Er komt een nota over Oss. Nieuw land voor 300.000 menschen Noord-Oostelijke polder in 1941 droog. Bij hoofdpijn en knagende kiespijn DONDERDAG 23 JUNI 1938 TWEEDE KAMER. Desbetreffend verzoek door Kamer aangenomen. (Anti-Re» P.rtij) Noodlijdende gemeenten mogen uitgaven doen voor luchtbescherming. DEN HAAG Woensdag. Bij voortzetting van de replieken zette Jhr. Mr. de Geer (chr. hist.) uiteen, waarom hij een interpellatie thans bepaald beter dan een enquête zou achten. Intusschen kon spr. met de motie, die den Minister om inzending van een inlichtingen verschaffende nota verzocht, accoord gaan. Hij verzocht hierover pas na de beslissing over 't enquêtevoorstel te laten stem men. Mr. Rost v. Tonningen (nat. soc.) hij bleef thans volkomen rustig-parlementair noem de de enquête, zooals Mr. Wendelaar voorstond, opnieuw 'n schijnvertooning, wenschte weder om te betoogen, dat een strafvervolging tegen Minister Goseling op haar plaats was en gaf te kennen, dat hij een interpellatie-aanvrage wilde doen, waartoe hij na afloop van dit debat de gelegenheid kon krijgen. Met Mr. de Geer meen de de heer Schouten (a.r.) dat de motie-Albar da pas aan de orde moest komen na beslissing over het voorstel-Wendelaar, dat intusschen z.i. op 't oogenblik het beste inge trokken kon worden. Hier toe bleek deze niet bereid en z'n fractie-leider Dr. B i e r e m a (lib.) vond, dat men eerst over de motie-Albarda zou moe ten stemmen. Geschiedde dit niet, dan zouden de liberalen tegenstemmen. Vermeld zij nog, dat de replieken niet veel nieuws ™eer de heer Schouten (a.r.) herhaalde nog eens, dat de indiening en handhaving van t enquête-voorstel verkeerd ware en dat Mr. Oud (v.d.) nogmaals betoogde, dat aanneming van 't enquête-voorstel geenszins beteekende een motie van wantrouwen tegen den Minis ter en dat Mr. Wendelaar Uib.» ver klaarde nog liever in den afgrond gegooid te worden dan er zelf in te springen. M.a.w liever zag hij z'n voorstel verworpen dan dat nij i zou intrekken. Tenslotte bestreed Ir- Al bar da (s.d.) de steil5ng van Mr. Rost v. Tonningen, dat een nota van den Minister per sé onbevredigend zou zijn en blijven. Spr. wees erop, dat juist o m. reeds door 't commissoriaal vooronder zoek nog nadere inlichtingen aan den Minis ter gevraagd kunnen worden, als zulks noodig zou blijken, terwijl bovendien het daarop vol gend openbaar 'debat voor nog meer licht be vorderlijk kan wezen. Met een nota dit aan •t adres van Mr. Wendelaar zou men eerder de gewenschte opheldering, in elk geval niet later, kunnen verkrijgen dan met behulp van •n enquête. Naar aanleiding van den wensch der heeren de Geer en Schouten om eerst over 't enquête-voorstel te stemmen, merkte spr. op dat de President goed zou doen met de Kamer over zulk 'n afwijking van de gewone orde te laten beslissen. Spr. vulde z'n motie nog eenigermate aan, zoodat men ook van t oordeel van de R e ge e r i n g omtrent 't beleid van de gemeentepolitie te Oss nader kennis zou kunnen nemen, terwijl verder m de motie uitdrukkelijk werd opgenomen dat de ge waagde nota zou dienen als inleiding voor een 'der te houden gedachtenwisseling Toen de heer Schouten had voorge steld pas 't laatst over de motie-Alberda te beslissen, kwamen Mr. Oud (v.-d.) en Dr. Bier erna (lib.) hiertegen op, aangezien ze er niet voor voelden aldus 't enquête-voor stel van de baan te werken. De nota-gedach te zou men zoodoende gebruiken als spring plank om over moeilijk heden heen te komen, verwijt, waarvan de heer Schouten (a.r.) de juistheid betwistte. Waar Mr. Oud zelf het vertrouwen had ken baar gemaakt, dat men dank zij een nota geer behoefte aan een en quête meer zou hebben, aangezien de nota plus debat ongetwijfeld vol doende licht zou ver- M'- J °ui» schaffen, had deze af- D'" "w> gevaardigde aldus de heer Schouten 't beste argument geleverd tegen aanneming van 't enquête-voorstel en voor de motie-Albarda. Volgens den heer Wijnkoop (commun.) voerden twee par tijen een tactiek om licht tegen te houden, te weten: de N.S.B. en de katholieken! Nadat de Kamer met 49—39 (voor: de r.-k.. a.-r.. en c.-h. fractie) besloten had eerst over 't enquête-voorstel te beslissen, verwierp zij het enquête-voorstel met 3750. (Tegen de 3 genoemde rechtsche fracties minus de c.-h. Mr. Rutgers v. Rozenburg, Bakker (bij vergissing) en de nat.-socialisten). Ten slotte ging de motie Albarda er met 843 door; alleen de nat.-socialisten stemden te gen. Dank zij deze beslissing van de Kamer zal het nu inderdaad mogelijk zijn alsnog het gewenschte meerdere licht te verkrijgen. En daarom ging het tenslotte bovenal. Na dat besloten was de nota mettertijd in han den te stellen van een door den Kamer-pre sident te benoemen commissie van vijf le den. vond Mr. Rost v. Tonningen (nat.-soc.) het toch nog noodig een interpellatie over Oss enz. aan te vragen. De President stelde voor, om in verband met de zoo pas genomen be slissing het gevraagde verlof niet te verlee- nen: hiermee ging heel de Kamer met uit zondering van de nat.-soc. fractie accoord, dus met 803. Hierna kwam nog het vraagstuk van de luchtbescherming aan de orde naar aanlei ding van het w.o. tot aanvulling van de be- groóting van Binnenlandsche Zaken (1937): er wordt nl. f 75000 meer voor dit doel aan- of het bedrag van 5 ton per jaar, dat van 1938 af voor luchtbescherming beschikbaar wordt gesteld, wel voldoende zal zijn. De chr. democr. v. Houten, die er tegen waarschuwde aan de luchtbescherming een militair karakter te geven, kan met 't voorstel wel accoord gaan, doch wenschte in tegen stelling o.m. met Mr. Wendelaar niet meer steun aan de vereeniging voor Luchtbescher ming te geven. Het is z.i. bovenal overheids- werk, wat hier dient te geschieden. Overigens moet de burgerij niet meenen. dat er af doende luchtbescherming te verkrijgen is. Ir. B o n g a e r t s R.K.) klaagde over ver keerd en te weinig contact tusschen de Regee ring en de Luchtbeschermingsvereeniging. De heer Tilanus (C.H.) die betoogde, dat men op het financieel-mogelijke dient acht te slaan verheugde zich over de door hem geconsta teerde bekeering van den heer v. Houten en andere christelijke ontwapenaars, die thans eenzelfden weg blijken in te slaan. Spr. meen de, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken goed zou doen nog eens precies aan te geven wat naast hetgeen de overheid doet de taak van de vereeniging voor Luchtbescher ming is. Minister v. Boeyn zette uiteen, dat die orga nisatie een volkomen zelfstandig leven leidt en dat de Regeering voor die vereeniging geen verantwoordelijkheid draagt. Op dit oogenblik bestaat geen enkele relatie met de buitenlandsche industrie. Dit aan 't adres van Mr. Wendelaar, die ook nog te hoo- ren kreeg, dat de bestelde 25000 gasmaskers hier te lande worden aangemaakt. De Minister wees met de meeste beslistheid af het verwijt, dat de Regeering tot dusverre niet actief genoeg is geweest op luchtbescher- mingsgebied. Men had echter wel te bedenken dat er tusschen actieve en passieve bescher ming een zeer nauw verband bestaat. Pas toen vaststond aan welke eischen de passieve lucht bescherming moet voldoen, kon er volgens een vast plan te werk worden gegaan.Binnen zeer korten tijd zullen de gemeenten van de eerste en tweede gevaren-klasse thans de nadere noo- dige inlichtingen verkrijgen,. Voorgelicht door deskundigen en op grond van elders opgedane ervaringen is de Regeering tot de slotsom ge komen dat de bouw van openbare schuilkelders meer en meer van slechts gering nut blijkt te zijn. Aldus o.m. de les, waarvan Frankrijk de vruchten heeft geplukt. Voor de gansche massa heeft men niet zeer veel aan dergelijke schuil kelders. Per gemeente zal men intusschen wel moeten nagaan of het mogelijk its zigzag loopgraven aan te brengen enz. In tal van ge meenten schijnt men aldus redelijk bescher ming te kunnen bereiken. En nu de financieele kwestie. De gemeente besturen, de werkgevers hebben 'n taak te ver richten en tenslotte ook het Rijk, dat hiervoor 5 ton per jaar beschikbaar gaat stellen. In totaal zal men dus echter aan de luchtbe scherming heel wat meer spendeeren. Wanneer op gemeente-begrootingen de uit gaven voor de luchtbescherming worden ge bracht zal den Haag dit goedkeuren, ook als 't noodlijdende gemeenten betreft. In passieve luchtbescherming zit ook 'n stuk zelf-bescherming der burgerij en daaraan doch dan ook daaraan alleen moet de meer genoemde vereeniging leiding geven. Hiermee is meteen de grens tusschen de taak der Re geering en die van de vereeniging aangegeven; de vereeniging moet zorgen dat 't uit is met haar tekorten. Z.h.st. ging het voorstel er door, en toen was het zomerreces aangebroken. E. v. R. Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct. (Adv. Ingez. Med.) Regeering zal tijdig oordeel der Kamer vragen. Geen voortijdige werkzaamheden aan centraal vliegveld. Op de vragen van den heer van den Tempel betreffende de stichting van een centraal vliegveld voor de burgerlijke luchtvaart heeft de minister van waterstaat, mede namens den minister van defensie als volgt geantwoord: Nu de regeering in beginsel heeft besloten de stichting te bevorderen van een luchtvaartterrein, dat centraal zal zijn gelegen ten opzichte van Amster dam, Rotterdam en 's Gravenhage, heeft zij uiteraard de maatregelen in overweging genomen, welke ter uitvoe ring van haar voornemen voor de naaste toekomst moeten worden ge troffen. Behoudens voortzetting van voorbereidende werkzaamheden, als verkenning en bodemonderzoek, ligt het niet in de bedoeling in de naaste toekomst reeds maatregelen van uit voering te treffen. De regeering zal geen maatregelen treffen welke op een beslissing van den wetgever kunnien prejudicieeren. Koningin en Prinses op velddag van hel Leger des Heils. Generaal Evangeline Booth sprak. Zooals wij gisteren gemeld hebben, hebben de Koningin en Prinses Juliana een bezoek gebracht aan den velddag van het Leger des Heils. welke in de bosschen van het domein Soestdijk werd gehouden en werd bijgewoond door generaal Booth. Er waren naar schatting ongeveer 10 a 12.000 menschen in en om de tent bijeen, toen te half elf H.M. de Koningin en Prinses Juliana binnentraden, begeleid door commandant Bouwe Vlas en nabij het podium begroet door generaal Booth. Zoodra de Koninklijke Familie op de voor hen gereserveerde zetels had plaats ge nomen, bood commandant Vlas het program ma van den dag in luxe uitvoering aan. H.M. was gekleed in een wijnrood costuum met bijpassenden hoed, de prinses in een blau we japon met hoedje in dezelfde kleur, welke met een wijnrooden rand was afgezet. Nadat het koor een lied had gezongen, sprak generaal Booth allereerst haar vreugde over de aanwezigheid van de Koninklijke Familie uit, welke zij een aanmoediging voor het werk van het Leger des Heils over de geheele we reld noemde, omdat dit wijd en zijd bekend zal worden. De spreekster verheugde zich wederom in dit mooie land te mogen zijn waar bij reeds eenmaal als 10-jarig meisje door H. M. de Koningin zoo vriendelijk was ontvangen. Overgaande tot den dienst deelde zij mede, dezen morgen te zullen spreken over Hande lingen 2, vers l3: „En als de dagen van het Pinksterfeest vervuld werden, waren zij alleen eendrachtiglijk bijeen en van hen wer den gezien verdeelde tongen als van vuur". Aan het einde van dezen dienst verlieten H.M. de Koningin en Prinses Juliana de samenkomst, uitgeleide gedaan door com mandant Blouwe Vlas. Bij het podium hadden de vorstelijke per sonen afscheid van generaal Booth geno men. De heer v. d. Z a a 1 (a.-r.) kwam voor uit breiding van de luchtbescherming op en be toogde. dat men ons volk in dezen tot meer activiteit moet brengen, dat er geen schuil kelders, noch gasmaskers voldoende zijn Meer geld voor de vereeniging voor lucht bescherming bepleitte spr.. waarna zijn frac tiegenoot Tjalma soortgelijke klanken liet hooren. De heer Drees (s.-d.) wenschte. dat het Rijk veel meer zal doen en niet, ge lijk nu, alles blijft afwentelen op de gemeen ten. waarvan verschillende het niet kunnen behartigen, zoodat er dan niets gebeurt. Ook Mr. Wendelaar (lib.) die in het bijzonder voor aanschaffing van Nederlandsch mate riaal ijverde, wenschte meer en vroeg zich af, B. en W. van Amsterdam klagen over de dure aardappelen. Regeering dringend verzocht maatregelen te nemen. AMSTERDAM, 22 Juni. Door verschil lende omstandigheden zijn de prijzen van nieuwe aardappelen thans hooger, dan ze in andere jaren plegen te zijn gedurende den overgangstijd, wanneer de voorraad oude aardappelen uitgeput raakt en de nieuwe nog niet in voldoende hoeveelheid worden ram gevoerd. Burgemeester en Wethouders van Amsterdam hebben hierin aanleiding ge vonden. op 21 dezer den minister va1 eco nomische zaken telegrafisch dringend t< er- zoeken, maatregelen te nemen, die leiden tot verlaging van den prijs van aardappelen. Veel post voor liet eerste Australië-toeslel. Op tienduizend bijzondere enveloppen wordt gerekend. Men schrijft ons: Enkele duizenden van de speciale enveloppen voor de eerste Australië-vlucht zijn reeds bij de K.L.M.-kantoren verkocht, Op 23 Juni wordt deze groote zending van Nederlandsche post met Australische bestem mingen door het Indiëvliegtuig „Emoe" naar Batavia vervoerd, vanwaar zij tot Sydeny aan het lockheed vliegtuig van de K. N. I. L. M. wordt toevertrouwd. Men kan zeker rekenen, dat een tienduizend tal dezer bijzondere enveloppen deze eerste lijn- vlucht onder Nederlandsche vlag naar Austra lië zal meemaken. Zooals bekend komt de opbrengst van den verkoop ten bate van het Nationale Lucht vaartfonds. verlof buitenlandsche eereteeke- nen te aanvaarden. Aan mr. K. J. G. baron van Hardenbroek, burgemeester van Bennebroek, is verlof ver leend het kruis van verdienste 2e klasse dei- orde van den Duitschen adelaar van Duitseh- land te aanvaarden en aan mevrouw M van Iiengel-Couperus, te Haarlem om het eere- teeken van officier der orde van St. Sava van Zuid-Slavië aan te nemen. Assen heeft 20.000 inwoners. Woensdagmiddag werd ten gemeentehuize van Assen aangifte gedaan van de geboorte van den 20.000ste inwoner. Het bleek een jongen te zijn, genaamd Hendrik, het eerste kind van het echtpaar Hummel—Dik. Sinds vorig jaar heeft men deze gebeurtenis tegemoetgezien, maar toch is het tijdstip nog onverwacht vroeg, daar een vrij groote achteruitgang van de bevolking in de eerste maanden van dit jaar het vermoeden bevestig de, dat het wel najaar zou worden voor dit heugelijke feit de Drentsche hoofdstad te beurt zou vallen. De burgemeester mr. J. Bothenius Lohman sprak den gelukkigen vader, in tegenwoordig heid van de wethouders der gemeente op hartelijke wijze toe en deelde hem mede, dat de gemeenteraad had besloten den jongge borene een spaarbankboekje met honderd gulden aan te bieden. Ook de Nutsspaarbank bood een spaarbankboekje met 25 gulden aan. Van het gemeentehuis in Assen wappert de driekleur. Oversteken zonder uitkijken kost w eer een mensehenleven. Op den Soesterbergscheweg te Baarn Woensdagmiddag de 62-jarige wielrijder Hento uit Soestduinen, toen hij uit 't bosch koemnde zonder uit te kijken den rijweg overstak, onder een uit Soest komende vracht auto geraakt. Met een bekkenfractuur en verwondingen aan het hoofd werd het slachtoffer naar het St. Elisabeth Gasthuis overgebracht waar hij eenige uren na aankomst overleed. Meisje overleden na sublimaat- spoeling. Tegen drogist, die het sublimaat verkocht, zes maanden gevangenisstraf geëischt. Woensdagochtend werd in hooger beroep voor het Haagsche Gerechtshof de strafzaak behandeld tegen een Haagsch drogist, die een meisje zou aangeraden hebben voor een kaak ontsteking met een sublimaat-oplossing te spoelen en haar daartoe sublimaat-pastilles heeft verkocht Het meisje is daarna aan de gevolgen over leden. De drogist heeft wegens het ver oorzaken van dood door schuld voor de Haag sche rechtbank terecht gestaan, doch werd vrijgesproken. De Off. van Justitie, die 'n gevangenisstraf van 1 maand en een geldboete van f 250 had ge- eischt. teekende van het vrijsprekend vonnis hooger beroep aan en Woensdag moest ie Irocis- voor het gerechtshof verschijnen De procureur-generaal eischte thans zes maanden gevangenisstraf. Werk aan dijken vordert snel. Een kerk die niet zal wegzakken. Dertienhonderd vijftig ar beiders werken thans aan den 55 K.M. langen dijk, die den Noord-Oostelijken polder van het IJselmeer zal scheiden en eiken dag groeit deze dijk ongeveer 100 M. aldus vertelden de directeur-gene raal van de Zuiderzeewerken, de hoofd-ingenieur V. J. P. de Blocq van Kuffeler, en ir. ,T. F. r. van de Wall, cerstaanwezend-ingenieur bij den dienst der Zuiderzeewerken, aan de binnen- en buitenlandsche journalis ten, die dezer dagen op uitnoodiging van dezen dienst een bezoek aan de in uitvoering zijnde werken brach ten. Op vijf plaatsen wordt aan den dijk ge werkt. nl. nabij Lemmer, waar de dijk reeds een lengte van bijna 6.5 K.M. heeft, aan bei de kanten van het eiland Urk, aan welks Noordzijde in de richting van Lemmer het dijklichaam ruim een kilometer in zee steekt en men in de richting van de Overijselsche kust bijna 2.5 K.M. gevorderd is, ten Zuiden van Schokland, waar de dijk in de richting van Urk over een afstand van bijna vier Ki lometer gevorderd is en aan de Overijselsche kust tenslotte, waar de dijk ruim een halve Kilometer boven water uitsteekt. Staande op een dezer vijf in aanleg zijnde dijkgedeelten, ziet men het dijklichaam groeien: de onderlossers hebben voor zoover mogelijk onder water reeds een gedeelte hier van gestort nadat op een enkele plaats, zooals ten zuiden van Urk. wegens te slap pen ondergrond te voren een grondverbete ring door zandstorting heeft plaats gehad machtige kranen storten tot boven water keileem, aan de buitenzijde hooger dan aan den binnenkant van den dijk, zandpersin- sfallaties spuiten vervolgens het binnen- lichaam van den dijk tot voldoende hoogte op. Ter bescherming tegen golfslag worden, zoodra de dijk voldoende hoogte heeft, kraag stukken en steenglooiingen aangebracht, waarvoor voor het grootste gedeelte uit het buitenland aangevoerde steen wordt ge bruikt. Er is echter een proef genomen met betonblokken, een Nederlandsche uitvinding, en deze is zoo goed geslaagd, dat de proeven op grootere schaal zullen worden voortgezet. De dijk krijgt een hoogte, wisselend tusschen 3.40 en 4,65 M. boven N.A.P., terwijl de aan- legbreedte van het normale profiel, afhanke lijk van de diepte van den zeebodem, uiteen loopt van 45 tot 80 Meter. De groote afsluit dijk der Zuiderzee dit ter vergelijking heeft een hoogte van ongeveer 7.50 Meter boven N.A.P. en een gemiddelde aanleg- breedte van ongeveer 150 Meter. Niet vóór 1940 gereed. '-'Ier tempo gewerkt, dan aanvan kelijk in de bedoeling heeft gelegen. In verband met andere uit te voeren werken scheepvaartwegen en wer ken in het belang van onze defensie kan de dijk echter niet voor den zomer van 1940 gesloten worden. Ten behoeve van de scheepvaart zullen lot zoolang twee openingen in den dijk gelaten worden. Als de dijk ech ter eenmaal gesloten is, begint de bemaling en in 1941 zal de Nooi'd- Oostelijke polder, die een oppervlak te krijgt van 47.600 H.A.. droog val len. Op dat zelfde tijdstip zullen de ontgin- nings- en kolonisatiewerkzaamheden in den Wieringermeerpolder, welke zoo'n groot suc ces zijn geworden, gereed zijn en zullen de landbouwoingenieurs met hun in dezen pol der opgedane rijke ervaringen hun beproefde krachten kunnen geven om den Noord-Oos telijken polder in weinige jaren tijds even eens tot een vruchtbaar land te maken. Gemalen, kanalen, sluizen, enz. Zeer snel gaat eigenlijk dit groote werk. In 1936 werden enkele voorbereidende wer ken aangelegd, de werkhavens bij Lemmer en Prk ruime havens, welke me nin vroeger jaren op zichzelf als „groote werken" zou hebben beschouwd werden de fundee- ringsputten voor de op beide plaatsen te bou wen gemalen en scheepvaartsluizen, die toe gang tot den nieuwen polder zullen geven, gemaakt, het vorig jaar werd begonnen met den dijkaanleg en dit jaar zal de dijk onge veer voor de helft gereed komen. Doch het volgend jaar zullen tegelijk met den verderen aanleg van den dijk, ook de werkzaamheden aanvangen voor de drie gemalen, die eerst den polder zullen moeten droogleggen en daarna in de aan te leggen kanalen het wa ter op peil zullen moeten houden. De dijk loopt van Lemmer de haven blijft uitmonden in het IJselmeer naar Urk, welks haven ook open blijft, vandaar naar de Noord-Westpunt van het Kamper eiland (Ramspol) en verder naar het aan- sluitingspunt aan de Overijsselsche kust na bij het gehucht Kadoelen. Het eiland Schokland zal wegzakken. ij ET eiland Schokland, waar, nadat het op 10 Juli 1859 op last van de regeering ontruimd moest ivorden, sindsdien nog maar drie gezinnen wo nen, zal in den nieuwen polder komen te liggen. Het ligt echter op veen- bodem en nu verwachten de inge nieurs, die dit groote en grootsche werk uitvoere7i, dat het eiland na het leegpompen van den polder door het inklinken van den veenachtigen on dergrond gelijk met het aangrenzende land zal komen te liggen. Midden op het. eiland staat echter een kerk, die ->p palen gebouwd is. Waneer deze •jalen sterk genoeg zullen blijken te zijn, kan het gebeuren, dat het eiland voor het grootste gedeelte gelijk zal worden met den toekomstigeji bodem van den polder, doch dat de kerk op ie palen eenige meters hooger zal blij ven staan! eeds than vorden de steenen glooiingen Schokland weggehaald en als materiaal bij den aanleg van den omringdyk gebruikt. Dit is van groot belang, omdat hierdoor de invoer van steen zooveel mogelijk word ver minderd. De zuidelijke polders. Wanneer in 1941 de Noordoostelijke polder zoover gereed zal zijn, dat de dan hun arbeid in den Wieringermeerpolder voltooid hebben de landbouwingenieurs het werk van hun wa terbouwkundige collega's kunnen overnemen, zullen laatstgenoemden weer beschikbaar zijn voor de verdere voortzetting van het groote werk: voor de drooglegging van de Zuidelijke polders. Reeds thans is men met de voorbereidingen hiervoor bezig. Grondboringen worden ver richt. de waterbeweging wordt bestudeerd, enz. Van hoeveel beteekenis deze werken zijn moge tenslotte nog uit de cijfers blijken: de Wieringermeerpolder be slaat ongeveer 22.000 H.A., de Noord oostelijke polder bijna 48.000 H.A. en de beide Zuidelijke polders ongeveer 150,000 H.A., in totaal ongeveer 220.000 H.A. Dit is ongeveer 7 procent van de to tale en ongeveer 10 procent van de be bouwbare oppervlakte van Nederland. In dit nieuwe land zullen ongeveer 300.000 menschen een goed bestaan kunnen vinden. Een groot en grootsch werk is in uitvoering! KOOS VORRINK TE BARCELONA. De voorzitter der Nederlandsche sociaal democratische partij. Koos Vorrink, is te Bar celona aangekomen, waarbij hij door den mi nister van buitenlandsche zaken. Del Vayo, werd ontvangen. Del Vayo heeft eveneens den ondervoorzitter van de Fransche Kamercommissie van buiten landsche zaken, den socialist Grumbach, ont vangen. Slagers hebben nog vele wenschen Pogingen het vleeschverbruik op te voeren Propaganda zal worden gevoerd. Woensdag werd de 47ste jaarvergadering van den Neaerlandschen Slagershond gehouden in hotel „Boschlust" te Zeist. De bondsvoorzitter hield een uitvoerige openingsrede waarin hij constateerde dat hoe wel de slagers thans als gevolg van dc afschaf fing der crisisheffingen op vleesch en de toe passing der vestigingswet op het slagersbe- drijf in belangrijk gunstiger omstandigheden dan vorige jaren bijeenkomen, de toestand in het bedrijf niettemin nog zorgelijk blijft. Als een bewijs hoe bedroevend de toestand in het slagersbedrijf is gaf de voorzitter aan de hand van een vanwege het departement van economische zaken uitgegeven nota een gedetailleerde berekening, vermeldend dat een rund van 320 kg. geslacht gewicht, aangekocht a f 0.75 per kg., met inbegrip van de kosten aan abattoir, accijns, crisisheffing en omzet belasting, den slager in totaal f 308 kostte, ter wijl de verkoop en detail f 350 opleverde. Deze cijfers geven een bruto-winst van 13.6 pet., welke niet eens de bedrijfskosten dekt, die 22 pet. bedragen. Welke overige wenschen en grieven er on der de slagers leven, is uit het verloop der ver gadering duidelijk gebleken. De grieven had den hoofdzakelijk betrekking op de uitvoering der vleesohkeuringswet, welke leidt tot een onbillijke bevoorrechting van het grootbedrijf, dat onder veel lager keur- en slachttarieven kan werken en daardoor de slagers op de bin nenlandsche markt in zeer vele gevallen een niet vol te houden concurrentie aandoet. Ook uitten vele bondsafdeelingen de klacht, dat vleeschwaren worden verkocht in allerlei niet aan de eischen van inrichting ingevolge de vleeschkeuringswet voldoende localiteiten. ter wijl de slagers verplicht zijn groote kosten te maken om hun inrichtingen aan de voorschrif ten der wet aan te passen. Verder waTen er vele voorstellen van af- deelingen, welke voorziening vroegen in den wantoestand, dat voorwaardelijk goedgekeurd vleesch in onredelijke concurrentie met het goedgekeurde product uit de slagerij wordt verkocht zonder dat wordt voldaan aan de voorschriften van verkoop onder toezicht, etc.. welke de wet dienaangaande stelt. Het voornaamste punt dèr agenda van de vergadering vormde de bespreking over het voeren eener landelijke vleeschpropaganda. De bondssecretaris. de heer Th. Cuiper, gaf hierbij een uitvoerige toelichting. Spr. wees erop. dat sinds 1932 de omzet in de slagerijen met 25 pet. is gedaald. Hetgeen neerkomt op een daling in de consumptie van vleesch met pl.m. 100 millioen kg. per jaar. Wanneer het verbruik van 36.3 tot 38 kg. per hoofd per jaar kon worden opgevoerd, zou zulks een meerdere omzet per slagerij van 10.000 kg. per jaar be- teekenen. Een toename van 1 kg. per jaar be- teekent een meerdere slachting per jaar van 16.000 runderen, 3500 vette en 1800 graskal veren. 38000 varkens 6600 schapen. Dit demonstreert voldoende het groote be lang, dat naast het slagersbedrijf ook de vee productie, de veehandel, het markt- en abat toirwezen bij een opvoering van het vleesch- verbruikt heeft. De vergadering vereenigde zich tenslotte met het bestuursvoorstel om, zoo mogelijk in sa menwerking met andere belanghebbende or ganisaties, speciaal ook den landbouw, en van de regeering, een vleeschpropaganda op touw te zetten. Het bestuur kreeg opdracht terzake nadere plannen uit te werken. Met betrekking tot den accijns op het ge slacht werd besloten, nogmaals in een audiëntie bij den minister van financiën aan te dringen op 'n heffing per stuk rundvee, in plaats van per geschat gewicht, welk systeem zeer onbevredigend werkt. De vergadering sprak er voorts haar ernstige teleurstelling over uit, dat het vleesch als volksvoedsel niet is vrijgesteld van omzetbe lasting. Tal van onderwerpen van meer internen aard zijn voorts behandeld, waarbij met name sterk werd aangedrongen op steun der over heid tegen het sloopend optreden van enke lingen in het vak, die noodzakelijke uit het bedrijf voortgekomen plaatselijke sanerings maatregelen saboteeren. Het bondsbestuur werd verder gemachtigd tot het ontwerpen van een plan tot instelling van een spaar- en voorschotfonds ten be hoeve van zoons van leden-slagers om het hun gemakkelijker te maken aan de vestigtngs- eischen inzake credietwaardigheid te voldoen Als vice-voorzitter werd herkozen de heer M. v. d Lee te Rotterdam, de aftredende be stuursleden. de heexen J. Th. Sluiter te Gro ningen. J P v. d. veer te Utrecht en Jac. dt Visser te Vhssingen, weiden hei benoemd»

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5