mond kan houden en die zelfs met eigen partij genooten nimmer spreekt over zijn ges tes en de onderzoeken, die hem waren opgedra gen. In de beweging wordt een strenge eed afge nomen om te zwijgen en Baranovski is een man, die desnoods gevangenisstraf of zijn leven waagt, wanneer het gaat om de belan gen van zijn partij te behartigen. Hij is een felle tegenstander van alles wat communisme heet. Hij is ook in verschillende landen uitge wezen en wanneer hij daar eventueel terug keert, staat hem nog gevangenisstraf te wach ten. Voor zoover Bora iets zegt. komen zijn ver klaringen wel met de waarheid overeen Het is echter zeer begrijpelijk, dat hij niet heeft willen spreken, omdat hij er inderdaad heel erg over in de put zit. dat hij het volgende slachtoffer zal zijn. Praag niet bij de zaak betrokken. "O" ET onderzoek heeft uitgewezen, JlJLdat Praag niet bij dit complot is betrokken geweest. De onderhande lingen over geld of de valsche berich ten over belangrijke mededeelingen zijn via Rotterdam aan Konovalec te Berlijn medegedeeld. Daarom is het onderzoek te Praag ook uitgeschakeld en hebben de Rotterdamsche inspec teurs ook alleen te Berlijn en Weenen hun licht verder opgestoken. Konovalec's werkwijze. De werkwijze van Konovalec is gebleken zeer ingewikkeld te zijn geweest. Hij had in alle landen agenten, die elkaar wel oppervlakkig bij schuilnamen kenden, maar die van elkan ders werk en opdrachten volkomen in het duis ter tastten. Een agent uit Oostenrijk wist dus niet alleen op geen stukken na. wat de op- j dracht van een agent in Frankrijk was. maar bovendien waren beiden, wanneer zij nog eens met elkaar in aanraking kwamen verplicht tegenover elkaar de strikte geheimhouding in acht te nemen. Zoo wist eigenlijk alleen het centrale punt: Konovalec van allen, wat er te doen was. Het is daarom begrijpelijk, dat Boranowski niet precies op de hoogte was van de werkzaamheden van den verdachten Waluck. De rol van Waluck. DEZE Waluck is naar men verneemt ver moedelijk een Russisch agent voor Kono valec geweest, die in stilte naar de Sovjets was overgeloopen. In ieder geval moet Kono- valecfcondanks de waarschuwingen van Bara nowski en van zijn echtgenoote dezen Waluck (die ook onder de namen Weimud. Schmidt Weimud of Weimud Schmidt heeft geope reerd) hebben vertrouwd. Het complot is zeer geraffineerd in elkaar gezet en ook het pakketje, dat de helsche machine heeft bevat, was naar Oekrainische trant opgemaakt. Men heeft namelijk nog een stukje karton terug gevonden, waar op een embleem in verschillende kleuren stond. Dit is, naar het oaerzoek in het buitenland heeft uitgewezen, een typische uiting van Oekraini sche volkskunst. Het moet zijn aangebracht geweest op de emballage of op de doos zelf, die het voor Konovalec zoo noodlottige machine- rietje bevatte. Ook is gebleken, dat de bom of wat het ook geweest mag zijn. in geen geval hier in Nederland is vervaardigd, wel is de machinerie zeer waarschijnlijk hier in elkaar gezet. Meer besprekingen in Rotterdam. DE ontmoetingen hier in Rotterdam zijn zeker meer voorgekomen dan alleen op den dag. dat Konovalec om het leven is ge komen. Konovalec zou hier te Rotterdam een bespreking hebben met twee zijner agenten, van wie er een Baranowski was. De ander was eveneens een Oost-Oekraïner, die de be langen in de Sovjet-Unie waarnam. Of deze nu Waluck is geweest, blijft een open vraag. Meestal kwam Konovalec nooit met meer dan één agent tegelijkertijd tezamen. Daarbij was dan echter wel een vertrouwensman van Konovalec aanwezig. Deze vertrouwensman arriveerde echter nooit tegelijk met Kono valec. De vertrouwensman was altijd een per soon, die wegwijs was in het land en de plaats, waar de besprekingen werden gevoerd. In dit geval is deze vertrouwensman Baranowski geweest, die in Nederland en te Rotterdam den weg kende. De besprekingen waren van zeer korten duur. Er werden slechts enkele woorden ge wisseld, instructies gegeven en eventueele pakketjes of schriftelijke bewijzen overhan digd. Precies hetzelfde is thans in „Atlanta" ge- Lijders aan chronische rheumatische pijnen laat niets onbeproefd! Als U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd zonder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Inges. Med.) beurd. De man heeft er dus weer op ver trouwd, dat de bespreking maar luttele mi nuten zou duren en hij kon hem dus rust1.!, het gevaarlijk pakje overhandigen, zoodat hij ruimschoots den tijd had om zich in veilig heid te stellen. In Februari van dit jaar heeft in elk geval zeker een samenkomst met Waluck te Rot terdam plaats gehad. Maar of dit dezelfde man is. die hem den bom heeft overhandigd, staat niet vast Evenmin als de indentiteit van den man, die Konovalec met de herhaal de telefoongesprekken tusschen Rotterdam eenerzijds en Berlijn en Weenen anderzijds naar hier heeft gelokt. Al krijgt de politie dus nog eens den man, die Waluck heet te zijn in handen, dan zal het nog een heele toer zijn om de draden uiteen te halen en vast te stellen, welk aandeel deze Waluck in het complot heeft gehad. Aanvankelijk was men heelemaal niet van meening, dat men hier te doen had met een politieken moord. Men vermoedde met een Duitscher (Novae) te doen te hebben en de eerste verschijnselen leidden tot de con clusie, dat het slachtoffer zelf de explosieve stof had vervoerd, zulks in opdracht van den een of ander. Er is in den beginne rekening gehouden met het feit. dat dit explosief be stemd was voor Spanje en dat de Duitsche tusschenpersoon het slachtoffer was gewor den van de stof, die tijdens het vervoer on tijdig was geëxplodeerd. Dat de zaak plotseling een keer naar een andere zijde nam. is voor de politie zelf een groote verrassing geweest. KAMERPLANTENNEST VeiUq. door- de afaepaste, 9C lUKArwiUlliUU, 50 (tddeüeul) (Adv. Ingez Medj Geen medewerking verleend bij luchtbeschermingsoefening. Groot aantal personen veroordeeld. Voor den politierechter te Assen hadden zich Woensdag een aantal personen te ver antwoorden, die zich tijdens de op 4 April j.l. gehouden luchtbeschermingsoefening niet aan de voorschriften hadden gehouden. Een 32-tal personen, meestal uit Meppel afkomstig en enkelen uit de omgeving stonden terecht. Al deze personen hadden zich des avonds tus schen 9 en half twaalf in welken tijd men zich zonder noodzaak niet op straat mocht bevinden aan deze overtreding schuldig gemaakt. Bij het meerendeel was opzet niet aanwezig en werden zij voor de overtreding tot geldboeten tusschen 15 en 25 subs, even zooveel dagen hechtenis veroordeeld. De per sonen,, die boven f 15 boete kregen, waren minder welwillend tegen het gezag opgetreden. Verdachte C. J. te Meppel, die eenigszins lij delijk verzet had gepleegd werd tot 14 dagen gevangenisstraf veroordeeld, terwijl M. J. eveneens uit Meppel 15 boete subs. 15 dagen hechtenis kreeg opgelegd en bovendien tot 14 dagen gevangenisstraf voorwaardelijk, met een proeftijd vap drie jaar werd veroordeeld. Tegen het echtpaar K. L. te Meppel, dat zich in den verboden tijd op straat had be vonden, omdat zij even een brief moesten De internationale toestand op economisch en spciaal gebied geeft reden tot tevredenheid. Doch wat zal de internationale politiek brengen? Een nieuwe arbeidstaak voor de Internationale Arbeidsorganisatie. (Van onzen Geneefschen correspondent) AROLD BUTLER, de directeur van 't Internationale Arbeidsbureau, die helaas weldra Genève verlaten zal. om in Engeland op rustiger wijze voor de ontwikkeling der sociale politiek te gaan arbeiden, heeft in zijn laatste jaarver slag, dat de Internationale Arbeidsconferentie thans in behandeling heeft genomen weer een heel heldere beschouwing over den tegen- woordigen internationalen toestand en over de toekomstige taak der Internationale Ar beidsorganisatie geschreven. Volgens Butler bestaat er volstrekt geen aanleiding, om zich eenigszins ongerust over de toekomstige economische en sociale ont wikkeling der wereld te maken, wanneer men den tegenwoordigen toestand op economisch en sociaal gebied geheel op zich zelf be schouwt. Weliswaar is het hoogtepunt van het herstel der economische bedrijvigheid, na den gewel digen slag dien deze tijdens de eind 1929 be gonnen wereldcrisis ondergaan heeft, weder overschreden en is na den zomer van 1937 weder een langzame terugwaartsche beweging aangevangen. Doch Butler ziet hierin geen al te verontrustende teekenen voor de naaste toekomst. Hij acht het natuurlijk dat na een opwaartsche beweging ononderbroken sinds vijf jaren eindelijk weder een kleine achter uitgang is ingetreden. Met uitzondering van de Vereenigde Staten van Amerika, waar de daling der economische bedrijvigheid in ver ontrustend snelle wijze is ingetreden en zich voortgezet heeft, is vrijwel overal elders in de wereld de verlangzaming van het economische leven slechts zwak geweest en zwak gebleven. Zij heeft den normalen omvang der periodieke schommelingen, die steeds op een lange periode van herstel volgen, niet overschreden. Alles wijst erop, dat er geen economische re denen bestaan, die de wereld naar een nieuwe ernstige economische crisis, zooals in de jaren 19301933, zouden drijven. Nog grootere reden tot voldoening bestaat er volgens Butler, wanneer men de wereld van sociaal standpunt bekijkt. De werkloosheid is aanzienlijk verminderd, ook al heeft de ingetreden zwakke terugslag in de economi sche bedrijvigheid in de laatste maanden weder tot een bescheiden stijging der werk loosheid geleid; de arbeidersloonen hebben in de meeste landen neiging in de hoogte te gaan( althans wanneer men niet naar 't nominale bedrag kijkt, doch naar hetgeen men voor het loon zal kunnen koopen: de sociale verzekeringen verkeeren in een toe stand van onbetwistbaren bloei en komen in steeds meer landen tot heilzame ontwikkeling Ook de volksvoeding en de .volkshuisvesting worden voortdurend verbeterd en eindelijk dringt hoe langer hoe meer tot de regeeringer door. dat de gelden, die voor sociale doeleinden worden uitgegeven, niet slechts voor de ar beidende massa een zegen zijn, doch tevens een groote economische waarde- hebben, die de geheele volksgemeenschap ten goede komt. Met tal van voorbeelden en statistische ge gevens heeft Butler deze optimistische be schouwing over den 'economischen en so cialen toestand der wereld en de vooruitzich ten op dit gebied voor de naaste toekomst uiteengezet. Doch dan komt een groote, een zeer ernstige „maar....", die ten slotte aan Butler's beschouwingen eerder een pessimis tisch karakter geeft. Want Butler wijst erop, dat helaas de eco nomische en de sociale toestand onmogelijk naar hun juiste waarde kunnen beoordeeld worden zonder rekening te houden met den internationalen politieken toestand. En wan neer men ze van dezen kant bekijkt,' dan worden de vooruitzichten heelt wat somber der. In een wereld, waar de oorlog reeds woedt in het Verre Oosten en in Spanje en waar geheel Europa één groot legerkamp is, waar de vrees voor een nieuwe moorddadige wereld ramp reeds alle geesten beheerscht. daar is het waarlijk niet mogelijk de toekomst, ook niet in economisch en sociaal opzicht, met vertrouwen tegemoet te zien. Butler veront schuldigt zich zelf. dat hij krachtens zijn plicht als directeur van het Internationale Arbeidsbureau de lichtzijden op economisch» en sociaal terrein niet heeft verzwegen. Hij is zich bewust dat menig lezer bij het kennis nemen van deze gunstige beschrij ving van den economischen en socialen toe stand een gevoel van bittere ironie moet heb ben gekregen. Bij menig lezer zal wellicht de vraag zijn opgekomen, of Butler in zijn op timisme misschien de toestanden op een an dere planeet beschreven heeft! Butler zelf is 't met deze critiek zijner lezers volkomen eens en verklaart dan ook ronduit dat er geener lei reden tot optimisme is, zoodra men den economischen en socialen toestand in het licht van de internationale politieke onrust beschouwt! Want zelfs als het niet tot een wereldoor log, die ook het geheele sociale gebouw zou doen ineenstorten, komen zou, dan nog levert de tegenwoordige toestand van politieke on rust reeds heel wat hinderpalen voor verderen socialen vooruitgang op. Meer en meer wordt toch het nationale leven en de werkzaamheid van iederen individueelen staatsburger aan de staatsbe hoef ten met het oog op de mogelijk heid van een oorlog ondergeschikt gemaakt. De individueele vrijheid en de economische expansie worden hoe langer hoe meer ver lamd, doordat iedere staat bovenal in de be langen van zijn nationale verdediging moet voorzien. Enorme geldsommen, die reusach tige weldaden onder het volk zouden kunnen verbreiden, worden voor doeleinden van ver nietiging uitgegeven. De politieke onrust met 'naar financieele lasten begint reeds het so ciale gebouw aan te tasten. Indien deze toe stand nog lang voortduurt, ook al blijft de oorlog achterwege, dan zullen ook de econo mische en sociale toestanden er onder te lijden hebben. Tegenover deze schets van de gevaren, die de wereld tegemoet gaat, wijst Butler op de groote kans op voorspoed die voor de mensch- heid open zou staan, indien zij slechts tot een werkelijken duurzamen vrede zou weten te komen. Reeds in de laatste jaren hebben het hardnekkige optimisme der menschheid en de geweldige economische expansiemogelijkhe den, ondanks de toen reeds bestaande poli tieke onrust de wereldcrisis weten te overwin nen en een onvermoed snel herstel der econo mische bedrijvigheid teweeg gebracht! Hoe groot zou de toeneming der menschelijke wel aart in 'n tijdperk van internationalen vrede en vertrouwen kunnen worden! De taak der Internationale Arbeids organisatie. Tl) EZE beschouwingen over den algemeenen internationalen toestand hebben direc teur Butler echter niet ervan kunnen weer houden in zijn laatste rapport aan de Inter nationale Arbeidsconferentie ook nog iets over de toekomstige taak der Internationale Arbeidsorganisatie te zeggen. Twee wijzigin gen geeft hij vooral in overweging. In de eerste plaats zal de Raad van Beheer van het Internationale Arbeidsbureau zich meer en meer bewust moeten worden van de toenemende belangstelling voor de Interna tionale Arbeidsorganisatie in de niet-Euro- peesche staten. In steeds grootere mate zal men dus ernaar moeten streyen den toestand der arbeiders in die landen te verbeteren, na dat tot dusverre de meeste bemoeiingen voor al voor de Europeesche arbeiders van belang waren geweest. In de tweede plaats zal de Internationale Arbeidsorganisatie moeten inzien, dat zij een nog veel ruimere taak heeft dan door tech nische conventies bepaalde sociale verbeterin gen voor den werkenden man te verzekeren. De Arbeidsorganisatie zal. nu reeds meer dan 60 internationale conventies zijn aangeno men en door veel staten zijn geratificeerd, dit meer technische werk met wat minder ijver moeten voortzetten en zich aan de behande ling van groote sociaal-economische vraag stukken moeten zetten, die niet door de en kele aanneming van een conventie tot oplos sing kunnen gebracht worden. Butler heeft hier het oog op het verhoeden van het uit breken van nieuwe ernstige vermeerderingen van werkloosheid door het tijdig beramen van plannen voor openbare werken, op de verhoo ging van den levensstandaard der volks massa's in alle landen, op de organisatie van landverhuizing voor kolonisatiedoeleinden naar Zuid-Amerika, enz. Een groote taak staat hier de Internationale Arbeidsorgani satie te wachten. Butler eindigt met het uitspreken van zijn vertrouwen, dat als de wereld voor een nieu wen oorlog bespaard zal bleven, het voort bestaan der Internationale Arbeidsorganisa tie verzekerd zal blijven. Want hieraan zal steeds behoefte blijven bestaan, zoolang ..een beschaving zal voortduren, gegrond en op den gemeenschappelijken wensch naar verbetering van het loi der groote massa's der menschheid". B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Een halve eeuw geleden Uil Haarlem's Dagblad van 1888. 10 Juni: Donderdag werd ingewijd het in de Meesteriottelaan staande nieuwe ge sticht voor lijders aan vallende ziekte, „Sarepta" genaamd. Dr. E. Barger, van Amsterdam, voorzitter van het bestuur, hield een toespraak en bracht later ook zijn dank aan den architect, den heer A. van der Steur Jr. en aan de aan nemers. de heeren Ziere en Van Amstel. te Heemstede.' Het koor der verpleegden ueed nu en dan een Psalm hooren. Ook spraken nog de heeren Looman. van Amsterdam en de heer Creutzberg. directeur der stichtingen. Het gebouw is in alle opzichten flink ingericht en uitnemend geschikt voor het edel doel. dat de stichters ervan be oogen. Deze verdienen een woord van oprechte hulde. posten, werd de zaak tot de volgende week aangehouden, voor het hooren van nadere getuigen. De politierechter deed eveneens uitspraak in de zaak tegen K Ehoofd eener school te Amsterdamscheveld, omdat hij op den vierden April tijdens de oefening zijn woning niet voldoende tegen uitstralend licht had afge schermd. De politierechter achtte niet be wezen. dat verdachte zich opzettelijk aan een overtreding had schuldig gemaakt en veroor deelde hem tot 10 subs. 10 dagen hechtenis. W. K. te Annerveenschekanaal, die zich niet op tijd had aangemeld bij zijn groeps commandant werd conform den eisch tot 10 boete subs *10 dagen hechtenis veroordeeld. Jongeman door electrischen stroom gedood. Donderdagmiddag is te Zuid-Scharwoude de 22-jarige P. Kardinaal uit Noord-Schar- woude bij sloopingswerkzaamheden aan een oude schuur, in aanraking gekomen met den electrischen stroom. De man was onmiddel lijk dood EXAMENS. RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZER (ESSEN) TE HAARLEM. Eindexamen 9 Juni. Geëxamineerd 6 candi dates Geslaagd de dames: E. C. Breet, M. Brinkman. A. Gerbranda en C. E. Gottschal. Doel en werkwijze van het Economisch Instituut voor den Middenstand. Gisteravond hield de heer J. van Altena Czn.. chef en enqêteur van het Economisch Instituut voor den Middenstand te 'sGraven- hage een lezing over de werkwijze van dit instituut, voor de leden van de Haarlemsche Handelsvereeniging. Nadat de voorzitter van de Handelsver eeniging, de heer W. B Lasschuit de aanwe zige leden in de zaal van Brinkmann aan de Groote Markt had welkom geheeten en den spreker had ingeleid begon de heer Altena met een inleiding tot de kern van zijn onder werp. Spr. achtte de mentaliteit van het publiek, vergeleken bij den toestand van 50 jaren ge leden, zeer veranderd. Er is verandering ge komen in de besteding van de koopkracht. De winkelier moet tegenwoordig ook harder werken om eenzelfde kwantum te bereiken dat hij vroeger met minder moeite afzette. De middenstand wordt door het publiek be schouwd als te verminderen in beteekenis en stand. Ook in de productie zijn groote veranderin gen gekomen. De maximumprestatie, die in de productie wordt bereikt, speelt in de distributie echter nog geen rol van beteekenis. Door het merkartikel werd de winkelier een massadistribuant. Op het moment dat de fabrikanten van merkartikelen de winstmarge aan den win kelier gingen voorschrijven verloor de mid denstander zijn onafhankelijkheid. De middenstander is door de veranderin gen, die zich in de laatste 50 jaren hebben voltrokken in moeilijkheden gekomen en moet zich derhalve aanpassen aan de reali teit van het heden. De middenstanders moe ten met een plan werken. De bedrijfspolitiek der middenstanders lijkt nog teveel op een lappendeken, indien men deze vergelijkt met andere bedrijfsmethodes. Er moeten vragen beantwoord worden. O.a. hoe moet mijn boekhouding worden inge steld? Hoe moet mijn klantenwerving plaats hebben? Kennen wij aan de hand van gegevens de prestaties van het personeel? Wil men als middenstander zich staande houden dan zal men moeten komen tot col lectieve samenwerking. De middenstand zal alleen blijven indien hij blijft de beste voorziening in de behoefte. Eiken dag moet de middenstander zich op het hoogste instellen. Spr. ging vervolgens over tot de bespreking van het economisch instituut voor den middenstand De Kamers van Koophandel door het heele land subsidieeren dit instituut, dat als een gevolg van het z.g.n. kruideniersrapport der regeering is opgericht. Het instituut neemt een deel van de taak waar, die is opgelegd aan elk van de Kamers van Koophandel afzonderlijk. Want voor een plaatselijke Kamer is het onmogelijk behoor- 'ijke gegevens over den middenstand in het algemeen te verzamelen. Daar is een apart instituut voor noodig. En dat is het onder havige. De enquêteurs die het instituut noodig heeft, moeten worden opgekweekt. De organi satievorm bestaat, uit een Raad van Beheer, samengesteld uit representatieve personen, een commissie van bijstand, commissies van advies, en 12 enquêteurs. Het samenstellen van bedrijfsstatistieken vormt het belang rijkste werk. Spr. deed in verband met het werk van het Instituut een beroep op de middenstanders om gesplitste onkosten te noteeren. Spr. achtte het nut van bedrijfsstatistieken voor vergelijking van de bedrijven onderling voor de middenstanders van groot nut. De mid denstand werkt echter nog niet genoeg mee, aldus spr., terwijl hij er toch veel van pro fiteert. Aan de hand van statistieken toonde spr. aan dat de verschillende methoden van be drijfspolitiek verschillende economische re sultaten bewerkstelligen. Spr. toonde ook aan dat de bedrijfsstatistieken voor de vakacties van belang zijn. De voorzitter, de heer W. B Lasschuit, dankte spr voor zijn lezing. Daarna was er nog gelegenheid tot het stel len van vragen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11