AARDTRILL1NGEN IN NEDERLAND GEVOELD. CEBUTO Centrum in België gelegen. In Zeeuwsch Vlaanderen vond men de beving vrij ernstig. EENTECTONISCHE BEVING. Vrij veel aardschokken in ons land. Aardschokken eischten slachtoffers in België. MAANDAG 13 JUNI 1938 HAARLE M'S DAGBLAD 3 ZATERDAGMIDDAG om 12 uur 18 minuten en 3 seconden is in het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut in De Bilt een aardbeving op- geteekend, welke op vele plaatsen in ons land de aandacht heeft getrokken huizen hebben getrild, schilderijen zweefden heen en weer, klokken zijn blijven stilstaan, kerktorens leken te wankelen, een boekenkast viel om, kantoorbedienden zijn van hun stoel ge vallen. In Den Haag zijn zelfs eenige muren van huizen gescheurd, doch grootere schade heeft de beving daar nergens aangericht, integendeel met Zeeland en West-Noord-Brabant, waar de trillingen vrij ernstig zijn geweest en dientengevolge de schade ook grooter is geweest. Geen ongelukken gebeurd. Bij onderzoek in de Bilt bleken de pennen van de Wichert-seismograaf ongeveer twee centimeter te zijn uitgeslagen, hetgeen over eenkomt met een bodemverplaatsing van on geveer 1/10 m.M. De tijd van inzet der beving lag voor De Bilt te 12 uur 18 min. 3 sec. Gedurende tien tallen seconden hebben de pennen flink heen en weer bewogen. Daarna werden zij rustiger, doch het duurde 14 a 15 minuten alvorens de aarde geheel tot rust kwam. Uit de meldingen, welke binnen kwamen, bleek al spoedig, dat de beving vrijwel uit sluitend ten Zuid-Westen van de lijn Venlo Wilt U iets van de wereld zien? Ga reizen met Cebuto. Eenige reizen uit onze massa-keus: 3 dg. Valkenburg en Eifelgebergle 19.75 4 dg. Ardennen met gr. boottocht 32.50 4 dg Burg a/d. Wupper en omg24.— 5 dg. Rijnland.Wiesb-, m. boottocht 38.50 6 dg. Ardennen en Luxemburg 48.— 7 dg. Schw. m. Freudenst55.— 9 dg. Belersche Alpenwereld 72.50 13 dg. Italië en Dolomieten 112.— Inlichtingen en Reisgids bij JAC. HEEMSKERK HOUTPLEIN 34 - HAARLEM - TELEFOON 16448. T I I I rs REIZEN ZONDER ZORGEN (Adv. Ingez. Med.) VLIEGEN MUGGEN 1K™ MOTTEN VLOOIEN Prrji. IScj 25^50c MIEREN ennIPs WANDLUIZEN Ageotithap: vj. Waalsifr.,33.Haar/em (Adv. Ingez. Med.) UtrechtAmsterdam was waargenomen en wel het sterkst in Zeeland. De Bilt had al vrij spoedig uitgerekend, dat het epicentrum dezer aardbeving moet hebben gelegen in de nabijheid van de steden Bergen, Doornik en Kortrijk, wat naderhand ook juist bleek te zijn, want in dat deel van België is door het schudden der aarde nogal eenige schade aangericht. Vrij hevige bevingen in den Haag. In den Haag b.v. waren de trillingen vrij hevig. Zoo is op de Amerikaansche legatie aan de Princcssegracht 'n boekenkast omgevallen, bij de Nederlandsche Reisvcreeniging aan den hoek Laan van MeerdervoortZeestraat zijn twee menschen van hun stoel gevallen, op het gerechtshof, in het Palace-hotel op Scheveningen, in verschillende par ticuliere woningen aan de Plaats, de Amaliastraat, de Callandtstraat zijn vrij hevige trillingen gevoeld. Bij de telefooncentrale van de politie heeft, het schakelbord zwaar gerammeld. Op een kantoor aan den Raamweg werd een telefoonautomaat ont wricht en degeen, die de automaat be diende, viel van den stoel. Ook in alle departementen, welke in de binnenstad zijn gelegen, werd de beving gevoeld. Vooral van het de partement van Buitenlandsche Zaken werd ons medegedeeld, dat daar de schok hevig is geweest. In de keuken van de concierge zijn enkele kasten omgevallen. Zij die zich op de boven verdiepingen bevonden, holden in grooten angst naar heneden. In het gebouw van de algemeene landsdrukkerij kon men aan het schudden der zware machines duide lijk merken, dat er iets bijzonders aan de hand was. Enkele der archief kasten, welke op de bovenste verdie ping waren opgesteld, vielen om. Het is wel gebleken, dat de as van de aard- trilling in den Haag ongeveer langs de Vail- lantïaan heeft geloopen, in het Oostelijk deel van de stad. Daar is in perceel 409 een binnen muur ingestort en van perceel nr. 92 is een muur scheef komen te staan. In Amsterdam en Rotterdam. HP E Amsterdam is de beving vooral in Zuid gevoeld. Verschillende menschen merkten op, dat lampen en schilderijen trilden en da#t klokken bleven stilstaan. Te Rotterdam werden de trillingen heviger waargenomen. De machtige ijzerconstructies van het Feijenoord-stadion trilden b.v. sterk en in het kantoor van de HollandAmerika Lijn verwekte de aardschok opwinding. Schade in het Zuiden. Te Sluis scheurden verscheiden huizen, Bij een garagehouder viel de schoorsteen van het dak; hij drong door den zolder heen en kwam in de keuken terecht, juist in een kin derwagen. waar de vrouw des huizes een oogenblik te voren het kind had uitgenomen. Van verschillende huizen vielen de pannen van de daken. Te Aardenburg verplaatste de trilling zich van Oost naar West en hoorde men een angstwekkend onderaardsch gerommel. Men herinnerde zich hier, dat zeven jaar geleden omstreeks denzelfden tijd van het jaar en ook op een Zaterdag eveneens een aardbeving werd waargenomen. Te B r e s k e n s en te A x e 1 hoorde men een gerommel als bij een wegtrekkend onweer. Ver scheiden menschen stonden op hun beenen te trillen. Openstaande vensters sloegen dicht, het glaswerk rinkelde en te Terneuzen wankelden zelfs de' palen van de bovengrond- sche electrische leiding een oogenblik. Te Bergen op Zoom viel bij een slager de schouw naar beneden. Te Klundert luid den de klokken, zonder dat een menschelijke hand ze bewoog. Te Terneuzen en omgeving was men van oordeel, dat de aardbeving nog maar enkele seconden had behoeven aan te houden om talrijke instortingen ten gevolge te heb ben gehad. Nabevingen. OM 14.10 uur heeft een nabeving plaats ge had, welke zeer zwak was. Zondag heeft nogmaals een nabeving plaats gehad, welke van veel geringer intensiteit was dan de beving van Zaterdag en welke ook slechts in een klein gedeelte van ons land is waargenomen nl. in Zeeuwsch-Vlaan- deren. In Noord-Brabant heeft men niets van een trilling gevoeld. Noch te Breda, noch te Eind hoven en evenmin in het dicht bij de grens gelegen plaatsje Bergeyk^is van een aard schok iets bespeurd. Ook in Maastricht kon men ons niets vertellen over eventueele waar nemingen van een trilling. Ook nu weer, evenals Zaterdag, ging in Zeeuwsch-Vlaanderen de beving gepaard met een vèr verwijderd onderaardsch gerom mel. Dit werd in Terneuzen om ongeveer kwart voor drie gedurende ongeveer zes se conden gehoord en het ging gepaard met een lichten aardschok. In sommige huizen begonnen de deuren en ramen te rinkelen en in verschillende stra ten liepen de bewoners verschrikt naar bui ten, hoewel van een paniekstemming uiter aard geen sprake was. Daarvoor was zoowel het op onweersgerommel lijkende onderaard- sche gedreun als de trilling te gering. De schok, die hier waargenomen werd maakte den indruk uit de richting van Klooster- zande, dus uit Oostelijke richting te komen. Ook in Kloosterzande is de trilling van den grond Zondagmiddag duidelijk waargeno men. De duur van de beving wordt opgegeven als van vijf tot zes seconden. Te Goes zijn, snel op elkander volgende, drie lichte aardschokken waargenomen, die naar schatting in totaal twee tot drie secon den duurden. Hoewel veel geringer van kracht dan Zaterdag waren de trillingen toch duidelijk merkbaar. In Kortgene heeft men de trillingen even eens waargenomen. In een woning aldaar begon een aan den wand hangende spiegel lichtelijk te slingeren. Van onderaardsch ge rommel heeft men daar niets bespeurd. Het Koninklijk Nederlandsch Me- teorlogïsch Instituut te De Bildt deelt mede, dat Zondagmiddag om 14 uur 46 minuten 20 sec. wederom een aardbeving werd geregistreerd. De beving hield ongeveer drie minuten aan en was twintig maal zoo zwak als de hoofdbeving van Zaterdagmiddag 12.18 uur, doch driemaal zoo sterk als de nabeving van Zaterdagmiddag De aardbeving, welke Zaterdag in ons land is waargenomen, is niet een verschijnsel van vulkanischen aard, maar een z.g. tektonische beving ge weest. Zulk een beving ontstaat door de verschuiving van twee gedeelten van de aardkorst ten opzichte van el kaar. Deze verschuiving heeft plaats in de diepte, doch kan zich bij uitzonde ring voortplanten tot aan de opper vlakte. In die gevallen treden behalve trillingen, ook bodemverschuivingen op. Meestal blijft zij echter tot de diepte beperkt. Alle sterke aardbevin gen zijn tektonische. Van het punt van de aardoppervlakte, vanwaar zich de aardbeving schijnbaar voortplant, wor den deze door mensch en dier gevoeld, verderop slechts door gevoelige instru menten, seismografen. Men heeft hier niet te doen gehad met een schudden van de aarde door een verzakking, en ook niet met een aardbeving, welke aan bijzondere om standigheden te wijten is, het is een gewone aardbeving geweest, zooals men die in Nederland slechts weinig heeft, maar die toch wel meer is voorgeko men. 14.10 uur. Ook Zondagmiddag had men wederom met een nabeving te doen. In den afgeloopen nacht tusschen vier uur en half vijf is in Zeeuwsch-Vlaanderen we derom een lichte nabeving waargenomen. „Haarlem's Zauggenot" recipieert. Het bestuur der Liedertafel „Haar lem's Zanggenot" heeft Zondagmid dag in gebouw „Zang en Vriendschap" ter gelegenheid van haar 70-jarig ju bileum een receptie gehouden die bij zonder druk bezocht was. Talrijke zangvereenigingen, koren, muziekge zelschappen en kwartetten hadden zich doen vertegenwoordigen en meestal werd bij den gelukwensch ook een fraai bloemstuk of een me daille voor de komende jubileum- wedstrijden, overhandigd. De volgende vcreenigingen waren vertegen woordigd: Haarlem's Symphonieorkest .Eu terpe", „het Centraal Comité Koninginnedag", Mannenkoor „Polyhymnia", Kinderkoor „De Jonge Zangers", het mannenkoor van het electriciteitsbedrij f uit Amsterdam, de Lieder tafel „Onderlinge Oefening", Mannenkoor „Harmonie", Harmonie Crescendo, Mannen koor ,,d' Holland"'uit Amsterdam, Racing Zan gers, Mannenkoor „Caecilia", de kwartetten „Aurora", „Orpheus'5 en „Kunst en Vriend schap", de H.O.V. en het H.O.V.-koor, de Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", Mannen koor „Kunst en Broederschap" uit Amster dam, Mannenkoor „Harmonie" uit Amsterdam, het „Zuider Vrouwenkoor" uit Rotterdam, het Doopsgezind Zangkoor, het Gem. kwartet „J. S. Bach", de Haarlemsche Postfanfare, het Palestrina koor Haarlem, het Mannenkoor „Jo- hez", het kwartet ..Belcanto", Schoten's Chr. Gem. koor, Chr. Gem. koor Haarlem en Zang- lust uit Wormerveer. Ook het „Stoop's Bad" te Haarlem was ver tegenwoordigd. De commissaris van politie, de heer E. H. Tenckinck had een schriftelijken gelukwensch aangeboden. De heer G. C. Wilmink sprak namens den Bond van koordirigenten in Nederland en noemde het een geweldige prestatie van een zangvereeniging om 70 jaar te bestaan. Spre ker hoopte dat ..Haarlem's Zanggenot" steeds crescendo zou mogen gaan, waar hij trouwens met een dirigent als den heer L. C. Keereweer niet aan twijfelde. De voorzitter, de heer R. M. v. d. Hart bedankte den heer Keereweer en ook de overige sprekers voor de vele goede wenschen. cadeaux en bloemstukken. Tenslotte bood de heer P. de Graaf namens verschillende Haarlemsche winkeliers en in- dustrieelen nog enkele fraaie medailles en andere prijzen voor den zangwedstrijd aan. Verder waren felicitatiebrieven en -tele grammen ontvangen van het gemeentebestuur van Haarlem, jhr. mr. C. J. A. den Tex, bur gemeester van Bloemendaal en van T. C. Mollerus, secretaris van de Kamer van Koop handel en van de stichting Haarlem's Bloei. De aardbeving van Zaterdag heeft weer eens bewezen, dat de aardbodem in Noord- West Europa nog lang niet rustig is. Velen zullen zich de aardbevingen van 20 November 1932 herinneren, welke in het ge- heele land gevoeld werden. De haard van deze bevingen lag te Uden in Noord-Brabant. De eerste hoofdbeving werd gevolgd door een achttal nabevingen en eerst 28 November 1932 werd de Hollandsche bodem weer rusti ger. Andere bevingen, welke ons nog meer of minder versch in het geheugen liggen, zijn die van 7 Juni 1931 (zeebeving in de Noord zee), in den nacht van 1 op 2 Mei 1928 (oor sprong midden-Nederland), van 14 Januari 1928 (Ardennen) en van 5 Januari 1926 (Eifel). Zeldzaam zijn ten onzent de aardbevingen dus niet. Vooral in het Zuiden van ons land neemt men nogal eens schokken, uit de Ar dennen en den Eifel afkomstig, waar. Ernstige gevolgen hebben deze aardbevin gen tot nu toe echter nog niet gehad. WEEK-ABONNEMENTEN dienen uiterlijk Woensdags avonds betaald te zijn, daar de bezorgers op Donderdag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. HEB JE AL ANTHRACIET INCESLACEN TECEN DE COEDKOOPE VOOR- J A A RSPRIJ ZE N DOE HET DAN NU! Schouwfjeslaan23,Tel. 10070 (Adv. Ingez. Med.) Vernielingen in verscheidene deelen van het land. UIT Brussel, Gent, Antwerpen, Bergen en Luik stroomen berichten binnen over de uitwerking van de aardschokken, die Zaterdag middag ook Nederland in opschudding hebben gebracht. In vele gevallen veroorzaakten de schokken in België een ware paniek. Talrijke muren scheurden, ruiten sprongen, schoorsteenen en meubelen vielen om. Het telefoonverkeer was in verscheidene steden van het land gestoord. Helaas heeft het natuurverschijnsel ook eenige dooden en een aantal gewonden geëischt. De schok was zóó krachtig, dat de seismografen er door buiten werking werden gesteld. Gestoord telefoonverkeer. Het blijkt, zoo meldt Belga, dat te Brussel als gevolg van de aardschokken geen ernstige schade werd aangericht. Wel werd onder de bevolking eenige beroering teweeg gebracht. In het parlementsgebouw constateerde men eenig gerommel gevolgd door doffe slagen. De grond begon te trillen en vervolgens te schok ken. In de Wetstraat zetten de menschen het op een loopen. Op de renbaan te Heysel, waar juist een wedstrijd zou beginnen, begonnen de paarden door het trillen van den grond met te reagee- ren alsof zij in draf wilden gaan, toen alles weer kalm werd. De tribunes, waarop zich veel toeschouwers bevonden, bewogen. In het gebouw zelf is een glazenwasscher van een ladder gevallen. Een schooljongen werd getroffen door stuk ken van een schoorsteen, welke door den aard schok was vernield. Voorts werden vier personen door losge raakte dakpannen gewond Op de Nieuwe Beestenmarkt en in de dok ken te Gent hebben twee arbeiders steenen op het hoofd gekregen. Zij moesten, daar zij ernstig gewond werden, naar een ziekenhuis worden overgebracht. In de Wondelghemstraat is een steenen kruis van ongeveer 300 kg. dat op de St. Jo- sephskerk was geplaatst, op straat terecht ge komen. Een groot gedeelte van den muur werd vernield. Op verscheidene plaatsen zijn muur- versieringen in stukken gevallen. Brand als gevolg der beving. Een brand, welke naar men meent, veroor zaakt is door een kortsluiting, die door de aardbeving was ontstaan, heeft te Gent een gedeelte van eenige gebouwen verwoest, terwijl ook artikelen in een cartonnagefabriek een prooi der vlammen zijn geworden. Het vuur deelde zich ook mede aan een buizenfabriek. waar een schade van naar schatting 200.000 franken werd aangericht. Te St. Amandsberg heeft een man, die door den aardschok van de wijs Het bestuur van ..Haarlem's Zanggenot" hield gistermiddag een drukbezochte receptie ter gelegenheid van het 70-jarig jubileum. Zittend v. 1. n. r.: de heeren J. Bremer, penningmeester, R. M. v. d. Hart, voorzitter, W. J. Korte, le-secretaris, L. C. Keereweer, directeur. Staande v. 1. n. r.: A. Vos, J. Heeseman, W. A. Brink man, B. Ai Cassee Sr., W. Duin en M. van Dijk. was gebracht, zich onder een wagen geworpen. Hij werd op slag gedood. Te Kortrijk zijn tal van daken vernield. De straten liggen e.r bezaaid met dakpannen. In het Begijnenhof zijn bijna alle huizen ge scheurd. Een man, die voor zijn vensterraam stond te kijken, werd op straat geslingerd. Met een gebroken been werd hij opgenomen. Te Kruishoulhem werd een man, die zich in een in aanbouw bevindend huis bevond, tengevolge van het instorten van een muur, gedood. Naar nog uit Moeskroen wordt gemeld ls ook daar ernstige schade aangericht. Volgens dit bericht zouden te Moeskroen drie en te Kort rijk tien personen gekwetst zijn. Ook schokken te Aken. Te Aken werden twee tamelijk ernstige schokken waargenomen. Er werd geen schade aangericht, doch in verscheidene huizen kwa men de meubels van hun plaats. In Frankrijk Vijf schoolmeisjes hebben te Tourcoing snij- wondjes opgeloopen tengevolge van het bre ken van een ruit in een schoolgebouw. Dit ge schiedde ten tijde van den aardschok. De aardschokken zijn in Frankrijk o.a. te Parijs waargenomen. Opschudding in de Londenschc City. Havas meldt, dat de aardschokken, welke Zaterdag aan weerszijden van het Kanaal zijn waargenomen, door het observatorium te Kew worden gekenmerkt als „een plotselinge he vige aardbeving". Te Kew werden de schok ken gedurende bijna vijf minuten waargeno men. Vooral in de Londensche City schijnt men de stooten te hebben gevoeld. Er ont stond eenige opschudding onder de talrijken, die zich van hun kantoren huiswaarts bega ven. In Ramsgate kwamen verscheidene sche pen in beweging en in Ipswich was de telefoon verbinding eenige minuten gestoord. De schokken werden ook zeer sterk gevoeld in Woolwich. Een aantal geparkeerde auto's zette zich hier uit zichzelf in beweging. Op hetzelfde oogenblik als te Parijs en Londen ook te Istanboel lichte aardschokken waargenomen. De aardschokken herhalen zich. Zondagmiddag is evenals in Nederland op nieuw een lichte aardschok gevoeld, welke eenige seconden aanhield. De nieuwe schok werd omstreeks 14 uur 10 gevoeld door het personeel van het observatorium te Ukkel, alsmede o.a. te Etterbeek, Vilvorde, en Koekel- berg en Waterloo. Het epicentrum van dezen tweeden schok bevond zich op 60 kilometer afstand van Brussel, waarschijnlijk in weste lijke richting. De aardschok van Zondagmiddag is door het Koninklijk Observatorium te Brussel vast- om 14 uur 26 minuten en 30 seconden. De trilling was veel zwakker dan de eerste tril ling van Zaterdag en in kracht veel eer gelijk aan de tweede beving, welke Zaterdag om 14 uur 10 werd waargenomen. In den afgeloopen nacht heeft het observatorium van Ukkel wederom de eerste schok waargenomen te 3.46 uur. Deze schok was vrij sterk, doch niet zoo krachtig als de schokken van Zondagmiddag te 14.26. Hij duurde ongeveer zeven seconden. De tweede schok welke minder krachtig was, werd gevoeld te 3.57 uur en duurde twee seconden. De apparaten werden thans niet vernield. De schok werd gevoeld te Braine-le-Comte, waar hij gepaard ging aan een onderaardsch gerommel, alsmede te Tubize, Soignies en Oudenaerde. Sommige menschen meenden, dat de schokken van vannacht heviger waren dan die van Zondag, doch dit is onjuist.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5