H.D.'V ertellmi •H' KRUSCHENSALTS T) TN S D A "G 14 JUNI 1918 HSAREEM'S DAGBEAD 6 Voer den Politierechter. Een bloedige vechtpartij. In een cafétje waren als kostgangers een jongeman, die met een haringkar aan den kost kwam en een los werkman, die ook moeilijk vast werk had kunnen aannemen, omdat hij elk oogenblik naar de gevangenis verhuisde. Niet minder dan elf veroordee lingen stonden er op zijn strafblad en de laat ste was er een van 2 maanden gevangenis straf wegens poging tot zware mishandeling. Dat duidt er op, dat hy een ridder van het mes was en als zoodanig nam hij nu weer plaats in de beklaagdenbank. Hij had wat tegen den haring-koopman wat precies bleek niet, maar veel is bij dat soort lieden niet noodig om het gevecht te be ginnen en zoo was het voor hem voldoende, dat hij zich verbeeldde, dat de haringkoop man, toen die bij zijn kar stond, hem onvrien delijk aankeek. Hij gaf den ander een slag. maar die liet zich niet slaan en waarschijnlijk kreeg de aanvaller meer dan hij gaf, wat kwaad bloed zette. Die man verbeeldde zich altijd, dat hij aan 't langste eind moest trek ken. Hij droop mokkende af en mokte nog. toen hij den haringkoopman later in hun kosthuis ontmoette. „Kom mee naar buiten", was de uitnoodi- ging, waaraan de haringkoopman gevolg wilde geven, maar anderen hielden hem te rug, zoodat de vechtersbaas alleen naar bui ten ging om voor het huis te blijven rond draaien onder mededeeling, dat hij den ha ringkoopman aan het mes zou rijgen, in stuk ken zou snijden en zoo al meer. Werkelijk had hij een mes, een gewoon zakmes, maar goed scherp, in de hand. De haringkoopman dacht, dat het zoo'n vaart niet zou loopen en ging een paar uur later ook de straat op. uit voorzorg ook een mes in de hand nemende, doch de tegenpartij liet zich daardoor niet afschrikken en viel ter stond aan. Bij zoo'n duel hangt het veelal van het toeval af, wie de lijdende partij wordt. Dit maal was het de haringkoopman, die een snee van 20 c.M. lengte en 3 cM. diepte over den rechter onderarm kreeg, die hem buiten ge vecht stelde: de ander kwam er met een on beduidend wondje af. De verdachte kwam met het in zulke geval len gewone praatje van nuttige zelfverdedi ging. maar men begrijpt, dat, als iemand een uur lang voor een huis heeft loopen zwetsen, dat hij van de tegenpartij gehakt zou maken en dergelijke, een excuus van zelfverdediging niet te best opgaat en het werd dan ook voor kennisgeving aangenomen. De officier eischte 4 maanden tegen den vechtersbaas; de rech ter gaf 6 weken. De menschen slee pen gewoonlijk iemand in hun ongeluk mee en zoo was 't ook hier. Een medebezoeker aan het genoemde café, was op het zien van het bloed in zoo'n opge wonden toestand geraakt, dat hij meende ook wat te moeten doen. Hij redeneerde: ..Bloed bet eekent een wonde en de wonde een mes. De politie zal het mes zoeken om te bewijzen, wie gesneden heeft en nou gooi ik het weg." Wat hij dan ook deed Die kleine muzikant want dat was hij had wat tegen de politie en wou die graag dwars zitten, maar hij wond zich zoo op. dat hij met water bijgebracht moest worden en succes had zijn handeling alleen voor hem zelf, want het mes werd toch gevonden en de muzikant kreeg een ander liedje te hooren. De officier eischte 7 dagen gevangenisstraf tegen hem. Gelukkig voor hem had hij geen elf vonnissen achter den rug zooals de vorige, ja,, zijn strafregister was blanco en dat maakte dat de rechter de 7 dagen voorwaardelijk op legde. De uitkijk. We hebben al eerdei- melding gemaakt van het merkwaardige geval, dat iemand, die zijn kruidenierswinkel aan een ander had overge daan, na ontvangst der kooppenningen nog net deed of de inventaris hem nog toebehoor de, want hij sleepte er met behulp van een handlanger de helft uit, als de nieuwe kruide nier er niet was. Om hun optreden te vergemakkelijken, had de vrouw van den handlanger, die tegenover den winkel woonde, voor uitkijk gespeeld en zij wist precies, wanneer de nieuwe eigenaar, die er nog niet woonde, weg was. Zij gaf dan een seintje aan de beide mannen en die be gonnen met de verhuizing. De mannen zijn indertijd veroordeeld tot een voorwaardelijke straf en nu moest de juf frouw nog terechtstaan, omdat ze voor uit kijk had gespeeld. Veel voordeel had ze van het bedrijf niet gehad, een zenuwziekte was nog het voornaamste, wat het uitkijken haar had gebracht. De officier van justitie zei destijds met ver wondering gehoord te hebben, dat de beide mannen een voorwaardelijke straf kregen en nu wil hij tegen de vrouw, die maar een bijrol in het drama heeft vervuld, ook een voorwaar delijke straf eischen en wel van een maand. En zoo was ook het vonnis. (Adv. Ingez Med./ NED. LATHYRUS-VEREENIGING. De 11e Nationale Lathyrus tentoonstelling, welke gehouden wordt op het Kasteel „Nijen- rode" te Breukelen, zal op 8 Juli des na middags om 1.45 uur geopend worden door Jhr. G. F. v. Tets v. Goidschalxoord, voorzitter van de Kon. Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plant kunde. EEN NIEUW ADRESBOEK. De finna G. Eikelenboom te Bloemendaal zal binnenkort een nieuw adresboek voor Haarlem uitgeven. Deze firma verzorgde ook het in 1936 uitgekomen adresboek. Er wordt naar gestreefd de nieuwe uitgaaf nog beter te verzorgen. VEREENIGING VAN JONG HERVORMDEN. Dit jaar zal het Week-end der Vereeniging van Jong Hervormden gehouden worden van 1819 Juni in het slot „Assumburg" te Heemskerk. Het vertrek der Haarlemmers is bepaald om 3 uur 30 van het Kennemer- plein af. Zaterdagavond zal de heer Van Duinen van Heemstede een inleiding houden over "Leven door het Geloof", waarna er ge legenheid is voor het stellen van vragen. De morgenwijding wordt geleid door den heer H. Bijkerk. Verder zullen zang en muziek elkaar afwisselen. Zondagmiddag zal een i«unke wandeling gemaakt worden. Examen doen U zuil geen last hebben van „zenuwen", indien U 'n "AKKERTJE" neemt I (Adv. Ingez. Med.) VOOR DEN KANTONRECHTER Overtreding van de Vleeschkeuringswet. Een slager in de Haarlemmermeer had een varken geslacht zonder dat dit gekeurd was en een inspecteur van den keuringsdienst had op 11 Maart in een bakkerskar, wat overigens een vreemde combinatie is. de helft van het varken aangetroffen dat frauduleus was geslacht en niet voorzien was van een deugdelijk stempel. Uit de vragen van den verdediger van ver dachte mr. Verhoeven, aan den inspecteur die als getuige optrad, bleek dat de kar niet op het erf van verdachte had gestaan, zoo dat de ambtenaar te dien aanzien vrijspraak vroeg. Voor het andere feit, het frauduleus slachten eischte de ambtenaar f 20 boete of 10 dagen. De verdediger wees er op dat verd. reeds wegens het aanbrengen van valsche stempels tot l maand hechtenis is veroordeeld en vroeg verder op juridische gronden niet ont vankelijk verklaring van den eisch. Na repliek van den ambtenaar werd verd. tot f 12 of 6 dagen veroordeeld. Kent de Arbeidswet. Er volgde nu een aantal arbeidswetover tredingen die den ambtenaar meermalen de gelegenheid gaven om de verdachten toch vooral op het hart te drukken de bepalin gen van de arbeidswet goed te leeren daar anders het leed dikwijls niet te overzien is. Zoo had een ijsverkooper in Hillegom des Zondags een venter met ijs er op uitgestuurd en tevens gezegd dat bij een eventueele aan houding de boete voor des venters rekening zou zijn. De ambtenaar vond dit niet erg fraai maar de verdachte vertelde dat de venters dikwijls te hard op den gong sloegen en als er dan toevallig een agent in de buurt is Dan kan je wel aan het boete betalen blijven. Verd. bleek verder ook in de meening te ver keeren dat ijscoverkoopers buiten alle bepa lingen vielen, wat de ambtenaar ontlokte: „Zeker omdat ijs zoo lekker is". Met f 6 of 3 dagen ging de Hillegomsche ijsverkooper heen om plaats te maken voor een broodbakker in de Haarlemmermeer. Ja, mijnheer de kantonrechter, ik heb drie zoons in de zaak en die storen zich ner gens aan en vader moet maar betalen." - Weet u wel dat vader eigenlijk in de cel zou moeten omdat, zei de Ambtenaar, dit al de derde keer binnen twee jaar is. Maar vanwege de grijze haren eischte de ambtenaar voor de allerlaatste keer nog een geldboete van f 15 of 10 dageen met een waarschuwing aan de zoons, dat hun vader bij de volgende gele genheid in het Huis van Bewaring zou ko men. De kantonrechter kon zich met dezen wensch vereenigen. De Bondsvergadering A. i\. T. B. Gistermiddag werd de Bondsvergadering van den Algemeenen Nederlandschen Typografen bond in de zaal van Brinkmann Groote Markt voortgezet. Aan de orde kwamen de jaarverslagen over 1936 en 1937. Aan het jaarverslag over 1937 ontleenen wij het volgende: In 1937 traden 862 leden toe en werden 594 leden afgevoerd, zoodat er een winst is van 268 leden. Wat het aantal werkloozen onder de leden betreft moest in het vorig verslagjaar gecon stateerd worden dat dit 177 hooger was dan in 1935. Thans wordt geconstateerd dat de schaal belangrijk naar de andere zijde is overgeslagen. In 1937 was het aantal door werkloosheid getroffen leden 138 lager dan in het vorig jaar. Het aantal werkloosheidsdagen verminderde met 69455. Het aantal dagen waarover uitkeering werd verstrekt liep terug- van 57634 over 1936 op 56729 over 1937, een verschil van 905 dagen. In zijn slotwoord acht de secretaris het jaar 1937 voor de boekbewerkers eenigszins gunsti ger dan 1936. Het overzicht van het aantal leden van den Bond wijst uit dat dit per 31 December 1937: 11074 bedroeg. De penningmeester H. Korte Jr., zegt in zijn verslag dat. hoewel ook in het afgeloopen jaar de crisisomstandigheden nog sterk hun stempel bleven drukken op het grafische be drijf, de terugslag daarvan op de bondsfinan- ciën toch minder groot was dan in de voor gaande jaren het geval was. Na een periode van voortdurende daling der inkomsten aan contributie heeft dit verslagjaar weer een stijging uit dien hoofde te zien gegeven en wel van f 261.999.24 in 1936 tot f 275.022.53 in 1937. Het bedrag, dat in 1937 aan rente aan gekweekt werd, bedraagt f 95.103.17. De Bondskas sluit met een nadeelig saldo, ter dekking waarvan f 10.000 uit het Reserve fonds moest worden overgeschreven. De werk- loozenkas leverde dit jaar een overschot op. Het totaalbedrag der versterkte uitkeeringen daalde tot f 131.348.39. De inkomsten aan bijdragen en subsidie stegen tot f 169.047.72 Het reservefonds sluit met een overschot van f 19.603.99. Resumeerend constateert de penningmees ter dat het gezamenlijk vermogen der ver schillende fondsen in 1937 met f 86.134.21 vooruit is gegaan. Het vermeerderde van f 2.462.995.11 op 31 December 1936 tot f 2.549.129.32 op eind December 1937. Na eenige discussie werd het verslag, uitge bracht door J. A.Hippe. over 1937 met alge- meene stemmen goedgekeurd. Dit was ook het geval met het verslag van den penningmester. Bij de bespreking van de redactie van het Bondsorgaan, het Grafisch Weekblad, gevoerd door B. Ponstein, oefenden ettelijke afgevaardigden critiek op een ver schenen artikel van den redacteur over „Feestklanken" naar aanleiding van de ge boorte van Prinses Beatrix. Sprekers meenden dat zoo'n artikel niet in het Grafisch Week blad thuis hoort omdat de typografenbond zich buiten de politiek houdt en als zoodanig de vraag: Koningschap of republiek? niet stelt. In zijn antwoord gaf de redacteur toe dat het artikel inderdaad beter niet had kunnen schijnen, echter alleen uithoofde van het feit dat de Bond zich buiten politiék huidt. T.a.v. op het instituut van het koningschap geuite critiek merkte spra op dat de demo cratie in deze tijden beter verdedigd wordt in landen waar het Koningschap nog bestaat dan daar waar dit verdwenen is. Het redactioneel beleid van het Grafisch Weekblad werd daarop door de vergadering goedgekeurd. Dit was ook het geval met het beleid van den redacteur van „Ons technisch maandblad, den heer A. H. G. Blankenstein. Daarop kwam een einde aan den eersten van drie congresdagen. Nederland gaat in België propaganda maken. De persdienst der A.N.V.V. schrijft ons: Nadat eerst België in verschillende plaat' sen van ons land een propagandatentoon- stelling voor zijn toerisme heeft gehouden, gaat nu Nederland gebruik maken van de door onze zuidelijke buren aangeboden gast vrijheid om daar te lande de aandacht te vestigen op de Nederlandsche schoonheid. De Algemeene Nederlandsche Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer heeft door haar architect, den heer H. Pieck, een compacte en verplaatsbare tentoonstelling laten vervaar digen. Deze tentoonstelling gaat den lsten Juli haar rondreis door België beginnen. De opzet is geweest dai de tentoonstelling een voudige en klare „taal" moet spreken, dat zij begrijpelijk dient te zijn ook voor den „een- voudigen man". Daarom is gebruik gemaakt van diorama's, en van de meest doelmatige en eenvoudige manieren om te spreken tot den bezoeker op een voor hem begrijpelijke wijze. Er zijn veertien diorama's gemaakt, die op bijna verleidelijke wijze aansporen tot een bezoek aan ons mooie land: elf voor alle pro vincies, een gewijd aan den afsluitdijk, een die Den Haag en een die Amsterdam in beeld brengt. Twintig groote poppen, speciaal voor dit doel vervaardigd, dragen de nog overgeble ven tyoische kleederdrachten. Langs de wanden wordt op moderne wijze propaganda gemaakt voor de Nederlandsche spoorwegen, onze rijwielpaden, autowegen en bruggen. Een schat van prachtig fotomate riaal en een aantal diapositieven zullen de bezoekers aansporen naar Nederland te ko men. Het wordt een kleine, fraaie en overtui gende tentoonstelling waarvan de A.N.V.V. een gunstig resultaat verwacht. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 15 JUNI 1938. Programma I: Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma III: 8.00 Keulen, 10.20 Diver sen. 10.30 Parijs Radio. 12.05 Radio P.T.T.- Nord. 12.20 Keulen. 1.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.30 Parijs Radio. 3.35 Deutschland- sender. 4.20 Droitwich. 5..20 Fransch Brussel 6.20 Radio P.T.T.-Nord. 6..50 Keulen. 7.10 Di versen of Gram. muziek. 8,20 Fr. Brussel.10.20 Ned. Brussel. 10.50 Boedapest. 11.20 Keulen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di- vérsen of Gram. muziek. 10.35 London Regio nal. 1.20 Droitwich. 2.20 London Regional.. 5.20 Droitwich. Programma V: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Een reis om de wereld. 1. Round the world with Reg. Dixon. Reg. Dixon. 2. Stars and stripes for ever, Royal Guards, 3. Satervalsen. Duo Ja. 4. Preussens Gloria, Groot Muziekkorps. 5. Der Zarewitch, Uja Livschakoff. 6. In einem Chinesischen Tempelgarten, Symphonie-orkest. 7. Underneath the Blue Hawaiian Skies, The Hawaiian Marimba players. 8. Mi Buenos Aires Querido Canaro's Arg. ork 9. Ajoen, A j oen, Krontjong ork. 10. El Turia, Wiener Bohème ork. 11. Notta a Venezia, B. Gigli. 12. Zigeuner muziek, Zigeuncrork. 13. Verschiedene Schweizer Jod'ler, Minna Reverelli. 14.. Reine de Musette, Emile Vacher. 15. Neerlandia marsch, Harmonie-ork. 8.0012.00 Diversen Het ontslag van Kamiels. door QUIEN SABE. ET was de vierde maal deze week; dat hij wat heeft vergeten", ver telde hij verder. „De vorige kee- ren al heb ik hem aldoor gezegd denk er om. dit is je laatste kans, maar als puntje bij paaltje kwam heb ik met de hand over het hart gestreken. Je begrijpt, ik moet ook aan mijn prestige denken. „Zeker", zei zijn vrouw en spitste een nieuwen draad in de naald; zij kneep haar oogen half- toe terwijl zij in het felle lamp licht tuurde. Hij had geen ander antwoord verwacht: zijn vrouw placht te beamen wat hij zei. Toch kon hij nooit den indruk van zich af zetten, dat in haar simpel-bevestigen de antwoorden critiek school: het gaf hem gewoonlijk een onbehagelijk gevoel van hul- pelooze kwetsbaarheid. Onbewust werden zijn alleenspraken dan ook dikwijls een pleidooi om zichzelf in eigen oogen en in die van zijn vrouw te rechtvaardigen. „Ik moest een voorbeeld stellen, anders denken ze, dat ze met alles wat ik zeg een loopje kunnen nemen. En er zijn grenzen. Wat hij me nu geleverd heeft kost de firma hon derd en zestig gulden". Even wachtte hij af. hoe zijn vrouw wel op ait respectabele bedrag zou reageeren. Zij werkte zwijgend voort.. Hij keek naar de ver trouwde ronding van haar wang, de aandach tige buiging van haar hals en het rustig be wegen van haar zekere handen. Nou moet het uit wezen", zei ik. „De eerste kun je gaan. Het spijt me, maar zulke men schen kan ik niet gebruiken. Het speet me werkelijk, vooral om z'n gezin. Maar dat ge sukkel duurt nu al maanden, ik heb geduld genoeg gehad. Vind je niet? Zijn vrouw knikte langzaam en ernstig, zonder op te zien. Hij was uitgesproken, doch had het onaan gename gevoel, dat wat er op aan kwam on gezegd was gebleven. Toen hij van kantoor huiswaarts ging had hij de argumenten voor het grijpen gehad: nu gleden zij weg naar on grijpbare verten: het ontslag van den onhan- digen kantoorklerk bleef eenzaam over. als n grauw en moeilijk te kleuren feit. „Hoeveel kinderen heeft Kamiels eigenlijk?", informeerde zijn vrouw. Haar stem klonk vlak, zorgvuldig zocht zij in de strengetjes zij. die een bont kluwen voor haar op tafel lagen. „Drie. Drie toch?" Hij wist opeens, dat zijn vrouw dat wel beter zou weten dan hij. Ik herinner me, dat ik van 't voorjaar nog een jasje en mutsje heb gebreid voor dat na komertje". dacht zijn vrouw hard-op. „Dat hebben ze nog zoo'n eigenaardigen naam ge geven. Bella. Bellinde. „Yolanda". wist hij. Even was hij verbaasd, at de naam hem zoo vlot in gedachten kwam. Zij zwegen en dachten beiden aan hetzelfde. „Enfin", sneed hij af, „in een tijd, dat dui zenden werkloos zijn moet iedereen zorgen zijn plaats waard te zijn". „Natuurlijk", vond zijn vrouw en stond op om naar de theetafel te gaan. „Hij zal wel niet zoo gauw wat anders vinden Hij antwoordde niet en vouwde de krant open. „Hoe lang is hij bij ons geweest?" „Ja. als ik dat van allemaal moest weten, 'n Jaar of tien. twaalf misschien. In elk geval eep heel poosje". De klok op den schoorsteen sloeg negen gonzende slagen. „Je sigaren staan links op den schoorsteen", wees zijn vrouw. „Dank je". Hij dacht, of hij haar ronduit zou vragen, hoe zij in zijn plaats gehandeld zou hebben. Toch deed hij het niet. Zijn vrouw kende het zakenleven niet. met al zijn hardheid, zijn doelbewustheid. Fouten, herhaaldelijk fouten, die geld kostten, hij kon het toch niet over zijn kant laten gaan. Als hij nu maar niet gedreigd had. Woorden nemen zoo vaak den mensch op sleeptouw. Het is. peinsde hij, alsof iemand anders spreekt door je mond. Je luistert naar wat je zelf zegt met eenige verwondering; vaak gaat het verder dan je oorspronkelijk gewild had. En de man had hem geïrriteerd met zijn koel gezicht, zijn onbewogenheid. Hij was ook wel wat heftig uitgevaren. Maar het was toch niet de eerste keer geweest. Hij had toch verscheidene malen een spons door de rekening gehaald. Nee. hij had toch moei lijk anders kunnen handelen „De oudste had juist naar de H. B, S. zul len gaan", wist zijn vrouw. Aandachtig be keek zij hem hoe hij daar bij den schoorsteen stond, een sigaar onaangestoken in zijn besluitelooze handen. Zijn breede, sterke rug, brengt hulp in gezinnen, waar door geboorte, onvolwaardig heid of ziekte van kinderen bij zondere nooden zijn ontstaan. Zendt Uw bijdrage op Postgiro 75000 Den Haag. (Adv. Ingez, Med.) het ronde hoofd op den wat te korten nek. Goed in de kleeren, een zelfbewuste man, die het leven aan kan. Vooral koppig. Als zij hem tegensprak, wat zij vroeger wel eens deed, sloeg zijn stem over. Daar kon hij niet tegen. Zij glimlachte om hem, als was hij een kind. „Nonsens", zei hij, na even te hebben na gedacht. „Op een salaris van dik honderd in de maand. Meer was hij ook niet waard", voegde hij er haastig aan toe, als verweet zij hem, dat Kamiels niet méér had verdiend. „Hij was accuraat en daarom kon ik hem ge bruiken. Maar nu hij slordig is geworden... Nee!" „Heb je hem gevraagd of er iets was? Iets, dat hem hinderde?" „Hij zei van niet", antwoordde hij onwil lig. Maar natuurlijk, dacht hij Ln stilte, was er wél iets geweest. Een gevoel van onbeha gen sloeg door hem heen als een heete golf. Met gefronsde wenkbrauwen bekeek hij zijn sigaar, die hij had verkruimeld in zijn groote handen. Misschien had de man financieele zorgen. Hij dacht altijd het eerst aan mate- rieele oorzaken, dat was zijn aard. Ik moet hem toch nog eens spreken, op den man af vragen wat er feitelijk aan de hand was, vond hij. Hij zag in deze overweging een nederlaag tegenover zijn vrouw. Morgen zal ik het vragen, besloot hij. Maar hoe zouden ze bij Kamiels den nacht in gaan? Met de wagen was het een wip In gedachten ging hij naar de deur. „Ik moet er nog even uit", kondigde hij, opzettelijk argeloos, aan. „Blijf je lang weg?" vroeg zijn vrouw onbe wogen en keek hem onderzoekend aan. „Ik ben zoo terug", stelde hij haar gerust. Terwijl hij zijn jas aanschoot, rinkelde de bel. „Blijf maar", zei hij tegen het meisje, dat de keukendeur op een kier opende. Hij ging naar de deur en ontstak het bui tenlicht. Op de stoep stond een lange, magere man, de hoed in de hand. Een bleek, volkomen ontredderd gezicht, zenuwachtig-knipperen- de oogen. Een paar maai opende hij den mond, maar kon niets uitbrengen. „Kom er in, Kamiels". zei hij bedaard. Zachtjes sloot hij de deur weer, de man stond op de vloermat. ,.Ik ga maar even voor". Hij liet echter Ka miels voor gaan, zijn werkkamer in. .Meneer....", zei Kamiels. „Meneer... En dan nog eens: .Meneer. „Ik had Kamiels juist bij me", zei hij, ter wijl hij langs zijn vrouw heen schoof naar zijn breeden stoeol aan het hoofd van de tafel. Zij greep hem bij de mouw en hield hem even terug. Zij trok zonder iets te zeggen zijn wat rood gezicht naar zich toe; onhandig bukte hij zich. Haar zoen belandde achter zijn oor, op het borstelige, kort-geknipte haar. „Ja, tenslotte vond ikbegon hij, vei lig en wel in zijn stoel. „Natuurlijk", zei zijn vrouw. En zonder het van elkaar te weten beseften zij beiden op dit oogenblik, dat zij zeer veel van elkander hielden. (Nadruk verboden. Auteursrecht voorbe houden). Nederlanclsclie vereeniging voor luchtbescherming. Naar de oprichting van een wijkcomité in de Amsterdamsche Buurt. Gisteravond hield de afdeeling Haarlem van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming in het gebouw van de Speeltuinvereeniging „Oosterkwartier" een bijeenkomst van bewoners van de Amsterdam sche buurt met de bedoeling om te geraken tot de oprichting van een wijkcomité. De op richting van dit comité zelf vond nog niet plaats, doch wel werd de gelegenheid geopend om candidaten voor het comité te stellen. Alvorens echter hiertoe over te gaan hield de heer E. H. Tenckinck, hoofd van den luchtbeschermingsdienst te Haarlem een in leiding. Het deed spr. goed de zaal gevuld te zien, want daaruit bleek dat er belangstelling voor de luchtbescherming bestaat. Luchtbescherming heeft ten doel door een goede organisatie van hulpdiensten het aantal slachtoffers van een luchtaanval te beper ken. Aldus spr. De overheid treft daartoe de noodige maat regelen, doch verwacht anderzijds van de burgerij, dat die ook het noodige zal doen. De gemeenten worden in gevarenklassen verdeeld. Haarlem behoort tot de tweede ge- varenklasse. Door den burgemeester is voor Haarlem een plan voor luchtbescherming opgesteld. Haarlem wordt daarin verdeeld in 10 vak ken, want luchtbescherming is gebaat bij een gedecentraliseerde leiding. Aan het hoofd van elk vak komt een vak- hoofd. De vakken zijn onderverdeeld in 22 wijken met wijkhoofden. Bovendien kunnen nog blokken geformeerd worden met blokhoofden. Neem de oorzaak weg. Uw rheumatische pijn verdwijnt voor goed. Rheumatische pijn, spit, jicht, etc. worden veroorzaakt door onzuiver bloed. De zes minerale zouten in Kruschen Salts zuiveren Uw bloed door de verschillende afvoer- orqanen krachtig aan te sporen. Kruschen Salts zal ook U snel en afdoende helpen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) De hulpdiensten zijn verspreid opgesteld om overal tegelijkertijd hulp te kunnen -bie den. Het personeel bestaat uit technisch perso neel der gemeente en vrijwilligers. Het be- noodlgde materieel wordt beschikbaar gesteld door rijk en gemeente. Bij de organisatie der luchtbescherming wordt er op gerekend dat de burgers zich zullen oefenen. Want medewerkers die ongeoefend zijn, kunnen noodlottig worden voor betrokkenen. Spr. noemde de maatregelen die door de burgerij getroffen moeten worden, nl. met betrekking tot: lsteLichtuitstraling. De vensters en deuren kunnen metfeenvou-r dige middelen lichtdicht worden afgesloten. 2deBrandgevaar. De bewoners van iedere woning moeten reeds in vredestijd het noodige doen om het voor hommen trefbare deel van het huis zoo min mogelijk brandbaar te maken. Zoldervloeren kan men bijv. bedekken met een laag zand. Voor de brandblussching kan men brandbluschmiddelen op zolder en in het geheele huis gereed maken. 3de: Schuilgelcgenlicid. Wanneer de sirene klinkt moet de bevol king zich naar de schuilplaatsen in de parti culiere woningen of naar de openbare, door de overheid te bouwen, schuilplaatsen begeven. 4de: Gasgevaar. Gassen zijn zwaarder dan lucht, zoodat de lage deelen van het huis tegen het binnen dringen van gas beschermd moeten worden. Spr. maakte hierbij de opmerking dat het grootste gevaar van de brandbommen en niet van de gassen geducht wordt. Dat het gas gevaar overdreven wordt blijkt wel uit het feit dat dit strijdmiddel in de oorlogen die thans woeden (Spanje en China) weinig of niet wordt toegepast. Aldus spr. Men kan veel bereiken met weinig midde len. aldus spr. Maar daartoe moet alles in vre destijd voorbereid worden. Het Amsterdamsche kwartier is het eerste deel van Haarlem, waarin getracht wordt een wijkcomité voor de luchtbescherming op te richten. ,Spr. wekte tenslotte tot daden op. rtr. Wolterheek, voorzitter van de afdeeling Haariem van de Nederlandsche Vereeniging oor luchtbescherming dankte den heer Tenckinck voor zijn uiteenzetting. In de pauze bestond gelegenheid namen van candidaten voor het wijkcomité in te leve ren. Na de pauze konden vragen worden ge steld. LANDDAG VRIJZ. DEMOCRATISCHE JONGEREN. De Vrijzinnig Democratische Jongeren Or ganisatie zal op Zondag 26 Juni a.s. een groote centrale landdag houden in het openlucht theater Birkhoven bij Amersfoort. Op deze bijeenkomst zal het woord gevoerd worden door Mr! P. J. Oud. oud-minister van financiën, en door de heeren J. C. Deering uit Utrecht, secretaris-penningmeester en Han Harmsen, hoofdbestuurslid der organisatie. Verder zal een afwisselend programma ge boden worden van muziek, zang, volksdans en folkloristische spelen. O.a. zal een Drent- sche boerenbruiloft, een z.g. „Wasschup" wor den opgevoerd onder leiding van Mevr. J. H. BergmansBeins uit Borger. Deze landdag zal worden bezocht door jon geren uit alle deelen van ons land. Ook de Afdeeling Velsen organiseert een tocht per autocar naar Amersfoort, waaraan zoowel le den als belangstellende niet-leden kunnen deelnemen. De prijs voor dezen tocht is zeer laag gehouden, zoodat de kosten geen beletsel behoeven te zijn. Inlichtingen hieromtrent worden verstrekt door de secretaresse der af deeling Velsen. Mej. J. E. van Dijk, Kennemer- laan 2D, IJmuiden. DE „FRIESLAND" VLOTGEKOMEN. ROTTERDAM, 13 Juni. Volgens een bij de Scheepvaart en Steenkolenmaatschappij N.V. ontvangen bericht is het aan deze maatschap pij toebehoorende stoomschip „Friesland", dat aan de Finsche kust was vastgeloopen weer vlot gekomen. Het schip heeft op eigen kracht de reis voortgezet.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10