SPORT WEEK HAARLEM WIELRIJDEN. iLet Middelkamp na spannenden strijd Nederlandsch kampioen op den weg. Schulte op de tweede plaats. Echte Wales-Anthraciet WITTOP KONING op uw oogen DÏNSD A G 21 JUNI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 2 Hofstede en Seyen behalen de andere titels. Na een prachtigen ruim vier uur du- renden strijd is Middelkamp er Maan dagavond op het bekende circuit van Valkenburg in geslaagd den titel van algemeen kampioen van Nederland te behalen. In de categorie der beroepsrenners werd Middelkamp daardoor tevens kampioen terwijl bij de onafhankelij- ken Seyen den titel wist te bemach tigen en bij de amateurs Hofstede de eerste plaaats bezette. Middelkamp. Het circuit is. naar men weet, ongeveer 10 K.M. lang en dit moest vijftien maal door alle categoriën worden gereden, d.w.z. dat de ren ners dus 15 maal den beruchten Cauberg moesten opklimmen. En zelfs was het ditmaal zestien keer, omdat de start in het dorp Val kenburg zelf was, aan den voet van den heuvel. Lekke bandjes kwamen er niet veel voor. Jammer was het, dat twee uitblinkers in den koers der beroepsrenners er toch nog het slachtoffer van zijn geworden. In de vijfde ronde kreeg Braspenninx Jr. een lekken band en ook Piet van Nek moest in de elfde ronde door een lekken band den strijd opgeven. Na de 12de ronde kwam Valentijn als eerste door. gevolgd door Schulte op 23 seconden en Lambrichts op 29 seconden. Direct op Lam- brichts volgde nog Seyen en een klein pele- ton van ongeveer 8 renners. Tenslotte bleek, dat Schulte, Middelkamp en Valentijn over de meeste reserves beschikten, terwijl Hellemos. Gommans, Lambrichts, Seyen en van Amsterdam tevergeefs trachtten het tempo van eerstgenoemd drietal bij te houden Na de 13de ronde, dus twintig K.M. voor het einde, kwamen Schulte, Middelkamp en Valen tijn alleen door met flinken voorsprong op de kleine groep achtervolgers. In het dorp Val kenburg gekomen maakte Valenijtd zich los, Noch Schulte noch Middelkamp ging er on- midddellijk achteraan. Maar tenslotte zag Schulte hier zijn kans liggen. Hij zette zijn laatste krachten in en wist inderdaad Valen tijn nog voor de beklimming van den Cauberg begon, te passeeren. Maar Middelkamp ver richtte op dat moment prachtigen koersarbeid. Hij voelde, dat hier zijn laatste kans lag. Zou hij Schulte laten loopen, dan was het afgeloo- pen met nog ongeveer 4 K.M. voor den boeg Zich geheel gevend gooide Middelkamp zich naar voren, hij passeerde Valentijn en ste vende. bij den Cauberg gekomen, in rechte lijn naar boven. Schulte moest er zig zag overheen, zoodat Middelkamp hem voorbij ging en zon der dat het in een sprint behoefde te worden uitgevochten was de strijd toen reeds beslist. Door op zeer tactische wijze met zijn krachten om te gaan op dit zeer zware parcours was Middelkamp erin geslaagd het kampioenschap te veroveren. Schulte arriveerde als tweede, toch nog met verscheidene seconden verschil De gedetailleerde uitslagen waren; Beroepsrenners (151.6 K.M.)l Middel- 2.afm. 20/35 a 1.75 afm. 12/20 per 70 K.G BARMEN JANS WEG 67 A TELEF. 16100 NOG SLECHTS ENKELE DAGEN. (Adv. Ingez. Med.) AGENDA Heden: DINSDAG 21 JUNI Groote Kerk: Orgelbespeling door George Robert, 8 15—9 15 uur. Frans Hals Theater: ..f 5.000.000 zoeken een erfgenaam", 2.30, 7 cn 9.15 uur. Palace Familie Cinema: „De Parvenu" en „De Onbekende Vrouw" 2 en 8.15 uur. Rembrandt Theater: ..Speciaal verlof". 2.30, 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Dracula's dochter" en „De raaf". 2,30. 7 en 9.15 uur. Spaarne Theater: „Hoe langer hoe gekker" en „De moord in de filmstudio". Palestina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur, Teylcr Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. Toegang vrij WOENSDAG 22 JUNI Statenzaal (Prinsenhof)Gemeenteraads vergadering. 1.30 uur. Ie H. B. S, b, Zijlvest 27: Vergadering Volks universiteit v. Haarlem en O.. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des dVpa!estina Diorama's. Schotersingel 117a. Geopend eiken werkdag (behalve Vrijdags) van 3—5 en 7—9 uur kamp (algemeen kampioen van Nederland) 4 uur 19 min. 27 sec. 2. Schulte 4 uur 19 min. 48 sec. 3. Valentijn 4 uur 19 min. 58 sec. 4. Hel- lemons 4 uur 21 min. 13 sec. 5. Gommans 4 uur 21 min. 42 sec. Amateurs (151.6 K.M.) 1. Hofstede 4 uur 23 min. 12 sec. 2. Denmenie, 3. De Hoog, 4. T. Pij nenburg (allen in denzelfden tijd). Onafhankelijken (151.6 K.M.) 1. Seyen 4 uur 21 min. 9 sec. 2. Reuter, 3. van Stek, beiden in dezenzelfden tijd. Veteranen. 1. Braspenninx Sr. 1 uur 36 min. 20 sec. Wat zoudt gij wenschen, zoo ge kiezen mocht? -Een VULPEN, maarbij DANTUMA gekocht!" Ofihj^oiftuaitn ZIJLSTRAAT 90, HAARLEM, TELEF. 11161. (Adv. Ingez. Med.) KORFBAL. Oosterkwartier III wint den H. K. B.-beker. Op het terrein van Oosterkwartier vond gisteravond de eindstrijd plaats tusschen Oosterkwartier 3Alw. Ready om de H. K. B.-beker. Onmiddellijk na den aanvang zette Oos- terkw.artier eenige mooie aanvallen op, die echter van de korf stuitten. Alw. Ready trachtte met afstandschoten de leiding te kunnen nemen, maar had hierbij geen succes. Ook de Oosterkwartier-aanval was voorloopig niet erg gelukkig. Na ruim een half uur spelen heeft T. Luikel eindelijk succes na een mooie doorbraak (1—0). Alw. Ready krijgt dan enkele mooie kansen .voor de gelijkmaker, maar weet deze niet te benutten. Alhoewel Oosterkwartier het meest in de aanval is blijft de stand ongewijzigd, zoodat de rust komt met (10). Ongeveer 10 minuten na rust is het weer T. Luikel die succes heeft (20) Tr. Hommers maakt er 30 van, terwijl kort voor het einde mej. J. Kloos met een mooi afstandschot den eindstand op 40 brengt waarmede O.K. 3 wederom in 't bezit van den beker blijft. Dc competitie-indeeling van Oosterkwartier. Naar wij vernemen is de indeeling voor de a.s. competitie 19381939 van de K. N. K. B. voor Oosterkwartier als volgt: 2e klasse N.H. Afd. B. Oosterkwartier 1, Z.K.V. 1, B.E.P. 1, Blauw Wit 2, Hercules 1, K. V. D. 1, Oosctepark 1, Zuiderkwartier 1. 3e klasse Afd. B. Voorloopig: O.K. 2, Flora 1, Sportief 2, Swift 2, D.E.D. 2. 3 e klasse Afd. C. O.K. 3, Sport Vereent 2. Aurora 1 of Ready Teka, Rohda 2. K.V.D. 2, BI. Wit 4. Luto 2. Amsterdam Zuid- 20 KORFBAL H. K. C. ANIMO. Secret. J. P. Kruger. Twijnderslaan 27. Gespeeld 19 Juni seriewedstrijden R.S.V. .Rozenburg" te Rotterdam. AnimoSchiedam 00 AnimoQuick 21 Animo—Het Zuiden 0—1 Door laag doelgemiddelde behaalde Animo geen prijs. De jaarlijksche algem. ledenvergadering vindt plaats op Woensdag 6 Juli. Voorgesteld als adsp. lid Joopie Bijster. Oefenen Dinsdagavond van 79 uur. SNELWANDELEN. H. A. V. „DE KAMPIOEN". Zondag j.l. heeft onder groote publieke be langstelling de eerste wedstrijd plaats ge had van de beker-snelwandelwedstrijden. Het parcours was Haarlem—Bennebroek, de loopers gaven elkaar zoowel in snelheid als in stijl niet veel toe. De uitslag was: snelheid 1. Herben 5 pun ten; 2. H. Medemblik 4 pnt.; 3. J. v. Looy 3 pnt.; 4, D. Overdam 2 pnt.; 5. G. A. Ramaker 1 pnt. Stijl: 1. Herben 5 pnt., Medemblik 5 pnt.; 2. v, Looy 4 pnt.; Overdam 3 en Rama ker 3 punten. DAMMEN. DAMCLUB HAARLEM. Op Woensdag. 22 Juni e.k. zal in het club lokaal van bovengenoemde damclub de jaar lijksche wedstrijd plaats hebben om den „de Louw-beker" tusschen een 20-tal spelers van de damclub Haarlem en een gelijk aantal spelers van de damvereeniging „Joz. Blanke naar", uit Amsterdam. Voor den onderlingen wedstrijd om het clubkampioenschap werden nog de volgende partijen gespeeld: C. F. Visse wint van C. Dikkeboom. J. H. Burghout remise met Ph. F. Amelung, P. Mollema Sr.—H. A. van Abs. afgebr. C. F. ONLAND v. Alhier is Maandag overleden de heer C. F. Onland, in den ouderdom van 69 jaar. De overledene is gedurende 20 jaar als coupeur werkzaam geweest in De Faam's Kleeding- magazijnen N.V. Hij was een zeer bekwaam vakman die bij zijn superieuren en collega's hoog stond aangeschreven. In de vakorganisatie nam hij steeds een vooraanstaande plaats in. Hij was eerelici 'nn de Ned. Coupeursvereeniging. De begrafenis heeft plaats Donderdag a.s. tc 12 uur op het R. K. Kerkhof, Valkenburg, Heemstede. Maar ook op het juiste adres; WEBER GR. HOUTSTRAAT 166,,bij do Houtbrug. Ziekenfondsleverancier. (Adv. Ingez. Med.) De Bilt voorspelt: In het Zuiden zwakken tot matigen wind uit Zuidelijke richtingen, helder tot licht bewolkt, droog warm weer. In het Noorden meest matigen Zuidelijken tot Zuidwestelijken wind, licht tot half bewolkt, later zwaar bewolkt, waar schijnlijk nog droog vrij warm weer. BAROMETERSTAND Hoogste 769.8 m.M. te Maastricht. Laagste 747.8 te Thorshavn. Het hooge drukgebied, waarvan de kern gisteren voor den ingang van het Kanaal was gelegen, heeft zich in Oostelijke richting ver plaatst. Het nam in de kern een weinig aan intensiviteit af, doch het is overigens nog in omvang toegenomen. Over geheel Centraal Europa, Frankrijk, ons land en Zuid-Engeland is het helder vrij warm weer. met zwakken wind. De gisteren reeds vermelde Oceaan depressie heeft zich inderdaad krachtig ont wikkeld. Zij ligt thans met haar kern voor de Faroer en bracht lichten tot matigen regen over Ierland, terwijl het rond de kern krachtig tot stormachtig waalt. De lagedruk over Scan dinavië is een weinig verder opgevuld. De vooruitzichten blijven voor het Zui den van ons land nog gunstig. In het Noorden zal morgen in den loop van den dag de bewolking toenemen. De regen kansen blijven echter gering. BAROMETERSTAND Vorige stand 763 m.M. Stand van heden 765 m.M. Neiging: Vooruit. Opgave van: STIENS. Opticien Gierstraat 27 Tel. no 16764 HOOG WATER TE ZANDVOÖRT Woensdag v.m. 10.18 uur: n.m, 22.47 uur. Strand berijdbaar van 15.1520.45 uur. Belangrijke telefoonnummers: Politie: 11850. Brandweer: 15333. Ongevallendienst (Brandweerkazerne) Ged. Oude Gracht: 14141. NEDERLANDSCHE BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. Zondag 19 Juni j.l. werd in de Gemeentelijke zweminrichting aan de Kleverlaan gelegen heid gegeven tot het behalen van de diplo ma's A en B van den Nederlandschen Bond tot het Redden van Drenkelingen. Het examen was georganiseerd door het district Noord-West (Noord-Holland) van de Tech nische Commissie van genoemden Bond. De examencommissie was samengesteld uit de dames H. Honig en A. PerryMeyer en de heeren H. D. E. Rietberg, R. Krab, B. Men- delson en R. J. Rohlfs. Aan het examen namen 46 candidaten van verschillende reddingsbrigades deel. Hier van behoefden slechts 4 candidaten afgewezen te worden. De navolgende personen verkregen het di ploma Diploma A: De heeren R. van Beuzekom, J. Bosma, L. C. Lagaay, M. E. Meyer, F. A. Tienpont, allen Amsterdam; W. Beuken kamp, mej. E. van Mierlo, mej. J. C. Stammes, mej. M. J. Veen en den heer J. L. Vos, allen Haarlem, mej. Termes, Heemstede. Diploma B: mej. H. Wielenga en de heeren W. Brakel, R. J. Bruseker, A. J. v. d. Meer Jr., N. Oudshoorn, H. Renout, C. H. Vrugt, N. D. Warmerdam, allen Haarlem en A. E. de Haas, Heemstede. Verder slaagden nog voor het technisch gedeelte van diploma A: de heeren N. D. van de Belt, J. A. H. Duvivier, J. van Kekem, C. Kerver, G. C. Koch, W. F. Schuddeboom, W. Woons, allen Amsterdam; mevr. M. Bud- dinghvan Vleuten; mej. J. H. Giltay; mej. J. M. de Mooy en de heer I. Jager Bl'daal, mej. H. de Jong, de heeren J. W. van Nie en J. P. Telor. allen Haarlem; F. W. Schrader, Heemstede; A. FrankBeekhuis; K. C. van der Mye Pzn., J. Schuiten, allen Zandvoort. Voor het technisch gedeelte van diploma B slaagden: de heeren G. F. Kaiser, Hilversum. G. Koome, A. Meyer, P. Vernout, allen Haar lem. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 10.15 uur. Londen 8.95 13/16. Berlijn 72,82 1/8. Parijs 5.03 1/8. Brussel 30.67. Zwitserland 41.42. New-York 1.80 3/8. Affiche voor de Sportweek. 14 Vm20 JUL11936 üe Haarlemsche Kunstenaar Huib de tiu heeft voor de sportweek die van 14 t.m. 20 Juli in onze stad zal worden gehouden, een smaakvolle affiche vervaardigd waarvan men hierboven een afbeelding ziet. De blauwe letters contrasteeren duidelijk tegen den crème achtergrond, terwijl het wapen van Haarlem in rood is uitgevoerd. M. T. S. eii Ambachtsschool. Beide scholen boekten gunstige resultaten. In de jaarvergadering van de Vereeniging voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem, onder voorzitterschap van ir. A. G. de Koningh, werd o.m. het volgende medegedeeld: De M. T. S. De M. T. S. begon in Januari 1937 met 512 leerlingen. De aanmelding voor den nieuwen cursus was dit jaar opnieuw grooter dan het vorige jaar. Ingeschreven waren 336 candida ten, tegen het vorig jaar 285. Slechts 165 leer lingen werden toegelaten 51 leerlingen, op grond van hun diploma H. B. S. B met 5 j. c. Het aantal ingeschreven en toegelaten practici (candidaten afkomstig van een A. B. S.) was dit jaar veel grooter, zoodat niet allen konden worden toegelaten. De afdeelingen Bouw-, Weg- en Waterbouwkundige waren uit jaar volledig bezet De afdeeling Vliegtuigbouw- kunde leverde dit jaar de eerste gediplomeerde Vliegtuigbouwkundigen af in totaal 17 afgestu deerden. van wie 10 reeds een diploma werk tuigbouwkunde en 3 het diploma scheepsbouw- kunde hadden. De bezetting van deze afdee ling was echter voor den nieuwen cursus in het 4e jaar slechts gering, slechts 7 stuks, om dat zij thans in hoofdzaak gerecruteerd moe ten worden uit reeds gediplomeerde leerlingen en dezen dit jaar liever dadelijk in de practijk gingen wegens de goede vooruitzichten. Voor de komende jaren is evenwel op een betere bezetting van de afdeeling vliegtuigbouwkunde te rekenen, aangezien het le jaar 28 vliegtuig bouwkundigen telt, het 2e jaar 31 en het prac- tische leerjaar 17. Hoewel de vooruitzichten voor de vliegtuig bouwkundigen zeer verbeterd zijn en ook vol gens deskundige bedrijfsleiders in de toekomst een goede vraag zal bestaan, meenen wij toch voorzichtig te moeten zijn met hèt afleveren van vliegtuigbouvrtcundigen. en leggen wij ons eenige beperking op, waarbij de besten tot het 4e jaar worden toegelaten. De anderen kun nen het diploma werktuigbouwkunde of scheepsbouwkunde behalen. Het Steunfonds schonk onze school dit jaar een zeer moderne waterrem systeem Junkers, voor beproeving van snelloopende motoren. Van de Fokkerfabrieken ontvingen wij 3 snel loopende motoren ten geschenke, waarvan nog 2 ongebruikt waren. In 1937 was de vraag naar afgestudeerden van de school zeer groot, zoodat practisch ge sproken bijkans alle afgestudeerden een plaats konden vinden en slechts eenige ouderen, die na hun diplomeering een andere richting had den gekozen, in het bedrijfsleven geen plaats meer konden vinden. Aan het eind van het jaar 1937 waren van de 1150 afgestudeerden slechts 32 werkloos waarvan 17 van de nieuwe lichting en de rest van oudere, meestal zeer oudere lichtingen. Vermeld kan nog worden dat de stand op het oogenblik, Juni 1938, is in totaal 12 werkloozen of 1 pet., waarvan 7 electrotechnici. 4 werk tuigbouwkundigen. 1 bouwkundige. Van deze werkloozen is slechts een kortelings afgestu deerd, de rest is nog altijd van oudere lich tingen. De versterking van het Nederlandsche leger zal maken dat van de nieuwe gediplomeerden een veel grooter gedeelte zal moeten opkomen om hun dienstplicht te vervullen, waardoor de vraag naar afgestudeerde M. T. S.-ers dit jaar zeker nog grooter zal zijn dan in het vorige jaar, en de vraag zeker grooter zal zijn dan het aanbod. Reeds thans worden verscheidene M. T. S.-ers besproken, vóórdat zij afgestudeerd zijn. Ofschoon eventueele moeilijkheden van plaatsing hierdoor naar het volgend jaar ver schoven worden, zal de nieuwe toestand tot gevolg hebben, dat de" bezoldigingen van onze jongelui zullen stijgen. De totale bezetting van de M, T. S. was op 1 September in verband met de klassen-indee ling 526, waarvan 409 op school en 117 in de practijk, tezamen nog 5 meer dan verleden jaar, hoewel toen reeds het maximum waar voor de school gebouwd is (400 leerlingen) was overschreden. Resumeerende kan gezegd worden dat even als in de vorige jaren, de M. T. S. zich in een grooten bloei verheugt en goede vooruitzichten biedt aan haar afgestudeerden, ook al mocht de opleving niet meer stand houden. Het steeds stijgende aantal aanmeldingen ieder jaar wijst op waardeering overal in den lande. Vermeld kan nog worden hoewel feitelijk be- hoorend tot het volgend jaarverslag, dat het Bestuur van onze M. T. S op aandringen van enkele groote instellingen, besloten heeft in te stellen een cursus voor M. U. L. N. O., waarbij zij nog wachtende is op de goedkeuring dei- Gemeente Haarlem, en toestemming van de Koningin. De Ambachtsschool. Met genoegen kunnen wij constateeren. dat de omzetting van de A. B. S. van een 3-jarigen in een 2-jarigen cursus zoodanig is geschied, dat geen der leden van het personeel ontsla gen behoefde te worden en wel omdat door het uitbreiden van het aantal 1ste klassen, het aantal leerlinglesuren gehandhaafd bleef. De werkplaats voor de afdeeling autotech niek is gereorganiseerd en voldoet thans goed. Het aantal leerlingen dat onderwijs volgens Titel n der nijverheic^mderwijswet geniet, steeg in 1937 met een 7-tfl. doordat bij de fir ma Beynes diverse leerlingen geplaatst kon den worden. Op 16 October nam de 16de cursus voor auto bestuurders en bestuursters een begin met 24 leerlingen. Aan den cursus voor typografen werd ook in 1937 de gelegenheid geboden om in de loka len der ambachtsschool onderwijs te geven. Van den voorbereidenden cursus legden 14 leerlingen met goed gevolg het toelatingsexa men voor de M. T. S. af. Van den machinistencursus behaalden 7 leer lingen het voorloopig machinistendiploma. Het aantal gediplomeerde leerlingen der ambachtsschool en avondvakteekenschool be droeg in 1937: 143. Het totaal aantal leerlingen, dat op 31 De cember 1937 onderwijs in het gebouw der am bachtsschool ontving, bedroeg: 1074. Diverse onderhoudswerkzaamheden en ver anderingen aan de inrichting der les- en dienstlokalen werden door de leerlingen zelf verricht. Ook voor eenige andere scholen werden ver schillende schoolmeubelen vervaardigd. Bestuursleden van eenige corporaties, di recteuren van ambachtsscholen en het Rijks instituut tot opleiding van teekenleeraren te Amsterdam, bezochten onze ambachtsschool De directeuren van de ambachtsscholen te Delft. Utrecht en Gorkum, bezochten onze school om inlichtingen te verkrijgen over het onderwijs volgens Titel II der N. O. wet, met de bedoeling dit onderwys in die plaatsen in te voeren. De Voorzitter meende, dat de gunstige re sultaten voor beide scholen verkregen, voor een groot gedeelte te danken zijn aan de groote toewijding van directeur en leeraren en ver der personeel van beide scholen, waarvoor hij namens de vergadering hulde bracht. MSTERDAMSCHE AARD APPELMARK') "rroote muizen 10— lO'/s ct. 'leine muizen 99Va ct. vlalta 16 1/2 ct Alles per K.G Aanvoer totaal 183.000 K.G. De aardappel-misère. Verbetering pas na 15 Juli te verwachten. De vorige week wezen wij op het feit, dat ook te Haarlem moeilijkheden ondervonden worden bij de aardappelen-voorziening. De eetbare oude aardappelen zijn den laatsten tijd zeer sterk in prijs gestegen, zoodat nu 14 cent per K.G. betaald moet worden. Deze prijzen zijn voor vele arbeiders en werkloozen natuurlijk niet betaalbaar. Het gevolg is, dat er in die gezinnen als regel ander voedsel ge kozen moet worden; rijst, erwten, boonen, pannekoek, enz. Aanvankelijk werd ook gevreesd dat er een tekort aan aardappelen zou ontstaan, maar nu het gebruik van aardappelen door de hoo ge prijzen sterk verminderd is, bleken er voorloopig nog oude aardappelen voldoende te zijn. Nu verzekerde ons een der bij den handel betrokken deskundigen, dat de voor raad oude aardappelen vrijwel uitgeput is. Bij een enkelen boer zit nog een partijtje, maar die vraagt nu al 12 gulden per 100 K.G., zoodat daarin toch weinig handel is. Het moet nu wel betreurd worden dat er in het voorjaar zooveel aard appelen tot. veevoeder verwerkt zijn. De heer E. de Boer, aardappelenhandelaar te Haarlem, bestuurslid van den Nederland schen Bond, vertelde ons, dat zijn organisatie de Aardappel-Centrale in het voorjaar gewaar schuwd heeft tegen het onttrekken van te veel consumptie-aardappelen aan de markt, die daarop verwerkt zijn tot veevoeder. De boeren die aardappelen teelden moesten in het afgeloopen jaar f 50 per H.A. aan de Aardappel-Centrale betalen. Uit dit potje wordt dan de boeren in het voorjaar een toe slag gegeven als zij. indien er te veel aard appelen blijken te zijn, hun aardappelen „de- natureeren". dat in dit geval wil zeggen voor veevoeder verwerken. In het voorjaar werd f 1.05 per 100 K.G. toeslag gegeven, terwijl de stuk gestooten aardappelen als veevoer nog ongeveer f 0.70 opbrachten, zoodat de boeren dan nog f f 1.75 per 100 K.G. maakten, welke prijs vrij loonend werd geacht omdat aan die aardappelen natuurlijk minder hooge eischen werden gesteld en 10% „droog"ziek was toe gelaten. In het voorjaar hebben wij nog al warmte gehad waardoor de vroege aardappelen er best voorstonden. Men heeft toen zoo zei de heer de Boer blijkbaar gedacht: „er zullen eind Mei al voldoende vroege nieuwe aard appelen zijn, dus ik kan nu beter een deel van mijn aardappelen-voorraad tot veevoeder ver werken." De heeren van de Aardappel Cen trale hebben blijkbaar die meening gedeeld en medegewerkt aan de onttrekking van groote hoeveelheden aardappelen aan de consumptie. Onze Bond vreesde evenwel op den duur een tekort aan oude aardappelen en heeft zijn waarschuwende stem laten hooren, evenwel zonder succes. Als de heeren van de Aardappel- Centrale voorzichtiger waren geweest, zou het publiek bespaard zijn geble ven dat cr nu zoo weinig aardappe len zijn en dat er zulke hooge prij zen betaald moeten worden. Toen is na het warme voorjaar nieuwe koude gekomen. De aardappelen maakten geen vorderingen meer en nu is het gevolg, dat de oogst van de vroege aardappelen klein is. Te klein om aan de behoefte te vol doen. Een boer rooit van zijn land maar de helft van een normalen oogst. De arbeid is daarom duur, wat ook weer invloed heeft op de prijzen der nieuwe aardappelen. Maandagmorgen brachten de nieuwe aard appelen op de velling 12 en 14 cent per K.G. op. 's Middags toen bleek, dat België weinig aardappelen afnam, vermoedelijk door de hooge prijzen, zakte op dezelfde veiling de prijs tot 10 en 12 cent. Er worden ook buitenlandsche aardappelen ingevoerd (Malta's), maar ook daarvan zijn de prijzen hoog. Eén der redenen is dat voor elke k.g. buitenlandsche aardappelen 3 cent be taald moet worden aan de Groente- en Fruit- Centrale, welk geld later weer gebruikt wordt om landbouwers te steunen. Het is de vraag of er voldoende vroege aardappels aan de markt zullen komen om in de behoefte te voorzien tot de latere aardap pels komen. Nu er zulke goede prijzen voor nieuwe aardappels gemaakt worden, rooien de boeren natuurlijk zooveel zij kunnen. Er is pas afdoende verbetering te verwach ten als de Eigenheimers komen. Deze staan er goed voor. De Groente en Fruit Centrale heeft machtiging verleend, dat deze aardappelen met 15 Juli gerooid mogen worden. Dan is er dus meteen een belangrijke aanvoer te ver wachten. En als er veel aanvoer is dalen daar door natuurlijk ook de prijzen. Na de Eigenheimers komen de aardappelen die iets later zijn, namelijk de Bonte en de Blauwe aardappelen. De groentehandelaars klagen in dezen tijd ook over den slechten gang van zaken om dat er nu niet alleen weinig aardappelen ver kocht worden maar ook weinig groente. Bij rijst en pannekoeken wordt bijvoorbeeld zelden nog groente gegeten. WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 12 uur. Londen 8.95 13/16. Berlijn 72.827*. Parijs 5.03 V2. Brussel 30,68. Zwitserland 41.42. Kopenhagen 40. Stockholm 46.20. Oslo 45. New-York 1.80 9/16. Praag 6,28 1/2. Italië: Vrije lire 9.55. Reislire 8.60. Bankpapier 7.55. Overeenkomst over de vrijwilligerskwestie. Non-interven ticcommissie komt tot overeenstemming. LONDEN, 21 Juni. (Havas-A.N.P.) Naar vernomen wordt is in de verga dering van de niet-inmengings sub commissie een overeenstemming be reikt inzake het terugtrekken van de vrijwilligers uit Spanje. Dc „Karimata" werkt niet. Een licht defect. De Karimata ls sinds gisterenmiddag 2 uur niet in werking. Er is namelijk een onder deel van een der takels waarin de emmerlad der hangt onklaar geraakt. Men heeft, zoodra het euvel werd ontdekt onmiddellijk gestopt, aangezien bij verder werken gevaar voor stagnatie zou ontstaan. Het defect is op zich zelf van weinig beteekenis maar met de re paratie schijnt nog al eenige tijd gemoeid te zijn. Vanmiddag was het werk nog niet her vat.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 2