UILTJE Opticiens zullen den refractometer moeten opbergen. ENGELANDS POSITIE Zeventien jaar lang graan gestolen. T X T E R D A" G 18 JUNI 1938 HASREEM'S DAGBEAD 3 TWEEDE KAMER. Wet op de Geneeskunst aangevuld. Nog een oester-debat. DEN HAAG Vrijdag. Het heden behandelde wetsontwerp had ten doel de wet op de uitoefening der geneeskunst aldus aan te vullen, dat in 't algemeen mas seurs alleen in opdracht van een medicus en onder diens toezicht hun beroep mogen uit oefenen dit geldt niet in 't geval van sport massage en dat opticiens zich beperkt zien wat hun bevoegdheid betreft tot het helpen van klanten. Zij mogen voortaan niet met den refractometer werken (een instrument om de breking van het oog te meten). Daartoe im mers is bepaald de kennis noodig, die men door de medische opleiding verkrijgt. De heeren Posthuma (chr. dem.), Duy- maer v. Twist .(a.r.), v. d. Putt (R.K.), mevrouw B a k k e rN o r t, (v.d.)alsmede de medische leden Dr. Vos (lib.) en mevr. d e V r i e sB ruins (s.d.) konden zich allen met den opzet van het voorstel vereenigen, dat immers bescherming van de volksgezondheid beoogde. De heer Zijlstra (a.r.) echter achtte den maatregel tegen de opticiens niet noodig, vreesde hiervan vergrooting van de werkloos heid, terwijl Mr. Rostv. Tonningen (nat. soc.) vond, dat men hier te doen had met een ongemotiveerd ingrijpen van de Regeering in een materie, waarvan ze geen verstand heeft. Principieel bleken juist de overige sprekers dergelijke wettelijke bepalingen toe te juichen; zij spoorden zelfs den Minister aan, op dezen weg voort te gaan. De Minister van Sociale Zaken, prof. Rom- me, betoogde dat door aanneming van deze wet, redelijkerwijze gesproken, geen particu lier belang wordt geschaad, aangezien het voortaan verboden gebruik van den refracto meter heusch niet de bron van inkomsten op leverde. Ze zijn veeleer er mee gebaat als de wet hen dwingt zich verre te houden van 'n terrein, waarop ze geen bevoegdheden bezit ten. De regeling voorziet in een leemte in de wet, die op den duur bepaald schadelijke ge volgen zou kunnen opleveren. Het voorschrij ven van een bril is tenslotte een medische handeling, men diene te bedenken, dat het oog een levend orgaan is. Tot den heer v. d. Putt (R.K.) en mevr. de VriesBruins (s.d.) die liefst ook de letterproef en 't gebruik van de brillendoos verboden hadden gezien, zei de Minister, dat toch verschillende andere han delingen, die 't gebied der geneeskunde be treffen, onder de ruime nieuwe beperking kun nen worden betrokken. Door echter bepaalde onderdeelen speciaal te noemen, kan 't gevaar ontstaan, dat dan andere daardoor als uitge sloten geacht zouden worden. Gaat de voet verzorger (waarover men 't eveneens had gehad) z'n boekje te buiten, dan is hij er dank zij de nieuwe bepaling eveneens bij. Vermeld zij nog, dat de heer v. d. Putt (R.K.) en de Minister het niet heelemaal eens waren over de beteekenis van het woord bril lendoos een daarmee verband houdend amendement werd met 2052 verworpen, waarna de Kamer het wetsontwerp met 639 aannam: tegen de nat. socialisten, de Staatk. Gereformeerden en 5 anti-revolutionairen. Hierna zaten we al spoedig te smullen van oesters, iets wat men in een maand zonder t eigenlijk niet moet doen. Nu, het smullen was dan ook van betrekkelijken aard, tevens in overdrachtelijken zin. Wat was de kwestie? Over 1934/35 had va dertje Staat aan de pachters van de staats- oesterperceelen, wegens den slechten gang van hun bedrijf, een pachtsomvermindering van 95 pet. verleend. Acht pachters echter, wien 't ook wel niet voor den wind, maar toch minder slecht dan den overigen gegaan was, hadden een geringere vermindering, n.l. van 60 pet. gekregen. Nu verlangden ze het „ge lijke monniken, gelijke kappen" toegepast te zien. Daarom vroegen ze herziening van de beslissing en instelling van een accountants onderzoek naar him bedrijfsresultaten. Als hun schutspatroon trad het Kamerlid Krijger op. Deze kreeg van Minister Oud gedaan dat hij nog eens nader een en ander zou bekijken. Zoo kwam het tot 'n accountantsonderzoek en tot een aparte vergadering van het Be stuur der Visscherijen op de Zeeuwsche stroo men, waarvan de meerderheid het wel billijk vond het achttal een reductie van 75 pet. toe te staan mits zij dan binnen 14 dagen het restant van hun vroegere pachtschulden zou den nakomen. Ofschoon dit laatste niet ge huurde, nam Minister de Wilde met betaling van 25 pet. van den pachtsom genoegen. Zou den ze dit bedrag niet voldoen, dan zou aan heel de pacht hunner oesterperceelen 'n ein de komen. Het achttal bleef aanvankelijk weigerachtig, waarop de dwangmaatregel in uitzicht werd gesteld. Daarop eindelijk dok ten de heeren, echter onder voorbehoud van hun „rechten". En nu kloppen ze bij de Ka mer aan, met 't verzoek den Minister te bewegen nog eens eventjes 20 pet. der pacht sommen terug te geven, opdat ook zij aldus eenzelfde reductie n.l. van 95 pet. zullen genieten als hun collega's hadden gekregen. De meerderheid van de Kamercommissie voor de verzoekschriften drong er bij Minister de Wilde op aan, de vraag of de billijkheid in derdaad niet eischte aan dit verzoek te vol doen, ter beslissing aan een arbeidsgerecht voor te leggen, doch de minderheid vond het met den Minister nu welletjes. Dit laatste standpunt deelde de heer Dr. Sevensma treedt af als directeur der Volkenbonds- bibliotlieek. Onze landgenoot dr. T. P. Sevensma, die se dert 1927 met groote bekwaamheid en toewij ding het ambt vervult van directeur van de bibliotheek van den Volkenbond, heeft zijn ontslag uit die functie aangevraagd. Het is hem op de meest eervolle wijze tegen October van dit jaar verleend. Dr. Sevensma heeft ontslag aangevraagd, omdat de uitvoering van de plannen voor in richting van de Volkenbondsbibliotheek te langzaam ging. Men mag aannemen, dat dr. Sevensma nog in den loop van dit jaar de leiding van een belangrijke bibliotheek zal worden toevertrouwd. JAARVERGADERING „ONZE VLOOT". Dinsdagmiddag 21 Juni te 4.15 houdt de afd. Haarlem van de Kon. Ned. Ver, „Onze Vloot" haar jaarvergadering in hotel „Lion d'Or" aan den Kruisweg. Ale ge ra (a.r.) doch de heeren Krijger (c.h.), Kersten (Staatk. Ger.), v. Hou ten (chr. dem.) en Drop (s.d.) bepleitten de meerderheidsconclusie. De Minister van Financiën wees er op, dat het achttal zich aan wanbetaling schuldig had gemaakt, maar dit was nog slechts bijzaak. Het hoofd punt is, dat deze menschen volkomen billijk waren behandeld. Ook hen 95 pet. kwijt te schelden ware bepaald onrechtvaardig ge weest, want hun bedrijven gingen dit heb ben de deskundigen zelf verklaard toch minder slecht dan die van de rest. Als de Kamer nu het advies van de meerderheid zou volgen, zou dit het prestige van 't bestuur van de Visscherijen ongetwijfeld schaden en tevens den Staat. Dinsdag stemming. Een korte dialoog tusschen Mr. Wende- laar (lib.) en Minister Colijn (Mr. Steen- berghe met vacantie) over contingenteering van electrische gloeilampen, daarna tusschen den heer Stokvis (s.d.) wat langer van stof en Minister W e 11 e r over een kleine wijziging in de wet op de Indische Staats regeling en toen kon men tot de volgende week krachten voor 't enquête-debat gaan verzamelen. E. v. R. TWEE KLEINE KINDEREN LEVEND VERBRAND. In een schuurtje met vuur gespeeld Het drie en een half jarig zoontje van de familie J. Boerman en het twee en een half jarig jongetje van de familie Mornhout te IJzendijk zijn levend verbrand. De kinderen waren aan het spelen in een schurtje, staan de bij de woning van Mornhout. Vermoedelijk hebben zij met vuur gespeeld, waardoor brand is ontstaan. Het angstig geschreeuw van de kinderen werd door omwonenden gehoord, doch toen zij te hulp snelden, kon geen redding meer baten, daar het schuurtje reeds in vollen vlam stond. Straat te Rotterdam afgesloten. Omdat voor instorting van twee huizen wordt gevreesd. Vrijdag heeft men ontdekt, dat in de muren van de panden 55 en 57 aan de Atjehstraat te Rotterdam dusdanige scheuren kwamen, dat men vreesde voor instorting. Onmiddellijk zijn vanwege de bouwpolitie de noodige maatregelen genomen. De Atjeh straat is door middel van borden afgesloten voor alle rij verkeer van de Vondelstraat tot den Sumatraweg. In verband met eventueel gevaar voor instorting is een afzetting in de straat zelf voor de panden gevormd, zoodat ook het voetgangersverkeer niet meer recht door kan. De beide panden, die niet bewoond waren, zullen binnen zeer korten tijd worden gesloopt. De Bilt ontving groote stroom mededeelingen over aardbeving. Het meteorologisch instituut te De Bilt heeft een honderdtal telefonische en 266 schriftelijke mededeelingen ontvangen, waar van één uit België, die vrijwel alle betrek king hebben op de aardbeving in Z.-W. België van Zaterdag 11 Juni 12 uur 18 min. of de nabevingen van Zaterdag 11 Juni 14 uur 30 min. en Zondag 12 Juni 14 uur 46 min. (Ned. tijd.) De aardbevingen werden het sterkst ge- gevoeld in Zeeland, de meeste berichten heb ben betrekking op de aardbeving van 11 Juni 12 uur 18 min. Gerangschikt naar de provincies werden ontvangen uit Zeeland 33 berichten, uit Zuid-Holland 126. uit Noord-Holland 58, waaronder enkele uit den Helder, uit Noord- Brabant 19. uit Limburg 15. uit Gelderland 6, uit Utrecht 5. uit Overijssel 1 (Kampen) en uit Friesland 2. De waarnemingen in Friesland staan ver moedelijk niet met de aardbevingen in verband. Het meteorologisch instituut dankt allen die berichten inzonden hartelijk voor hun mededeelingen. Prof. L. K. Wolff overleden. Op 59 jarigen leeftijd is plotseling overleden prof. L. K. Wolff, hoogleeraar in de gezond heidsleer aan ae rijksuniversiteit te Utrecht. De overledene, die 19 Juni 1879 in Zurich uit Hollandsche ouders werd geboren, was ee.i be kend hygiënist. In 1929 werd hij tot hoog leeraar te Utrecht benoemd, als opvolger van prof. Eykman. CHAMBERLAIN ALS JONGLEUR ■■Hi ■BIB UVaTMBI ■uimmiB «EUIWH gae 5 i bo 11 ALS de kogel door de kerk is steek dan een Uiltje op I Dan valt er toch niets meer te veran deren en kunt U dus rustig genie ten van deze overheerlijke sigaar I SIGAREN Subliem 5 ct., Florida 6 ct. Penaal 6 ct., Bolknak 8 ct* Lido 8 ct.. Casino 10 ct. (Adv. Ingez. MedJ Honderdduizenden kilo's buit gemaakt. Vier personen te Alphen aan den Rijn gearresteerd. tv E gemeentepolitie van Alphen t E aan den Rijn is er in geslaagd de daders te ontmaskeren var. belangrijke diefstallen vaii gra nen, welke reeds sinds 1921 zijn ge pleegd. Eenige leden van het personeel van een beurtvaartbedrijf te Alphen die inmiddels zijn ontslagenhebben zich daaraan schuldig gemaakt. De daders, twee schippers en hun knechts, hebben gedurende al die jaren kans gezien om van de ladingen graan, die zij van de importeurs en groothande laren te Rotterdam naar verschillende kleinhandelaren in de Rijnstreek ver voerden. groote hoeveelheden te ont vreemden. Als vaststaand mag wel worden aangenomen, dat daardoor honderdduizenden kilo's de plaats van bestemming niet hébben bereikt. Daar de betrokken handelaren de la dingen niet nawogen, kon het jaren duren voor de diefstallen eindelijk aan het licht kwamen. Anonieme brieven, welke de gedupeerden den laatsten tijd ontvingen, hebben tot de ontdek king geleid. De twee schippers, zekere A.B. en M. H. en de twee dekknechts J. van L. en J. O., allen uit Alphen, zijn gearresteerd. Zij hebben bekend zich aan de diefstallen te hebben schuldig gemaakt. Ook een groot aantal helers in verschillende plaatsen in de Rijnstreek is hierbij betrokken. De waarde van de gestolen granen loopt in de duizenden guldens. Waar men den weg rustig kan bekijken. Tentoonstelling „De Weg 1938" heden in Den Haag geopend. Van heden tot 3 Juli as. zal op „Houtrust" te 's-Gravenhage ter ge legenheid van het 8ste internationale wegencongres een tentoonstelling „De Weg 1938" worden gehouden, waar de bezoekers alles kunnen aanschouwer) op het gebied van wegenaanleg en wegenverbetering, wegverlichting, verkeersregeling enz., kortom alles wat met den modernen verkeersweg samenhangt en in verband staat. Men denke vooral niet, dat deze tentoon stelling alleen voor technisch onderlegden van belang is, iedereen kan thans wel geacht worden voldoende belangstelling te hebben voor de vraagstukken, den weg en het ver keer betreffende, om deze veelomvattende en verzorgde tentoonstelling te kunnen waar- deeren. Het is niet doenlijk in kort bestek alle in zendingen afzonderlijk te behandelen. Ver meld zij, dat men er in de eerste plaats een groot aantal overheidsinzendingen aantreft. De rijkswaterstaat b.v. laat met prachtige fo to's zien, hetgeen hier te lande op het gebied van bruggenbouw gepresteerd wordt. Ook het buitenland is goed vertegenwoor digd; uit tien landen, buiten Nederland, heb ben inzenders geëxposeerd. Wij noemen vooral de inzending van den Zwitserschen wegen bouw, die met prachtige foto's beelden geeft van hetgeen men in het Alpenland heeft ge daan om het hooggebergte toegankelijk voor het toerisme te maken. Duitschland laat od een reusachtige kaart zijn net van rijkswegen, gereed en nog in aanleg, zien. Ook Ned. Oost-Indië ontbreekt niet op het appèl en is zeer goed vertegenwoordigd met eenige interessante inzendingen o.a. een relief van Java. Natuurlijk ontbreken ook de verkeers-orga- nisaties niet. De tentoonstelling is hedenmorgen officieel door den minister van waterstaat, mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren geopend. EXAMENS. RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS (ESSEN) TE H A ARLEM. Eindexamen 17 Juni: Geëxamineerd 3 can didates Geslaagd de heeren C. Rijnders en G. A. de Zwart. Deze examens zijn hiermede geëindigd. „WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". (Bureau Sophiastraat 2 d) Wilt ons van tijd tot tijd gedenken En zoo mogelijk iets schenken. De groote waarde van het leven Ligt niet in 't hebben, maar in 't geven! Postgiro 212793. Telefoon 12255

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5