f19." ÉLI Is een raadslid verplicht te stemmen? Erge pijnen in den rug! KRUSCHEN SALTS Kodak „PA NATO MIC" V ft TT T) X G 17 JTTNI 1938 H A' A" ft EEM'S DAGBEAD 8 Raad Bloemendaal. Gemeentewet geeft hierover geen inlichtingen. Geen busverbinding AerdenhoutSantpoort. Krijgt Bloemendaal een museum Gistermiddag vergaderde de Raad van Bloemendaal onder voorzitterschap van bur gemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex. Afwezig waren de heeren Posthumus Meyjes (V.B.), Enschedé (V.B.), Cassee (V.D.) en baron van Till (C.H.) Moet een raadslid stemmen? Gedeputeerde Staten van Noord-Holland achten het niet toelaatbaar, dat een raadslid zich van stemming onthoudt. Zij meenen, dat eik raadslid bij een stemming verplicht is zijn stem uit te brengen. Mitsdien geven Gedeputeerde Staten in overweging om in te trekken het raadsbesluit van 21 April 1938 tot wijziging dienaangaande van het Regle ment van Orde (artikel 29). Hiertegen wordt door B. en W. het volgen de aangevoerd: Dat onder alle omstandigheden het stem men over in de raadsvergadering aan de orde gestelde onderwerpen een staatsrechtelijke plicht der raadsleden is. kunnen B. en W. niet onder meer toegeven. Vergeefs zochten zij naar een wettelijke bepaling, waarop een dergelijke stemplicht kon gefundeerd wor den. De Gemeentewet regelt alleen het blanco stemmen (art. 56). Bij de wijziging dezer Wet in 1931 werd vastgesteld, welke waarde aan blancobriefjes voor de toepassing van ge meld artikel zoude zijn toe tekennen. Echter diende deze bepaling slechts om een einde te maken aan de oude strijdvraag „of leden, die bij stemming over personen blanco stembrief jes hebben ingeleverd, wel hebben gestemd, of zij in de terminologie van het onderwerp, j „Mijn pijn in den rug was 200 ero> dat ik ermee in bed moest liggen en nadat ik TOG AL had gebruikt was ik met een paar ^jf|t a' jp dagen weer beter. Mijn buurman had hevige aangezichtspjjn en deze verdween geheel na het innemen van TOGAL." Dit schryft Mej. J. Vermeer, Over- schiescheweg 170 te Schiedam en zij voegt er aan toe, dat ze het jammer vindt, TOGAL niet veel eerder te hebben gebruikt, want dat zou haar veel pijn bespaard hebben. TOGAL is het probate middel tegen jicht, ischias, rheumatiek, griep, spier-, zenuw en hoofdpijnen. Het geheim der Togal-ta- bletten is hun heilzame werking op bloed en inwendige organen, waaruit zy de on zuiverheden - de eigenlijke oorzaak van die pijnen - afdoende verwijderen. Bij alle apoth. cn drop. v.a. f 0.80 p. flac. (exol O.B.) (Adv. ingez, MedJ i Mcj. Ven aan het nemen van het besluit hebben deel genomen", en werd dus over een plicht om te stemmen geen uitsluitsel gegeven. Het komt voor. dat een raadslid een onder werp nog niet rijp acht voor een beslissing met „voor" of „tegen". Hij kan zich dan te gen een stemming verzetten. Maar wordt de stemming door een meerderheid in den Raad doorgedreven, dan zoude hij volgens het standpunt van Gedeputeerde Staten ver plicht zijn een oordeel te vellen, niettegenstaan de hij in een dergelijk geval voor een oor deel den tijd nog niet gekomen acht. Ook de motiveering van zijn stem zal geen verande ring kunnen brengen in de gevolgen, die vooral in kwesties van persoonlijken aard, de bedoeling van het raadslid verre kunnen voorbijstreven. In den Raad van Bloemendaal heeft een 6- tal raadsleden dan ook gemeend de vrijheid van het raadslid in vollen omvang te her stellen en daardoor de waardigheid van den raad te verhoogen. B. en W. meenen dan ook in overweging te moeten geven het raadsbesluit van 21 April 1938 tot wijziging van artikel 29 van het Reglement van Órde voor de vergaderingen van den Raad te handhaven. Mr. Rohling (R.K.) vindt dit een voor stel van groot belang. Spr. was met B. en W. van meening, dat de stemdwang zeer onge- wenscht is. ïs een raadslid verplicht te stem men. ja of neen? De gemeentewet laat zich hier niet over uit, wel is de mogelijkheid geopend blanco-stemmen uit te brengen bij benoemingen, aanbevelingen of voordrachten van personen. Naar analogie van deze bepalin gen over de schriftelijke stemming zou men kunnen zeggen dat men dus ook bij mondelin ge stemming zijn stem niet hoeft uit te bren gen. De interpretatie kan echter ook anders zijn. de Gemeentewet brengt hier geen af doende oplossing al is spr. van meening, dat de Gemeentewet waarschijnlijk wel de stem ming wenscht. Spr. was dus voor handhaving van het raadsbesliuit al zullen Gedeputeerde Staten dit besluit waarschijnlijk ter schorsing bij de Kroon voordragen. De heer S c h u 1 z (S.D.A.P.) wenschte ook geen bezwaar te maken om eens een be sluit van de Kroon uit te lokken al komt in de practijk deze kwestie niet zooveel voor. Ook Jhr. Quarles van Ufford (V.B.) was voor handhaving van het raadsbesluit, het is niet juist dat een raadslid verplicht is te stemmen als hij vindt niet terdege ingelicht te zijn. De heer Van Riessen (A.R.) was het hiermede eens terwijl de heer Hondius (Nat. Herstel.) wees op het feit dat het thans voorkomt, dat men uit den Raad loopt als er gestemd moet worden. De Voorzitter antwoordde de sprekers en vond niet dat de consequenties van die onthouding zoo groot zouden zijn. Wanneer de Kroon de stemplicht aanneemt dan zal hopelijk een grondige motiveering hierover volgen. Het besluit wordt tenslotte gehandhaafd. Batige saldi van de gemeentelijke bedrijven. B. en W. stellen den Raad voor overeen- komstie het advies van de commissie van bij- Stand het batig saldo van het gemeentelijk waterbedrijf van f 23.000 ten goede te laten komen aan den algemeenen dienst Eveneens overeenkomstig het advies van genoemde commissie stellen zij voor van het batig saldo van het gemeentelijk gasbedrijf groot f 17.920.41 een bedrag van f 17.000 ten goed te laten komen aan den algemeenen dienst en de rest ad f 920.41 toe te voegen aan de reserve van het gasbedrijf. Deze voorstel len worden goedgekeurd. Subsidie openluchtspel op Elswout. B. en W. stellen den Raad voor aan het Oranje-comité te dekking van de onkosten van de opvoering van een openluchtspel op het landgoed Elswout ter gelegenheid van het 40-jarig regeeringsjubileum der Koningin uit de gemeentekas een bijdrage te verleenen groot f 2.500.—, welk bedrag bestreden kan worden uit post 454a der begrooting voor 1938 en verder deel te nemen in een garantiefonds tot een bedrag eveneens groot 2.500.—. De heer Van Riessen vraagt of de toe gangsprijs zeer laag, op 10 of 15 ct., kan worden gesteld. De voorntter deelt mede, dat hierover niets bekend was. De heer Van Riessen vindt het een na tionaal feest, iedereen moet er aan kunnen deelnemen. Jhr. Quarles van Ufford zegt dat er een gratis voorstelling voor de Bloemendaal- sche schooljeugd zal gegeven worden. Bij de première zullen tamelijke hooge prijzen wor den gevraagd om dan de volgende voorstel- lingen tegen lagere prijzen te houden. In ieder geval zal getracht worden de kosten te dekken door den verkoop van plaatskaarten. Na eenige discussie wórdt het voorstel goed- ;ekeurd. Een derde auto voor Publieke Werken. B. en W. stellen den Raad voor een crediet te verleenen voor de aanschaffing van een derde auto voor den dienst van Publieke Werken. De heer Van Riessen vindt ook dat de Bloemendaalsche ingezetenen voor de leve rantie in aanmerking moeten komen. Wet houder Prinsen berg (R.K.) zegt dit toe, zal een zuinige wagen gekocht worden. Geen ontheffing van kampeerverbod Bloemendaalsche strand. B. en W. stellen den Raad voor afwijzend te beschikken op een ingekomen adres van het bestuur- der Kampeervereeniging „Licht en Vrijheid" te Haarlem om ontheffing van het kampeerverbod op het Bloemendaalsche strand, aangezien er door het aangaan van een gemeenschappelijke regeling tussehen de gemeenten Bloemendaal en Zandvoort welke imimers is tot stand gekomen om de kampeermoeilijkheden op te lossen in de onmiddellijke nabijheid een behoorlijke kam peergelegenheid bestaat, waarvan tegen rede lijken prijs gebruik kan worden gemaakt. De heer S c h u 1 z zou voor het kampeeren een lans willen breken. Laat men de ver- eeniging tegemoet komen en van jaar tot jaar een dergelijke vergunning verleenen. De voorzitter wijst op de moeilijkheden die de vorige kampen mee hebben gebracht. B. en W. voelen niets voor het verleenen van de vergunning. Na stemming wordt het advies van B. en W. aanvaard. Te veel bezwaren. Naar aanleiding- van de binnengekomen adhaesie-betuigingen voor een busverbinding AerdenhoutSantpoort vraagt de heer S c h u 1 z wat B. en W. te dien aanzien reeds gedaan hebben. De voorzitter deelt mede dat na langdurig onderzoek gebleken is, dat een loonende exploitatie niet wel mogelijk is. Hiervoor zouden honderdduizend reizigers per ALLEEN TOT EN MET 30 JUNI V.A. f 1.00 P- week Jongens Plusfourpak, leeftijd 9 jaar, Jongens Gabardine jas, samen Komt U eens passen? U slaagt zeker bij f7273. De Weeding Verkoop Centrale Schagchelstraat 19 C, naast Slagers Verfhandel (Adv. Ingez. MedJ Maak 'n spoedig einde aan die kwellende rheumatische pijnen. De zes minerale zouten in Kruschen Salts sporen Uw ingewanden, lever en nieren aan tot krach tiger werking, waardoor Uw bloed gezuiverd wordt en de oorzaak van Uw rheumatische pijn wordt weggenomen. De pijnen zullen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR I CENT PER DAG (Adv. Ingez. MedJ jaar noodig zijn. Men heeft nog geprobeerd een dienst te organiseeren voor de school gaande kinderen, van de 77 belangstellenden hebben echter slechts 7 een definitieve toe zegging gedaan. Verschillende sprekers voeren nog het woord o.a. vraagt de heer B 0 u v y (R.K.) of er nog niet eens een maand proef- gereden kan worden doch de voorzitter wijst op de vorige stroppen tot een bedrag van 15.000 gulden, die de gemeente zich met deze verbinding reeds op den hals heeft gehaald. Een Bloemendaalsch museum. Op initiatief van den heer Hondius hadden B. en W. een voorstel ingediend om Bloemendaal's Bloei een rapport te laten uit brengen over de levensvatbaarheid van een cultueele instelling en wel een Bloemendaalsch museum. De heer Noorman (S. D. A. P.) vindt dit een verstrekkend voorstel, waar belangrijke financieele gevolgen aan vast kunnen zitten. Spreker zou dit prae-advies zoodanig willen wijzigen dat B. en W. zouden samenwerken met Bloemendaal's Bloei en niet dit initiatief alleen aan Bloemendaal's Bloei over te laten. De heer Hondius is het hiermee eens. De heer S c h u 1 z wil evenals Mr. Rohling, dat ook B. en W. aan dit onderzoek medewerken: eerstgenoemde spreker beveelt tevens de Bus ken Huet stichting in de aandacht aan. Wethouder Prinsenberg dringt er op aan. dat Bloemendaal's Bloei alleen dit on derzoek verricht, verleenen B. en W. direct medewerking, dan krijgt ae heele zaak reeds te vroeg een officieel karakter. De heer Hondius heeft geen bezwaar te gen het voorstel van B. en W. als de gemeente toch mede in de plannen betrokken wordt. Wethouder Ouwenhand (C H.) vindt dat het particulier initiatief hier voor moet gaan. De voorzitter zegt toe dat B. en W. dan met „Bloemendaal's Bloei" overleg zullen plegen. Wethouder Prinsenberg vindt dat eerst de levensvatbaarheid van het plan bewezen moet worden. Laat men dus rustig het rappori van „Bloem en daal V Bloei" afwachten. De voorzitte r blijft bij zijn voorstel dat wordt aangenomen. „Bloemendaal's Bloei" zal dus B. en W. eerst mondeling inlichten over de mogelijkheid van een culttfreele instelling. De jeugd en de kiosken. Bij de rondvraag brengt de heer v. Riessen naar voren om ook eens een straat naar den heer Leonard Springer te noemen die zooveel voor de verfraaiing van de gemeente heeft gedaan. De heer S c h u 1 z vraagt of de kiosk bij het Provinciaal Ziekenhuis ook des nachts mag blijven staan. De heer Hondius vindt dat deze tenten aanleiding geven tot het koopen op crediet van jeugdige personen. De voor zitter meent dat deze tenten niet bijdragen tot 't schoon van de gemeente. Vele aanvragen voor tenten komen per seizoen binnen, doch het is niet in het belang der gemeente om deze verzoeken toe te staan. De heer Schulz wijst er dan nog op dat het voor de bezoekers van het Prov. Ziekenhuis prettig is,: om ook des avonds nog iets te kun nen koopen. De heer Hondius vraagt of nu de heele zaak van de tenten door B. en W. nog eens onder de oogen kan worden gezien, spe ciaal in verband met het verleenen van cre diet aan jeugdige personen. Wethouder Prinsenberg zegt dat het niet in de bevoegdheid van B. en W. ligt om een vaste tent op den openbaren weg toe te staan. De Voorzitter wijst er op dat controle op deze tenten zeer moeilijk is. Ontheffing bebouwingsvoorschriften De aanvragen worden alle verleend behalve de aanvraag van den heer G. Hulsebosch voor het vergrooten der garage bij perceel Bosch en Duinlaan 37. Eenige hamerstukken. Zonder stemming werden de volgende voor stellen goedgekeurd. Voorstel tot aanvulling der bebouwingsvoor schriften. Voorstel tot aanvulling der verordening tot vaststelling van de namen der openbare we gen. Het Adi'laan Stoopplein en de Frederik Hendriklaan zullen voortaan Adriaan Stoop laan heeten. Toekenning gemeentelijke vergoeding be doeld in art. 100 der L.O. wet 1920 over het. dienstjaar 1937 aan: a. de Ned. Herv. Gemeen te voor U.L.O. school te Bloemendaal; b. de Ned. Herv. Gemeente voor G. L. O. te Bloe mendaal; c. het St. Jozefgesticht ten behoeve van de Theresiaschool; d. de Schoolvereeni- ging Aerdenhout-Bentveld. Voorstel tot wijziging en aanvulling der „Ve-r ordening Gemeentepolitie". EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het candidaatexamen in de ge schiedenis mej. A. Neppérus en de heeren Th. Breed en H. Emmer. Woensdag is geslaagd voor het artsexamen eerste gedeelte de heer J. P. J. Punt (abusievelijk opgegeven als be vorderd tot arts). Aan de Leidsche Universiteit slaagde voor het doctoraal-examen rechten, de heer J. ©poelder te Haarlem. Geslaagd voor deel I van het notarieel examen J. Boesveld, te Overveen. EEN TWEEDE RAAM VOOR DE NED. ISRAëLITISCHE GEMEENTE Men schrijft ons: Toen onlangs het door den heer B. J. Cha- pon geschonken zoo mooie glas-in-lood raam aan de Israëlitische gemeente werd aange boden, kondigde Rabbijn de Vries de schen king aan van een tweede raam, waartoe hem van een zijde, die volstrekt onbekend wenschte te blijven, opdracht was gegeven. Dit raam zal op a.s. Sabbath in de Synagoge prijken ter linkerzijde van de Heilige Arke, zoodat deze aan beide kanten door prachtige glas-in-lood ramen zal geflankeerd zijn. Op dezen Sabbath zal daarmede de 97ste verjaardag der Syna goge gevierd worden. Rabbijn de Vries zal bij den ochtenddienst in een predicatie de sym boliek der beide ramen, die «*n eenheid vor men, bespreken en het geschenk aan de ge meente overdragen. Hel zuur in Uw maag zou een gat in liet vloerkleed kunnen branden. Wanneer Uw spijsverte ring U pijn bezorgt, ligt de oorzaak hiervan meestal in een teveel aan zuur in Uw maag. Weet U, dat dit zuur zoo krachtig is, dat het een gat zou kunnen branden in een dik pluche vloer kleed? Dit is bewezen door scheikundigen. Zij drup pelden wat zoutzuur (wat iezelfde samenstelling heeft als maagzuur) op een kar pet en dit zuur brandde hierin inderdaad een gat van 15 c.M. Indien dit reeds het geval is met een pluche vloerkleed, zult U zich kunnen voor stellen, welke uitwerking dit zuur heeft op Uw maag. Bevrijdt U zelf van dit zuur door na den maaltijd of steeds wanneer U pijn voelt een Digestif Rennie pastille in Uw mond te laten smelten. Rennie is een pastille, die gemakkelijk in den mond oplost, zich dan met het speeksel vermengt en daardoor een onmiddellijke uit werking heeft. Het bevat bestanddeelen, die het zuur absorbeeren en neutraliseeren en andere bestanddeelen die de spijsvertering krachtig bevorderen en zoodoende voorkomen, dat zich weder overtollig zuur vormt. Digestif Rennie pastilles zijn zeer smakelijk en dan ook bijzonder prettig te nemen. Indien Uw spijsvertering U pijn bezorgt of wanneer Uw maag is aangetast door over tollig zuur koop dan dadelijk een pak Di gestif Rennie Pastilles. Digestif Rennie Pas- iHes zijn verkrijgbaar bii alle apothekers en erkende d-uglsten a ƒ0.40 per pakje en ƒ1.25 per groot pak. (Adv. Ingez. Med.) ARROND. RECHTBANK. Diefstal en verduistering. Een 29-jarig reiziger, wonende in Bever wijk. had in Amsterdam kennis aangeknoopt met een juffrouw, die hij wijs maakte, dat hij in goeden doen was. terwijl hij in werkelijk heid geen werk had. Bovendien was hij ge trouwd, wat hij ook voor de juffrouw ver zweeg. Om tegenover zijn vrouw den indruk te vestigen, dat hij nog wel wat werkte, kwam hij op een dag thuis met bont, dat hij van de juffrouw gestolen had'; hij maakte zijn vrouw wijs, dat hij in plaats van geld het bont in be taling ontvangen had. De vrouw was op het bont niet gesteld; blijkbaar vertrouwde ze de zaak niet te best en het bont ging weer naar de eigenares terug. Evenwel wist de man van de Amsterdamsche juffrouw 24 halve guldens te stelen en eveneens behield hij het geld, dat een koffergramofoon, die hij voor de juffrouw had moeten verkoopen, opbracht. Daarop volgde een aangifte en zoodoende stond de man thans terecht voor diefstal en verduistering. De verdediger meende op grond van het psychiatrisch rapport, dat verdachte niet ge heel toerekenbaar was te achten en in ver band met het rapport eischte de officier een voorwaardelijke straf van 5 maanden en op neming in een psychiatrisch gesticht voor den tijd van een jaar. Inbraak te Wormerveer. In den ochtend van 12 Maart ontdekte de directeur van een Zaanlandschen houthandel te Wormerveer. dat de kantoordeur was open gebroken; het hout om het slot was wegge hakt. Bij onderzoek bleek, dat een schrijf machine uit het kantoor verdwenen was. De brandkast was niet aangeroerd, vermoedelijk hadden de dieven zich die moeite bespaard, omdat de directie een briefje op de kast had geplakt, vermeldende dat er slechts boeken in de kast waren geborgen. De schrijfmachine werd later te Amsterdam opgespoord, waar ze verkocht was. Dit leidde tot de aanhou ding van de daders, die een paar oude be kenden van de justitie bleken te zijn, vooral de oudste, die bijna 60 jaar was en al een aan tal veroordeelingen achter den rug had. Ook nu moeten de verdachten nog een otraf on dergaan, door de rechtbank te Zwolle opge legd voor een gepleegde inbraak. De officier van justitie, rekening houdende met het laatste vonnis, eischte tegen den oudsten verdachte 6, tegen den jongsten 3 maanden gevangenisstraf. De jongste verdachte wees er op, dat hij als verzekeringsagent aan den kost had weten te komen, totdat die maatschappij failleerde. Daarna heeft hij getracht steun te krijgen, wat ook niet lukte en ten einde raad besloot hij te gaan stelen. Hij 'had kennis gemaakt met den oudsten verdachte, wien hij een paar meubelstukken verkocht had en die deskun dig was op inbrekersgebied. Ook deze ver dachte was, nadat hij overal tevergeefs be proefd had hulp en steun te krijgen, uit wan hoop het inbrekerspad weer opgegaan. Zij waren niet fortuinlijk geweest. Vervolgens stond de man terecht die de ge stolen schrijfmachine per auto had vervoerd en ze verkocht voor 50. Dit geld was door de drie verdachten ge deeld, nadat de autohuur ervan betaald was. Verdachte erkende de twee anderen per auto te hebben vervoerd, terwijl hij wist, dat zij de bedoeling hadden ergens te gaan in breken. Hij zei er niet aan te hebben mee gedaan; hij wilde alleen wat geld verdienen, doch erkende dat hij buiten was gebleven met de bedoeling eventueel te waarschuwen. De officier eischte tegen hem een gevange nisstraf van 4 maanden. Uitspraak op 28 Juni. GEVONDEN VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen aan het Bureau van Politie, Sme- destraat uitsluitend tussehen 11 en 13 uur. Schakelarmband, Gerritsen, Schotersingel 145. Heerenhoed. Politiebureau, Smedestr. Hand schoen, L. Oskam, Rollandslaan 44. Hond. Dantuma, Gasthuissingel 2. Jachthond. Hond (fox-terrier), Hond (Belg. herder) en 3 kat ten, Dierenbescherming Asyl, Ridderstraat 11, Kindermuts, Grauwstra, Gasthuissingel 46, Damesparaplu, v. Goor, Jacobijnestraat 1. Ro zenkrans, J. v. d. Werff, Overtonweg 2. Ring met steen, E. Smit, Casteleijnstraat 12 (na 5Va uur). Rijwielplaatje, v. d. Meij, van 't Hoff- straat 36 en D. Wernik. Zomervaart 128 rood. Vulpotlood, F. Geeve, Tifgelastraat 56. Vul penhouder, Schuck. Thomsonlaan 53. Doos met koek. Mej. Henneke, Westergracht 15. Hond (Schotsche terrier). Smit, Klein Heiligland 101. Hond (fox-terrier), de Wit Prins Maurits- laan 60. Jekker, Politiebureau Smedestraat. Oorbel, Lamfermeijer. Haitsma Mulierstraat 40. Driewielig kinderrijwiel, Sminia, Meidoorn plein 12. Rijwielplaatje, Tenhoorn, Grebbe- straat 38. Kindertaschje, v. Tunen, Linden- straat 25. Tasch inh. badgoed, de Vries. Ted. v. Berkhoutstraat 71. 10 gonje zakken, Politie posthuis Rijksstraatweg. GEMEENTELIJKE ZWEM- EN BAD INRICHTINGEN. In het tijdvak 116 Juni 1938 zijn in de gemeentelijke zwem- en badinrichtingen 34013 baden genomen, verdeeld als volgt: Houtvaart Heeren Dames. Abonnés 4467 3937 20 ets. baden 207 144 10 ets. baden 398 475 Vereenigingsbaden 101 144 Schoolbaden 1138 744 Kostelooze baden 3748 3643 9087 Delft Abonnés 20 ets. baden 10 ets. baden Vereenigingsbaden Schoolbaden 10059 Heeren 5482 307 428 123 1089 7429 Dames. 5762 433 1 936 PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZATERDAG 18 JUNI 1938. Progr. I. Hilversum I. Progr. n. Hilversum II. Progr. III. Keulen 8.00, 8.20, 8.30, 8.50, 9.35, 10.05. Parijs Radio 10.20, 11.05. Radio P. T. T. Nord 11.20. Ned. Brussel 12.20, 12.50. 1.20, 1.30, 1.50. Keulen 2.20. 2.30. Fransch Brussel 3.35. Keulen 4.20. Londen Regional 6.20, 6.55. Keu len 7.40. 8.20. Beromunster of Div. 10.00. Keu len 10.40, 10.50. Progr. IV. Ned. Brussel 8.00, 8.20, 8.30, 8. 8.45, 9.00. Diversen 9.2010.35. Londen Regio nal 10.35, 10.50, 11.05. Droitwich 11.35, 12.05, 12.50, 1.20, 2.20. Londen Regional 2.50. 3.05 3.35. 4.20. Droitwich 5.20. 6.20, 6.50, 7.05, 7.50, 8.20. 9.20. Londen Regional 9.40. Droitwich 9.55. Londen Regional 10.50. Droitwich 11.20. Progr. V. 8.007.00 diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Verzoekprogramma. 8.00—12.00 Diversen. Elk licht is goed licht als U Kodak „Panatomic" film gebruikt.-Bovendien onderscheidt deze hoogst gevoelige film- alle kleuren en de "zeer fijne korrel maakt elke vergrooting mogelijk. Ook voor kleinbeeld-fotografie is „Panatomic" de aangewezen film. Verkrijgbaar bij alle Xï I Kodakhandelaren (Adv. Ingez. MedJ Hedenavond gaat de première in Scheveningen. Een kijkje bij de generale repetitie. Vanavond is er circus! Maar geen ge woon. Neen. 'k zou willen zeggen: een vrije- tijd-circus om een actueele variant te maken op het thema, dat U in onze serie reportages „Wat doet U in Uw vrijen tijd?" steeds terug Het echte circus is dood. Of als 't niet heele- maal dood is moet het wel erg ziek zijn. Maar het circus-uit-lief hebber ij (waar we niet alleen voor ons plezier naar kijken, maar dat we ook uit liefhebberij doen) leeft; we hebben het gisteravond in het Scheveningsche circusge bouw kunnen zien. De generale repetitie van het Nederlandsche Amateurcircus «werd er ge houden. Uit Amsterdam, Rotterdam en Den Haag waren de vrije-tijd-circus-artisten gekomen om voor 't laatste voor de première (die tevens dernière is, want het liefhebberij circus leeft kort, niettemin krachtig) van vanavond te repeteeren. En ook onze goede stad Haarlem was vertegenwoordigd. Zonder snobbistisch te worden mag 'k zeggen: op een lofwaardige manier want de heer H, J. Lijsen uit Haarlem bracht één van de meest wezenlijke elemen ten uit het goede oude échte circus in de piste van de amateurs; n.l. de paarden dressuur. Het nummer 19, na de pauze, „Paarden Bal lerina" was o.a. zeer aardig. De ballerina (Puck Meyer in een prachtig Spaansch toilet gestoken) en het paard (bereden door den heer Lijsen), voerden tezamen een dansje uit! „Misunderstood" heet het paard van den heer Lijsen, maar dat slaat natuurlijk op vroe ger. want nu geeft het prachtige dier er blijk van zijn baas best te begrijpen. Overigens is deze dans van paard met ballerifia misschien tets nieuws? Iets specifieks van het vrije-tijd- circus? Een nieuwe kunst ontsproten aan de ontmoeting van dansvloer en circuspiste? Laten we het niet te zwaar nemen, het is in ieder geval alleraardigst. En de wijze waarop de heer Lijsen zijn paard dirigeert, zonder dat men als publiek eenige inspanning bij hem waarneemt, is werkelijk eenig Ook de andere paardennummers mogen genoemd worden. Daar zijn de Amsterdamsche meisjesstudenten die paard-op-paard-af springen dat het een lust is, en allerlei gymnastische kunstjes uit voeren op het hollende paard alsof het een rustige brug in de gymzaal is. Mevrouw E. Niemeyer toont eenige paarden- dressuurnummers, die ons rechtstreeks aan het echte circus herinneren. Het hoogeschoolrijden op „Red star" is voorbeeldig. De Quadrille des lanciers in de piste bren gen een achttal paarden door dames en heeren in costuums-uit-dien-tijd onder commando van den heer Ad. Klebe, directeur van de Rotterdamsche manege. Barsani heet de goochelende student uit Utrecht, die over een onuitputtelijken voorraad zakdoeken blijkt te beschikken. Van Meuwen- huizen demonstreert zijn Jiu Jitsu. en geeft den toeschouwers eenige welgemeende advie zen voor zelfverdediging. De heer B. J. Lehmpfuhl heeft zijn honden in zijn vrijen tijd gedresseerd, en hoewel we de beesten op straat van geen andere honden zouden kunnen onderscheiden blijken het in de piste zeer bijzondere acrobaten-uit-honden- land te zijn! Verder zijn er de alleraardigste balletten, die de Haagsche meisjes in hun vrijen tijd onder leiding van mevrouw Gaillard Jorissen hebben ingestudeerd. Ze hooren misschien niet zoo in de circusarena thuis, ze zijn er een beetje fijn voor. want we zijn gewoon daar leeuwen en tijgers te hooren brullen, olifanten te zien brieschen, en wat al meer voor koninklijk wild tamme kunstjes te zien maken. Ik voor mij zie liever die baletten, ook in de circus piste. Want ze doen het er wat goed. Door den ronden vorm van het „tooneel" kan men de balletten als het ware „doorschouwen" en dat geeft er een bijzondere charme aan. In het licht van de schijnwerpers krijgen de dansen een sprookjesachtigen glans, die nog lang na blijft in de herinnering. Zóó opent het vrije- tijd-circus nieuwe aspecten, terwijl het toch ook goede dingen uit het échte oude circus overneemt. De baten van de voorstelling van heden avond komen ten goede aan het Prinses Bea- trix-fonds. zoodat niet alleen de vrije tijd door publiek en artisten, maar ook het geld goed besteed is.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10