Bij den tachtigsten verjaardag van Koning Gustaaf van Zweden. - K' Rubriek voor Vragen DONDERDAG 16 JUNI 1938 HAARDE M'S DAGBLAD 7 „De moderne monarch van een modern land". De goede constitutie van Mr. C. wordt op de proef gesteld. (Van onzen correspondent). STOCKHOLM, 13 Juni. E groote feesten van het Zweedsche jaar zijn het lentefeest van den eersten Meinacht en Midzomer en het met Kerstmis samenvallende, maar slechts matig gekerstende feest van de winterzonnewende. Dan staan er nog een stuk of wat nationale feestdagen in den al manak, wat echter feitelijk alleen maar in houdt, dat die dagen op openbare gebouwen de vlag geheschen moet worden, al vieren de hoofdstedelingen den zesden Juni, den Dag van de Zweedsche Vlag, wanneer de ko ning in een galakoets met bepluimde voor rijders naar het Stadion rijdt om er organi saties van velerlei soort dit jaar o.a. de Stockholmsche federatie van de Sociaal-de mocratische Arbeiders-Partij, een groep zus ters van het Leger des Heils en een in bonte kleederdrachten gestoken Volksdans-gilde een zijden vlag uit te reiken en al herdenkt Koning Gustaaf. Gothenburg den zesden November den groo- ten koning Gustaaf Adolf met onder meer een zanghulde van de schoolkinderen, die zich na afloop te buiten mogen gaan aan taartjes met de beeltenis van den stichter hunner stad in chocolade of marsepein. Daar entegen pleegt de verjaardag van den ko ning niet gevierd te worden, Wel wordt er gevlagd, wel 'reizen de premier en de rijks maarschalk en de Kamervoorzitters en nog een paar hooge autoriteiten naar Tullgarn of Drottningholm om er den koning te feli- citeeren en met de heele koninklijke familie aan de koffietafel aan te zitten, maar ver der komen er op zijn hoogst wat kinderen van pachters met bonte veldboeketten voor den jarigen landsvader en voor het Zweed sche volk als geheel is 's konings verjaardag een gewone dag als andere zomersche da gen, zonder plechtigheden, zonder feeststem ming. zonder lange krantenrelazen, zonder iets bijzonders in 't radioprogram zelfs. Met gebrek aan sympathie voor koning Gustaaf of voor 't koningshuis in 't algemeen heeft dat niets te maken, het is alleen maar geen gewoonte in dit land den verjaardag van den koning te vieren. Zelfs vijf jaar geleden, toen de koning vijf-en-zeventig werd, waren er geen feesten. Maar wanneer Gustaaf V aan staanden Donderdag tachtig wordt, zal er wèl feest zijn in 't Zweedsche land. zal de radio van 't middernachtelijk uur, als de kroonprins zijn vader namens verwanten en onderdanen de eerste gelukwenschen aan biedt, tot vier-en-twintig uur later een mach tig vuurwerk boven stad en water fonkelt en dreunt, heel het volk in de feestviering doen deelen. zal er in de harten van schier alle Zweden vreugde zijn, dat het den ouden ko ning gegeven is dezen dag te beleven en dat men hem nu huldigen kan. ook al beperkt dat bij velen zich slechts tot het hijschen van de blauw-gele kruisvlag boven een eenzaam boerderijtje of tot gedachten van dankbaar heid alleen. Het is geen gelegenheidsfrase als men zegt, dat koning Gustaaf een plaats inneemt in de harten van de meerderheid zijner landgenooten, want als koning, als de mocratisch vorst van dit democratisch land, als hoogste ambtenaar in den staat geniet hij algemeen achting en sympathie en als mensch is hij bij talloozen geliefd. ONING GUSTAAF besteeg den Zweedschen troon in zijn vijftigste levensjaar. Hij was opgegroeid, was kroonprins geweest in den ouden tijd" van Oscar Ef en men moet aannemen dat zijn opvattingen sterk door het vroegere hofmilieu en door den geest van dien tijd beïnvloed waren, toen hij de regeering aan vaardde. Maar hij heeft niet de oude traditie voortgezet, hij heeft gebroken met vormen en gewoonten, die niet meer van dezen tijd wa ren, hij heeft de geweldige, revolutioneerende veranderingen, die zich de laatste dertig jaren op politiek en sociaal en oeconomisch ge bied in Zweden voltrokken, meegemaakt zon der het contact met zijn volk en met zijn tijd te verliezen. Een gewoon mensch op leeftijd valt het vaak al moeilijk nieuwe ge dachten, nieuwe stroomingen te begrijpen en te aanvaarden en men mag veronderstellen, dat dit voor een bejaard vorst ook geldt Koning Gustaaf hééft den nieuwen tijd be grepen. zoodat men hem thans bij zijn tach tigsten verjaardag, den modernen monarch van een modern land" kan noemen, hij heeft zich aangepast en dat men den indruk heeft dat die aanpassing hem geen moeite gekost heeft, moet toegeschreven worden aan zijn karaktereigenschappen, aan zijn onverzwakte belangstelling voor alles wat er in den lande omgaat, aan het feit, dat hij, zooals zijn so ciaal-democratische premier Per Albin Hans- son het dezer dagen uitdrukte, in hoogere mate democraat van karakter dan van poli tieke opvatting is. En niet in de laatste plaats ook aan de omstandigheid, dat koning Gustaaf V identiek is met den hoogst vitalen Mr. G.. die 't volgende jaar zijn zestigjarig jubileum als actief tennisspeler hoopt te kunnen vie ren Men kan niet over koning Gustaaf schrij ven zonder Mr. G. te noemen. Mr. G., wiens prestaties evengoed zakelijk in de sportru- brieken van de bladen besproken en be oordeeld worden als die van de andere deel nemers aan de tennistournooien in Bastad of Sarö of 't Tennisstadion. Mr. G., die door concentratie en tactiek veel jongere spelers weet te slaan, die nimmer vermoeid schijnt te raken en niet zelden doorspeelt tot zijn adju dant hem van de baan komt halen met de boodschap, dat er absoluut geen minuut meer te verliezen is. Men ovedrijft misschien, wanneer men zegt dat Mr. G. voortdurend in training is was dat zoo. dan zou het Ta baksmonopolie minder sigaretten van 's ko nings speciale privémerk hoeven te fabricee- ren maar wel is het zeker, dat koning Gustaaf door dat schier dagelijksche tennissen en doordat hij zich als sportsman matigheid in alles tot regel heeft gesteld, „fit" blijft, zijn voor een tachtiger fenomenale vitaliteit be waart en, zooals hij het zelf pleegt uit te drukken, zich jong blijft voelen. Een andere stelregel van koning Gustaaf is: vroeg opstaan, den heelen dag in touw zijn en omstreeks middernacht naar bed. En hij houdt zich daar trouw aan. Hij begint zijn dag met het doorlezen van een stuk of zes Stockholmsche en een paar groote buiten- landsche bladen, hij houdt behalve de we- kelijksche besprekingen in den kroonraad vaak langdurige conferenties met zijn con- stitutioneele raadgevers, voor wie hij altijd klaar staat en die hij vaak met zijn raadge vingen van groot nut kan zijn, hij wijst maar zelden een uitnoodiging om een belangrijke tentoonstelling te openen of een bijzondere plechtigheid bij te wonen, van de hand en slaat maar weinig groote gebeurtenissen op tooneel- of muziekgebied over en bovendien weet hij dan nog tijd te vinden om een ten toonstelling nog eens rustiger te gaan bekij ken dan bij de officieele opening mogelijk was, om te tennissen, te jagen, te hengelen, mooie aanwinsten voor zijn beroemde col lectie oud-zilver op te sporen en 's avonds te borduren, terwijl de „lakei-schijvendraaier" de gramofoon bedient of de radio instelt, als er tenminste niet een paar heeren, waartoe vaak de premier behoort en ook wel de even eens sociaal-democratische minister van eeredienst en onderwijs Engberg op het pa leis komen bridgen, O ET is wel vooral als mensch, dat Koning 'lJL Gustaaf zich de warme genegenheid van talloozen in den lande verworven heeft. En beter dan lange beschouwingen zulks ver mogen te doen. geven de vele anecdotes, die er over koning Gustaaf in omloop zijn of nu met aanspraak op authenticiteit in kranten en gedenkboeken verteld worden, een beeld van den koning als mensch. een getuigenis van zijn eenvoud, zijn warsheid van leege vormen en aanstellerij, zijn groote menschenkennis. zijn andere goede eigenschappen van hoofd en hart. Drijvers, die zich tijdens een eenden- jacht afvroegen, waar „de ouwe" zat, is het eens overkomen, dat ze uit een oeverboschje 't laconieke antwoord ..Die zit hier" kregen en meer dan één Zweedsche persfotograaf is bij de een of andere gelegenheid op last van den koning door een hofauto opgepikt om den man een langen tocht door den regen te be sparen of om hem op tijd met zijn platen op de krant te kunnen doen zijn. Na belang rijke sportwedstrijden vertoeft de koning niet zelden bij de douchende jongens in de kleed kamers om hen te feliciteeren of met hen te bespreken, waarom 't mis geloopen is, en wanneer hij 's zomers een paar weken is Bar- stad logeei-t ter gelegenheid van het. jaarlijk- sche tennistournooi, wil hij geen voorrang bij 't reserveeren van banen boven zijn sportbroe- ders. Maar dit is misschien allang bekend. Daarentegen is 't waarschijnlijk buiten Zweden niet bekend, dat koning Gustaaf en kele weken geleden, toen hij direct nadat hem het volledige programma voor de viering van zijn tachtigsten verjaardag ter goedkeuring was voorgelegd, ging tennissen, zijn mede spelers in de pauze het heele programma, punt voor punt, met namen van sprekers en tijdstippen van begin en einde en al vertelde. Dat zij verbaasd waren over 't geheugen van den tachtigjarige begrijpt ieder, die het zeer lange feestprogramma voor aanstaanden Don derdag onder de oogen gehad heeft. Dat be gint al, na een bal op Dinsdag- en een gala- soirée op Woensdagavond, met de huldiging door den kroonprins om nul-uur-nul en dan om tien uur is er dankdienst in de Groote Kerk. om elf uur de officieele huldiging in de Rijkszaal, waarbij een fonds van bijna zes millioen kronen voor de bestrijding van rheu- matische ziekten en kinderverlamming als na tionaal huldeblijk wordt aangeboden, vervol gens revue van zeiljachten en motorbooten op het Malarmeer, een zanghulde, een lunch in het Stadhuis, een feestrit door de versierde stad naar het Stadion, waar een dertigdui zend afgevaardigden uit het heele land den koning zullen huldigen, en daarna weer een rit, om zes uur de grootste militaire parade, die er ooit* voor koning Gustaaf gehouden is, en tenslotte een groot feestdiner op het ko ninklijk paleis, van welks breede terras men een goed gezicht zal hebben op het vuur werk. dat afgestoken wordt als de lichte zo mernacht op zijn donkerst is. Tja, het is waar lijk goed, dat de jarige koning de zeer goede constitutie van Mr. G. heeft. C. G. B. Het regeeringsjubileum van H. M. de Koningin. Uitvoering van een cantate op de Groote Markt. In verband met het Regeeringsjubileum van H.M. de Koningin en de daarvoor door de Ver- eeniging Koninginnedag te organiseeren feest- week, heeft dit bestuur aan het bestuur van den Nieuwen Haarlemschen Kunstkring, de vraag voorgelegd, om ter gelegenheid van dit jubileum rm de Groote Markt, weder een can tate te laten uitvoeren. Waar organisatoren en uitvoerenden der beide vorige cantates, met voldoening terugzien op het toen behaalde succes, werd besloten aan dit vereerend ver zoek te voldoen en alles in het werk te stellen ook dezen avond weer te doen slagen. Om nu de organisatie nog beter te doen slagen dan voorheen, werden bereids de koren en zangvereenigingen per circulaire uitgenoo- digd hun voorzitters aan te wijzen om zitting te nemen in een comité, welke het bestuur van den N.H.K. van technische voorlichting moet dienen. Woensdagavond werd in een der zalen van café Brinkmann. deze eerste avond gehouden, en het moet direct gezegd, deze is uitstekend geslaagd. Een groot aantal vereenigingen had aan dezen oproep gehoor gegeven, terwijl an deren bericht van verhindering hadden ge zonden, met de mededeeeling gaarne aan deze nieuwe plannen hun volle medewerking te ver- leenen. Na een uitvoerige .uteenzetting door den voorzitter van den N.H.K. die nog eens aan de vorige geslaagde uitvoeringen herinnerde, volgde een ruime gedachtenwisseling. waaruit duidelijk naar voren kwam. dat allen weer verlangden naar een nieuwe uitvoering, en dan ook spontaan namens hun koren de mededee- ling deden alles te doen om een schitterende uitvoering mogelijk te maken Het comité werd dan ook opgericht en be sloot volgende week weer bijeen te komen om met den leider der cantate den heer Jos. de Klerk, nadere besprekingen te houden. BACH-CONCERT HAARL. GEM. KOOR. Door Haarl. Gem. Koor zal Maandag 20 Juni in de Groote Kerk een Bachconcert gegeven worden. Aan dit concert werken mede de vol- ende solisten: Jo Vincent, sopraan en Jan Booda, orgel. Jan Hoeben zal de obligaat viool partij spelen bij een aria van Jo Vincent EERSTE HULP-VEREENIGING „SNEL- VERBAND". Het bestuur van bovengenoemde vereeni- ging maakt langs dezen weg bekend, dat de trekking van de door haar georganiseerde „Seconde-verloting" oorspronkelijk vastge steld op 31 Mei 1938. door B. en W. van Haar lem nader is bepaald op uiterlijk 31 Juli a.s. COBOUW. Het tijdschrift Cobouw is aan den voor avond van het achtste internationale wegen congres met een wegennummer verschenen. De artikelen zijn in verschillende talen afge drukt. Na een inleiding van den oud-inspecteur- generaal van Rijkswaterstaat Gelinck, de voorzitter van de commissie van voorberei ding van het VIILste Internationale Wegen congres schrijft Ir. G. A Overdijkink over De wegen het landschap" Het keurig uitgevoerde nummer bevat .oorts geïllustreerde bijdragen van Ir. H Bakker, Ir. F. J. Nellensteyn, Ir. L. Loman, P. W. Scharroo, Ir. L. Roos enz. EXAMENS. Bevorderd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam tot arts de heer J. P. J. Punt geb. te Rotterdam; geslaagd voor het artsexamen le gedeelte, de heeren D. J. Hartman (Rotterdam) J. A. J. Bogaert (Bussum), W. Bergmann (Ber lijn) en H. M. H. v. d. Schroeff (Paramaribo): geslaagd voor het doctoraal examen in de ge neeskunde de heeren W. A. H. van Wijlinck. N. J Schulte, N. Julsing en J. de Koning, Geslaagd aan de Leidsche Universiteit voor het doctoraal examen rechten de heer H. A. M. v. d. Heyden, Aerdenhout, Voor het doet. ex. wis- en natuurkunde, hoofdakte pharmacie, is geslaagd mej. C. Schoorl, te Bloemendaal. EINDEXAMENS STEDELIJK GYMNASIUM HAARLEM Na herexamen als nog geslaagd voor di ploma A: de dames J. Haak en C. H. van Schaik. 2de groep: geslaagd voor diploma B: de dames E. C. Engelenberg, A. Dhont. T. Duy- vendak, G. A. Leendertz, M. Meyst, G. J. Stolp. T. H. Mees. de heeren D. H. M. van Slogteren, J. M. L. Jonkhart, L. A. Cats, T. Heyblom, W. P. de Groot. W. F. Beetstra, R. W. Stijn, H. A. Mees, P. Boet, J. Wolter- beek, J. Gerzon. Afgewezen 3 candidaten, herexamen 2. Na herexamen alsnog geslaagd voor diplo ma B: de heeren B. Dalhuysen, A. A. Pit CONGRES ALG. NED. TYPOGRAFENBOND. In de slotzitting werd Woensdag een voor stel van het hoofdbestuur om aan hen, die een kwart eeuw lid van den bond zijn. een onderscheiding toe te kennen, met groote meerderheid van stemmen aangenomen. Een voorstel van Gouda, om aan gehuwde werkloozen, die geen ondersteuning ontvan gen, wegens gezinsinkomsten een maande- lijksche uitkeering te geven, werd verwor pen. Een voorstel van de af deeling Amersfoort, om aan de vertegenwoordigers van den bond in het Pensioenfonds op te dragen de uit keering aan de weduwe bij overlijden te ver- tioogen, werd ingetrokken, nadat de toezeg ging was gedaan, dat getracht zal worden iets te bereiken. Omdat het niet door te voeren was werd een voorstel van de afdeeling Schiedam om den pensioengerechtigden leeftijd van 65 op 60 jaar te brengen, ingetrokken. Hetzelfde lot onderging een voorstel van de afdeeling Dordrecht, om maatregelen te treffen, waardoor het ouderdomsinvaliditeits- fonds van den bond kan blijven voortbe staan. Een ander voorstel, het invaliditeitsfonds betreffende, van de afdeeling Arnhem, om de invaliditeitsuitkeering te verstrekken aan 65- jarigen, zonder dat daarvoor een doktersver klaring noodig is, werd aangenomen. Nog werd besloten de contributie niet te verhoogen en de volgende gewone bondsver gadering in Amsterdam te houden. Bij de rondvraag werd door eenige afdee- lingen dank gebracht aan den voorzitter voor zi.in leiding op dit oengres. Tenslotte bracht de bondsvoorzitter, de heer B. Ponstein, dank aan de afgevaardig den, voor de 'kameraadschappelijke wijze waarop de discussies zijn gevoerd, aan het gemeentebestuur van Haarlem voor de ont vangst ten Stadhuize en aan de Haarlem- sche collega's voor de schitterende mede werking. bii de voor'oereidine van het con- <?rpc en den C B V-dag ondervonden De secretaris van het Internationaal Boek drukkers Secretariaat bracht dank namens de bultenlandsche gedelegeerden. VOOR DEN KANTONRECHTER Verkeerde manoeuvres van IJmuider visschers. HAAARLEM - Woensdag Eenige ongewone zaken vroegen heden morgen de aandacht van den kantonrechter. Wordt anders de hoofdschotel van de zitting meestal gevormd door de behandeling van verkeerde manoeuvres door autobestuurders of wielrijders begaan, thans bleek dat ook de schippers nog wel eens, al is het dan ook niet met een vaart van 60 K.M.. in botsing komen. Zoo was op 4 Mei een motorlogger tegen den kant van de visschershaven te IJmuiden gebotst waardoor twee palen vrij ernstig wer den beschadigd en ook twee kleine bootjes schade opliepen. De aanvaring was zoo vertelde de haven meester van het Staatsvisschershavenbedrijf te wijten aan de slechte manoeuvre van den schipper en voorts aan den wind, daar de logger met volle zeilen had gevaren. Een 43- jarige schipper uit Uitgeest had de palen hoo- ren kraken, zoodat het nogal raak was ge weest. De Ambtenaar zeide in zijn requisitoir dat de schippers bij dergelijke aanvaringen verplicht zijn zelf aangifte te doen, wanneer dit niet gebeurt dan is de kans zeer groot dat men door snel weg te varen, den dans hoopt te ont springen. Spr. eischte f 15 boete of 10 dagen hechtenis. De havenmeester had echter verklaard dat bij het uitvaren van de haringhaven wel eer.s meer de kant geraakt werd zonder dat alt yd aangifte werd gedaan, de kantonrechter wilde hiermede rekening houden en deed vyf gulden van de boete af. Een andere logger was op 21 Maart van wal afgestoken zonder op de andere vaartuigen te letten. De Ambtenaar vroeg f 15 of 10 dagen waartoe de Kantonrechter veroordeelde. Twee plaaggeesten Daar was allereerst de 30-jarige Beverwijk, sche veehouder die op zijn erf een flinke hoe. veelheid koemest bewaarde waar de buren grooten last van ondervonden. Nu vertelde ver dachte wel dat hy de mest noodig had voor zün bedryf maar de kantonrechter maakte hem erop attent dat hy alleen zijn bedrijf zóó mocht uitoefenen dat andere menschen er geen last van ondervinden. Verdachte vertelde nog dat een buurman eerst getracht had om de hoeveelheid mest te koopen en daarna toen ae koop was afgesprongen aangifte had ge daan De verbalisant, een agent uit Beverwyk deelde echter mede dat dit niet juist was. Van verschillende zijden waren klachten bin nengekomen. De buren konden de ramen niet dicht doen door de vele vliegen die er rond vlogen. Er waren verder nog erwtendoppen opgestapeld voor veevoeder, die eveneens een zeer onaangename lucht verspreidden zoo dat de ergernis van de buren te begrijpen was. Verdachte beweerde dat hij geen vliegen gezien had, in Mei was het daarvoor nog veel te koud. De kantonrechter merkte echter op dat iemand, die iets gezien heeft meer heeft ge zien dan iemand die niets gezien heeft, zoo dat dit verweer niet opging. Een buurman, van beroep schipper, kwam nog met een griezelig verhaal aandragen over een gierput die op het erf van verdachte stond en waar een zoontje van hem byna in was verdronken, doch de verdachte be weerde dat de put goed met een deksel was afgedekt. De Ambtenaar noemde in zyn requisitoir de Beverwijkers beste menschen die alleen jammer genoeg ontzettend koppig zijn en bovendien laksch in het opvolgen van poli- tineele bevelen. Misschien dat een flinke boete in dit opzicht preventief kan werken en daarom luidde de eisch f 25 of 15 dagen. De kantonrechter veroordeelde tenslotte tot een boete van f 15 of 10 dagen. Daar was dan verder de 18-jarige IJmui- densche ijscoventer die op Zondag 8 Mei zonder vergunning te lang op een plaats was blijven staan om zijn. ys te'verkoopen. De heele kwestie kwam hierop neer dat een con- curreerende ijsverkooper, die wel een staan- vergunning had, hierdoor gedupeerd werd. Deze concurrent beweerde nu dat de ver dachte wel een uur lang op dezelfde plaats had gestaan wat deze echter ontkende. Ik heb alleen aan verschillende jongens veel ys verkocht, mijnheer de kantonrechter en daarna myn lade schoongemaakt. Hebben ze dan zooveel ijs gekocht, wilde de kantonrechter weten. Ieder voor wel 60 cent. Dan waren ze al lang doodziek, merkte de Ambtenaar op. De Ambtenaar vond het feit verder niet te pas komen en concurrentie op deze manier is zeer onhebbeiyk, f 5 of 3 dagen. Omdat de jeugdige ijscoventer thans een vaste plaats op het strand heeft, zoodat herhaling is uitgesloten, verminderde de kantonrechter de boete tot f 3 of 3 dagen. CONGRES ALGEMEENE NEDERLANDSCHE METAALBEWERKERSBOND. Er komt een groot kamphuis in Eemnes. Het congres van den Algemeenen Neder- landschen Metaalbewerkersbond heeft Woens dag zyn werkzaamheden voortgezet en beëin digd. Na uitvoerige besprekingen werd het bonds- bestuur gemachtigd een groet kamphuis te laten bouwen op het terrein van den bond te Eemnes. De hiervoor benoodigde gelden wor den onttrokken aan de reserve voor bijzondere doeleinden (gereserveerde interest). Voorts werd het bondsbestuur opdracht gegeven een onderzoek in te stellen naar de jaarlijksche vergoedingen der dagelijksche bestuurders van de af deelingen. Verder besloot het congres het bondsbestuur te verzoeken in overleg te tre den met het bestuur van het N.V.V. om te komen tot stichting van bedrijfspensioenfond sen. waardoor voor alle arbeiders een pensioen op hun ouden dag verzekerd zal worden. Tenslotte werd er nog op gewezen, dat aan het overwerken een einde moet komen. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 8.95 11/16. Berlyn 72,77 Y2. Partjs 5.02 1/8. Brussel 30.66. Zwitserland 41,39 New-York 1.80 1/8. 12 uur Londen 8.95 7/8. Berlijn 72,77 Parijs 5.02 1/8. Brussel 30.67. Zwitserland 41,39 Kopenhagen 40. Stockholm 46.20. Oslo 45. New-York 1.80 1/8. Praag 6.28' Italië- a. Vrije lire 9.55 b. Reislire 8.60. c. Bankpapier 7.65. Wachtmeester der Koninklijke Marechaussee vrijgesproken. De Krijgsraad te 's-Hertogenbosch heeft Woensdag vonnis gewezen in de zaak tegen den wachtmeester der KoninklUke Marechaus see te Terneuzen, beschuldigd van het mis drijf, bedoeld bij art. 248 bis van het Wetboek van Strafrecht. De Krijgsraad verklaarde het ten laste ge legde niet wettig en overtuigend bewezen en sprak den beklaagde vrij. daarby de zaak verwyzende naar den tot straffen bevoegden commandeerenden officier. Vorige week Woensdag eischte de auditeur militair tegen beklaagde drie maanden ge vangenisstraf. met aftrek van voorarrest. Uitspraken van de Rechtbank. Jeugdige inbrekers. De drie Zaandamsche jongens, die in twee fabrieken hadden ingebroken, waar zy zelfs een brandkast hadden opengescheurd, werden veroordeeld: een hunner tot een jaar gevangenisstraf, door te brengen in de gevangenis voor jeug dige personen, de tweede Lot 4 maanden ge vangenisstraf voorwaardelijk terwijl de derde ter beschikking der regeering werd gesteld. Tegen den eerste was ook. 4 maanden voor waardelijk geëischt; overigens was het vonnis conform de eischen. Het verloren bankbiljet. De Zaandammer, die in het kantoor van het gemeentelijk gasbedryf een bankbiljet van f 10. dat een juffrouw had verloren, had opgeraapt en behouden, werd veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf; geeLscht was drie maanden. Spoorstaven en ijzeren platen. De twee Zaandammers, die spoorstaven en ijzeren platen hadden weggenomen en ver kocht, terwijl zy beweerden dit te goeder trouw te hebben gedaan, omdat die voorwer pen naar hun meening eigendom waren ge weest van den grootvader van den eenen ver dachte, die toestemming zou hebben gegeven, werden veroordeeld tot een maand gevange nisstraf; de kleinzoon voorwaardelijk, de hel pers onvoorwaardelijk. Tegen den eerste was 4 maanden voorwaardelijk geëischt. tegen den ander 3 maanden onvoorwaardelijk. De steekvlam. De monteur, die bij het aanbrengen van een verwarmingsinstallatie in een huis te Bloe mendaal onvoorzichtig met een steekvlam had gewerkt, waardoor brand was ontstaan, kreeg f 40 boete. Geëischt was een boete van f 250. Minderjarige onttrekken aan nasporing der politie. Een chauffeur, die een 17-jarigen jongen had gereden en de politie misleid had, door te zeggen, dat hy den jongen naar IJmuiden had gebracht, terwijl hij wist dat deze in een café aan de Kleverlaan was. vanwaar hy hem later naar Amsterdam bracht, werd ver oordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf. Een jaar was geëischt. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantiooord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad. met duidelijke ver melding van naam en ïooonplaats. Vragen toaaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Allaen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vrager van nut kan zijn, worden tevens in ons blad Qe- plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG: Op hoeveel dagen vacantia heeft een meisje recht dat twee jaar ln betrekking is voor halve dagen? ANTWOORD: Zij heeft daarop geen recht, tenzij dit overeengekomen is. VRAAG: Sinds 1 Sept. 1936 ben ik «1b fröbel-ondorwljzeres werkzaam. Nu ben ik tegen 1 Juli a.s. ontslagen. Heb ik nu nog recht op groote vacantie van 22-7 tot 23-8 ot' ccn deel? (1-Tet salaris is 25 per maand). ANTWOORD: Neeri. VRAAG: Heeft con dagmeisjo (zonder mld- dagkost) recht op kostgeld? Mevrouw gaat 3 a 4 weken uit. ANTWOORD: Ja. VRAAG: Als een der echtgenootcn komt te overlijden en er zijn geen kinderen, erft dan de andere echtgenoot (e) den inboedel of hebben fa milieleden van de(n) overledcno ook rechten? ANTWOORD: De andere echtgenoot erft allen. VRAAG: Ik ben 9 Januari '38 als dagmeisje ln betrekking gokomen van half negen tot 7 uur. Er was afspraak gemaakt dat ik 14 dagen va cantie zou hebben met kostgeld. Nu hoeft me vrouw mij Zaterdag 4 Juni den dienst opgezegd. Heb ik nog recht op vacantie? ANTWOORD- Neen. VRAAG: Hoe lang moet men betaalde wissels bewaren ANTWOORD Afhankelijk van den aard der betaalde schuld. Als régel is 5 jaar voldoende. RECEPTEN. VRAAG: Hoe krijg ik vlekken van gebakken vlsch uit een leeren tnsch? 2. Hoe verwijder ik vliegenvuil uit een zijden lampekap? 3. Hoe krijg ik vlekken van het „weer" uit een zonnescherm? ANTWOORD: 1. Papje van porchlooraethyleen en magnesia op de vlok leggen en rustig laten liggen tot de plek droog is. Magnesia met een zacht borsteltje eraf schuieren. Daarna de tasch met lederwas behandelen. 2. Met een lauw sopje waarin een weinig amo- nia Is gedaan afsponsen. Met lauw water na- sponsen en daarna nog ees mot koud water waarin wat mlerenzuur is godnan. 3. 24 uur in een zwak chloorbnd zotten en af en toe omhalen u heeft kans dat het zonne scherm wit wordt. DIVERSEN. VRAAG: Zijn er voor Duin- en Ivruidberg wandelkaarten te verkrijgen? Waar? Mag ik ook met een herdershond wandelen? ANTWOORD: Eerst moet u een bedrag giree- ren (wandelaars 0 50 per kaart, wielrijders 1. automobilisten 10. motorrijders 5, rui ters 10 per kaart) aan den rentmeester den heer Plekema, Brederooscheweg 82 Santpoort- Station. gironummer 44294. Tevens moet u een gefrankeerde enveloppe voorzien van uw adres aan den heer Plekema zenden. Dan ontvangt u daarin een kaart toegezonden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11