AMSTERDAMSCHE BEURS BURGERLIJKE STAND. m DINSDAG 21 JUNI 1938 HAARiE M'S DAGEIAD 10 IAAT/TC UUHIIN Politieke besprekingen tusschen Atatnrk en koning Carol. Neutraal Europeesch blok schijnt besproken te zijn. BOEKAREST, 20 Juni. In Roemeensche politieke kringen wordt groote aandacht ge schonken aan het bezoek, dat Kemal A ba turk gisteren heeft gebracht aan koning Carol op diens jacht „Lucea Rarul", dat in de haven van Istanboel ligt, en dat gevolgd werd door een tegenbezoek van den hoogen gast aan Ataturk op de „Savarona", het jacht van den Turkschen president. Het officieele communiqué, dat over deze ontmoeting uitgegeven is, onthoudt zich van elk commentaar en ook aan de pers is zwijg plicht opgelegd. Politieke kringen zijn van meening, dat de huidige situatie in Europa het voornaamste onderwerp is geweest, voornamelijk met het oog op 'n mogelijk conflict tusschen twee ideo logische systemen. Carol, zoo veronderstelt men, zou het plan van den Poolschen minister Beek voorstaan om een blok van neutrale landen tusschen Duitschland en Sovjet Rus land te vormen. Turkije zou als lid der En tente verplicht zijn de geallieerden in geval van een conflict te steunen. Roemenië en Turkije zijn verder verplicht volgens art. 16 van de Volkenbonds bepalingen omtrent actie tegen een aanvallende natie te overwegen. Op grond van deze redenen en eveneens wegensc hun geografische ligging betwijfelen waarnemers het of Roemenië en Turkije in geval van een Europeeschen oorlog neutraal zullen kunnen blijven. (United Press). Hitler niet naar Weenen. Dezer (lagen besprekingen van den Führer te Berlijn. BERLIJN 21 Juni. Naar wordt verno men zou Hitler, die het weekend op den Obersalzberg heeft doorgebracht, zijn plan om in het begin van deze week naar Weenen te reizen op grond van „partypolitieke rede nen" hebben opgegeven. Goedingelichte kringen verwachten, dat Hitier eenige dagen naar Berlijn zal gaan om daarna de zomervacantie op den Obersalz berg door te brengen. Gedurende zijn verblijf te Berlijn zou hij met het kabinet besprekin gen hebben o.a. over de nieuwe strafwet en mogelijk zou dan tevens de voorbereiding worden besproken betreffende verscheidene Joodsche wetten teneinde deze op de partij- week te Neurenberg af te kunnen kondigen Begin Juli zal de kanselarij eenige van haar bureaux naar den Obersalzberg overplaatsen. Hier zullen zij gedurende de zomermaanden gevestigd blijven. (United Press). 'Achttien verdachten in het Ameri kaansche spioimageproces. Reuter meldt uit New-York ten aanzien van de spionnagezaak, waarin de Federal Grand Jury Maandag de acten van beschul diging heeft uitgebracht, dat daarin twee verdachten genoemd worden, die ambtenaar zijn op het bureau van defensie, in het Duit- sche ministerie van oorlog. Twee verdachten zijn de voortvluchtige getuigen Griebl en Gudenberg. De vier. die in verzekerde be waring in de Vereenigde Staten zijn. zijn Jo hanna Hoffmann, de knappe, roodharige kapster van de ..Europa", Rumrich, een ser geant van het Amerikaansche leger, die in 1935 is gedeserteerd. Glaser. gewoon soldaat bij de Amerikaansche luchtmacht en Otto Voss, vliegtuigmecanicien. De achttiende verdachte, Jessie Gordon, is op 16 Mei in Schotland wegens spionnage tot vier jaar dwangarbeid veroordeeld. De algemeene beschuldiging die door de Federal Grand Jury is opgesteld, legt allen twintig beschuldigden ten laste samenzwe ring met het doel zich geheime inlichtingen te verschaffen over vliegtuigen, schepen en kustverdediging van de Vereenigde Staten en deze dan naar Duitschland te zenden. Volgens den openbaren aanklager moet de „auctor intellectualis" in Duitschland ge zocht worden en in contact met de Duitsche regeering staan. De organisatie werkte door middel van agenten in de Vereenigde Staten en door opvarenden van schepen, die een dienst tusschen Duitsche en Amerikaansche havens onderhielden. DE ,JAVA" DEZE WEEK IN INDIë TERUG. BATAVIA 21 Juni (Aneta/A. N. P.) Hr. Ms. kruiser Java wordt op 24 dezer bij het aanbreken van den dag voor Tandjong Priok verwacht. Debodem zal door den comman dant der zeemacht worden geïnspecteerd, waarna de opvarenden door vice-admiraal Fenverda zullen worden verwelkomd. De plechtigheid aan boord zal door de N, I. R. O. M. worden uitgezonden. MA1KT GIKiCITIN ROTTERDAM 20 Juni 1938. Aanvoer. Totaal 1770. Vette runderen 612. Vette kalveren 265. Nuchtere kalveren Schapen 144. Lammeren 122. Varkens 619. Prijzen per K.G.: Vette koeien le kw. 76. 2e kw, 65. 3e kw. 50—55, Vette ossen le kw. 70, 2e kw. 64, 3e kw. 52—56. Vette kalveren le kw. 95, 2e kw. 80, 3e kw. 50—60. Varkens (le vend gewicht) le kw. 49, 2e kw. 48, 3e kw. 47. Schapen le kw. 50, 2e kw. 50. 3e kw. 35. Prijzen per stuk: Schapen le kw. 26, 2e kw. 22, 3e kw, 14. Zuiglammeren le kw. 14. 2e kw. 6. Vette koeien en ossen aanvoer gelijk vor week. handel kalm prijzen vooral niet hooger, prima koeien 80 cent, prima ossen 74 cent. Vette kalveren aanvoer iets kleiner, handel stroef, prijzen vertoonen neiging tot dalen, prima ex. f 1,05. Schapen en lammeren aan voer matig, handel lui, prijzen lager. Varkens •aanvoer ruimer, handel traag, prijzen terug- loopend. weinig verkocht tegen hoogste no teering. Zuiglammeren aanvoer gelijk vor. week," handel matig, prijzen dalend. Het plezierjacht van Fokker in Amerika te water gelaten. De moeder van Fokker verricht in Bergen de plechtigheid. Een nieuw serum tegen lepra. Proefnemingen van Zweedsch geleerde op Java. Op 3 Juni werd bericht dat den volgenden dag in Amerika het plezierjacht van Anthony Fokker, geheel gebouwd naar zijn eigen aan wijzingen en ideeën, te water gelaten zou worden. Van bevriende zijde vernamen wij dat de doopplechtigheid door de moeder van den heer Fokker, die in Bergen woont, zou worden verricht. Wij stelden ons met mevrouw Fokker in verbinding, die ons meedeelde dat de plechtigheid wegens het mog niet gereed zijn van het jacht was uitgesteld; op verzoek verklaarde zij zich bereid ons te waarschuwen wanneer de gebeurtenis zou plaats hebben. Gistermiddag ontving zij een telegram van haar zoon met aanwijzingen en de mededee- ling dat zij zich gereed moest maken om te gen 8.20 uur de handeling te verrichten. Wij zorgden ervoor tijdig in haar landhuis „Atlas" aan de Wilhelminalaan aanwezig te zijn. Me vrouw Fokker, die begrijpelijkerwijze wel een beetje geagiteerd was, ontving ons allervrien delijkst. Op gezellige wijze vertelde mevrouw Fokker ons een en ander van het groote huis Kanajack in New Yersey aan de Hudson, dat door haar zoon bewoond wordt. Een paar maal had zij daar een zomer doorgebracht en hoewel haar zoon den wensch te kennen had gegeven dat zij ook nu weer naar Amerika zou komen om de doopplechtigheid van het nieu we jacht te verrichten, had zij daarvan met het oog op de vermoeienissen die aan een der gelijke reis verbonden zijn, afgezien. Anthonie Fokker had erop gestaan dat zijn moeder het jacht zou doopen en hij was daar om met haar overeengekomen dat zij dit tele fonisch zou doen. Met behulp van luidsprekers zouden haar woorden voor de aanwezigen bij de plechtigheid in Amerika verstaanbaar wor den gemaakt. Om kwart over acht ging de telefoon voor de verbinding met New York en zeven minuten later volgde een familie- gesprek, dat ongeveer 10 minuten duurde. Op mevr. Fokker's woorden: „Here's the sign, now let her go", waarna zij onmiddellijk een electrische schel liet hooren, werd de boot te water gelaten. Zij zei: „Ik doop u met de La- tijnsche letters Q. E. D." (Quod Est Demon strandum hetgeen te bewijzen is). Vier minuten later deelde Anthony Fokker zijn moeder mede dat de doop voorspoedig was verloopen en dat iedereen opgetogen was over de ranke gestroomlijnde boot. Ver heugd wenschte mevrouw Fokker haar zoon van harte geiuk. Om tien minuten over half negen werd het gesprek beëindigd. De moeder had de harte- wensch van den grooten vliegtuigbouwer ver vuld. BATAVIA 21 Juni (Aneta.'A. N. P.) Naar Aneta uit Malang verneemt, vertoeft momen teel aldaar de Zweedsche deskundige op het gebied der lepra, prof. dr. Renstierna. Met toestemming en onder controle van den dienst voor volksgezondheid heeft hij aldaar leprozen ingeënt met een serum van eigen vinding. Binnenkort verwacht men hierover mededeelingen te kunnen doen inzake het resultaat. Terzake van de proefneming door prof. Renstierna verneemt Aneta nader dat het Lepra-Instituut te Batavia inderdaad toe stemming daartoe heeft verleend. Prof. Ren stierna bracht een eigen serum mee. bestaan de uit een cultuur van lepra-bacillen, waar mede ook in andere landen reeds proeven zijn genomen. Resultaten zijn niet uitgebleven, doch de wetenschappelijke waarde daarvan kan eerst over zeer langen duur en door uit gebreide. vergelijkende onderzoekingen nader blijken. Ook in Batavia zijn enkele lepra-patiënten reeds met dit serum behandeld. Prof. Ren stierna vertoeft reeds eenige maanden op Java en hoopt, mede aan de hand van zijn hier verkregen ervaring later de resultaten van zijn experiment te vergelijken en te pu- bliceeren. Uitdrukkelijk vestigt het Lepra-Instituut er de aandacht op, dat wetenschappelijk om trent het resultaat thans positief noch nega tief iets kan worden gezegd. Cliineezeii bouwen een ver sterkingslinie bij Kioekiang. Hankau niet door het water bedreigd. SJANGHAI 21 Juni. Op het oogenblik zijn duizenden Chineesche soldaten bezig met het bouwen van versterkingen bij Kioekiang 125 K.M. ten Zuidwesten van Anking. In mi litaire kringen beschrijft men deze verdedi gingswerken als de beste en sterkste defensie werken die tijdens den oorlog gebouwd zijn, zelfs als men daarbij rekent de linies bij den Loenghai-spoorweg. Met de hulp van den hoogen waterstand van de Jangtse, de groote overstrooming en de merenreeks in de „knie" van de Jangste en zuidelijk daarvan, hopen de troepen, die bij Kioekiang geconcentreerd zijn en die de beste van de Chineesche verdediging zijn, de Japanners althans langen tijd tegen te kun nen houden. Op het oogenblik wordt Hankau niet door het water bedreigd. Vier weken geleden pas is een 20 K.M. lange betonnen dijk gebouwd om Hankau te beschermen tegen een herha ling van de ramp van 1931, waarbij 140.000 menschen om het leven gekomen zijn (United Press). Het familiedrama te Merkelbeek. O. M. eischt ontslag van rechtsvervolging tegen den verdachte. MAASTRICHT, 21 Juni. Hedenmorgen behandelde de rechtbank te Maastricht het familiedrama, dat in den vroegen ochtend van 9 Mei j.l. de gemeente Merkelbeek in op schudding bracht. De 44-jarige mijnbeambte L. J. T. had toen hij dien morgen opstond, een revolver uit het nachtkastje gegrepen en daarmede op zijn vrouw geschoten, die door een kogel werd ge wond. Er ontstond een worsteling tusschen man en vrouw en terwijl de kinderen van het gezin kwamen toesnellen, schoot T. den re volver leeg. Het jongste kind, een jongetje van drie jaar, dat in zijn bedje rechtop was gaan staan, werd door een kogel gedood en een der andere jongens aan den arm gewond. De kinderen riepen uit het raam om hulp en een buurman drong het huis binnen, waar hij met behulp van de vrouw den man tot be daren wist te brengen.. Verdachte was gedagvaard onder beschuldi ging van doodslag en poging tot doodslag. De getuige-deskundige dr. Janssen uit Venray. verklaarde dat verdachte In zijn me lancholischen toestand niet toerekenbaar kan worden geacht voor zijn daden. Met O. M., vertegenwoordigd door mr. Dautzenberg. rekening houdend met deze verklaringen, eischte in zijn requisitoir ontslag van rechtsvervol ging, plaatsing in een krankzinnigen gesticht en daarna ter beschikking stelling van de regeering voor verdere verpleging. Op verzoek van den rechtskundigen raads man van verdachte, mr. Stroom, besloot de rechtbank haar uitspraak te vervroegen en bepaalde deze op 27 Juni. HAARLEM, 21 Juni. Bevallen 18 Juni: G. C. van Leuvenvan Norde, z.; A. M. KramerDrogtrop, d.; M. Lagerweijv. d. Stelt, z.; A. E. Dijkstra— Vergouw, z.; W. C. Cohen Rodrigues—Broek man, z.; 20 Juni H. B. MakkelieKelder, z.; E. D JoostenSpruijt, d.; M. Pillard—Ban- nink, z.; G. van LuijkenRoosemalen, z.; M. J. FuijkschotHoogland, z.; D. Nouris Brouwer z.; 21 Juni: J. Bouwhuis—v. Galen, d.; M. A. Massarode Groot, z.; W. Geels— •Tp nzen. z. Overleden 19 Juni: Th. Polak. 63 j.. Zuid polderstraat; 20 Juni: C. F. Onland, 69 j., Badhuisstraat. naar Spanje is gestuurd om de militaire si tuatie aldaar te bestudeeren en dat hij aan de Italiaansche regeering een rapport over zijn waarnemingen heeft voorgelegd. De PK—AFO lieeft de Australische retourvlucht volbracht. liet toestel vandaag op Tjililitan geland. BATAVIA 21 Juni (Aneta/A. N. P.) Ook het verdere gedeelte van de retourvlucht van de PK-AFO is volgens de ontvangen tele grammen van aankomst- en vertrektijden op vlotte wijze verldopen. Het toestel arriveerde gisteren om 13.45 uur te Cloncurry, vanwaar om 14.15 uur weer werd vertrokken. Om 18.30 werd te Port-Dar- win geland, waar werd overnacht. Vanmorgen om 7.20 uur vertrokken de vlie gers weer en kwamen om 8.45 uur te Koepang aan. Van hier werd om 9.15 uur gestart met bestemming naar Den Passar, waar om 11.55 werd geland. Om 12.50 uur werd de reis voort gezet naar Soerabaja, waar het toestel om 13.58 landde. Om 14.30 uur vertrok het toestel voor de laatste étappe naar Batavia, waar het toestel op 16.20 uur op Tjililitan is aange komen. VERTOEFDE GRAZIANI IN SPANJE. LONDEN 21 Juni (Havas). De correspon dent van de Times te Rome meldt: Men meent te weten, dat maarschalk Graziani onlangs WIE ZAG ONGELUK IN DE KONINGSTRAAT? Vrijdag 10 Juni j.l. heeft des morgens om vijf minuten voor twaalf in de Koningstraat een aanrijding plaats gehad tusschen een fietser en een personenauto waarbij de fiet ser viel en eenige ribben brak. Zij, die dit ongeluk gezien hebben worden verzocht zich te melden aan het politiebureau in de Smede- straat. STAATSLEENINGEN BIN NENLAND. 4 DCt. ld 1933 O 3 pet. Nederland STAATSLEENINGEN BUI TENLAND 5y2 pet. Dultschl. 1930 (Youngleening) Youngleening (met ver klaring) BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank Handel Mpij. Cert, van f 250 Koloniale Bank Ned. Ind. Handelsbank Rotterd. Bank LNDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie v. Berkels Patent Calvé Delft Cert Ned. Ford ex 40 afst. Philips Glaeil.Gem.Bezit Unilever 1NDUSTR. OND. BUITENL. Intern. Tel and Tel Anaconda Bethlehem Steel Cities Service Gew. Steel U. S. Steel Kennec Copper Radio Corp PETROLEUM. Kon. Petr Perlak Petr Shell Union Continental Oil Tidewater MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij Redjang Lebong Bllllton n "ROLONGATIE. SCHEEPVAARTEN. Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie Koninkl. Paketvaart Rotterdamsche Lloyd Maatschappij Nederland Holland—Amerika Lijn CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Ned. Ind. Suiker Unie Vorstenlanden TABAKKEN. Dell Batavia Dell Maatschappij Senembab iMER. SPOORWEGEN. Southern Pacific. Wabash Railroad Union Pacific Chic. Milwaukee Missouri Kansas Texas KOERS VAN HEDEN M'BBERS. Amsterd Rubber Dell Bat Rubber Indische Rubber 'endeng Lemboe JerbadjadJ Rotterdam Tapanoell landar RubbeT ■rear" 1 Java Caoutch. Sumatra Rubber OERS pl.m pl.m. pl.m. pl.m. 1.30 1.45 2.00 2.15 - - - - - 223/. 273/, 29 - 29 - 141 - - - 145 146 1313/, 128 130 26% 36% 36% 36% 56% 90 299% - 267%. 274 273V 733/4 173%, 152% 154 153 1533/4 152% 6% 6% 6% 6% 183,; 19i/o 19% 10% 19% 33% 36 35% 35% 35% 33% 33% 32 34% 33% 33% 22% 24% 241/4 241/4 24% 4% 4 H 4 4% 4% 328V. 336 335 3351/2 335%, 9% 10% 10% 10% 10% 20% 213* 21% 21% 21% 9% 10% 10% 10% 10% 763/, - 108% 110%, 109%; 109%, 112' 113 112% 112% 113% 162 102 102 - 101% - 446 455% 455 455 162 - - 167 - 64 67% 266%, 266 21IV 214 V? 214% 276 277 249 240 '0% 8 9 9 9% 1% 1% - - 1% 1% ;94y. 200 199 200 200s/, .31 - 135 13 - 102% 6(1 - 1693/ 901h 91 51 - 52% 48 154 ->6%. - 581,., .17 - 119%. 161 - INCIDENT IN DE KAMER. Hedenmiddag keurde de heer Rost van van Tonningen (N.S.B.) in de Tweede Kamer in heftige bewoordingen het beleid van Ka mer en minister af. Toen hij de commissie van rapporteurs beschuldigde zijn beschul digingen aan den minister van Justitie te hebben weggelaten, heeft de. voorzitter hem het woord ontnomen en hem voor één dag het recht ontzegd de vergadering der Kamer bij te wonen. De heer Rost van Tonningen ontstak hier over in toorn en verliet de zaal onder het geroep: „Inqusitie!" Een deel der Kamer applaudisseerde bij de beslissing van den voorzitter. De heer Rost van Tonningen zeide, dat de tactiek van den minister is de aandacht af te leiden van de werkelijk schuldigen, de mare chaussee voor haar nauwe plichtsbetrachting te bestraffen. In overeenstemming met deze verdoezelings- politiek is ook het voorloopig verslag opge maakt door de vijf heeren, die de commissie van rapporteurs vqrmden. Het voorloopig ver slag is een handige verdediging van het beleid van den minister. De commissie van rappor teurs heeft opzettelijk de door spreker schrif telijk overhandigde zware beschuldigingen tegen den minister weggelaten. VOORBEURS TE AMSTERDAM. De vrees voor een devaluatie van den dol lar verloor vandaag veel van zijn kracht, toen de Amerikaansche valuta in het wisselverkeer van hedenmorgen een vaste houding aan den dag legde. Eenerzijds heeft het herstel van de New-Yorksche effectenmarkt sterk hier toe bijgedragen, anderzijds de hernieuwde verklaring van Morgenthau, waarin hij alle devaluatiegeruchten tegenspreekt. Nadat gisteren reeds een druk op het pond. sterling te Londen te bespeuren was geweest, was hedenmorgen de verhouding zoodanig, dat de Europeesche valuta's met den dollar meegingen en derhalve eveneens op een hoo ger peil kwamen, met uitzondering van het pond sterling en den Nederlandschen gulden, welke gedrukt wdren, met dien verstande dat onze gulden wel tegenover den dollar, maar niet tegenover het pond sterling flauwer was. Gisteren officieel op 1.80 1/4 kwam de dol lar heden morgen op IMV2 a 1.80 5/8. Het pond sterling, gisteren officieel 8.96, werd vanmorgen vernomen op 8.95 3/4 a 8.95 7/8. Van de andere valuta's werd Parijs vernomen op circa 5.03J/2, Brussel op 30.67 a 30,69, Zwit serland op 41,41 a 41.43, terwijl Berlijn zich handhaafde op 72.80 a 72,85 op de termij n- marxt liep het disagio van de Belga iets ver der terug tot resp. 171/- en 57% voor de 1 en 3 maanden. In de marge tusschen Duitsch zilvergeld en bankpapier kwam geen verandering en de re- gistermarken golden 32 3/4. Het goud was met de wissels iets vaster. Het herstel van Wallstreet liet niet na in het voorbeurs-effectenverkeer alhier, een betere stemming teweeg te brengen. De koer sen kwamen een flink stuk boven de vorige slotnoteeringen uit, hetgeen met een uitbrei ding van den omzet gepaard ging, zoodat de ochtendbeurs voor het eerste sinds geruimen tijd weer eens betrekkelijk levendig aan zien had. Van de Amerikaansche waarden werd vrij veel omgezet in Anaconda, terwijl van de locale fondsen Koninklijke Olie de meeste belangstelling genoot. BEVERWIJK Ds. Krijger blijft hier. Ds. C. M. Krijger, predikant der Ned. Herv. Gemeente, heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte beroep door de Ned. Herv. Ge meente te IJsselmonde. ZANDVOORT Groot vuurwerk aan liet strand. De V.V.V. Iaat niets na om voortdurend de aandacht van het publiek op onze fraaie bad plaats te vestigen en organiseert daarom op Woensdag a.s. een groot vuurwerk op het strand voor het Zuiderbad. Om half elf wordt een aanvang gemaakt met de ontsteking. Dit Is het eerste van de reeks van tien vuurwerken, zoodat vanaf 22 Juni bijna ge regeld iedere week een vuurwerk wordt ont stoken. Een van de voornaamste factoren, die het bezoeken van een vuurwerk beïnvloeden is het weer, doch als dit ook maar een weinig medewerkt, zijn we ervan overtuigd, dat de bezoekers van heinde en ver zullen komen om te genieten van het zeer fraaie schouwspel, dat speciaal een vuurwerk aan het strand, met de groote donkere zee als achtergrond, biedt. IJMUIDEN Vijf en vijftig jaar getrouwd. Het echtpaar DE BOER—ROMKES. Woensdag 22 Juni a.s. zal het 55 jaar zijn geleden, dat het echtpaar G. M. de Boer- Romkes, Piet Heinstraat alhier in den echt werd verbonden. Bruid zoowel als bruidegom zijn afkomstig van Urk, doch zij wonen reeds geruimen tijd in IJmuiden. Ondanks hun hoogen leeftijd de heer De Boer is 79, zijn vrouw 81 jaar zij zijn nog flink. Moeder De Boer is ge ruimen tijd ziek geweest, doch zij is nu weer volkomen hersteld

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 8