rr FANFAREKORPS „WILHELMINA". Mr. Steenberghe bepleit intensieve propaganda om vreemdelingen te trekken. DINSDAG 14 JUNI 1938 HAARDEM'S DAGREAÜ ^K tN/T EN (.ETTEREN, HET TOONEEL EDUARD VERKADE ZESTIC JAAR. Morgen, 15 Juni, wordt Eduard Verkade zestig jaar. Al staat Verkade momenteel ter zijde van den tooneelweg, toch wordt hij nog algemeen beschouwd als de man. die van alle nog levende tooneelspelers het meeste invloed op het tooneel in Nederland heeft gehad. En ook niemand gelooft, dat zijn rol als tooneel- leider in ons land voor goed is uitgespeeld. Daarvoor is hij een te energiek en ook een te eerzuchtig mensch. Vele catastrophen zijn reeds over zijn hoofd gegaan en altijd heeft Verkade toch weer zijn plaats als leider weten te veroveren. Ook nu beidt hij zijn tijd. Wan neer Laseur in plaats van Cor van der Lugt tot vasten bespeler van den Stadsschouwburg te Amsterdam was benoemd, zou Verkade naast hem weer op het Leidsche Plein zijn ge komen. Deze kunstenaar is wel de laatste om op zijn zestigste jaar te gaan rusten, wanneer hij meent nog nuttig en groot werk te kunnen doen. Dat zeer velen in Verkade nog altijd onzen eersten tooneelleider zien. werd wel bewezen door het feit, dat men hem aanwees om bij de Officieele Vondelherdenking in het vorige seizoen te Amsterdam de opvoering van Phae ton te regisseeren. En ook de Oranje Commis sie te Bloemendaal doet voor het groot opge zette openluchtspel te Elswout weer een be roep op dezen 60-jarigen tooneelleider. Men ziet in hem altijd nog den man. die met Wil lem Royaards ons tooneel heeft hervormd en nieuw leven heeft gegeven. Toch waren Royaards en Verkade in zeker opzicht antipoden. Zij waren beiden mannen van groote beschaving, eruditie en verfijnden smaak en in hun strijd tegen het verouderde naturalisme en nog meer tegen het realisme gingen zij parallel. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 14 Juni: Door den heer J. B. Westerwoudt te Haarlem, is aan het Rijk. ter plaatsing in 's Rijks Museum van Schilderijen te Amsterdam, ten geschenke aangeboden een schilderij door Elias van den Broeck, voorstellende bloemen en insecten. Sa menstelling en afmeting maken deze schilderij tot een tegenhanger van het reeds in het museum aanwezige stuk van dcnzelfden meester. Aan den schenker is de dank der re geering betuigd. treffelijk gekarakteriseerd. Dat hij een groot leider is. heeft Verkade ook bewezen, doordat hij zoo vele acteurs en actrices heeft gevormd, of althans de gelegenheid heeft geboden zich te ontwikkelen. Daar was in de eerste plaats de onvergetelijke Enny Vrede, de geniale actrice, die in haar fouten en deugden geheel een discipel van Verkade was. Maar hoevele andere namen kan ik hier nog noemen. Nel Stants, Fie Carelsen, Van Dalsum, Paul Huf, Henri Eerens, Dirk Verbeek. Hans van Meer ten. Frits van Dijk, Kommer Kieyn, zij komen uit zijn school of zijn door hem naar voren gebracht. Heeft niet Cor Ruys een speler toch van zoo gansch andere geaard heid bij herhaling verklaard van Verkade als regisseur het meest te hebben geleerd? En was het niet Else Mauhs, die in een in terview tegen Brusse eens zeide: „Hij tilt je er zoo heerlijk in!" Dat zegt wel duidelijk, wat Verkade ook voor deze superieure actrice als spelleider beteekendc. En wanneer ik wil aantooncn, wat voor resultaten Verkade als regisseur bereikt heeft, dan behoef ik slechts eenige der stukken te noemen, waaraan zijn naam voor mij altijd verbonden zal blijven: Hamlet, Romeo en Julia. Naar het u lijkt, Een blijspel van Ver warring, van Shakespeare Candida een onvergelijkelijke opvoering Dokter's Dilemma, Oorlogsmannen, Je kan 't nooit weten en St. Joan alle van Shaw Dokter Bernhardi en De Eenzame Weg van Scnnitzler, De Duivel, De Gardeluitenant en De Zwaan van Molnar, De vertraagde Film van Teirlinck, Rivalen van Sheridan. Maria Stuart van Vondel, Een van ons van Galsworthy. Het Kind van Staat van Schimmel, Maya van Gantillon, Een huwelijk onder Lodewijk XV van Dumas, Nju van Dynrow, De Gele Mantel van Benzimo, De Groote Reis van Sherriff, Het Arendsjong van Rostand, De blauwe Vo gel van 't Geluk van Maeterlinck, Elcherlyc. Waarlijk, Verkade heeft zich in deze stuk ken een tooneelleider van ongewoon formaat getoond. Voor ons tooneel mogen wij hopen, dat deze krachtige, nog jonge zestiger zijn werk zal kunnen voortzetten bij een gezel schap en in een milieu, dat hem waardig' is. SANTPOORT. Bestaat 9 Augustus 40 jaar. kosten werden door den heer Slagboom ge> raamd op f 4.15 per persoon. Na eenige op- en aanmerkingen uit de ver gadering konden de aanwezigen zich hoofdzaak met het uitgestippelde reisplan vereenigen. Tenslotte wekte de heer Van Vliet de aan wezigen op donateurs te werven. Rede bij opening van het A.N. V. V.-gebouw. „Wilhelmina" van thans (3 leden ontbreken). Op dc 2de rij het dagelijksch be stuur en den dirigent, t. w. van links naar rechts dc hccren T. Kuiper, Jac. Strijder, Jan Groot en G. Rapis, Een stukje geschiedenis. Den 9den Augustus a.s. zal het 40 jaar ge leden zijn, dat het fanfare-korps „Wilhelmi na" werd opgericht. Een feit van beteekenis ongetwijfeld, vooral, wanneer we in aanmer king nemen, hoeveel vereenigingen reeds in onze plaats werden opgericht enweer gingen. „Wilhelmina" heeft ook haar „ups and downs" gekend en die „downs" waren vaak van dien aard, dat het ergste gevreesd moest worden. Maar uiteindelijk kwam de vereeni- ging er toch weer boven op, dank zij een klei nen kern van leden. In dit verband denken we aan de heeren Van den Ende, de gebroeders Kleine, Schipper, Slinger, Van Es, Koning e.a. En hun trouw aan de vereeniging werd be loond: Na de magere jaren volgden weer de vette, nieuwe leden meldden zich aan en zoo kan van het 40-jarige „Wilhelmina" ge tuigd worden, dat het is een flinke, krachtige, gezonde vereeniging, 'n muziekgezelschap, dat meetelt in de rijen der dilettant-muziekver- eenigingen. Zouden de oprichters van het korps, o.a. de heeren Baart, Klauwers, Immers en De Rooy verwacht hebben, dat hun vereeniging het eens tot dezen leeftijd brengen zou? Zeker weten doen we dit niet, maar het schijnt, dat ze nog al optimistisch gestemd waren ten op- opzichte van de muzlekliefhebberij der Jan Gijzenvaarters, immers aanvankelijk gold, dat „Wilhelmina" er alleen was voor de Jan-Gij- zenvaarters en dat bijv. dus „Santpoort-dor pers" geen lid konden worden. Het korps werd opgericht in het jaar, waar in onze koningin zelf de regeering aanvaardde. Met 17 leden opgericht, telde de vereeniging bij haar 25-jarig bestaan 26 leden, en beoefe nen thans onder Jan Groots leiding 35 leden en 5 adspiranten de muziekkunst. Aardig was het, wat wijlen de eere-voorzit ter van het korps, de heer Th. J. Wynoldy Daniels, bij het 25-jarig bestaan over de leden zei: „Misschien zijn wel een 250 beoefenaars van de fanfaremuziek in deze 25 jaren lid van het korps geweest. De een zag er van af, om dat hij trouwde en zijn echtgenoote er meer voor gevoelde, dat hij, na de trouwplechtig heid, voortaan een tweede viool zou spelen in de huiskamer:, een ander verkoos den voet bal boven de trombone, omdat 't hem te stil was in 't repetitielokaal, een derde kon de hooge tonen niet halen, al ging hij ook op zijn teenen staan, een vierde blies geregeld zijn wangen en lippen stuk door muzikalen over moed enz.. Maar gelukkig, geen der werkende leden ontviel de vereeniging door den dood, althans niet tijdens het lidmaatschap, waar uit misschien zou zijn te concludeeren dat het lidmaatschap van de jubileerende vereeni ging zoo goed is als een levensverzekering. In elk geval, een gezonde oefening voor ge zonde langen geeft het zeker en een dito oefe ning voor de ooren, inzonderheid als een nieuw stuk wordt ingestudeerd De eerste directeur van het korps was de bekende heer H. W. Hofmeester. Daarna volgden de heeren A. v. d. Molen. J. G. Elsnen, P. Polderman, Sam Vlessing, Reinier van 't Hof, Frits Dekker, Peter Wit en Jan Groot. De voorzitters in deze 40 jaren waren de heeren J. Baart, Th. J. Klauwers, J. Spekman, L. H. Rings, P. Kremer, F. v. d. Enden, G. Krom, J. Groeneveld en Jac. Strijder. Bekende leden uit den ouden tijd waren de heeren L. H. Rings, J. Gras, A. Spoor,, J. v. Sambeek ,de gebr. Slebos, H. Jagtenberg en W. Broek. Eén der oudste nog actieve leden in „dienstjaren" wel te verstaan is de heer F. v. d. Enden. Het tegenwoordige bestuur bestaat uit de heeren Jac. Strijder, voorzitter; G. Rapis, secretaris; T. Kuiper, penningmeester; A. Schipper en G. Wiedijk, commissarissen. Van hen heeft de heer Rpis. die op 2 Sept. 1924 benoemd werd tot commissaris en op 5 Maart 1928 tot secretaris ,de meeste „dienstjaren". Van de oprichting af heeft „Wilhelmina" belangstelling en steun mogen ondervinden van de eigenaars van de buitenplaatsen „Spaarnberg" en „Duin en Kruidberg". waar bij feesten vrij geregeld muziek gemaakt werd. Wijlen de heer J. R. Wüste was jarenlang beschermheer en toen deze overleed trad wijlen mevr. Wüste—Von Götsch als be schermvrouwe op, nadat zij voor dien tijd reeds (1902) het korps een vaandel had ge schonken. Ook de heer J T. Cremer en mej. J. L. Enschedé hielden vaak hun beschermen de handen boven de vereeniging en haar kas. In 1928 werd nu wijlen mr. C. H. Guépin be schermheer. Een prachtig en kosteloos repetitie-lokaal vond het korps tal van jaren in de bewaar school van mevr. Wüste (het tegenwoordige badhuis). Thans repeteert het korps in „Dc Weyman" en zoo er extra-repetities moeten gehouden worden, stelt mej. Enschedé haar koetshuis ter beschikking. Op Hemelvaartsdag werd steeds een mu zikale wandeling door Santpoort en Jan Gij- zenvaart gemaakt. In de beginjaren „startte" men dan reeds om half vier in den morgen. Waarschijnlijk het eerste optreden „naar buiten" was de „liefdadigheidsmarsch" ten bate van de Transvaalsche Boeren, die toen in oorlog waren met Engeland. Wat hebben toen de musici den marsch „Op Stap" vaak doen klinken! In 1907 organiseerde „Wilhelmina" op de prachtige Harddraverslaan haar eerste con cours. In de toenmalige feestcommissie had den o.m. zitting burgemeester J. C. A. Weerts, dr. A. de Groot Lz., Th. J. Klauwers, J. J. van Wort, Th. J. Wynoldy Daniels en J. P. Hand- graaf. In 1923 vond onder auspiciën van „Wil helmina" alhier weder een concours plaats. In het eere-comité namen o.a. zitting mevr. WüsteVon Götsch, mej. J. L. Enschdé, bur gemeester Rijkens, oud-minister J. T. Cremer, oud-burgemeester J. C. A. Weerts, dr. W. M. v. d. Scheer en W. A. Dolleman. Voorzitter der feestcommissie was dr. A. de Groot Lz„ secretaris en penningmeester i'esp. de heeren G. J. Kieviet en W. G. J. Goedkoop. Prijzen voor dit concours werden o.m. ge schonken door H.M. de Koningin, Z.K.H. den Prins der Nederlanden en jhr. mr. dr. A. Röell, commissaris der Koningin in Noord-Holland. Het huidige vaandel waarop tal van prijzen prijken, is niet meer dat van 1902. In 1923 had het zooveel van zijn frischheid verloren, dat mevr. Wüste het door een nieuw verving. Bij een plechtige samenkomst op „Spaarnberg", hechtte mevr. Wüste eigenhandig den zilve ren lauwertak, welke „Wilhelmina" voor de eerste maal in de eerste afdeeling uitkomend, in Alkmaar had veroverd, aan 't vaandel. Zooals wij reeds zeiden, staat „Wilhelmina" er momenteel goed voor. Opgewekt en welge moed stevent ons wakker korps dan ook op zijn gouden feest aan. De animo onder de leden is zeer groot, de repetities worden trouw bezocht, er is een actief bestuur en last, but not least, de jeugdige dirigent, Jan Groot, heeft getoond, dat „Wilhelmina" onder zijn leiding was bereiken kan. Daarom is er heusch niet veel moed noodig, om „Wilhelmina" nog vele jaren toe te wensohen. „Dat sal wel reg kom". LEDENVERGADERING R. C. BREDERODE. Onder leiding van den heer F. M. van Vliet hield de R. C. Brederode gisteravond in „De Viersprong" een buitengewone ledenvergade ring, welke goed bezocht was. Het hoofdpunt der agenda was een voor stel van het bestuur tot oprichting van een tooneel- en (of) cabaretafdeeling. welke in het a.s. winterseizoen de drie feestavonden zal verzorgen. Na voorbereidend werk van het bestuur hadden de heeren A. Voogt, N. Handgraaf en II. J. Klaver zich bereid ver klaard de leiding op zich te nemen. Na een uitenzetting van de heeren Van Vliet en Handgraaf besloot de vergadering na eenige discussie tot de oprichting over te gaan. Zes dames en 10 heeren gaven zich als lid op. De vooratter hoopte, dat hiermede een besluit was genomen, dat veel nut voor Bre derode zou afwerpen. Hierna kwam het zomer uitstapje op 24 Juli a.s. in bespreking. De heer C. Slagboom, die met den heer P. de Jager de leiding van het uitstapje zal hebben, gaf een kort overzicht van het te houden reisje. Het lag in de be doeling een bezoek te brengen aan den Dui velsberg in Duitschland en op de heenreis tevens een bezoek te brengen aan den Julia- na-toren (Apeldoorn) en de Bedriegertjes. De Het nieuwe gebouw van de Algemeene Ne- derlandsche Vereeniging voor Vreemdelingen verkeer aan de Parkstraat te 'sGravenhage is Zaterdagmiddag door den minister van eco nomische zaken mr. P. L. M. Steenberghe officieel geopend. Deze zeide in zijn openingsrede o.m.: De vereeniging kan bij haar taak den steun der overheid niet missen. De regeering heeft dan ook de indertijd tot f 28.000 teruggeloo- pen bijdrage thans wederom verhoogd en wel tot een zoodanig bedrag als van particuliere zijde aan de A. N. V. V. wordt bijgedragen, tot een maximum van f 100.000. Dit bedrag is in het afgeloopen jaar nog wel niet bijeen ge bracht, doch ik weet, dat u er reeds in ge slaagd zijt de inkomsten in 1937 en 1938 be langrijk te vermeerderen en ik twijfel er geen oogenblik aan, dat de bezielende leiding uwer vereeniging in de eerstvolgende jaren den weg zal weten te vinden naar de motorische krachten, welke de koorden der beurzen tot de gewenschte wijdte zullen weten te openen. De medewerking der regeering is gebaseerd op de groote cultureele en economische be langen, welke met het vreemdelingen verkeer gemoeid zijn. Ten onrechte wordt wel eens gemeend, dat de propaganda voor het vreemdelingenver keer enkel een hotelhoudersbelang zou zijn. Dit is geheel onjuist, omdat dit uit 'n te engen gezichtshoek bekeken is. Onderzoekingen op dit punt hebben aan getoond, dat de vreemdeling, die in het bui tenland vertoeft, zeker de helft van zijn uit gaven spendeert buiten het hotel, waar hij woont. Deze uitgaven komen rechtstreeks den handeld rij venden middenstand ten goede. De propaganda besprekende vroeg mr. Steenberghe zich af of de vereeniging er niet goed aan zal doen te overdenken of in de toekomst niet nog meer een brug geslagen moet worden tusschen de toeristische en de economische propaganda. Met andere woor den: is het mogelijk de propaganda nog meer dan tot dusver te richten ook op de econo mische werkzaamheid van ons land? De vreemdeling, die de Alkmaarsche kaas markt bezoekt, krijgt behalve zijn indruk van de schilderachtige en karakteristieke omge ving van het drukke marktplein ook een in druk mee van dit product van onze zuivel industrie. Ik vraag mij af of in die richting nog meer gedaan zou kunnen worden. Op de bloemen veilingen in Aalsmeer of in het West-land is dagelijks een pracht van bloemen te aan schouwen zooals bijna nergens op de wereld te zien is. En in landen, waar men gewend is in de propaganda van superlatieven gebruik te maken, zou men niet verzuimd hebben in de geheele wereld voor een dergelijke bloe- menshow de meest luidruchtige reclame te maken. Men is zoo vaak geneigd, zelfs de mooie dingen, die men dagelijks ziet, als van zelfsprekend te beschouwen. Doch er zijn in ons land nog zoo tal van be zienswaardigheden, waar de landgenooten aan voorbij gaan, maar waarvoor een vreem de een verre reis maakt. Niet alleen voor den vreemdeling Is zulks een economische propaganda van belang, maar ook voor onze Nederlandsche jongeren is het zoo goed om naast het op school ge leerde, hen te doen zien, hoe men hier te lan de leeft en werkt. Ik noem de groote waarde van bezoeken aan scheepswerven gevolgd door havenrond vaarten met als besluit een rondgang over een oceaanstoomer noder deskundige lei ding. Onze liefde tot de zee en de waardee ring van onzen overzeeschen handel zullen bij den vreemdeling tot beter begrijpen leiden en onze jeugd zullen deze nationale deugden en kwaliteiten beter dan door het leerboek al leen worden bijgebracht. Ik zou in overweging willen geven, bezoe ken onder deskundige leiding aan volledig opgetuigde en in bedrijf zijnde haringloggers. aan de Zuiderzeewerken, den bruggen- en wegenbouw, de sluizen te IJmuiden en te Vreeswijk, Delftsch blauw, de Philipsfabrie- ken en nog zoo tal van andere bedrijven en groote werken meer. De excursies van de K. L. M. en de rond gangen door het Koloniaal Instituut te Am sterdam o.a. kunnen hier speciaal genoemd en geroemd worden. Bij deze rondleidingen zal de indruk leven dig worden gewekt, dat er in Nederland ge werkt wordt, zoowel op het land als in de stad, en dat wjj den vreemdeling en den land genoot wel degelijk naast veel natuurschoon naast tal van folkloristische eigenaardighe den en cultureele monumenten zeer veie ob jecten, inrichtingen en bedrijven kunnen toonen, welke het respect voor ons land in niet geringe mate kunnen verhoogen. „Wilhelmina" in 1923 op „Spaarnberg" op bezoek. In het midden wijlen Th. J. Wynoldy Daniels. Geheel rechts dirigent Reinier van 't Hof. J. B. SCHUIL. Nederlanclsch-Duitsch verdrag over kleine grenswijzigingen. Eduard Verkade. Maar Royaards zocht het in de decors en de aankleeding van de klassieke werken in de pracht en de overdaad van de renaissance, terwijl Verkade veel soberder was en meer „aanduidde", al deed hij dat met verfijnden smaak en veel gevoel voor kleur. Bij Royaards den exuberanten kunstenaar was een duidelijke verwantschap met de Duitschc too- neelkunst met Max Reinhardt vooral bij Verkade den meer flegmatieken critisch aaïigelegden artist met de Engelschen Gordon Graig; bij Royaards viel voorname lijk het accent op het stoffelijke, bij Verkade op het geestelijke, bij Royaards zagen wij steeds een sterke discipline en eenheid, bij Ver kade een wel door de regie geleide en binnen voorafgestelde grenzen gehouden, maar toch zoo groot mogelijke individualiteit der spelers en spel, dat meer op intuïtie steunde en de groote lijnen aangaf. Niemand is in zijn begintijd zoo fel be streden als Verkade, Wanneer men in de jaren voor den oorlog en zelfs nog in den tijd onmiddellijk daarnain tooneelkringen over Verkade sprak, waren er altijd heftige voor- en tegenstanders. De ouden zooals een Louis Bouwmeester hebben hem nooit kunnen waardeeren, de jongeren zooals een Else Mauhs en een Van Dalsum had den groote bewondering voor hem. En dit is zeer verklaarbaar. Verkade is van het begin af sterk ingegaan tegen het ster-systeem. Hij was een vijand van het „mimendom", van het zich laten gaan in solo-spel ten koste van het geheel en heeft ook altijd strijd gevoerd tegn de acteurs, die voornamelijk op hun routine speelden. Van hem is dc uitspraak: „men bereikt meer met ongeroutineerde beginnelingen dan met verroutlneerde tooneelspelers" en dit was de reden, waarom hij in het begin van zijr\ loop baan dikwijls aan ongeschoolde krachten de voorkeur gaf boven spelers, die het vak ver stonden. Het spreekt wel van zelf. dat dit verzet kweekte vooral bij de oude garde, die hem een dilettant noemde. Dat- bij dit aller minst was. heef; hij in zijn dadenrijkc loop baan overtuigend bewezen, en het moet voor hem een groote voldoening zijn geweest, dat. ook de tooneelwereld in den loop der jaren tot de erkenning is gekomen, dat men zich hier in vergist had. Ik kan om de beteekenis van Verkade als tooneelleider duidelijk in het licht te stellen, niet beter doen dan hier aan te halen, wat indertijd Van Dalsum eens over hem schreef: ..Onder de velen, die over net tooneel schrij ven er er over praten, zijn er. die wel eens gaarne du haut de leur grandeur in Verkade den man met goeden smaak willen erkennen: beschaafde stijl van spelen, rus tige smaakvolle décors, waarbij vooral een overdreven nadruk gelegd wordt op zijn de coratieve qualiteiten. Zij zouden hem wel gaarne in dit decoratieve beschavings hoekje willen opbergen. Zoodoende trachten zij de aandacht van zijn werkelijke waarde af te leiden die geheel ergens anders ligt en wel hier: Verkade heeft net toor.eelspel lee- ren begrijpen als spel van verbeelding en niet meer van afbeelding: hij heeft onder scheid leeren maken tusschen innerlijke beelding en uiterlijke virtuositeit. Hij heeft het tooneel begrepen als een factor van het geestelijk leven van onze dagen en het ont worsteld aan het naturalisme en de photo- grafische nabootsing der engere realiteit. In deze regelen heeft Van Dalsum dc be teekenis van Verkade voor ons tooneel voor- Het ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat heden op het ministerie van Buitenlandsche Zaken te Berlijn de on- derteekening heeft plaats gevonden van een Nederlandsch-Duitsch verdrag, hetwelk maatregelen inhoudt over kleine grenswijzi gingen en daardoor noodzakelijk geworden ruil van grondgebied op verschillende plaat sen ten behoeve van een beteren loop van de grens tusschen Nederland en Duitschland NED. GENOOTSCHAP VOOR HEIL GYMNASTIEK EN MASSAGE. Het Ned. Genootschap voor Heilgymnastiek en Massage hield Zaterdag in het Jaarbeurs restaurant te Utrecht zijn 130ste algemeene vergadering onder leiding van den voorzitter den heer W. P. Nuyten. In zijn openings woord besprak de voorzitter de verhouding tot de Ned. Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst, welke volgens spreker aanmer kelijk is verbeterd. Het hoofdbestuur der Maatschappij heeft sympathie betuigd met de wijze, waarop wij werkzaam zijn in het belang der heilgymnastiek en massage .aldus spr., en dit stemt tot groote dankbaarheid. Spr. memoreerde verder de voorgestelde aan vulling van art. 1 van de wet van 1 Juni 1865. regelende de uitoefening der heilgymnastiek en massage, zooals het genootschap die van de oprichting af steeds heeft gepropageerd. Daar de eerste wetenschappelijke inleider verhinderd was door bijzondere omstandig heden de vergadering bij te wonen, werd het woord verleend aan den tweeden inleider dr. R. K. W. Kuipers over het onderwerp „Heil gymnastiek en massage bij de behandeling van rheumatisehe aandoeningen". Na enkele inleidende woorden ging de spreker in het kort na de rol, welke de heil gymnastiek en massage speelt bij rheumati sehe aandoeningen in het algemeen. Met grooten nadruk wees de inleider er op, de patiënten toch vooral voor hun ziekte te interesseeren, hen er op wijzend, dat het van grootste belang is vol te houden. Geduld en tact zullen van u gevraagd worden, veel zelfs, maar dan zult u voorzeker het genoegen sma ken deze patiënten veelal als een invalide tot ons gekomen, weer in staat te stellen hun werk te verrichten. De vergadering werd daarna gesloten. Des avonds had een huishoudelijke vergade ring, waarin mej. J. A. de Haas als onder werp behandelde: „De geheimzinnige factoren, die al of niet meewerken tot het welslagen der praktijk van de(n) heilgymnast to rn asseur (euse). Nieuwe medische Iioo«deeraren te Amsterdam. B. en W. van Amsterdam stellen den raad voor over te gaan tot de benoeming van een gewonen hoogleeraar in de inwendige genees kunde, ter vervulling van de vacature-prof. Ruitinga. Overeenkomstig de voordracht van curatoren der universiteit worden voorgedra gen: lo. dr. J. J. G. Borst chef de clinique van prof. Ruitinga te Amsterdam, 2o. dr. J. Groen, assistent van prof. Snapper, te Am sterdam; 3o. dr. F. S. P. van Buchem te Til burg. Voor de benoeming tot gewoon hoogleeraar in de kindergeneeskunde, in de vacature van prof. dr. Cornelia de Lange, dragen zij voor lo. dr. J. C. Schippers, dirceteur van het Em- ma-kinderzickenhuis te Amsterdam; 2o. dr. S. van Crefcld. kinderarts te Amsterdam; 3o. dr! M. de Bruin, kinderarts te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 13