Haarlem's Dagblad WESSELINC Emigratie naar Australië? Cr A Een Wonderlijk Spel. Een kleinood. ALS BELOONINC Groote Houtstraat 176 Sir Earle Page komt hier besprekingen voeren. Het woord is aan VAN BREEMEN'S ANTH RACIET Aeeft mi AcHxfcha ealo'iiseJvz v uyaakda. VOORJAARSPRIJZEN ff> Fa. VAN BASTEN 55e Jaargang No. 16873 Uitgave Louretis Coster. Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, hij kantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBEKT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Zaterdag 25 Juni 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertcntiën: 1-5 regel» f 1.75, elke rege* meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel Rcgelabonnementstnrieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. De tweede der serie van vijf Testmatches tusschen de cricketelftallen van Engeland en Australië wordt nu op Lord's Cricket Ground te Londen gespeeld en de heele beschaafde wereld schenkt er aandacht aan. Ook in ons land gebeurt dat, ook in dit blad, waarin ge den „stand" tot op het laatst-mogelijke oogen- blik, dagelijks vermeld vindt. Velen zullen daar geen aandacht aan schenken omdat zij nooit aandacht aan cricket hebben geschon ken, dat hun daarom in zijn velerlei techni sche termen en becijferingen volkomen onbe grijpelijk is. Bovendien lijkt het hun als schouwspel vervelend. Als zij wel eens even zijn blijven stilstaan bij een cricketveld heeft alleen een enkele harde klap van een batsman hen even verrast. Het overige leek een einde loos-langzaam proces. En dan duren de Ne- derlandsche wedstrijden nog maar één dag., nauwkeuriger gezegd: zes uur, met de moge lijkheid van een half uur verlenging in geval dat noodig is om een beslissing te krijgen. De Engelsche matches der county-clubs duren drie dagen en deze Testmatches zelfs vier! Hoe is het mogelijk dat die voor uitverkochte tribunes gespeeld worden en dat er voortdu rend dertigduizend menschen in stille aan dacht naar zitten te kijkenzonder het gebrul en geloei van het voetbalveld en slechts af en toe, als er iets heel moois vertoond wordt, zich tevreden stellen met dat loom- klaterende, trage applaus dat kenmerkend alleen voor cricket is? Het spel heeft andere eigenschappen dan die van een makkelijk succes door snel-wis- selende opwindende oogenblikken, van hevige botsingen, felle rivaliteit en de daarmee sa mengaande scherpe partijdigheid. Het leeft niet op de emotie van het moment maar het noopt tot rustig overleg en langdurige con centratie. Het doet ook een bijzonder beroep op karaktereigenschappen, want men moet het niet alleen naar de letter van zijn regle menten maar ook naar zijn geest spelen. Daarom leert het jongen menschen zelfbe- heersching en in den ruimsten zin spor tiviteit. Men weet dat in Engeland heel goed en daarom wordt het zoo sterk bevorderd bij de jeugd, daarom bezitten zoo tallooze Engel sche scholen hun eigen cricketveld en hun eigen cricket-leeraar vaak een ex-beroeps speler. En van de jongens die het pakt zijn er natuurlijk maar zeer weinigen die het tot een der zeventien county-teams brengen. Dat is ook niet de bedoeling. De county-teams zijn als het ware de „show", de openbare vertoo ning die in het heele Engelsche volk de be langstelling voor cricket wakker houden. Hun competitieook de Testmatchesvor men de*reclame-afdeeling van hetgeen men met overtuiging noemt den Koning der Spor ten. Met dat koningschap wordt natuurlijk een bijzondere voornaamheid bedoeld Cricket is een voornaam spel en de Engelschen zijn er daarom en om zijn karaktervormende waarde zoo trotsch op. In de kringen van het Nederlandsche cricket, die helaas maar bescheiden van omvang zijn. is men dat eveneens. Men haakt niet naar groote recettes, naar massa's publiek, die de duizenden kleinere clubs en schoolteams in Engeland trouwens evenmin tot zich trekken. Men wil wel heel graag meer spelers en daar mee ook een vergxooting van het aantal clubs bereiken. En niet voor de eerste maal pleit ik daarvoor met de aanbeveling: laat uw jongens cricket spelen. Zij zelf en daarmee dus ook hun ouders, zul len er veel plezier van hebben en er groot voordeel uit oogsten voor hun verdere leven. Het is, dat zal iedereen wel toegeven, een groot belang dat jongens zelfbeheersching en den waren geest der sportiviteit op zijn best leeren. Ik geloof dat die opvoedende waarde van cricket zóó groot is dat het ook van groote en blijvende beteekenis zou zijn als in kringen van het onderwijs eens wat grooter aandacht aan dit spel werd gegeven. Want het is een zaak van waarachtige beteekenis in de ont wikkeling van het Engelsche volk geworden en de eigenschappen, die zoo vele buitenlan ders in dè Engelschen bewonderen niet al leen in hun uitstekende reputatie als zaken lieden hebben zij ongetwijfeld voor een groot deel aan cricket te danken. Het klinkt misschien wat wonderlijk. Het is ook een wonderlijk spel. Maar een van zeer groote waarde. R. P. WIL TSJANG KAI SJEK ONDERHANDELEN? TOKIO, 25 Juni (Havas). Li welinge lichte kringen verneemt men, dat de Japan- sche regeering onlangs langs een omweg heeft vernomen, dat maarschalk Tsjang Kai Spek niet zou weigeren ojter vrede te spre ken, indien zou worden voldaan aan zekere voorwaarden. Tegelijkertijd zou de aandacht van de Japansche regeering zijn gevestigd op het voornemen van Tsjang tegenstand te blijven bieden en op de onzekerheid, welke voor Japan voortvloeit uit het verder voortdu ren van de vijandelijkheden. Deze aandui dingen zouden in verantwoordelijke kringen met aandacht worden beschouwd. Toch schijnen deze overwegingen niet zwaarder te wegen dan de herhaalde verklaring, dat Ja pan niet zou onderhandelen met Tsjang Kai Sjek en zich zou verzetten tegen bemiddeling van een derde mogendheid. BEVORDERING BIJ DE POLITIE. De burgemeester van Haarlem heeft bevc derd tot hoofdagent van politie de hoeren J P. Meulenbere en H. A. van Iperen, beider, agent van politie alhier. MODERNE HEERENHUIZEN TE HUUR. bij de Hyacintenlaan—Zijl- weg 7 kamers, prachtig vrij uitzicht, centr. verwarmd. Huur ƒ50.— p maand. Bevragen S. VELDKAMP, v. Dortstr. 90, Telefoon 16373. (Adv. ingez. Med.j ZAAK-OSS VOOR HET AMBTENARENGERECHT. Congressisten van den Ned. Spaarbankbond, die te Beverwijk zijn jaarlijkschen Spaarbankdag hield, vertoefden eenigen tijd in de buitenplaats „Scheybeeck" en bewonderden het schitterende rosarium. ZITTING MET GESLOTEN DEUREN. (Zie ook pag. 5). 's GRAVENHAGE, 25 Juni. Heden ochtend heeft het ambtenarengerecht de be handeling van de zaak Oss voortgezet. Na de opening van de zitting deelde de president mede, dat het gerecht besloten heeft tot nader aankondiging de zaak met gesloten deuren te behandelen. Naar wij vernemen, is het de bedoeling dat mr. James in deze besloten zitting zijn plei dooi betreffende de zaken van de beide geestelijken zal houden, waarop mr. Meyes dan zal antwoorden, waarna in openbare zit ting mr. James zijn pleidooi over de dan nog resteerende zaken zal voortzetten. (Het eenig bekende exemplaar van een Zweedschen postzegel, die geel is, terwijl hij groen behoort te zijn, is aan een Fransch verzame laar verkocht voor 5000 pond sterling). Een Zweedsche zegel van de post, Die. als hij goed wordt uitgegeven, Niet meer dan enkle duiten kost, Is tot een kostbaar goed verheven. Een Fransch verzamelaar toch vond Een dezer dagen goede reden Om aan het ding vijfduizend pond, Niets meer of minder, te besteden. Wat was er voor bijzonders aan? Die zegel hoorde groen te wezen, De drukker had een fout begaan En uitgesproken geel was deze Het is het eenig exemplaar. Dat uit de drukkerij kon glippen En ieder echt verzamelaar Likt zich om zoo'n bezit de lippen. 'k Snap nooit dat voor phifatelie De menschen grof betalen kunnen, Maar 'k ben een van die menschen. die Aan ieder graag zijn hobby gunnen. En als ik 't eerlijk zeggen mag, Vind 'k iemand, die in deze tijden, Zich opwindt tot zoo'n hoog bedrag, Voor zooiets stiekum te benijden. P. GASUS. voor een geslaagd examen en een goed rapport naar WAFELEN POFFERTJES Tel. 10737 Ons nummer is in de Tel.gids vermeld. (Adv. ingez. Medj DE AUTOTOCHT VOOR OUDEN VAN DAGEN. VIJFDE EN LAATSTE VERANTWOORDING VAN GIFTEN. Mevr. A. f 2.50 R. 1 Drukkerij Haarl. Dagbl. 4.90 Mevr. v. H. 5.— I. Bid. 4.— Garage den Hout 2.50 Luth. Wees- en Oudel. huis 15.— v. B. 1.— Lijst Vogelsang 1.50 Zuster K. 2.50 F. 10.— Lijst Bijleveld 10.— De jongste voor de oudste 7.21 Lijst Mej. Kwant 6.75 Dr. K. 2.50 Bijdragen Koffietafel 12.— F. 5.— K. S. 5.— Totaal f 98.36 BESTRIJDING VAN DE SPIONNAGE IN AMERIKA. ROOSEVELT NEEMT EXTRA MAATREGELEN WASHINGTON. 25 Juni. Roosevelt heeft he den verklaard dat ter bestrijding van de steeds toenemende spionnage in de Ver. Staten de bevoegde instanties bij het leger en de marine met extra geldmiddelen voorzien moeten wor den. De president voegde eraan toe, dat het bij het onderzoek van de onlangs ontdekte spionnage-affaires gebleken was. dat de ge heime dienst der Ver. Staten niet over vol doende geldmiddelen beschikt om lego-r. dit zeer ernstige gevaar xnet vrucht te kunnen werken. èUnited Press.) i Men wil in Australië gaarne Nederlanders hebben. MET de Ph-ARX, de „Xema", is Vrij dagmiddag uit Kopenhagen op Schiphol aangekomen de Australi sche plaatsvervangende premier en minister van handel en openbare gezondheid, de Rt. Hon. Sir Earle Page, G. C. M. G., M. P.. ver gezeld van zijn secretaris, U. R. Ellie en zijn zoon, Donald Page. Gelijk reeds gemeld, staat het bezoek van den Australischen gast in verband met de ope ning op 28 Juni van de rechtstreeksche lucht lijn tusschen Nederland en Australië, die door de K.L.M. en de K.N.I.L.M. bevlogen zal worden. Sir Earle Page heeft ons in een onderhoud, dat wij in het restaurant op Schiphol met hem mochten hebben, eenige verklaringen verstrekt, in verband met de opening dei- luchtlijn. Allereerst deelde hij mede, dat hij, nu hij zich toch in Nederland bevond de gelegenheid aangreep om met de Nederlandsche regeering besprekin gen te openen over de mogelijkheid van emigratie van Nederlanders naar Australië. De economische mogelijk- heden van Australië aldus Sir Earle Page zijn nog zeer groot, ter wijl het aantal arbeidskrachten er in zekeren zin beperkt genoemd moet ..worden. In ieder geval bestaat er ruimte voor immigratie bij ons en wij zouden gaarne zien, dat aan deze immigratie ook door Nederlanders werd deelgenomen. Uiteraard zouden wij niet kunnen beginnen met het. opnemen van groote aantallen Immi granten, al was het alleen maar, dat wij daardoor een storenden invloed zouden uitoefenen op de thans be- staande economische structuur. Maar wij zouden toch gaarne een aantal Nederlanders naar Australië zien komen. Dit aantal zou den jaarlijks kunnen worden opgevoerd. Inmiddels zijn de besprekingen, die ik thans met de Nederlandsche autoriteiten ga voeren nog slechts van voorbereidenden aard, zoo dat ik omtrent het aantal Nederlanders, dat in Australië zou kunnen worden geplaatst, nog geenerlei nadere mededeelingen zou kunnen verstrekken. Dat wij zoo gaarne ook Nederlanders in ons land zouden willen opnemen, is niet zoo ver wonderlijk, immers tusschen Australië en Nederland. en meer in het bijzonder Ne- derlandsch-Oost-Indië bestaat een nauw en hartelijk contact, zoowel in economisch op zicht als cultureel, Niet alleen bestaan er tusschen de indivi- dueele onderdanen onzer landen uitermate vriendschappelijke banden, en brengen Australiërs vaak hun vacantie door in Ne- derlandseh-Indië en omgekeerd Nederlanders uit Indië in Australië, maar zelfs komt het vaak voor, dat kinderen uit het eene land ter school gezonden worden in het andere. Bovendien zijn de economische relaties tus schen onze landen geenszins te verwaarloozen al blijft het een feit. dat in dit opzicht een belangrijke beperking noodzakelijk zal blij ven bestaan, doordat beide landen voor een groot deel dezelfde producten voortbrengen. Verleden jaar echter kocht Nederland nog voor een waarde van ruim anderhalf millioen pond aan goederen, zooals fruit, meel, vleesch tarwe, wol, huiden e.d. van Australië, terwijl Australië van Nederland tot een waarde van bijna zevenhonderdduizend pond goederen kocht. Aan Nederlandsch-Oost-Indië ver kocht Australië goederen tot een bedrag van omstreeks een en een derde millioen pond, terwijl wij voor ruim driekart millioen pond Indische producten kochten. Uitzending van bouwvakarbeiders naar Duitscliland. Uit Haarlem gaat een tiental. In Duitschland kunnen eenige honderden bouwvakarbeiders uit Nederland werk be komen. De uitzending gaat via de Nederland sche arbeidsbeurzen. De Haariemsche arbeidsbeurs heeft een tiental Haariemsche arbeiders naar Duitschland kunnen zenden. Deze uitzending is vrijwillig. Het aantal gegadigden was grooter dan er plaatsen wa ren. Uitgezonden zijn volslagen arbeiders. Ons werd verzocht daarop de aandacht te vesti gen, omdat in de stad ten onrechte het ge rucht loopt, dat zeer jeugdige arbeiders naar Duitschland gestuurd zijn. Het werken in Duitschland geschiedt tegen normaal loon. Onder de uitgezondenen zijn gehuwden en ongehuwden.. Dc slaapwagen, waarvan het Engelsche konin gspaar tijdens het bezoek aan Frankrijk ge bruik zal maken, wordt met de emblemen der beide landen versierd. W. Mackenzie: Ben nar moest eens ant woord geven op drie vragen van zijn koningWie is dc voornaamste mensch? Wat is het voornaamste oogen- blik? Wat is het voornaam ste icerk? Zijn antwoord luidde: De voornaamste mensch is degeen, tegenover wien ge staat, want gij weet niet. of gij nog tegenover een anderen mensch komt te staan. Het voornaamste oogenblik is altijd het heden, want gij iveet niet. of u nog een ander oogenblik gegeven wordt. En het voornaamste werk is altijd de liefde, want tot liefde zijn wij geschapen. (Adv. ingez. Med.j Tsjechische premier conlereert met ile regeeringscoalitie. Partijen tot vergaande concessies aan de Sudeten Duitschers bereid. Vrijdag heeft de Tsjecho Slowaaksche mi nisterpresident Hodza. in tegenwoordigheid van minister Krofta een onderhoud van drie- en-een-half uur gehad met den voorzitter van Kamer en Senaat, de leiders van de par tijen der regeeringscoalitie en de leiders der parlementaire fracties dezer partijen Hodza stelde zijn collega's in Kamer cn Senaat op de hoogte van den stand der onderhandelin gen over het nationaliteitenstatuut. Tenein de de aan den gang zijnde onderhandelingen te bespoedigen en de regeerlngspartijen nauw bij de ontwikkeling hiervan te betrekken, werd besloten een parlementair comité te vormen, bestaande uit twee afgevaardigden en twee senatoren van elk der coalitiepar tijen. Het comité zal de werkzaamheden pa rallel met die der regeering voortzetten. Na afloop der bijeenkomst bewaarden de vertegenwoordigers der coalitiepartijen het stilzwijgen omtrent hetgeen besproken is. Op grond van inlichtingen van doorgaans goed ingelichte zijde kan echter gezegd worden, dat in deze bijeenkomst alle partijen den wil hebben getoond, zich met de Sude- ten-Duitschers te verstaan en met concessies tot het uiterste te gaan. De grens vormt de integriteit van den staat en de onschendbaarheid van de grondwet. Groote Houtstraat 155 - Telef. 11159 Fauteuils vanaf f 15 (Adv. Ingez. Med.) HEDEN: 16 PAGINA'S Er worden onderhandelingen gevoerd om Nederlanders naar Australië te doen emigreeren. 1 Dc Kariinata baggert klei cn kogels op. t. De aardappelprijzen zullen spoedig dalen. 3 Vrijdagmiddag zijn in de Maas bij Linnc twee kinderen verdronken. 3 Ierland's nieuwe president dr. Douglas Hyde wordt vandaag geinstalleerd. 4 Te Berlijn zijn gisteren drie executies voltrokken. 4 De verdediger der marechaussees uit Oss noemt de maatregel van minister Gose- ling onwettig. 5 Engeland heeft door prachtig batten van Hammond cn Paynter zijn positie in de tweede testmatch aanzienlijk verbeterd. 6 Bioscopen g ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Een wonderlijk spel. 1 Mr. E. Elias: Scheveningsch Notitieboek. 3 P. v. d. Hem: Minister van Btiurcn cn het centrale vliegveld. 3 Van een correspondent te Berlijn: De 30 stellingen voor een „Duitsehe Nationale Rijkskerk". 4 P. A. La mm erts van Bueren: Onze a.s. in ternationaals voor dit seizoen. 5 Machteld den Hertog: Het kampleven voor den modernen mensch 7 J. H. de Bois: Litteraire Kantteekeningen 7 Schaakrubriek. <5 K. de Jong: Openluchtconcert te Benne- broek. g Financieel-Economisch Weekoverzicht Een herstel op de effectenbeurzen 9 De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen 00 13

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1