CERZON 2ydUt. Sivffeh- AD VERTEERT IN DIT BLAD Motie van het Hoofdbestuur C0LDSCHT1EDINO PROPAGANDA 95 met groote meerderheid aangenomen. HINDENBURG BLÜTHNER-VLEUGEL IN ONZE ETALAGE Matrassenfabr. „Java" spruyt van rietschoten DINSDAG 14 JUNI 1938 HA ARC EM'S D A G B C A D 8 Vergadering Bloembollencultuur. Aan de uitvoering van sanerings maatregelen wordt dus medegewerkt. Is Engelsche bollenteelt sterk toegenomen? IN de gistermiddag voortgezette vergadering van de Algemeene Vereeniging voor Bloembollencul tuur is de bekende motie van het Hoofdbestuur betreffende de medewer king aan de uitvoering van de van overheidswege opgelegde sanecrings- maatregelen al dan niet op de hui dige wijze uitgevoerd waaraan ook dc vertrouwenskwestie was verbonden, met 158 tegen 47 stemmen of met een meerderheid van ruim 77 pet. aange nomen. Van de 59 aanwezige afdeelingen stemden er 43 voor en 16 tegen de motie. Tevoren hadden verschillende sprekers het woord gevoerd, doch de bekorte spreektijd van 2 maal 10 minuten waar door voorzitter dr. A. J. Verhage streng de hand aan werd ge houden. beletten dat de redevoeringen al te lang werden. Als eerste tegenstander van de motie voerde dr. ir. M. D. Dyt het woord die de gestelde motie in hooge mate bedenkelijk vond In standsorganisaties op ieder gebied worden de crisismaatregelen aan de leden voorgelegd en met hun besproken, alleen bij Bloembollen cultuur gebeurt dit niet. Het Hoofdbestuur is verplicht de besluiten van de algemeene ver gadering aan te nemen en na te komen. Cri sismaatregelen waarvoor de regeering de ver antwoordelijkheid draagt zullen bij aanneming van de motie worden uitgevoerd door een Centraal Lichaam waarin ook de vereeniging door het hoofdbestuur vertegenwoordigd is. De geheele motie is een organisatorisch „monstrum". Heeft het hoofdbestuur in dat Centrale Lichaam de meerderheid? In een bepaalde af- deeling is dit naar voren gebracht Het gaat er hier om dat de vereeniging in casu het hoofdbestuur niet de verantwoorde lijkheid van den minister over moet nemen. De heer W. Murk richtte zich eveneens tegen aanneming van de motie. Spreker verweet den voorzitter dat hij niet erg in de statuten thuis Is want de leden hebben wel degelijk het recht om verklaringen af te leggen alleen niet om te stemmen. De voorzitter is er altijd vlug bij geweest om een vergadering te verdagen maar als er eenmaal met reden een vergade ring verdaagd zou moeten worden, dan is het wel deze. De afdeelingen zijn namelijk ver keerd ingelicht. De motie is verdoezeld en er werd gezegd: het gaat hier vóór of tegen het hoofdbestuur. Bovendien is de motie onaanvaardbaar om dat zij organisatorisch onjuist en een uiting van machtswellust is. Het besluit van de ver gadering van 21 Juni '37 om de saneerings- maatregelen af te schaffen is door het hoofd bestuur niet op de juiste wijze uitgevoerd. Uitbreiding van buitenlandsche teelt. De buitenlandsche teelt is zeer sterk uitgebreid en de commissie waarvan ook de voorzitter deel uit maakte heeft zich hiervan in Engeland met eigen oogen kunnen overtuigen. De gewassen in Engeland waren bijzonder goed. Waarom zijn de conclusies van deze commissie niet ter kennis van den minister gebracht? Den heer Murk werd hierop daar hij de tien minuten grens had bereikt, het woord ontnomen en het was de heer Jac. de Bra bander die vervolgens de critiek bestreed, die zijn mede-onderteekening van de bekende circulaires tegen de motie, tengevolge heeft gehad. De heer de Brabander meende dat de tegenwerking welke hij had ondervon den het gewenscht maakte dat hij zijn mandaat ter beschikking van de algemeene vergadering stelde, onder betuiging van zijn respect voor het vele werk dat 't hoofdbestuur voor de ver eeniging had gedaan. Dr. A. J. Verhage antwoordde den heer de Brabander, en zeide dat dit besluit een volko men verrassing voor het hoofdbestuur was. Er bestond iusschen den heer de Brabander en de meerderheid van het hoofdbestuur een meeningsverschil; niettemin heeft het afge treden bestuurslid aan de werkzaamheden een ijverig aandeel genomen, waarover spreker in een bestuursvergadering nader hoopt in te gaan. De heer Verhage behandelde vervolgens de vragen van den heer Dijt. Er is nog nooit definitief over het overnemen van de uitvoe ring van de saneeringsmaatregelen door het bedrijf gesproken. In dit beginstadium is het dus nog niet juist om op de zaak vooruit te loopen en aan deze kwestie publiciteit te geven of haar aan de leden voor te leggen. Of het hoofdbestuur in een eventueel te vormen Centraal Lichaam een meerderheid zal hebben kan dus nog niet worden gezegd. Het hoofd bestuur heeft zich nog aan niets gebonden. De Minister draagt de verantwoordelijkheid voor de maatregelen. Er worden echter dik wijls door ambtenaren belangrijke principieele beslissingen genomen bij de uitvoering van deze maatregelen. Dit kan beter door vakge- nooten geschieden die dan natuurlijk ook de verantwoordelijkheid moeten dragen. Spr. beantwoordde vervolgens de opmerkin gen van den heer Murk betreffende de sta tuten en bestreed de meening dat het hoofd bestuur niet alles gedaan heeft om het anti- saneeringsbesluit van 21 Juni '37 uit te voeren. Ook de anti-saneerders in het hoofdbestuur hebben nooit andere maatregelen voorgesteld. De commissie die rapport uitbrengt over den stand van de bloembollenteelt in Engeland, is ingesteld om het hoofdbestuur van advies te dienen. Het hoofdbestuur heeft dit rapport reeds gezien en wanneer hier de eventueele conclusies van het hoofdbestuur aan verbon den zijn zal het worden gepubliceerd. Niet tegen maar met elkaar. De afgevaardigde van de afd. Voorhout was van meening, dat het hoofdbestuur geen an dere houding had kunnen aannemen dan het gedaan heeft. Niet tegen maar met elkaar moet verder gearbeid worden. Ook de verte genwoordiger van de afd. Wij denes sprak in gelijken zin. Het woord was daarna weer aan dr. Dijt die verklaarde dat het antwoord van den voor zitter hem had doen schrikken. Aan deze prin cipieele motie is de vertrouwenskwestie vast gekoppeld en dat is ten eenenmale onjuist. De heer Murk bleef bij zijn bewering dat deze motie een uiting was van machtswellust. De macht wordt in handen van 10 of 11 men- schen gelegd. In het Centrale Lichaam zullen slechts enkele leden van Bloembollencultuur zitting krijgen naast de vertegenwoordigers van de andere organisaties. De vereeniging krijgt hier dus niet de plaats die haar als grootste organisatie toekomt. Om tactische redenen worden de resultaten van de Engelsche Commissie verzwegen. De voorzitter is niet met dit rapport naai den Minister geweest.De heer Murk wilde zijn rede nog vervolgen doch de 10 minuten waren verstreken en de hamer onderbrak hem. De heer Grullemans vond, dat politiek ge knoei en gekonkel aan den kant moest worden gezet. Het vakprobleem moet in de eerste plaats aller aandacht hebben. Een samenwer king op neutrale basis blijft noodig. De heer Bakker wees er op dat hij indertijd wèl als hoofdbestuurslid op meerdere anti- saneeringsmaatregelen had aangedrongen, De heer Blokker wilde de vergadering ver dagen. De heer Lefeber meende dat de goede rich ting ingeslagen wordt; eenheid blijft noodig. De voorzitter beantwoordde de verschillende sprekers en zette nogmaals uiteen dat door deze motie het hoofdbestuur alleen gemach tigd wordt om mede te werken aan de uitvoe ring van de saneeringsbesluiten. Van een blanco-mandaat is dus geen sprake. Er bestaat ook nog geen Centraal Lichaam; er zijn alleen besprekingen gevoerd om de saneeringsmaat regelen door het vak zelf te laten uitvoeren. Hierna werd tot de reeds vermelde stemming overgegaan waarna de voorzitter van de af- deeling Hillegom, de heer Jonkheer, het hoofd bestuur met de aanneming gelukwenschte. De afd. Lïsse stelde nog voor om voortaan geen leden doch alleen afgevaardigden op de Algemeene Vergadering te laten spreken, doch dit voorstel dat in het hoofdbestuur zal wor den bespreken kon geen genade vinden bij de afgevaardigden van Voorhout en Andijk. Laatstgenoemde afdeeling vroeg bovendien aan den heer de Brabander om lid van het hoofdbestuur te blijven wat deze echter niet kon beloven. Door de afd. Heemstede werd tenslotte een motie voorgelezen waarin afkeuring wordt uitgesproken over de circulaires die tegen de hoofdbestuurs-motie waren verspreid. „KENNEMER BRIDGE BOND". Sluiting competitie-seizoen. „De Kennemer Bridge Bond heeft een jaar achter zich" aldus de voorzitter de heer W. J. P. Schalken, op de groote gemeenschap pelijke drive jl. Zaterdagavond „waar leden en bestuur trotseh op kunnen zijn en dit hebben we te danken aan het onvermoeide werken van het secretariaat, bestaande uit de heeren Kluit en Wiegmink met een staf van helpers, die alle con amore tijd, moeite en zeer dikwijls nachtrust geofferd hebben, om den bond binnen een jaar te maken tot één van de belangrijkste bridge-organisaties van ons land. Alvorens den wedstrijd te be ginnen. heb ik de eer, de eerste officieele kampioenen der bridgeclubs in Nederland te huldigen en hun onderscheiding uit te rei ken". Voor de hoofdklasse is dit de voormalige afd. Haarlem van den N.BJ3. captain: Ir. Spruit, tevens winnaar van den Rott. Lloyd- wisselbeker. Kampioen 1ste klasse is ge worden de Berger Br. Cl. captain Ir. J. de Lange. De afdeelingskampioenonderscheidin- gen zijn dit eerste jaar te beurt gevallen aan: Br. Club „Alkmaar", Br. Club ,3everwijk'" en H.B.C. n. Hierna begon de groote eind- wedstrijd, waarin de vertegenwoordigers van Br. Cl. Haarlem Noord: 2 eerste. 1 tweede en 2 derde; de N.B.B. 1 eerste, 1 tweede en 1 derde; H.B.C. Ie eerste. Ie tweede en 1 derde, B.C.H. '32 1 eerste. ..Bergen" 1 tweede. „Sant poort" 1 derde plaats wisten te behalen. De gedetailleerde uitslag is: Hoofdkl. geel: 1 Hr. en mevr. Bakker 64 pnt, 2 Hr. Krauwels-de Kadt 60 pnt., 3 Klareboer- Gans 59j pnt.. 4 Hr. en mevr. Schaap 59 p., 5 Hr. Keizer-Jeekel 63 p„ 6 Hr. en mevr. Ir. Spruit 51 p„ 7 Hr. en mevr. Verbrugge 49 p. 8 Hr. Schalken-Boerè 49 p., 9 Hr. Slotboom- mej. Sombroek 47 p. Hoofdkl. grijs: 1 Dames D. Groot-Gulde- mond 70 p., 2 Hr. en mevr. Jonker 623^ p.. 3 Hr. en mevr. Verschuur 62 p„ 4 Hr. Blom- Bakkers 56 1,2 p„ 5 Hr. J. Hooff-Banning 55 p„ 6 Hr. en mevr. Cats 54 p.. 7 Mevr. Nieu- wenhuis-Hr. Wigman 46K- p., 8 Hr0Kroone- Grootegoed 46 p„ 9 Hr. Dekker-Boogaard 42 p. Hoofdkl. oranje: 1 Hr. Jolink-Bakker 61.5 p.. 2 Hr. Duinker-v. Germes 57.5 p., 3 Mevr. Kroone-Hr. Bogaard 52.5 p., 4 Dames Kluit- Lodder 50.5 p., 5 mej. Proper-Hr. Jordaan 51.5 p„ 6 Mevr. Knorren-Hr. Englander 45.5 p.. 7 Hr. Buisman-Jore 41.5 p„ 8 Hr. en mevr. Wiegmink 41.5 p.. 9 Hr. en mevr. Lek 39.5 p. Ie kl. blauw: 1 Hr. Keur-Stoet 54 p., 2 mevr. Hoogeboom-Hr. Smits 50.5 p., 3 Hi-. Arpeau- Lodder 50 p., 4 Hr. Endenburg 42.5 p.. 5 Hr. en mevr. Walter 41.5 p., 6 Hr. Beens-de Vries 40.5 p., 7 Hr. de Jong-Rosier 40.5 p., 8 Hr. Vries-Dingeris 35 p„ 9 Hr. Rosier-'t Land 33.5 p., 10 Hr. Groeneberg-v. 't Hoff 27 p., 11 Hl', en mevr. Dun ink 25.5 p. Ie kl. groen: 1 Hr. Scheelings-v. Es 53.5 p., 2 Hr. Robbé-Brasser 53.5 p., 3 Mevr. Mul- der-Hr. Meyboom 43.5 p„ 4 Hr. v. Tongeren- Goezinne 40.5 p„ 5 Hr. Sombroek-Borst 40.5 p., 6 Mevr. Machielse-Hr. v. Kessel 37 p., 7 Hr. en mevr. Vasbinder 36 p., 8 Hr. Boeree 35.5 p., 9 Hr. Dobair-Lek i35.5 p., 10 Mej, Gülke-Hr. Machielse 34.5 p. 11 Hr. Kamstra- Rovers 30.5 p. Na afloop bracht de heer Lodder, secre taris H.B.C., namens alle spelers een woord van dank voor alles, wat de leden van den K.B.B. in dit eerste jaar voor de Bridge sport hebben gedaan. CONCERT IN BREDERODEDUIN. Zondagavond gaf de Haarlemsche accor deonclub „Energico", onder leiding van den heer J, de Smits, een een concert in „Brede- rodeduin" Er werd met veel entrain gespeeld en het gebodene viel zeer bij de patiënten üi den smaak; hetgeen wel bleek uit het gulle applaus. EEN EXCURSIE MET WERKLOOZEN. De R.K. excursievereeniging „St. Bavo" zal op 29 Juni met een groep van 34 werklooze leden een excursie houden naar de nieuwe K.R.O.-studio's te Hilversum. Aan boord van de het onlangs verongelukte groote luchtschip, werd regelmatig gebruikt een speciaal voor dit schip geconstrueerde licht-gewicht Omdat deze vleugel op de laatste reis niet was medegenomen, trof hem niet het lot van het schip en bleef hij dus behouden. Dit bijzondere instrument is thans te bespelen en vrij te bezichtigen Buitendien bevindt z fraaie collectie -i ons magazijn een Bliithner-Vleugels en Piano's instrumenten, die ieder op zichzelf meester stukjes zijn van piano-bouwkunst. Een „Blüthner" te bezitten is een vreugde, een vreugde voor het leven. Toch zijn de prijzen lager dan U voor hel edele product verwachten zoudt. Piano mod. K f 690.- Vleugel mod. II f 1390.- Vraagt catalogus en prijslijst. HAARLEM - GROOTE MARKT 8 AMSTERDAM ROTTERDAM HILVERSUM GOES Raad huisstr. 48-50 v.Oldenbarneveltstr.112 Vaartweg 13 L. Kerkstr. 41 Wilhelminastr. 39, Telef. 17059 Kar»r»k mal rassen. Dekens, Opklapbedden. Ledikanten, Ombouwen en Gros en Detail 7ZIJ 'SMORGENS VROEG OF '5 AVONDS LAAI... Hel geeff mei hoe de wijzer slaal Er wordl niel op de tijd gelet VAN NELLE'S THEE „„rdi tód. Omdat die thee gebroken ïs Trekt ze véél beter af U krijgt er veel meer kopjes van Dan andre fhee U gal Speciaal aanbevolen Afternoon Tea 37 d per onspakje Golden Cup Tea 34 d. per onspakje Panter 32 d. per onspakje Giraffe30 d. per onspakje VAN NELLE'S GEBROKEN THEE Viaaq/ 2e IditjU&aA PUBLICATIE VAN HET THcE-PROPAGANDABUREAU, AMSTERDAM. t t aan n i e m g moet. Aor vertell®n t d verder vei Ik draag 'n Fit-FormI Ssstniets zeggen! Bevalt me écht't maakt je zooeh modern I En je krijgt er als service 2 extra schouder bandjes bij. Omdat zoo'n bustehoudertje zoo lang méégaat, snap je? Al voor 1.251 Bij Spruyt van Rietschoten - die heeft de alléénverkoop - dus ook alleen de service! HAARLEM: GROOTE HOUTSTRAAT 22. EEi\ PARTIJ VAN 5000 METER Prima kwaliteiten Crêpe mat, Crêpe Georgette en bedrukt linnen, uitsluitend eerste keuze, ge heel nieuwe sortering mooie bloemdessins, nop pen en strepen, wasecht, voor middagjaponnen, Sport- en Kinderjurken, 80-90 een- H| timeter breed. Een unieke ge- legenheid, de prijs per meter bedraagt nu slechts. miaaagjaponnen

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 12