Aardappelprijzen zullen spoedig dalen. Minister van Buuren en het Centrale Vliegveld Twee kinderen in de Maas verdronken. Scheveningsch Notitieboek. ZATERDAG 23 JUNI 1938 HAXKCËM'S DXGBE'AD DIT SEIZOEN GEEN INVOER- PRIJSVERSCHIL VOOR AARDAPPELEN. De minister van economische zaken, gelet op artikel 12 van het crisis monopoliebesluit 1933 en op zijn beschikking van 17 Maart 1938, zooals deze laatstelijk is gewijzigd, heeft goed gevonden genoemde beschikking te wijzigen in dier voege, dat het daarin bepaalde wordt gelezen als volgt: „Het prijsverschil voor aardappelen waar van de invoer plaats vindt in het tijdvak, aanvangende met ingang van 1 April 1938 en eindigende met ingang van l Augustus 1938 vast te stellen op 3 per 100 K.G. netto". Uit het bovenstaande, aan de staatscou rant ontleende, bericht blijkt, dat de voorge nomen verhooging van het prijsverschil voor aardappelen van 3op 5 voor dit seizoen niet zal doorgaan. VEREENIGING TER BEVORDERING VAN HET DOOFSTOMMENONDERWIJS IN NEDERLAND. Op 22 en 23 Juni werd in de school voor doofstomme kinderen „Hoekenburg" te Voor burg de jaarlijksche algemeene vergadering gehouden van de vereeniging ter bevordering van het doofstommenonderwijs in Neder land. In de Woensdagavond gehouden huishou delijke vergadering had de bestuursverkiezing plaats. Tot voorzitter werd herkozen de heer M. J. C. Büchli te Groningen, tot secretaris de heer H. Sissing te Groningen en tot pen ningmeester de heer M. Droge te Rotterdam. Verschillende voorstellen van interne aan gelegenheid werden met algemeene stemmen aanvaard. Verder werden besprekingen ge voerd over vestigingseischen voor doofstom men. In de Donderdag voortgezette vergadering sprak dr. A. Zeckel, neuroloog te Rotterdam over „eenige centrale spraakgebreken (apha- sie hoorstomheid doofstomheid) en hun onderling psychisch verband". Regeering verdedigt haar beleid. Naar aanleiding van de verzoeken, tot de regeering gericht om maatregelen te nemen, die leiden tot verlaging van den prijs van aardappelen, wordt ons van bevoegde zijde het volgende medegedeeld. De prijzen van de aardappelen zijn dit jaar inderdaad aanmerkelijk hooger dan in den zelfden tijd van 1937 De aanvoeren van vroeger aardappelen nemen echter thans toe, waardoor de prijzen van deze aardappelen dalen. gezien het tijdelijk karakter van den toe stand, is het niet mogelijk, door maatregelen als opkoop van het restant oude aardappelen door de regeering en beschikbaarstelling daar van tegen lagere prijzen den toestand te ver beteren. Door uitstel van de verhooging der invoer- monopolieheffing op ingevoerde aardappelen en door de dezer dagen genomen beslissing deze verhooging verder geheel achterwege te laten, is getracht eeniger mate aan de moei lijkheden tegemoet te komen. Tenslotte wordt de aandacht gevestigd op het feit, dat het onjuist is de thans geldende prijzen te vergelijken met de uitermate lage prijzen, welke in vorige jaren hebben ge golden. Deze prijzen mogen den consument welkom zijn geweest ,zij gaven den boer en tuinder dikwijls een volkomen onvoldoende vergoeding voor hun onkosten. Dit is een on juiste toestand. Bovendien: al mogen de prijzen van de vroege aardappelen voor de telers gunstig zijn, ook zij ondervinden de gevolgen van den slechten oogst. De geldelijke opbrengst van hun teelt is tenslotte het pro duct van prijs en oogst. In de betere prijzen ontvangen de telers van vroege aardappelen een compensatie voor den ongunstigen oogst. Merkwaardig verschijnsel in het Ar lis-Aquarium. Symbiose van Zee-ancmone en Koraal- vischjes. Als groote bijzonderheid en merkwaardig verschijnsel van symbiose of samenleving in den zin van onbewuste, wederzijdsche samen werking, geeft thans het aquarium van Artis, dank zij de goede zorgen van de heeren A. Hoenderdos en J. B. van Wijk. machinisten van het m.s. .Poelau Roebiah" der stoomvaart maatschappij „Nederland" een Indische zee- anemone, „bewoond" door een negental drie- band-koraalvischjes te zien. De enorme zee-anemoon, van het geslacht Discosoma, verleent tusschen de tentakelkran- sen van haar lapvormig onderverdeelde mondschijf schuilplaats aan de drieband-ko- raalvischjes, amphiprion percula blkr. Ook vinden deze vischjes gelegenheid tot afzetten van kuit en tot verzorging van broed onder de overhangende lapellen van de mondschijf dus aan den z.g. „voet" der zee-anemone. De koraalvischjes, immuun voor het voor andere visschen en zeedieren levensgevaarlij ke netelzuur, waarmede de zee-anemone zich verdedigen en haar prooi overmeesteren kan, brengen voedsel op de mondschijf der ane mone, terwijl ze tevens voedselresten van ae zee-anemoon verorberen. Het is een wonder lijk schouwspel, de oranje wit-en-zwart ge kleurde prachtvischjes heel den dag te zien krioelen tusschen de gevaarlijke tentakels der zee-anemone, die soms de grootte van een tafelbord overtreft, en hen telkens als bonte „kapellen" boven de geheimzinnig bewegende „bloem" te zien dartelen. Een schouwspel, dat tot nog toe in het Artis-aquarium nimmer werd geboden, zoodat men de heeren Hoen derdos en Van Wijk voor hun belangrijk en bijzonder geschenk dubbel dankbaar is. ROENTJES in Haarlem's Dagblad en succes vormen een ondeelbaar begrip. Profiteert U er bij gelegenheid van? Vrijdag zijn te -Linne twee kinderen in de Maas verdronken. Na schooltijd waren de dochtertjes van het gezin Leduc, resp. 12 en 7 jaar oud, hun ouders gaan opzoeken, die op den glooienden oever van de Maas aan het hooien waren. Niemand heeft het ongeluk bemerkt, maar vermoed wordt, dat het jongste kind bloemen heeft willen, plukken en daarbij is uitgegleden, waardoor zij in de Maas viel. Het oudste kind zou haar toen hebben willen redden, en eveneens door den stroom zijn meegesleurd. Een schipper vond beide kinderen in het water en haalde hen er schie lijk uit. Het oudste meisje leefde nog, maar gaf spoedig den geest. Bij de Jongste waren de levensgeesten reeds geweken. Notaris mag niet buiten zijn standplaats wonen. Hooge Raad verwerpt cassatieberoep. 's-GRAVENHAGE, 24 Juni. Volgens art. 5 van de wet op het notarisambt is ieder no taris verplicht niet alleen zijn woonplaats te hebben, zijn kantoor te houden en zijn akten te bewaren in de hem aangewezen stand plaats, maar ook om daar zijn werkelijk en gestadig verblijf te houden. Voor vacantie- perioden is in dit wetsartikel een regeling ge troffen welke echter in dit verband bui ten beschouwing kan worden gelaten. Twee Amsterdamsche notarissen hebben zich wegens het buiten hun standplaats ver blijf houden moeten verantwoorden voor de Amsterdamsche rechtbank, die bij uitspraak van 3 Maart j.l. aan elk hunner een schorsing van acht dagen oplegde. Beiden gingen in beroep bij het Amsterdamsche gerechtshof, dat- op 6 April het vonnis in zooverre wij zigde, dat de schorsing werd verminderd tot een dag. Doch ook dezen eenen dag oordeelen de twee natorissen bezwarend en derhalve stelden zij beroep in cassatie bij den Hoogen Raad in. De pleidooien in deze zaak voorden Hoogen Raad zijn 20 Mei j.l. gehouden. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad heeft in deze beide gevallen gecon cludeerd tot verwerping van het cas satieberoep. De Hooge Raad heeft van daag het cassatie beroep verworpen op de overweging, dat de tekst van artikel 5 een duidelijke verplichting bevat en geen twijfel laat, dat voor beperking van deze verpliching geen plaats is. Prof. Dr. G. van Rijnberk 25 jaar hoofdredacteur van liet Ned. Tijd schrift voor Geneeskunde. Scheveningen is in volle fleur. En in volle werkzaamheid. Wanneer ge het van den bad gastenkant bekijkt is het in volle fleur van feestelijkheid. Gezellige hotels, gezellige bad gelegenheid. gezellige terrassen en allerlei gezellige cabarets en dancings. Wanneer ge het van den exploitatiekant beziet is het in volle werkzaamheid. Met als centrum de kan toren in het Kurhaus waar de directie van de Exploitatie-Maatschappij Scheveningen werkt is Scheveningen een reusachtige fa briek. Een fabriek met vroolijkheidsmachines en kunstmachines en logeermachines en eet- machines. Een fabriek met honderden werk lui en tienduizenden klanten. Klanten die naar een goed-Amerikaansch zaken- spreekwoord koning zijn. En vooral: ko ningin. De koningen gelooven het wel. Die zijn al lang blij wanneer ze ergens rustig in de zon mogen zitten. Maar de koninginnen zijn veeleischend. Die moeten alles in de puntjes hebben. Die moeten dansen en om Louis Davids lachen en tot diep in den nacht in het Palais de Dance naar de jurken van andere koninginnetjes zitten kijken. Enfin, en dan moeten de koningen vanzelf wel mee. En Scheveningen-het-werkzame zorgt voor Scheveningen-het-fleurige. 't Is allemaal keurig in orde. Er is een massa te doen. Op allerlei gebied. Koning Klant is bést tevre den. Deze week heeft Scheveningen er een slor dige tweeduizend, klanten bij gekregen: Het Wegencongres. Ik heb de stapel prae-advle- zen voor dat congres, dat in zes gescheiden secties vergadert, gezien. Een klein torentje. Enorm, wat er op zoo'n congres omgaat. De Weg an und für Sich; de Weg qualitato qua is dan ook maar niet eventjes een allerbe langwekkendst verschijnsel! De Weg. dat ia vervoer, snelheid, reizen, vermaak, autootjes, fietsen, voetgangers, tanks, vrede en oorlog, handel en haast, benzine en olie kortom: zonder weg was alles weg. Daarom is het Wegencongres sociaal, economisch, geogra fisch. commercieel, militair en nog in een handjevol opzichten meer van het grootste belang. Voor Scheveningen is het vooral com mercieel van belang, 't Klein rekensomme tje: 1 congresganger verteert gemiddeld f 15 per dag; 2000 congresgangers verteren ge middeld f 30.000 per dag. En 2000 congresgan gers verteren dus in zeven dagen 7 maal f 30.000, dat is een slordige twee ton. Terschelling heeft zijn Karimata; Scheve ningen heeft zijn Wegencongres. En Scheve ningen heeft door het Wegencongres zijn veeltaligheid. Men zegt: twintig verschillende talen. Je hoort talen waarvan je niet begrij pen kunt dat de menschen, die ze spreken, ze zelf verstaan kunnen. Vanmiddag op de Pier zaten twee heeren naast mij te babbelen. Twee kroesharige, gitzwartoogige heeren. Dat babbelen was hikken en slikken en pruttelen en brabbelen. Het was Irakeesch. of Ira- kaansc'n. of Irakisch. Maar die beide Ooster- sche heeren begrijpen op hun beurt nu weer niet, hoe wij dat rare Nederlandsch kunnen verstaan. Zoo heeft alles zijn keerzij. Men schrijft ons: Het is niet algemeen bekend en mag wel medegedeeld worden, dat prof. dr. G. van Rijnberk op 1 Juli a.s. den dag herdenkt, waar op hij 25 jaar geleden hoofdredacteur van het Nederlandsch Tijdschrift voor Genees kunde werd. De Nederlandsche artsen zijn hem veel dank verschuldigd voor de eminen te wijze, waarop hij het belangrijkste Neder landsche geneeskundige weekblad redigeert. Vooral zij, die reeds lang de geneeskundige praktijk uitoefenen en zich herinneren hoe het tijdschrift, vijfentwintig en meer jaren terug, was en wat het onder de leiaing van prof. van Rijnberk thans is geworden, stellen zijn beheer bijzonder op prijs. Gemakkelijk is die taak niet. Van het ar beidsvermogen van een hoogleeraar der me dische faculteit wordt tegenwoordig zeer veel gevergd door colleges, tentamens, examens en promoties. Daarbij een groot tijdschrift goed te redigeeren eischt bijzondere eigenschappen. De gestadige groei van het tijdschrift laat geen twijfel toe over de organisatorische ta lenten van den redacteur, wiens helaas zeld zame redactioneele artikelen telkens weer aan- toonen zijn bijzondere journalistieke gaven. Op 30 Juni zal er van 3 tot 4.30 uur gelegen heid zijn den jubileerenden redacteur toe te wenschen, dat hij nog lang leiding moge ge ven aan het Nederlandsch Tijdschrift voor Geneeskunde. GESTIKT. Vrijdagmiddag is de 14-jarige dochter van de familie L. bij het koffiedrinken in een korst brood gestikt. GOUDEN C. J. SNIJDERS- MEDAILLE VOOR Dr. Ir. M. H. DAMME. In het Palais de Danse treedt een dikke Russische meneer op. Hij spreekt slecht doch goed-verstaanbaar Fransch. Hij heet Skar- jinsky. En hij is zeer geestig. Meneer Skar- jinsky is zoo geestig dat hij op iedereen, die rond den dansvlonder zit, zoo maar een ty peerend gedichtje uit den mouw van zijn smoking schudt. Hij zegt in die geïmporteer de gedichtjes heel brutale dingen. Met daverend succes. De dames en heeren vinden het reuzeleuk. „Wanneer ik het zelfde in het Hollandsch zou zeggen", verzuchte Louis Davids „dan zou ik er vanwege mijn brutali teit zoo uitliggen." Ik geloof dat Louis Davids gelijk heeft. Maar de dames en heeren zeggen dat de din gen in het Fransch veel aardiger klinken. Ik geloof dat de demes en heeren ongelijk hebben en dat de dames en heeren zich ver beelden dat de dingen, da brutale dingen, in het Fransch voor een Franschman veel aar diger klinken dan voor een Nederlander in het Nederlandsch. Hoe dan ook: de dikke heer Skarjinsky heeft succes. En het Palais de Danse heeft er succes mee en spint er zijde bij. De dames en heeren van het Wegencongres zitten avond aan avond in het Palais de Danse. Wie congresseert krijgt dorst. En wie dorst heeft drinkt champagne en whisky (ten minste wanneer men wegencongressist is). Dus heerscht er avond aan avond een cham pagne- en whisky-stemming in het danspa- leisje, die gedachten aan de voor-malaise- jaren oproept. En ook gedachten aan die wondere wereld van ons. Die dwaze Aarde. Waarop in China en Spanje, in de hitte van de loopgraven, tienduizenden naar een slok water snakken en waarop in Scheveningen... laat ik maar niet wijsgeerig gaan worden. VOOR ZIJN ARBEID TEN DIENSTE VAN DE NED. LUCHTVAART. Wij vernemen dat het bestuur der stichting „Generaal Snijders Fonds" in zijn laatste ver gadering besloten heeft om aan dr. ir. M. H, Damnie, directeur-generaal der P. T. T„ de gouden C. J. Snijders-medaille toe te kennen. Deze onderscheiding wordt eens in de drie jaar uitgereikt aan hem, die zich volgens het oordeel van het bestuur der stichting het ver dienstelijkst gemaakt heeft ten opzichte van de Nederlandsche luchtvaart. Ir. Damme heeft zich verdienstelijk ge maakt op zeer uiteenloopende terreinen, en de luchtvaart neemt daarbij wel een bijzon dere plaats in. Na een fraaie Indische car rière bij de spoorwegen werd ir. Damme in 1925 tot directeur-generaal van de P.T.T. be noemd, welke omvangrijke organisatie hij in weinig jaren hervormde tot een modern staatsbedrijf met een uitgesproken commer- cieelen inslag. Vele en veelvuldige mogelijk heden der P.T.T.-diensten waren hier het ge volg van. Voor de internationale ontwikkeling van het luchtpostverkeer heeft ir. Damme onnoemelijk veel gedaan en het is niet in de laatste plaats aan zijn geestdriftige stuw kracht te danken, dat het luchtpostverkeer tusschen Nederland en Ned.-Indië tot stand kwam en zich schitterend ontwikkelde, waar door Nederland's burgerluchtvaart opgestuwd werd in de voorste gelederen van het wereld- luchtverkeer. Nederland was een der eerste landen, die de luchtpost vrij van toeslag bin nen Europa vervoerde, en het eerste land. dat het luchtrecht afschafte op zulk een belang rijke intercontinentale lijn als de verbinding Ainster da m-Ba t a via „Zou die Vlieger opgaan?" We krijgen een wereldfilmbal op Scheve ningen. Een wereldfilmbal: dat is: een bal waar wereldberoemde filmsterren zich zullen vertoonen aan hun poovere aanbidders en aanbidsters. Er zijn vijftig namen van sterren genoemd die wellicht persoonlijk komen schitteren. Mariene en Son ja Henie en Harry Baur en Hans Albers en Willy Fritsch. Er zul len er op het laatste oogenblik wel een paar afvallen. Maar niettemin: men zal voor z'n f 7,50 entrée voldoende desillusies te dragen krijgen. Ik heb, in Parijs, eens vlak naast Mariene gezeten. En dus weet ik hoe de film schoonheid in de werkelijkheid tegenvallen kan. Ik wed dat Hans en Harry en Willy en Sonja zonder het aureool der Jupiterlampen ontzettend zullen tegenvallen. Alles wat me chanisch en gereproduceerd, zoo prachtig is valt in de naaktheid der tastbare werkelijk heid tegen. Moet u maar eens hooren hoe vorige week hier in het Kurhaus het optreden van Tino Rossi is geweest! 't Moet erbarmelijk geweest zijn. Tientallen menschen zijn in de pauze weg- geloopen. Schijn en wezen zijn twee. Dat is een oude maar daarom niet minder ware waarheid. Mr. E. ELIAS. TENTOONSTELLING DE GOUDSCHE GLAZEN 1038 GEOPEND. De minister van onderwijs, prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, heeft de tentoonstel ling „De Goudsche glazen 1938". welke van 24 Juni—31 Augustus in de St. Janskerk te Gouda wordt gehouden, geopend.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 5