Om de schatten van de Lutine. EENACTERS. MAANDAG 13 JUNI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD ir —4 Bekende deskundige acht kans op succes zeer groot. Er kwam een man uit Texel naar Terschel ling, die een bijzondere belangstelling aan den dag legde voor de poging om door mid del van den tinbaggermolen Karimata de Lutineschat te lichten. Het was de heer Dros, de vroegere directeur van de Stoombooton derneming Texel, die vele jaren met de firma Doeksen samenwerkte en wiens firma reeds in de tachtiger jaren van de vorige eeuw op de Terschellingergronden met zand zuigers en duikers heeft gewerkt om te trachten het raadsel van de Lutineschat te ontsluieren. Het was de vader van den heer Dros. die er voor het laatst in slaagde een ge deelte van de lading van het goudschip naar boven te brengen. De heer Dros. die de meeste bescheiden, welke op de Lutine betrekking hebben, in zijn bezit heeft, heeft als weinig anderen ervaring in de bergingspogingen op de Terschellinger gronden, daar gedurende een achttal jaren onder zijn leiding verschillende bergingspo gingen zijn ondernomen. Wij spraken den heer Dros kort na zijn aankomst op Terschelling. Hij toonde zich weinig enthousiast over de poging van de Ka rimata. „Jaren en Jaren hebben wij er gewerkt" vertelde hij ons „en wij weten precies hoe de zaken er voorstaan. Wij hebben sterke zandzuigers in werking gesteld en we zijn precies op de plek van de Lutine geweest, waar we o.m een groot kanon hebben op gehaald. Maar goudstaven hebben niet ge vonden. Ik ben overtuigd, dat ze er nog zijn. maarhet is haast onbegonnen werk ze omhoog te brengen. U moet vooral niet uit het oog verliezen, dat het weer een groote rol speelt. Op de Terschellingergronden kan men alleen bij goed weer werken". Volkomen ommekeer. Dat was het oordeel van den heer Dros, voor hij een bezoek aan de Karimata bracht, waar hij met den heer Doeksen geruimen tijd vertoefde. Wij spraken hem na dat bezoek opnieuw en toen bleek de meening van dezen bij uitstek deskundige volkomen veranderd te zijn. „Ik ben nu van een geheel andere opvat ting" zeide hij. „Nu ik de Karimata heb ge zien is het mij duidelijk geworden, dat alle vorige pogingen niets waren bij deze vergele ken. De Karimata is een geweldige machine, welk ik beslist in staat acht den goudschat te lichten. Het allergrootste voordeel is, dat de Karimata naar mijn overtuiging slechts in geringe mate van de weers-omstandigheden afhankelijk is. Wanneer deze poging niet lukt, kan men wel voor goed ophouden. Als de Karimata niet in staat is den schat naar boven te brengen, zal niets meer lukken. Men had den molen wel speciaal voor dit doel kunnen bouwen, zoo voortreffelijk werkt hij. De verzonken schat. „En toch", vervolgde de heer Dros, is er kans, dat men niets vindt, ook al wordt de plek. \yaar de wrakstukken van de Lutine, die nog maar ten deele in tact zijn, liggen, geheel afgebaggerd. Ik ben beslist van mee ning, dat er zich werkelijk nog voor mil- lioenen op den zeebodem bevinden. De Lutineschat is echter als volgt van het zware soortelijk gewicht van goud zeer diep weggezonken. Men heeft aangenomen, dat de goud- en zilveren staven vermoedelijk dooi de dikke zandlaag zijn gezonken en thans op den kleibodem rusten. Het is zeer w moge lijk, dat het goud door dij vrij dunne klei laag is gezonken. Is dat het geval dan wordt het raadsel van de Lutine nooit opgelost, want uit de onderzoekingen is gebleken, dat onder de klei weer zand volgt. Als het goud en zilver in die laag belandt, is het voor goed verloren Zoo diep kan niemand baggeren. Daar over weten wij echter niets. In elk ge val is er een groote kans, dat de staven niet door de klei zijn gezonken en dan ben ik er vast van overtuigd, dat de Karimata ze zal vinden". Geruchten. Zoodra de Karimata is beginnen te werken hebben allerlei geruchten op Terschelling de ronde gedaan over de voorwerpen, welke zijn opgehaald. Zoo werd Zaterdagmorgen verteld dat een stuk koper werd gevonden, welke af komstig zou zijn van het beslag van de kisten, waarin het Lutine goud zich heeft bevonden. Dit is louter fantasie, maar toch werd het gepubliceerd. De waarheid is, dat een klein koperen plaatje tusschen de schelpen werd aangetroffen, welk plaatje naar alle waar- schijnlijheid niet in de Karimata afkomstig is. De kanonskogel en de koperen spijkers, welke zijn gevonden, zijn inderdaad van de Karimata. De spijkers dragen het merk, dat op alle onderdeelen van de Lutine aanwezig- is, n.l. een hanepoot! Ministerieel bezoek. Er bestaat ook in regeeringskringen be langstelling voor het werk van de Karimata. Zaterdagmiddag arriveerden per eentra sa lonboot ..Noord Nederland" op Terschelling de Minister van Koloniën, de heer Chr. J. I. M. Weiter en oud-minister De Graaff. In Ter schelling stapte men over op de sleepboot Stortemelk II. waarop naar de Karimata werd gevaren. Het gezelschap toonde zich zeer enthousiast over het werk van de Karimata Zondagmorgen is men via Harlingen terug gekeerd. Lloyds wil de Karimata niet verzekeren. Het A.N.P. meldt nog: Een van de dwingendste vraagstukken waar voor de Karimata-onderneming zich ziet ge plaatst, is wel dat van de verbinding met den wal. Gewoonlijk vaart, bij het aflossen van de werkgroepen of bij het vervoeren van de be zoekers, een van de sleep- of werkbooten van het haventje van West-Terschelling tot op ongeveer vijftig meter van den molen, waarna dan de menschen met een lichte motorvlet naar het wrak worden gebracht en er vandaan worden gehaald. Dat doet men. omdat de golfslag in het gevaarlijke water van den Engclschen Hoek meestal te hevig is, dan dat de sleepboot zelfs langszij van den molen kan komen. Doch niettemin blijft het vervoer met de vlet. wanneer het water een beetje on stuimig is, ook nog een gevaarlijk karwei. Zoo is Vrijdag tijdens den vrij straffen Westen wind de motorvlet, waarin bij het aanbrengen van de arbeiders ongeveer tien personen za ten, door den ruwen golfslag aan de onder zijde tegen de beschoeiing van de sleepboot „Stortemelk" gedrukt, waardoor er een oogen- blik ernstig gevaar bestond, dat de vlet onder water zou worden gedrukt. Gelukkig heeft men door gezamenlijk krachtig afduwen een groot ongeluk kunnen voorkomen. Bij het vastleggen van de Karimata is Donderdag ook nog een hachelijk oogenblik voorgekomen, toen een der sleepbooten onder den staaldraad lag, waaraan de molen ver ankerd werd, teneinde deze kabel op de juiste plaats te brengen. Plotseling kwam er echter beweging ln de Karimata en wanneer de sterke sleepboot „Holland" het gevaar niet gezien had en niet onmiddellijk te hulp was gesneld, zou de eerstbedoelde sleepboot onge twijfeld door de polsdikke kabels omlaag of misschien wel onder water zijn gedrukt. Dat al deze voorvallen, waaronder niet het minst het groote risico van de onderneming niet voor allen zijn voorbijgezien, blijkt wel uit het feit. dat wij moesten vernemen, dat Lloyds, de Engelsche verzekeringsmaatschap pij, geweigerd heeft de verzekering van de Karimata voor deze bergingspoging op zich te nemen. Deze weigering was, naar ons ter oorc kwam, zelfs zoo krachtig geargumenteerd, dat men seinde dit zelfs niet te willen doen, wanneer de booten van L. Smit en Co's in ternationalen sleepdienst de wacht bij de „Karimata" zouden hebben gehouden. Een speciale verslaggever seinde ons heden van Terschelling. De verwachtingen ten aanzien van de kan sen voor de Karimata om den goudschat om hoog te halen worden steeds optimistischer. De ervaring heeft nu reeds geleerd dat de mogelijkheid groot is dat de baggermolen on afgebroken zal kunnen doorwerken. Reeds een paar maal zijn de weersomstandigheden van dien aard geweest dat zandzuigers en dergelijke het werk allang hadden moeten sta ken. Met den toren van Beckers had men on der die omstandigheden in het geheel niet kunnen werken. De Karimata ondervindt ech ter niet de minste hinder van de woelige zee. De golven hebben op het gevaarte geen vat. De geruchten dat er reeds ernstige stagnatie zou zijn opgetreden zijn van allen grond ont bloot. Integendeel, de molen werkt uitste kend. Het is haast een wonder dat zulk een groote ingewikkelde machine vrijwel zonder storingen door kan werken. Slechts is een onbeteekenend foutje geconstateerd. Er is toen eenigen tijd gestopt om de gaten in de emmers met hout te dichten. De vaklieden zijn opgetogen over de haast feillooze werking van den molen. Men heeft een kleine verandering in de werkwijze aangebracht. De voorwerpen welke worden opgehaald blijven nu voor het rooster liggen waar zij gemakkelijk kunnen worden gesor teerd. Er wordt thans op grootere diepte ge werkt. Gisteren bereikte men een diepte van 13 M. Men was toen vlak boven het wrak van de Lutine. Op een gegeven moment kwamen stukken wrakhout omhoog. Boven de goudschat. Een bewijs van de enorme prestaties van de Karimata werd gistermiddag geleverd. Er kwam even een stagnatie. De molen was na melijk op een zeer hard voorwerp gestooten. De emmers werden een paar maal opnieuw aangezet en toen werden groote brokstukken beton opgehaald. In deze betonbrokken be vond zich een zware ijzeren ring. Het bleek toen dat men gestooten was op een der blok ken welke bij de in 1913 ondernomen bergings poging van den Engelschman Lyons naar be neden waren gelaten. Deze blokken waren met ijzeren kettingen bevestigd vlak boven de plaats van de goudschat, zoodat de verwach tingen thans steeds meer gespannen worden. Een verrassing was voorts de vondst van een der duizend Spaansche matten welke zich in de Lutine hebben bevon den. Het zilveren geldstuk was buiten gewoon gaaf en droeg het opschrift: Charles IV 1789 I.N.D. Rex N VIII R.S.N. Naar wij vernemen zal de minister-president Colijn de Karimata bezoeken. Het is waar schijnlijk, dat dit bezoek aan Terschelling Donderdag a.s. zal plaats hebben. EXAMENS.- R.K. LYCEUM (ZIJLWEGL Voor het eindexamen Gymnasium op 9, 10 en 11 Juni gehouden, zijn geslaagd voor diplo ma A: J. J. Aukes, H. J. F. Hüffer, W. H. A. de Jong, N. H. C. van Loenen, H. A. van der Mey, J. J. J. Ooms, A. A. K. M. Povel, A. J. van Velzen. Geslaagd voor diploma B: J. P. Steman. R.K. Lyceum voor Meisjes „Sancta Maria". HAARLEM Zaterdag Voor het eindexamen van het R.K. Lyceum voor Meisjes „Sancta Maria" afdeeling Mid delbare school voor meisjes zijn geslaagd de dames: L. van Beek, N. Bonarius, L. Hackenitz, J. Hagemeijer. E. van der Hart. M. van Hooff. Laura Koot, Tr. Krouwels, L. van Lent, W. v d. Linden, Else Roozen. Else Seignette, Cis van Son, Cis Stommel, Jetty Tol, Joke Tuin der, Olga Wolf, Annie LJland. LANDELIJKE VEREEXIGING EIGEN HULP. Zaterdagmiddag had onder groote belang stelling de algemeene vergadering der Hoofd- vereeniging Eigen Hulp in de vergaderlokalen van het Haarlemsche Winkelgebouw plaats. Deze stond onder praesidium van den heer Schilt, die in zijn openingsrede een in memo- riam voor onzen overleden stadgenoot, den heer E. ten Broeke uitsprak. Deze vergadering aldus de heer Schilt zou de laatste zijn, omdat hij om gezondheids redenen moet bedanken. De Haarlemsche voorzitter, de heer W. Ch. van Daalen, bedank te den scheidenden voorzitter voor het vele tijdens zijn bestuur verrichte werk. Daarop ving een zeer vlotte behandeling dei- agenda aan. Het jaarverslag van den secreta ris, reeds gedrukt verschenen werd zonder discussie met algemeene stemmen goedge keurd evenals de rekening en verantwoording over 1937 en de begrooting voor 1939. Utrecht werd aangewezen voor de algemeene vergadering in 1939. Haarlem zal over 1938 de boeken en administratie nazien. In de vaca tures Schilt en ten Broeke zal wegens inkrim ping van het Hoofdbestuur niet voorzien worden. De heeren Dr. H. Cannegieter en J. W Repelius werden herkozen als Hoofdbestuur ders en de heer W. F. van Campen, notaris te Amsterdam als lid der commissie van Beheer der Spaar- en Voorschotkas. Unaniem werd besloten, dat bij eventueele liquidatie der R. A. W. E. H. het Hoofdbestuur volmacht heeft, te beslissen na overleg met den direc teur. Na afloop der vergadering werd een rondwandeling gemaakt door de gebouwen van „Eigen Hulp" Haarlem. Bondsvergadering Algemeene Nederlandsche Typografen Bond. Bijeenkomst in Brinkmann. Hedenmorgen begon in één der zalen van Brinkmann, Groote Markt, de 61ste Bonds vergadering van den Algemeenen Nederland- schen Typografenbond. Omstreeks 10 uur sprak de Bondsvoorzi- ter, de heer B. Ponstein zijn openingsrede uit. Spr. heette de aanwezigen namens het hoofdbestuur hartelijk welkom. Het is niet te verwachten dat alle daden van het hoofdbestuur dezelfde waardeering van de leden zullen ontvangen. En de Bonds vergadering is er voor wenschen en grieven naar voren te brengen. Het vrije woord is bij ons geen phrase maar werkelijkheid. De reden dat de Bondsvergadering in Haar lem wordt gehouden is dat de Haarlemsche afdeeling 50 jaar bestaat. Spr. herhaalde den reeds eerder gedanen gelukwensch aan h'et adres van de Haarlemsche afdeeling. Spr. achtte de omstandigheden, waarin de arbeiders thans leven, ingewikkeld. Een ver warde kluwen zal ontspannen moeten worden om den eigenlijken levensdraad te behou den. Aan den ongunst der tijden kan de vak beweging zich niet onttrekken. Er is evenwel nog nooit een tijd geweest, waarin het pad der arbeiders met rozen bestrooid was. Spr. achtte het een verheugend verschijn sel dat het ledental in de laatste jaren, zij het in bescheiden mate, toegenomen is, en memoreerde vervolgens eenige belangrijke feiten uit de jaren, die voorbij zijn. In de eerste plaats de vernieuwing van de collec tieve contracten. In 1938 konden de arbeiöersloonen weer in opwaartsche richting gebracht worden. Het leerlingenwezen werd meer in verhouding met de bedrijfseischen gebracht. Het aantal overuren werd beperkt. Spr. spoorde aan om de komende moeilijk heden met nieuwen moed tegemoet te treden en sprak de hoop uit dat voortgebouwd zal worden aan het gebouw van de grafische ge meenschap om er een behoorlijke woning van te maken. De Bondsvoorzitter herdacht vervolgens den verscheiden Bondsvoorzitter F. van "der Wall, en andere overleden figuren uit de be weging. Hierna werd de wethouder A. Reinalda, die het gemeentebestuur van Haarlem offi cieel vertegenwoordigde, welkom geheeten. De Bondsvoorzitter zag in de aanwezigheid van den wethouder het symptoom van een nauwere samenwerking tusschen overheid en vakbeweging. Spreker heette vervolgens de vertegenwoor digers van het N.V.V. welkom, S. de la Bella en H. Lindeman, Voorts vertegenwoordigers van de Nederlandsche Litho-, Foto- en Chemi- grafenbond, Internationales Buchdrucker- Sekretariat, de Centrale der Boekbewerkers van België, het Verband der Buc.hdrucker in derf* Cechoslowakischen Republik, de Federa tion Francaise des travaïlleurs du Livre, de National Union of Printing Bookbinding and Paperworks de Svenska Typografförbundet, de Norsk Central forening for Boktrykkere, het Belgische Boekdrukkersverbona en de Asso ciation Typographique Luxembourg. Hierna voerden verscheidene van deze gas ten het woord. ZOMERFEEST „MEERLEBOSCn". De Speeltuinvereniging „Meerlebosch" be legt dit jaar haar jaarlijksch Zomerfeest voor de kinderen van leden op Zaterdag 18 en Zondag 19 Juni. Dit feest wordt geopend met een optocht door de Vogelen- en Waterbuurt, voorafgegaan door muziek, waarvan het ver trek is bepaald om circa 3.30 uur van den tuin af. Direct bij aankomst op den tuin zullen de kinderspelen aanvangen, zooals: blokjes- rapen, ringsteken, hardloopen, autopedwed strijden, enz. Zondag worden de kinderspe len voortgezet, van 's morgens 9 uur tot des middags 6 uur, waarna de prijsuitdeeling "al plaats vinden. Er zullen 75 mooie prijzen ter beschikking worden gesteld, zooals rugzakken, fietstas- schen schetsboeken bibliotheekboeken, poppen auto's enz. enz. Ieder kind mag aan drie wedstrijden deelne men: zij kunnen zich opgeven bij het secretariaat: Rijnstraat 117. ASSOCIATIE VOOR LIJKBEZORGING. De eerste coöperatieve Associatie voor lijk bezorging alhier houdt heden, Maandagavond een ledenraadsvergadering in hotel „De Leeuwerik". Er moet o.m. voorzien worden in de vaca ture van commissaris, ontstaan door bedan ken van den heer Cousijn. Mr. A. D. W. de Vries overleden. Te 's-Gravenhage is overleden mr. A. D. W. de Vries, oud-lid van den Raad van State en oud-secretaris-generaal van het departement van Justitie. Mr. de Vries is geboren te Amsterdam in 1857. Na het gymnasium te Amsterdam te hebben doorloopen studeerde hij in de rech ten aan de universiteit te Leiden, waar hij in 1882 is gepromoveerd Kort daarop vertrok mr. de Vries als rechterlijk ambtenaar naar Indië. Na griffier te zijn geweest aan de land raden van Bondowoso en Djember en bij den raad van justitie te Soerabaja en aldaar de advocatuur te hebben uitgeoefend, repatrieer de hij in 1888. Hij was vervolgens werkzaam aan de pro vinciale griffie van Gelderland. In 1894 kwam hij bij het departement van justitie, bij welk departement hij vele jaren als hoofdambtenaar werkzaam was, alvorens hij tot staatsraad werd benoemd. Na van 1894 tot 1901 werkzaam te zijn geweest bij de eer ste afdeeling van genoemd ministerie werd de heer De Vries in 1901 met den rang van raadadviseur geplaatst aan het hoofd van die afdeeling en in 1904 werd hij benoemd tot secretaris-generaal van dit departement. Met ingang van 3 Juli 1911werd Mr. de Vries lid van den Raad van State. COMMISSIE HULP AAN SPANJE. De Haarlemsche sub-commissie „Hulp aan Spanje" deelt ons mede dat de Centrale Com missie aan steun in de maand April een be drag van f 3924 ontving. Aan directe hulp werd uitgegeven voor melkpoeder f 1560,, aan kaas f 590, aan spek f 620.65. aan aandeel ambulance-auto f 880 en aan verpakkingskosten f 9.50. De med. hygiënische commissie gaf over April uit voor operatiekamer en instrumenten f 2035 en aan geneesmiddelen f 13. Momenteel is een actie gaande om meer ambulance-auto's naar Spanje te zenden. Het comité heeft de verplichting maande lijks 2500 K.G. melkpoeder te verzenden en dit zal tot 3500 K.G. worden opgevoerd, en zullen per maand 1000 zuigelingen van melk poeder worden voorzien. Op de lijsten worden naast bijdragen ook handteekeningen verzameld die aan de Spaansche regeering zullen worden aange boden als een groet en blijk van solidariteit van het Nederlandsche- aan het Spaansche sche volk. Deze actie zal duren tot 17 Juli den dag waarop het feit herdacht wordt dat 2 jaar geleden de fascistische opstand begon. Ter afsluiting van deze steun-actie zal een landdag te Hilversum worden gehouden. Er zullen wieier- en voetbalwedstrijden een motorsterrit enz. gehouden worden. Een veilige haven voor het Spaansche kind is het kinderhuis te Picana. Door de com missie Hulp aan Spanje wordt dit kinder tehuis in stand gehouden. Ruim 60 kinderen worden hier verpleegd, die zooveel mogelijk levensmiddelen toegezonden krijgen van de soorten, die in Spanje niet meer te verkrij gen zijn. De Nederlandsch everpleegster zuster Van Dordrecht heeft de hyg. verzorging op haar genomen. Zij heeft gevraagd jam in blik of car ton stroop, hagelslag, chocoladestrooisel en cacaopoeder te sturen. Het postgironummer der Commissie Hulp aan Spanje-Amsterdam is 204040. Voor het Kindertehuis: mevr. Voorzanger de Graaf. Florastraat 13 Haarlem. Giro 19442. Levensmiddelen kunnen bezorgd worden bij het secretariaat Schoterveenstraat 17; mevr. StoeltjeZwertbroek Bataviastraat 65; Jaap Polak Tesselschadestraat 23. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Zondag werd tijdens het oefenuur van de Haarlemsche Reddingsbrigade voor Drenke lingen in de zweminrichting aan de Hout vaart een examen gehouden ter verkrijging van het Brigadediploma. Eén candidaat moest worden afgewezen. De namen der geslaagden luiden: de dames H. de Jong; E. v. Mierlo en J. C. Stammes en de heeren J. Junge, J. Ken- selaar, J. W. van Nie, K. Slot, W. van 't Vlie, J. L. Vos en C. Wielsma. KORPS MOTORDIEN ST. Een en veertig dienstplichtigen van de in fanterie en cavalerie, die te Haarlem bij het K.M.D. een chauffeurscursus volgden, zijn heden gedetacheerd bij de onderdeelen van het korps te Apeldoorn en 's-Hertogenbosch. PROGRAIVDLA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP DINSDAG 14 JUNI 1938. Progr. I Hilversum I. Progr. II Hilversum n. Progr. III: Keulen 8.— Parijs Radio 10.20 Keulen 10.50 Parijs Radio 11.20 Radio P. T. T. Nord. 12.05 Parijs Radio 12.20. Ned. Brussel 1.20. Keulen 2.20 Droitwich 3.20. Keulen 3.50 Ned. Brussel 5.20. Fransch Brussel 6.50 Ned. Brussel 7.20. London Regional 7.50. Ned. Brus sel 8.20. (Straatsburg) Fransch Brussel 8.50, Ned. Brussel 10.20. Fransch Brussel 10.30, Keulen 11.15. Progr. IV: Ned. Brussel 8,— Diversen 9.20 London Regional 10.35. Droitwich 4.20, Lon don Regional 6 40. Droitwich 7.London Regional 9.40. Droitwich 10.50. Progr. V: 8.00—7.00 Diversen. 7.Eigen gramofoonplatenconcert. Gevarieerd. 1. Hochzeitszug in Liliput. Dajos Bela. 2. Ch. Rosalita, Linn Wiiford. 3. BallgeflUster, Wiener Bohème Orkest. 4. Communityland. Edna Cecil. 5. Alte Kameraden, Grand Massed Brass Band. 6. Ein Lied aus eminer Heimat, Richard Tauber. 7. A. wild cat woman, Cliff Carlisle. 8. Vergiss mein nicht, A. Lutter. 9. Rose Marie selectie. Harry Davidson. 10. Der Rose Hochzeitstag, Dajos Bela. 11. Hawaiian stars are gleaming, Linn Wiiford. 12. The great littleu army, Grand Massed Brass Band. 13. Iiebestraum nach dem Balle, Wiener Bohème Orkest. 14. Musical Commedy, waltz sel. Edna Cecil. 15.The rambling yodler, Cliff Carlisle. 16. Es war einmal ein Baby, Richard Tauber 17. Leise klingt eine Melodie, A. Lutter. 8.0012.00 Diversen. ORGELCONCERT Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo- kerk te Haarlem op Dinsdag 14 Juni 1938. 's avonds van 81/4—9 14 uur. door den heer George Robert. Programma. 1. Cantilena Anglica fortunae, S. Scheidt (1587—1654) 2. Pastorale, J. S. Bach (1685—1750) 3. Concert F. gr. t G. F. Handel (1685—1759) Allegro moderato Andante maestoso Adagio Allegro. 4. Variaties over „mein junges Leben hat ein End", J. P. Sweelinck (1562—1621) 5 Gavotte, Padre Martini (1706—1784) 6. Passacaglia, G. Frescobaldi (1591—1654) HET TOONEEL Door Inspanning Uitspanning. men ieder tevreden, terwijl er toch van zoo'n avond een groote instructieve kracht uitgaat. De heer Mourik heeft het blijkbaar ook zoo opgevat. In mijn ..Chaine Anglaise", dat 2uiver op elkander afgestemd spel en dialoog vereischt, liet hij de meest geroutineerde krachten spelen. Daarin kon hij het minst riskeeren. En het resultaat was dan ook zeer goed. De heer Mourik heeft met de beperkte ruimte van het tooneel weten te woekeren en zoo kregen wij een ontbijtzaal in een pro vincie-hotel te zien, die er wezen mocht. Het geheel zou nog gewonnen hebben, wanneer in de eerste helft van het stukje de gesprek ken tusschen de twee echtparen wat meer afgedempt, wat minder ln feilen ruzietoon waren gehouden, maar in de tweede helft was de juiste toon voortreffelijk getroffen en de explosie aan het slot gelukte dank zij ook de prompte rolkennis uitstekend. Ook het tempo liet niets te wenschen over. er was dynamiek in de gesprekken en de keliners vervulden hun aanvullende rollen geheel naar wensch, zonder opdringerigheid. Niemand stelt zwaarder eischen aan een op voering dan de auteur. Welnu, ik kan hier verklaren, dat ik mijn stukje in deze bezet ting met zeer veel genoegen heb gezien en ik dank de dames de Vos en Bep de Mon en de heeren Mourik, van Dam. Ruifrok en Schoon den eerste speciaal ook als regisseur har telijk voor de zorg die zij aan mijn Chaine Anglaise hebben besteed. Een aardige keuze waren „De Sigaar" en „Hermannetje is overspannen" van Jan van Ees, meer cabaret-sketches dan cenacters, die vlot en grappig door jonge krachten de eerste door mej. F. van Luin en de heeren Zwart en Hardebelt, de laatste door mej. Cornet en de heeren de Hoop en Van Dam werden gespeeld. Wij zagen hierin gedemon streerd hoe goed het is, jonge krachten ook eens een beurt te geven. Tot slot kregen wij ..De Generale Repetitie" van D. Couvee, een stukje, dat ik ook andere dilettantentooneelvereenigingen ter opvoering kan aanbevelen. Niet, dat het een wonder van geestigheid is, maar het geeft toch een ver makelijke charge van een tooneelrepetitïe van amateurs, met 'n paar grappige effecten en het biedt een regisseur en den spelers ge legenheid om in den trant van de oude Co- media. dell' arte er zelf toepasselijke dingen bij de phantaseeren. Ik weet bijvoorbeeld niet, of de fout van de verkeerd opengaande deur in het stukje stond of niet, maar zij maakte volkomen den indruk van a l'improviste te gebeuren en te worden opgelost. In dat geval mijn compliment aan den heer Van Dam. Het stukje werd in een groote bezetting door allen met veel animo gespeeld. De heer Mourik had er als regisseur veel werk van gemaakt, wat misschien de oorzaak was, dat hij er als speler niet zoo geheel „in" was. Van de vele rollen noem ilc hier den vol-ijverigen lakei van den heer D. de Hoog, den patheti- schen minnaar van den heer Schoon en de „dramatische" gravin van Tini Smit. Het programma, dat vlug werd afgewerkt ook hierin kunnen vele vereeniglngen een voorbeeld nemen aan D. I. U. had bij de volle zaal veel succes. J. B. SCHUIL BLOEMENDAAL ONGEVAL OP DEN HOOGEN DUIN EN DAALSCHE WEG. Zondagmiddag vier uur kwam de wielrijder D. S„ wonende te Berkhout, per fiets van den Hoogen Duin- en Daalschen weg. Door de groote vaart raakte hij zijn stuur kwijt en botste tegen het hek van Windenheuvel. Hij werd vrij ernstig aan het gelaat gewond. Voorloopig werd hij aan den politiepost ver bonden waarna dokter Immink hem verder hulp verleende. De fiets was totaal vernield. Met zijn familie is hij later per trein naar huis teruggekeerd. BLOEMEND A ALSCHE REDDINGSBRIGADE 15 JAAR. Op 15 Juni 1938 zal het vijftien jaar geleden zijn. dat de Bloemendaalsche Reddingsbrigade werd opgericht. Tot de oprichters behooren o.a.: de heeren Meijerink, Hiemstra, Kuijl, De Graaf, De Vries en het echtpaar Tames, die allen nog lid zijn en aan wie de Brigade dan ook zeer veel dankt. Woensdagavond 15 Juni tc half acht, zal er dan ook een speciale oefenavond aan het strand zijn. die het cachet van een demon stratie zal hebben. ZANDVOORT ZONNIG. MAAR FRÏSCH. Den laatsten Zondag was het niet bepaald ideaal weer voor de badplaats. De Noorde lijke wind maakte het vrij frisch, zoodat de animo om te baden niet zeer groot was. De meeste baders kwamen niet verder dan het zonnebad. De zonnebadterrassen waren over 't algemeen dan ook zeer goed bezet. Ook het Wandelpark Kostverloren en het duin terrein in de omgeving van den Para- dijsweg mochten zich in een druk bezoek verheugen. JAPANSCH VUURWERK. Zondagmiddag werd op het terrein van het Noorderbad een Japansch vuurwerk ontsto ken waarvoor vooral van dc zijde der jeugd groote belangstelling bestond. In zijn openingswoord merkte de heer Van Deurzen terecht op dat de groote menschen dezen zomer voldoende vuurwerken te zien zouden krijgen van V.V.V. en dat hij daarom speciaal voor de kinderen dit vuurwerk gaf. Het Japansche vuurwerk, dat overdag ont stoken wordt, is niet gebaseerd op lichteffec ten. Het bestaat uit bommen, die hoog ln de lucht uit elkaar springen en waaruit allerlei aardingen dingen van papier te voorschijn komen zooals: poppetjes, kikkers, een poii- tie-ageitt. een man met een grooten neus. Het geheel bleek een alleraardigste attrac tie voor de kinderen, waarna ook de volwas senen met genoegen keken. EEN WOESTELING. Zondagavond ongeveer elf uur trad een heer, die eenigszins onder den invloed van sterken drank verkeerde, met zijn zuster een café alhier binnen. Daar het personeel der inrichting het niet geraden vond dezen man nog te schenken wilde zijn zuster de inrich ting verlaten. Hierover ontstond ruzie. De man word hierop uit de Inrichting ver wijderd doch nauwelijks was hij buiten of hij begon met zijn vuisten alle voor hem be reikbare ruiten stuk tc slaan. Hevig aan zijn handen bloedend gelukte het hem zelfs de inrichting, waar het op dat moment juist zeer druk was. weer binnen te dringen. Alles wat hij tegen kwam. stoelen en tafels, smeet hij omver. Met groote moeite gelukte het hem te overmeesteren en naar buiten te brengen. Hier rukte hij zich weer los. trok een groot mes en wilde wederom naar bin nen. Het mes werd hem evenwel uit de hand geslagen en dc politie, die inmiddels gearri veerd was, bracht den woesteling naar het bureau. NED. BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Op Zondag 19 Juni a.s. zal in de Gemeente lijke zweminrichting aan de Kleverlaan, des middags van 2 tot 6 uur. een examen worden gehouden ter verkrijging van de Bondsdiplo- ma's: Voorbereidend, A. en B. Ongeveer 50 candidaten, leden van de Amsterdaansche- Bloemendaalsche-, Bussurnsche en Gooische- Haarlemsche-, Heemsteedsche- en Zandvoort sche Reddingsbrigade nemen hieraan deel. HELGISCH SPORTVLIEGER VERONGELUK'! IOp het vliegveld Haren bij Brussel is Zater dag een Belgisch ..sportvliegtuig -neergestort en in brand geraakt, De bestuurder is om hei, leven gekomen. Met een eenacter-avond heeft de tooneel- .ereeniging Door Inspanning Uitspanning in het gebouw van den H.K.B. het seizoen voor de dilettanten te Haarlem definitief geslo ten. Wanneer ik artistiek leider van een di- lettanten-tooneelciub was. zou ik eenmaal per jaar uitsluitend eenacters geven. Zoo'n avond toch biedt de beste gelegenheid om jonge krachten op de proef te stellen zonder dat men gevaar loopt een heele opvoering te bederven. Men geeft ze een kans en ziet op het tooneel wat er in hen zit. En de be proefde krachten behoeft men daarbij niet uit te schakelen, omdat men die in de moei lijkste stukjes kan laten optreden. Zoo stelt

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 3