Italië en Engeland blijven in contact. THIJS, REDDER IN DEN NOOD! M' Nieuwe slag voor de Joden in Duitschland. Harold Butler over Nederiandsch-lndië. D I N S D A G 21 J U N I 1938 HAXREEM'S DAGBEAD 4 Wijziging van de overeenkomst niet verwacht. Italië zal echter geen „roode overwinning'' in Spanje dulden. pAANDAG heeft de Britsche ambassadeur te Rome. Lord Perth, een onderhoud van een uur gehad met den Italiaanschen minister van Buiten- landsche zaken, graaf Ciano. De grootste geheimhouding wordt in acht genomen, doch men denkt niet. dat de Britsch-Italiaansche overeenkomst gewijzigd zal worden. Eerder gelooft men, dat ofwel door midden van de niet inmengingsconferentie ofwel door een onmiddellijke overeenkomst tus- schen Italië en Engeland, een weg zal worden gevonden om door het terugtrekken van de vrijwilligers uit Spanje de overeenkomst in werking te doen treden. Men hoopt te Rome dat een gedeel telijke terugtrekking van de vrijwil ligers tot voldoening van de Britsche verlangens tot stand zal komen. Italië wenscht vurig zoo luidt de opvatting te Rome een einde aan den oorlog in Spanje te maken en zijn legioenen te repatrieeren, doch houdt staande niet in staat te zijn zulks te doen. Indien buitenlandsche bijstand aan de partij de eindoverwin ning van Franco in gevaar zou bren gen. Onder geen omstandigheden zal Italië een „roode" overwinning dulden en er is ook geen enkele aanwijzing, dat Italië zelfs ook maar een compro mis zal toelaten. Havas meldt nader uit Rome: In welingelichte Italiaansche kringen wordt alleen medegedeeld, dat de besprekingen met de Britsche regeering binnen een beperkt ka der verloopen, men kan niet spreken van Italiaansche voorstellen, noch van een Brit sche weigering. In dezelfde kringen verklaart men geen voorspellingen omtrent het resul taat te kunnen doen. Wat betreft de besprekingen tusschen graaf Ciano en Lord Perth geeft men in Romein- sche politieke en diplomatieke kringen toe. dat "net initiatief hiertoe is uitgegaan van de fascistische regeering. die gaarne zou zien, dat de overeenkomsten van Rome worden toe gepast. aangezièn het voortduren van de vijandelijkheden in Spanje ze aan waarde zou den kunnen deen verliezen. Bovendien is men in Italië van oordeel, dat deze overeenkom sten hun terugslag merkbaar zullen maken in den geheelen toestand en in het bijzonder in Frankrijk. Het in werking treden van het ver drag van 16 April niet andars dan de overwinning van Franco verhaasten en een einde maken aan het conflict. Men wil dus de regeering te Londen ertoe brengen toe te Stemmen in het onmiddelijk in werking te doen treden van de overeenkomsten. De fas cistische stelling is, dat Italië niet verant woordelijk voor het voortduren van den oor log in Spanje is. waarvan het einde zeer nabij scheen. Chamberlain heeft steeds de overeenkomsten van Rome verdedigd als de meest krachtigste bijdrage voor den vrede in Europa. Bovendien hebben Italië en Enge land gemeenschappelijke belangen bij het in werking treden van de overeenkomsten. Toch zal Italië elk compromis, waardoor de kans op overwinnen van Franco vermindert, verwerpen .Ook elk voorstel tot bemiddeling tusschen beide vijandelijke kampen zal wor den verworpen. Ontwijkend regeeringsantwoord in het Lagerhuis In het Lagerhuis heeft de Engelsche onder minister van buitenlandsche zaken Butler gis teren op een vraag van Noel Baker geant woord. dat Engeland en Italië er naar streven het Britsch-Italiaansche accoord zoo spoedig mogelijk in werking te doen treden. De voor waarden, die de Britsche regeering' ten aan zien hiervan heeft gesteld aldus Butler zijn reeds herhaalde malen medegedeeld. Noel Baker bleef er echter op aandringen dat de regeering duidelijk zou uiteen zetten wat zij verstond onder een ..regeling van de Spaan- sche kwestie". Sir John Simon die antwoordde zeide, dat de minister-president niets had toe te voegen aan zijn verklaring van 2 Mei j.l. Simon wees er verder op, dat Chamberlain Onthullingen over de praetijken van de wed. Becker. Gctuigenverhooren voortgezet. In het proces-Becker te Luik is Maan dag als eerste getuige een nicht van een der slachtoffers, mej. Bossiers, gehoord. Zij ver- klaaTdc dat haar bloedverwante geklaagd had over de slechte kwaliteit en de bitteren smaak van de thee. welke door de weduwe Becker werd gereed gemaakt. De verdediging merkte hierbij op. dat mej Bossiers volgens zekere geruchten tengevolge van andere oorzaken overleden zou zijn. Vervolgens werd de laatste vriend van de weduwe Becker gehoord, de veertigjarige Hody. De verdachte had hem wijs gemaakt, dat zij 44 jaar was. terwijl zij op dat oogen- bllk 56 jaar was. Hody had nooit gehoord van den ünancieelen nood van zijn vriendin, zij liet hem gelooven, dat zij rijk was. Ge tuige herinnerde zich op een avond te hebben gezegd, toen hij hoorde dat mej Bossiers was overleden: „al je vriendinnen gaan dood". Des middags werd mej. Boeuille als getuige gehoord. Zij is. naar zij verklaart, het slacht offer geworden van een poging tot vergifti ging. Op een dag had de verdachte haar een glas Port aangeboden, dat zij niet had kun nen ledigen, zoo slecht was de smaak. Den volgenden dag weigerde zij een glas Bordeaux, waaraan dezelfde smaak was. Weer eenige dagen later accepteerde zij een kop „thee tegen rheumatiek". Mevr. Becker had de thee bereid en mej. Boeuille is er heel ziek van geweest. Toch beschuldigde zij mevr. Becker niet. Eerst later, toen zij hoorde wat zich had afgespeeld, kreeg zij de overtuiging, dat zij het slachtoffer was geweest van een poging tot vergiftiging. De getuige bracht een reeks getuigen mede. die haar verklaringen beves tigden. goede redenen had gehad de voorwaarden der regeering niet nader toe te lichten. Tenslotte verklaarde Butler nog op een des betreffende vraag, dat in de Britsch-Italiaan sche overeenkomst nergens sprake is van het verleenen van credieten aan Italië. Hierom trent zijn geen besprekingen gevoerd. Succes voor De Valera bij <lc verkiezingen. Absolute meerderheid in den Dail. De Valera. Over het resultaat van de Zondag in Ierland gehouden parlementsverkiezingen verneemt Reuter, dat. terwijl omtrent 14 zetels nog geen beslissing gevallen is, de partij van De Valera reeds 71 zetels in den Dail verkregen heeft, waardoor hij zeker' is van de absolute meerderheid. Cosgrave had 40 zetels, de onaf- hankelijken 7 en Labour 6. Meer dan 100.000 Chineezen worden vermist. Het water bereikt de stad Tsjautsjakau. Het Japansche persbureau Domei meldt: Blijkens een door het comité tot behoud van een Vrede en de Kamer, van Koophandel te Kaifeng ingesteld onderzoek worden er van de 1 millioen Chineezen, die door de overstroomingen getroffen worden nog 120.000 vermist. Meer dan 300.000 huizen zijn ver woest of beschadigd of staan onder water. Het Chineesche persbureau deelt mede, dat generaal Tsjeng-Tsjen, commandant van de stelling van Hankau heeft verklaard, dat de overstrooming van de Gele Rivier Tsjautsja kau. een handelscentrum in Oost-Honan, 60 Kilometer van den sspoorweg Peiping-Hankau gelegen, bereikt heeft. Duilscli toestel landt op Tsjechisch militair vliegveld. De koers kwijtgeraakt? Het Tsjechische persbureau Ceteka deelt mede. dat een Duitsch vliegtuig, voorzien van de tekkens: „D.-IHSI" gistermiddag is geland op liet militaire vliegveld van Pilsen. Alleen de piloot bevond zich aan boord van het toestel. Deze gaf als oorzaak der landing op Tsjechisch gebied op, dat hij uit den koers was geraakt. Het vliegtuig is in een loods van het vliegveld ondergebracht en de piloot naar een hotel geleid. De autoriteiten stellen een onderzoek in naar de juistheid van zijn ver klaringen. Niets bekend van Tsjechisch vliegtuig' hoven Lalim. Ceteka publiceert voorts een com muniqué naar aanleiding van het Duitsche bericht, volgens hetwelk een Tsjechisch vliegtuig over het grens station Lahm zou zijn gevlogen. Hierin wordt o.a. gezegd, dat het resultaat van een nauwkeurig onderzoek, dat de auto riteiten hebben ingesteld, is, dat geen enkel Tsjechisch vliegtuig op het vermelde tijdstip over het betreffende gebied is gevlogen. Het is volgens het communiqué onbegrijpelijk, dat men niet het nummer heeft kunnen op geven van het vliegtuig, dat op 80 Meter hoogte gemakkelijk leesbaar had moeten zijn. Beurzen niet meer voor hen toegankelijk. BERLIJN, 20 Juni. De rijksminister van economische zaken heeft per 20 Juni de beursbepalingen van alle Duitsche beurzen en officieele groote markten aldus gewijzigd, dat Joden niet meer toegelaten waren. Om het voortschrij dende „ariseeringsproces" bij de tot den beurshandel toegelaten firma's niet te storen is tot nader or der de mogelijkheid gelaten, dat de Joodsche firma's door niet-Joodsche procuratiehouders of gevolmachtigden vertegenwoordigd worden aan de beurzen en op de groote markten.. GRAMMENS OPNIEUW VEROORDEELD. In hooger beroep heeft het Hof te "Brussel den bekenden Vlaming Grammens veroor deeld tot een gevangenisstraf van drie maan den en een boete van 700 frank. Grammens, die op hetzelfde tijdstip te Leuven moest te rechtstaan werd bij verstek veroordeeld. Bei de zaken betroffen het vernielen van bordjes met Fransche opschriften. Het Grammensfonds te Antwerpen heeft voor Zondag a.s. een groote protestbijeen komst te Antwerpen georganiseerd. Fotografeeren van anti-semitische opschriften verboden. Chineesch generaal terecht gesteld. Verdediger van Lanfeng negeerde dc bevelen van Tsjang Kai 'Sjek. HANKAU: Officieel wordt medegedeeld, dat de commandant van de 88ste Chineesche di visie generaal Loengmasjan Vrijdag geëxe cuteerd is. In de gronden, die voor de veroor deeling aangevoerd zijn, heet het, dat ge noemde commandant ongehoorzaam geweest is aan de bevelen van Tsjang Kai Sjek. het geen het verlies van de stad Lanfeng ten ge volge zou hebben gehad. De 88ste divisie be hoort tot Tsjang's eigen troepen en staat als een der beste Chineesche divisies bekend. Men maakt hieruit op, dat de maarschalk besloten is tot het nemen van zeer strenge maatregelen teneinde de Japansche troepen tegen te houden. De stad Langfeng, die door Loengmasjan werd prijsgegeven, Is later weer door Chineezen heroverd. (United Press). Engclsch journalist te Berlijn gearresteerd. De Berlijnsche correspondent van de Daily Express, de Engelschman Ronald Selkirk Panton, is met zijn vrouw en een Duitschen fotograaf gearresteerd na het fotografeeren van anti-semitische opschriften op de ruiten van winkels van Joodsche eigenaars. De En gelschman en zijn vrouw werden na drie uur in vrijheid gesteld: hun fototoestel werd echter in beslag genomen, terwijl zij ook nog niet de beschikking over hun auto hebben. De Duitscher bevindt zich nog in hechtenis. Wanhoopsdaad van gezakt student. Revolver op hooglecraar gericht. Te Bagdad heeft een student in de rechts wetenschappen, die gezakt was, verscheidene revolverschoten gelost op den hoogleeraar, die hem geëxamineerd had en den deken der rechtsgeleerde faculteit, die zijn collega te hulp snelde. De examinator werd ernstig, de deken licht gewond. De dader pleegde zelf moord ONZE DACELIJKSCHE KINDERVERTELLINC Toen Thijs dicht bij het kasteel van Grollebolder was aangekomen, bekende hij zichzelf, dat hij zich toch niet zoo gerust voelde, als hij wilde doen voorkomen tegenover de kabouters, die nu zijn vrienden geworden waren. Je kon toch maar nooit weten, of het niet een verschrikkelijke man was.zijn naam zei eigenlijk al meer dan genoeg! Grollebolder! Huu, hij moest wel oppassen, dat er niets, maar dan ook niets scheef ging, anders kon hij het wel eens zuur bekoopen, dit grapje! Enfin, de kabouters zullen me wel goed helpen, denk ik zoo, bromde hij. terwijl hij langzaam voortliep. Het smalle pad, waarop hij liep, ging langzaam omhoog, zoodat hij, toen hij eindelijk vlak bij de poort van het kasteel was aangekomen, even hijgend bleef staan. Oefff. dat viel niet mee. Even uitblazen! Toen hij na vijf minuten wat uitgerust was. keek hij zoekend om zich heen. Waar stonden dc kabouters, dan kon hij ze werken. O. luist, daar stonden ze en Thijs zwaaide heftig mee zijn hand. Hij zag hen vaag terugzwaaien en liep toen, weer wat gerustgesteld,-door, naar de poort toe. Het definitieve rapport van den directeur van het Inter nationale Arbeidsbureau over zijn winterreis naar het Verre Oosten. Waarom is zulk een rijk gebied niet welvarender? De sociale toestand der arbeiders op de plantages en in de fabrieken. waren, dat de afschaffing eerder goede dan slechte resultaten heeft gehad. De ervaring heeft dus geleerd, aldus Butler, dat het stelsel der poenale sanctie volstrekt niet onontbeer lijk is en dat dit stelsel tot geheel verdwijnen gedoemd is. Een gevolgtrekking die de ver tegenwoordiger der Nederlandsche werkgevers dr. A. G. Fennema, volgens een verklaring bij het algemeene debat over het jaarrapport van Butler, nog volstrekt niet deelt en nog voor barig acht. Kupers, de woordvoerder der Ne derlandsche arbeiders, verklaarde daarente gen gisteren het in dezen met Butler geheel eens te zijn. De sociale toestanden. y\7 AT den socialen toestand der arbeiders in fabrieken en andere industrieele on dernemingen betreft, is Butler van oordeel, dat hun toestand, ondanks een slechts gering ontwikkelde sociale wetgeving, niet ongunstig is, voor zooverre zij in betrekkelijk groote on dernemingen werkzaam zijn. Erger is hun lot in kleine ondernemingen, vooral in de werk plaatsen van inlanders zelf. Doch deze zijn zoo arm, dat Butler toegeeft, dat het moeilijk zijn zal door sociale voorschriften verbetering aan te brengen. Want de kleine onderne mingen en werkplaatsen zouden dan onder den druk der nieuwe lasten bezwijken. Butler, die heel veel lichtzijden in Neder- landsch-Indië heeft aangetroffen, kan echter niet verzwijgen, dat er ook een ernstige scha duwzijde is: de lage loonen, zoowel voor de arbeiders op de plantages op Java (die op Su matra hebben heel wat grootere verdiensten!) als voor de fabrieksarbeiders in de kleinere ondernemingen. Doch dit hangt samen met den algemeenen economischen toestand, waarvan de verbetering, zooals boven reeds uiteengezet, niet uitsluitend van den wil der overheid en der werkgevers in Nederlandsch- Indië afhankelijk is, doch van de geheele ont wikkeling van het economische leven der we reld vooral afhangt. B. DE JONG VAN BEEK EN DONK Genève, 18 Juni 1938. (Van onzen correspondent) EN zal zich herinneren, dat Harold Butler, de directeur van het Inter nationale Arbeidsbureau, van den winter een reis van drie maanden naar het Verre Oosten heeft gemaakt, waar bij hij een bezoek bracht aan Britsch-Indië, eenige Fransche nederzettingen in Indië, Cey lon, den MaleLschen Archipel en Nederlandsch Indië (Java en Sumatra). Hij had natuurlijk ook Japan en China willen bezoeken, doch moest wegens den oorlog van dit bezoek af zien. Reeds in Februari legde Butler aan den Raad van Beheer een eerste voorloopig rap port met eenige haastige indrukken over zijn reis over. Dit voorloopige rapport is thans door het definitieve gevolgd, een brochure van 80 bladzijden, waarvan 20 aan zijn bezoek aan Nederlandsch-Indië gewijd zijn. Butler schijnt in het bijzonder getroffen te zijn door de omstandigheid dat de algemee ne welvaart in Nederlandsch-Indië veel ge ringer is dan men van zulk een gebied met vele natuurlijke rijkdommen, die bovendien op de meest wetenschappelijke wijze ontgind worden, zou mogen verwachten. In de inlei ding tot zijn beschrijving van de sociale toe standen op Java en Sumatra stelt hij de vraag, wat hiervan de reden is, en in zijn slot woord komt hij hierop terug. Harold Butler schrijft deze betrekkelijke armoede van een zoo overdadig met natuurlij ke rijkdommen gezegend land grootendeels toe aan de te geringe koopkracht van de ge heele wereld, waardoor het aan Nederlandsch Indië niet mogelijk is zooveel grondstoffen voort te brengen, als waartoe dit gebied wel in staat zou zijn. Butler wijst erop hoe men in Nederlandsch-Indië de meest moderne en wetenschappelijke methoden aanwendt, om zooveel mogelijk rubber, suiker, thee, koffie, tabak enz. voort te kunnen brengen, doch dat dit juist de moeilijkheid van overproductie heeft verwekt! De wereld is te arm aan koop kracht, om alle goede zaken, die de aarde zou kunnen schenken, te kunnen koopen! Van daar de productie-beperkingen van den laat- sten tijd, die maken, dat de rijkdommen van Nederlandsch-Indië niet volkomen ten nutte kunnen worden gemaakt. Daarbij komt, dat in den tijd van de wereldcrisis de vraag naar grondstoffen zoo verminderde, dat de prijzen geweldig daalden, zoodat ook Nederlandsch- Indië met zijn rijkdom aan grondstoffen even zwaar onder de wereldcrisis leed, als welk an der land ter wereld ook! Thans schijnt zich de toestand weder te verbeteren. Doch zoo lang de algemeene koopkracht der wereld niet stijgt en vooral zoolang de wereld niet door samenwerking de noodige maatregelen tijdig weet te treffen, om nieuwe economische we reldcrisissen te verhoeden, zal de welvaart van een rijk gebied als Nederlandsch-Indië steeds geringer blijven dan in theorie mogelijk zou zijn en zal zij steeds wankelend zijn. Zoolang zal „de mogelijkheid, om in overvloed voort te brengen, een twijfelachtige weldaad blij ven". Bovendien, aldus voegt Butler aan deze om schrijving van de voornaamste oorzaken van den minder grooten voorspoed van Neder landsch-Indië 'koe,, vergete men ook niet, dat vooral Java een zoo overtalrijke bevolking heeft, dat de bebouwbare gronden nauwelijks genoeg voor het noodzakelijkste levensonder houd dier steeds toenemende millioenen kun nen opleveren, zo.odat de regeering' dan ook reeds, evenals in China en in Japan, haar toevlucht tot industrialiseering heeft moeten nemen om het volk aan extra-inkomsten uit den arbeid te helpen. Het overige gedeelte van Butler's eindrap port over zijn bezoek aan Nederlandsch-Indië is aan een beschrijving van den socialen toe stand der inlandsche arbeiders gewijd. Over de eigenlijke landbouwarbeiders zegt Butler niet veel, ofschoon zij toch de groote meerder heid vormen. Hij heeft echter niet voldoende tijd gehad de landbouwtoestanden ernstig te bestudeeren en zijn studie voornamelijk op den toestand der inlandsche arbeiders op de plantages en in de fabrieken gericht. Slechts merkt Butler op. dat het hem een zeer juiste regeeringspolitiek schijnt allerlei voorzorgs maatregelen te hebben getroffen dat gron den. die den inlanders toebehooren, niet duur zaam in het bezit van anderen kunnen gera ken. Ook heeft hij den indruk gekregen, dat de regeering met succes ernaar gestreefd heeft de inlandsche landbouwkrachten in de moderne wetenschappelijke methoden van landbebouwing te onderrichten opdat de voortbrenging van landbouwartikelen zooveel mogelijk worde vermeerderd. Ten aanzien van den socialen toestand der arbeiders op de plantages maakt Butler on derscheid tusschen hen op de plantages op de Oostkust van Sumatra en de arbeiders op de plantages op Java. De eerstgenoemden zijn er veel beter aan toe. Dit schijnt te danken te zijn aan het strenge regeeringstoezicht op een goede behandeling der inlanders die op Sumatra onder het stelsel der poenale sanc tie werkten. Ook nadat het stelsel der poenale sanctie thans op de groote meerderheid dei- plantages aldaar is afgeschaft zijn de goede arbeidsvoorwaarden aldaar toch blijven voortduren. Medische vooruitgang. TO" AROLD BUTLER heeft vooral groote be- jnL wondering voor de hygiënische maatrege len ten gunste van de inlandsche arbeiders. Nog geen halve eeuw geleden was hun ge zondheidstoestand uiterst zwak. Het sterfte cijfer bedroeg toen op de plantages op de Oostkust van Sumatra niet minder dan 74 per duizend per jaar. Thans is het sterftecijfer tot beneden de 8 per duizend per jaar gedaald! Dit is te danken aan het feit dat de planters den verbazingwekkenden vooruitgang in de tropische geneeskunde op een bewonderens-, waardige wijze op de Nederlandsch-Indische plantages hebben aangewend. De bereikte vooruitgang waardoor de arbeidersbevolking op de plantages thans een even goede gezond heid bezit als die der Europeesche arbeiders, doet den planters en den autoriteiten, die steeds verdienstelijke pogingen tot bescher ming der arbeiders In het werk stellen, alle eer aan! Natuurlijk bespreekt Butler ook het beken de stelsel der poeifale sanctie. Hij verheugt zich erover, dat de ordonnanties van 1931 en 1936 de geleidelijke afschaffing hebben voor geschreven van dit stelsel, dat ten gevolge had, dat de arbeid der inlanders veel op een gedwongen arbeid geleek. Want zij werden in hechtenis genomen en bestraft, wanneer zij hun arbeidsverdrag niet langer wilden nako men. Thans is het aantal arbeiders, die onder het stelsel der poenale sanctie werken, gezon ken tot slechts iets meer dan 6 pCt. van het totale aantal arbeiders op de plantages. But ler deelt in zijn rapport mede, dat op alle door hem tijdens zijn reis bezochte plantages de administrateuren eenstemmig van oordeel PROGRAMMA WOENSDAG 22 JUNI 1938. HILVERSUM I, 1875 en 4.15.5 M. NCRV-uitzending. 6.307.00 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart. 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berich ten, Gramofoonmuziek. 9.30 Gelukwenschen. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonmuziek. 11.15 Ensemble Van der Horst. 12.00 Berichten. 12.15 Gramo foonmuziek. 12.30 Vervolg concert. In de pauze: Gramofoonmuziek. 2.45 Reportage. 4.15 Gramofoonmuziek. 4.45 Felicitaties. 5.00 Voor de kinderen. 5.45 Gramofoonmuziek. 6.30 Taalles en Causerie over het Binnenaan- varingsreglement. 7.00 Berichten. 7.15 Land en tuinbouwhalfuur. 7.458.00 Reportage, eventueel Gramofoonmuziek. 8.05 Berich ten A.N.P., Herhaling S.O.S.-berichten. 8.15 Orgelconcert. 9.00 Causerie ..Wat de BijbeS zelf zegt". 9.30 N.C.R.V.-orkest en solist. 9.55 Berichten ANP. 10.00 Voor amateur-fo tografen. 10.15 NCRV-orkest en soliste. 10.45 Gymnastiekles. 11.00 Vervolg concert. 11.30 Gramofoonmuziek. Ca. 11,5012.00 Schrift lezing. HILVERSUM II. 301.5 M. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. VPRO. 6.30—7.00 RVU., 7.30—8.00 VPRO. 8.00 Gramofoonmuziek.. (Om 8.16 Berich ten.) 9.30 Keukenpraatje. 10.00 Morgenwij ding. 10.20 Voor Arbeiders In de Continube drijven. 12.00 Gramofoonmuziek. (Om 12,15 berichten.) 12.45—1.45 Orgelspel en gramo foonmuziek.. 2.00 Kniples. 2.30 De Ramblers. 3.00 Voor de kinderen. 5.30 Gramofoonmu ziek 6.00 Orgel en zang. 6.30 Causerie „Van New-York naar New-Orleans". 7.00 Gramo foonmuziek. 7.06 Vocaal concert. 7.30 Cause rie ..Franciseus van Assisi". 8.05 Herhaling SOS-berichten. berichten ANP.. VARA-varia. 8.15 VARA-orkest en soliste. 10.30 Berichten ANP.. 10.35 Fantasia. 11.00 Schaaknieuws. 11.05 De Ramblers. 11.30—12.00 Gramofoon muziek DROITWICH, 1500 M. 11,20—171.50 Het Norris Stanley-sextet. 12.10 Gramofoonmuziek. 12.15 Uit Stockholm: Sven Sköld's orkest. 12.50 Gramofoonmuziek. 1.352.20 BBC-Northern Ireland-orkest. 3.10 Gramofoonmuziek. 3.20 Geiger en zijn orkest 3.50 Gramofoonmuziek. 4.20 Vesper. 5.10 Gramofoonmuziek. 5.20 Sportreportage. 5.30 Al Collins en zijn orkest en solisten. 6.20 Be richten. 6.40 Causerie over de Deense Natio nale Landbouwtentoonstelling. 7.00 Inlei ding volgende uitzending. 7.05 le acte van de opei'a „Don Juan". 8.55 BBC-Variété-or- kest en soliste. 9.20 Berichten. 9.40 Jay Wil bur en zijn Band e.a. 10.20 BBC-Harmonie- orkest. en solist. 11.05 Declamatie. 11.20 Jack Jackson en zijn Band. 11.45—12.20 Jazzmuziek (gr. pl.) 3.05 Uit Amerika: Sportreportage. RADIO PARIS 1648 M. 8.10—9.05 en 10.35 Gramofoonmuziek. 12,35 Orkest van de Garde Républlcaine. (Om 1.50 zang). 3.05 Pianovoordracht. 3.20 en 4.20 Zang. 4.35 Cellovoordracht. 5.20 Het Bailly- orkest. 8.50 Zang. 9.20 Variétéprogramma. 10.5011.05 Gramofoonmuziek. KEULEN 456 M. 6.50 en 7.30 Rheinische Landesorkcst. 8.50 Gouworkest Silezië. 12.20 Omroeporkest en salisten. 1.35 Landesorkest Gouw Baden en Theo Höllinger's dansorkest. 2.30 Populair concert. 4.20 Omroeporkest en -koor en solisten, 1.35 Landesorkest Gouw Baden en Gramofoonmuziek. 10.50 Omroepkleinorkest en solisten. 12.20 Concert. 1.20 Concert en Sportreportage uit Amerika. BRUSSEL 322 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12.50 en 1,30 Omroepsalonorkest. 1.50—2.20 Gramofoon muziek. 5.20 Omroepsalonorkest. 6.50 Gra mofoonmuziek. 7.20 Zang. 8.20 „Das Spiel- zeug ihrer Majestat", operette. 10.30—11.20 Gramofoonmuziek. BRUSSEL 484 M. 12.20 Gramofoonmuziek. 12,50 en 1.30 Luc Darcy's orkest. 1.50—2.20 Gramofoon muziek. 5.20 en 6.00 Omroepdansorkest 6.35 en 7.05 Het Hof-Trio van België. 7.35 Gramofoonmuziek. 8.20 Nationaal orkest en solist. (9059.20 Reportage). 10.00 Natio naal orkest. 10.3011.20 Omroepdansorkest. DEUTSCHLANDSENDER 1571 M. 7.30 Carl Woitsehach's orkest. 8.20 Weensch Mandoline-orkest, Omroep-Amusementsor- kest, en solisten. (9.20—9.35 Duitschlandecho) 10.20 Berichten. 10.40 Sportreportage. 10.50 Pianovoordracht. 11.05 Berichten. 11.20 Om- roepklein orkest en solisten. 12.20 Gramo foonmuziek. 1.20 Zie Keulen.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 6