Voor den Politierechter. KRUSCHENSALTS Sterk verlaagde prijzen H.D.* V er tellini DINSDAG 21 JUNI 1938 HA ARDE U'S DAG BEAD S Een vreemd soort fabrikaat. HAARLEM Maandag. Als een bakker rijwielen gaat maken, wekt dat niet bepaald vertrouwen, maar als hij ze gaat fabriceeren uit deelen, die hij tan diverse voddenkarren haalt, is het vertrouwen in het product gelijk nul. Dat begreep de bakker en daaroBa ging hij niet vertellen, hoe de fiets tot stand was ge komen. doch als hij iets in elkaar geprutst had. zette hij een advertentie in de courant, waarbij hij een ..Simplex" te koop aanbood tweedehandsch dan, Daar vliegt allicht iemand in, want „Simplex" is een bekend en goed merk en een goede, oude kar is vaak beter dan een nieuwe van onbekende herkomst. Er kwam dus iemand op .de Simplex af, doch die ver nam, dat de Simplex juist verkocht was een oude truc doch dat er een Gazelle disponi bel was. Gazelle is ook een oud en gerenommeerd merk en zoodoende wilde de kooper over de Gazelle onderhandelen. Het rijwiel zag er voor een leek Gazelle achtig uit. doordat op frame en spatbord een prentje was gedrukt, overeenkomende met het bekende van de springende gazelle. Het karretje was oud. maar leek nog be rijdbaar en de kooper nam het voor f 12. in de veronderstelling, een „Gazelle" te hebben ge kocht. Spoedig had hij spijt van zijn koop, want hij zakte door het frame, niettemin besloot hij de fiets te laten repareeren. Van den reparateur vernam hij echter, dat de fiets, ondanks de prentjes geen ..Gazelle" was: ze werd opge stuurd naar de fabriek in Dieren en daar con stateerde men. dat er geen botje van de Ga zelle aan zat, ja, de prentjes waren ook na maak. Nu volgde een klacht tegen den bakker en die stond heden terecht voor oneerlijke con currentie. Hij beweerde nu wel, dat hij het frame met de merken erop van een voddenbaas had ge kocht en meende met een Gazelleframe te doen te hebben, doch moest erkennen, dat de rest een bij mekaar geraapt zootje was, waar aan de Gazellefabriek geheel vreemd was. Tevens bleek uit zijn verhoor, dat hij geen Simplex had gehad, doch hij had abusievelijk aan de krant opgegeven, dat hij een Simplex te koop had; hij had bedoeld een Gazelle. De politierechter was van oordeel, dat een derge lijke vergissing hoogst merkwaardig was. En ingenieur van de Gazellefabriek kwam als deskundige verklaren, dat de bewuste fiets, ter zitting aanwezig, niets Gazelle-achtigs had. Het bedrog lag er dus dik op en de Officier eischte een geldboete van f 15, doch de politie rechter vond dit te weinig en maakte er f 25 van. Van wien was het hondje? Een juffrouw stond terecht omdat ze vijf jonge foxterriers verkocht had, die niet haar eigendom geweest zouden zijn. Zij sprak dit laatste al direct tegen, beweren- Lijders aan chronische rheumatische pijnen Iaat niets onbeproefd! Al« U geen raad meer weet van de rheuma tische pijnen, alles reeds hebt geprobeerd ronder goed gevolg, probeert dan de zes zouten uit Kruschen Salts. Zij hebben duizen den lijders reeds afdoend geholpen. Ook U zullen zij zeer snel van Uw pijnen verlossen. STRALENDE GEZONDHEID VOOR t CENT PER DAG (Adv. Ingez. Med.) de, dat het vijftal, dat te haren huize geboren was. van een moeder stamde, die haar eigen dom was en dat daarom de jongen haar ook toebehoorden. Daartegenover vertelde een dame, die een kennel hield het heel anders. In de honden- fökwereld schijnt het niet ongebruikelijk te zijn. dat iemand van den kennel een hond krijgt op z g. fokcondities, wat zeggen-wil, dat de hond jongen werpt ten huize van den krijger, die ze opfokt en dan aan den kennel geeft. Is dat tweemaal gebeurd, dan wordt de moederhond zonder meer eigendom van dengene, die de twee collecties heeft opge fokt. Volgens de dame van den kennel zou de verdachte op die voorwaarde een foxterrier hebben gekregen en verder niet, zoodat de jongen voor de kennelhoudster waren. Neen, zei verdachte, ik heb de moederhond gekocht voor f 15. Doch toen ging ze zich verspreken door te zeggen, dat de opbrengst der jongen gediend had om een schuld te vereffenen, die de kennelhoudster, naar zij beweerde,-aan haar of familie van haar had. iets wat heel niet ter sprake zou komen, als de kennelhoudster geen recht meer op den hond kon doen gelden. Bovendien kwamen nog andere getuigen verklaren, dat verdachte tegen hen gezegd had den hond te hebben gekregen op fok- conditie en de kennelhoudster vertelde, dat, als zij den hond verkocht had, zij er den stamboom bij had moeten geven, want dat is voorschrift van een bond van fokkers en bo vendien had zij het dier in 'den honden bur gelijken stand moeten laten overschrijven op straffe van boete. Op het punt van raszuiverheid laat de bond niet met zich spotten. De Officier van Justitie was van oordeel, dat verdachte niet de waarheid sprak en zij niet gerechtigd was geweest de jonge hon den ten eigen bate te verkoopen, waarom hij f 25 boete vorderde, welke de rechter toe wees. De bloemenplakker. Iemand had in een tuin bloeiende serin gen takken afgebroken, waarbij hij werd be trapt. Hij erkende zijn fout en zei. dat hij het had gedaan om de takken te verkoopen, want 't was misère geweest. Geen werk. geen steun en dan had hij zoo graag goed gewild. Maar/zei de rechter, je bent al eerder voor diefstal veroordeeld. Dat is zoo, zei verdachte, maar de laatste viif jaar heb ik toch goed opgepast. Het strafblad werd nagezien en nu bleek, dat verdachte in October 1937 nog 8 maan den gevangenisstraf had gehad en hij moest toegeven 18 Mei uit de gevangenis te zijn ontslagen. 18 Mei ontslagen met f 10 uitgaanskas en 20 Mei ging hij seringen plukken. Bleef dus alleen 19 Mei over als dag, waarop hij zijn leven had gebeterd en zonder steun was en de vijf jaren verdwenen in het niet. Die kleine vergissing liet hij verder onbe sproken. maar hii vertelde, dat hij nu steun had en zijn best deed. Hij zag de toekomst hoopvol in en vroeg om een voorwaardelijke straf: de Officier eischte 14 dagen voorwaardelijk, doch de rechter gaf f 3 boete P. W. WALLER. In aansluiting op het bericht van het over lijden van den heer P. W. Waller, die o.a. voorzitter van het Nederlandsch Postmuseum was, schrijft het hoofdbestuur van de P.T.T. ons: In de wereld der postzegelverzamelaars heeft de overledene zich een bijzonderen naam verworven. Zijn speciaalgebied omvat te niet minder dan het geheele terrein van Nederland en de overzeesche gewesten. Dank zij zijn nauwkeurigheid en ordenend vermo gen beheerschte hij dit terrein ook. Overal bracht hij iets bijzonders aan het licht en herhaaldelijk wees hij den verzamelaars den weg op onvoldoende verkend gebied. Herin nerd zij aan de medewerking van Waller aan het handboek der postwaarden van Nederlandsch-Indië, speciaal wat betreft de portzegels en aan zijn studie over de eerste postzegels van Nederland. 1852. Het typeerde hem ,dat hij over twee zoozeer uiteenlig- gende verzamelgebieden iets belangrijks wist te publiceeren, waardoor de philatelie werd vooruit gebracht. Aan die veelomvat tende kennis ook danken wij een verzame ling die tot de grootste van den lande ge rekend moet worden. Hierin zijn in de aller eerste plaats de zegels vertegenwoordigd, doch een bijzonder karakter heeft de collectie verkregen door een historische afdeeling. waarin de postgeschiedenis door brieven en andere stukken wordt geïllustreerd. Reeds jaren geleden werd op groote tentoonstellin gen erkend, dat een dergelijke verzameling niet meer bijeen te brengen zou zijn. Het was dan ook een bewonderenswaardige daad dat Waller zijn geheele bezit in 1924 aan den staat ten geschenke aanbood met de bedoe ling dat hierdoor een kern gevormd zou wor den voor een postmuseum; aldus is het ook geschied. Plannen werd in studie genomen om te komen tot een museum, dat de werking van het geheele staatsbedrijf der P.T.T. aan schouwelijk zou maken. De afdeeling Post- zegelkunde werd verzorgd door Waller, die met steun der P.T.T. zijn verzameling af rondde en de proeven en ontwerpen uit rijks- bezit ordende. In 1929 volgde de oprichting van het museum, waartoe bij de wet een stichting in het leven werd geroepen met Waller als voorzitter. In deze kwaliteit is hij sedert dien onvermoeid en met persoonlijke epoffering blijven ijveren voor het museum. Telkens wist hij aan de philatelistische ver zamelingen iets nieuws toe te voegen. Het typeert hem, dat hij kort voor zijn dood, toen hij reeds met ongesteldheid te kampen had, nog een aanvang maakte met de orde ning der nieuwste Spaansche zegels. Een leven vol bedrijvigheid is afgesloten. De voorzitter van het Ned. Olympisch comité, de heer A. Schimmelpenninck van der Oye schrijft verder nog: Een treurig bericht heeft ons heden be reikt, nJ. dat een onzer meest getrouwe mede werkers, de heer P. W. Waller, ons door den dood ontvallen is. We hebben Waller in de jaren, gedurende welke wij met hem mochten samenwerken, gekend als een goed kameraad en als een trouw vriend, als een man die voor de sport en de lichamelijke ontwikkeling hier te lande zeer veel gedaan heeft. Dit geldt niet alleen voor zijn werkzaam heden in de door hem vervulde vele functies, maar ook voor den veelvuldigen steun dien hij als particulier aan verschillende perso nen en instellingen in den loop van den tijd gegeven heeft. Een korte opsomming zijner werkzaam heden moge hier volgen. Gedurende vele jaren heeft de overledene zich als bestuurslid van de Koninklijke Ne- derlandsche Jachtvereenigingi „Nimrod" ver dienstelijk gemaakt. Daaraan is het ongetwijfeld te danken, dat het oog van den toenmaligen voorzitter Ja, over de heele wereld zijn Craven "A" (met kurken mondstuk) en Craven Plain (zonder mondstuk) bekend als de voortreffelijkste en zachtste Virginia-sigaretten! Gouden Virginia-tabakken, zóó zuiver, zóó zacht, dat deze U schenken het zuiverste rook genot! Sigaretten met n wereldreputatie I 10 stuks 17% cent 20 stuks 35 cent (Adv. Ingez. Med.) van het N.O.C. tevens voorzitter van „Nimrod" op hem viel en dat hij zoo doende gekomen is tot de hierna te noemen bemoeiingen. In 1916 was hij als secretaris werkzaam voor de organisatie van de Na tionale Olympische spelen terwijl hij tevens als secretaris werd aangewezen voor de Ne- derlandsche deelneming aan de Olympische spelen te Antwerpen in 1920. Vervolgens werd hij in 1922 gekozen tot lid van het bestuur van het N.O.C., welke functie hij gedurende 10 jaar vervulde en in welk tijdsbestek tevens viel zijn lidmaatschap van het comité 1928. waarvan hij het penningmeesterschap be kleedde. Zijn vriendelijkheid en behulpzaamheid waren kenmerkend van zijn karakter en deden hem bij zeer velen achting en waar deering verwerven. Ook na zijn terugtreden uit onze organi satie mochten wij steeds zijn onverflauwde belangstelling ondervinden in de lotgevallen van het N.O.C. Moge de herinnering aan Willem Waller in de breede kringen van de sport steeds in eere blijven. De ouderen onder ons, die hem als vriend gekend en gewaardeerd hebben, zullen hem zeker niet vergeten. Vijftig jaar getrouwd. Op Maandag 11 Juli hopen J. Kloosters en M. R. Kloosters—Prins, Thorbeckestraat 64, den dag te herdenken waarop zij voor vijftig jaar in het huwelijk traden. (Adv. Ingez. Med.) EXAMENS. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Am sterdam voor het cand.-ex. in de rechtsge leerdheid mej. W. van Geer en de heer J. G. F. Boon. Geslaagd voor het cand. examen Theologie mej. M. C. Mulder, voor het prop. examen theologie mej. A. Blom en de heer E. Daalder, voor het cand. examen rechten de heeren F. E. Bos en L. L. Nepperus en voor het cand. examen Germ, taal en Letterkunde (Duitsch), de heer H. H. J. de Leeuwe. RIJKS-KWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS (ESSEN) TE HAARLEM. Examen nuttige handwerken. Geslaagd de Dames: C. E. Gottschal, S. Hollander, H. Jon- gepier, A. M. Lubbers, E. C. Breet, M. Brink man. Gem. administratie. Geslaagd de heeren P. Bos, te Haarlem mermeer en M. H. H. in den Boort, te Haarlem. Examen voor Vroedvrouw. Geslaagd zijn de dames E. V. 't Hof, te Haarlemmermeer, M. Rissini, te Haarlem, en H. J. Roukema te Sant poort. Organisatie. door ERIC RUDOLF. RGANISATIE is levensgeluk, or ganisatie is kapitaal, organisa tie isis alles Richard Talion bereed weer eens z'n stokpaardje, en er was niemand die het zelfs maar waagde hem tegen te spre ken. Er bestond maar één klein kansje, dat een van ons gezelschap het zou durven na der op deze kwestie in te gaan. en dat was wanneer Robert Gormsby, die nog maar kort lid van de club was, een opmerking zou ma ken. Richard Talion was namelijk niet de eer ste de beste, zelfs in de verste verte niet de eerste de beste. Hij had het al zoover ge bracht. dat hij alleen maar bij zijn voornaam werd genoemd. Wanneer men het op de beur zen over Richard had. wist iedereen, dat daar mee Richard Talion bedoeld werd Naast hem bestond geen tweede Richard W ij waren daarvan overtuigd, maar hij zelf nog veel meer. Als hij het had kunnen klaar spelen, zou er maar één Richard op de heele wereld zijn geweest, hij, de groote. de man van de strengst denkbare organisatie, de man, die eigenlijk alleen leefde om te organiseeren. Hij had er succes mee gehad, zóóveel, dat hij ontzettend veel bentjders en navolgers had gekregen Zijn bedrijf was een voor beeld voor de gansche wereld. Er was geen mensch, die er nog iets in zou kunnen ver beteren hoogstens zou het Richard zelf zijn. Maar hij had al meermalen verklaard, dat het hem ontzaglijk veel moeite zou kosten om nog eenig onderdeel van zijn onderne ming te verbeteren. „Ik heb alles zoo logisch in elkaar gezet, alles is zoo zuiver en weten schappelijk uitgebalanceerd, dat het inder daad vrijwel volkomen is. Ik tart iedereen ook maar één klein foutje aan te wijzen tienduizend dollar voor hem, die dat kan doen En werkelijk was nog nooit iemand komen opdagen, die aanspraak maakte op dat aar dige kapitaaltje. Zooals Richard zijn bedrijf had georgani seerd, had hij ook zijn leven ingericht. Hij leefde volgens een dagindeeling, welke hem van minuut tot minuut voorschreef wat hij had te doen. En voor zichzelf was hij even streng als voor zijn personeel: hij week nim mer af van wat hij zichzelf gesteld had. Hij werkte al wel niet overmatig hard meer, doch elke seconde werd volgens een vooraf 6e- paald schema gebruikt, zooveel minuten hier voor, zooveel tijd daarvoor. Ook voor zijn vrijen tijd had hij regelen gemaakt, waar van hij nooit afweek. Zelfs werd verteld, dat zijn verloving was afgeraakt, omdat zijn meisje zich niet in dat harnas van zelf op- gelegden dwang had kunnen wringen. En nu. nu had hij weer de ons zoo be kende lofredenen op organiseeren en organi satietalenten afgestoken en zocht naar woor den om de glorie van wat hij aanbad duide lijker te doen uitkomen In die geladen stilte van enkele oogen- blikken. terwijl «velen van ons naar een an der onderwerp van gesprek zochten, zeide eensklaps Robert Gormsby: „En toch moet er minstens één fout in uw systeem zijn". „Een foutEen foutWijs die dan aan, denk aan de tienduizend dollars, die ik gezet heb op het aanwijzen van een fout. Als er fouten zijn, ben ik de eenige, die ze zal kunnen aanwijzen, anders niemand De opmerking leek hem al bijna tot het maken van een fout te hebben verleid, want zijn eerste woorden hadden vrij heftig ge klonken, maar heel spoedig had hij z'n zelf- beheersching terug gevonden, zoodat hij geëindigd was met dien arroganten toon. welke we zoo goed van hem kenden, die soms hinderde, maar die toch ook altijd duidelijk had laten voelen, dat achter dien toon een bijzonder markante persoonlijkheid schuil ging. We wenkten Robert niet verder te spre ken. maar hij lette er niet op. „Eén algemeene regel is er. welke even goed voor u geld' als voor ieder sterveling, nl. dat niemand iets werkelijk volkomens kan maken. Er blijft steeds iets ontbreken. En als men regels voor zijn leven gaat opstel len, zal er toch te eeniger tijd iets gebeuren, dat je van die regels doet afwijken: is het de liefde niet, dan is het iets, dat ons allen eens overkomt .Laten we een vroolijker onderwerp aan snijden", werd van -verschillende kanten ge roepen. „Ja, dat lijkt mij ook het beste. Van mij heb je vandaag geen last meer, want ik ben hier al 'n minuut te lang geweest en die moet ).k in elk geval zien in te halen". De groote Richard wuifde ons goeden dag en liep snel weg. Twee minuten later werd hij weer de club binnengedragen. De kleine afwijking van zijn dagschema had hem het leven doen verliezen toen hij haastig had willen oversteken en niet had kunnen wachten tot men zijn auto had voorgereden. (Nadruk verboden. Auteursrechten voorbe houden). Motorrijder door auto gegrepen en gedood. Maandagmiddag half vier is op de Laan van Meerdervoort, hoek Pioenweg te 's-Gra- venhage, de 24-jarige G. M. R., wonende aan de Sijzenlaan, rijdende per motorrijwiel, door een personenauto aangereden, waarvan de bestuurder vermoedelijk geen voorrang heeft verleend. De heer R. is met schedelbasisfractuur in bewusteloozen toestand naar het Roode- Kruis-ziekenhuis vervoerd, waar hij later is overleden. REGENTEN VAN HET ST. ELISABETH'S GASTHUIS In het college van Regenten van het St. Elisabeth's- of Groote Gasthuis zullen op 31 Juli a.s. een tweetal vacatures ontstaan we gens periodieke aftreding van mevr. Mr. E. A. J. Scheltema—Conradi en den heer H. J. L. Klein Schiphorst. De aftredenden hebben in dat college geen zitting in hun kwaliteit als raadslid. B. en W. stellen den raad voor in deze vaca tures te voorzien uit de volgende aanbeve lingen: a. Vacature-mevr. mr, E. A. J. Schelte ma—Conradi: 1. Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema- Conradi, 2. Mr. C. Blankevoort. b Vacature-H. J. L. Klein Schiphorst: 1 H. J. L. Klein Schiphorst, 2 M. L. A. Klein. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Gisteren is te Hilversum de finale van den viertallen wedstrijd gespeeld om het kam pioenschap voor Nederland 1937-1938 van den Nederlandschen Bridgebond. In de finale kwamen de viertallen four cor ners, bestaande uit: K. W. baron van Pal- landt, mr. G. F. Schadd, Arie Bos en J. H. Schooneboom en Orfevre, bestaande uit mevrouw Boekdrukker, de heeren Ham De- fresne en De Wit. Er werden 64 spellen gespeeld. De four cor ners wonnen met 4720 scoorpunten. Voor den inhoud dezer rubriek stélt Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven De beleekenis van Lloyd's Ver- verzekerings Vereeniging. Mijnheer de redacteur, In een bericht in uw blad werd gesproken over de „Engelsche Verzekering Maatschap pij Lloyd's". Aangezien mij bij herhaling is gebleken dat in het algemeen aan den naam Lloyd's een verkeerde beteekenis wordt gegeven, meen ik dat een weinig opheldering te dezer zake wel van belang is. Immers, Lloyd's is geen Maatschappij in den gangbaren zin van het woord. Lloyd's is een vereeniging van zeer veel Assuradeuren, welke ieder voor zich volkomen zelfstandig zijn. Op grond van hun lidmaatschap der Lloyd's vereeniging werken deze, stuk voor stuk buitengewoon kapitaalkrachtige verzeke raars, innig samen. Zij zijn onderverdeeld in aaneengesloten groepen, welke bestaan uit 10 tot 100 leden. Iedere groep heeft een ge volmachtigde, welke voor en namens zijn groep verzekeringen accepteert. Wil men een verzekering bij Lloyd's onderbrengen dan dient men zich daartoe middels zijn Holland- schen makelaar te wenden tot een door Lloyd's officieel erkenden Engelschen makelaar de z.g. „Lloyd's-Broker", welke zich op zijn beurt tot den gevolmachtigde van een of meer groepen wendt teneinde dekking van een risico te verkrijgen. Meestentijds wordt een risico door verschillende groepen, ieder voor 'n gedeelte geaccepteerd. Als voorbeeld diene het volgende: Op een polis voor brandverzekering van een houten woonhuis ter waarde van 4.000 komen de handteekeningen voor van vier gevolmachtigden, tezamen vertegenwoor digend 131 Assuradeuren, leden van Lloyd's. Voor zwaardere risico's wordt als regel door veel meer groepen geteekend. Wanneer men nu in overweging neemt dat ieder lid, om te kunnen toetreden tot de Lloyd's vereeniging, een waarborgsom moet storten van ten minste 50.000 en zich heeft te onderwerpen aan de voorschriften der vereeniging alsmede aan de jaarlijksche accountants-controle vanwege de vereeniging ingesteld, wijst een eenvoudig rekensommetje verder uit dat het vorenge noemde risico ad 4000 wordt gedragen door 131 assuradeuren, die tezamen alleen aan waarborg-sommen hebben gestort een bedrag van totaal 6.550.000, welk bedrag bij een eventueel tekort van het overigens eveneens lang niet onbelangrijke bedrijfs- en reserve kapitaal van ieder lid individueel, dient ter betaling van de schade. De machtige organi satie, welke haar vertakkingen over de ge heele wereld heeft, opent dan ook de moge lijkheid om zeer veel risico's welke voor één maatschappij te zwaar zijn, te dragen. Wij kennen in ons land uitsluitend de risico-ver deeling middels een makelaar die een post op de Amsterdamsche of Rotterdamsche Beurs verdeelt onder enkele maatschappijen, doch wanneer het inderdaad buitengewoon zware risico's betreft, zal deze zich immer tot een Lloyd's Broker als vorengenoemd, dienen te wenden. Hierin is dan ook de reden gelegen dat b.v. het bewuste „Lutine-goud" was ver zekerd bij Lloyd's te Londen, alwaar de hoofdzetel der vereeniging is gevestigd. Opgemerkt dient te worden dat gedurende de twee en een halve eeuw dat Lloyd's als vereeniging van verzekeraars werkt, mede dank zij de genoemde waarborgen, nooit een der leden in zijn verplichtingen is te kort ge schoten. Vrijwel alle risico's zijn daar te ver zekeren met uitzondering van levensverzeke ringen. Veel meer zou er te vertellen zijn over Lloyd's, zoo ook over haar beteekenis op scheepvaartgebied, doch ik meen, verder wel te mogen herinneren aan het feit dat een film over Lloyd's in de grootste theaters van ons land heeft gedraaid en hier en daar nog wordt vertoond. Moge mijn uiteenzetting ertoe bijdragen dat onder uw lezers een ruimer en beter be grip ontstaat omtrent den naam Lloyd's. Met dank voor de verleende plaatsruimte, toeken ik, Hoogachtend, JOAN G. HISS INK, Seëedigd Makelaar,

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10