Haarlem's Dagblad WANDGEDIERTE Het Mooie Land. Bruin worden. Algemeene vergadering van Bloembollencultuur. VAN BREEMEN'S ANTHRACIET VOORJAARSPRIJZEN Het belangrijkste 55r Jaargang No. 16862 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgavenen Algem. Drukkerij N.V, Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Maandag 13 Juni 1933 Abonnementen per week f0.25. p. rnnand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes xie rubriek. Er is Zaterdagmiddag een aardschok in ons land gevoeld en als ik ons deftigste dagblad, verschijnend in een onzer on-deftigste steden, de Nieuwe Rotterdamsche Courant, erop na lees, voel ik dat zooiets eigenlijk niet te pas komt. Ieder zijn deel. Tot ons deel behooren aardbevingen niet. Dat zijn natuurverschijn selen die Japanners, Amerikanen, Italianen en zoo voor hun rekening moeten nemen. Wij hebben de lage landen beneden de hooge waterstanden en de vreemdelingen zien ons bezorgd aan en begrijpen niet dat we er rus tig bij slapen. Wij maken wat luchtige opmer kingen over onze vertrouwdheid met het wa ter en de waterbouwkunde waarvan 99 pCt. onzer gelukkig niets weten en zeggen nog het een en ander over watersnooden en gaan weer even gerust slapen. Die 1 pCt., die het wèl weten, hebben den boel immers goed voor elkaar. Maar Moeder Natuur moet ons, de stille-helden-beneden-zeeoppervlak die Ja panner en Italiaan en Amerikaan in ons zien, niet gaan tergen met hun aardbevingen. Dus nemen wij het op als een kleine vergissing in haar administratie en rekenen erop dat zoo iets zich niet herhalen zal, zeker niet in erger mate. Dit voorjaar heeft mij weer eens het voor recht geschonken van buitenlandsche gasten, die rondgeleid moesten worden, wien Holland moest worden getoond. Zij zijn een voorrecht om vele redenen. Niet alleen omdat men flink tegen hen kan doen over al dat water waar mee men zoo vertrouwd 'is, niet alleen omdat men zijn vreemde talen kan opfrisschen, het geen Inderdaad heel prettig en nuttig is, maar ook omdat zooveel plekjes in het mooie Holland bezocht worden die alweer jaren on bezocht waren gebleven en omdat al die be wondering van de buitenlanders weer eens versch doet beseffen hoe mooi ze toch wel zijn, hoe waarlijk prachtig en van eigen ka rakter heel dit land en water van Holland in de lente zijn. Er zijn eigenlijk altijd weer ontdekkings reizen in te maken. Er is veel dat nieuw voor mij bleek, na jaren. En, ik herinner mij vroe gere vernieuwingen. Begint men het al dieper te doorschouwen en te genieten naarmate men ouder wordt? Is het dat? Of verinnigt Herinnering al die kleurenpracht, al die zil veren schittering van watervlakten, al die in timiteit van dorpjes met speelgoedhuisjes- met-bruggetjes-ervoor, van ouderwets-vriende lijke landlieden die een stillen groet brengen. zoomaar, al weten ze heelemaal niet wie we zijn, en al is er niets voor hen aan te verdie nen? De vreemdelingen zijn stil van bewondering voor al de kleur, al de schittering van een Braassemer Meer waarop kleine zeiljachten voortstreven in een speelsche bries en de kleine golven wit kuiven tegen hun boegen. Ook voor al de bloemen. Overal tuinen vol mooie bloemen. „Dat is niet zoo bij ons", zeg gen zij en hun belangstelling mindert ziender- oogen zoodra ze op onze groote auto-strada's komen, waarop we toch nog trotseh zijn, want ze zijn zoo modern en maken het kleine land toch grooter? Het doet ook hierin mee. Maar dat kennen de vreemdelingen wel. „Breed, groot" zeggen ze hoogstens, om ons een plezier te doen. Maar een wandeling door het Kaagdorp. met zijn ééne smalle slingeren de weggetje tusschen oude huisjes en nieuwe zomeroptrekjes door, met zijn prachtige door kijkjes op de Plassen en alweer: zijn bloe men, baart geestdrift. Ook is het zoo wonderlijk per auto op een handpont te lijden, die maar één auto bergen kan, en overgezet te worden over de Ring vaart door een man die wrikt met een houten klos op een staaldraad. Die landwegjes, waar op gestopt moet worden op de berm om een „tegenligger" te laten passeeren hebben toch oneindig veel meer bekoring dan alle groove auto-renwegen bij elkaar. „Jammer dat jullie die dingen ook hebben moeten aanleggen, met al die bulten-van-viaducten". zegt een vrien delijke stem „from abroad". En onze steden hebben veel moois, veel interessants, maar het zijn toch ook maar stedenveel grooter is de warme bewondering voor Rijnsaterswoude en Leimuiden. Dat zijn dan ook wel prachtige dorpjes; kent u ze nog?ik was er zoolang niet geweest en toen ik aan Amsterdam's Plan Zuid dacht en aan de Haagsche van Alkemade-laan met al die nieuwe flatgebou- wen, dacht ik: hoe is het mogelijk en wat is daar nou voor moois aan. Het Mooie Land vooral boeit. Ik heb het weer geleerd. Onze nieuwe Boschbaan en ons vergroote Stadion zijn ook lang zoo interes sant niet als de Oude Rijn bij Alphen, waar Hollandia Zaterdag juist haar ouderwetschen. onopgesmukten roeiwedstrijd hield op die onzuivere kromme baan vol piketten omgeven door natuur en landelijkheid en sportjongens en meisjes in veelkleurige klee- dij, telkens bij dichte groepen overgezet in wankelie roeibootjes. Bloemen, vlaggen, strijd, geestdrift in het echte oude Holland waar geen strada's zijn en autorijden over smalle ophaalbrugjes temidden van fietsers-gewe- mel nog een soortement van kunst is Dan weer de wijde verten en de stralende zon tegemoet. Ja, het is een mooi land. R. P. Nu de zon weer fel kan branden. Is de wensch van 't bleekgezicht, Hier en elders in den lande Op een bruine huid gericht. Laat u niet te heftig braden, Op gezicht en been en arm. Als ik u als vriend mag raden, Want dat leidt tot brandalarm. Zooals men met mate waai-lijk Overal mee om moet gaan. Zoo is het ook zeer gevaarlijk T' erg in 't brandpunt te gaan staan. Wie de maat niet weet te achten. Op de hei en op het strand. Heeft het risico te wachten. Dat hij meer dan vingers brandt. Met de zon valt niet te spotten. Velen hebben al beleefd. Dat, als alles, zij tenslotte Ook haar schaduwzijde heeft. 't Is een feit dat men het land heeft. Op een zondag als nadien, 't Zonlicht zóó vuurrood gebrand heeft, Dat het er „bruin" uit gaat zien. Langzaam aan komt ook in orde, Als ik het zoo zeggen mag, Neem den tijd om bruin te worden, Ook dat gaat niet in een dag. P. GASUS. WEEKBERICHT Coöp. Vooruitgang U.A., Haarlem. ROOMBOTER, per pond 73 ets. SUIKER, per pond 22 ets. LIMONADE, per flesch 33 ets. BESSENSAP, per flesch 12 ets. BAK- EN BRAADVET, per pond34 ets. SLAOLIE, per flesch a 6 maatje45 ets. ZALM per 1/1 blikje 24 ets. ZALM per 1/2 blikje 14 ets. MET DIVIDENDBONS. (Adv. Ingez. Med.) Amerikaansche oorlogsschepen blijven op de Jangtse. Afwijzend antwoord op het voorstel van Tokio. SJANGHAI, 12 Juni. Namens de Vereenigde Staten heeft Yarnell. de Amerikaansche vlootcommandant In China, bij monde van het consulaat in een scherp gesteld antwoord af wijzend gereageerd op het verzoek aan de Amerikaansche en andere re geeringen, oorlogsschepen te verwij deren van de Jangtse boven Woehoe. De Vereenigde Staten, aldus dit antwoord, behouden zich het volste recht en de volle dige vrijheid voor zich daar op te houden, waar Amerikaansche burgers in gevaar zijn. Ook wees hij het voorstel der Japansche vlootautoriteiten af, volgens hetwelk de Ame rikaansche oorlogsschepen rood of in een an dere kleur geverfd worden. De Amerikaan sche oorlogsvaartuigen, aldus Yarnll, zijn op de geheele Jangtse wit geschilderd en groote geschilderde Amerikaansche vlaggen zijn op de dektenten aangebracht. Op eenige duizenden voeten hoogte moet iedere piloot ze kunnen zien en herkennen. Tenslotte liet Yarnell nog een scherpe waarschuwing hooren: „Er is geen sprake van, dat de waar schuwing van de Japansche vloot Japan ook maar in het minst ontheft van de verant woordelijkheid voor schade of verwonding, toegebracht aan de oorlogsschepen of on derdanen van de Vereenigde Staten". Wel zullen de Chineesche en Amerikaan sche autoriteiten in kennis gesteld worden van de bewegingen der oorlogsbodems in de gevaarlijke zones om onnoodig gevaar te voorkomen. (United Press). CRICKET. DE TESTMATCH ENGELAND—AUSTRALIë. De stand van de testmatch was heden om 12.40 uur Engelsche tijd Australië 196—6 Ward werd voor 2 door Fames gebolwd en Hessett door Hammond in de slips op Wright, gevangen. Met de score op 194 nam Wright ook Badcock's wicket voor 9. De heer B. Ponstein, voorzitter van den Alge- meenen Nederlandschen Typografen Bond. legde gistermiddag in aanwezigheid van 2400 typografen, die het eerste lustrum van de C. B. V. vierden, een krans aan den voet van het standbeeld van Laurens Jansz. Coster op de Groote Markt. Men lette op den Colorado-kevcr. Reeds vrij ver ons land binnengedrongen. Eenige dagen geleden werd de Colo- rado-kever op een afstand van onge veer 12 K.M. van de Belgische grens in ons land waargenomen. Thans is echter gebleken, dat de kever op een paar plaatsen veel verder in ons land is doorgedrongen. Daarom wordt thans allen telers van aard appelen, land- en tuinbouwers, zoowel als particulieren, die een hoekje aardappelen hebben in de geheele provincie Zeeland, N. Brabant en Limburg en verder in de zuide lijke helft van Zuid-Holland, Utrecht en Gel derland, dringend aangeraden nauwkeurig te onderzoeken of de gele colorado-kever met de tien zwarte strepen op de dekschilden in hun gewas voorkomt, of wel vreterij daarin waar genomen wordt, die op de aanwezigheid van kevers of larven kan duiden. Er zullen zeer waarschijnlijk nog maar weinig kevers gevon den kunnen worden. Maar het gaat er juist om, deze weinige te vinden, om te voorkomen dat zij zich plaatselijk gaan vermeerderen en een z.g. haard gaan vormen, wat voor ons land nog veel gevaarlijker zou zijn. Van elke vondst of verdenking van de aanwezigheid van den kever moet aangifte gedaan worden ten ge meentehuize, opdat de noodige maatregelen voor uitroeiing genomen kunnen worden. Onrust in den dierentuin. Naderende aardschok bracht nervositeit teweeg. De aardschokken welke zich in België heb ben voorgedaan, hebben aanleiding gegeven tot interessante waarnemingen, welke gedaan zijn door den eigenaar van den dierentuin te Berchem. Eenige minuten voordat het ver schijnsel ontstond, gaven sommige dieren dui delijke teekenen van ongerustheid. De leeuwen brulden niet meer op hun gebruikelijke wijze. Hun geluid kreeg een klagenden klank. De pauwen uitten abnormale klanken, in plaats van hun gebruikelijken scherpen kreet. Alle runderen, rhinocerossen, bizons, antilopen, ga zellen en herten draaiden in het rond en druk ten hun kop tegen het hekwerk, alsof zij zich in veiligheid wilden stellen. De eigenaar van den dierentuin meende, dat een der beesten ontsnapt was en riep zijn personeel bijeen, om de angstige dieren tot kalmte te brengen. Op dat oogenblik werd de aardschok gevoeld en terstond kwamen de beesten tot rust. Merkwaardig is. dat alleen de katachtige en de runderachtige dieren het verschijnsel van te voren schijnen te hebben gevoeld, terwijl bijv. de beren en apen geen enkel teeken van zenuwachtigheid vertoonden. Verhooging monopolieheffing op aardappelen weer uitgesteld. De minister van Economische Zaken heeft op grond van de huidige aardappelpositie be sloten, de verhooging van de monopolie-hef fing op den invoer van aardappelen (van 3 op 5 ct.) eerst te doen ingaan op 20 Juni 1938. De Aardbeving. Ook in Haarlem en Omstreken gevoeld. Zaterdagmiddag tegen half een werden wij opgebeld met de mededeeling dat men een trilling van den grond had waargenomen. Was er iets bekend van een aardbeving of was er in de nabijheid een ontploffing geweest? zoo werd ons gevraagd. Het opmerkelijke was, dat wij op onze bureaux in de Groote Houtstraat en aan het Zuider Buiten Spaarne niets bemerkt hadden. Uit vele telefonische opgaven bleek ons, dat de aard trilling op ver schillende punten in onze stad is waargeno men, evenzoo in de omstreken. Hier en daar duurde het enkele seconden. Op enkele plaat sen was het zoo erg dat menschen die op hun stoel zaten heen en weer werden geschud. Een patiënt die bij een tandarts zat zag de in strumenten bewegen. Bij de informaties kwam eenige zenuwachtige spanning tot uiting. Een lezer vreesde zelfs, dat er iets met de fundeering van zijn huis niet in orde was. Onmiddellijk hebben wij een onderzoek ingesteld. Reeds om half een konden wij op onze nieuwsborden mededeelen. dat de grond- trilling haar oorzaak vond in een aardbeving waarvan de kern buiten ons land lag. De tril ling was in verscheidene plaatsen van ons land waargenomen. Blijkbaar het sterkst in Den Haag. In den loop van den middag wer den de verdere bijzonderheden over deze aardbeving op onze nieuwsborden bekend ge maakt, ook de ongelukken die in België ver oorzaakt waren. Men zie daarover pag 3. De dure aardappelen. Werkloozen vragen aan B. en W. van Haarlem een duurtetoeslag. De Onafhankelijke Nederlandsche Ver eeniging voor Werkloozen te Haarlem, heeft een brief aan B. en W. van Haarlem gezon den., waarin gezegd wordt, dat door de specu latie met de nog in het land aanwezige oude aardappelen en door het feit, dat de invoer van buitenlandsche aardappelen door hef fing van zware invoerrechten wordt bemoei lijkt dat prijs der aardappelen zoo sterk ge stegen is, dat die door werkloozen onmogelijk te betalen is. Daarom wordt gevraagd aan de werkloozen 'ijdelijk een aardappelen-duurtetoeslag te °rleenen, bij voorbeeld van 7 pet. van het eunbedrag. Wij teekenen hierbij aan. dat de gemeente .et zelfstandig den steun mag verhoogen. Een duurtetoeslag kan alleen gegeven worden als de rege^rine daartoe machtiging geeft. Dr. A. J. Verhage verdedigt de motie van het Hoofdbestuur. Hedenmiddag hield de algemeene vereeni ging voor Bloembollencultuur een buitenge wone algemeene vergadering in het gebouw van den H. K, B, in de Tempeliersstraat waar o m. de bekende motie van het hoofdbestuur betreffende de medewerking aan de van over heidswege opgelegde saneringsmaatregelen werd behandeld De algemeene voorzitter dr. J. A. Verhage sprak een kort openingswoord. Hoewel de algemeene vergadering, die om streeks een jaar geleden gehouden is. zich te gen de saneering heeft uitgesproken. welke uitspraak door het hoofdbestuur ter kennis van de Regeering is gebracht en bij herhaling is verdedigd heeft de Regeering toch maat regelen opgelegd, aldus dr. Verhage. Het hoofd bestuur zou zich niet verantwoord achten wan neer het niet zou meewerken aan de uitvoe ring dier opgelegde maatregelen, omdat het dan de belangen der leden niet voldoende kan behartigen. Enkele leden hebben hierop in de vorige al gemeene vergadering critiek uitgeoefend. Cri tiek, die organisatorisch niet op de juiste wijze naar voren werd gebracht, daar deze via de afdeelingsvergaderingen in de algemeene ver gadering had moeten komen. Ik heb hun ech ter die gelegenheid niet willen onthouden om te voorkomen, dat de indruk gevestigd zou worden, dat het hoofdbestuur bang zou zijn voor critiek op een standpunt, dat het zelf met de grootst mogelijke meerderheid het eenig juiste acht. Het resultaat is de vandaag te houden ver gadering, waarin de vereeniging een uitspraak zal doen over de vraag, of het hoofdbestuur moet medewerken aan de uitvoering der opge legde maatregelen. Het zij nog eens herhaald, dat men zich hiermede in geenerlei opzicht over de wenschelijkheid van het al dan niet voortbestaan der saneeringsmaatregelen uit spreekt. Ook geeft men het hoofdbestuur door het aannemen dezer motie geen blanco man daat; pi en verhindert er slechts door. dat bij de uitvoering der maatregelen onze vereeniging geen invloed zou hebben. Ik wil niet vooruitloopen op de beslissing, die deze vergadering zal nemen. Ik wil slechts het vertrouwen uitspreken, dat het peil der bespre kingen hoog gehouden zal worden en dat ieder er toe zal medewerken om deze vergadering een waardig verloop te doen hebben. Ter ver mijding van een te langen duur der vergade ring zal de spreektijd van een ieder beperkt worden tot tweemaal tien minuten: ik verzoek eventueele sprekers met aandrang, in het be lang van 'n goed verloop der vergadering, met deze beperking rekening te houden. Daar het nog slechts ongeveer twee maan den geleden is dat een algemeene vergadering is gehouden, bij welke gelegenheid ik uitvoerig gewezen heb op den onzekeren wereldtoestand, zij het mij veroorloofd in dit openingswoord kort te zijn. Temeer omdat in dien toestand nog weinig verandering is gekomen. De .poli tieke spanningen leiden in veel en veel ern stiger mate dan economische factoren, tot een druk op het zakenleven, waardoor wij echter niet te pessimistisch mogen worden. Wij moe ten rustig voortgaan met ons bedrijf, in af wachting van tijden die ons hopelijk meer rust zullen geven.Wij kunnen daartoe medewer ken door onderlinge meeningverschillen te be spreken in een sfeer van vertrouwen en weder - zijdsche waardeering, en door den geest van wantrouwen en strijd, die de laatste jaren over het bloembollen vak vaardig is geworden, spoedig naar het verleden te verbannen. Dit is een factor, die wij zelf in de hand hebben. Minder verdeeldheid zou, ook al blijven mee- ningsverschillen bestaan, slechts kunnen strek ken tot heil van het bloembollenvak. In zijn rede herdacht de heer Verhage nog de overleden leden, de heeren J. Polderman, in leven secretaris van het Bloembollensurplus- fonds, L. van Til Lzn., die bestuurslid der Ned. Gladiolus vereeniging en lid van de Nat. com missie voor gladiolussen was en de heer Oster- mann. Vreeselijkc daad in vlaag van verstandsverbijstering. Drie kinderen het slachtoffer. DEN BOSCH, 13 Juni. Zondagavond heeft te Casteren in de gemeente Hoogeloon, de vrouw van den landbouwer S. in een vlaag van verstandsverbijstering getracht haar vier kinderen het leven te benemen. Omstreeks zes uur heeft zij de kinderen, drie meisjes van drie, vier en vijf jaar, en een jongetje van zes jaar, in een waterput achter de woning gegooid. Op het geschreeuw der kinderen snelden buren toe. Zij slaagden er in het jongetje van zes jaar te redden. Toen de drie andere kinderen uit de water put waren opgehaald, moest een intusschen gearriveerde geneesheer bij de meisjes den dood constateeren. De vrouw is voorloopig op gesloten. Felle brand in Lettische stad. Ludsen voor een derde deel in dc asch gelegd. RIGA. 12 Juni. De stad Ludsen in Oost- Letland niet ver van de Russische grens ge- 'egen, is gisteren geteisterd door een brand, zooals Letland nog niet gekend heeft. Onge veer een derde der stad, 212 huizen, zijn vernield, waaronder 17 openbare gebouwen, twee kerken, de kazerne van een regiment infanterie, bestuurs- en politiegebouwen. Meer dan honderd menschen hebben ver- vondingen opgeloopen. Sommigen zijn ern- "ig gewond. Het aantal dakloozen bedraagt ".eer dan 2000. In de verwoeste Roomsch- 'atholieke kerk zijn vele kostbare schilde- ijen en andere voorwerpen verloren gegaan De brand schijnt in een bakkerij ontstaan te zijn. Het woord is aan Shakespeare: Het geluk is een parfum; icij kunnen het niet over een ander uitstorten, zonder dat er eenige druppels op ojis zelf vallen. 'jWi Aooqjiha. ealöhLseAe. ■uKzahda. (Adv. Ingez. Med.) EEN KI3KER VAN ZEISS of een ander merk KEIP heeft het. GROOTE HOUTSTRAAT 157. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Am sterdam voor het doet. ex. in de geneeskunde de heeren A. Verheugt,, A. J. M. v. d. Heuvel, H. W. M. de Jong en A. J. E. Hurkens; voor het doet. ex. in de Germaansche taal en letter kunde (Duitsch) de heer J. M. M. Aler; voor het cand. ex. in de economie de heer D. van Riesen ÉlÉiHliè-u De ..Juliana-Bernhard-bank" in het Park Ie Voorburg is Zaterdag officieel onthuld en aan de gemeente overgedragen. Tijdens de plechtig, heïd Wij garandeeren U ABSOLUTE VERDELGING onder geheimhouding en schriftelijke garantie. Zuiveringsonderneming „RADICAAL", GEN. CRONJcSTRAAT 135 - TELEF. 11657. (Adv. ingez. Med.) HEDEN: 12 PAGINA'S Bij een feilen brand in een Lettische stad zijn ruim 200 huizen verwoest. 1 Amerikaansche oorlogsschepen zullen op de Jangtse blijven. 1 Zaterdagmiddag zijn in een groot deel van ons land aardbevingen gevoeld. 3 Aardschokken hebben in Bclgic slachtof fers gecischt. 3 Dc derde verkiezings-Zondag in Tsjccho- Slowakije. 4 Franco's troepen hebben Albocaser bezet. 4 Vierentwintighonderd typografen te Haar lem bijeen. 4 De Ruytcr heeft een nieuw record geves tigd op de 1000 M. hardloopen. 5 ARTIKELEN, ENZ. K. P.: liet mooie land. J. B. Schuil: Door inspanning uitspanning, u De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op 2

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1