Haarlem's Dagblad Stalin de Opruimer. Wesp en bij. De werkloozen te Haarlem Het belangrijkste 5"r Jaargang No. 16869 Uitgave Louren* Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algein. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Socndaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. Telefoon: Directie 13082,Hoofdred. 1505'! Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM ffins'tlag 21 Juni 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per pont f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advcrtentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regel» f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Er is veel verwondering in de wereld tot uiting gekomen over de Russische processen, die zoovele leidende en ex-leidende figuren in de Sovjet-Unie aan hun eind hebben ge holpen. Het Westen heeft van dezen Ooster- schen gang van zaken weinig begrepen. Tot op den huidigen dag begrijpt het niets van de wonderlijke geestesgesteldheid, die alle verdachten tot bekentenissen, zelfbeschuldi ging en zelfverachting scheen te nopen. Als men aannam dat zij allen schuldig waren aan samenspanning tegen den dictator Stalin, en sommigen bovendien aan moorden op zijn medewerkers, dan bleef al dat harts tochtelijke bekennen nog even onbegrijpe lijk. Want de in het nauw gedreven mensch moge, evenals de kat in dezelfde omstandig heden, rare dingen doentot die rare din gen behoort maar bij uitzondering de nei ging, den eigen dood te verhaasten en als regel het streven, op de een of andere manier het veege lijf te redden. Veel is dus aan de blijkbaar voor ons onbegrijpelijke Slavische mentaliteit toegeschreven. Maar wel is duidelijk geworden dat Stalin eigenlijk de eenige werkelijke machthebber in de Sovjet-Unie is en dat men dus eigen lijk alle verdachten ex-leiders moest noe men, met dit onderscheid alleen dat sommi gen nog hooge posten bekleedden en anderen al langen tijd daarvan ontheven waren toen zij werden gearresteerd. De Amerikaansche journalist Paul Schef- fer, een goed kenner van de Sovjet-Unie, heeft in een artikel in hefc tijdschrift Foreign Affairs betoogd, dat Stalin bij het opruimen van de mannen, die in Lenin's dagen de groo- ten van Rusland waren en die toen als de scheppers en helden der revolutie werden vereerd, een weloverwogen plan toepast, dat hij nu al jarenlang met onverbiddelijke ze kerheid ten uitvoer brengt. Langzaam, voor zichtig maar daarom niet minder meedoo- genloos gaat hij zijn gang. De voornaamsten heeft hij eerst uit hun functies gezet en pas jaren later zijn zij ter dood veroordeeld. An deren zijn plotseling, midden uit hun werk, voor den openbaren aanklager gesleept. Het lot der eerstgenoemden formuleert Scheffer aldus: „Zij mochten na hun ontslag uit hun hooge posities voortsukkelen, 's nachts het onvermijdelijke vreezend en overdag hopend tegen alle hoop in". Eu. men leest het met een huivering. Hij herinnert aan de „ïinkschen" Trotski, Zinowjef, Kamenef, die reeds in 1926 •met behulp van Boecharin (Lenin's naaste vriend),, Rykof en Tomski uit het „Polit bureau" werden gewerkt. Haar in de jaren 19291930 werden die gretige helpers van hun posten verdreven wegens hun „recht- sche" opvattingen. En daarna leefden zij nog jaren eer het lot der Ïinkschen Zinowjef en Kamenef (Trotski was verbannen) ook hen trof. En dat zijn dan nog maar enkele namen. Scheffer geeft een volledig overzicht van de verdwijning der leden van het Sovnarkom (de Raad van volkscommissarissen, hoogste machtscentrum in de Sovjet-Unie tijdens Lenin's bewind), van het Politbureau (waar naar de macht verschoof toen Stalin tijdens Lenin's ziekte de leiding overnam) en ten slotte van de andere personen die tot Lenin's naaste omgeving behoorden. Het kan niet be moedigend zijn voor diegenen, die de ambitie koesteren revolutieheld te worden. Want van het heele gezelschap zijn er nog maar zeer enkelen over. Van de zeven leden van het Politbureau (volgens de samenstelling in Juni 1924) leven alleen nog Stalin zelf en zijn verbannen vijand Trotski. Kamenef en Zinowjef zijn in Augustus 1936 terechtgesteld, Boecharin en Rykof in Maart 1938. Tomski heeft zelfmoord gepleegd toen hij in Augustus 1936 gear resteerd zou worden. De lijst van het Sovnarkom (12 namen) ziet er blijkbaar alleen gunstiger uit doordat sommigen bijtijds gestorven zijn. Maar vrij wel allen zijn onder Stalin's bewind van hun functies beroofd. Tsjitsjerin, in Juli 1930 in ongenade gevallen, stierf in Juli 1936, dus juist cm maand voor de terechtstelling van Kamenef en twee jaar voor die van Rykof. Brjoechanof en Schmidt verkeeren (de ge lukkigen) in vergetelheid. Dzjerzjinski stierf in 1926, Krassin in 1926, Koebisjef in 1935 (oorzaak onbekend), Loenatsjarski in 1933. Smirnof werd in 1928 naar Siberië gedepor teerd en in 1936 terechtgesteld. Sokolnikof verdween in Januari 1937 in de gevangenis. De overige drie waren de reeds genoemde Kamenef, Rykof en Trotski. Tenslotte volgt de lijst „anderen rondom Lenin" met zestien namen. Met de er aan verbonden resultaten volgen ze hier: Jekoe- nidze, in ongenade 1935, terechtgesteld 1937; Froenze, gestorven in 1925; Gamarnik, zelf moord gepleegd aan den vooravond van zijn arrestatie in 1937; Karachan, terechtgesteld in 1937; Menzjinski, gestorven in 1934; Os- sinski, gevangenis in 1938; Pjatakof, terecht gesteld in 1937; Radek, gedeporteerd in 1928. gevangenis in 1937; Rakofski, gedeporteerd ln 1929, gevangenis in 1938; Sere- briakof, in ongenade in 1927, terechtgesteld in 1937; Toechatsjefski, terechtgesteld in 1937; Oeborewitsj, terechtgesteld in 1937, Ja- goda. in ongenade in 1936. terechtgesteld in 1938. Drie zijn er nog in functie. Dat zijn Ka linin, voorzitter van het Centraal Uitvoe- VROUWELIJKE PILOTEN IN ENGELAND. Op het Britsche vliegveld Ramsgate bestaat sinds eenigen tijd een opleiding voor vrouwelijke piloten. Drie leerlingen slaan de verrichtingen van een collega gade. (Volgens een Engelsch blad is het nu uitgemaakt, dat wespen veel intelligenter en werkzamer zijn dan bijen.) Wat zegt men daar van dat canaille, Dat ondier met zijn slanke taille, Dien tijger van 't insectendom; Probeert men ons nu te bewijzen, Dat die schavuit meer is te prijzen, Dan d' onvolprezen bij? och kom. Een beest dat blijkbaar van nature Ons 't leven enkel kan verzuren. Terwijl de bij het juist verzoet. Door honing, ook voor ons, te puren, Terwijl de wespen, die ongure, Alleen maar dorsten naar ons bloed 't Zij, onder ons, grif toegegeven, Dat er in het insectenleven, Heel veel verborgens is voor mij; Maar 'k wil nog niet zoo gauw gelooven, Dat wespen zijn te stellen boven, Of zelfs maar naast, de nijvre bij. En 'k wil het hier de wesp wel zeggen, Als zij 't weer op mij aan wil leggen, Het gonzend vliegend stuk venijn; Dan zal ik. ver van haar waardeeren, Haar zoo afdoende mores leeren, Dat zij nooit werkzaam meer kan zijn. BARKER'S BEHANG. APART en GOEDKOOP. Vakkundig personeel beschikbaar. GEN. CRONJéSTRAAT 135 TELEF. 11657 (Adv. Ingez. Med.) WOENSDAG 22 JUNI ,des avonds te 10.30 uur VUURWERK. ZUIDERBAD ZANDVOORT. (Adv. ingez. Med.) rend Comité, Litwinof, Volkscommissaris van Buitenlandsche Zaken en Worosjilof. voor zitter van den Revolutionairen Militairen Raad. Het is niet veel. En deze drie zullen wel niet erg gerust slapen en de toekomst niet te vroolijk inzien. Scheffer merkt op dat Kalinin, een oud man, nog slechts als stroo man fungeert. Litwinof was volgens hem zoo handig, vooral „technisch adviseur" te blij ven. Maar van de eigenlijke oude garde van Lenin is niemand in leven of aan de macht gebleven. En daartoe behoorden zulke zeer begaafde persoonlijkheden als Rakofski, Radek en Sokolnikof. welken laatste Schef fer betitelt als „misschien de schitterendste van Lenin's intiemste vrienden". De Amerikaansche journalist is van mee ning dat de beschuldigingen tegen al die ex- grooten der Sovjet-Unie in hoogen mate de waarheid geweld aandeden. Hij meent ook dat Stalin de scherpe waarschuwing, in Lenin's testament tegen hem geuit, nooit te boven is gekomen. Hij wreekt zich grondig. Deze Oosterling is een meester in het beid- uw-tijd en hij heeft telkens zijn vijanden bij verrassing gegrepen. Volgens Scheffer heeft hij een zeer sterk machtsinstinct en een ge weldige eerzucht. Daarbij wilde hij de groote, algemeene ontgoocheling, die na de extase van den eersten revolutietijd moest komen, in goede banen leiden zonder dat het geheele gebouw ineenstortte. Hier spreekt de schrij ver een erkenning van den dictator uit. Maar wraakzucht, jaloezie en eerzucht moeten z.i. Stalin daarbij sterk beïnvloed hebben. En geestelijke tegenstroomingen duldde hij niet. Scheffer noemt hem tenslotte alleen een meester in het verkrijgen en behouden van macht. Kaganowitsj is de man der ideeën, zijn „éminence grise", die achter hem staat. .Het is allemaal erg afschuwelijk en heel logisch", besluit Scheffer. Het is wel een zeer scherpe aanval op Stalin R. P. Thans bijna duizend minder dan in 1936. Maar jonge menschen komen het leger werkzoekenden weer vergrooten. In de afgeloopen week daalde het aantal werkloozen te Haarlem met 56 (vefleden jaar met slechts 39 L Het aantal werkloozen bedraagt nu 5024. Dit is 183 beneden het cijfer van den zelfden tijd van 1937 en 997 minder dan in 1936. Het aantal werkloozen is te Haar lem dus thans bijna duizend bene den dat van 1936. Op dit oogenblik zijn er dus nog 5024 werk loozen te Haarlem. Het is wel zeker dat in de komende weken ook al blijft er nog een ver betering op de arbeidsmarkt te constateeren, het cijfer niet beneden dé vijfduizend zal komen, want in dezen tijd wordt het leger werkloozen weer vergroot door de jongelui die van de scholen komen. De middelbare scholen en de Middelbaar Technische scholen sluiten den cursus, zoodat veel afgestudeer den zich bij de arbeidsbeurs laten inschrijven als werkzoekenden. De maande]ijksche afrekening Wel voor gas en electriciteit, maar niet voor water. In ons vorig nummer deelden wij mede, dat B. en W. van Haarlem aan den raad hebben voorgesteld de meters van de bedrijven voort aan weer elke maand te laten opnemen en ook maandelijks de kwitanties aan te bieden. Het blijkt evenwel nader, dat dit voorstel alleen de gasfabriek en het electriciteitsbedrijf betreft, dus niet de waterleiding. De tiende toclit van de ouden van dagen. Een vroolijke stoet van 74 auto's uit Haarlem naar Artis. Vanmorgen omstreeks elf uur is van de Fonteinlaan een vroolijke stoet van 74 auto's met ouden van dagen naar Artis in Amster dam getogen. Met prachtig weer begon de 10e autotocht, georganiseerd door het comité „Autotocht Ouden van dagen". Voorop reed de versierde auto van den heer E. H. Ten- ckinck en daarna volgden de andere wagens die ongeveer 94 oude mannen en 84 vrouwen naar Artis brachten om hen daar een vroo- lijken dag te bereiden. De tocht verliep uitstekend. Langs den weg van Haarlem naar Amsterdam kon de lange stoet van auto's in een gesloten formatie blij ven rijden maar het spreekt vanzelf dat de auto's in Amsterdam zelf door het drukke verkeer en de verkeerslichten in groepjes uit elkaar raakten. Dit was echter tijdelijk want alle wagens vonden ras den weg naar Artis en nadat de oudjes daar door behulpzame handen geholpen, uitgestegen waren werden de wagens in een lange rij langs het spoor wegemplacement iets van den dierentuiningang geparkeerd. Het duurde niet lang of de oudjes waren allemaal aan den disch in de concert zaal van Artis vereenigd. Alvorens met den maaltijd werd begonnen sprak de heer B. W. Lasschuit. voorzitter van het comité auto tocht Ouden van Dagen, eenige woorden. Deze dag onderscheidt zich van andere dagen, die wij georganiseerd hebben, aldus spreker, want het is nu de tiende keer dat we met de Haar- lemsche Ouden van Dagen een autotocht maken. Spr. bracht allen die aan de organisatie mee hadden gewerkt dank. autobezitters en autobezitsters die het comité in de gelegen heid hebben gesteld hun wagens te gebrui ken. degenen die het werk van het comité door giften hebben gesteund, de padvindsters. die de oudjes behulpzaam zijn en de leden van E.H.B.O.. Spreker vond dat het voor het co mité vandaag een recht heugelijke dag is. Bij al de tien keeren dat een autotocht georgani seerd werd is nog nooit een ongeluk voorge vallen. Het comité wordt beheerscht door een geest van liefde en opoffering. De heer Las schuit besloot met den wensch dat de maal tijd recht goed zal mogen smaken. Daarop werd met eten begonnen. Na de lunch togen de oudjes den dierentuin in om zich daar te vermaken met het aardige wat onze Amsterdamsche diergaarde biedt. Het woord is aan Vauvenargues: Er is meer strengheid dan rechtvaardigheid. Cliineesche vliegers in actie. Een aanval op Anking. Uit Tokio wordt bericht, dat negen Chi- neesche bombardementstoestellen Zondag even over vijf uur des middags een aanval ondernomen hebben op Anking.. Zij werden teruggedreven door het Japansche lucht afweergeschut. Een bom kwam neer bij een transport, dat licht beschadigd is, Er vielen evenwel geen slachtoffers, Drie dooden bij vliegtuigongeluk iu Polen. Piloot met valscherm te pletter gevallen. U WARSCHAU 21 Juni <D. N. B.> In de nabijheid van de stad Piaseczno. 20 K M. be zuiden Warschau, is een vliegtuig dat meteo rologische waarnemingen verrichtte, omlaag gestort. De piloot en twee andere inzittenden kwamen om het leven. De piloot was met zijn valscherm uit het toestel gesprongen, doch dit functioneerde niet en de man viel te pletter. Engeland en Amerika beschermen hun financieele belangen in China. Maatregelen tegen dreigende handels beperkingen. WASHINGTON 21 Juni. De Vereenigde Staten en Engeland hebben, aldus verklaart ons een hooggeplaatst regeeringspersoon, het voornemen gemeenschappelijk een aantal financieele maatregelen te ontwerpen om te verhinderen, dat Japan in het bezette gebied in China dezelfde handelsbesperkingen in zal voeren als in Mandsjoekwo geschied is, waar door de buitenlandsche handel van beide lan den voor een belangrijk deel wordt stilgelegd Zoo zou men o.a. een „kreditsperre" op het oog hebben, die zoolang van kracht zou blij ven tot Japan de integriteit en prioriteit van het door beide landen in China geïnvesteerde kapitaal erkent en zich verplicht een politiek van „open deur" te voeren. Er zijn in Washington vertrouwelijke be richten binnengekomen, volgens welke Japan voornemens is de handelsbeperkingen, die thans voor Mandsjoekwo gelden, voorloopig in te voeren voor Noord China en dezen maat regel uit te breiden voor heel China, indien het de verovering mocht voltooien. Van de zijde van de regeering wordt ver klaard, dat Engeland en de Vereenigde Sta ten niet van plan zijn zich te verzetten tegen de territoriale oogmerken van Japan, doch dat het doel uitsluitend is eigen belangen te beschermen. (United Press). Vandaag werd, begunstigd door fraai zomermeer, de tiende jaarlijksche auto tocht voor ouden van dagen gehouden. Het Comité voor Ouden van Dagen bij een der met bloemen versierde auto's. Van links naar rechts de heeren: E. H. Tenckinck, dr. T. Koot. dokter W. B. Smit. R. IV. P. Peereboom (s- retaris), G. van Zon, C. H. Vogelzang, B. IV. Lasschuit (voorzitter) cn A. M. Duytshoff (penningmeester) Dr. K. H. Miskotte Heeft het beroep naar Amsterdam aanvaard. Naar wij vernemen heeft dr. K. H. Miskotte. predikant bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, het beroep naar Amsterdam aanvaard. Dr. Miskotte werd 23 September 1894 te Utrecht geboren. Hij bezocht het Chr. gym nasium aldaar en studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht. In 1932 promoveerde hij te Groningen cum laude tot doctor in de theologie op een dissertatie over: „Het wezen der Joodsche religie", een vergelijkende studie over de voornaamste structuren der Joodsche godsdienstphilosophie van dezen tijd". Achtereenvolgens was dr. Miskotte predi kant te Kortgene en te Meppel en 9 November 1930 bevestigde prof. dr. S. F. H. J. Berkelbach v. d. Sprenkel hem in het ambt van Ned. Herv. predikant te Haarlem. Dr. Miskotte deed vele belangrijke publica ties het licht zien, doceert aan verschillende Volksuniversiteiten en tfad op tal van theo logische conferenties als referent op. Verleden jaar maakte hij een reis naar Ned. Indië. op uitnoodiging van het Kerkbestuur in Ned. Indië en met het oog op de geestelijke leiding van predikantenconferenties. Deze reis duurde ongeveer een half jaar. De naam van dr. Miskotte is indertijd voor gekomen op een voordracht ter benoeming van een hoogleraar aan de Universiteit te Gronin gen. Haarlem als bloemenstad. Thans zijn ook de leuningen van de brug bij de Amsterdamsche Poort van bloembakken voorzien. De geraniums die er nu instaan kleuren hier goed. De vreemdeling die per auto de stad binnenkomt, krijgt reeds een idee van Haarlem: bloemenstad. SCHEEPSRAMP IN TURKIJE. ISTANBOEL, 20 Juni. (D.N.B.) Een vis- schersboot, waarop zich 20 personen bevon den die een tochtje maakten, is lek gewor den en gezonken. Acht personen zijn ver dronken. ilLS wij U zeggen, dat een Groentje in Haarlem's Dagblad succes heeft, is dat niets nieuws voor U. maar het is Uw voordeel om het niet te vergeten en daarom herhalen wij deze waarheid nog eens. HEDEN: 12 PAGINA'S Middelkamp wiitf het wielerkampioen- schap op den weg voor professionals. Australische ministers zullen ons land be zoeken. De N. Z. H. R. M. heeft nog vele plannen. Engeland en Italië blijven in contact. De Joden worden in Duitschland niet meer tot de beurzen toegelaten. De Valera boekt succes bij de Iersche par lementsverkiezingen. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Stalin de Opruimer. Mr. E. Elias: Haagsclic heeren. C. B.: Stille heiden in den Spaanschcn broederkrijg. Van onzen Genecfschen correspondent: Harold Butler over Nederlandsch-Indië H. D. Vertelling: Organisatie. Dr. W. G. N. van der Sleen: Zuid Afrika van West naar Oost. Damrubriek K. de Jong: Bachconcert Haarlem's Ge mengd Koor 1A II.: Er is geen Wild-West-Terschelling 11 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen OP JQ 11

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1