Opmerkingen van Kamerleden spoedig beantwoord. een prima k0ffer-gram0f00n n.v.HEES&Co. Huidonzuiverheden, vetwormpjes, vlekjes, pukkels en uitslag De tachtigste verjaardag van Koning Gustaaf. De sociaal-democratische premier huldigt namens heel het volk den Koning. 7. A T K R D A G 18 JUNI 1938 TTA'ARtEM'S DAGBLAD 2 Do F. I. O. M.-vergadering. Discussie over inleiding van Mr. B. de Gaay Fortman. In de middagvergadering van de Nederland- sche Federatie van Instellingen voor de Onge huwde moeder en haar kind heeft mr. B. de Gaay Fortman rechter in de Arrondissements rechtbank te Amsterdam, een inleiding gehou- £?,n de vraa8; °P welke wijze kan art. 334a B.W. (vaderschapsactie) een meer alge- nieene en effectieve toepassing vinden en wat is hierbij de taak van de F.I.O.M. Naar aanleiding van deze rede. waarvan in ons nummer van gisteren verslag werd uitge bracht ontspon zich een levendige discussie waaraan verschillende sprekers en spreeksters deelnamen. Zoo stelden verschillende aanwezigen de vraag of ook in gevallen waar de armoede van den vader bekend is. een vaderschapsactie moet worden gevoerd. Een dezer sprekers wees erop dat in dergelijke gevallen de rechtbanken de actie niet ontvankelijk verklaren, terwijl deze spreker zioh tevens afvroeg hoe er gehandeld moet worden ais de moeder minderjarig is en er geen voogd gevonden kan worden. De heer Molenaar maakte den inleider erop attent dat m de practijk van de bepaling dat de voogd bij onwil van de moeder, de actie kan instel len. meestal niet veel terecht komt. Andere sprekers vonden denkleine vergoe dingen die thans in bepaalde gevallen door de rechtbanken worden opgelegd, b.v. 25 ct. per week. veel te gering. Zou het niet beter zijn hoogere bedragen op te leggen die misschien in de toekomst betaald zouden kunnen wor den? De voorzitter van den Haarlemschen Voog dijraad, mr. T. A. M. A. van Löben Seis vond het zeer juist dat er fel gestreden wordt voor het natuurlijke kind doch het wettige kind mag daardoor niet in het gedrang komen. Spr. haalde eenige voorbeelden uit de practijk aan waarbij dit wel het geval was. Men moet dan ook niet altijd coute que coute een actie wil len instellen, als een moeder goed gesitueerd Is. is een dergelijke actie zelfs dikwijls minder gewenscht. Spr. bestreed de meening van mr. de Gaay Fortman dat advocaten met een groote praktijk deze zaken met niet genoeg aandacht zouden behandelen. Om het natuurlijke kind echter over de volle linie gelijk te stellen met het wettige kind. voelde spr. niets. Een andere vraag die door verschillende sprekers naar voren werd gebracht was de kwestie of een contractueele regeling, dik wijls foutief minnelijke schikking genoemd, te verkiezen zou zijn boven een wettelijk von nis. Ook het pressie op de moeder uitoefenen om 'n actie in te stellen kon bij verschillende sprekers geen bijval vinden. Tenslotte wees mevrouw* C. L. Polak-Rosenberg er nog op dar de resultaten niet al te bemoedigend wa ren. Een werklooze, die nu niets betaalt omdat zijn steun niet is berekend op het onder steunen van de moeder zou óf verhoogden steun moeten hebben óf toch een deel van zijn steun moeten afstaan. Mr. de Gaay Fortman beantwoordde zeer ln het kort de verschillende sprekers en was van meening dat in alle gevallen een vorde ring moet worden ingesteld omdat het von nis altijd een basis vormt waar verder op voortgebouwd kan worden. Dat zooals sommige sprekers beweerden dikwijls 3 jaar naar een voogd gezocht moest worden, vond spr. wel wat overdreven. De voogd kan in de practijk echter zeker optre den om de belangen van het natuurlijke kind te "verdedigen. Met het betoog van mr. Van Löben Seis kon spr. zich grootendeels ver eenigen. terwijl hij er tenslotte nog op wees dat een contractueele overeenkomst bijna nooit dezelfde gevolgen heeft als een rech terlijk vonnis. NED. MIJ. VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. Het departement Haarlem van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel houdt zijn jaarlijksche algemeene ledenver gadering op Dinsdagavond 21 Juni in het ge bouw aan het Nassaupleïn 5. Behalve het uit brengen van de jaarverslagen staat ook be stuursverkiezing op de agenda. De heeren Joan H. A. Kruimel en J. A. A. Ochtman zijn aan de beurt van aftreden. VOL EN KRACHTIG VAN GELUID, ONVER- SLIJTBARE MOTOR slechts 12.50. Kruisstraat 33 - Haarlem. (Adv. ingez. Mea.i agenda Heden: ZATERDAG 18 JUNI Frans Hals Theater: „f 5.000.000 zoeken een erfgenaam", 2.30, 7 en 9.15 uur. Palace Familie Cinema: ,,De Parvenu" en „De Onbekende Vrouw" 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Speciaal verlof". 2.30. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Dracula's dochter" en .De raaf", 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: ..Hoe langer hoe gekker" en „De moord in de filmstudio". Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur. ZONDAG 19 JUNI Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. MAANDAG 20 JUNI Groote Kerk: Bachconcert Haarlems Ge mengd Koor o. 1 v. Jan Booda 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. ROOSTER VAN APOTHEKEN (Samengesteld door den Inspecteur der Volksgezondheid) Voor de apotheken, die toestemming ge vraagd hebben, om 's avonds en 's nachts en Zondags te sluiten, is door den Inspecteur der Volksgezondheid een sluitingsrooster op gemaakt. Van Zaterdag 18 Juni 's avonds 8 uur tot en met Vrijdag 24 Juni zijn de volgende apotheken op Zondag, 's avonds na acht uur en des nachts geopend. J. Dienske. Firma Duijm en Keur. Keizer straat 6, Tel. 10378. Dr. J. J. Hoff. apotheek. Firma Begemann en Sneltjes, Kruisweg 30. Tel. 10043. J. M. Meisner. Marnix-Apotheek, Marnix- atraat 65, Tel. 23525. verdwijnen door de huidzuiverende, huidvoedende en huidverfraaiende kracht die Purol in hooge mate bezit. Doos 30, 60 ct. Tube 45 ct. Bij Apoth. en Drogisten. Eerste Hollaudsclie Levens- verzekerings-Bank N.V. Gunstige resultaten over 1937. Wij ortfleenen aan het jaarverslag het vol gende: De door de Bank in 1937 verkregen resul taten zijn weder zeer gunstig. Wel is het winstsaldo lager dan dat van 1936. doch dit heeft een gezonde oorzaak, want zij is voor namelijk gelegen in het veel minder voorko men van royementen, waardoor de netto vooruitgang aan verzekerde kapitalen be langrijk hooger geweest is dan die van 1936. Voor de toekomst beteekent dit, althans bij toepassing van de netto-methode verhoogde winsten. In 1937 bedroeg de totale productie met inbegrip van lijfrenten f 6.835.975, waardoor na aftrek der royementen, de verzekerde ka pitalen zijn toegenomen met f 1.842.662 en gestegen tot f 50.073.528, waarvoor de jaarlijk sche premie-ontvangst beloopt f 1.549.215.04. De gemiddelde rente van alle beleggingen heeft in 1937 4.53 pet. bedragen tegen 4.59 pet in. 1936. Op interest werd een winst ge maakt van f 247.587 tegen f 221.962 in 1936. Terwijl voor de doorloopende onkosten f 482 422 beschikbaar was. hebben deze in werkelijkheid slechts f 372.905 bedragen, ge vende dus een voordeelig verschil van f 109.517. tegen f 137.296 in 1936. De balans en winst- en verliesrekening wij zen een winstsaldo aan van f 395.026.11. Be sloten is hiervan te bestemmen: ter toevoe ging aan de reserve geldbelegging f 9.846.66, aan de extra-reserve f 26.970.24. aan de re serve voor berekening der premiereserve op 3 pets. basis f 163.055. aan het pensioenfonds- personeel (dat nog gevormd is naast de be staande pensioenregeling) f 55.084. ter reser veering voor dividend- en tantièmebelasting f 14.000 en het resteerende ad f 126.070.21 uit te keeren aan dividenden en tantièmes. Aan gezien in 1937 het statutaire maximum van het reservefonds is bereikt, mag toevoeging uit de winst aan dit fonds niet meer plaats hebben en als gevolg daarvan kon het divi- den-percentage eenigszins worden verhoogd. Aandeelhouders hebben dien volgens recht op 25 pet. over het bedrag hunner verplichte storting en bovendien op f 77.50 per oprich tersaandeel, terwijl over het onverplicht ge storte gedeelte van het aandeelenkapitaal een uitkeerlng geschiedt van 7.6 pet. PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE OP ZONDAG 19 JUNI. Progr. I: Hilversuiu I- Progr. II: Hilversum II. In verband met plaatselijke slechte ontvangst noodzakelijke wijzigingen voorbehouden. Progr. III: Keulen 8.35. Fransch Brussel 9.20. Keulen 10.35. Ned. Brussel 1.20, Fransch Brus sel 2.20. Ned. Brussel 2.35. Fransch Brussel 2.50. Keulen 4.20. Het omroeporkest olv. Hermann Hagestedt, London Regional 6.20, Parijs Radio 7.00, Ned. Brussel 7.20, Keulen 8.20. Ned. Brus sel 10.20. Fransch Brussel 10.30, Parijs Radio 11.20. Progr. IV: Ned. Brussel 8.30 Droitwich 11.05, Radio P.T.T.-Nord 12.35, Droitwich 1.35, Diver sen 2.20, Droitwich 2.40, London Regional 4.20, Droitwich 4.40, London Regional 5.20. Droit wich 6.20. London Regional 9.25. Droitwich 9.55 Boedapest (of diversen) 11.05, 11.20 Zigeu- nerrouziek door het Csorba orkest. Progr. V: 8 v.m.12 n.m. Diversen. PROGRAMMA VAN OF HAARLEMSCHE RADIO CENTRALE op Maandag 20 Jun! 1938. Progr. I Hilversum I. Progr. n Hilversum II. Progr. Ill: 8.00 Keulen; 10.20 Parijs Radio. 12.05 Droitwich; 12.20 Ned. .Brussel; 1.30 Fransch Brussel; 2.20 Keulen; 3.20 Droitwich. 3.50 Diversen: 4.20 Keulen: 5.20 Parijs Radio, 6.20 London Regional: 6.50 Ned. Brussel; 7.05 Fransch Brussel; 7.20 Keulen; 8.20 Fransch Brussel; 8.35 Parijs Radio. Progr. IV: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen. 120 Droitwich; 150 London Regional; 2.50 Droitwich; 3.20 London Regional: 4.20 Droit wich; 8.40 London Regional: 9.20 Droitwich; 11.00 London Regional; 11.20 Droitwich. (In verband met plaatselijke slechte ont vangst noodzakelijke wijzigingen voorbehou- dén). Progr. V 8.00.7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplaten concert. Ge varieerd programma. 1 Es fiel ein Stern vom Himmel, Adalbert Lutter; 2 Triumphal March van Sousa, The Vancouver Kitsilamo Boys; 3 Starlight Se renade. Les Allen; 4 Sweet Honolulu, Scott Wood en L. P. Acc. Band; 5 Pipsy. Hans Bund met zijn orkest; 6 Old England, Serge Krish Septet; 7 Song of Surrender. Zang. orgel en orkest; 8 Marimbaland I. Don Sebastiaans GiDsy Orchestra; 9 Goodnight, little girl. Les Allen; 10 The vanished Army. The Vancouver Kitsilamo Boys: 11 For you alone. Lucia. Scott Wood en de L. P. Acc. Band: 12 Zwei Gitarren, Hans Bund en zijn ork.; 13 Hotter than ever. Sydney Torch; 14 Festivolia. Grand Massed Brass Band; 15 Serenata. Serge Krish Septet; 16 Gute Nacht, Adalbert Lutter. 8.0012.00 diversen. MAIL- EN LUCHTPOSTVERZENDING 20—26 JUNI 1938. Ned. Indië. zeepost via Amsterdam m.s. Huijgens 22 Juni gewone stukken 3.25: mail via Genua m.s. Kota Agoeng 23 Juni gew. st. 3 25; vliegdienst Amsterdam—Bandoeng 21, 23, 25 Juni gew. st. 2.15. Suriname, mail via Trinidad 24 Juni gew. st. 3.25; luchtdienst Duitschland—Zuid Ame rika 22 Juni gew. st. 11.40: luchtdienst Frank rijk—Zuid Amerika 25 Juni gew. st. 11.40. Aruba, mail en zeepost via Amsterdam 24 Juni gew. st, 3.25; mail via Le Havre 21 Juni ;ew. st. 19.10. Vliegdienst als Suriname. Curacao en Bonaire, zeepost en mail via Amsterdam 24 Juni gew. st. 3.25. Vliegdienst als Suriname. Vereenigde Staten van Amerika via Le Havre 21 Juni gew. st. 10.10; via Rotterdam 22 Juni gew. st 19.10: via Cherbourg 24 Juni gew. st. 19.10. Canada. Mexico, Cuba. Ecuador, via Le Havre 21 Juni gew. st. 16 45: via Rotterdam 22 Juni gew*. st. 19.10; via Cherbourg 24 Juni gew. st. 16.45. Brazilië, Argentinië. Chili en Uruguay. Luchtdienst als Suriname. Brazilië alleen Pernambuco en Bahi '5 Juni gew. st. 23. China, Hongkong, Japan, Philippijnen a Siberië 21, 24 Juni gew. st. 10.—. China, Hongkong, vliegdienst Amsterdam Bandoeng 23. 25. Juni gew. st. 2.15. Irak (Mesopotamië)via Istanbul—Adana- Damascus 21. 24 Juni gew st. 3.25 Luchtpost als Ned Indië. Palestina, via Istanbul—Adam—Aleppo 20, 23 Juni gew. st. 23.via Genua—Port Said 23 Juni gew. st. 3.25. De Bilt voorspelt: Zwakken tot matigen Zuidelijken tot Westelijken wind, aanvankelijk helder tot licht bewolkt, later toenemende be wolking. aanvankelijk droog weer, weinig verandering in temperatuur. BAROMETERSTAND Hoogste 766.9 m.M. te Maastricht. Laagste 750.1 m.M. te Reykjavik. Het gebied van hoogen luchtdruk verplaatst zich langzaam Oostwaarts, doch neemt in beleekenis af. De hoogste barometerstand komt thans voor ten Oosten van ons land. In Ierland begon de barometer gisteren in den loop van den dag regelmatig te dalen, welke daling hedenmorgen nog niet tot staan was gekomen. Deze wijziging in de luchtdrukver- deeling was oorzaak, dat de wind in het ge- heele Westen naar Zuid draaide, doch bij de geringe luchtdrukverschillen niet meer dan matig werd. In het Oosten hield echter de strooming van polaire lucht aan, waarvan de Westelijke begrenzing zich thans tot de Weser teruggetrokken heeft. Het minimum van de luchtdruk, dat gisteren Zuidelijk langs Jan Maye trok, heeft de Noorsche kust bereikt. Een secundaire van de wegdrukkende Finland- dperessie voerde naar het Kattegat. In het Kanaal nam de bewolking toe. In Frankrijk en Zwitserland heerscht mooi zomerweer. Dit gebied van zonnig weer met zwakke winden reikt Oostwaarts tot het Schwarzwald. Op IJs land waren de temperaturen hoog. in het Oostelijke- en laag in het Westelijke deel van het eiland. Het Zuidwesten van IJsland en de Lofoden waren de eenige plaatsen van waar regen van beteekenis gemeld wordt. Het is te voorzien, dat in onze om geving de wind uit Zuid tot West zal blijven met ten hoogste matige kracht. De bewolking zal later weer iets gaan toenemn, doch de kans op regen blijft voorshands nog zeer gering. De morgen kan wellicht betrekkelijk koel worden. BAROMETERSTAND Vorige stand 767 m.M. Stand van heden 764 m.M. Neiging: Achteruit. Opgave van: STIENS, Opticien Gierstraat 27 Tel. no 16764 HOOG WATER TE ZANDVOÖRT Zondag v.m. 7.36 uur; n.m. 20.01 uur. Strand berijdbaar van 12.3018.00 uur. Maandag v.m. 8.25 uur; n.m. 20.52 uur. Strand berijdbaar van 13.3019.00 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst Brandweerkazerne Ged. Oude Gracht: 14141. Wat zoudt gij wenschen, zoo ge kiezen mocht? „Een VULPEN, maar. bij DANTUMA gekocht!" ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161. fAdv. Ingez. Med.) NATIONALE ZANGWEDSTRIJD LIEDERTAFEL „HAARLEMS ZANGGENOT". 19, 25 ,26 JUNI en 3 JULI. Zie glasbiljetten. (Adv. Ingez. Med.) Luchtpost als Ned. Indië. Britsch Indië en Birma, via Marseille 23 Juni gew. st. 10.—. Luchtpost als Ned. Indië. Ceylon, via Napels 24 Juni gew. st. 10. Luchtpost als Ned. Indië. Penang en Siam. Als Britsch Indië. Singapore, via Genua 23 Juni gew. st. 3.25. Luchtpost als Ned. Indië. Egypte, via IstanbulAdana—Aleppo 20, 25 Juni gew. st. 23.via Genua 23 Juni gew. st. 3.25; via Piraeus 24 Juni gew. st. 23. Luchtpost als Ned. Indië. Oost Afrika, via Marseille 22 Juni gew. st. 2.15. Kenia, Oeganda. Zanzibar en Tanganjika- geb, via Marseille/Aden 23 Juni gew. st. 10. via Genua 25 Juni gew. st. 23.vliegdienst Amsterdam—Bandoeng 21, 23 Juni gew. st. 2.15. (Van onzen correspondent). STOCKHOLM, Vrijdagmorgen. Om ..den goeden koning mr. G." riepen de koninklijke hoofdstedelingen in den grauwen, killen nacht van Woensdag op Donderdag on der de hel-verlichte vensters van het Slot. toen ze den tachtigjarigen landsvader op het balkon wilden hebben om hem, na de min of meer officieele huldiging door den kroon prins en de andere achttienhonderd gasten van het gala-soirée, htm spontane en zeer hartelijke hulde te brengen. Wie het einde loos herhaalde refrein voor het duizend- stemmig spreekkoor bedacht heeft is onbe kend en zal wel altijd onbekend blijven, maar goed en pakkend als de he ja-roep van 't Zweedsche elftal was het, en effectief ook, want de koning liet zich zien en dankte, glimlachend en ontroerd, en van nu af aan zal Gustaaf V door zijn trouwe volk niet meer als vroeger óf „de koning" óf „Mr. G." ge> noemd worden, maar „koning mr. G.". Het was de koning, die dezen Junidag tach tig jaar werd. maar het was de koninklijke sportsman die na een paar drukke dagen van avondfeesten en ontvangsten heel het om vangrijke program van den zestiende Juni af werkte zonder ook maar een keer teekenen van vermoeidheid te toonen, zonder ook maar een oogenblik uit zijn goede, opgewekte stem ming te geraken. En 't was aan het slot van den dag een soortieve prestatie van den tachtigjarige, die de geestdrift hooger deed stijgen dan bij een der vele huldigingen het geval was geweest en die hét groote. onver geeflijke moment van dezen feestdag werd. Toen de achttienhonderd soirée-gasten, die vier, vijf uur lang in haar ruischende wit zijden avondtoiletten of hun warme, goud gegallonneerde uniformen of ongemakkelijke plastronpantsers in de Rijkszaal en een reeks aangrenzende zalen dicht opeen gepakt had den gezeten om 't concert van de hofkapel te hooren en al de pracht en praal van dit festijn te zien, eindelijk de staatsievertrekken, waar staande gesoupeerd moest worden, kon den opzoeken en weer wat op adem kwamen in de koele nachtlucht, die door de open vensters binnenwoei, glommen de kaden nat van den regen en hingen de wolken laag en donker over de stad met alleen in 't Noorden een bleeken reep hemel. En toen koning Gustaaf nauwelijks acht uur later van zijn werkkamer uit zijn hoofdstad overzag, waar overal de vlaggen in top gingen en hier en daar geel-blauwe versiersels fleurig streepten tegen 't grijs van huizen en straten, stroom de de regen neer, terwijl er nergens tusschen de voortjagende wolken ook maar één plekje hoop-gevend blauw te bespeuren viel. Maar 'de Stockholmers en, de provincialen hebben zich met. regenjassen en paraphiie's gewa pend en toen koning Gustaaf uitreed voor zijn eersten rit door de feestelijk versierde stad, werd het droog en later brak zelfs de zon zoo nu en dan eens door, maar al werd het dan geen „koningsweertje" toch is het de vraag of de feestvierders 't wel heel den langen dag uitgehouden zouden hebben als 't zonnetje midzomersch-warm op de algemeene ver- jaarspartij geschenen had. Nu konden de mannen van 't Roode Kruis zelfs hun koele drinkwater niet kwijt en van 't formeele veld lazaret, dat ze op Gardet, waar de door. hon derdduizenden bijgewoonde parade gehouden werd, hadden opgeslagen, heeft niemand ge bruik gemaakt. Ter gelegenheid van den tachtigsten ver jaardag van den koning heeft het Zweedsche volk op lijsten geteekend, jubileumssigaretten gerookt, jubileumsinsignes op jas en blouse en overall gestoken, jubileumsbriefkaarten ge kocht en jubileumstelegrammen gestuurd en zoo een bedrag van voorloopig vier millioen driehonderdduizend "kronen of circa twee mil lioen gulden bijeengebracht om dat als na tionaal huldeblijk op den zestienden Juni aan te bieden. Het was een korte, indrukwekkende plechtig heid. Door de hooge ramen yan de Rijkszaal. Regeeringsmededeelingea inzake luchtbescherming Lof voor voortvarende gemeenten. Minister van Boeyen heeft de klachten der Tweede Kamer over de geringe voortvarend heid waarmede de regeering de zaak der lucht bescherming ter hand neemt, reeds beant woord. De mededeelingen van den minister bevat ten vrijwel hetzelfde als in het reeds Woens dag j.l. door ons vermelde communiqué. De minister betoogt, dat voor het platte land en de kleinere steden zeker in den aan vang, in het algemeen meer de organisatie dan de technische voorziening op den voorgrond zal moeten staan. Aandacht zal daar moeten worden besteed aan het dooven van de ver lichting, aan de alarmeering en aan de mo gelijkheid van verzorging van gewonden. Voor de grootere bevolkingscentra en de ge meenten uit de eerste en tweede gevarenklas- se moet van Rijkswege steun worden verleend c-m den arbeid, o.a. van brandweer en andere hulpdiensten (verzorging gewonden), te or- ganiseeren en te outilleeren, alsmede om in het dooven van de verlichting en de alarmee ring te voorzien. Op de basis van het bovenstaande stelt de regeering voor. telkenjare een bedrag van f 500.000 aan te vragen om aan de luchtbe scherming ten koste te leggen (de minister is voornemens een voorstel in te dienen om den post voor 1938 bij suppletoire aanvrage tot f 500.000 te verhoogen) en, ir. de volgorde ha- rer belangrijkheid, de verschillende voorzie ningen tot stand te brengen. Loffelijke voortvarend heid van gemeenten. Naar aanleiding van de vraag naar een uit eenzetting van de financieele verplichtingen van de gemeenten in verband met de lucht bescherming. merkt de minister op. dat het financieel uiteraard ondoenlijk is. in de eer ste jaren reeds volledig te bekostigen alle voorzieningen, welke ingevolge de wettelijke voorschriften ten laste van "s rijks kas ko men. Geleidelijk zal de toestand, welke als uiteindelijk doel wordt gedacht, kunnen wor den bereikt. Dat een gemeente eigener beweging zich materiaal verschaft, dat volgens de regelen- voor rekening van het rijk dient te komen, doch thans nog niet kan worden bekostigd, mag niet worden gezien als een lastenver schuiving. maar als een loffelijke voortva rendheid van de gemeente, die het moment, dat zij en haar soortgenooteen aan de beurt zouden komen, niet meent te mogen afwach ten, Wie daarin nalatigheid van het rijk ziet. eischt het onmogelijke, nl. dat alle voorzie ningen terstond tot stand gebracht zouden moeten worden meent de minister. Een onderzoek naar de mogelijkheid, of de Tederlandsche industrie in de behoefte aan gaskleeding of gasmaskers kan voorzien, is in een vergevorderd stadium. die nu van den luister van de gobelins van den vorigen avond ontdaan was, viel 't grauwe licht van den regendag binnen. Er waren wei nig dames en tusschen de hoogwaardigheids- bekleeders en hooge militairen met hun bonte uniformen zaten veel heeren in 't civiele zwart, dat lang niet altijd door een lintje wat werd opgefleurd. De sociaal-democratische premier. Per Albin Hansson, sprak als voorzitter van het comité voor het huldeblijk den koning toe, gewaagde ervan, hoe al de groote volks bewegingen de vakbeweging, de geheelont houdersbeweging, de ziekenfondsbeweging, de landstormbeweging, de sportbeweging, enz. collectief hebben deelgenomen aan de vorming van het fonds, noemde de groote veranderin gen, die Zweden de laatste tachtig jaar heeft ondergaan en die zoo groot zijn, dat hij van een revolutie op velerlei gebied wilde spreken, al placht men 't voor den troon niet over re volutie te hebben, en bood tenslotte het na tionale geschenk aan „als een getuigenis van den grooten eerbied en de wanne genegenheid, die het volk koestert voor zijn koning"," onder wiens langen regeeringstijd veel in den lande verbeterd, de volksvrijheid versterkt en de na tionale gemeenschap bevorderd is." Met tranen in zijn oogen dankte koning Gustaaf voor het geschenk, voor „de vele en onverdiende huldebetuigingen", die hem deze dagen ten deel vielen, en toen hij op zijn pre mier toetrad om den zwaren gouden koker met de oorkonde en de chèque in ontvangst te nemen, wist hij maar niets anders te zeggen, dan ,,'t is veel te veel, m'n beste Per Albin" en sloeg hij zijn arm om den schouder van den premier om samen den tekst van de schoon gecalligrafeerde oorkonde te spellen. En koning Gustaaf is meer gehuldigd. Door de schoolkinderen uit alle hoeken van 't land, die langs den weg stonden toen hij naar de staatsiesloep Vasaorden ging, door de be manningen van de op 't Malarmeer geankerde torpedojagers en onderzeeërs en zeiljachten en motorkruisers, door de vroede vaderen, die den koning en al de vorstelüke gasten en familie leden in de Gulden Zaal van 't Stadhuis een lunch aanboden, door tienduizenden langs den weg en duizenden afgevaardigden van vereenlgingen en instellingen uit heel het land bij de volkshulde in 't Stadion, door de honderdduizenden tenslotte, die zich daarna voor de parade en de veldgodsdienstoefening op de hoogten van Gardet verzamelden. Het was een groote parade als andere. Maar het was iets om nimmer te vergeten toen de eenheden in ruim carré stonden opgesteld en de grijze koning, op zijn vos „Köningstiger" de troepen de revue afnam. Van onze plaats konden we zien, hoe de koning met behulp van een laag bankje zijn voet in de stijgbeu gel zette en in 't zadel wipte, alsof hij ge woon was eiken dag te rijden, wat niet het geval is. Hij rijdt bijna nooit en de officieren, die er in spanning en in de houding bij ston den te kijken, klapten bijna mee met de har telijk applaudisseerende burgerlijke omstan ders. Stapvoets reed de koning langs de tri bune, waar de dagelijks door Kopenhagen rij dende koning Christiaan goedkeurend glim lachte en 's konings achterkleindochters Mar- garetha en Birgitta dansten van verrukking op de knieën van grootvader Gustaaf Adolf en vader Gustaaf Adolf. Maar dan kreeg Königstiger een duwtje met de sporen en begon te draven, eerst lang zaam, dan vlugger, ging toen over in galop en fier rechtop in den zadel .salueerend voor de vaandels en standaarden, reed de tachtigja rige koning, toegejuicht door zijn klappende, jubelende hoera-ende onderdanen langs het front der troepen. Toen koning Gustaaf na weer een feestrit door de stad in zijn Paleis was teruggekeerd om het dezen dag niet meer te varlaten. drom de evenals te middernacht een geweldige me nigte op Norrbro en de aangrenzende kaden samen. Weer werd er in spreekkoor geroepen om den Koning. Tot drie keer kwam koning Gustaaf nog voor een der open vensters om te wuiven, om glimlachend te bedanken. Maar de laatste maal maakte hij een gebaar, dat het nu toch heusch genoeg was, dat men naar huis moest gaan. En de trouwe onderdanen gingen heen om in de volle restaurants een duur verjaar dag diner te verorberen of om in de parken te dansen of om thuis even uit te rusten en daar na de feestelijk drukke stad in te gaan en laat in den avond het schoonste en knette- rendste vuurwerk te genieten, dat wel ooit aan den Stockholmschen hemel geschitterd en geknetterd heeft. C. G. B. De anti-conccptioneele middelen. Tegen het openlijk reclame maken te Haarlem. Naar aanleiding van het in de raadsver gadering van 2 Maart jl. aangenomen eerste deel van het voorstel-v. d. Veldt e.a. betref fende het ontwerpen eener verordening, waarbij strafbaar wordt gesteld het maken van reclame voor het gebruik van anti-con- ceptioneele middelen, heeft de rechtsgeleerde commissie een aanvulling der Algemeene Po litieverordening ter goedkeuring aan den raad voorgelegd. Ofschoon in de Commissie geen volledige overeenstemming werd ver kregen, is de meerderheid toch van oor deel, dat het aangeboden ontwerp, met in achtneming van de bestaande wettelijke voorschriften, de uitgesproken bedoeling wel op de meest juiste wijze weergeeft. Het bedoelde artikel is alsvolgt geredigeerd ..Het is verboden op eenlgerlei andere wijze dan omschreven in art. 451 ter Wetboek van Strafrecht, tenzij door middel van de druk pers, openlijk reclame te maken voor het ge bruik van middelen tot voorkoming van zwangerschap". PERSONALIA. B. en W. van Haarlem stellen aan den raad voor mej. E. Lekkerkcrker te Bennebroek t« benoemen tot tijdelijk leerares in de hand werken aan de Middelbare school voor meisjes.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2