Dames-Confectie Weill Zoon Tandpasta Ivorol (volgens nieuw recept) geeft volop volwaardig schuim, facie pMisveuuiudetiuQ' DON n ERDAG 16 JUNI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Müllcr-coiicern liatl ccn goed jaar 1937. Bedrijfswinst met ruim 7.5 ton gestegen. Blijkens het verslag van het concern Wm. H. Müller en Co. te Rotterdam over 1937 be droeg de totale netto bedrijfswinst over 1937 van beide vennootschappen uit alle bronnen, na bestrijding van alle onkosten, doch zon der aftrek van periodieke afschrijvingen op vaste activa en van rente f 1.908.458 (vorig jaar f 1.132.994), zoodat na afschrijvingen enz. een winstsaldo resteert van f 1.461.199 (f 617.820). Het saldo laat In de eerste plaats toe be taling van de tJ procent verdere rente over het op 31 December j.l. nog uitstaande bedrag van de 3 procent winstdeelende obligatieleening. Het dividend op de oude commanditaire aandeélen kon worden vastgesteld op 8 pro cent, dat op le nieuwe, over de periode van den stortingsdatum tot en met 31 Decem ber, op 2 procent, dan blijft van het winst saldo over f 846.967 (f 281.011), ten gunste van de speciale reserve komt een dotatie van f 300.000 waardoor deze reserve stilet tot f 1.808.305. Het verslag van de directie van Wm. Müller en Co. N.V. vermeldt, dat het cargadoors- en stuwadoorsbedrijf den gunstigen invloed van het grootere handelsverkeer ondervond. De exploitatie van de eigen scheepvaartlijnen op Londen (Batavier lijn) en andere Engelsche havens, alsmede die op Hamburg, Bordeaux, Parijs en Luik leverde goede resultaten op. De vrachtontvangstn geven een belangrijke stij ging te zien. In 1937 begon de veertiendaagsche vracht- dienst op Zuid-Amerika als voortzetting van den Kon. Holl. Lloyd, onder directie van Mm. H. Miüller en Co. De reizen bleven tot dus verre zeer loonend en de vooruitzichten be vredigend. De resultaten van de stoomvaart maatschappij „Zeeland" eveneens onder di rectie van deze firma staande, waren zeer te vredenstellend en ook de resultaten van de buitenlandsche scheepvaartkantoren waren belangrijk beter dan over 1936. Van den gun stigen toestand op de ertsmarkt kon. tenge volge van het stilleggen van de belangrijke Spaansche mijnen der firma, slechts in be perkte mate profijt worden getrokken. De mijnen bleven in behoorlijken staat van on derhoud en beschadigingen deden zich tot dusverre niet voor. De onzekerheid is eenigszins afgenomen en er bestaat aanleiding om de ontwikkeling met meer vertrouwen tegemoet te zien. De uitkomsten van de eerste vier maanden van het loopende jaar waren ongeveer gelijk aan die van de overeenkomstige periode van 1937. Voorgesteld wordt een bedrag van f 250.000 uit de winst te reserveeren voor vlootver- nieuwing, waardoor deze reserve op f 500.000 wordt gebracht. GROENTEMARKT HAARLEM. 15 Juni 1938. Tomaten f 0.20—0,28 per K.G. Spercieboonen f 0.520.Ö4 per K.G. Snijboonen f 0.460.60 per K.G Andijvie f 0.500.75 per kist Sla f 0.20—0.50 per kist. Spinazie f 0.15—0.50 per kist. Raapstelen f 0.400.55 per kist. Postelein f 0.20—0.40 per kist. Zuring f 0.200.30 per kist. Peulen f 0.600.80 per kist Doperwten f 2,502.75 per kist Bloemkool f 0.040.10 per stuk. Komkommers f 0.030.07 per stuk. Selderie f 0.04—0.08 per bos Peterselie f 0.040.07 per bos Kervel f 0.050.08 per bos. Radijs f 0.020.03 per bos. Rabarbar f 0.07—0.10 per bos. Wortelen f 0,10—0.15 per bos. Asperges f 0.25—0.45 per bos. Uien f 2.603.00 per zak. OPMERKINGEN VAN LEZERS. AFRICHTEN VAN HONDEN. Een lezer deelt ons mede, dat Zondagmor gen bij een wandeling door het duin zijn aan dacht getrokken werd door een paar heeren, die bezig waren met het africhten van hon den. Een hunner had een hond aan een riem vast en was onder vreeselijk geschreeuw van: „Af, Hertha!" bezig het arme dier met een zweep te bewerken. „De hond ging zóó hevig te keer, dat we hem, na tien minuten verder geloopen te hebben nog hoorden janken. Hier is mooi werk te verrichten voor de Die renbescherming. Afgerichte honden zijn heel nuttig en vaak moet men hun werk bewon deren, maar het is niet te gelooven, dat alle honden op deze - manier afgericht worden. Voor de honden is het tenminste te hopen, dat deze club van africhters gauw haar on dergang vindt." Tot zoover deze klacht. We hebben deze overgebracht aan de poli tie te Bloemendaal. Deze deelde mede, dat inderdaad een hond bij het africhten wel eens afgestraft moet worden. En als dit ge beurt in tegenwoordigheid van andere hon den, worden ze woest. Dan gaan ze allemaal janken of blaffen. Het is dus moeilijk uit te maken, of het dezelfde hond was, die de lezer tien minuten later hoorde janken. Van die renmishandeling was aan de politie nog niets gebleken. Zij zal echter nauwlettend toezicht houden. AGENDA DONDERDAG 16 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling 34 uur. Frans Hals Theater: „Sterrenparade". 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „Bruiloft in Wai- kiki" en „De melodie uit het verleden" 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „De school des levens" 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „De passagiers des doods". 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „De heerschers der woestijn" en „Kapitein Morgan". Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 35 en 7—9 uur. Teyler Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij. Bloemendaal: Raad 2 uur nam. VRIJDAG 17 JUNI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. dat tandaanslag en spijsresten absorbeert en emulgeert. Daardoor worden de tanden wérkelijk wit en de mond bijzonder frisch en rein. Tube 25 en 40 ct. Extra groote tube 60 ct. Eischen voor vakbekwaamheid van bakkers. De minister van economische zaken heeft op grond van het vestigingsbesluit brood- bedrijven, hetwelk op 9 Juni j.l. in werking is getreden, bij beschikking van 15 Juni 1938 de diploma's vastgesteld welke algeheele vrij stelling geven van het examen handelskennis, gepubliceerd in de Ned. Staatscourant van 15 Juni 1938. Deze zijn: a. Einddiploma H.B.S. A of B 5-jarige cur sus; b. Einddiploma Gymnasium; c. Einddiploma 5-jarige Hoogere Handels school; d. Staatspractijk-diploma boekhouden; e. Acte M.O. boekhouden. f. Acte L.O. handelskennis; g. Het einddiploma eener door den minis ter van onderwijs erkende 3- of 4-jarige han delsdagschool. Degenen, die over een dezer diploma,* be schikken worden ingevolge artikel 5 van het vestigingsbesluit broodbedrijven geacht te voldoen aan de minimumeischen van han delskennis." In de tweede plaats is thans vastgesteld dat de navolgende diplomaês, acten of over gangsbewijsstukken op examen handelskennis gedeeltelijke vrijstelling zullen geven 1. voor boekhouden en handelsrekenen. Het praktijk-diploma boekhouden, afge geven door: a. de Federatie van Handels- en Kantoor- bediendenvereenigingen; b. de Vereeniging van Leeraren in de Han delswetenschappen; c. De Vereeniging van Leeraren in Talen en Handelscorrespondentie genaamd „Liteh". d. De Vereeniging van Leeraren in 't Boek houden e. De Stichting Handelsexamens, tot 1935 afgenomen door de R.K. Vereeniging van Leeraren tot Bevordering van het Handels onderwijs; 2. Voor Nederlandsche taal en handelscor respondentie. a. Het Overgangsbewijs naar de 4e klasse H.B.S.; b. Diploma 3-jarige H.B.S. c. Praktijkdiploma voor een der talen, af gegeven door de onder 1 genoemde ver- eenigingen, federaties of stichtingen; d. Einddiploma (M.j U.L.O. schoo;! e. Overgangsbewijs naar de 4e klasse Gym nasium of Lyceum; f. Act'1 L.O, Voorts is bepaald dat het bezit van liet einddiploma van het station voor maalderij en bakkerij te Wageningen vrijstelling voor het examen handelskennis geeft, voor de on- derdeelen boekhouden en handelsrekenen, Necl. taal en handelscorrespondentie. Tenslotte is als diploma vakbekwaamheid voor de broodbakkers aangewezen het diploma vakbekwaamheid voor broodbakkers van de stichting voor vakopleiding en examens in het bakkersbedrijf, voor welk diploma op on geveer 70 cursussen in het geheele land wordt opgeleid. Voor broodverkoopers, (waaronder tevens zijn begrepen de beheerders(sters) van fi lialen) is als diploma vakbekwaamheid aan gewezen het diploma vakbekwaamheid voor broodverkoopers eveneens afgegeven door bovengenoemde stichting'. Gelijkertijd kan worden vermeld dat de minister de navolgende overgangsmaatregelen voor het bakkersbedrijf heeft vastgesteld. De minister maakt hierbij gebruik van de hem bij het vestigingsbesluit broodbedrijven gegeven bevoegdheid om een verklaring af te geven dat men aan de minimumeischen van handelskennis voldoet. Handelskennis voor de broodbakkers en broodverkoopers. Voor een ministerieele verklaring kunnen in aanmerking komen: le. Zij, die geboren zijn voor 1 Juli 1906 en bovendien voldoen aan de volgende voor waarden: a. personen, die op 1 Januari 1938 gevestigd waren als zelfstandige ondernemer en die 5 jaar in detailhandel, ambacht of kleine nij verheid, zulks ter beoordeeling van den mi nister van economische zaken, werkzaam zijn geweest; b. Zoons of dochters van een gevestigde (n) ondernemer, ten aanzien van de onmiddel lijke opvolging van den vader of de moeder, en die 5 jaar in detailhandel, ambacht of kleine nijverheid, zulks ter beoordeeling van den minister van economische zaken, werk zaam was geweest; c. Personen, die op 1 Januari 1937 optra den als vennooten onder een firma in een gevestigde onderneming en die 5 jaar in de tailhandel, ambacht of kleine nijverheid, zulks ter beoordeeling van den minister van economische zaken werkzaam zijn geweest; 2e Filiaalbeheerders (sters), die in het be zit zijn van het diploma handelskennis voor filiaalhouders (sters) in hst. broodverkoopers bedrijf, afgegeven door de stichting voor vak opleiding en examens in het bakkersbedrijf. Soortgelijke bepalingen gelden ook Voor de vakbekwaamheid voor de broodbakkers en de broodverkoopers. VOORBEURS TE AMSTERDAM. Het zakenverkeer op de Amsterdamsche wisselmarkt droeg hedenmorgen een kalm ka rakter. Mutaties van beteekenis vielen nie* Le vermelden. De Britsche ponden werden op on geveer het peil van gisteren afgedaan en be wogen zich tusschen 8.95 3/4 en 8.95 15/16. De Amerikaansche dollars waren iets beter ge disponeerd, waartoe waarschijnlijk werd bij gedragen door de pertinente ontkenning der devaluatie-geruchten. Het Amerikaansche devies werd verhandeld tegen prijzen, varieerende van 1.80 1/16 tot 1.80 3/16. Fransche francs lagen onbewogen in de markt en golden 5.02 a 5.02 5/16. Belga's waren 30.65 a 30.69. Het disagio voor belga's op termijn is nog aan het inkrimpen en dit bedroeg hedenmorgen voor een maand 17 1/2 cents en voor drie maanden circa 57 cent. Zwitsersche francs waren 41.37 a 41.41. Scan dinavische deviezen waren maar weinig ver anderd, Duitsche marken golden 72.75 a 72.80. De verschillende voorvallen in Duitschland. welke met de monetaire kwestie in verband kunnen worden gebracht, vinden hun reflex in de noteeringen der Sperrmarken. Crediet- sperrmarken waren hedenmorgen circa 8 1/2, effectensperrmarken circa 8. Duitsch bankpa pier werd lager afgedaan en verhandeld tegen 241/2, terwijl Duitsch zilvergeld omstreeks 32 3/4 bedong. De niet-officieele effectenhandel was he denmorgen onbeteekenend. De locale waar den waren zoo goed als onveranderd. Slechts nu en dan kon moeizaam een transactie wor den afgesloten. De Amerikaansche fondsen waarvoor geringe belangstelling aan den dag werd gelegd, werden meerendeels iets lager vernomen. De Bilt voorspelt: Aanvankelijk nog matigen, later afne- menden Noordwestelijken tot Noorde lijken wind, aanvankelijk betrokken tot zwaar bewolkt, later opklarend, weinig of geen regen, koele nacht, overdag iets warmer. BAROMETERSTAND Hoogste 772.9 m.M. te Blacksod. Laagste 748.5 m.M. te Helsingfors. Het gebied van hoogen luchtdruk begint zich thans over Frankrijk en Centraal Europa uit de breiden. De aslijn reikt van Ierland tot Noord-Frankrijk. De depressie in het Noord oosten ligt over Finland en vult aan de West zijde regelmatig' op. Het minimum, dat zich gisteren bij IJsland vertoonde, blijft hoog in het Noorden. Langs de Noorsche kust en in Zweden is de luchtdruk nog stijgende. Een secundaire der Finland-depressie geeft nog krachtigen wind in het Westelijke Oostzee- gebied. In Engeland en langs de Schotsche kust zijn de winden afgenomen en is de zware bewol king, die ons land en geheel Centraal-Europa tusschen de Elbe en den Rijn bedekt, verdwe nen. In Frankrijk heerscht mooi zomerweer en gisteren kwamen daar reeds hooge tempera turen voor. De warmte reikt tot aan Zwitser land, waar de Alpenstations nog krachtigen wind uit Noordwest melden en op 2500 meter nog een gesloten wolkendek met regen aan wezig' is. In Miinchen hielden de onweers regens nog aan. Het is te verwachten, dat de gure Noord westelijke wind geleidelijk zwakker zal worden en dat het wolkendek zal bre ken, De nacht zal nog koel zijn, doch overdag zal de zonnestraling de tempe ratuur aangenamer maken. BAROMETERSTAND Vorige stand 761 m.M. Stand van heden 767 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: STIENS, Opticien Gierstraat 27 Tel. no. 16764 HOOG WATER TE ZANDVOORT: Vrijdag v.m. 6.19 uur; n.m. 18.42 uur. Strand berijdbaar van 11.1516.45 uur. Belangrijke telefoonnummers Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. ROVIEX-GLAZEN tegen verblinding voor auto, sport en strand. Laat nu Uw bril in orde maken bij OPTICIENS ENDENBURG ZN., RIJKSSTRAATWEG No. 6 TELEF. 16658. (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK. Rijwieldiefstallen en gros. Niet minder dan twintig rijwielen hadden de jongelieden, die zich heden voor de recht bank moesten verantwoorden, ontvreemd. Zij maakten er een kostwinning van. omdat ze geen kans zagen op een-andere wijze in hun onderhoud te voorzien. De jongen en het meisje beiden 18 jaar, hadden aanvankelijk gedacht, dat liefde voldoende was om tezamen door het leven te komen, maar toen de jongen die bakker was, geen werk had, kwam de nuchtere werkelijkheid van het leven ruw op hen toe. Zij gingen fietsen stelen, zij nam de dames hij de heerenrijwielen en zij kozen als ope ratieterrein de Zaanstreek uit, schoon zij in Amsterdam woonden. Lang kon een dergelijk bedrijf niet duren en te Beverwijk liepen zij tegen de lamp. De officier eischte tegen den jongen een gevangenisstraf van anderhalf jaar, door te brengen ln de bijzondere strafgevangenis en tegen het meisje een voorwaardelijke gevan genisstraf van 5 maanden. Knoeierij met een steuntrekker. De gewezen penningmeester van een arbei dersbond stond terecht, omdat hij een steun trekker had aangezet, om loonbriefjes val- schelijk in te vullen. Deze persoon was op een zeker tijdstip ge rechtigd tot een uitkeering' uit de werkloozen- kas van zijn bond. maar hem zou volgens zijn meening vroeger te veel zijn betaald en zoo zou er kwestie zijn over f22.80. Die f 22,80 moest de steuntrekker aan de organisatie betalen. Toen raadde de penningmeester aan, dat de steuntrekker zich tot Maatschappelijk Hulpbetoon zou wenden om steun en tevens als ste mi trekker bij zijn bond zou blijven. Hij moest dan op zijn loonbriefjes niet zetten, dat hij steun uit- de werkloozenkas zijner or ganisatie kreeg. Hetgeen hij zoodoende uit die kas trok, werd in mindering gebracht op zijn schuld en toen die was aangezuiverd, werd het restant hem uitbetaald. Persoonlijk voordeel heeft de penning meester er niet van genoten, maar hij heeft een middel aangegeven om de gemeente de schuld, die de steuntrekker aan zijn organi satie had, te doen betalen. De penningmeester had tegen den steun trekker gezegd: „Doe het zoo maar, als het ontdekt wordt, hoor ik het wel en zal ik het wel in orde maken." De officier vond -het een ernstig misbruik van vertrouwen en eischte een gevangenis straf voor den tijd van een week. Mr. Romelingh de verdediger, was van meening, dat verdachte geen uitlokking heeft gepleegd en ook bestreed hij, dat de steun- briefjes geschriften zijn, die bestemd zijn om tot bewijs van eenig feit te dienen, waarom pleiter aandrong op vrijspraak subs, een voorwaardelijke straf. Dc Jubileums-uitgave 18131938 Het H.O.V.-bestuur meldt ons: Wij vernemen dat het herdenkingsboek eind September zal verschijnen Deze uitgave is een sympathieke geste van de N.V. Drukkerij v.h. de Erven Loosjes. die haar belangstelling voor de H.O.V heeft willen toonen rioor aan te bieden het jubileum in boekvorm vast te leggen niet alleen, doch ook wenseht dat de H.O.V. financieel voordeel zal hebben van de opbrengst van deze herdenkingsuitgave. li'l-LILIJ^IIJiillHllli'lMliLiiaiilillllLlll^lLhLIlLlilill l.il^llliitliiÜ/ILIlllli'Lliil'IÜLIilLlliil:!!! BARTELJORISSTR. 26-28 - HAARLEM (Adv. Ingez. Med.) De Melk. Er wordt in Haarlem en omgeving nog vrij veel geknoeid. De prijs van de melk is hoog, daarom mag het publiek eischen, dat goede melk gele verd wordt. Wie evenwel de officieele gege vens van den Keuringsdienst voor waren be studeert krijgt de overtuiging dat er, niette genstaande het toezicht, nog vrij veel ge knoeid wordt. Blijkens het laatste jaarverslag van den Keuringsdienst werden te Haarlem in een jaar bij slijters 2443 monsters melk genomen. In 67 gevallen (2.7 pet.) was het vetgehalte te laag en in 51 gevallen (2.1 pet.) was de melk ondeugdelijk wegens toevoeging van water. Van leveranciers (meest veehouders) werden 190 monsters genomen, 2 (1 pet. hadden een te laag vetgehalte en bij 13 (6,5 pet.) was wa ter toegevoegd. Voor andere gemeenten in onze omgeving zijn de cijfers: Bloemendaal: slijters 89 monsters, te laag vetgehalte 4.5 pot., water toegevoegd 2.2 pet.; leveranciers: geen afwijkingen vermeld. Heemstede: slijters 175 monsters, te laag vetgehalte 1.1 pet., water toegevoegd 5 pet.; leveranciers 57 monsters, te laag vetgehalte 0, water toegevoegd 1.7 pet. Veis en: slijters 919 monsters, te laag vet gehalte 0.7 pet., water toegevoegd 1.9 pet.; le veranciers 86 monsters, te laag vetgehalte 4.6 pet., water toegevoegd 2 pet. Nemen wij de vier gemeenten bij elkaar dan is het resultaat dat 4073 monsters melk wer den onderzocht, waarvan 84 een te laag vetge halte hadden, terwijl bij 95 water was toege voegd. Men kan dus aannemen dat ruim 2 pet, van de verkochte melk in Haar lem, Bloemendaal, Heemstede en Vel- sen een te laag' vetgehalte heeft, terwijl ruim 2.3 pet. van de melk inet water verdund is. In het verslag wordt geconstateerd dat bij vorige jaren vergeleken het aantal monsters waarbij bleek, dat met water geknoeid was, toegenomen was. De Keuringsdienst gaf in 191 gevallen een waarschuwing, terwijl in 7 gevallen een pro ces-verbaal werd opgemaakt. Nu het geknoei met water bleef toenemen vraagt men zich af waarom niet vaker een vervolging werd inge steld. Het percentage streptococcen bleek ook vrij hoog te zijn, in de 4073 onderzochte monsters werd in niet minder da-n 484 gevallen een slechte aanteekening gegeven voor strepto coccen. Dit alles wat de gewone melk betreft. Bij de 356 monsters gepasteuriseerde melk uit het keuringsdistrict Haarlem bleek in 10 gevallen het vetgehalte te laag, 4 gevallen van water- toevoeging werden geconstateerd, terwijl 10 monsters bacteriologisch onvoldoende waren. Van de 155 monsters room waren en 23 on voldoende verhit geweest. Met de karnemelk was het slecht gesteld. In de vier gemeenten Haarlem, Bloemendaal, Heemstede en Velsen werden 428 monsters on derzocht. Het resultaat was dat in 36 geval len een waarschuwing werd gegeven, in 2 ge vallen volgde proces-verbaal. SPOEDIG GEARRESTEERDE DIEF. Woensdagmiddag kwart over drie deed een dame bij de politie aangifte, dat haar fiets, die voor een perceel aan den Wagenweg had gestaan, gestolen was. Te zeven uur deelde een heer aan de po litie mede, dat uit een kast in de huiskamer van zijn woning aan de Rotsteeg zijn horloge verdwenen was. De twee diefstallen werden wel heel spoe- dig opgehelderd, want reeds Woensdagavond kwart over tien werd door de politie uit Lei den naar het politiebureau te Haarlem over gebracht een 23-jarige behanger uit Den Haag:, die even vóór zijn aanhouding een damesfiets had verkocht. Het bleek het rij wiel te zijn, dat Woensdagmiddag op den Wagenweg gestolen was. Bij het verhoor be kende hij, zich ook schuldig te hebben ge maakt aan de insluiping in de Rolsteeg. Het horloge was nog in zijn bezit. Het werd in beslag genomen en de dief is in verzekerde bewaring gesteld. Naar hem zal een nader onderzoek worden ingesteld. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt Redactie zich niet verantiooordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. Vacaiitiekiuderfcest tc Haarlem. De groote vacantie is op komst. Het minder bedeelde kind krijgt ook een kans. In plaats van doelloos rond te loopen mag het heerlijk in de open lucht spelen onder leiding van bekwame toegewijde krachten. Daarvoor wordt gezorgd door „de Vereeniging Vacan- tiebezigheden voor schoolkinderen". Die ver eeniging heeft natuurlijk hulp noodig. Zij krijgt die hulp omdat terecht sympathie voor dit werk wordt gevoeld. Wat niet weg neemt, dat zij de aandacht "evendig moet houden omdat er veel noodig is voor een 900- tal kinderen. Ditmaal zou ik de moeders willen vragen: hebben uw jongens misschien aan figuurzagen gedaan of aan houtsnijden? Misschien liggen er overgebleven stukjes triplex hier of daar, die niet meer gebruikt worden. Geeft ze ons! Wellicht liggen in laden of doozen restanten van wol of zijde, van stramien, etamine, van lapjes die voor u geen waarde meer hebben geeft ze óns, 't Kon zijn dat er een vergeten sjoelbak, een ongebruikt schaak of damspel ergens staat of voetballen, handballen, of ten nisballen in een vergeten hoek van den zolder liggen denkt dan aan ons. Uitgelezen kin derboeken zijn ook zeer welkom, evenals ge kleurde prentkaarten, illustraties of derge lijke om op hout te plakken en uit te zagen. Voor een kind een succes! Ondergeteekende wil gaarne een en ander in ontvangst nemen of af laten halen. Namens het bestuur, L. BOERMA—BOERMA. secretaresse. Boekenrodestraat 3. Verkeerstelling, levensgevaar en gebrek aan verantwoordelijkheid. Hooggeachte redactie, Bij den ongelukkigen overgang aan de Kle verlaan, waarover ik onlangs in uw blad schreef (ik zou haast zeggen ambtelijk, om dat een groot deel mijner leerlingen dage lijks dien overgang passeert), constateerde ik een dezer dagen het feit, dat door den be trekkelijk nauwen straat-overgang, na het voorbijgaan van een trein, moesten passee- ren pl.m. ,220 fietsen en pl.m. 20 auto, om van de voetgangers, die zelfs op de stoep op zij werden gedrongen, maar niet te spreken. Er is daar eenige jaren geleden een doode- lijik ongeluk gebeurd; er vond dn deze week weer een aanrijding plaats, Zonder ernstige gevolgen. Maar het is toch wel verbazing wekkend, dat nu jaar na jaar het geheele verkeer geperst wordt door dien eenen, nau wen, straat-overgang, terwijl ongebruikt ligt de vroegere tram-overgang, die met geringe kosten voor het fietsend verkeer .bruikbaar te maken is; m.i. is een en ander gebrek aan verantwoordelijkheid bij de betrokken in stanties. Ik hoop, dat u goed kunt vinden, dat ik op dit aambeeld blijf hameren. De zaak is voor alle betrokkenen een dagelijk- sche ergernis en voor vele kinderen een da- gelijksch gevaar. Hoogachtend, Dl'. A. DE VLETTER. De Kunsl en Sporl. Geachte Redactie. Te Leuven zal in den loop van de maand September a.s. een mannenkoor, dat den voor ons eigenaardigen naam van Ramenassen- kring draagt, 40 jaar bestaan. Het plan werd geopperd een concours te organiseeren en men wendde zich tot den Gemeenteraad om steun. In het gemeenteblad werd, naar aan leiding daarvan, het volgende bericht opge nomen: „Internationale Zangwedstrijd (vraag om toelage). Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan van den Koninklijken Ramenassen- kring stelt men ons voor een internationalen zangwedstrijd op touw te zetten in accoord met het plaatselijk, provinciaal en nationaal zangverbond. In hare zitting van 22 Juli 1.1. heeft de feestcommissie aan afgevaardigden van het Leuvensch Zangverbond en van den Ramenassenkring de gelegenheid gegeven hun programma breedvoerig uit te leggen. De zangkringen van België en van de aangren zende landen zouden uitgenoodigd worden. Op het oogenblik, dat de sport zooveel bijval bij het publiek geniet, beleven de kringen, die een kunstdoel beoogen, moeilijke tijden en schijnt het ons gewenscht ze degelijk te on dersteunen. Ongetwijfeld zal dit tournooi, dat 3 Zonda gen in den loop van September 1938 duren zal, de aandacht op Leuven trekken en dan ook gelden als touristische propaganda. Het volk, dat naar Leuven zal gelokt worden te dezer gelegenheid zal onzen kleinhandel be gunstigen. Het ons voorgelegd programma be draagt een uitgave van frs. 50.000.—. De in richtende kring zou hiervan frs. 20.000 dragen. Er wordt een toelage aan de stad gevraagd van frs. 30.000. De feestcommissie is van mee ning, dat frs. 20.000 moge toegekend worden. De inrichters zouden een krachtsinspanning te doen hebben om het verschil te dekken. Of het ontworpen programma trachten aan te passen en de uitgaven in te krimpen. Daar zulk een onderneming veel tijd vergt, wen- schen de inrichters van nu af te vernemen of zij op den steun van het stadbestuur mogen rekenen. Wij stellen u bijgevolg voor in prin ciep vast te stellen, dat een som van frs. 20.000 met dit doel zal mogen toegekend worden. De som zal op de begrooting van 1938 gebracht worden. Voor de Feestcommissie, De Schepen-Voorzitter: L. van Leeuw. Door de tegenwoordige gemeenteraadsleden werd de vraag om toelage eensgezind toege kend". Dat geschiedde te Leuven. In onze veste herdenkt Haarlem's Zanggenot het 70-jarig bestaan en onze overheid, die voor een sport week een garantie over heeft van 2000.—, schenkt de jubilaresse een verguld zilveren medaille, waarvan de prijs misschien 4.— is. 't Is beschamend! J. M. BROEKMEYEfl} 0

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2