Zuid-Afrika van West naar Oost mee- 8/ Tandheelk. Instituut P I N 5 D A G 21 JUNI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD' 7 Naar en over de Drakensbergen. Ik zit in mijn tentje in de vallei van de Breede Rivier, aan den vcet van de Lange Bergen, echte Hollandsche namen dus. en dat tcch op 12.000 KM. afstand van het paleis op het Noordeinde. En ik heb vandaag twee werelden gezien in een luttele honder.1 kilometer autorijden! Wij zijn gisteren uit Kaapstad weggereden langs eon prachtigen asphaltweg, omzoomd door villa's en land huizen in parkachtige tuinen, waarin een weelde van subtropische planten onze aan dacht trekt. Eucalyptus en dadelpalm, bou- gainvillea en zware parasoldennen wisselen af met agave en aloë. Even verder worden de huizen en de parken grootcr, om plotseling ge heel te verdwijnen en plaats te maken voor uit gestrekte wijngaarden, waarachter in de blauwe verten scherpgetande heuvel-, neen, bergruggen oprijzen. Het golvende landschap is bijna heelemaal bebouwd, meest wijndruif, maar ook maïs en hier en daar vruchtboomen. Langs den weg staan eerst nog rijen eucalyp- tus-boomen, dan nog slechts hier en daar een enkele parasolden. Overal waar ds natuur even de vrije hand krijgt, weer heidesoorten, vetplanten en andere echte vertegenwoordi gers der Kaapsche droogteflora. En toch over al de sporen van de sterke regens van een paar dagen geleden. Want de plantengroei van een streek is im mers niet afhankelijk van den regenval in een paar dagen of weken of maanden, maar veeleer van de lengte en intensiteit van den drogen tijd, die hier vaak acht en meer maan den -kan aanhouden. Dan krijgen vetplanten en andere gewassen, die bepaalde inrichtin gen hebben om de verdamping tot een mini mum te beperken, zooals ook de heide, hun beste kans. Tot die planten behoort gedeelte lijk ook de wijnstok. Wanneer die in de lente voldoende water krijgt en in den bodem den heelen zomer door met zijn zeer lang wortel gestel nog iets kan ophalen, komt de zaak wel voor elkaar. En hoe droger en heeter de herfst hoe zoeter de druif en hoe koppiger straks de wijn. Tientallen kilometers gaat het zoo voort. Het golvende landschap wordt heuvelachtig en de bergen verheffen zich al hooger en hoo- ger boven den horizon. Wij naderen Paarl. een der schilderachtigste en oudste stadjes van de Kaapkolonie. Een der rijkste ook. om dat het ligt op de grens van de twee zeer be langrijke gebieden. De kustvlakten, die voor al met druif en graan beplant zijn, en de eigenlijke fruittuinen, die speciaal in de vallei vlak tegen de bergen aan gelegen zijn Het aardige plaatsje, dat tal van oude gevels vertoont, die sterk aan onze Zaanstreek doen denken is genoemd naar een groote gladde granietrots. die zich er vlak achter verheft. Een avonturier, die van Tafelbaai uit hier een landverkenning maakte, zag deze rots schitte ren in dauw en morgenzon en noemde ze de paarl. De Hollandsche nederzetting werd er versterkt door een aantal Hugenoten en thans nog maakt het dorpje met zijn groote wijnpakhuizen en zijn bevolking een Fran- schen indruk. Van Paarl loopt een heel goede weg regel recht op het gebergte aan, naar en door een vallei, die Groot Drakenstein wordt genoemd. Dat is een vruchterfland bij uitnemendheid, vanwaar eiken nacht speciaal geventileerde goederenwagens de kostbare vruchten naar de dokken van Kaapstad brengen. Het zijn vooral twee Engelsche firma's, Pickton en Rhodes, die hier honderden hectaren hebben beplant met allerlei sinaasappelvruchten, maar ook met- peren en pruimen, die zoowel versch in kisten verpakt als ook in blik aan de markt worden gebi*acht. Ik wilde dat bedrijf, het plukken en automatisch sorteeren en verpak ken van sinaasappels en grape fruit enzoo- voort graag eens zien, maar bovendien was er nog een reden die mij naar Groot Draken stein trok. Op Pickton's farm werken name lijk drie Hollandsche jongens m het aan de kweekerijen verbondon machinalebedrijf. Leerlingen van de M. T. S. de Middelbaar Technische School, die hier al naar hun praktijkjaren van 100 tot 250 gulden in de maand verdienen. Twee vlotte jongens, broers, hadden met een zusje een gezel lig huishouden opgezet. Een eenvoudig huisje was voor hen gebouwd, met een prachtig uitzicht op de bergen, midden de uitgestrekte vruchtentuinen, ter overal breede bcschstrooken en een paar gezellige riviertjes doorheen loopen. Ze von den het er fijn, aten heel veel fruit natuur lijk en gingen bijna elk weekend een autorit maken door de prachtige Kaapprovincie. Ge slaagde emigranten dus en menschen, die onzen naam en onze vlag hoog houden in die verre landen. En dat doet altijd goed. Wij bleven natuurlijk logeeren. Onze zes tentjes vonden net plaats voor de veranda. Achter het huis zaten te veel slangen en dat is niet leuk met kampeeren. En den volgen den morgen wezen ze ons van het terras den weg. die omhoogslingerde langs de berghel ling naar Fransche Hoek en verder Het Noor den in het groote avontuur tegemoet! Maar eerst een groote kist sinaasappelen op de treeplank gebongen. En de beste wenschen En voort gaat net, de bergen in. Een flink steile hier en daar wat stuk gereden weg, maar de Freule, zoo heet onze Ford twosea- ter trekt er den aanhangwagen toch maar steeds braaf in de tweede versnelling tegen op. Een zeshondeid meter hoog is de pas en dan gaat het omlaag in een heel lange, ge lijkmatige daling naar Villiersdorp en, steeds ietwat glooiend, verder en verder het Noor den in tot Worcester, waar wij nog een klein bergruggetje overgan om dan oostwaarts af te slaan op Mossel Baai. dus weer op de zeekust aan. Nu verandert plotseling het ka rakter van het landschap. Er is geen boom meer te zien, geen stukje bouwland. Eerst merk je dat zoo niet op bij zoo'n langen autorit, maar dan dringt het ineens tot je door. Dit is een woestijn bijna, een steppen- vegetatie op zijn minst en dat noemen ze hier in Afrika de Karroo, de kleine Karroo in ons geval. De wind waait in deze streken meestal uit hét Zuiden en komt aanstrijken over den Oceaan. Die met waterdamp verzadigde wind is ooi-zaak van den sterken regenval in de eigenlijke Kaapkolonie, meer nog het smalle kustgebied om Kaapstad heen. Dan stuiten de met water beladen wolken tegen de hooge Drakensbergen en wanneer ze opstijgen te gen de scherpgepunte kammen, stort door de groote afkoeling bijna al het water, dat ze dragen, als regen neer Daarom is Groot Dra kenstein zoo uitstekend geschikt voor vruch tenteelt Regens, regelmatig over het heele jaar verdeeld, maar daarnaast een zeer groot aantal zonne-uren. zooals dat door heel Zuid-Afrika voorkomt, zijn voor vruch- tencultuur het allerbeste. Eer.s over de ber gen heen. heeft de wind echter vrijwel al zijn vocht verloren, en waar onze wielen nu diet stof in wolken doen opdwarrelen, heeft het in geen vier maanden geregend. Dn dat waar ech- In het regenseizoen, den wintertijd. Is het wonder, dat hier de vegetatie uitsluitend uit vetplanten bestaat? De helft der planten zijn lage, sterk vertakte eu phorbiost rul konDan zijn er prachtige sadums met stammen van een en zelfs twee voet middellijn. Verschil lende mesemhryantherauni-soorten bloeien en allerlei bolplanten probeeren den keihard uitgedroogden grond te doorboren. Vanmor gen zagen we nog op elke lage plek water of de duidelijke sporen van plassen, die er heb ben gestaan. Bij het opgaan van den berg pas, die bij Fransche Hoek begint en een on vergetelijk panorama biedt over de fruittui nen en de bergketens rondom, passeerden we telkens nog kleine waterstroompjes. Nu moe ten we voor ons middagmaal een beetje va- ter gaan vragen bij een kleine nederzetting van spoorwegarbeiders. Daar staan een paar flinke ijzeren tanks, die eiken Maandag door een spscialen watertrein worden gevuld en vanochtend werden we aan den anderen kant van dat bergruggetje gewekt door het ge- ruisch eener beek! Vanavond hebben we soep gegeten en thee gedronken en we hebben water uitgezet voor de thee van morgenoch tend, maar het blijkt waar te zijn wat men ons al in Holland vertelde: als je in Trans vaal kampeeren wilt, moet je je leeren was- schen in een theekopje. Vooruit dan maar weer. Als dat de zwaarste ontbering is, die ons te wachten staat, dan zal het nog wel gaan. Gisterenavond hingen er overal nevels te gen de bergen. Om zeven uur al dropen de tenten van den dauw. Thans, na een heelen dag van strakke blauwe lucht, is de maan helder oranje opgekomen aan den Ooster- hemel, nog voordat Orion en Sirius in het Westen hun grootsten glans hadden bereikt. Het is doodstil in de natuur, een heel verschil met het geweldig padden- en krekelconcert van gisteren. Onze tenten vinden makkelijk plaats, omdat overal plekken van ettelijke vierkante meters zijn, waar plantengroei ten eenen male ontbreekt. En de maan verlicht een landschap, waarvan wij ons niet kunnen voor stellen, dat het menschen en dieren voeden kan. En toch bracht onze naaste buurman, een kaffer, die een halve kilometer verder woont, tegen den avond nog een paar honderd van die groote langoorige geiten thuis, die men ook in Egypte en Erythrea zien kan. Er schijnt dus ook in dit voor ons oog zoo desolaat schij nende land nog wel iets te deen en te ver dienen, al begint men bij den aanblik van deze streek al te begrijpen, dat de droogte zoo'n kolossaie rol speelt in de romans en novellen en gedichten, die in deze streken ge schreven zijn. En wat mij vandaag ook veel duidelijker is gewerden, dat is de nocd dei- voortrekkers, der Boeren, die tusschen 1843 en 1850 huis en hof verlieten om een onbekende toekomst tegemoet te gaan, o.a. omdat het hun te druk begon te worden in de oude Kaapkolonie. Zij hadden voer hun zeer exten sief landbouw- en veeteeltbedrijf een com plex noodig van ongeveer 5-300 hectare per gezin. Dat was volgens hen pas een behoor lijke boerderij. Van minder kon een mensch niet leven. Terwijl een groentekweeker bij een onzer groote steden van 3 of 5 hectare een be hoorlijk bestaan weet te vinnen! Maar ik herhaal: nu ik dit land zelf gezien heb, be gin ik 't te begrijpen. Eigenlijk begrijp ik er nu pas recht iets meer van, hoe een beest leven kan in een dergelijke uitgedorde steppe met een brandende zon zoowat in het zenith, die eiken dag twaalf uur lang tracht te ver zengen wat er nog aan plantengroei is over gebleven. En dit was pas de kleine Karroo, pas het be gin van het woestijn- of stepnengebied. I'icr regent 't eiken winter een paar maal. Maar in den Oranje Vrijstaat is over groote getie- den nu al drie jaar lang geen druppel geval len. Hoe zal het er daar uitzien? We gaan kij ken. Maar eerst nog even naar de kust, naar Mossel Baai en De Wildernis, plaatsen, die tót de mooiste van Afrika's Zuidkust moeten be hoor en. We hebben lang werk gehad dezen keer om een geschikte kampplaats te vinden. Een kam peerder slaat nu eenmaal liefst zijn tent cp tij of zelfs in een boomgroep, wat met plotseling opstekenden wind altijd erg pleizierig is. Maar daar was hier geen sprake van. Er zijn geen boomen in de Karroo. Het eenige, dat kort na zonsondergang onze aandacht vroeg, waren een paar doornstruiken, midden in een kale roode vlakte. Daar moest het dan maar en we kregen er een mooi voorproefje van wat ons verderop te wachten stond. De grond was zoo ontzettend hard, zoo uitgedroogd en gebakken door de felle zon, dat de tentpennen bij ristjes sneuvelden, en als er dien nacht werkelijk wind was opgestoken, zou de helft van ons kamp waarschijnlijk zijn weggewaaid. Het was vinnig koud dien nacht. De maan if ons geen warmte en dus genoten we allen van den prachtigen zonsopgang. De teere pas telkleuren. die hier in dit droge land haast eiken morgen en avond den hemel kleuren, behooren tot de grootste aantrekkelijkheden van deze merkwaardige streek. Wasschen kan vandaag niet wegens water gebrek, dus we zijn gauw onderweg. Keuvel op. ïeuvel af: door lengtedalen en dwarskloven. maar steeds steppe en schapen. Want wol is een der voornaamste voortbrengselen van dit arme gebied. Eindelijk besluiten we de kust streek weer te gaan opzoeken en sturen onze wagens een diepe rotskloof in, recht op een blauwe bergreeks aan. Dwars door de lange bergen leidt ons de Tradauwpas, en nauwe lijks zijn we het hoogste punt gepasseerd, of een riviertje kabbelt beneden in de kloof en het duurt niet lang of wij zitten allen heerlijk te poedelen bij een verbreeding van het stroompje. Dat geeft moed om eens een eind en rotshelling op te klauteren en te consta- tecren. dat de aloë's prachtig bloeien. Achter de bergen, in de buurt van Sweilendam, is alies nog bruin, maar daarvoor is het winter. Vandaar uit moeten reeds twee honderd jaar geleden de slaven opgejaagd zijn om den moes terlij kon bc-govergang, dien wij juist ge passeerd z jn. aan te leggen, l-a is deze heele streek de korenschuur van de Unie, alleen in de rivierdalen vindt men cp de steile, rotsige hollingen cactus en euphorbia en aloë's in soorten. Steeds door meest braakliggende korenvelden, gaat het verder, tot plots de zee zichtbaar wordt. Daar schijnt de aarde op te houden. Mossel Baai. een der bekendste badplaatsen der Unie, ligt voor ons. Dr. W. G. N. VAN DE' SLEEN (Nadruk verboden). Een trouwe vriend bij uw examen Neem 'n "Akkertje" is ook vóór hef examen terecht het gebruikelijke gezegde. Adv. Ingez. Med.) PROGRAMMA VAN DE HAARLEMSCHE RADIOCENTRALE OP WOENSDAG 22 JUNI. Programma I: Hilversum I. Programma II: Hilversum II. Programma IH: 8.00 Keulen. 10.20 Diversen of pauze. 10.35 Parijs Radio. 12.05 Radio P T. T.-Nord; 12.20 Ned. Brussel. 2.20 Keulen. 3.20 Parijs Radio. 3.35 Londen Regional. 4.20 Keulen. 5.20 Parijs Radio: 6.20 London Regional 7.20 Keulen. 8.05 Deutschlandsender of diversen. 8.20 Fransch Brussel. 9.05 Keu- lnu. 10.20 Ned. Brussel. 10.35 Keulen. Programma IV: 8.00 Ned. Brussel. 9.20 Di versen of Gramofoonmuziek. 1035 London Regional. 12.05 Droitwich. 1,25 Londen Regional. 2.50 Droitwich. 6.40 Diversen. - 7.00 Droitwich. 11.05' London Regional. 11.20 Droitwich. Programma V: 8 00—7.00 Diversen. 7.00 Eigen gramofoonplatenconcert. Populaire me lodieën. 1. Serenade van Tossellli, Dajos Bela. 2. Die Miihle im Schwarzwald, Paul Mania. 3. Parade der Zinnsoldaten. Dajos Bela. 4. Heil Europa, marsch, Harmonieorkest. 5. Geschichten aus dem Wienerwald. Berl. Lehrer Gesang Verein. 6. Aufzug der Stadtwache, Ensembel P.Palla 7. On a local train journey, Novelty Orchestra. 8. Die frechen Spatzen, Ork. m. xylophone. 9. Mignon, Hélène Cals met ork. 10. Standchen van Johnnie Heykens, D.Bela. 11. Soldatenblut, Harmonieorkest. 12. De Neurenberger Speeldoos, Ensemble Pierre Palla. 13. Petersburger Schlittenfahrt, Paul Mania, orgel. 14. A sailor's adventures, International Nov. Orchestra. 15. Siamesische Wachtparade, Dajos Bela. 16. Der Ritter vom Steckenpferd, Ork. met xylophone. 17. Frlihlingsstimmenwalzer, Hélène Cals. 8.0012.00 Diversen. 'ilkcckvCZï Ook voor U hebben wij 'n witte jas anders zou Hensen HENGEN niet zijn. Voor elk beroep of be drijf kunt U bij ons uitstekend te recht. Onze jassen zijn van duur zame kwaliteit en 100 practisch. Ze hebben 'n prettige pasvorm en kleden vlot. En de prijzenwel, die leggen geen moeilijkheden in de weg. (Adv. Ingez. Med.) Ale. Ned. Vrouwenbond. De afd. Haarlem tegen boycot van Japansche waren. De afdeeling Haarlem van den Alg. Ned Vrouwen-Vredebond hield Maandagmiddag haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitster, mej. H. de Kruyff. Eerst werden een film van de Duinen en de Vrouwen-Vredesgangfilm vertoond. Het financieel jaarverslag werd goedge keurd. evenals het uitgebreid jaarverslag door mej. de H. de Kruyff. Daarna kwam aan de orde de principieele kwestie of de kinderen tot hun meerderjarig heid aan hun ouders ook gehoorzaamheid verschuldigd zijn, wanneer dezen weigeren hun zoon te laten inschrijven voor den mili tairen dienst. Het bleek dat het fonds voor deze ouders gesticht om eventueele ge rechtskosten te bestrijden, aller belangstel ling heeft en daadwerkelijk werd ter verga dering bijgedragen in deze finaneieele aan gelegenheid. Door een werkend lid wordt voor gesteld lijsten te laten circuleeren onder de leden voor bovengenoemd doel, opdat ouders die gewetensbezwaren hebben tegen het ver vullen van den dienstplicht door him minder jarigen zoon, rechtskundigen bijstand kun nen verkrijgen. De beschrijvingsbrief voor de algem. jaar vergadering te Oud-Leusden, voerde tot een geanimeerde discussie. Boycot van Japansche waren door een andere afdeeling voorgesteld kan de goedkeuring van de vergadering niet verkrijgen. Een embargo op den wapenuit- voer, uitgaande van de regeeringen zelf, ziet zij als de eenige practische mogelijkheid om den oorlog In China te doen eindigen. De voorstellen om Esperanto-cursussen te orga niseer en in den Bond, alsook een eigen bro chure te laten vertalen in het Esperanto, had de algemeene goedkeuring der vergadering. Het voorstel of de Bond bij de I.V.C. (Interna tionale Vredes-Campagne) aangesloten zal blijven, gaf aanleiding tot levendige gedach tenwisseïing. Na de rondvraag gaven zich en kele introducées als lid op, waardoor de af deeling nu het aantal van 700 leden gepas seerd is. De tachtigste verjaardag van Mr. D. Fock. Den staatsman een maaltijd aangeboden. Mr. Dr. D. Fock. Maandagavond hebben vele vrienden en vereerders van mr. D. Fock, die Zondag zijn tachtlgsten verjaardag heeft gevierd, den staatsman een maaltijd in het Palace Hotel te Scheveningen aangeboden. Met mr. Fock wa ren verschillende zijner familieleden aan dezen disch genoodigd. Tusschen den minister-pre sident, dr. H. Colijn en den minister van Ko loniën, den heer Ch. Welter, was de tachtig jarige gezeten. Onder de meer dan 70 overige aanwezi gen waren: de minister van financiën, mr. J A. de Wilde, de minister van staat, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland en jhr. mr. D. J. de Geer, de oud-ministers F. de Graaff, jhr. mr. A. C. D. de Graeff, dr. J. C. Koningsberger en jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude, de voorzitter van de eerste Kamer, mr. W. L. baron de Vos van Steenwijk en de voorzitter van de Tweede Kamer, mr. J R. H. van Schalk, de oud-gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indiër jhr. mr. B. C. de Jonge, Het woord is gevoerd door oud-gouverneur- jeneraal van Ned.-Indië jhr. mr. B. C. de Jonge; den voorzitter der Tweede Kamer, mr. R. H. van Schaik; den oud-minister van Waterstaat, jhr. ir. O. C. A. van Lidth de Jeude en den minister-president dr. H. Colijn. DE GELE RIVIER „IN RUST". Een vredig plaatje van de (iele Rivier of Hoangho, die thans Midden China met een ramp van ongekenden omvang bedreigt. Dr. H. G. Cannegieter bij aan rijding ernstig gewond. Zondagavond omstreeks 6 uur is de nieuwe directeur van het Kon. Ned. Met. Instituut te De Bilt, dr. H. G. Cannegieter, toen hij per rijwiel den Soestdijkerstraatweg in de ge meente De Bilt ter hoogte van den Ouden Tol overstak, door een auto, bestuurd door een geneesheer uit Utrecht, aangereden en ern stig gewond, naar wij reeds in een deel eener vorige oplage hebben gemeld. De toestand van dr. Cannegieter, is thans langzaam vooruitgaande. Ernstige complica ties hebben zich tot dusverre niet voorge daan. Doordat dr. K„ die de aanrijdende auto bestuurde, terstond de eerste geneeskundige hulp verleende, werd ernstiger voorkomen. Dr. Cannegieter was n.l. met het hoofd in aan raking gekomen met een der autolampen, waarbij een slagader boven één der oogen werd doorgesneden. De toevallig passeerende geneesheer, dr. W. B., heeft toen met dr. K. tezamen dr. Canne gieter op den weg geholpen, waardoor dood bloeden werd voorkomen. Het zal nog wel eenige weken duren, voor dat dr. Cannegieter het ziekenhuis zal kunnen verlaten. FEDERATIE WIELERCLUBS HAARLEM. In verband met de grasbaanwedstrijden welke hedenavond te Rijnsburg plaats heb ben is de propaganda-avond der Federatie uitgesteld tot de volgende week Dinsdag avond in gebouw Roxy. De prijzen van de eerste vier wedstrijden worden dan tevens uitgereikt. De avondwedstrijden op de Heemsteedsche wielerbaan gaan dus wel door. Het program ma zal bestaan uit een 4-tal nummers en wel 15 ronden voor wegfietsen. 100 ronden voor nieuwelingen met 5 klassementen. Ploegachtervolging 4 K.M. en een koppelwed strijd over 200 ronden met 4 klasse nten. Aanvang 7 uur. HET 16 RIJKSSTRAATWEG HAARLEM-NOORD TELEFOON 16726, heeft zijn tarieven VERLAAGD en berekent thans voor geheel GEBIT 32.00 met garantie. PIJNLOOS TREKKEN INBEGREPEN. Plaatje met 1 tandf 2.50 Iedere tand meer 1.75 Porcelein- of zilvervulling 2.50 Goud vullingen'f 9.00 Goudkroon 15.00 Pijnloos trekken tand of kies 1.50 MONDONDERZOEK KOSTELOOS. SPREEKURENlederen morgen 9—12 uur, behalve Donderdag, lederen middag IV#4 uur. behalve Vrijdag en Zaterdag. AVONDSPREEKUREN DINSDAG en DONDERDAG 7—9 uur. Behandeling uitsluitend door Ned. mond- cft tandartsen. (Adv. Ingez. Med.) Commissie van Toezicht op bet M. O. Dr. J. Weener volgt P. Voogd op als voorzitter. In de jongste vergadering van deze commis sie is medegedeeld, dat de heer P. Voogd we gens gezondheidsredenen heeft bedankt als voorzitter. De waarnemende voorzitter, de heer A. M. Boeijinga en de secretaris hebben in zeer waar- deerende bewoordingen herdacht hetgeen de heer Voogd gedurende bijna 11 jaren als voor zitter van de Commissie ln het belang van het Middelbaar Onderwijs in deze gemeente heeft verricht. In plaats van den heer Voogd is tot voorzit ter benoemd het lid der Commissie Dr. J. Weener. OOSTHOEKERS MET VIER AUTOBUSSEN NAAR DE VELUWE. Met vier autobussen vertrokken de leden der Overijsselsche Ontspanningsvereniging begeleid door muziek, reeds vroeg om een uitgebreiden Veluwetocht te maken onder leiding van den voorzitter. Nadat aan het strand in Harderwijk de koffie was genuttigd ging de tocht over Wezel naar Epe en van daar naar Apeldoorn, waar eenige bijzonder heden bezichtigd werden en de Julianatoren werd bezocht. Het hoofddoel, volksspelen te houden op de heide, bij het kampeercentrum „De Velouwe" met een ballonwedstrijd was voor het bestuur een groot succes. Evenals ae excursie naar het Troelstra-oord. waar de heer Jarres het gezelschaup rondleidde en het ontstaan van dit mooie vacantieoord uit legde. waarvoor de voorzitter hem hartelijk dankte. De leden kwamen vol van het ge- notene in de beste stemming in de Spaame- stad aan. In Juli volgt een autobustocht naar België en de Ardennen. Toestand in Suriname onbevredigend. büjft Uitkomsten voor Curasao zijn gunstiger. In het verslag over het jaar 1937 der West- Indische kamer wordt omtrent den toestand der beids gebiedsdeelen Suriname en Curagao o.a. het volgende vermeld: Suriname: Op 1 Januari 1938 bedroeg de sterkte der bevolking 150.896 zielen behalve circa 3500 indianen en circa 17.000 boschnegers in het binnenland. De totale waarde van den uitvoer bedroeg in 1937 f 7.553.210 tegen f 5.131.299 in 1936. In het totale bedrag over 1937 is inbegrepen een waarde van f 60 453 aan: uit Fransch Guyana ingevoerd goud en een bedrag van f 43.049 aan zilveren munten. Trekt men deze bedragen van het totale bedrag af. dan blijft er dus over een waarde van den uit voer in 1937 f 7.449.608 of f 2.437.146 meer dan in 1936. De toestand bleef over het algemeen in Suriname nog onbevredigend, zoodat de jaar lij ksche begrooting een geraamd bedrag aan inkomsten van f 3.718.863 en aan uitgaven van f 6.505,342 aanwijst, dus een nadeelig sldo van f 2.781.479. dat wederom door een bijdrage van het moederland zal gedekt moe ten worden. Wat den ipvoer betreft kan het volgende vermeld worden. In 1937 werd totaal ingevoerd voor een bedrag van f 6.866.542 tegen f 5.752.079 in 1936. Curasao. Wat het gebiedsdeel Curagao betreft, kunnen gunstiger uitkomsten vermeld wor den. Dat blijkt wel uit de cijfers der kort ge leden bij de staten Ingediende, ontwerp-be- grooting voor het jaar 1939. Deze wijst aan: Voor 1939 geraamde inkomsten f 9,602.760. Voor 1938 ontvangsten f 8.190.037. Voor 1937 was de raming der inkomsten f 9.009.220, terwijl de opbrengst der middelen bedroeg f 9.680.676. Viering verjaardag van Prins Bemhard. De Oranjeverecniging „Prins Bernhard" houdt een feestavond. Ter gelegenheid van de viering van den geboortedag van Prins Bernhard op Woens dag 29 Juni, geeft de Oranjevereeniging .Prins Bernhard" onderafdeeling van de Ver- eenlging „Koninginnedag" Haarlem-West (Leidsche buurt), een feestavond op dien datum in het gebouw St.-Bavo. Smedestraat. Medewerking verleenen Dory Schrama, als cabaret-zangeres, het dubbel mannenkwartet „Arora". Conferencier is Jac. Funny en het muziek gezelschap „The Cassanova", onder leiding van den heer H. van der Werf. Er word: een tombola gehouden met fraaie prijzen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11