SCHUDT UW LEVER WAKKER Australische Ministers zullen ons land bezoeken. Stille helden in den Spaanschen Broederknjg. Haagsche Heeren. DINSDAG 21 JUNI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD 5 Weep een speelhuis in Den Haag ontdekt. Geslaagde inval van de politie. De Haagsche politie heeft onder leiding van den hoofdinspecteur Halstein en den inspec teur Florschutz een inval gedaan in het per ceel Dintelstraat 15. waar de roulette werd ge speeld. Veertien personen.o.w. een vrouw, zijn aangehouden en naar het hoofdbureau van politie overgebracht, roulette, fisches enz. zijn in beslag genomen en de hoofdbewoner, B„ de ondernemer van het speelhuis. S. en een vreemdeling zijn in bewaring gebleven. De overige personen zijn in den loop van den nacht heengezonden. Amslerdamsche Brandweer moet ongelukken voorkomen. Haar hulp voor woningbouwverenigingen ingeroepen. Het droevig ongeval dat j.l. Vrijdag een ge zin in de Ortheliusstraat te Amsterdam trof, heeft aanleiding gegeven aan woning bouwverenigingen en particulieren tot het instellen van een grondig onderzoek naar den toestand der woningen en men heeft zich ge haast daar, waar gevaar te duchten was, dit zoo spoedig en afdoende mogelijk te keeren. In bijna alle gevallen is hiervoor de assisten tie van de brandweer ingeroepen. Dit ge schiedde Zaterdag j.l. zes maal en Maandag niet minder den zes en dertig maal. Ook in de komende dagen verwacht de brandweer druk werk op dit terrein. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE TOONKUNSTENAARS VEREENIGING VERGADERT VOLGEND JAAR TE HAARLEM. De 63ste jaarlijksche algemeene vergade ring van de Kon. Ned. Toonk. Vereeniging vond Zondag te Groningen plaats. Nadat de voorzitter, de heer M. A. Brandts Buys, met een woord van welkom tot de leden, de ver gadering had geopend, herdacht hij de in het afgeloopen jaar overleden leden, waarbij hij in het bijzonder noemde de heeren Cats, Haarlem. Ant. Tierie en J. W. Kersbergen te Amsterdam Tot leden van het hoofdbestuur werden herkozen de heeren M. A. Brandts Buys en K. Veldkamp. Tot plaats voor de volgende jaar vergadering werd Haarlem aangewezen. N. Z. H. R. M. heeft nog vele plannen. T wee motorslranilreddingbooten geschonken Aan ondersteuningen en pensioenen in 1937 ƒ30.000 uitgekeerd. In het jaarverslag van de Noord- en Zuid- hollandsche Reddingsmaatschappij over 1937 wordt opgemerkt, dat in het afgeloopen jaar minder van het materiaal en personeel is ge vergd, dan in 1936. Gememoreerd werd het om slaan van de reddingboot te Zandvoort op 10 Februari 1937, tengevolge waarvan twee men- schen om het leven kwamen. Het aantal contribuanten steeg dit jaar tot bijna 10.000. In 1937 steeg het bedrag, dat jaar lijks wordt uitgekeerd aan pensioenen en on dersteuningen tot pl.m. f 30.000. Ten aanzien van de plannen voor de toe komst wordt opgemerkt, dat de maatschappij in den herfst van dit jaar het nieuwe boot huis Paal 8 te Terschelling hoopt te kunnen openen. Daar wordt de motorstrandredding- boot „Nicolaas Marius", de vorstelijke gift van een onbekend gebleven gever, gestationneerd. De actie voor een motorstrandxeddingboot. die op initatief van den schoolraad van het Amsterdamsche Lyceum op diverse middel bare scholen in Nederland is gevoerd en de campagne van het comité te 's Gravenhage, dat den verkoop van speldjes met de beelte nis van het vorstelijk bruidspaar door de schooljeugd propageerde, hebben tot gevolg gehad, dat ruim f 9000 voor een motorstrand- reddingboot door de Nederlandsche school jeugd is bijeengebracht. Zoodra een beslissing is genomen over het al of niet uitrusten van mo- torstrandreddingbooten met Hotch- kiss voortstuwers, kunnen de plannen voor een nieuw type boot, dat lichter zal worden dan de overige, worden ge maakt en het ligt in de bedoeling de boot, die door de Nederlandsche schooljeugd zal worden geschonken, te stationneeren te Scheveningen, be noorden de visschershaven, waar zij de roeireddingbooten van de stations Scheveningen N. en Scheveningen Z. zal vervangen. Dr. H. Mulder den Haag, verraste de maat schappij met de verblijdende mededeeling, dat hij een motorstrandreddingboot zal schenken, die hij den naam „President Steyn" wenscht te geven. Gehoopt wordt, dat deze boot in 1939 te Egmond aan Zee kan worden gestation neerd. Het bouwprogramma voor 19381939 ziet er als volgt uit: Scheveningen: nieuw boothuis, motorstrand reddingboot met wagen, waterdichte motor tractor. Egmond aan lee: nieuw boothuis. motor strandreddingboot met wagen, wagen voor lijnwerp- en w;ppertoestel. Den Helder: ombouw roeireddingvlet, aan brengen motor en hotchkiss voortstuwer. Terschelling: nieuw boothuis, motorstrand reddingboot met wagen, waterdichte motor tractor. De 3 motorstrandreddingbooten krijgt de maatschappij ten geschenke, doch met de rest t.w. boothuizen, wagens, tractoren, enz. is een bedrag var ruim f 100.000 gemoeid. Opgemerkt wordt, dat het een ernstige te leurstelling was, dat een verzoek om vrijgesteld te worden van de betaling der belasting op de doode hand werd afgewezen. Thans heeft de maatschappij zich opnieuw tot den minister van financiën gewend met het vprzoek de N. Z. H. R. M. op te nemen bij de vereenigingen. die vrijgesteld zijn van deze belasting. De exploitatierekening over 1937 sluit met een bedrag van f 158.483.74. nadeelig saldo f 45.581.81 (aangevuld uit giften en legaten). Doopsgezinde Jongeren Bond vierde tienjarig bestaan. Jaarvergadering te Elspeet. Zaterdag en Zondag is in het Doopsgezind Broederschapshuis te Elspeet het tienjarig bestaan van den Doopsgezinden Jongeren Bond gevierd. Nadat Zaterdagochtend de jaarvergadering was gehouden, had een herdenkingssamen komst plaats. Na de begroeting van afge vaardigden o.a. van de Algemeene Doopsge zinde Sociëteit, den Vrijzinnig Protestant- schen Radio-omroep en het Oecumenisch Jeugd Comité, sprak de voorzitter Herman Deinum een rede uit, waarin hij de beteeke- nis van het bezit van een eigen jeugdbewe ging in dezen tijd deed uitkomen. Verschillende sprekers, oud-voorzitters en vertegenwoordigers, brachten hun gelukwen- schen over, anderen hadden hun felicitaties schriftelijk gezonden. Zaterdagavond voerde de Kamper Jonge renkring het bijbelsch leekespel van strijd en bevrijding „Job" geschreven door Ds. J. D van Calcar, op. De kerkdienst van den Zondagochtend, waarin Ds. P. Vis uit Arnhem, de eerste voor zitter van den bond, voorging, werd door den V.P.R.O. uitgezonden. Des middags werden inleidingen gehouden over: „De beteekenis van het Jongerenwerk", door Ds. G. J. W. den Herder (een predi kant-jongere) en Johan Kuipers (een leek- jongere). Met een kort woord van den voorzitter werd de bijeenkomst gesloten. De bestrijding der draaiharligheid bij kool. Plantenzieklenkundige Dienst geeft raad. De Plantenziektenkundige Dienst deelt ons mede: Volgens de waarnemingen van dr. Leef- mans is de hoofdvlucht van de mug, die de draaihartigheid bij kool veroorzaakt, in de Noord-Hollandsche koolstreek begonnen. Uiterlijk binnen enkele dagen moet aldaar dus nu de kool in het hart bespoten worden met 2 procent pyridine en V/z procent zachte zeep (dus 20 gram pyridine en 15 gram zeep per liter vloeistof) of met 1/10 procent nico tine en 1V2 procent zachte zeep (dus 1 gram nicotine en 15 gram zeep per Liter vloeistof). Dit moet met tusschenpoozen van 3 a 4 da gen. dus tweemaal per week, gedaan worden Voor het controleeren van de resultaten worden alle koolbouwers, die deze bestrijding uitvoeren, verzocht op te schrijven waarmede en wanneer zij gespoten hebben. De Plantenziektenkundige Dienst houdt zich gaarne rechtstreeks of door bemiddeling van zijn ambtenaren aanbevolen voor mede- deelingen over de resultaten, die met de be spuitingen verkregen zijn. Uit den aard der zaak kunnen deze resultaten eerst over eeni- gen tijd worden vastgesteld, terwijl daarvoor noodig is, dat groepen bespoten planten met groepen onbespoten planten worden verge leken. Zoodra de gevaarlijke vlucht der draaihar- tigheidsmuggen voorbij is, en dus het spuiten gestaakt kan worden, zal dit wederom bekend gemaakt worden. het beproefde middel tegen verkoudheid (Adv. Ingez. Med.) Vergezeld door agenten van verschillende deelen van het gemeenebest. Mede in verband met de a.s. opening van de luchtlijn van Nederlanasch-Indië naar Australië, waardoor Nederland een recht- streeksche luchtverbinding met dit wereld deel krijgt, zal de Australische minister van handel en volksgezondheid, tevens onder voorzitter van den ministerraad, Sir Earle Page, van 24 tot 26 Juni a.s. een bezoek aan ons land brengen. Met hem mee zullen ko men de minister van Nijverheid en Invoer rechten van het gemeenebest van Australië, T. W. White, de staatssecretaris van het de partement van Handel Ykde, te Londen ge vestigde officieele vertegenwoordigers van de verschillende deelen van het Australische ge meenebest. Claude James, agent-generaal van Tasmanië, A. L. Bussau, agent-generaal van Victoria, Sir Charles McCann, agent-ge neraal en. handelscommissaris van de Zuid- Australische regeering. en A. H. Weir, regee- ringssecretaris voor Nieuw Zuid-Wales. Het gezelschap vertrekt Vrijdag a.s. met een extra machine te half negen van Croy don en vliegt rechtstreeks naar Eindhoven, waar het te half elf arriveert en een bezoek brengt aan de Philipsfabrieken. De lunch wordt door Philips aangeboden, waarna het vliegtuig te half drie naar Waalhaven ver trekt. In Rotterdam bezichtigt het gezelschap den fototechnischen dienst der K.L.M. en be geeft zich per auto naar kasteel Oud-Wasse naar voor het gebruiken van de thee. Gelo geerd wordt in het Palace Hotel te Scheve ningen, waar het diner wordt aangeboden door 't ministerie van Waterstakt. Geduren de dit diner zal het vuurwerk plaats vinden, dat gewoonlijk op Donderdagavond door de Maatschappij Zeebad Scheveningen den bad gasten wordt aangeboden. De Zaterdag is gewijd aan een bezoek aan de hoofdstad. Zondags wordt een rondrit gemaakt via Hilversum, de Vecht, kasteel Nijenrode en Zeist met als doel huize De Breul. waar de heer Paul May den Australiërs een lunch aanbiedt. Na afloop hiervan wordt "aar Soesterberg gereden, waar een vliegtuig ge reed staat, waarmee het gezelschap via Schiphol naar Croydon terugkeert. Doctor Pedro. CAMBELLO. Juni. WEER zijn er nieuwe jaar gangen naar het Front geroepen en ditmaal treft het lot weer wat oudere mannen, waarvan velen vrouw en kinderen hebben en die midden in het beroepsleven staan. Zoo zal uit i een naburig dorp, waar ik door mijn werk dagelijks kom, een man mee gaan, wiens vertrek wel heel erg wordt betreurd en die gerust tot de stille helden mag worden gerekend. Het is de dokter, die over de kinderen in de ..guarderia's", de kinderbewaar plaatsen, gaat. Ik meen al eens verteld te hebben van de mooie, groote villa's, die van staatswege, als tehuis voor oorlogsweezen en kleine vluch telingen ingericht zijn. Alleen hier in de buurt zijn er tenminste 7 of 8 en al die bui tens bezoekt het „kleine doktertje", (zooals hij vanwege zijn geringe lengte algemeen ge noemd wordt) en door zijn zorgen is er onder al die kinderen uit verschillende streken ofschoon de huizen volgepropt zijn, het voed sel ook hier schaarsch is, enz. nog geen enkele besmettelijke ziekte, laat staan een epidemie uitgebroken. Waarlijk, de regeering weet haar menschen te kiezen. Ik zag het kleine doktertje voor 't eerst op een winteravond in een der guarderia's, waarvan ik de onderwijzeressen ken. 't Was ongewoon koud en de grootere jongens had den een deel van den middag gebruikt om hout te hakken, dat nu in groote blokken in een soort van haard te smeulen lag, terwijl af en toe een helder opflikkerende vlam een paar van de bruine gezichtjes die. in een halven kring geschaard, het vuur gadesloe gen, en dertig paar koude handjes zich In de- richting van de vlam strekten. Er heerschte een bewonderenswaardige rust: waaraan denken al die donkere hoofdjes? Och. de dag is lang en zelfs het wildste kind wordt eens moe. Maar opeens is alle rust weg. De deur gaat open en een klein mager mannetje met witte doktersjas en witte schoenen, een die pen intelligenten blik in het magere gezicht, stapt binnen, en wil zich dan. blijkbaar niet vindende wien hij zoekt, geruischloos weer terugtrekken naar de tweede verdieping, waar een jongske ziek ligt. Maar dat gaat maar zoo niet. Zestig kleine handen grijpen hem vast aan zijn witte jas en uit alle kelen klinkt 't „doctor Pedro, doctor Pedro"! Glim lachend probeert hij zich los te maken, maar dat is minder gemakkelijk dan 't lijkt. Haast al deze kleine klantjes heeft hij al eens be handeld. Sommigen heeft hij pijn moeten doen: ze hebben gehuild, maar nu herinne ren ze zich alleen nog maar zijn troostende woorden, zijn sprookjes en verhaaltjes, die de pijn deden vergeten en een enkel klein ventje weet nog van bange koortsnachten, waar hij om zijn moeder riep en bij den flauwen glans van een klein lampje doctor Pedro naast zich zag zitten en zijn koele hand op zijn gloeiende voorhoofdje voelde. Dikwijls hebben we ons afgevraagd: leeft deze man. volgens het zeggen van vrienden ook nog hartlijder, die dagelijks vele kilome ters per fiets aflegt (zijn ezeltje noemt hij zijn fiets) eigenlijk zonder eten en rusten? Vraag hem niet, hoeveel nachten hij bij zieke kinderen doorbrengt en vraag ook niet wat en wanneer hij eigenlijk wel eet. Alles wat hij maar even missen kan en de gewone mensch kan vandaag, bij de karigheid van het voedsel in dit wredelijk van de buiten wereld afgesloten land, eigenlijk onmogelijk iets eetbaars missen schijnt hij nog hei melijk voor zijn kleine vrienden mede te brengen, die bij het gezonde strandleven, niet te verzadigen zijn. Ook staat hij op het stand punt. dat een doctor, zich geen verstrooiing permitteeren kan, als zijn patiënten hem eenvoudig noodig hebben. Theater of bios coop gunt. hij zich nooit; hij heeft geen tijd! Nog andere origineele ideeën heeft deze ernstige man, die slaaf van zijn werk. die binnen weinige minuten aanwezig is ln de guarderia. waarheen men hem roept. Hij vindt, dat de opvoeding door de ouders de kinderen bederft en wil ze allemaal, zoo on geveer van de geboorte af, in zijn guarderia's opbergen. Wat hebben we dikwijls met hem over dit en verwante onderwerpen gedis cussieerd. 't Is bepaald roerend te zien, hoe zeer deze man, die zelf zeker een goed mensch is, ook aan het goede in de mensch- heid gelooft en de ontwakende kinderziel al leen goede eigenschappen toeschrijft, die door verkeerde invloeden van ouders ten kwade geleid worden. Maar zijn theorie, die er sterk Oost-Europeesch uitziet, vindt hier in den uitersten Zuid-Westhoek, weinig aan hangers. Ik zie ook al de Spaansche moeders haar één- en tweejarige hummels naar zoo'n inrichting brengen! Toch valt er misschien ook iets vóór de zaak te zeggen de rich ting. waarin men opvoeden zou. daar kwam 't alvast in de allereerste plaats op aan en daarover zou men al dadelijk 't erg oneens zijn, dus Maar. om nog even tot ons kleine doktertje 'terug te keeren. zijn grenzelooze activiteit drijft hem tot allerlei. Zoo wilde hij nu. op een gunstig plekje, een eigen hospitaal voor zijn guarderia's-kinderen oprichten en ik ge loof. dat sommige kleintjes zich er al op ver heugen eens ziek te zijn. Maar daar zal voor- loopig nu wel niets van komen, nu ook hij met het geweer over zijn smalle schouders, den vijand tegemoet gaat trekken, die ten slotte zijn broeder is. C. B. PHONOGRAMARCHIEF IN ONS LAND GESTICHT. Maandag is door notaris A. M. Vroom te Amsterdam de stichtingsacte gepasseerd van het „Ned. archief voor taal- en andere uitingsbewegingen". De stichting heeft een zeer ruim werkter rein. volgens art. 2 is het doel: „het vastleg gen van menschelijke motoriek, inzonderheid wat betrekking tot de moedertaal heeft en verder datgene, wat op vocaal gebied van historische waarde kan worden geacht". Het materiaal, dat voor plaatsing in dit archief het eerste op dit gebied in Neder land is zeer veelsoortig. Gebruikte gra- mofoonplaten met redevoeringen van mis schien langvergeten figuren, gramofoonpla- ten, met de stemmen van acteurs, redenaars en dichters, gebruikt door omroepvereenigin- gen. films op cultureel en folkloristisch ge bied. journaalfilms en ook oude speelfilms kunnen materiaal bevatten, dat van belang is voor de biologische of cultureel-maatschap- pelijke richting, vertegenwoordigd door de stichters. Gemeente-ontvanger verduisterde bijna 9 mille. Alles aan plezierreisjes uitgegeven. Maandag had zich voor de rechtbank te Maastricht te verantwoorden de ongeveer dertigjarige oud-gemeente-ontvanger van Gulpen, verdacht van verduistering van ge meente-gelden, ten bedrage van ongeveer achtentachtighonderd gulden. De verdachte had sedert 7 Mei 1936 een vaste aanstelling gehad. Hij verdiende dui zend gulden per jaar en genoot ook nog in komsten van enkele andere functies. Het geld, dat hij zich wederrechtelijk toeëigen- de, werd grootendeels besteed aan pleizier- reisjes en uitgaan met vrienden. Het waren voornamelijk belastinggelden, welke de man zich had toegeëigend. Het O. M. eischte een gevangenisstraf voor den tijd van twee jaar. Voor 1575 millioen K.G. suiker bieten wordt steun verleend. De minister van economische zaken heeft bepaald, dat uit het landbouw-crisisfonds steun wordt verleend aan fabrieken op een hoeveelheid op suiker verwerkte suikerbie ten van den oogst 1938 van ten hoogste 1,575,000.000 K.G. tot een zoodanig bedrag, dat door de fabrieken voor garantiebieten, aan de daarvoor in aanmerking komende telers f 10.25 per 1000 K.G. netto zal kunnen wor den uitbetaald, met dien verstande, dat slechts steun zal worden uitgekeerd ten aanzien van die hoeveelheden suikerbieten, welke zoowel geteeld als aan eenige fabriek geleverd zijn door den teler, aan wien blijkens een door hem over te leggen schriftelijk bewijs ten minste een zoodanige hoeveelheid garantiebie ten door de centrale is toegewezen. ZONDER SCHADELIJKE LAXEERMIDDELEN en U zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. lederen dag moet Uw lever minstens een liter gal in Uw ingewanden doen stroomen. Wanneer deze stroom van gal onvoldoende is. verteert Uw voedsel niet. het bederft. U voelt U opgeblazen. U raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd en U bent humeurig, voelt U el lendig en ziet alles somber in. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmiddelen. U moet CARTER S LEVERPILLETJES nemen om een liter gal vrij te doen stroomen en U zult weer geheei fit zijn. Onschadelijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de gal te doen stroomen. Eischt Carter's Lever pilletjes bij apothekers en drogisten. L 0.75. (Adv. Ingez. Med.) Voedsel wordt voor oorlogstijd opgeslagen. Wetsontwerp, dat de zaak regelt, in voorbereiding. Het antwoord van de ministers van eco-' nomische zaken en van defensie op de vragen van den heer Bierema betreffende het vor men bij den importhandel van voorraden voor de voeding van mensch en dier ten be hoeve van de defensie luidt: Het is juist, dat de regeering een regeling voorbereidt, waarbij belangrijke grondstoffen voor de voeding van mensch en dier bij den importhandel in permanenten opslag worden den aangeboden, zoodat in tijden van mobili satie of oorlog de overheid bij staking der aanvoeren op deze voorraden zal kunnen rekenen. Het ligt in de bedoeling de noodzakelijke kosten af te wentelen op hen, in wier belang de voorraden worden aangelegd d.w.z. voor zoover het broodtarwe betreft op den brood verbruiker en wat veevoeder aangaat op den veehouder. Welk systeem van uitvoering ten slotte gekozen zal worden, is nog niet beslist. Dit maakt nog een punt van be spreking uit tusschen de regeering en de ver vertegenwoordigers van den handel, met wie deze geheele regeling is en wordt besproken, opdat zooveel mogelijk met de belangen van den handel kan worden rekening gehouden. Slechts kan worden vastgesteld, dat bij deze beslissing het belang van de geheele Ne derlandsche volkshuishouding den doorslag zal geven. De regeering is voornemens de verplichting, welke zij zich voorstelt den importhandel m 't belang van 's lands defensie op te leggen te gronden op de landbouw-crisiswet 1933. krachtens welke de bevoegdheid bestaat aan het sluiten van monopolie-overeen-komsten voorwaarden te verbinden. De regeering ontveinst zich niet, dat de hiervoren bedoelde bevoegdheid blijkens de considerans dier wet slechts verleend is om maatregelen te nemen in het belang van den landbouw. Hoewel zeker niet ontkend kan worden, dat ook de belangen van den land bouw door deze maatregelen gediend wor den. moet worden vastgesteld, dat de re geering bij het treffen van deze voorzienin gen het oog gericht houdt op het beharti gen der belangen van 't geheele Nederlandsche volk, nu en in de toekomst. Het ligt daarom in het voornemen van de regeering aan de Staten-Generaal machtiging te vragen, de haar verleende bevoegdheden ingevolge de landbouw-crisis tijdelijk ook te mogen toepassen voor het treffen van die maatregelen, welke een doeltreffende voorbe reiding van de voedselvoorziening in oor logstijd eischt. De huidige intern, toestand welke het uitbre ken van een conflict niet uitsluit, gedoogt niet dat een regeering welke zich haar verant woordelijkheid t. a. v. 's lands weerbaarheid ten volle bewust is, de door den ernst der tijden geboden maatregelen uitstelt totdat het ge heele complex van wettelijke maatregelen betreffende de economische verdedigingsvoor bereiding de Staten-Generaal heeft gepas seerd. Een wetsontwerp, waarbij de regeering machtiging wordt verleend tijdelijk de in de landbouw-crisiswet vervatte bevoegdheden ook ten behoeve van de voorbereiding der voedselvoorziening in oorlogstijd te mogen gebruiken, zal binnen kort tijd de Staten- Generaal bereiken. De regeering kan niet. toegeven, dat het verhalen van de koster, op de afnemers een eenzijdigen druk legt op de minst draag- krachtigen der bevolking. Een halve eeuw geleden Uit Haarlem's Dagblad van 1888. 21 Juni: Het Koloniaal Museuni op het Pavil joen ontving van den heer Mr. F. Pahud de Mortagnes, oud-resident in Ned.- Indië en directeur der Nederl. Maat schappij van Nijverheid, een zeer be langrijke verzameling Indische wapens, waaronder zeer zeldzame en kostbare exemplaren. Verder een inzameling keu rig bewerkte gekleurde teekenjngen van Indische gewassen door Roche, en een aantal boekwerken, die voor de biblio theek van het Museum een groote waarde hebben. Ambtenaar. Er is een tijd geweest dat een minister een gekleede jas moest dragen en een hoogen hoed en een boord die alle gedachten aan wereldschheid op het eerste gezicht reeds wist te bannen, zoo wit, zoo nauw, zoo onge makkelijk was die. Er is een tijd geweest dat een minister door naar de bioscoop te gaan een kabinetscrisis riskeerde en dat hij op staanden voet zijn portefeuille ter beschikking zou moeten stellen wanneer het uit lekte dat hij ergens op een café-terras een vjoeibare versnapering tot zich had genomen. Die tijd ligt niet eens zoo ver achter ons. Vandaag-den-dag loopt zijne excellentie Romme in plus-fours rond en minister Weiter fietst naar zijn departement en de heer pro fessor Slotemaker de Bruine, die vanzelf toch altijd wel wat plechtigs en ministerieels in zijn voorkomen heeft, zit tusschen u en mij in de autobus en betaalt z'n twaalf-en-een- halve cent voor zijn kaartje net als wie dan ook. En ïk ken een minister die zoo nu en dan eens met mevrouw de ministersche de hooge trappen van het Scheveningsche Palais de Danse betreedt om zien te gaan vertreden van allerlei zwarigheid bij blijmoedigheid en jazz-cadansen. Waarmee ik niet zeggen wil dat je, als mi nister zijnde, nu maar alles kunt doen wat een eenvoudig doch eerbaar burger wèl kan doen. Een minister kan bijvoorbeeld geen ijswafeltje langs den weg "staan te eten. hij mag niet hardop fluiten op straat, hij kan niet op 'n draaimolenpaard zitten en hij zou. dunkt mij, ook geen Schillerkraag kunnen dragen. Colijn, of van Dijk, of van Buuren s.s.t.t. met een Schillerkraagnéé.... vindt u wel? Maar wat ik hier wèl mee zeggen wil is dat er heel veel veranderd is in de deftigheid, het geen dan ook weer verderstrekkende ge volgen heeft: een minister is niet zoo hóóg meer. Je staat als doodgewone jongen niet meer te hakkelen en met je hoed in je han den te draaien wanneer je bijgeval Excel lentie eens spreekt. En Excellentie-zelf vindt zich zelf ook zoo geweldig niet meer. Een ander gevolg is dat de ambtenaren, die door-en-door Haagsche ambtenaren ook heelemaal anders geworden zijn. Zoo minis ter, zoo administrateur en referendaris. Wanneer je vroeger een ambtenaar rook; rook je kamferballetjes en 'n tikje lavendel, wanneer de deftige man in kwestie frivool was. Wanneer ge nu een ambtenaar ruikt, ruikt ge houbigant (wanneer de jonge man in kwestie van zijn kapper komt), Amerikaan- sche sigaretten en zee- of dennenlucht. Wanneer ge vroeger een meneer ontmoette die een jacquette droeg en een zwarten bol hoed en een puntjesboord en een lintje dan zei je zóó: da's een ambtenaar van een mi nisterie en de mate van grijsheid zijner sla pen gaf zijn rang aan: de meest grijze was de secretaris-generaal en de peper-en-zout-ste was de referendaris. Vandaag den dag komt ge een jongemen tegen die precies zoo gekleed is als een beurs- magnaatje of een sigarenwinkelier of een journalist en dan moet ge hem al kennen om te weten dat het de hoofdcommies mr. dr. van Ditte is, een schrandere knaap die zeker vóór z'n veertigste referendaris zal zijn. 'n Jonkje op een fiets met een tennisracket onder zijn arm en een fleurige anjer in zijn knoopsgat, vroolijk en blootshoofds dat kan best de een of andere administrateur van het een of andere ministerie zijn. En een fleurige meneer met een fleurig mevrouwtje in een fleurig two-seatertje is die begaafde zoon van de Dingessen, die 't in drie jaar van adjunct commies tot referendaris heeft gebracht. Neen. in den Haag en onder de Haagsche heeren moge veel zijn dat sinds jaar en dag ongewijzigd is gebleven, er mogen allerlei stokoude en ongeschreven maatschappelijke wetten bestaan, die allerlei stokoude en onge schreven vooroordeelen in stand houden, maar de oude, typische Haagsche ambtenaar leeft alleen nog voort in den persoon van een of anderen stoffigen meneer die door vele vlugge jongens voorbijgestreefd is: een mu seumstuk, tot verpulvering en verkalking ge doemd. De geest van den nieuwen tijd, de sfeer van de nieuwe begrippen: van service en effi ciency en plaats-voor-den-bekwaamste onge acht de snit van zijn jasje en de dikte van zijn stamboom en beurs is vaardig geworden om de breede en hooge gebouwen waarin 's lands zaken behartigd worden. De „Haagsche ambtenaar" is dood. Leve de Haagsche ambtenaar! Mr. E. ELIAS. Leerstoel Notariaat aan de Amster damsche Universiteit. B. en W. van Amsterdam hebben aan den raad overgelegd oen voorstel van curato ren der universiteit om over te gaan tot de instelling van een leerstoel voor de opleiding voor het notariaat en tot lector hiervoor te benoemen A. Pitlo te Utrecht. B. en W. stellen voor te besluiten overeenkomstig de voor dracht van curatoren Geen herberekening van pensioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren. Wetsontwerp door regeering ingetrokken. De minister van binnenlandsche zaken heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, mede namens zijn ambtgenooten van Onder wijs, van Defensie en van Financiën dat het bij Koninklijke boodschap van 15 Juni 1936 aan de Tweede Kamer aangeboden wetsont werp. tot herberekening der pensioenen van burgerlijke en militaire ambtenaren is inge trokken.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5