Hi THIJS, REDDER IN DEN NOOD! Een bezoek aan de Phi lippijnen. Reorganisatie in Tsjecho- Slowakije wordt bestudeerd. Wonderlijk mengsel van Spanje, Amerika en Tropen land. V R IJ D "A G 17 JUNI 1938 HAS RE EM'S DXGBEAD Nationaliteitenstatuut en de verlangens der Sudeten-Duitschers in juridische handen. Opgeroepen lichting naar huis. Plannen voor driejarigen diensttijd voorloopig ter zijde gelegd. ET Tsjechische persbureau Ceteka meldt; dat gisteren de juridische deskundigen te Praag de voorbereidende "werkzaamheden voor het nationali teitenstatuut en de bestudeering van de ontwerpen en eischen, vervat in het memorandum van de Sudeten Duitsche partij, hebben voortgezet. De beraadslagingen van het comité van ministers en de besprekingen van Hodza met de vertegenwoordigers der nationale groepen over de verschillende problemen betreffende ce oplossing der huidige takken der nationa liteitenpolitiek zullen deze week worden voortgezet. De volgende week zal Hodza ook in contact treden met de parlementaire krin gen der regeeringscoalitie en zal hij de voor zitters der politieke partijen der meerderheid en de voorzitters der parlementsfracties van deze regeeringsmeerderheid op de hoogte brengen van den staat der beraadslagingen van het comité der ministers en van den loop zijner besprekingen met de vertegenwoordi gers der nationale groepen. Wat ce technische bespreking in het par lement betreft, van de wetsontwerpen, die te voorschijn zullen komen uit de tegenwoor dige onderhandelingen over de nationalitei tenproblemen, veronderstelt men, dat de doeltreffende wijze van organisatie van het wetgevende werk zou zijn, dat de bespreking dezer wetsontwerpen zou worden toever trouwd aan gemeenschappelijke commissies van Kamer en Senaat. Naar voorts uit Praag vernomen wordt zou de lichting, die op 21 Mei op grond van de wet op de militaire dienstplicht onder de wapenen was geroepen, tusschen 15 en 18 Juni „afzwaaien". De „Deutsche Nachrichtendienst" weet voorts te melden, dat het plan tot invoering van een driejarigen diensttijd voor onbe- paalden tijd ter zijde gelegd is. De reden daarvoor moet. aldus wordt gezegd, gezien worden in de reactie van eenige buitenland- sche regeeringen, die gevaar voor den vrede vreesden. Daar Tsjecho Slowakije onder alle omstandigheden vastbesloten is zijn bijdrage tot het behoud van den vrede te leveren, Chineèsche overstroomingsramp neemt catastrofale afmetingen aan Aantal dooden wordt reeds op 100.000 geschat. Vijftig millioen inwoners van Centraal China door het water bedreigd. Het Japansche persbureau Domei verneemt uit Kaifeng, dat de gaten in de dijken langs de Gele Rivier van dien omvang zijn geworden, dat alle pogingen om Honan voor het water te beschermen ij del schijnen. Er zijn nog geen nauwkeurige berichten over het aantal slachtoffers, doch men overdrijft niet, als men aanneemt,, dat reeds 100.000 mensohen om het leven gekomen zijn. Volgens de Japanners hebben de Chineezen niet alleen de dijken langs de Gele Rivier vernield, maar ook dijken in het noorden. Luitenant-kolonel Kiroaka, die een reis naar het overstroomde gebied heeft gemaakt, ver klaart, dat de Gele Rivier thans meer dan 8 K.M. breed is. Het water van de Hoangho heeft, volgens het DH.B. tot nu toe 1.600 vierkante kilometer overstroomd. Het gaat er thans om, of het water van de Hoangho, zich over de groote meren met het water van de Jangste zal verbinden. Indien dit gebeurt, wordt Midden- China met de grootste overstroo mingsramp van deze eeuw bedreigd. De provincies Honan en Anhwei, met rond 50 millioen inwoners, zijn dan waarschijnlijk reddeloos aan het water overgeleverd. Japansche des kundigen verwachten de beslissing binnen de komende 48 uur. Het Chineesche telegraafagentschap meldt uit Hangkau, dat de nationale Chineesche re geering opdracht heeft gegeven, de bescha digde dijken van de Gele Rivier zoo snel mogelijk te doen repareeren. HET CONGRES VAN DAGBLAD DIRECTEUREN TE ROME. Het congres van den Internationalen bond van directeuren en uitgevers van Dagbladen, waaraan door afgevaardigden van veertien landen is deelgenomen, heeft zijn arbeid be sloten. De ondervoorzitter, de Nederlandsche afgevaardigde J. W. Henny, heeft een rapport over de papier kwestie ingediend. De conclu sies van dit rapport zijn eenstemmig goedge keurd. Het permanente secretariaat zal voor taan alle inlichtingen betreffende couranten papier verkrijgen en die regelmatig doorzen den aan de aangesloten organisaties. De Poolsche gedelegeerde Kauzik bracht rapport uit over de verbindingen over groote afstanden. Ook zijn verslag werd aanvaard. Het congres maakte daarna een aanvang met de bespreking van het vraagstuk van de ver spreiding van dagbladen in het buitenland Dit punt werd geplaatst op de agenda van het congres, dat het volgende jaar te Belgrado zal worden gehouden. heeft het voorloopig van de uitvoering van het plan afgezien. Dit beteekent echter niet. dat het plan voor goed verdwenen is, omdat de generale staf op militaire gronden reke ning moet houden met de noodzakelijkheid van een driejarigen diensttijd. Deze voor- loopige oplossing komt zoo besluit dit bureau ook tegemoet aan dc wenschen van Engeland en Frankrijk. Zweedsclie bevolking huldigt koiiing Gustaaf. Défilé voor den vorst in de hoofdstad. Minister-president overhandigt de gift voor medische doeleinden. Donderdag den dag van den 80sten ver jaardag van koning Gustaaf bood het ge meentebestuur van Stockholm in de gouden zaal van het stadhuis een maaltijd aan, waaraan de koning, de koninklijke familie en nog meer dan 500 andere personen aan zaten. Na den maaltijd begaf de koning zich naar het stadion, waar hij een défilé van vereenigingen gadesloeg. Later in den mid dag aanschouwde de 80-jarige vorst te paard gezeten het voorbijtrekken van ongeveer 5000 man troepen. In het paleis stelde de minister-president den koning een bedrag van 3.330.000 kronen ter hand, dat bij nationale inschrijving is verkregen en volgens den wensch van den koning bestemd zal worden voor medische doeleinden, met name voor de bestrijding der kinderverlamming. De minister-president gaf daarbij een vluchtig overzicht van de gelukkige ontwik keling van Zweden onder het bestuur van koning Gustaaf en verzocht den koning de gift te willen aanvaarden als blijk van die pe eerbied en verknochtheid van zijn volk. De koning dankte in bewogen woorden. De feestelijkheden werden besloten met volksspelen en dansen in alle parken en op de pleinen. In het koninklijk slot vond des avonds een maaltijd plaats voor de leden en verwanten van het koninklijk huis, waar voor meer dan honderd personen genoodigd waren. Engeland koml op voor zijn Joodsclie onderdanen in Duitscliland. Nota in dc Wilhelmstrasse overhandigd. Te Berlijn is gisteren opnieuw een Britsche nota overhandigd, die betrekking heeft op de verplichte aanmelding van het bezit van Britsche Joden in Duitschland. In deze nota wordt gezegd, dat Britsche Joden moeten wor den vrijgesteld van de bepalingen der jongste Duitsche wet op het bezit van niet-ariërs, aangezien in Groot Brittanmë geen onder scheid wordt gemaakt tusschen ariërs en niet-ariërs. Spaansehe Nationalistén hebben Bielsa bezet. 43ste divisie der republikeinen naar Frankrijk gevlucht. In een communiqué van het minis terie van defensie te Barcelona wordt bevestigd, dat de 43ste divisie, na twee maanden aan de noordelijke grenzen bij Bielsa tegenstand geboden te heb ben en den vijand duizenden verlie zen té hebben toegebracht, de Fran- sche grens overgetrokken is met medeneming van al het materiaal en vee. De troepen van generaal Franco hebben daarop Bielsa en de geheele vallei, waar de divisie zich genesteld had, in bezit genomen. Den geheelen dag zoo meldt Havas uit Arreau heeft het terugtrekken der 43ste divi sie over de Pyreneeën door den Col Lagela voortgeduurd. Ruim 4000 militiemanschappen zijn gisteren in Fabian aangekomen. Zoodra zij daar aankwamen zij waren in het grens- dorpje Plan ontwapend werden zij met vrachtauto's naar Arreau gebracht, waar zij voor de keuze: Catalonië of Franco werden gesteld. Om negen uur des morgens werden 1500 manschappen naar Barcelona vervoerd en 1800 volgden om drie uur 's middags. Aan het einde van den middag raamde men het aantal soldaten, dat den bergpas overgetrok ken was. op 8000. Honderd en vijftig gewon den werden met reiswagens naar het raadhuis van Arreau gebracht. Om drie uur 's middags werden de autoriteiten gewaarschuwd, dat ko lonel Beltran, de commandant der 43ste di visie, de grens gepasseerd was. Laat in den middag vernamen zij nog, dat zeker nog deze nacht de terugtocht zou worden voltooid. Drieduizend militiesoldaten zijn door den pas Rieumajor de grens gepasseerd. Het hoofdkwartier der regeeringstroepen aan het Madrileensche front deelt thans mede de ontruiming van Castellon te hebben ge last. Acht dagen geleden waren de opstande lingen er in geslaagd het front der regeerings troepen te doorbreken. De regeeringstroepen moesten hierna achtereenvolgens Chodos. Ar- zaneta, Usera en Villafames ontruimen. De rechtschen vielen vervolgens het laatste dorp voor Castellon, Borriol. aan. De evacuatie der bevolking begon, terwijl de regeeringstroe pen probeerden den vijand voor de stad op te houden. Het hoofdkwartier, de moeilijkheid erken nende zich te handhaven in een aan een smalle kuststrook tusschen de Sierra en de zee gele gen stad. beval den troepen terug te trekken over de Rio Mijares, op 10 K.M. ten zuiden van Castellon en 25 K.M. ten noorden van Sagenta. De terugtocht geschiedde in volmaakte orde. De regeeringstroepen hebben verscheidene te genaanvallen ondernomen om de ontruiming der stad door de burgerbevolking, den gezond heidsdienst en het materiaal mogelijk te maken. Engelsclie vrouwen órganiseeren zicli voor de luchtbescherming. Lady Reading heeft de leiding. De Engelsche minister Sir Samuel Hoare .heeft verklaard, dat een organisatie van vrouwen in het leven is geroepen, die over het geheele land afdeelingen heeft en tot doel heeft deel te nemen aan de luchtbe scherming. Deze organisatie heeft geen po litieke kleur. Zij zal „Women's Voluntary Services" heeten en onder leiding staan van de markiezin van Reading. De leden dezer organisatie zullen tot taak hebben een zoo groot mogelijk aantal vrijwilligers te wer ven om dienst te doen in ziekenhuizen, bij ambulances en transporten en bij de eva cuatie der bevolking. Men hoopt een half millioen vrouwen van 17 tot 65 jaar te kunnen werven. Zoekt U een fijn licht zomercostuum? U vindt die bij KREYMBORG in zeer groote sorteering. 12.50 - 14.75 - 17.50 - 19.75 - 23.- - 26.50 enz. ölleen bij KREYMBORG (Adv. Ingez. Med.) ONZE DAGELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Nou. kijk es, bromde de kabouter. Zeg me eerst je naam maar eens! onderbrak Thijs hem. Ik heet Kaalkop, ja, dat is mijn naam. Nou. ik zal het dan maar eerlijk zeggenik wilde niets kwaads in de slaapkamer van koning Zilverdraad. Je moet wetenwel. er is iets gestolen uit het kasteel en nou weten wij. wie het gedaan heeft. Maar O. wat! schreeuwde Thijs uit, weten jullie, wie het gedaan heeft?? Inderdaad, ja. dat weten wij! bromde nu een andere kabouter. Wie ben jij? vroeg Thijs. Ik heet Puntbaard. Mooi .vertel dan maar eens heel erg gauw, wie de dieven zijn! grinnikte Thijs. Hij had niet gedacht, dat hij zoo zou boffen! Wel. eerst zal ik vertellen, waarom ik in die slaankamer was. zei Kaalkop. De dieven hebben mijn muts daar neergelegd, om mij en mijn vrienden verdacht te maken. Omdat ze mij gevangen had den, hadden zij mijn muts gestolen en om de bewoners van het kasteel niet tegen ons op te hitsen., haalde ik die muts terug! Ik wilde heusch niets kwaads! Mooi. zei Thijs, ik geloof je wel! Laten we eens kijken, wat kunnen we doen? Hij dacht een oogenblik diep na. Ik weet het al! riep hij ineens uit. Ik weet het al! Manilla een wereldstad. (Van een correspondent In het Verre Oosten) HONGKONG, 27 Mei 1938. P weg naar Zuïd-China aan boord van het goede en comfortabele schip de „Empress of Japan", was de verleiding wel heel groot om niet dadelijk in Hongkong aan wal te gaan, doch eerst nog even een uitstapje naar Manilla te maken. De Philippijnen bieden immers den jour nalist en waarnemer van de toestanden in het Verre Oosten overvloed van kopy en dan was er het groote voordeel om de gebeurte nissen in China eens een oogenblik van een neutraal gebied uit en op een zekeren af stand gade te slaan. Zoo bleven we dan aan boord en zetten koers naar het Zuid-Oosten, de Tropen tege moet, hetgeen al heel spoedig merkbaar werd, want het werd knapjes warm. Van Hong kong naar Manilla is het met deze snelle schepen van den Canadian Pacific maar an- derhalven dag varen en zoo voeren we ver leden Zondag de baai van Manilla binnen. In de verte blauwe bergen, daarvoor een groene vlakte, waarin het silhouet van een groote stad zichtbaar werd. Het geheel deed heel sterk aan Java den ken. alleen een paar hooge skyscrapers ver rieden al dadelijk, dat in deze oude Spaan sehe kolonie de Amerikanen veertig jaar de baas waren. De aanlegsteiger deed ook al dadelijk Ame- rikaansch aan. grootsch en monumentaal van opzet, blijkbaar gebouwd zonder op de kosten te letten. .Herinnering aan het Eucharistisch con gres van verleden jaar", deelde een Ameri kaan ons mede, „heeft drie millioen dollars gekost". Het was er vol, een witte volte zooals ook in Batavia bij aankomst van een mailstoo- mer. Men zou verder kunnen meenen, dat het Indo-Europeesch verbond in grooten getale was opgekomen om ons te verwelkomen. De nazaten van de Spaansehe conquistadores en de oorspronkelijke Maleische bewoners vor men ook het grootste gedeelte van de be volking. waardoor het Inlandsche element geheel op den achtergrond gedrukt werd. De rasvermengingen. MEER nog dan Java zijn de Philippijnen een gebied geweest waar verschillende volken, ook al lang voor den Spaanschen tijd zijn doorgetrokken, rasvermenging heeft hier immer op groote schaal plaats gehad. De ontmoeting, nu bijkans veertig jaar ge leden tusschen Amerikanen en Spaansehe afstammelingen voerde, dit blijkt reeds da delijk bij de eerste aanschouwing, niét tot groote conflicten. De Yankees stonden toch niet vreemd te genover dit probleem, waarmede ze in eigen land, in Californië en in het Zuiden van de Unie al kennis hadden gemaakt. Het zwierige in het Spaansehe bloed paste wonderwel bij het naieve, maar gewend de zaken grootsch aan te pakken van de Amerikanen. Daardoor is Manilla, ofschoon het tegelij kertijd op Makassar, Soerabaja en Batavia lijkt, toch vooral in zijn nieuwere wijken veel grootscher van opzet. Het centrum van de stad vormt de oude Spaansehe veste, een reusachtig fort Rotter dam gelijk in Makassar. De reisgids vertelt, dat men reeds in 1570 met den bouw van de muren begonnen is. Dit zal wel zoo zijn. maar toch dateert het geheel, gelijk uit de lijnen van de bastions heel duidelijk blijkt, van veel later. Binnen die omwalling leefden in dertijd de Spanjaarden. Rijdt men. er door heen, dan kan men zich ook nog ergens ln Andalusië wanen. De gracht is gedempt op de groene gras vlakte wordt nu golf gespeeld. Daarbuiten ontstond een nieuwe stad, die in sommige opzichten vooral in het zakengedeelte sterk aan Soerabaja herinnert, maar dan een veel grooter Soerabaja, met veel hooger huizen en breedere straten. Langs het water loopt een breede boulevard, kloek van opzet, met groote moderne hotels en wolkenkrabbers en er tus schen door groote groene vlakten. Hier en daar staan monumenten en stand beelden, waaronder heel mooie, de meesten nog uit den Spaanschen tijd, herinneringen aan conquistadores, gouverneurs en kerk vaders. Amerika verfraaide het stadsbeeld. E Amerikanen hebben het stadsbeeld verfraaid, maar met uitzondering van de reeds genoemde hooge bouwwerken, hebben ze alleen geretoucheerd, het beeld bleef ver der zuiver Spaansch. Manilla is een Spaan sehe stad. Naast Engelsch wordt ook. vooral door dc ouderen vrijwel nog algemeen Spaansch gesproken. We begonnen met een autotocht door de stad. De chauffeur, een echte Philippino, speelde met een zekere grandezza en ook niet zonder humor den cicerone. Het viel op hoe hij zijn geschiedenis bleek te 'kennen. Onze weg voerde langs kerken en kathedralen, heel veel kerken zelfs, waaronder heel oude gebouwen. We passeerden de oude citadel, eens het middelpunt van de vesting Manilla, met zijn kazematten en den donjon, het cen trale reduit, thans het Amerikaansche mili taire hoofdkwartier. Dreigend staan nog overal de oude voor laders achter de schietgaten. Men merkt met hoeveel piëteit er naar gestreefd wordt het oude in stand te houden. £>e Amerikanen met hun auto-industrie zijn er echter niet in geslaagd het paard uit het stadsbeeld te doen verdwijnen. Naast vele taxi's, de meesten vrij slecht onderhouden, zien we er de voertuigjes, die heel sterk aan de oude Hollandse he sjeesen doen denken. Den oud-Indischgast valt het op hoe het pu bliek schoenen draagt. Bioscopen zijn er veel. de chauffeur deelt mede dat ze alle „air conditioned zijn. K"*v,ov' v"1 voorbil °er meuw inenbaar ge bouw dan zegt hij: .Dat ^^bben de Amer kanen voor ons gebouwd". Hü is bliikbaar trotsch op zijn nieuw ver kresen onafhankelijkheid Speciaal komt dit tot uiting wanneer hi! om --an de woning van President Quezon voorbij leidt. Tot onze groote verwondering is het toegestaan, den tuin van dit Paleis met een auto binnen te komen. Men mag trouwens overal met auto's heen, waar dit in andere landen niet toege staan zou worden. Zoo maken we zelfs een tocht door een kerkhof, een necropolis met duizenden mo numenten, oude en nieuwe, de meeste graf- teekens uitgevoerd in echt marmer en door beeldhouwers die hun vak verstonden. Het zijn vrijwel uitsluitend Spaansehe na men. die we hier vermeld vinden. Rijden we door de buitenwijken, dan is het soms alsof we in Soerabaja langs den Rei- niertszboulevard glijden. Ook Manilla met zijn grootsch opgezet wa terfront is toch ook nog weer fassade, waar achter zich heel wat armoede verbergt. Avond in Manilla. np EGEN den tijd, dat de zon ondergaat, -11- houdt op den grooten boulevard langs de baai, heel Manilla corso, volgens ouden Spaanschen trant. Links wandelen dan de Amerikanen met hun kinderen, rechts de zonen en dochteren des lands. Een groote pantoffelparade met een eigenaardige bekoring. Tropische steden zijn nu eenmaal altijd het mooist, wanneer het schelle zonlicht bezig is te verdwijnen en in de korte schemering het kunstlicht gaat gloren en helpt de al te scherpe contouren te verdoezelen en het al te opdringerige en nooit geheel zuivere wit van de muren getint wordt door de in roode pracht ondergaande zon. Manilla was prachtig mooi, dien Zondag avond. toen we daar in de menigte langzaam mee slenterden. Midden op den rijweg In onafgebroken files de langzaam glijdende auto's van de Ameri kanen en rijke Philippino's. Heel veel mooie meisjes kan men hier zien. Dp rasvermenging der eeuwen schiep hier een oneindig aantal variaties, die vooral bij de vrouwelijke kunnen vaak tot groote schoon heden voeren. Vele Philippijnsijhe dames dragen een eigenaardige vlinderachtige mantilla van tulle om de schouders, die zeer kleedzaam werkt. Aan het eind van dezen zeeboulevard staat een oud fort, dat in 1898 in storm voor de Amerikanen, nadat ze onder hun admiraal Dewey de Spaansehe vloot vernietigd hadden, genomen werd. Daarvoor liggen in het water de half ver roeste rompen van wat eens de laatste Spaan sehe Armada was. Niet ver van de hoofdstad ligt de Ameri kaansche marinebasis Cavite. Zoodra de zon ondergegaan is komen daar vandaan barkassen opzetten volgeladen met matrozen, die naar Manilla komen om te passagieren. De zeelui met hun typische Amerikaansche mutsen drukken dan ook hun stempel op het amusementsleven. Men ziet ze overal, bij bosjes flaneeren ze langs de straat, blijkbaar contact zoekend met de Manillasche schoo- nen, in de café's en restaurants en in de bios copen. Sommige gelegenheden hebben het „Mili tairen in uniform geen toegang" verzacht door mede te deelen dat alleen burgers toegelaten zullen worden. Er is hier ook een beetje nachtleven, een restaurant maakt Immers bekend, dat het een extra menu opdient voor zijn beroemde zons opgang soupers. Dan is er de grootste dancing van heel Oost-Azië, ergens in een voorstad. Tot mijn leedwezen kan ik er geen beschrijving van ge ven, want we gingen er niet heen. De Europeanen. irtjE Amerikaansche burgerij leeft veel" meer W-^dan de Hollanders in Indië buitenshuis. Men dineert graag en veel in clubs en hotels en dan vrijwel altijd in avondtoilet. Op een prettig ingerichte woning wordt dan ook veel minder waarde gelegd, met het directe ge volg dat de huizen in het algemeen belang rijk minder goed zijn dan op Java. Hier en daar ziet men weliswaar heel mooie woningen, maar daar huizen of rijke Philip pino's of de afstammelingen van de Spaan sehe families, die nóg altijd in het zakenleven een groote rol spelen. De Spanjaard, die hier in vroeger tijden heen trok, kwam gewoonlijk uit het armste deel van Spanje en dacht er gemeenlijk niet aan naar zijn land terug te keeren. waardoor Manilla veel meer een stad van blijvers werd dan de meeste Indische steden. Nu werkt het klimaat ook mee. Weliswaar Is het hier overdag ook warm, maar de nach ten zijn het heele jaar door koel en zelfs in het warmste gedeelte van het jaar schijnt het toch prettiger te zijn en beter te verdragen dan op Java. Het valt dan ook op hoe de meeste Europeanen, zelfs zij die hier lang blijven, er veel minder bleek uit zien en veel minder door het klimaat afgemat worden dan bij ons in Indië. Manilla ligt op de scheepvaartroute van alle groote Europeesche lijnen, is eindpunt van de Canadian Pacific, de Dollarlijn en de N.Y.K. Bovendien is het thans door de China Clipper direct met Amerika en het vasteland verbonden. Dat heeft natuurlijk op het vreemdelingenverkeer een zeer grooten in vloed. Het is wel zeer te hopen, dat de K.L.M. nu toch spoedig toestemming zal krijgen zijn luchtnet tot hier uit te strekken. Het was mij echter niet mogelijk te ontdekken waar het hapert; vermoedelijk omdat de oplossing in Washington gezocht moet worden, gelijk ook het probleem van de onafhankelijkheid in dezen veel meer een intern Amerikaansch pro bleem van een Philippijnsch vraagstuk is. Manilla maakt als geheel een aangenamen indruk. Het moet een zeer aangename stad zijn om te wonen, al zullen er natuurlijk ook wel schaduwen zijn. die den vluchtigen be zoeker verborgen blijven. De Hollanders, die hier wonen klagen er over, dat men in Indië niet voldoende be langstelling voor dit interessante land heeft. Voorbeelden wekken, leeringen strekken. Zonder dat we slaafs het buitenland behoe ven te volgen, zonder hetgeen we zelf tot stand gebracht hebben te kleineeren, kun nen we hier vermoedelijk toch ook ook wel weer wat leeren. Een reis hierheen loont in elk geval de moeite en dan mogen we niet vergeten dat Indië en de Philippijnen naaste buren zijn. We wonen om zoo te zeggen naast elkaar, waardoor althans de buitenlandsche politieke problemen voor een groot deel dezelfde zijn. Hierover nog wat naders in een volgend ar- Mkel. J. FABIUS.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6