Üb Garage Hartog 1 ZOU DOM ZUN. «BREEMEN H.D.'V ertelling DE LELIE DER INCA'S: DONDERDAG Ï6 JUNI 193S KS'AEEEM'S D A G B E A D 5 Luchlbeschermingsmaatregelen bij fle Stoomvaartmaatschappij Nederland. Lezing van den heer De Roever voor het Roode Kruis. Het luchtbeschermingsvraagstuk staat op het oogenblik in het middelpunt der belang stelling en zoo is het ook niet te verwonderen, dat de lezing die de heer W. J. de Roever, chef van de établissementen der Stoomvaart Mij. Nederland en hoofd van den luchtbe schermingsdienst van die maatschappij voor de Vereeniging van leden der Transport en Verpleegerscolonne van het Ned. Roode Kruis afd. Haarlem gisteravond in rest. De Leeuwe rik hield, bijzonder druk bezocht was. Zeer vele autoriteiten en hoofden van luchtbe schermingsdiensten o.a. de heer E. H. Tenc- kinck, het hoofd van den Haarlemschen lucht beschermingsdienst, gaven van hun belang stelling blijk terwijl ook kolonel W. J. Lu- cardie, hoofdbestuurslid van het Roode Kruis, aanwezig was. De heer A. G. Spaargaren, voorzitter van de Haarlemsche afdeeling van het Roode Kruis sprak een kort welkomstwoord waarna de heer Roever zijn lezing aanving en aan de hand van lantaarnplaatjes uiteenzette hoe de luchtbeschermingsdienst van de maatschap pij Nederland is georganiseerd. Reeds in 1934 werden voorbereidingen getroffen om de tien groote kelders die op de terreinen aanwezig waren tot schuilkelders in te richten. Deze kelders waarin tezamen 3200 personen een schuilplaats kunnen vinden, zijn voor ver schillende doeleinden ingericht. Zoo is er een kelder voor den geneeskundigen dienst, een verwarmingskelder en een kelder die voor het publiek bestemd is, door een blauwe vlag is dit voor iedereen duidelijk zichtbaar ge- Van het personeel is 25 pet. in de leiding opgenomen en verdeeld in verschillende groe pen. De eerste groep is bestemd voor den dienst buiten de kelders en verdeeld in drie ploegen die resp. op de schepen op de terrei nen en als reserve dienst doen. De tweede groep geeft leiding in de kelders en een derde groep heeft weer tot taak de lei ders te assisteeren. Bij een aanval wordt alles donker gemaakt, terwijl speciaal ge construeerde zaklantaarns voor de verlichting zorgen. Ter bescherming wordt een ohe-pak ge dragen, ook de onderkleeding is van speciaal maaksel. Rubber laarzen en handschoenen voltooien de kleeding die minstens gedurende eenige uren ook tegen blaartrekkende gassen afdoende bescherming geeft. Aan elke groep zijn bovendien eenige gasverkenners toege voegd die tot taak hebben, zooals hun naam reeds aanduidt, om de verschillende gassen te ontdekken. Vooral de verkenners eerste klas vergissen zich bijna nooit en ruiken het gas reeds op ongeveer acht meter afstand. Onmiddellijk worden dan maatregelen ge nomen en een besmette plek wordt afgezet met borden met het opschrift „gas". Ook de ontsmetting van de kleeding eischt veel zorg, kuipen met chloorkalk en douches bewijzen daarbij goede diensten. Bij de Maatschappij Nederland maakt men gebruik van een Italiaansch gasmasker met een Nederlandsche slang en een Nederland- sche vullingsbus. Dit masker heeft het voor deel dat er ook een kap aan bevestigd is, waardoor de hals eveneens afdoende be schermd wordt. De verschillende oefeningen die op de ter reinen zijn gehouden zijn zonder uitzondering uitstekend geslaagd en de verschillende werk zaamheden werden ook met het gasmasker op vlot uitgevoerd. Aan het einde van'zijn rede was de heer De Roever nog op het groote gevoel van saamhoorigheid en de kameraadschappelijke geest die bij de oefeningen steeds waren ge bleken en die de eenige lichtpuntjes vormen van de voorbereidingen tegen de verschrik kingen van een gasaanval, voorbereidingen en maatregelen, die hopelijk nooit aan de prac- tijk getoetst zullen worden. ALG. NED. SIGARENMAKERS- EN TABAK SBEWERKERSBOND. Ter gelegenheid van .het 50-jarig bestaan der afdeeling Haarlem van den Alg. Ned. Si garenmakers- en Taba'ksbewerkersbond heeft de Haarlemsche Bestuurdersbond aan de le den van de jubileerende afdeeling een feest avond aangeboden op a.s. Zaterdag in de tooneelzaal van Hotel „De Leeuwerik". Voor dezen feestavond wordt medewerking ver leend door Dory Schrama, zang, Jack Funny, humorist, met Cor Smit aan den vleugel. Door den bondsvoorzitter zal de feestrede worden uitgesproken wiiinr GEHMUTIN PURMERENDER MARKTBERICHT. PUrinerend. 14 Juni 1938. Gemeentel. Kaasbeurs. Verhandeld 19 par tijen, wegende 76.000 K.G. Handel matig. Hoog ste prijs f 19.50. Kleine Boerenkaas, aanvoer 7, f 21.50. Volvette kaas aanvoer 2, f 24.50. Boter aanvoer 1703, 1.231.31 per kilo. Weiboter 1.251.26 per kilo. Runderen totaal 502 stuks. 210 Vette koeien 63—62 per kilo, 180 gelde koeien 110210 per stuk, 60 melkkoeien 200295 per stuk. 50 stie ren. 52—56 per kilo, 34 paarden 100260 per stuk, 55 vette kalveren 3050 per kilo, 547 nuchtere kalveren voor de slacht 512 per stuk. nuchtere kalveren voor de fok 1118 per stuk. 252 vette varkens voor de slacht 46—50 per kilo, 34 magere varkens 22—35 per stuk, 551 biggen 14—22 per stuk. handel stug. 758 Schapen, 1730 per stuk, 70 bokken 513 p. stuk, 783 lammeren 812 p. stuk, matig. Eendeieren 2.50 p. 100 st. Noordholl. blauwen 0.700.78 per kilo. Oude kippen en hanen 0.400.47V2 per kilo. Konijnen 0.50—0.51 per stuk. Eenden 0.300.50 per stuk. Duiven 0.40 per paar. Jonge hanen 0.40—0.50 per stuk. Coöp. Centrale Eierveiling Purmerend G.A. Afdeeling Eieren: Aanvoer 100.000 Eerideieren 2.60 a 2.75. 90.000 Kippeneieren 65-66 K.G. f 3 35 a f 3.40, 63-64 K.G. f 3.30 a f 3.35, 60-62 K.G. f 3.15 a f 3.30, 58-59 K.G. f 3 10 a f 3.20, 56-57 K.G. f 3.05 a f 3.15, 53-55 K.G. f 3.00 a f 3.10. AMSTERDAMSCHE AARDAPPELENMARKT Zeeuwsche bonte en blauwe f 6.256.75, Zeeuwsche Bevelanders f 5.756.00, Zeeuwsche bintjes f 4.504.75. Zeeuwsche redstar f 6.25— 6.50. Zeeuwsche Industrie f 4.505.00, LJpolder redstar f 4.50—5.00, Friesche bintjes f 4.50— 5.00, Friesche redstar f 6.507.00, Friesche In dustrie f 4.505.00, Limburgsche industrie f 4.004.50, Alva's f 4.505.00, Drentsche zand- aardappelen f 2.803.50, alles per HL. Malta 16'/2 cent per kg. Groote muizen 1010 V2 ct. per'kg. Kleine muizen 7T'/z cent per kg. Aan voer totaal 291.000 kg. Dobbelmannlekker, man) (Adv. Ingez. Med.) Comité Schoolvoeding. Gezellig samenzijn der werkers. Gisteravond heeft, als besluit van het sei zoen, een gezellig samenzijn plaats gehad van het Comité voor Schoolvoeding. Allen, die meegeholpen hadden tot het slagen der werkzaamheden in verband met de school voeding, waren voor dezen avond uitge- noodigd. De avond werd ingeleid door den voorzitter van het Comité, den heer P. Bosman, die na een welkomstwoord te hebben gesproken, zich tot den burgemeester richtte met een woord van dank voor zijn medewerking. Voorts werd dank. gebracht aan het gemeen tebestuur, dat steeds zoo bereidwillig was, de keuken voor de schoolvoeding af te staan. Voorts werd dank gebracht aan den wethou der voor Sociale Aangelegenheden en den gemeente-secretaris, den heer Hofstede, aan Dr. Limborgh Meyer voor zijn bereidwillig heid om steeds de kinderen te onderzoeken, den heer Tusenius, directeur van het koel huis „Frigo", die steeds een ijskast ter be schikking stelde, aan de Autobus-Onderne-: ming „Stormvogels" die belangloos het eten naar de verst gelegen scholen bracht, de pers voor het beschikbaar stellen harer kolommen, aan den heer H. Post ambtenaar bij Maat schappelijk Hulpbetoon, aan de leveranciers voor het leveren der goederen tegen geredu ceerde prijzen, den heer J. Groen die zijn vrije dagen in het belang der schoolvoeding opofferde, aan de dames-kooksters, aard appelschillers en aan allen die steeds met de meeste bereidwilligheid het werk gediend hebben. Hierna werd het woord verleend aan burgemeester Mr. M. M. Kwint, die zeide dat hij als hoofd der gemeente en belast met de portefeuille van onderwijs steeds met groote belangstelling het werk van de schoolvoeding gevolgd heeft. Het is gemakkelijk, om dit te beginnen voor een jaar, maar om dit eenige jaren voort te zetten met hetzelfde animo, dat wekt respect. Dat de schoolvoeding- en kleeding thans niet behoort tot het ambtelijk werk der gemeente, maar berust bij particu lier initiatief is de oorzaak dat u thans, zegt burgemeester, zoo gezellig bijeen is. U zoudt dan geen voldoening hebben voor het mooie werk. Ofschoon dit werk voorheen dooi de gemeente verricht werd, toch is het parti culier initiatief het mooiste, De voortreffelijk heid waarmee dit alles geschied is, heeft aller bewondering. De burgemeester dankte den heer Bosman, dien hij de stimuleerende kracht van het Comité noemde, voorts me juffrouw E. Vijlbrief, die van den morgen tot den avond voor dit werk bezig was. Verder sprak de burgemeester den wensch uit, dat alle medewerkenden onder de eminente lei ding van den heer Bosman en mejuffrouw Vijlbrief met het werk zouderi voortgaan. De heer Bosman dankte hierop den burgemeester voor zijn waardeerende woorden. Het officieele gedeelte was hiermee afge- loopen, zoodat kon worden overgegaan tot het feestelijke gedeelte. Een aardig program was hiervoor samen gesteld. Het eerste nummer was een kluchtige één-acter getiteld: „Een gestoorde Theevisite", opgevoerd door eenige dames der S. O. S. club onderafdeelmg van de Ne derlandsche huisvrouwenvereeniging. Hierna kwam het 16-jarig danseresje Annie Stol voor het voetlicht. Deze voerde een tweetal step- dansen uit en kreeg daarvoor een dankbaar applaus, dat zij verdiende. De dansen werden keurig uitgevoerd. Na een tractatie, verzorgd door de melkinrichting „Algemeen Belang" werden nog een rhythmische en een acroba tische dans uitgevoerd, ook hiervoor kreeg het danseresje een hartelijk applaus. Verder werd de avond doorgebracht met kienspel, waarvoor door verschillende nering doenden aardige prijzen beschikbaar waren esteld. Aan dezen avond, waarvan het muzikale gedeelte verzorgd werd door den heer E. Stoker, zal ongetwijfeld door velen met groo te voldoening worden teruggedacht. Hel builen Elswout. Vorige eigenaars. De heer Leonard A. Springer, tuinarchitect te Haarlem schrijft ons, dat onder de vroegere eigenaars van Elswout niet vergeten mag worden Mr. Jacob Boreel, een der voorvaderen van den oud-burgemeester van Haarlem Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Deze eigenaar, die Elswout in 1805verkocht aan Willem Borski, heeft het meest bijgedragen tot verfraaiing en vergrooting. De aanleg zoo als wij dien nog kennen is grootendeels aan hem te danken. Hij droeg den aanleg op aan den tuinarchitect J. G. Michael, die in 1785 voor Henry Hope den Haarlemmerhout tegen over het Paviljoen veranderde. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP VRIJDAG 17 JUNI Progr. 1: Hilversum I. ProgT. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.— Keulen 10.20 Parijs Radio. 12,05 Radio P. T. T, Nord 12.20 Ned. Brussel 2.20 Keulen 3.20 Parijs Radio 3.35 Radio P. T. T. Nord, 4.20 Droitwich 4.50 Keulen, 5.20 Ned. Brussel, 6.35 Fransch Brussel. 7.20 Ned. Brus sel 7.50 London Regional 8.35 Fransch Brussel 9.40 London Regional 10.20 Ned. Brussel 10.35 Keulen. Progr. 4: 8.Ned. Brussel 9.20 Diversen 10.35 London Regional 12.50 Droitwich 1.20 London Regional 5.20 Droitwich 9.40 Diversen of Gra- mofoonmuziek 10.05 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7. —Eigen gra- mofoonplatenconcert. Vroolijk programma. 1. Wh- ziehen durch die Heimat. Humoresk Melodios. 2. Lampenputzer Galopp, Polydor Strijkork. 3. Six hits of the day, Primo Scala's Acc. Band. 4. Marionetten Brautzug. Dajos Bela. 5. Die schone Nachbarin. Adalbert Lutter. 6. De Voetbalmatch, Louis Davids. T. The broken record, Sam Costa. 3. Uns geht 's immer fabelhaft, Humoresk Melodios. 9. Stiefelputzer Marsch, Polydor strijkork. 10. VorwartsMarsch, Groot Orkest. 11. Love is a dancing thing, Sam Costa. 12. Polospiele, Dajos Bela. 13. Frohsinn im 3/4 Takt. Danskapelle. 14. Immer lustig, Marie, Adalbert Lutter. 15. Weekend in Scheveningen, Louis Davids, Voor luxe verhuur zonder chauffeur, naar Turfmarkt 26 en 18 Tel. lóOóó Een oud en vertrouwd adres. Prijzen uiterst eoncurreerend! Keuze uit c.a. 30 wagens, 2, 4 en 6 persoons, alsmede bestel wagens, W.A. verzekerd. (Adv. Ingez. Med.) '~men -Aj'd rfevfe/- /iéeléde, i LEVERT ANTHRACIET MET DE WOOQSTE CALORISCHE WAARDE kmwituA 1 si Btaügjft d 8 J JU ?»li WtH (Adv. ingez Med.) Wij zien elkaar wel terug! Waar? Bij P. van den Brul op pag. 8 (Adv. Ingez. MedJ De Zomerpostzegels. En de hulp aan de ongehuwde moeder. Men schrijft ons: Gelijk bekend, zal 20 pCt. van de opbrengst van de Zomerpostzegels, dat wil zeggen 40 pCt. van de helft, welke voor sociale doelein den is bestemd, worden uitgekeerd aan de Ne derlandsche Federatie van Instellingen voor de Ongehuwde Moeder en haar kind (F. I. O. M.). Het is wellicht niet overbodig, met een en kel woord de werkzaamheden van deze Fede ratie te schetsen en aan te toonen, waarom het aanbeveling verdient, door het koopen van zomerpostzegels den arbeid van deze instelling te bevorderen. Reeds vele jaren bestaan er in de groote steden van Nederland instellingen, die hulp bieden aan de ongehuwde moeder, ten einde te zorgen, dat zij bij haar bevalling de noo- dige hulp ontvangt en gedurende een periode van minstens drie maanden met haar kind samenblijft, opdat het kind de moedervoeding kan genieten en de moeder aan het kind ge bonden wordt. Het zal wel voldoende bekend zijn, dat buiten-echtelijke moederschap aPer- minst synoniem is met onzedelijk levensge drag, dat vele jonge vrouwen, hoewel aller minst van schuld vrij te pleiten, zeer zwaar getroffen worden door het gedrag van een man, in wien zij vertrouwen hebben gesteld. Minder bekend is het wellicht, dat jaarlijks zeer vele aanstaande moeders tal van midde len te baat nemen om zwangerschap te ver storen. Uit een oogpunt van volksgezondheid is het dus van het grootste belang, dat de aanstaande ongehuwde moeder, die wel den moed heeft, haar kind ter wereld te brengen, de noodige hulp ontvangt, opdat haar gezond heid en die van haar kind zooveel mogelijk worden beschermd. De gemakkelijkste weg voor de ongehuwde moeder is, om direct na de geboorte van haar kind dit elders onder te brengen en zich van de verdere zorg te ontdoen. Dit is echter ook de slechtste oplossing. Het kind ontbeert al dus de moedervoeding, terwijl de natuux-lijke band direct wordt doorgesneden, hetgeen in vele gevallen tot groote conflicten, zoowel bij de moeder als bij het kind heeft geleid. De moeder wordt door het afstaan van haar kind niet teruggehouden van een verder afglijden op het gevaarlijk pad. De instellingen voor de ongehuwde moeder trachten te bereiken, dat zooveel mogelijk elke aanstaande ongehuwde moeder, die hulp of raad behoeft, deze in de omgeving van haar woonplaats erlangt. Conflicten met' werkge vers, familieleden, ook met den verwekker van haar kind, maken haar vaak - eenige maanden vóór haar bevalling dakloos. Een tehuis, waar zij de gelegenheid krijgt in een sfeer van vertrouwen zich op haar moeder schap voor te bereiden, kan haar dan opne men. Bij haar bevalling wordt de noodige hulp verleend, terwijl haar, indien noodig, gelegen heid wordt geboden, gedurende drie maanden haar kind te verzorgen en te voeden. De er varing heeft geleerd, dat in het algemeen de ongehuwde moeder na deze periode zich aan haar kind gebonden heeft, en bereid is, met moreele hulp van de daartoe werkzame in stellingen de moeilijke aanpassing aan de maatschappij voor haar en haar kind te aan vaarden. De bovengenoemde Federatie (F.I.O.M.) is in 1930 opgericht om deze hulpverleening ook buiten de groote steden mogelijk te maken en te zorgen, dat iedere vrouw, die geholpen wil worden, deze hulp kan verkrijgen. Jaar lijks worden eenige honderden gevallen be handeld, en speciaal tracht de F.I.O.M. fi- nancieele hulp te verkrijgen van burgerlijke en kerkelijke armenzorg voor de ongehuwde moeder en haar kind, die in haar woonplaats van alle hulp wordt uitgesloten. Dit pogen stuit op verschillende moeilijkheden en in vele gevallen, waar deze hulp niet of niet ten volle kan worden verkregen, draagt de Federatie zelf de kosten. Tevens heeft zij in de laatste jaren bijzondere aandacht gewijd aan de De Overval. door DIONYS LIPPA. DE sympathieke oude heer in het zwart stapte langzaam, met waardige schre den. voort over den eenzamen weg in de stille buitenwijk. Een hooge, rech te gestalte, met een verzorgden, witten punt baard. De schemering lag roerloos over de velden. Links van de straat kabbelde eentonig een beekje en uit de verte klonk nog flauwtjes het getinkel van een electrische tram. Plotseling dook een man op uit het struik gewas, terzijde van den weg. Vlak voor den ouden heer bleef hij staan, een browning van eerbiedwaardige grootte op hem gericht hou dend. „Je geld of je leven!" De ruwe kwant uitte deze traditioneele woor den met een schorre, diepe stem. die ln het geheel niet bij de mildheid en de rust van dien lauwen herfstavond paste. Even was de oude heer geschrokken, doch hij vermande zich aanstonds. Goedhartig van aard als hij was. legde hij zijn rechterhand op de hand. die den greep van den revolver omklemd hield. „Jongeman", zei hij vriendelijk-verwijtend, terwijl hij met zachten drang de browning omlaag duwde, „je stort jezelf in het ongeluk! Je riskeert in ieder geval duizend maal meer dan je er bij winnen kunt, Hoe kun je toch zoo dom handelen!" Hij zag den struikroover medelijdend aan, en aangezien deze bleef zwijgen, vervolgde hij: „Ik begrijp dat je verbitterd bent Je zult wel veel tegenslag hebben gehad in je leven. Maarik wil je helpen". En voor de oogen van den verbaasden boef haalde de spreker zijn portefeuille te voorschijn, nam de bank biljetten, die zich daarin bevonden er uit en liet ze in de groote, eeltige hand van zijn te genstander glijden. „Het is niet veel", voegde hij er spijtig aan toe, „maar het is toch wel voldoende om je de mogelijkheid te verschaffen je tenten er gens anders op te slaan en te probeeren een nieuw leven te beginnen", en terwijl hij op den revolver wees „maar dan zonder dat gevaarlijke ding natuurlijk. Heusch, ge loof me, zonder geweld slaag je in het leven veel beter. Ik ben oud, ik heb ervaring, mij kun je gelooven. Zoo'n flinke kerel als jij bent móét slagen!" Ietwat beschaamd had de nog jonge boef naar de toespraak van den sympathieken ouden heer geluisterd. Zwijgend stak hij de browning in zijn zak. Hij was zichtbaar on der den indruk van de goedheid van zijn slachtoffer. „Hier, rook maar eens wat!" zei de oude heer hartelijk, den struikroover een handvol sigaretten toestekend. „Zeker in lang geen sigaret geproefd, hè? Jaja, ik kan me voor stellen, hoe dat is. Vuur? Alsjeblieft! En denk er nu aan: Moed houden! Tracht nu eens op een eerlijke manier een stuk brood te verdie nen; je zult zien hoe dat smaakt! Beloof je mij dat?" De boef knikte. Hij was dermate ontroerd, dat hij geen woord kon uitbrengen. „Nou, het ga je goed!" zei de oude heer tot afscheid, terwijl hij den ander joviaal op den schouder klopte. Hartelijk schudde hij de groote, onbehouwen hand en toen vervolgde hij zijn weg Hij zag nog hoe de breedgeschou derde jongeman in de bocht van den weg verdween Een kwartier later trad de oude heer over het knerpende grint van den voortuin eener elegante villa. Langzaam besteeg hij de mar meren stoep en schelde aan. Toen hy even daarna zijn ruime voorkamer betrad, stapte hij regelrecht toe op zijn echt- genoote, een dame met zilverwit haar. En terwijl hij in een fauteuil tegenover haar plaats nam. zuchtte hij: „De veiligheid op de wegen laat hier nog al wat te wenschen over, Mary! Ik ben daarstraks overvallen. Door een vent met een revolver!" „Overvallen, George? Lieve hemel!" riep de oude dame verschrikt uit. „Je bent toch niet gewond? Enneben je nu die dertig dui zend kronen, die je bij den notaris gehaald had, kwijt?" „Nee. gelukkig niet!" stelde George zijn echtgenoote gerust. Ik kreeg een pracht- inval!" En in geuren en kleuren vertelde hij van zijn ontmoeting. „Je ziet", besloot hij lachend, „als je het maar handig aanlegt, is zoo'n overval nog zoo erg niet. Die boef was tenminste met de vier briefjes van tien kro nen die in mijn portefeuille zaten en met een handjevol sigaretten al tevreden. En met een paar goede woorden! Dié deden het 'm!" „Ja maar man, toen die roover al dat an dere geld zag „Daar heeft hij geen seconde aan gedacht Trouwens, dat had ik in een anderen zak". De oude heer greep naar zijn linkerbinnen zak, waar hij de dertig duizend kronen van den notaris veilig had weggeborgen en op hetzelfde oogenblik werd hij krijtwit. „Wat is dat nu!" stiet hij verrast uit. „Ik weet toch zékerGroote goedheid, terwijl ik mij zoo stond uit te sloven, heeft die schurk mij gerold! Zelfs mijn gouden horloge Is ver dwenen!" (Nadruk verboden. Auteurs recht voorbehouden). Alstroemeria Pelegrina. Een „lelie" dus weer, maar géén echte, geen Liliacae. Integendeel, Alstroemeria is juist een Amaryllidae en duidelijk kenbaar aan het onderstandig, dus zich onder de kelk be vindend, vruchtbeginsel. Dat is ook b.v. bij sneeuwklokjes, narcissen en ridderster of Hip peastrum, óók Amaryllidaëen. goed te zien. Alstroemeria dankt haar ietwat zonderlin gen naam aan baron Alstroemer, 'n Zweedsch botanicus en vriend van Linnaeus. In Chili en Peru komt de plant in het wild voor en toen Alstroemer in Spanje reisde, was de „Pelegri na", zooals het bolgewas toen heette, juist daar geïmporteerd en de baron bracht voor zijn vriend enkele zaden als groote kostbaar heid mee. Juist toen die gekiemd waren, viel de strenge Zweedsche winter in en daarom hield Linnaeus de jonge plantjes dag en nacht in zijn slaapkamer, om ze niet te la ten bevriezen, Later verdoopte hij de plant in Alstroemeria pelegrina en via Kew Gar dens is ze over Europa verspreid. Hoewel er onder de 40 a 50 verschillende Alstroemeria-soorten wel enkele zijn, die in ons klimaat winterhard zijn te noemen, is het meerdendeel dit toch niet en zeker niet de pelegrina. Tot de vrijwel winterharde soorten mogen we rekenen A. chilensis, aurantiaca, aurea en lutea: alle Alstroeme- ria's zijn min of meer bruin gestippeld op een gele, paarse, groene of roodbruine fond. Bij gelegenheid moet u het eens met een van deze soorten probeeren. Pelegrina is echter een klant voor den zonnigen kouden bak, maar tevens een van de mooiste soorten. En nu we de plant binnenkort weer bij den bloe mist zullen zien Alstroemeria wordt veel als snijbloem gebruikt en er bovendien vele tuinliefhebbers zijn die zoo'n kouden bak be zitten, mag de beschrijving van de „lelie der Inca's" hier wel eens volgen. De typevorm groeit in de omgeving van Valparaiso en is bleekpurper; de kelk is diep ingeschulpt en heeft zes slippen van onge veer 5 c.M. lang, die alle een geelachtige vlek dragen. De twee bovenste zijn daarbij nog versierd met donkere stippen. Bij 4 tot 5 bijeen staan de bloemen in schermvorm bo venaan de rechte stevige stengels, ieder aan een vier c.M. lang bloemsteeltje. Het blad is kort, ellipsvormig en frischgroen. De witte vorm, pelegrina alba, is de eigenlijke Inca-le lie en juist deze gebruikt men graag in fijne bloemwerken. De bloemstengel groeit op uit het midden van een bosje pinkdikke, korte wortels, die aan dunne draadjes bij de kroon bijeen zit ten, Ze kunnen het beste vergeleken worden met de glasachtige broze wortels van Aspa ragus. Verpotten of deelen gaat uit den aard der zaak moeilijk en daarom wordt Alstroe- mreia vrijwel uitsluitend door zaad verme nigvuldigd. De ronde, harde, roodbruine za den worden bij 3 tegelijk in een hoog smal potje, een zg. „hoog hoedje", in lichten grond gezaaid, het beste in het najaar direct na den oogst. Een jaar blijven ze in die pot staan en in het volgend voorjaar worden ze dan voorzichtig omgestulpt en met potkluit en al in de bak overgeplant met 30 c.M. tusschen- ruimte tusschen de kluiten. Zoo kunnen ze jaren lang vast blijven staan, want bij een dergelijken afstand kan het uitstoelen van de planten geen kwaad. Echter kunnen ze wel een halven meter hoog worden en dan is het geraden de wanden van de bak op te hoogen, want als de stengels tegen het glas groeien komen de knoppen niet uit. De bak moet goed diep omgewerkt zijn en de grond met oude. verteerde mest» vermengd. De kroon mag met niet meer dan 4 c.M. aarde bedekt worden en we mogen ook wel op de slakken letten, want die zijn speciaal op de jonge scheuten dol. Geen plant voor iedereen dus, maar dege ne, die zich iets bijzonders kan permitteeren, doordat hij er gelegenheid én vaardigheid voor heeft, zal van de keuze van deze eeuwen oude Peruaansche plant geen spijt hebben. L. S. geestelijk onvolwaardigen onder dc ongehuw de moeders, die een bijzonder treurig lot heb ben. De verzorging van deze beklagenswaar dige vrouwen is veelal te kostbaar voor plaat selijke instanties, zoodat ook hier aanvullende hulp noodzakelijk is. Zestig groote vereeni- gingeii zijn bij de Federatie aangesloten, ter wijl in bijna alle gemeenten correspondent schappen van deze vereenigingen gevestigd zijn. Aldus strekt de F.I.O.M. haar werkzaam heden uit over het geheele land. Men kan der halve verzekerd zijn, dat door het bedrag, dat de F.I.O.M. uit de zomerpostzegels zal verkrij gen, in alle streken van ons vaderland hulp wordt geboden aan vrouwen in groote moei lijkheden en aan kinderen, wier toekomst veelal wordt bedreigd. Het is zeer toe te jui chen, dat door middel van de zomerpostzegels het geheele Nederlandsche volk in staat wordt gesteld dit moeilijk, doch noodzakelijk en menschlievend werk te steunen. NED. ONAFHANKELIJKE VEREENIGING VOOR WERKLOOZEN. Bovengenoemde vereeniging hield op Dins dag 14 Juni een ledenvergadering in de groo te zaal van café Flora, Pretoriaplein. Op deze vergadering is men gekomen tot het vaststellen der statuten, welke in 9 pun ten zijn samengevat. Zeer sterk kwam naar voren dat ieder als punt 1 naar voren bracht: het weder inschakelen van de werkloozen in het productie-apparaat en daarnaast het be hartigen der belangen van werkloozen. Verder is op deze vergadering een bestuur gekozen. Tevens is de vereeniging er toe over gegaan tot het in werking stellen van het Adviesbureau, waarvan het scretariaat is gevestigd Holsteynstraat 17 rood Haarlem. Alle betalende abonnés van Haarlem's Dagblad zijn GRATIS TEGEN ONGEVALLEN VERZEKERD, op voorwaarden welke koste loos bij de administratie verkrijgbaar zijn en welke op geregelde tijden in ons blad worden gepubliceerd De uitkeeringen zijn bij levenslange ongeschiktheid 2000; overlijden ƒ400; verlies van een hand, voet of oog 200; beide leden van een duim ƒ100; één lid van een duim f50; alle leden van een wijsvinger ƒ60; èén of twee leden van een wijsvinger f 25; alle leden van een anderen vinger f 15; één of twee leden van een anderen vinger ƒ5; arm- of beenbreuk ƒ30; enkel- oreuk ƒ15; polsbreuk 15. Alles Indien net gevolg van een ongeval. Voor de sbonnés op het Geïllustreerd Zondags blad bestaai nog een afzonderlijke ver zekering De voorwaarden daarvan zijn eveneens bij de administratie verkrijgbaar

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10