Voor uw oogen WEERBERICHT WANDGEDIERTE DINSDAG 14 JUNI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 2 De Javasche Bank i11het ook minder goed in 1937. Winst gedaald. In de heden te Batavia gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders van de Ja vasche Bank heeft de president, de heer G. G. van Buttingha Wichers verslag uitgebracht over het boekjaar 1937—1938. De vooruitzichten voor het jaar 1938 lieten zich aanvankelijk alleszins gunstig aanzien. Naarmate echter in den loop van 1937 een krachtige conjunctuurterugsiag merkbaar werd en voorts de aanvankelijke ramingen van de uitgaven te laag bleken, moesten de verwach tingen voor het nieuwe begrootingsjaar ge leidelijk lager worden gesteld. Volgens de laatstbekende ramingen zou thans moeten worden rekening gehouden met een totaal aan inkomsten gewone dienst van f 340.6 millioen en een totaal aan uitgaven van f 364.4 millioen en derhalve met een nadeelig saldo op den ge wonen dienst 1938 van f 23.8 m.m. De buiten gewone dienst 1938 wijst volgens de laatste ge gevens 'n tekort aan van f 30.3 millioen exclu sief een storting ad f 8.4 millioen in het Rub* berfonds tegen 12.7 millioen in 1937, o.nj door het ten laste van dezen dienst brenger van enkele belangrijke aanschaffingen ten behoeve van Leger en Vloot, zoodat op den totalen dienst 1938 een tekort van f 54.1 mil lioen zou moeten worden verwacht. In even- genoemde cijfers zijn echter nog niet of slechts ten aeele verwerkt de gevolgen van de afschaffing van de. pensioenkorting, de invoering van de b.b.l. 1938 en enkele andere extra-uitgaven vereischende maatregelen, zoodat in werkelijkheid met een hooger te kort dan het tevoren becijferde dient te wor den rekening gehouden. Bij een vergelijkilig van de ontvangstenramingen voor het jaar 1938 met die voor 1937 moet in aanmerking worden genomen, dat met ingang van 1 Januari 1938 de inkomsten- en loon-belastin- gen werden verlaagd. Zooals de situatie zich thans afteekent. zijn ook de vooruitzichten voor het budgetjaar 1939 weinig hoopvol. Indien de conjunctuur zich niet van haar huidige inzinking herstelt zai ook het begrootingsjaar 1939 onvermij delijk een belangrijk tekort opleveren, terwijl de mogelijkheden tot dekking van dit tekort door het weder verzwaren van den belasting druk, respectievelijk het terugbrengen van de uitgaven .onder de bestaande omstandigheden beperkt moeten worden geacht. De gunstige ontwikkeling van de lands- financiën in 1937 weerspiegelt zich in het verloop van de Nederlandsch-Indische Staats schuld welke in het afgeloopen jaar met ruim f 64 millioen is afgenomen. De bedrijfsuitkomsten over het 110de boek jaar zijn over het geheel genomen minder gunstig geweest dan in het voorgaande jaar. De baten uit hoofde van „rente op discontee ring, koersverschillen en winst op munt en muntmateriaal" zijn belangrijk bij het 109de boekjaar ten achter gebleven, terwijl ook tie baten uit hoofde van „rente op voorschotten in rekening-courant", ondanks een iets toe genomen credietverleenlng, beduidend lager zijn geweest ten gevolge van de begin 1937 doorgevoerde renteverlaging. Ook de inkom sten uit hoofde van „interest op effecten" wijzen door de verdere daling van de kapi taalrente een lager cijfer aan dan in het voor gaande boekjaar; de „provisierekening" daarentegen vertoont ten opzichte van het voorgaande jaar een belangrijke stijging. Als eenmalige bate kon een belangrijk bedrag uit hoofde van „niet ter inwisseling aangeboden bankbiljetten" ten gunste van de winst en verliesrekening worden gebracht. De totale baten bedroegen 4.493.306.79 tegen 4.512.198.40 voor het 109e boekjaar. De on- kostenrekening onderging een belangrijke stijging, voornamelijk door hoogere afschrij vingen op gebouwen; de totale bedrijfsuitga- ven bedroegen 2.208.86P..43 teg. 1.966.019.101 in het voorgaande jaar. Door de lagere baten en gestegen bedrijfsuitgaven vertoont de eigenlijke bruto-winst ten opzichte van het vorige boekjaar een vermindering met 252.740.94. Ter verdeeling blijft over 1.856.838.36. Het aandeel van het land is 548.376.22, aan het reservefonds komt 194.233.66, voor tantiè mes is benoodigd 151.436.41. Aandeelhouders kunnen derhalve beschik ken over f 962.792.07, vermeerderd met het onverdeeld saldo van het vorige boekjaar ad 4.934, waarvan wordt uitgekeerd 10.7 pCt. over het kapitaal ad f 9.000.000, 963.000, zijnde 53.50 per aandeel van 500 en 26.75 per aandeel van 250, tegen intrekking van dividendbewijs no. 34. waarna als onverdeeld saldo overblijft 4.726.07. In de vacature, ontstaan door het vertrek van den heer J. W. B. Everts, is tot commis saris benoemd de heer A. J. Pronk, president- directeur van de Koninklijke Paketvaart Maatschappij. Mr. A. C. Sandkuyl, die aan de beurt van aftreden was, werd als commissaris herkozen OFFICIEEL MARKTBERICHT VLAARDINGEN Noteering 11.45). (Haring en ZoutevischL Vlaardingen. 14 Juni 1938 (A.NP.) Maatjesharing klein f 69.80f 81 per ton. Maatjesharing grootere f 54—f 59 per ton. Maatjesharing groot soort f 40—f 50.80 p. ton Roviex-glas tegen verblinding voor Auto, Sport en strand. Opticien ENDENBURG ZN. Rijksstr.weg nummer zes. Telef. 16658 (Adv. Ingez. Med.) AGENDA. Heden: DINSDAG 14 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 8.159.15 uur Nassauplein 4: Openbare vergadering Ka mer van Koophandel, 8 uur. Frans Hals Theater: „Sterrenparade", 2.30. 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Bruiloft in Wai- kiki" en „De melodie uit het verleden" 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De school des levens" 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De passagiers des doods". 2.30. 7 en 9.15 uur Spaarne Theater: „De heerschers der woestijn" en „Kapitein Morgan". Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Teyler Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrvi WOENSDAG 15 JUNI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Palestina Diorama's. Schotersingel 11 ia. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. Vereeniging van Nederlandsche gemeenten. Jaarvergadering te Heerlen. Maandagmiddag om half drie is in „Ons Volkshuis" te Heerlen de algemeene verga dering begonnen van de Vereeniging van Nederlandsche gemeenten, onder voorzitter schap van mr. P. Droogleever Fortuyn, bur gemeester van Rotterdam. Mr. Droogleever Fortuyn zeide in zijn ope ningswoord o.a.: over den gang van zaken bij onze vereeniging mogen wij tevreden zijn. In de eerste plaats is het aantal leden nog toegenomen, dat, bij de viering van het ju bileum de 1.000 had bereikt. Dit getal is thans tot 1017 gestegen, met 99.13 pet. van het aantal inwoners van het geheele land. zoodat wij steeds nader komen tot ons Ideaal om alle gemeenten des lands te omvatten. Kan men bij een terugblik op de lotgeval len der vereeniging in de afgeloopen ander half jaar een optimistisch geluld laten hoo- ren. hetzelfde is niet het geval, wanneer men zich bezig houdt met de gemeenten zelf in dit tijdperk. Bijna alle gemeenten heb ben nog steeds met groote financieele moei lijkheden te kampen. Een van de voornaam ste oorzaken van deze moeilijkheden moet gezocht worden in de directe en indirecte gevolgen van de werkloosheid. Spr. stelde tenslotte de vraag: wat moet men denken van de steeds verder gaande centralisatie in ons stadsbestuur? hebben wij hier te doen met toevallige omstandig heden of is hier wel degelijk een bewuste tendentie te onderscheiden, die wijst naar een ook in de toekomst steeds grooter wor dende Inperking van de gemeentelijke zelf standigheid? Als bestuursleden werden herkozen de hee- ren Jac. Rustige, wethouder van Amsterdam, N. F. Cambier van Nooten. burgemeester van Tiel. en P. Chr. J. Peters, burgemeester van Medemblik. terwijl de heer M. Fernhout. bur gemeester van Middelburg, werd benoemd in de vacature, ontstaan door het aftreden van den heer C. A. van Woelderen, burgemeester van Vlissingen. die niet herkiesbaar was. Het jaarverslag over 1937, gaf geen aan leiding tot opmerkingen en werd ongewijzigd vastgesteld. Dit jaarverslag heeft een nieuwen vorm gekregen en is opgenomen in een nieuwe uit gave, die onder den titel „Gemeentelijk Jaar boek voor 1938" een dezer dagen het licht heeft gezien. In het gemeentelijk jaarboek zijn. behalve het verslag van de werkzaam heden der vereeniging in het afgeloopen jaar verschillende gegevens opgenomen waarin zij. die bij het bestuur der gemeenten zijn betrokken, belang stellen. Het jaarboek is naar zijn opzet in drie ge deelten te splitsen. Het eerste gedeelte bevat verschillende gegevens betreffende de huis houdelijke organisatie der vereeniging. Het tweede gedeelte bevat een systematisch overzicht van de werkzaamheden der ver eeniging en haar provinciale afdeelingen in het afgeloopen jaar. Naast het systematische overzicht van de werkzaamheden der vereeniging en van haar afdeelingen bevat dit onderdeel een, op de zelfde wijze gerangschikt, overzicht van de wetgeving in 1937 en van de Rijksbegrooting voor 1938. De derde af deeling van het jaarboek bevat tenslotte het verslag van de werkzaamheden van het centraal bureau voor verificatie en financieele adviezen, het registratuurbureau, het technisch adviesbureau en het electrifi- catiebureau der vereeniging. Na afloop der huishoudelijke zitbing zijn de deelnemers aan de jaarvergadering der ver eeniging van Nederlandsche gemeenten offi cieel ontvangen door het gemeentebestuur van Heerlen in den foyer van het Royal- Theater. NOORD-HOLLANDSCHE WATER SCHAPPEN". Maandag kwam de vereeniging van Noord- Hollandsche Waterschappen te Aalsmeer bijeen onder voorzitterschap van den heer J. Com mandeur, die in zijn openingsrede o.m. mededeelde, dat na de indiening van het rwjport van de studiecommissie onder leiding van prof. Scheltema de Ged. Staten geen redenen hebben gevonden, voorstellen te doen tot invoering van pachterssteunrecht in de waterschappen. Nu de waterschappen verplicht zullen worden, een regeling vast te stellen omtrent de verzekering tegen schade, welke voor de betrokken lichamen mochten voortvloeien uit handelingen of door nalatigheid van den penningmeester, adviseerde het bestuur daar voor verzekeringen aan te gaan bij de na tionale borgmaatschappij. De polis dekt zoo wel frauduleuze handelingen als nalatigheid van den penningmeester. Het jaarverslag werd conform vastgesteld evenals de rekening over 1937. De ontvangsten bedroegen f 6173.81, de uitgaven f 5721.91, zoodat het voordeelig saldo f 451.90 bedraagt. De begrooting werd zonder discussie vast gesteld op f 3590. De aftredende bestuursleden, de heeren J. Hoek-Spaans en C. G. de Jongh Azn. werden herkozen. Na de vergadering werd een autotocht naar den Wieringermeer gemaakt, waar verschil lende bedrijven werden bezocht, terwijl de leden zich daarna vereenigden aan een ge- meenschappelijken maaltijd. UIT DE STAATSCOURANT. tot directeur van het informatiebureau van het Nederlandsche Roode Kruis, de heer J. van Arkel, met den titulairen rang van kolo nel gep. luitenant-kolonel der infanterie van het Kon. Ned.-Indische leger, oud-burgemees ter van Amboina, te 's Gravenhage, onder ge lijktijdige verleening van eervol ontslag als militair commissaris van het Nederlandsche Roode Kruis en is benoemd THEE-ETALAGE-WEDSTRIJD. In den van 10 tot en met 16 Juni te dezer stede loopende Thee-etalage-wedstrijd heeft de jury de volgende prijzen toegekend; len prijs groep A (particuliere winkeliers) Jules Hosman. Wagenweg 76, 2en prijs idem W van Zijl. Nieuwe Groenmarkt 2; prijs groep B: i Filiaalbedrijven en coöperaties) N.V. P. de Gruyter en Zn. Het aantal deelnemers was 138. HAARLEM S LUISTERVINKENKOOR. In de laatst gehouden vergadering van bovengenoemd koor werden het jaarverslag van secretaresse en penningmeester over het afgeloopen jaar goedgekeurd. Besloten werd de naam van „Haarlem's Luistervinkenkoor" te wijzigen in Gemengde zangvereeniglng „Con Amore". De repetities zullen worden gehouden in het gebouw Damstraat 19 op Vrijdagavond. naar den dokter Voor uw bril naar WEBER! GR. HOUTSTRAAT 166, bij de Houtbrug Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: Meest matigen Noordelijken tot Noord westelijken wind. meest zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring, weinig of geen regen, aanvankelijk iets warmer, later iets koeler. BAROMETERSTAND Hoogste 773.6 m.M. te Blacksod. Laagste 753.7 m.M. te Kuopio in Finland. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Atlantischen Oceaan nam in het Noorden iets af. De depressie, welke gisteren bij IJsland lag, trok snel oostwaarts en ligt thans voor de Noorsche kust. Die over Finland en Lapland bleef vrijwel stationair. In het Oosten en Zuidoosten van het waar nemingsgebied is de luchtdruk wat gestegen. Onder invloed van de naderende depressie is in Noorwegen de wind Zuidwest met betrokken lucht en regen. Overigens overheerschen nog Noordwestelijke winden, met meest zware be wolking en in onze omgeving lichte motregens. De temperatuur is in vrijwel het geheele waarnemingsgebied onder de normale. Voor morgen is de verwachting, dat de wind nog met matige kracht uit het noor den tot Noordwesten zal blijven waaïen de bewolking vrij zwaar zal zijn, echter met kans op tijdelijke opklaring en mo gelijk eenigen regen, doch niet van veel beteekenis. Aanvankelijk wordt iets war mer weer verwacht, vermoedelijk zal het later echter weer koeler worden. BAROMETERSTAND Vorige stand 765 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: STIENS. Opticien Gierstraat 27 Tel. no 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT Woensdag v.m. 5.05 uur; n.m. 17.31 uur. Strand berijdbaar van 10.0015.30 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. GEGARANDEERD TOTALE UITROEIING Fa. H. v. LOON, TELEF. 23037 MARNIXSTRAAT No. 116 HAARLEM Zuiveraars van Rijks- en Gemeentegebouwen (Adv. Ingez. Med.) LIJST VAN MAIL- EN LUCHTPOSTVER- ZENDING T/M. 19 JUNI 1938. Ned. Indië, zeepost via Rotterdam m.s. Kola Agoeng 17 Juni gewone stukken 2.15; mail via Marseille m.s. Baloeran 16 Juni gew. st. 12.30: luchtpost Amsterdam—Bandoeng 14, 16, 18 Juni gew. st. 2.15. Suriname, zeepost en mail via Amsterdam 17 Juni gew. st. 3.25; ijjSliggpost Duitschland— Zuid Amerika 15 Juni gew. st. 11.40; vliegpost Frankrijk—Zuid Amerika 18 Juni gew. st. 11.40 Aruba, zeepost en mail via Amsterdam 17 Juni gew. st. 3.25; mail via Cherbourg 14 Juni gew. st. 19.10. Vliegpost als Suriname. Curacao en Bonaire, zeepost en mail via Amsterdam 17 Juni gew. st. 3.25. Vliegpost als Suriname. Vereenigde Staten van Amerika, via Cher bourg 14, 16 Juni gew. st. 19.10; via Southampton 15 Juni gew. st. 16,40. Canada, via Cherbourg 14 Juni gew. st. 16.40; via Southampton 17 Juni gew. st. 10.—. Argentinië, Brazilië, Chili, Uruguay, via Na pels 16 Juni gew. st. 10.via Lissabon 19 Juni gew. st. 2.15; luchtpost Duitschland— Zuid Amerika 15 Juni gew. st. 11.40; lucht post Frankrijk—Zuid Amerika 18 Juni gew. st. 11,40. China, Japan, Hongkong, Philippijnsche Eilanden. Manstjoerije 14, 17 Juni gew. st. 10.—. China, Hongkong 16, 18 Juni gew. st. 3.25. Luchtpost AmsterdamBandoeng. Philippijnsche Eilanden, luchtpost Amster dam—Bandoeng 16 Juni gew. st. 3.25. Irak (Mesopotamië) via Istanbul—Adana— Damascus 14. 17 Juni gew. st. 3.25. Vliegdienst als Ned. Indië. Palestina, via Marseille/Port Said 16 Juni gew. st. 12.30; via Istanbul—Aleppo 16 Juni gew. st. 23.00; 18 Juni gew. s.t 23.00. Vliegdienst als Ned. Indië. Britsch Indië, Birma via Brindisi 15 Juni gew. st. 10.via Marseille 16 Juni gew. st. 10.—. Vliegdienst als Ned. Indië. Ceylon, via Marseille 16 Juni gew. st. 12.30; via Napels 17 Juni gew. st. 19.10. Vliegdienst als Ned. Indië. Penang en Siam, via Marseille 16 Juni gew. St. 12.30. Vliegdienst als Ncd. Indië. Singapore als Ceylon. Egypte, via Marseille 16 Juni gew. st. 12.30; via Piraeus 16 Juni gew. st. 23.via Istan bul—Aleppo 18 Juni gew. st. 23. Vliegdienst als Ned. Indië. Zuid-Afrikaansche Unie, via Southampton 16 Juni gew. st. 16.40. Vliegdienst als Ned Indië. Oost Afrika. 'Kenia, Oeganda, Zanzibar en Tanganjika gebied) via Marseille/Aden 16 Juni gew. st. 10.vliegdienst Amsterdam- Bandoeng 14, 16 Juni gew. st. 3.25. Australië, via Marsielle 16 Juni gew. st. 10.—.; vliegdienst AmsterdamBandoeng 16, 18 Juni gew. st. 3.25. Niew-Zeeland, via Marseille 16 Juni gew. st. 10.—. CRICKET IN ENGELAND. DE TESTMATCH. (Zie ook elders in dit nummer). Hedenmorgen vervolgden Brown (51 nol out) en Bradman (3 not out) de 2de innings der Australiërs bij een stand van 102-1. Farnes en Hammond openden den aanval doch de beide bowlers ontvingen weinig of geen steun van het wicket dat kruimelig begon te wor den. Hammond zette zijn spinbowlers Wright en Verity aan doch de Australische batsmen namen geen enkel risico en In het eerste uur kwamen er 45 runs op het scoringbord. Verity leverde nog de meeste moeilijkheden op: Brown plaatste enkele malen den bal iuist buiten bereik van Compton op short leg Te half één had Australië 154 runs voor het verlies van slechts 1 wicket. Brown 84 not out, Bradman 20 not out met Australië nog 95 te scoren om den achterstand op Engeland in te loopen. De kansen op een draw zijn belang rijk gestegen. De Sportweek te Haarlem. Alle takken van sport in de Spaarnestad Demonstraties, wedstrijden, optocht. De Sportweek, die te Haarlem in Juli op initiatief van de H.Z. en P.C. „De Waterrat ten" ter gelegenheid van de nationale zwem- kampioenschappen van den K.N.ZB. wordt gehouden, belooft een groot succes te worden. Dit mogen we nu al constateeren, na heden morgen in het kantoor van de Stichting „Haarlem's Bloei" aan het Stationsplein een persconferentie te hebben bijgewoond, die bijeengeroepen was door het uitvoerend co mité, bestaande uit de heeren C. S. Th. van Gink, G. Voogd en S. Staal. Het groote comité is natuurlijk uitermate dankbaar voor den steun, dien het in verschillende vormen (o.a. door de garantie van 2000 voor het waar borgfonds) van het gemeente van Haarlem mag ondervinden. Er scheiden ons nu nog vier weken van het groote sportfestijn, zoodat men begrijpen kan, dat de voorbereidingen reeds eenigen tijd in vollen gang zijn. Daaraan is het te danken, dat niet minder dan veertig organisaties op sportgebied hun medewerking hebben toe gezegd. Natuurlijk vormen de nationale zwemkam- pioenschappen, die door het altijd ijverige be stuur van „De Waterratten" aan den K.N.Z.B. waren aangevraagd, het hoofdnummer van de Sportweek. Die wedstrijden hebben plaats op Zaterdag 16 en Zondag 17 Juli in de gemeente lijke zweminrichting aan de Kleverlaan, waar gelukkig veel toeschouwers een plaats zullen kunnen vinden. Er zal een tribune worden gebouwd, plaats biedend aan tweeduizend personen. Die tribune komt vlak bij de wed strijdballen. zoodat men alles uitstekend zal kunnen zien. Die tribune zal na afloop niet dadelijk worden afgebroken, want een paar dagen later zal er (ook in het kader van de Sportweek) een kleiner zwemfeest worden ge organiseerd, meer bestemd voor de leden van de Haarlemsche zwemvereenigingen. De nationale zwemkampioenschappen be loven heel belangrijk te worden, want die zul len gelden als selectie voor de Europeesche kampioenschappen, die in Augustus te Londen zullen plaats hebben. Men kan dus het puikje van de Nederlandsche zwemwereld aan de Kleverlaan zien verschijnen. Alles wat op zwemgebied een internationalen naam heeft verworven, heeft toegezegd te zullen komen. Zelfs is de mogelijkheid heel groot dat Willy den Ouden, die zooals men weet zich nog maar alleen aan schoonspringen wijdt, aan den start komt voor estafettenummers. Dit zal de belangrijkheid van de zwemwedstrijden natuurlijk niet weinig verhoogen, want wie zal het sympathieke, bescheiden Rotterdam- sche meisje niet nog eens in actie willen zien? Intusschen zijn die zwemkampioenschap pen echter niet alléén belangrijk. Aan alle takken van sport wordt een behoorlijke plaats ingeruimd. Zoo komt er in het avonduur een groot watersportfeest op het N.B. Spaarne met een bijzonder attractief karakter. O.a. worden interessante kanowedstrijden "uitge schreven. In de zalen krijgt men wedstrijden in en demonstraties van boksen en worstelen, tafel tenniswedstrijden, enz. Verder korfbalwedstrijden, een belangrijk Lawntennistournooi; een tweedaagsche cricket wedstrijd tusschen M.C.C. en de „Rest van Nederland" op 20 jen 21 Juli op het terrein aan de Spanjaardslaan. Alle sportbonden en vereenigingen hebben toegezegd, dat zij de voornaamste krachten naar Haarlem zullen afvaardigen. Op Zaterdagavond 16 Juli zal men kunnen genieten van den aanblik van een gondelvaart met verlichte vaartuigen door de singels en grachten van Haarlem. Dit belooft ook iets grootsch te worden, want er zal een wed strijd aan worden verbonden. De deelnemers zullen dus, wat verlichting en versiering be- betreft hun beste beeentje wel voorzetten. De inzet van de groote sportweek wordt een massale feestoptocht van sportvereenigingen op Donderdagavond 14 Juli. Hierbij zullen alle takken van sport vertegenwoordigd worden. 0.a. zullen de wielrijders met hun met bloe men versierde fietsen aan de hand in den langen stoet meewandelen. Zelfs komen er een paar praalwagens, bestemd voor hen die niet groot in aantal kunnen zijn. De stoet wordt gesloten door eenige ruitervereenigingen. Den volgenden Zondag houden de geza menlijke Haarlemsche zeilers een admiraal- tocht op het N.B. Spaarne. Dinsdag 19 Juli heeft op de Delftlaan over een traject van 2V2 KM. een wielercriterium plaats en tenslotte komt er iets. dat nieuw voor Haarlem en omgeving is. namelijk op Maandag en Dinsdagavond turndemonstraties op open bare pleinen, zooals Oranjeplein, Leidscheplein, Botermarkt, Teylerplein en Junoplantsoen. De geheele stad wordt er dus in betrokken. Eiken avond komen er andere deelnemers. Op 20 Juli heeft er, waarschijnlijk op het Haarlem-terrein, een slotavond plaats, Men is in onderhandeling over het vaststellen van een voetbalwedstrijd tusschen een sterk club- en een vertegenwoordigend elftal. In de pauze van den voetbalwedstrijd zal een keurploeg van turnsters en turners een prachtig nummer springtafel demonstreeren. Ook zal dien avond een korfbal- en handbaai demonstratie plaats hebben. Er zal dus gedurende den ganschen avond iets te zien zijn. Omdat de Haarlemsche winkeliers natuurlijk bij dit groote sportgebeuren veel belang heb ben. is een vaantje ontworpen, dat door de winkeliers voor slechts één gulden in de etala ges kan worden geplaatst. Op dit fraaie vaan tje wordt propaganda voor de sportweek ge maakt. En verder heeft de bekende Haarlem sche kunstenaar Huib de Ru een keurig in signe ontworpen, dat vereenigingen en parti culieren tegen een gering bedrag kunnen koo- pen. Het is zóó mooi, dat men het zal willen bewaren. Inderdaad, er staat aan Haarlem een hoogst- belangrijke sportweek te wachten. CONGRES ALG. NED. METAALBEWERKERS BONp. Maandag is in het A.M.V.J.-gebouw te Am sterdam de vergadering van den Alg. Ned. Metaalbewerkersbond begonnen, onder voor zitterschap van den heer H. J. van den Bom. Het verslag nopens den toestand en de ver richtingen van den bond over de jaren 1936 1937 een lijvig boekwerk van 285 bladzijden, was voor vele afgevaardigden aanleiding het bestuur hulde te brengen voor de wijze, waar op het ook in de afgeloopen periode de be langen der leden heeft behartigd. Door het hoofdbestuur werd daarbij de aandacht gevestigd op enkele punten, welke in de afdeelingen ter sprake zijn gekomen en ten opzichte waarvan de bond wellicht nog goed werk kan doen. Zoo werd o.m. ge wezen op de loonen der jongere metaalbe werkers en werd betoogd, dat een dringende verbetering noodzakelijk is. Namens het hoofdbestuur heeft de secre- (Adv. Ingez. Med.) taris, de heer Oosterhoorn, de door de diverse afgevaardigden gemaakte opmerkin gen beantwoord. O.m. merkte hij op. dat ook het bondsbe- stuur van oordeel is. dat de loonen der jon gere metaalbewerkers in de verdrukking zijn gekomen. Voor een jongeren-actie wordt evenwel niets gevoeld. Spr. gaf toe, dat het contact met de werk gevers-organisatie nog te wenschen overlaat. Het verloop der onderhandelingen zou veel vlotter kunnen. De aftredende hoofdbestuursleden, de hee ren P. van Eek, M. J. Goedee. D. W. van Hat- tem, J. Wacht en W. van Zijll. werden her- benoemd. Een uitvoerige gedachtenwisseling volgde ten slotte over een serie voorstellen van het bondsbestuur nopens wijzigingen der statuten en van het huishoudelijk reglement. CONCERT IN BREDERODEDUIN. Zondagavond gaf de Haarlemsche accor deonclub „Energico", onder leiding van den heer J. de Smits, een een concert in „Brede- rodeduin" Er werd met veel entrain gespeeld en het gebodene viel zeer bij de patiënten in den smaak; hetgeen wel bleek uit het grille applaus. Verrassingen aan het Chincesche front. Anking zonder verzet gevallen. van de vijandelijkheden heeft twee verras singen aan het zuidelijk front tegen Hankau gebracht. De Japanners hebben driehonderd vliegtuigen naar Woehoe gedirigeerd en daar een vliegbasis ingericht, die een groote be dreiging vormt voor Hankau, dat van daaruit naar men vreest, voortdurend uit de lucht be stookt zal worden. De tweede verrassing is de snelle en verzet- looze val van Anking. De Japansche oorlogs schepen, die de Jangtse opvoeren, ontmoetten vrijwel geen verzet. Nadat de oever bezet was, vielen de troepen aan uit het oosten en noor den en binnen drie uur was de stad geheel in Japansche handen. Dit heeft in internationale kringen veel verwondering gewekt. Men neemt aan, dat dit hetzij een manoeuvre der Chineezen is, waarvan men de beteekenis niet kan voor zien, hetzij dat het garnizoen van Anking zich niet aan de bevelen van Tsjang Kai Tsjek gestoord heeft en de stad tegen den wil van. den generalissimus heeft prijsgegeven. (Uni ted Press.) Japansche opmarsch door overstroomingen belemmerd. HANKAU, 14 Juni. Volgens verklaringen van Chineesche militaire kringen zijn de bij Kaifeng op 20 K.M. van dc Gele Rivier staan de troepen door reusachtige overstroomin gen in een moeilijke positie geraakt. Het ge heele gebied is in een meer van 7 a 10 Meter diepte veranderd. De zware artillerie der Japanners, 250 ka nonnen van groot kaliber, 100 pantserwagens en 80 tanks zijn geheel door het slijkerige water bedekt. Volgens Chineesche berichten zijn meer dan 7000 man Japansche in fanterie door het steeds stijgende water ingesloten. Omtrent hun lot is niets bekend. Voorts wordt gemeld, dat 5000 Japanners verdronken zou den zijn, toen zij zich bevonden op een stuk leemachtigen grond, die spoedig in een brei-achtige massa veranderde. Zij konden zich niet snel genoeg meer in veiligheid stel len. Chineesche militaire kringen zijn van mee ning. dat door de overstroomingen in het Hoanghobekken de plannen der Japanners van 't noorden uit langs de spoorlijn Peking- Hankau op te trekken, ten zeerste belemmerd zullen worden, zoo niet onmogelijk worden gemaakt. Zoodoende zou de waarde van den Japanschen opmarsch langs den Loenghai- spoorweg en eventueel de inneming van Tsjentsjau verloren gaan. (United Press). WISSELKOERSEN AMSTERDAM Londen 8.95 7/8. Berlijn 72.67 1 '2. Parijs 5.02 3. 8. Brussel 30.62. Zwitserland 41.30. New-York 1.80 5/16.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2