Haarlem's Dagblad Nieuwe Werken. Belangrijk bericht voor Haarlem. Serum tegen mond- en klauwzeer? Dwaasheden. Nieuwe weg AmsterdamSassenheim Zaterdag open. Windhandel in Vuistslagen. De schatten van de Lutine. 55e Jaargang No. 16871 Uitgave Lonrens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Socndapiein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15051 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Directie: P. W. PEEREBOOM EPi ROBERT PEEREBOOM Donderdag 23 Juni 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Rrrlames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Het is een verheugend bericht dat wij van daag kunnen geven: eindelijk is dan toch vijf millioen uit het Werkfonds toegestaan voor de uitvoering van de Haarlemsche rio- leeringsplannen. Over de voorwaarden moet nog nader worden onderhandeld. Moge dat met snelheid geschieden. De uitvoering van het plan zal een groot aantal arbeider/s gedu rende een jaar of vijf werk bezorgen en in elk geval een belangrijke vermindering van de werkloosheid in onze stad beteekenen. En die is, zoowel hier als in geheel Nederland dringend noodzakelijk. Het is geenszins de eerste maal dat daar op deze plaats op ge wezen wordt. Er zijn op dit moment 1000 werkloozen minder in Haarlem dan precies twee jaar geleden, maar dat beteekent slechts dat er nog 5000 zijn. Een verschrikkelijk ge tal! Vijfduizend, van wie de meesten gezinnen hebben. Hoevelen hunner bij de uitvoering van het rioleeringsplan te werk gesteld zullen worden is nog niet op te geven. Natuurlijk zal het aan tal tijdens het werk ook wisselen. Maar na tuurlijk zal het nog maar een bescheiden per centage van de vijfduizend zijn. Er hangen andere plannen in Haarlem. De bouw van een los- en overlaadhaven, de ver hooging van de spoorbaan in het Westen der stad staan op het programma. Wanneer komt daar nu wat van? Ik heb met opzet „Nieuwe Werken" hierboven gezet omdat wij met de eindelijke aanvaarding van het al zooveel jaren hangende rioleeringsplan niet tevreden kun nen zijn. Er moet veel meer gebeuren, in Haar lem en in geheel Nederland. Al zouden er ge dwongen leenïi\gen voor aangegaan moeten worden: het is noodzakelijk dat er meer ge beurt en dat het ergerlijk-langzame Haagsche tempo ter voorbereiding van deze ondernemin gen bovendien wordt versneld. Hoe lang gaat men nu weer onderhandelen over de voorwaar den van het rioleeringsplan? In Haarlem .hoopt" men dat dit jaar nog een begin met de werkzaamheden zal kunnen worden ge maakt. Zal zelfs die hoop, die mij zeer be scheiden lijkt, worden verwezenlijkt? Of moe ten eerst alle Haagsche functionarissen hun vacanties hebben gehad en zal men dan eens op z'n gemak een paar maanden aan bespre kingen -gaan besteden? Ik geloof dat de tijd, dat de tijdgeest deze traagheden niet meer gedoogt. Ik geloof dat wij ons allen steeds meer beginnen te erge ren aan de langzaamheid waarmee nieuwe plannen tot verwezenlijking komen en aan de veel te beperkte middelen die er voor be schikbaar worden gesteld, terwijl een zoo groot deel onzer bevolking schreeuwt om ar beid en daar naar mijn meening recht op heeft. Dat eén deel dezer menschen tenge volge van de demoralisatie van het sloopend nietsdoen lui is geworden, en fu'tloos, schijnt voor sommigen een argument om zich niet veel van den toestand en van het lot dier menschen aan te trekken. Zij vergissen zich zeer en zij toonen een be droefd klein beetje begrip van de zaak te hebben. Voor ons volk als geheel is trouwens het voortbestaan van werkloosheid op zoo groote schaal een gevaar en een demoralisatie Te erger, omdat ieder jaar een groot aantal jonge nieuwe werkkrachten brengt op een ar beidsmarkt, die zeer velen hunner niet kan opnemen. Hoevelen zijn er niet die een handwerk leeren of zich door studie voorbereiden op een werkkring, waarop eigenlijk nauwelijks uitzicht bestaat! Het is waar dat de uitblinkers steeds hun weg zullen vinden. Maar de uitblinkers vormen een minderheid en men kan het de meerderheid niet kwalijk nemen dat zij minder gaven bezit. Trouwens: hoevelen missen de kans om zich tot uitblinkers te ontwikkelen! Aandrang in de richting van veel actiever bestrijding der werkloosheid, van het mobiel maken van groote kapitalen, die thans werk loos liggen, in het waarachtige belang van ons volk kan naar mijn overtuiging niet teveel uitgeoefend worden. Het is een zaak van alles- overheerschend belang. Er gaat mee samen dat een veel sneller, veel doortastender be leid in het uitvoeren van plannen wordt ge vorderd, dat ook de ambtelijke machine wordt ingesteld op het tempo, dat onze tijd eischt, dat noodzakelijk is willen we niet achterblijven in de snelle vaart der volken. Er is niet alleen een bewapeningsrace in de wereld ontketend, er is ook een arbeidsrace ontstaan. Een arbeidsrace, waarin wij hebben mee te doen om onze volkskracht te bewaren en daarmee ons zelfrespect, dat zulke lam zaligheden als „die werkloosheid zal wel voor een groot deel blijven" niet verduurt. Er moet harder gewerkt en meer gewaagd worden ook hier gaat de kost voor de baat uit R. P. Dc kansen voor een kunstijsbaan gestegen. Naar wij vernemen hebben B. en W. van Haarlem zich accoord verklaard met den aanleg van den weg, die de Delftkade zal moeten verbinden met het terrein, waarop de kunstijsbaan naar het ontwerp van archi tect A. Eek Wzn.. zou verrijzen. Daardoor wordt dit terrein bouwterrein en kan Bouw- en "Woningtoezicht de Bouwplan nen, als deze in gestuurd zijn, beoordeelen, om daarop eventueel bouwvergunning te ver- Ieenen. Men kan uit't feit dat de gemeente mede wil werken om den weg aan te leggen, die toe gang tot het geprojecteerde ijspaleis geef'., concludeeren, dat er van de zijde van hel gemeentebestuur geen bezwaren bestaan om de kunstijsbaan op de aangegeven plaats te bouwen. Het Werkfonds stelt 5 millioen beschikbaar voor de Rioleering. NAAR wij vernemen is thans bij het gemeentebestuur van Haarlem de mededeeling ingekomen, dat het Werkfonds bereid is mede te werken aan de financiering van de uitvoering van het groote rioleeringsplan voor Haarlem. Hiermede is een bedrag van ongeveer 5 millioen gulden gemoeid, welk bedrag door het Werkfonds beschikbaar gesteld zal worden. Over de voorwaarden voor dit crediet moet evenwel nog nader met de gemeente worden onderhandeld. De voorwaarden moeten nog geregeld worden. Dit is voor Haarlem een zeer belangrijk be richt. Zooals men weet is het de bedoeling de geheele gemeente van rioleering te voor- voorzien, terwijl aan het Noorder Buiten Spaarne een gebouw komt voor zuivering van het rioolwater. Daardoor zal dus in de toekomst een einde gemaakt worden aan het feit, dat in de oude stad de riolen in de stads- wateren uitloozen. Voor de werkverruiming in onze stad is dit object natuurlijk van zeer veel beteekenis. Het beteekent voor een reeks van jaren arbeid voor een groot aantal werkloozen. De Spaarnebank overgenomen door de Ned. Handel Maatschappij Hel kantoor blijft als agentschap geopend. De Spaarnebank te Haarlem (die zooals men weet haar kantoor heeft in het gebouw Groote Houtstraat hoek groote Markt) is overgenomen door de Nederlandsche Handel Maatschappij. De aandeelen van de Spaarnebank worden door de Ned. Handel Maatschappij overgeno men tegen een koers van 110%. Het Haarlemsche kantoor wordt nu een agentschap van de Ned. Handel Maatschappij. Nader wordt ons gemeld: Het ligt in de bedoeling, dat het bedrijf van de Spaarnebank in dat van de Neder landsche Handel-Maatschappij N.V. wordt opgenomen. Door de Spaarne Bank N.V. is tegen 8 Juli a.s. een algemeene vergadering van aandeel houders bijeengeroepen met als punten van behandeling: 1. Voorstel tot ontbinding der vennoot schap; 2. Machtiging aan den liquidateur tot overdracht van het bedrijf aan de Neder landsche Handel-Maatschappij N.V. Reeds met ingang van morgen zal de Ne derlandsche Handel-Maatschappij N.V. kan toren openen in de gebouwen van de Spaarne Bank N.V. te Haarlem. Beverwijk en aan het Damrak te Amsterdam. Als agenten van de Nederlandsche Handel- Maatschappij N.V. te Haarlem zullen fun- geeren de tegenwoordige directeur van de Spaarne Bank N.V., de heer mr. Th. J. M. A. Westerwoud t, en de heer mr. Ph. A. Bijleveld. thans agent van de Nederlandsche Handel- Maatschappij N.V. Nijmegen. De laatste zal op 25 Juli a.s. in functie treden. Noodlottige botsing op den Grebbeberg. Auto tegen bus opgevlogen. Twee dooden. RHENEN. 23 Juni. Op den Grebbeberg is vanmorgen te omstreeks kwart over negen een personenauto, die met vrij groote snelheid reed, uit de bocht gevlogen en in botsing ge komen met een autobus van de Ne derlandsche Buurtspoorweg Maat schappij. In de auto zaten drie per sonen. De bestuurder en één van de twee personen die zich achterin be vonden. werden op slag gedood. De derde inzittende werd licht gewond. De lijken zijn naar het ziekenhnuis te Rhenen overgebracht. De chauffeur van de autobus, die geheel rechts van den weg reed, kon het ongeluk niet voorkomen. Motorfiets slipte op de Amsterdamsche Vaart. Berijder en duo-passagiere gewond. Omstreeks 7 uur reed Woensdagavond een vrachtauto op de Amsterdamsche Vaart in de richting Haarlem. De bestuurder wilde linksaf de Bakhuizen van de Brinkstraat inslaan en stak daartoe tijdig zijn richtingaanwijzer en zijn arm uit. Op een afstand van 10 a 15 meter reed een motorfiets achter den vrachtwagen, bestuurd door een 44-jarigen heer uit Amsterdam, ter wijl ziin 28-jarige zuster op de duo zat. De motorrijder zag het teeken van den voor hem rijdenden wagen en probeerde achter de vrachtauto om te rijden. De motor slipte evenwel en kwam tegen het hek van de tram baan terecht. De motorrijder brak zijn onder kaak. terwijl de duopassagiere een snijwond aan haar linkerwang opliep. Na door den O.D te zijn verbonden zijn beiden per ziekenauto naar het St. Elisabeths Gasthuis gebracht. In Duitschland zouden opmerkelijke resultaten zijn bereikt. Hst Berliner Tageblatt van heden morgen bericht, dat een nieuw serum tegen mond- en klauwzeer is samen gesteld, hetwelk het vee gedurende drie maanden immuun zou maken tegen besmetting met deze gevaar lijke ziekte. De proeven ermee moeten zoo gunstig zijn uitgevallen, dat met grooten spoed wordt gewerkt aan de inrichting van een laboratorium om het serum in groote hoeveelheden te bereiden. Bij de proefnemingen bleek in 97 pet. der gevallen immunisee- ring te kunnen worden vastgesteld. Haarlemsche schoolkinderen zullen melk drinken. Vier dagen per week U Liter. Een groote meerderheid van den gemeen teraad van Haarlem heeft zich vereenigd met het voorstel van B. en W. om mede te werken tot het verstrekken van melk op de scholen. Op 7 bijzondere na werken alle scholen daaraan mede. Gedurende 4 dagen per week krijgen de kinderen 's morgens een fleschje met 1/4 Liter melk en een rietje. De melk wordt jn het speelkwartiertje gedronken. Voor deze verstrekking wordt door tusschen komst van de zuivelcentrale melk gebruikt die anders met een toeslag verwerkt werd tot boter die werd uitgevoerd naar het buiten land. Daarom kan de melk goedkoop worden ingekocht. Daar de ouders van kinderen die daartoe in staat zijn den kostenden prijs der melk betalen, krijgen ook de kinderen van on- en minvermogende de melk. De gemeente behoeft daardoor geen uit gaven voor deze melkverstrekking te doen. Met 1 September begint de melk verstrekking. Haarlem zal dan de eerste groote gemeente des lands zijn waar alle kinderen op een school melk zullen drinken. (Een Australiër heeft, zonder succes, om een weddenschap ge probeerd, op een kinderfietsje van Melbourne naar Sydney te rijden). Er was ereis dat rare typ, Dat almaar op zijn handen liep, Van hier naar Benkvergeten; En een die kopjesbuitlend ging, Ook lang geen misse zonderling In 't kilometervreten. U kent de lieden, die per ton De reis aanvaarden naar de zon, Van wie wij nooit meer hooren; Zij hebben dan hun weddenschap, Aanvaard als een fameuze grap. Geloof dat maar, verloren 'k Heb eens gelezen van een man, Die langs de heele helling van Een berg omhoog moest hinken; Aan 't eind der route, 't zij vermeld, Lag ook voor hem een troost in geld. Dat immers niet wil stinken. Enfin, er zijn er velen meer, Die meest om geld en soms om eer, Zoo'n dwaasheid zijn begonnen; Hier hebt u waarlijk weer zooiets. Die* stakker op zijn kinderfiets Heeft ook al niet gewonnen. Maar deze man gaf het bewijs, Dat men zelfs door den hoogsten prijs Niet kind-zijn kan herwinnen; Wat mans zijn op een kinderfiets Is voor volwassen mannen niets. Als 't kindsch-zijn gaat beginnen. P. GASUS. Het gedeelte van den rijksweg Den HaagAmsterdam via Schiphol, dat bij Sassenheim aanvangt, zal a.s. Za terdag 25 dezer in gebruik worden genomen. Vermoedelijk zullen de deel nemers aan de excursie van het We gencongres naar de Haarlemmermeer en Schiphol de eersten zijn, die van den nieuwen weg gebruik maken. Gas en electriciteit te Haarlem. Voorlaan weer per maand betalen. De gemeenteraad van Haarlem heeft Woensdagmiddag besloten om de meterop nemingen van gas en electriciteit weer elke maand te doen geschieden en ook de kwitan ties elke maand aan te bieden. Gedurende de laatste jaren geschiedde dit om de twee maanden. Het woord is aan Hans von Bülow.* Wie veelbelovend begint heeft vaak reeds in zijn jeugd een groote toekomst achter zich. De jongste door Prins Bernhard genomen foto van Prinses Beatrix, die blijkbaar in de beste stemming verkeert, in het gezelschap van haar beide Grootmoeders en haar Moeder. Te New-York is de boksmatch „om het we reldkampioenschap aller gewichten" gestre den tusschen den Amerikaanschen neger Joe Louis, titelhouder, en den Duitscher Max Schmeling, ex-titelhouder. U vindt het ver haal in dit nummer. Lees het vooral; u zult erom lachen. Misschien zult u het ook een beetje droevig vinden dat er in de wereld zulke malle dingen gebeuren. Louis won in de eerste ronde. Na 2 minuten 4 seconden sloeg hij Schmeling knock out. Eigenlijk was de zaak al eerder beslecht, want toen de helper van den Duitscher de handdoek in den ring wierp, ten teeken van capitulatie, was de man al voor de derde maal neergeslagen. Men had dit „niet voorzien", maar wel wist men uit erva ring dat Schmeling geen kans kon hebben op de overwinning, want eenmaal-verslagen we reldkampioenen in de bokssport hebben nog nimmer hun titel heroverd. Niettemin waren er tachtigduizend toe schouwers in het Yankee Stadion, die geza menlijk een millioen dollars aan entrees had den betaald. Er waren plaatsen die 125 dol lars kostten. Dertigduizend vreemdelingen waren naar New York gekomen om het ge vecht bij te wonen. De „Queen Mary" had een groot aantal Engelschen en Franschen uit Europa aangevoerd, die alleen kwamen om dit te aanschouwen, en met de „Europa" en de „Hamburg" kwamen er 250 Duitschers voor. Wat zullen ze allemaal op hun neus hebben gekeken! Niet dat net mij een reis naar Ame rika waard zou lijken om zoo'n knokpartij te zien als hij tien ronden duurdemaar zij hadden natuurlijk op iets dergelijks gehoopt: misschien een half uur griezelen en bloed zien. Waarom gingen ze niet in Spanje kijken? Daar vloeit bloed bij stroomen. Maar ja, de toeschouwer is er niet veilig bij. Natuurlijk waren er nog meer bokspartijen op het programma, die veel langer duurden. Maar daar kwam men niet voor. Het was al leen maar om Joe en Max te doen. Nog altijd leeren de schoolkinderen van den windhandel in tulpen onzer voorvaderen. Zoo mal als de hedendaagsche windhandel in vuistslagen was die toch lang niet Enfin, er heeft geld gerold. Een millioen dol lar plus gewichtige sommen aan de reiskosten van 30.000 man. En Louis en Schmeling heb ben er allebei een fortuin bij verdiend en zijn al blinken ze niet uit door intellect toch slim genoeg geweest om het publiek niet uit te lachen. Beursmagnaat tlians onderwijzer in de gevangenis. NEW-YORK, '23 Juni. (Reuter). Richard Whitney, oud-voorzitter van de Effectenbeurs te New-York, die in de Sing-Sing-gevange- nis. waar hij gedetineerd is. als onderwijzer dienst doet, verricht zijn werk zoo goed, dat hij een grootere uitkeering zal krijgen. Tot dusverre verdiende hij 5 cents per dag: dit salaris wordt verhoogd tot 25 cents. De molen is op een harde substantie ges toot en. Er heerschte groote spanning op Terschelling. De leiders van het werk bij de Karimata zijn van oordeel, dat men nog niet op de plaats is van het Lutinewrak. De vondst van een 20-tal groote en kleine kanonskogels heeft evenwel bewezen, dat men in elk geval in de onmid- delijke nabijheid is. De spanning is in hoofd zaak ontstaan, doordat bekend is geworden, dat de molen op een gegeven moment op een harde substantie is gestooten. Men vraagt zich af. of dit wellicht de dikke laag van verroeste kogels, ijzer enz. is, welke den toegang tot de schatkamer van de Lutine verspert. De Karimata werkt thans op volle kracht. Het weer is mooi en met spanning wacht men op Terschelling steeds de komst van de boot voor de a/lossing af. HEDEN: 14 PAGINA'S. Het werkfonds stelt vijf millioen gulden beschikbaar voor de rioleering te Haar lem. De Tweede Kamer verzoekt een nota over Oss aan den Minister van Justitie. De Regeering zal tijdig het oordeel dei- Kamer vragen over een centraal vlieg veld. Nieuw land voor 300.000 menschen! Prins Konojc bereidt de Japansche bevol king op een langdurige» oorlog voor. De bezetting van Swatau door de Japan ners dreigt. In Frankrijk is een militair vliegtuig met zeven inzittenden verongelukt. De Haarlemsche Gemeenteraad besluit tot melkverstrekking op de scholen. Gas en electrisch zal te Haarlem maande lijks worden geind. Dc heer K. Brants, oud-hoofdinspecteur van het L. O. is overleden. ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Nieuwe Werken. Van onzen Berlijnschen correspondent: Berlijn vernieuwt zich. H. D. Vertelling: De reis naar Amerika. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op Joe Louis slaat Schmeling in de eerste ronde k. o.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1