Haarlem's Dagblad De Oude Koning. Een oordeel. McCall ter dood veroordeeld. Huiszoekingen in Indië VAN BREEMEN'S ANTHRACIET /Wf BERICHT Het belangrijkste 55 e Jaargang No. 16866 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdrcd. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Vrijdag 17 Juni 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per poet f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame» f 0.60 per regcL Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes *ie rubriek. De oude Koning in het hooge Noorden heeft zijn tachtigsten verjaardag gevierd. Het is weinigen gegeven een zoo hoogen leeftijd te bereiken in zulk een volmaakte gezondheid van lichaam en geest. En wel heel zelden moet dit een vorst ten deel ge vallen zijn. Er is veel dat het leven der Ko ningen bedreigt, er is in ieder geval veel dat het beproeft. Wie beseft niet de waarheid van het woord, dat het eenzaam is te toeven op de hoogste toppen? Koning Gustaaf van Zweden moet een man van buitengewone vitaliteit zoowel als van buitengewone men- schenkennis zijn en welk „vak" is in de practijk des levens van hooger waarde dan menschenkennis? Hij, afstammeling van dien wonderlijk-begaafden sergeant-majoor uit het leger van den Grooten Keizer, den soldat-de-fortune Bernadotte die het tot maarschalk van Frankrijk bracht, gekozen werd tot kroonprins van Zweden en tenslotte als Koning Karei xn Johan de eenige zou zijn der figuren uit het Bonapartistische sprookje die een blijvende dynastie zou scheppenhij Koning Gustaaf moet wel met eenige der grootste eigenschappen van dezen voorvader bedeeld zijn. En dus heeft Zweden niet een verplichte hulde aan zijn ouden vorst gebracht maar getoond, onmis kenbaar getoond, dat het van hem houdt en blij is hem nog te bezitten. Als constitutioneel Koning heeft hij niet alleen zijn positie en de beteekenis van zijn taak tenvolle begrepen maar zich buitendien met de groote levenskracht, het sterke opti misme en den democratischen zin, hem eigen, aan de snelle veranderingen van zijn tijd weten aan te passen. Hij heeft ze niet alleen begrepen maar ook aanvaard, met kennelijke blijmoedigheid en met geloof in de toekomst. Dat is wel een zeer groot geluk voor een oud man, een groot en zeldzaam geluk en de ont roering waarmee zijn volk hem gehuldigd heeft moet hem zelf tot diepe dankbaarheid hebben gestemd. Want niet alleen de hoogst geplaatsten zijn meest eenzaam, ook zoo vele, vele oude menschen zijn het omdat zij vervreemd zijn van den nieuwen tijd, omdat hun tijdgenooten hen ontvallen en zij het nieuwe niet aannemen kunnen. Deze een zaamheid is Koning Gustaaf bespaard geble ven. ..Men" heeft zich wel eens verwonderd over zijn hardnekkig-volgehouden sportbeoefe ning als ,Mr. G." Dezelfde men heeft zich verbaasd over zijn gemoedelijke partijtjes bridge, ten paleize, met socialistische mi nisters. Eii over zooveel meer in zijn eenvou- digen, vriendschappelijken omgang met ge wone menschen uit allerlei kringen der sa menleving. Des te vreemder scheen dat alles na de vormelijke tradities van het Zweed- sche hof uit vroeger jaren en bij de onmis kenbare liefde voor titels en uniformen, den Zweden eigen. Maar hij koos zijn eigen on- gewonen weg en deed dat goed. Hij voelde blijkbaar steeds juist aan wat hem jong kon doen blijven in zijn levensopvattingen en in zijn omgang met anderen, wat hem het best, op zoo hoogen leeftijd, kon doen beant woorden aan de zware taak, de hoogste in den lande te zijn en temidden van een zeer talrijke familie het hoofd der dynastie. Wij hebben in de laatste jaren kunnen waarnemen hoe gelukkig de onderlinge ver standhouding tusschen de Scandinavische volken zich verinnigd heeft. In een verscheurd Europa staan eenheid en samenwerking van Zweden, Noorwegen, Denemarken en Finland als een schoon voorbeeld van hoe het wel moet, en kan. Daar geen oorlogsgevaar, geen incidenten zelfs. Wel die groote jaarlijksche Dag van het Noorden, waarop Koningen en ministers zich tot alle volken richten en de vriendschap van Scandinavië wordt gevierd. Het is welbekend dat Koning Gustaaf zeer veel tot de wording van deze moderne, in de rest van Europa met verbazing aanschouwde statenverhouding heeft bijgedragen. En dat kon ook wel niet anders, want hij was niet alleen oud en ervaren maar immers ook be reid tot aanvaarding van het nieuwe. En hoevelen in het verwarde Zuidelijker Europa hebben niet uit dit voorbeeld de hoop geput, dat het wellicht den weg zou blijken te wijzen naar een nieuw Europa, dat wij dit als het ware teeken van beter tijden moesten be groeten! Die hoop is er nog steeds. Er zijn niet alleen rampen in Europa geweest in de laatste twin tig jaren. Er zijn veel grooter rampen bij her haling vermeden. De Tijd schijnt ons nog immer de kans te geven. En in het Noorden brandt een vlam van nieuw leven die even is opgelaaid en voor allen zichtbaar geworden op den feestdag van Koning Gustaaf De Oude Koning is wel een zeer gezegend man. R. P. „JODENBANKEN" IN BERLIJN. BERLIJN, 17 Juni. Voor het eerst zijn thans in het centrum der stad „ghetto-ban- ken" geplaatst en wel in den Lustgarten, waar thans zestien banken voorzien zijn van het opschrift „Niet voor Joden" en twee banken van de woorden „Alleen voor Joden". (United Press) WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur: Londen 8.96. Berlijn 72.80. Parijs 5.02 1 4 Brussel 30.68. Zwitserland 41.39. New-York 1.80 3/16. (De Amerikaan Martin, die als directeur van een maatschappij, die instrumenten maakt voor pe- troleumwinningIndiè bezocht verklaart in „World Petroleum" dat een flinker en bekwamer stel menschen dan de Hollanders in de aardolie-industrie niet is te vinden. Zij staan aan den top.) Wij zijn geneigd, en al te veel helaas, Om eigen kracht en kennis af te breken, Men acht den vreemdeling ons steeds de baas. Door deze dom bescheiden bril bekeken. Kijk niet naar hier. maar naar het buitenland, Beweert men vaak, daar kunnen wij het leeren, Bij ons zijn slapheid slechts en onverstand. Het wordt hoog tijd. dat wij ons corrigeeren. 't Is zeker wijs, en leerzaam bovendien. Om niet alleen zichzelf maar goed te achten, Maar altijd naar den vreemdeling te zien, Ter wisseling van nuttige gedachten. Maar omgekeerd is 't dom, om altijd door, Te denken, dat de and'ren -'t beter rooien, De Hollander heeft er geen reden voor, Zichzelf in kracht van kennis weg te gooien. Daar ligt een oordeel van een Amerikaan, Die in de Oost een tijdje heeft verbleven, Hij bood het niet als holle frase aan. Hij heeft het in een tijdschrift neergeschreven. Wat deze man zoo vleiend heeft verklaard, Over het werk op onze olievelden, Is als deskundig oordeel dubbel waard, Maar waarom zou het niet voor andren gelden? Hij schreef van wat hij zag en waar hij kwam, Van vele duizenden, in d'Oost of hier gebleven. Behoorend 'tot denzelfden ouden stam. Mag stellig 't zelfde worden neergeschreven. Niet steeds staan Nederlanders aan den top, En 't is niet goed zichzelve te verheffen, Zij brengen echter flink hun aandeel op En 't is een fout, als wij dat niet beseffen. P. GASUS. Terechtstelling op den eleclrischen stoel MIAMI, 16 Juni. McCall, de ontvoerder van Skeegie Cash, is ter dood veroor deeld. Hij zal door middel van den electrischen stoel worden terecht ge steld. (Reuter.) PERSONALIA. Te Amsterdam is geslaagd voor het examen Financieele Rekenkunde, als laatste onderdeel van het Voorbereidend Vakexamen van het Nederlandsch Instituut van Accountants: Mr. L. G. van Dam te Haarlem. Loontoeslag bloeinbollenpellen. Voorstel van den Bedrijfsraad als proef aanvaard. In verband met het door den bedrijfsraad voor het bloembollenbedrijf gedane voorstel om te bevorderen, dat zoo mogelijk de arbeid, welke vrouwen verrichten bij het tulpenpellen door werklooze mannen zal geschieden en daarvoor een tijdelijke afwijking van de steun regeling toe te staan, heeft de minister van Sociale Zaken besloten voor de gemeenten Hillegom, Lisse. Noordwijkerhout, Noordwijk Voorhout en Sassenheim een regeling te treffen, welke er toe strekt op de basis van vrijwilligheid gedurende dit jaar aldaar een proef te nemen met de vervanging van vrou welijke door mannelijke arbeidskrachten. Ter gelegenheid van den Corpus Dominidag worden de straten van het bij Rome gelegen stadje Genzano op kunstzinnige wijze met bloemen versierd. De Zangwedstrijd van Opening door den burgemeester. Naar wij vernemen zal de groote nationale zangwedstrijd van de Liedertafel „Haarlem's Zanggenot", Zondag 19 Juni des middags te half twee door burgemeester dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk officieel geopend wor den. De Ylaamsche Weg is klaar. Een nieuwe verbinding tusschen Haarlem en Overveen. Zaterdag zal de Vlaamsche Weg, die een directe verbinding tot stand brengt tusschen de Westergracht en het Ramplaankwartier en Tuindorp gereed komen. Openbare Werken heeft hier een belang rijk werk tot stand gebracht. De 10 Meter breede weg, met aan twee zijden voetpaden die door boomenrijen omsloten worden, is een staal van modernen wegenbouw. De Vlaamsche brug (over de Houtvaart) vormt een onderdeel van dezen weg. Vroeger was het Ramplaan-kwartier en het Tuindorp alleen te bereiken over Bloemen- daalsch grondgebied. Daaraan is nu een ein de gekomen. De grond langs den Vlaamschen Weg zal in de naaste toekomst niet bebouwd worden, want in het uitbreidingsplan blijft deze voor cultuurdoeleinden gereserveerd. In het voorjaar kan men daar dus dwars door de bloembollen velden rijden en loopen. Voor de bewoners van West-Haarlem wordt nu een goede verbinding met Overveen en den Zeeweg te Bloemendaal verkregen. Van de Westergracht gaat men over den Vlaam schen Weg naar de Rollandslaan en de Ramplaan om vandaar op den Brouwerskolk- weg en den Zeeweg te komen. Proefvlucht der K. N. I. L. M. naar Australië. De P.K.A.F.O. van Port Darwin vertrokken. AMSTERDAM, 17 Juni. De K. N. I. L. M. deelt mede. dat het toestel P.K.-A.FO. dat Donderdag voor de proefvlucht naar Austra lië van Batavia vertrokken is, volgens het reisplan van Bali te Port Darwin is aangeko men en vandaar de vlucht heeft voortgezet Bestuursleden van Indonesische ver- eeniging gearresteerd BATAVIA, 17 Juni <Aneta/A.N.P.) Naar Aneta verneemt, zijn te Batavia en te Soerabaja huiszoekingen ver richt als maatregel tegen het hoofd bestuur van de Pendidikan Nasional Indonesia, tegen welke vereeniging reeds tweemaal door de regeering maatregelen werden getroffen. Deze schenen aan het hoofdbestuur geen aanleiding te geven om de revolutionaire actie te herzien. Zoowel te Batavia als te Soerabaja werden diverse papieren in beslag ge nomen, die aan een nader onderzoek zullen worden onderworpen. Te Soe rabaja werden vier leden van het hoofdbestuur en de redacteur van het blad der vereeniging gearresteerd. Te Batavia werd een contact-lid van het hoofdbestuur aangehouden. Ook in verschillende andere plaat sen, o.a. te Bandoeng en Garoet, wer den huiszoekingen verricht en papie ren in beslag genomen, terwijl een groot aantal personen werd verhoord, die later in vrijheid werden gesteld. Anti-semitisme laait op te Berlijn. Joodsche winkeliers nemen voorzorgen. Dagen van 1933 schijnen te herleven. BERLIJN 17 Juni. De antl-semi- tische stemming in Berlijn is opge laaid in een mate, die aan 1933 herinnert. Reeds vanmiddag was de toestand in het noorden der stad, waar vele kleine Joodsche zaken ge vestigd zijn, van dien aard dat de meeste zakenlieden hun winkels ge sloten hadden. Velen hadden uit voorzorg ijzeren hekken neergelaten. In verscheidene bioscopen hebben zich in cidenten voorgedaan. Hedenavond om tien uur precies werd een razzia uitgevoerd in het Joodsche café Moritz Dobrin in het centrum der stad. Alle veertig gasten, die grootendeels, zoo niet allen, Joden waren, werden naar het politiebureau gebracht. Op straat kon men van nationaal socialisten vernemen, dat nog andere razzia's op het programma staan. (United .Press). Havas meldt, dat volgens mededeelingen der politie deze actie als voornaamste oor zaak zou hebben de bestrijding van den han del in verdoovende middelen, waaraan Joden zich zouden schuldig maken. Sinds eenigen tijd hebben zich meer Joden te Berlijn gevestigd. Er schijnen reeds meer dan duizend Joden te zijn gearresteerd. De Joodsche koffiehuizen op de Kurfursten- damm zijn bijna geheel leeg, daar de politie alle dagen invallen doet in dit soort zaken Wanneer een zaak „Joodsch" is. Het D. N. B. meldt: In het Duitsche „Reichsgesetzblatt" van 15 Juni wordt thans de derde verordening op de rijkswet op het staatsburgerschap ge publiceerd. Zij bevat belangrijke be palingen over de Joodsche bedrijven in Duitschland. „Het begrip „Joodsche invloed" bestaat op grond van de verordening bij een bedrijf van een individueelen koopman of handwerker door vast te stellen of de eigenaar Jood is of niet. Bij maatschappijen bepaalt de verordening dat deze reeds als Joodsch is te beschouwen indien in de directie of den raad van toezicht ook maar één Jood is opgenomen. Bovendien is deze verordening ook bepaald door de kapitaalsverdeeling. Een bedrijf geldt reeds als Joodsch, wan neer een vierde deel van het kapitaal aan Joden toebehoort. Bij aandeelen met voor keursstemrecht is de bepaling gemaakt, dat het Joodsche stemmental nooit de helft van 't totaal aantal stemmen mag bereiken opdat de besluiten van een maatschappij op aandee len niet zullen kunnen worden genomen of verhinderd door Joodsche zijde. Bij maat schappijen welker aandeelen aan de beurs verhandeld worden cn die in den regel niet in de gelegenheid zijn over het aandeelen bezit zekerheid te verkrijgen bestaat de mo gelijkheid van het „vermoeden", d.w.z. zijn in de directie of in den raad van toezicht van zoo'n maatschappij Joden vertegenwoordigd, dan wordt vermoed, dat ook het aandeelen- bezit zich grootendeels in Joodsch bezit be vindt. De Joodsche bedrijven worden op lijsten geplaatst en deze voor ieder een ter inzage gelegd, opdat iedere volksgenoot de mogelijkheid heeft zich er van op de hoogte te stellen of een zaak Joodsch is of niet. Ten slotte wordt bepaald, dat de Joodsche zaken, die niet ariseeren binnen afzienbaren tijd een bijzon der kenteeken moeten voeren. Huishoud- en Industrieschool in Amsterdam-Noord. Bouw opgedragen aan de firma G. J. Evers te Bloemendaal. AMSTERDAM, 17 Juni. In opdrcht van de Vereeniging tot Oprichting cn Instand houding van Lagere Nijverheidsscholen heeft vandaag de gunning plaats gehad voor den bouw van een nieuwe Huishoud- en Industrie school, die aan de Meeuwenlaan in Amsterdam Noord zal worden gevestigd. De bouw is opgedragen aan de firma G. J. Evers te Bloemendaal voor f 104.770. Met den bouw zal spoedig een aanvang worden gemaakt. Het woord is aan Napoleon In de gewichtigste omstan digheden heeft een kleinig heid altijd beslist. Barcelona voelt weinig voor neutrale havens. LONDEN 17 Juni. De eerste reactie uit Barcelona op het plan neutrale havens in te stellen is zeer afwijzend. Barcelona toch stelt zich op het standpunt dat schepen, aan boord waarvan zich waarnemers bevinden, in alle Spaansche havens ontzien dienen te worden. Men ziet te Barcelona in het voorstel van Franco een nieuwe methode om tijd ie win nen. Men is dan ook van meening, dat het voorstel, als het officieel aan de regeering ge daan zal worden, zal worden afgewezen. tUnited Press) JUBILEUM P. TAKKEN. Donderdag herdacht de heer P. Takken, chef van de teekenkamer (afd. centrale ver warming) der N.V. Technische Maatschappij Heringa Wuthrich, den dag dat hij 25 jaar geleden bij die firma in dienst trad. Nadat de jubilaris met zijn echtgenoote en kinderen per auto van zijn woning was ge haald, werd hij in een daartoe eenvoudig ver sierd kantoorlokaal der maatschappij namens de directie toegesproken door den heer J. A. Heringa, die hem een geschenk onder enveloppe aanbood, alsmede een diploma en medaille van de Maatschappij van Nijverheid Vervolgens sprak de heer J. Broodman. leider der afd. centrale verwarming, namens het personeel: deze bood een radiotoestel aan. De jubilaris dankte voor de hem gebrachte hulde en voor de geschenken. /£m -nexxfew .JBÉ aalohiseAi T(\ tdaahdo. VOORJAARSPRIJZEN (Adv. Ingez. Med.j Fransche parlementsleden slaags geraakt. Scheldpartij ging over in handgemeen. Gistermiddag hebben zich in de Fransche Kamer eenige incidenten voorgedaan. Het de bat betrof o.a. de behandeling der Spaansche kwestie. Er ontstond daarbij een woordenwis seling tusschen den rechtschen afgevaardigde Tixier Vignancourt en den communist Cor- navin Weldra werd door communisten en rechtsche afgevaardigden over en weer ge scholden. President Herriot schorste toen de zitting. In de wandelgangen raakten communisten en rechtsche afgevaardigden slaags. Claudet, afgevaardigde voor Doubs, kreeg van Cornavin een slag in het gezicht met het gevolg, dat hij bij de werkbrauwen gewond werd. De andere afgevaardigde voor Doubs. Francois Peugeot en de afgevaardigde voor Aveyron Emmanuel Temple, werden eveneens door communisten aangevallen. Toen de deurwaarders verster king hadden gekregen, konden de vechtenden worden gescheiden en keerde langzamerhand de rust weer. Na een korte hervatting werd de Kamer tot hedenochtend verdaagd. N 1937 werden in Haarlem's Dagblad 46829 Groentjes geplaatst. En in 1938 zijn wij, voorzoover het jaar veiioopen is, al weer hooger dan in de overeenkomstige periode van 1937. Dat komt door het succes. De ZON hindert U niet met een zonbril van KEIP. GROOTE HOUTSTRAAT 137. (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 14 PAGINA'S. Zij, die zich met ingang van 1 Juli per kwartaal ibonneeren. ontvangen de in Juni nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. McCall, de ontvoerder van Jimmy Cash is ter dood veroordeeld. 1 De opbrengst der rijksmiddelen over Mei is goed geweest. 3 De Tweede Kamer heeft fruit vrijgesteld van omzetbelasting. 3 Dc Amsterdamsche politie heeft een op lichtersbende achter slot gezet; verkeers ongelukken werden geënsceneerd. 3 Te Rotterdam heeft een vrouw op een kan toorbediende geschoten. 3 Dc binnenlandsche reorganisatie van Tjscho Slowakije wordt bestudeerd. 4 De Chineesche overstroomingsramp neemt catastrophalc afmetingen aan. 4 De 43ste divisie Van het Spaansche repu- blikeinschc leger is over de Fransche grens gevlucht. 4 De Bloemendaalsche Raad heeft dc kwestie behandeld of een gemeenteraadslid ver plicht is te stemmen. 6 De nieuwe vleugel van het Haarlemsche Stadhuis. 7 Italië en Hongarije komen in den eind strijd om het wereldkampioenschap voet bal. g Euwe verliest van Keres in het Schaak- tournooi te Noordwijk. 9 ARTIKELEN, ENZ R. P.: De oude koning. y J. Fabius: Een bezoek aan de Philippijnen 4 Sport in 't kort g Voor de Jeugd. jq Speciale correspondentie: Mr. dr. D. Fock wordt Zondag 80 jaar. o De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen on ty

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1