lAAT/TIMKICHnN Het afgeloopen Tooneelseizoen HILLECOM BENNEBROEK ZANDVOORT IJMUIDEN VELSEN BEVERWIJK BLOEMEN DAAL HAARLEMMERMEER ZATERDAG 25 JUNI 1938 HAXREEM'S DXGBUAD „VREDES-BRIGADE" IN PLAATS VAN LEGER EN POLITIE. EEN DENKBEELD VAN GANDHI. BOMBAY, 25 Juni (Reuter). In zijn week blad „The Harijan" heeft Gandhi voorgesteld een „Vretfes-brigade" op te richten, welke de plaats van de politie en het leger zou moeten innemen. De leden van deze brigade zouden een diep geloof hebben in niet-gewelddadig optreden en een even grooten eerbied voor de verschil lende godsdiensten, welke op aarde bestaan. Verder stelt hij voor, dat de leden van deze brigade een uniform moeten dragen, waar door zij zonder moeite zullen worden her kend. Deze brigade moet volgens Gandhi vooral optreden bij plaatselijke ongeregeldheden. ANTI-SEMITISCHE ACTIE IN MEXICO. MEXICO CITY, 25 Juni. Gisteren heeft de anti-semitische stemming in Mexico een hoog tepunt bereikt: de anbeidersvereenigingen heb ben de regeering verzocht de Joodsche zaken lieden uit te wijzen. Zij beroepen zich op ar tikel 33 van de grondwet, die het mogelijk maakt, immigratie te verbieden. Zij willen dat dit artikel toegepast wordt op de Joden, omdat zij verantwoordelijk zouden zijn voor de toe nemende economische crisis. Ter motiveering voerden de arbeidersver- eenigingen aan, dat de Joden, die thans in Mexico wonen, grootendeels geïmmigreerd zijn onder de belofte, dat zij zich uitsluitend met den landbouw bezig zouden houden. Zij heb ben zich daar niet aangehouden, hebben win kels geopend, begonnen handwerk uit te oefe nen en drongen zich zelfs in het bankwezen in. (United Press.) Spaansche Nationalisten bereiden aanval op Sagunto voor. Een nieuwe tactiek der rcpublikcinsche troepen. United Press verneemt van de Fransch- Spaansche grens: Volgens de laatste berichten der nationa listen waren Aranda's troepen in staat de gisteren uitgevoerde verrassenden aanval ver der door te voeren en hebben zij de Seco- rivier boven het dorp Bechi overgestoken. Zij bedreigen thans het havenstadje Nules. In dien het den nationalisten gelukt Nules in te nemen zou er voor regeeringstroepen ge vaar bestaan te worden afgesneden, daar waar zij de sterkste bevestigingen hebben n.l ten zuiden van Villareal tot Burriana, zoo dat nreh verwacht, dat de regeeringstroepen deze stellingen zonder tegenstand zullen ont ruimen, Het overschrijden van de Seco- rivier beteekent voor dc nationalisten de in leiding voor den hoofdaanval op Sagunto- Daarbij vielen den nationalisten 300 gevange nen en veel oorlogsmateriaal, waaronder 100 anti-tankkanonnen in handen. De afstand van Bechi naar Nules is slechts 8 K.M. en tot de laatste verdedigingslinies van Sagunto 40 K.M.. Sedert den val van Castellon vertoonen de regeeringstroepen een nieuwe tactiek, n.l. voortdurend opnieuw aanvallen. Zij zorgen daarbij de gevechten van de loopgraven uit te voeren, waarbij de vijandelijke linies slechts een paar honderd meter verwijderd zijn, blijkbaar om minder aan luchtaanvallen blootgesteld te zijn en met meer effect hun lichte automatische wapenen te kunnen ge bruiken. De gevechten om Sarrion maken geen voortgang, doordat de uitstekend bewapende „elite" jgeeringstroepen hier grooten te genstand bieden. Van regeeringszijde zet men alles op het spel om den opmarsch van Varela geheel tot stilstand te brengen. Van het hoofdkwartiei van Varela echter wordt medegedeeld dat zijn troepen Sarrion van het zuid-westen naderen. (United Press.) VIJF EN TWINTIG JAAR AMBTENAAR VAN DEN BURGERLIJKEN STAND. Op 2 Juli a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat dc heer W. Fehres, chef van de afd. Burgerlijken Stand, Bevolking en Verkiezin gen, benoemd werd tot Ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Dilettanten. (SLOT). Bij een door de Maatschappij tot Nut van het Algemeen gehouden enquête omtrent het dilettanten-tooneel is gebleken, dat ons land 3000 amateurs-tooneelvereenigingen telt en er buiten deze „vaste" vereenigingen nog door ongeveer 2000 „losse" groepen tooneel wordt gespeeld. In totaal dus 'n 5000 ver eenigingen en groepen, die tooneelvoorstel- lingen geven. Wanneer wij aannemen, dat elke vereeni- ging 10 werkende leden telt, dan komen wij tot een getal van 50.000 zegge en schrijve vijftig duizend tooneelspelende Nederlan ders. Het aantal bezoekers per jaar van deze voorstellingen is volgens de enquête ongeveer 3 millioen. De voorstellingen der beroepsge zelschappen werden in het vorige jaar door 1.200.000 personen bezocht, waaruit dus volgt, dat het amateurstooneel per jaar on geveer 1.800.000 bezoekers meer trekt dan het beroeps tooneel. Wanneer wij deze getallen in beschouwing nemen, moeten wij er natuurlijk rekening mee houden, dat deze betrekking hebben op geheel het land, met inbegrip dus van de dorpen en gehuchten, waar nooit beroepsge zelschappen spelen. De juiste cijfers ontbreken mij voor Haar lem. maar het is vrij zeker, dat hoewel het dilettantisme in onze stad welig tiert het totaalaantal bezoekers der beroepsvoor stellingen toch nog altijd dat der dilettanten opvoeringen overtreft. Het aantal mij be kende amateurstooneelvereenlgingen be draagt hier 17, bij welk getal ik niet de jeugd- vereenigingen en R.-K. Parochiale vereeni gingen reken. Deze 17 vereenigingen hebben in dit seizoen de liefdadigheidsvoorstel lingen en opvoeringen voor andere vereeni gingen en bonden meegerekend ongeveer 70 voorstellingen gegeven. Wanneer wij het gemiddeld aantal bezoe kers per opvoering taxeeren op 450 en dat is wel ongeveer juist dan komen wij tot een totaal van 31.500. In het seizoen 19361937 van het afge loopen seizoen kon men mij de juiste getal len nog niet verstrekken werden de 89 door beroepsgezelschappen vanwege de di rectie gegeven voorstellingen in den Stads schouwburg door 27000 personen bezocht. Voegen wij hierbij nog de ongeveer 9500 be zoekers van de voorstellingen van Geloof en Wetenschap, Nieuwen Haarlemschen Kunst kring en Kunst aan het Volk, dan komen wij tot een totaal van 36.500, dus ongeveer 5000 meer dan dat der dilettanten-voorstellingen. De verhouding is dus te Haarlem minder on gunstig voor het beroepstooneel dan men dikwijls pleegt aan te nemen. Het is anders wel opmerkelijk, dat ondanks de slechte tijden de verschillende dilettanten gezelschappen te Haarlem zich in deze jaren alle staande hebben kunnen houden. De eenige club. die dit seizoen geen opvoeringen heeft gegeven is Haarlem's Tooneel, maar dat kwam meer uit gebrek aan een voldoend aantal speelkrachten dan aan leden en donateurs. Haarlem's Tooneel heeft daarom gemeend dit jaar voor zijn leden opvoeringen door beroeps gezelschappen te moeten doen geven. Men kan dus moeilijk zeggen, dat de leden hierbij te kort zijn gekomen, al week men dan ook af van het oorspronkelijke doel van de vereeni ging. Ook Jacob van Lennep heeft in het begin van het seizoen een moeilijken tijd doorge maakt, maar deze oude vereeniging heeft zich al spoedig geredresseerd, zoodat zij vol ver trouwen haar 6de lustrum-jaar kan ingaan. Van Lennep heeft jonge krachten aangewor ven en onder regie van den heer Frans du Mee dit seizoen uitsluitend kluchtige blijspelen Muggen om de kaars, 'n Zomerzotheid en De Wereld vergaat gegeven. Wij hopen, dat deze oude Haarlemsche vereeniging in het volgend seizoen ook weer stukken van beter gehalte zal kunnen opvoeren. Door Inspanning Uitspanning, Haarlem's oudste tooneelvereeniging. vierde dit seizoen haar 65-jarig bestaan en deed dat op eervolle wijze. De opvoeringen van Zeemansvrouwen en De Jantjes waren verrassend goed en wij durven wel zeggen, dat geen enkele vereeni ging in onze stad D. I. U. in dit genre zou kun nen slaan. Maar ook met de reprise van Het Chineesche Landhuis had deze vereeniging een verdiend groot succes, dank zij vooral het zeer knappe spel van den heer Mourik in de hoofdrol. Zij sloot het seizoen met een ge slaagden eena eter-avond. - Onze Koninklijke letterlievende Ver. Cremer gaf drie stukken van haar artistieken leider en wel Geen dubbeltje in z'n zak, Liefdesca priolen en De Ebbenhouten Olifant. Zij bood voorts gelegenheid aan den heer de Wilde uit Leiden hier diens laatste product Cupido Mercurius 10, een goedig naief kluchtje, voor het voetlicht te brengen. Als gasten traden voor Cremer op de spelers van de oude Amster- damsche vereeniging Helmers, die een roman tisch spel Nadya van den heer Pieters op voerden. De Haarlemsche Tooneelclub toonde dit sei zoen weer een zeer aparte plaats onder de Haarlemsche amateursvereenigingen in te nemen met de opvoeringen van X. IJ. Z. en „Blauwe Wolken", beide onder de bekwame regie van Wim Paauw. In X. IJ. Z. speelde als gast mede mevrouw Tijsseling en aan haar pé- tillant, levendig spel was voor een belangrijk deel het groote succes van de opvoering van dit blijspel van Klabund te danken. De Geheelonthouders Ver. Nieuw Leven gaf twee stukken van Henk Bakker „Robbedoes getrouwd" en ,,'n Wespennest", en verder Boete van Suze La Chapelle-Roobol en Pension Zonneschijn van Cor Hermus, vier Hollandsche stukken dus, waarvan vooral de opvoering van Hermus' tooneelspel op een hoog peil stond. V. Z. O. D. vierde dit jaar feestelijk haar 16- jarig bestaan. Zij opende het seizoen met een aardige, frissche opvoering van mijn „Kat jangs" en mocht ook een flink succes behalen met „De 7 sleutels van Baldpate". Zij besloot haar seizoen met Bakker's klucht ,,'n Wespen nest". Van de arbeiders tooneelvereeniging Herman Heijermans, die in dit seizoen haar koperen feest vierde zagen wij Sonna van Fabricius, in welk stuk de heer C. Poppen zwaar ziek en ondanks hevige pijnen zijn laatste rol speelde. Eenige dagen later heeft men de heer Poppen, die zijn vereeniging tot het laatst toe diende, ten grave moeten dragen. Als laatste voorstel ling gaf Heijermans „De Ridder van den Kou senband" van Henk Bakker. „Vooruitgang" speelde lang niet onverdien stelijk „De Schoone Slaapster" van Heijermans en toonde daarmee haar cultureele bedoe lingen. In nog hooger mate deed dit de R.K. Rede rijkerskamer Alberdingk Thijm, de eenige Haarlemsche dilettanten-vereeniging, die het aandurfde in dit Vondel-herdenkingsjaar een opvoering van een fragment van een tragedie van Holland's grootsten dichter en wel van Adam in Ballingschap te geven. De grootste verrassing voor ons was, dat zij dit dank zij de leiding van Herman Moerkerk ook goed deed. Thijm besloot haar seizoen met het bekende blijspel „De 4 Mullers" dat vreemd genoeg veel minder goed slaagde. Van Thalia zagen wij Betje regeert, De 4 Jaargetijden en De Houten Ham, in welke op voeringen geen climax zat. De beste herinne ring bewaren wij aan de 4 Jaargetijden, dat met groote toewijding werd gespeeld. De derde R.K. vereeniging Ludamus gaf een uitstekende opvoering van het nog altijd aardige, frissche blijspel „In het Witte Paard". Tonevo was zoo verstandig haar opvoerin gen in combinatie met anderen en wel met muziek-vereenigingen te geven. In „O, die Professor" behaalde Pollé een persoonlijk suc ces. In mijn Doodenrit waardeerde ik de goede bedoeling der spelers. De laatste voorstelling van De Genadeslag, het stuk. waarmee Top Naeff als 19-jarige schrijfster indertijd debu teerde heb ik niet kunnen bijwonen. Ten slotte moeten wij hier nog in dit over zicht melding maken van het 40-jarig feest van -Gysbert Japicx, dat met een alleraar digste origineele. en voortreffelijke revue Ut en Thus van den heer A. de Groot werd gevierd. In het begin van het seizoen trad het Lyts Frysk Toaniel uit Stiens een beroeps trio voor de leden van Gysbert Japicx met veel succes op. De zuster-vereeniging Gruno gaf op haar jaarlijksche voorstelling „De Koekoek" van Fabricius, een opvoering, waarin wij vooral de scherpe typeering der Groningers zeer hebben kunnen waardeeren. J. B. SCHUIL. EEN MAST VIEL OM. Een schipper in de Vossevaart had de mast van zijn schip opgezet voor het verrichten van eenige reparaties. Door het niet goed vast zetten kwam de mast echter omlaag en viel op de handen van den man. Een vinger werd afgekneld. De man kreeg ook nog ver schillende minder ernstige kwetsuren. De E. H. B. O. verleende hulp. BUITENLANDSCH EERETEEKEN. Aan Mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek, burgemeester alhier, is verlof verleend het kruis van verdienste 2e klasse der orde van den Duitschen Adelaar van Duitschland te aanvaarden. EEN PRINS BERNHARD-BAL MET VUURWERK NA. Op Woensdag 29 Juni wordt in het Noor- derbad een groot bal het Prins Bernhard- bal gehouden, waaraan twee orkesten me dewerken. Verder optreden van het Russisch ballet Slava, en van den humorist Renard. Om half elf begint een schitterend vuur werk. dat op het strand wordt ontstoken. ZWEMWEDSTRIJDEN IN HET NOORDERBAD. Woensdag 29 Juni worden ter gelegenheid van den verjaardag van Prins Bernhard in het Noorderbad zwemwedstrijden georgani seerd. De inschrijving voor een deel dezer wed strijden is voor ieder open, terwijl voor een ander deel slechts kan worden ingeschreven door leerlingen van de Zandvoortsche scho len. Het programma luidt: 1) 4 maal 25 meter vrije slag estafette voor jongens en meisjes van de lagere scholen. 2) 25 meter schoolslag jongens en meisjes tot 12 jaar. 3) 25 M. vrije slag voor jongens en meisjes van 13 en 14 jaar. 4) 50 M. wisselslag voor jongens en meis jes van 15 jaar en ouder. Verder eenige afval- en hinderniswedstrij- den. Als prijzen worden eenige Noorderbad- wisselbekers beschikbaar gesteld. De prijsuitreiking zal ongeveer 6 uur plaats hebben bij het wedstrijd bassin. GROOTE BOKSDEMONSTRATIES. Op Maandag 18 Juli worden in het Casino groote internationale boksdemonstraties ge houden. De directie van het Casino, die voor ziet dat deze wedstrijden niet afgeloopen zijn voor het vertrek van den laatsten trein naar Amsterdam, heeft reeds de noodige maatre gelen getroffen om te zorgen dat het pu bliek per touringcar naar Amsterdam kan terug reizen. EEN DRAAIMOLEN VOOR 5 DAGEN. Van den heer H. v. Leeuwen kwam een schrijven bij den raad binnen met het verzoek hem te verhuren het terrein aan de Heeren straat voor het plaatsen van een draai molen. B. en W. hebben geen bezwaar gedurende ten hoogste vijf dagen van het tijdvak gele gen tusschen 15 Juli en 15 Augustus, onder bepaalde voorwaarden een gedeelte van het terrein aan de Heerenstraat te verpachten voor het plaatsen van een electrische draai molen. Het hinderlijke colporteeren. VOORSTEL OM POLITIEVERORDENING AAN TE VULLEN. We meldden reeds dat door de raadsleden Bolwidt, Differs en Van Rijnberk een voor stel is ingediend om B. en W. te verzoeken zoo spoedig mogelijk aan den raad zoodanige voorstellen tot aanvulling van de Algemeene Politieverordening te doen, dat colportage, zooals in den laatsten tijd in bet dorp werd bedreven, kan worden voorkomen. Overeenkomstig het verzoek van de voor stellers, dienen B. en w. aanstonds van prae- advies en deelen den raad mede. dat het hun wenschelijk voor komt de algemeene po litieverordening met een dergelijke bepaling aan te vullen. In overeenstemming met het advies van den Commissaris van Politie stellen B. en W. voor, de algemeene politieverordening te wij zigen in dien zin, dat aan artikel 54 het vol gende wordt toegevoegd: Onverminderd het bepaalde in artikel 27 is het verboden op of aan de door Burgemeester en Wethouders bij openbare kennisgeving aangewezen openbare wegen met gedrukte of geschreven stukken of afbeeldingen te ven ten of deze te verspreiden. Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd het in het tweede lid vervallen verbod tot bepaalde uren te beperken. B. en W. achten het in belang, van de ge meente dat het verbod zoo spoedig mogelijk effect sorteert en daarom willen zij niet" zoo als gebruikelijk is de verordening eerst af kondigen na de dagteekening van het ont- vangstbericht van Ged. Staten. B. en W. stel len voor gebruik te maken van de in de ar tikelen 202 en 205 van de gemeentewet gege ven bevoegdheid en te bepalen, dat: le deze verordening onmiddellijk nadat zij is vast gesteld. wordt afgekondigd. 2e. Deze verordening in werking treedt op 28 Juni 1938. DE BOEKEN VOOR DE U. L. O. SCHOOL WORDEN WAARSCHIJNLIJK GOEDKOOPER Met ingang van het jaar 1938 werd het maximum bedrag, dat de gemeente op de be grooting mag uittrekken voor leermiddelen enz. verhoogd van f3 tot f4,25. Hierdoor is het mogelijk het door de ouders verschuldigde boekengeld te verminderen. Overeenkomstig het advies van de commis sie van bijstand voor het onderwijs stellen B. en W. thans voor het door de ouders te be talen boekengeld met ongeveer 25 pet. te ver minderen. RAADSVERGADERING. Er wordt een openbare vergadering van den raad der gemeente Zandvoort gehouden op Maandag 27 Juni 1938, des namiddags 7V2 uur ten raadhuize. Agenda: 1. Ingekomen stukken. 2. Voorstel tot het verhuren van een sport veld (no. 47). 3. Prae-advies op een adres betreffende waterlevering (no. 48). 4. Voorstel tot intrekking van de toelage van den gemeente-deurwaarder (no. 49). 5. Voorstel tot het verleenen van een gra tificatie aan den doodgraver (no. 50). 6. Voorste] tot betaling van de restanten "an de hypotheken waarvoor de gemeente :>orf Is (no. 51). 7. Voorstel tot verhuur van grond, gelegen aar ie Heerenstraat (no. 52). 8 Voorstel tot verlaging van het boeken geld voor de ulo-school (no. 53). 9. Vaststelling van de He suppletoire be grooting voor 1937. 10. Voorstel betreffende Fraude-verzeke ring (no. 42 en 54). 11. Voorstel betreffende de bezoldiging van de geleidster van de kinderen, die te Haar lem een school voor buitengewoon lager on derwijs bezoeken (No. 55). 12. Prae-advies op een voorstel van een drietal raadsleden tot aanvulling van de al gemeene politieverordening (no. 56). 13. Prae-advies op een verzoek van de zwemclub „Zandvoort" om beschikbaarstel ling van prijzen voor te houden zwemwed strijden (no. 57). 14. Voorstel tot aanvulling van de instruc tie van den gemeente-ontvanger (no. 58). 15. Behandeling van belastingreclames. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Dirk, zoon van C. A. Knol en G. v. d. Maaten, Groote Krocht 15. Gehuwd: W. Blonk en C. M. E. Hollenberg, A. Numankade 21, Utrecht; G. C. M. v. Soest en C. M. Reijer. Amsterdamstraat 9, Haarlem. Overleden: E. Steenken, oud 65 jaar; R. J. Zwemmer, oud 25 jaar. HAARLEMMERLIEDE EN SPAARNWOUDE BURGERLIJKE STAND. Gehuwd: Jacob Kalverla 31 j. en Cornelia Verhagen 31 j.; Abraham Dreschler 23 j. en Wilhelmina Verhagen 28 j. Droevige plechtigheid op dc Algemeene Begraaf plaats. Engelsclie zeeman ten grave gedragen. Gistermiddag is op de Algemeene Begraaf plaats in vreemden bodem dus ter aarde besteld het stoffelijk overschot van den 44- jarigen stoker William West van het Engelsche stoomschip Batna, die dezer dagen in de Mid- densluis was verdronken. De eenvoudige doch treffende plechtigheid werd bijgewoond door de geheele bemanning van het Engelsche stoomschip; voorts was aanwezig de heer L. Dijksen, vice-consul van Groot-Brittannië. De baar was gedekt met de Engelsche vlag. Reverend Day van de Mission of Seamen te Rotterdam verrichtte de beaardings-ceremo- nie die hij besloot met het Earth to earth, ashes to ashes, dust to dust. Daarna zegden allen het Onze Vader. Diep onder den indruk verlieten de zeelie den de begraafplaats. Gaslevering door Hoogovens. Gebied uitgebreid met „Rooswijk". In verband met den aankoop door de Kon Ned. Hoogovens en Staalfabrieken van een gedeelte van het landgoed Rooswijk, heeft de directie den wensch te kennen gegeven, het gebied, waarbinnen Hoogovens gerechtigd is, zelf gas te leveren, met het van de gemeente gekochte terrein te mogen uitbreiden. Bij B. en W. bestaat daartegen geen be zwaar, weshalve het College voorstelt het be treffende contract dienovereenkomstig te wij zigen. Gemeentezaken. „Volksonderwijs" trokt haar verzoek om subsidie in. Het bestuur van de afdeeling Velsen— IJmuiden van „Volksonderwijs" heeft aan het gemeentebestuur medegedeeld, dat het zijn verzoek om subsidie voor 1938 intrekt. Het voorstel van de heeren dr. mr. A. van der Flier e. a. is eveneens ingetrokken. MARKTBERICHT BEVERWIJK. 24 Juni 1938. Prijsnoteering: Spinazie per kist 2840. Sla. 100 stuks, 0.50—1.40. Postelein per kist 14—22. Wortelen per bos 5—10. Rabarber per bos 3—5, Radijs per bos lVfe. Peterselie per bos 1lVs. Selderie per bos 12. Tomaten 1022. Aai'dappelen per K.G. 6 VS»9. Doppers per K.G. 11—14. Br. cap. per K.G. 16—20. Waschpeen per K.G. 78. Raspers per K.G. 20—26. Peulen per K.G. 1424. Snijboonen per K.G. 2834 Dikke boonen per K.G. 40—48. Tuinboonen per K.G. 6l/27Vï. Asperges, le wit per bos 32—45. Asperges 2e wit per bos 10—15. Asperges 2e bl. per bos 16—25. Komkommers per stuk 3—6. Bloemkool le per stuk 7—8. Bloemkool 2e per stuk 3—5. Aardbeien per slof 70—1.08 DE BETEEKENIS VAN HET MONTESSORI-ONDERWIJS. WAT IS OPVOEDEN? In het schoolgebouw voor Montessori-onder- wijs voor kleuters aan den Vijvenveg hield de Ver. voor Montessori-onderwijs Vrijdagavond een bijeenkomst, waar mevr. Alma-Willemse eer voordracht hield, om de beteekenis van het Montessori-onderwijs nog ^ens nader uit een 'e zetten. Bij afwezigheid van den voor zitter van de Bloemendaalsche ver. voor M. O sprak de secretaris, de heer G. S. K. Blaauw een kort woord van welkom en ter inleiding. Wat is opvoeden? vroeg spr. In geen geval 't voortdurend zoeken naar gebreken en dar. pogingen aanwenden om die gebreken te ver-1 beteren. Wij, volgelingen van Montessori, doen juist andersom. Wij zoeken de goede eigen schappen van 't kind, geven 't gelegenheid, die tot ontwikkeling te brengen en bieden alleen de helpende hand als 't kind die noodig heeft. Daarvoor is noodig, dat we 't kind leeren be grijpen. Spr. schetst dan, hoe 't jonge kind. zelfs in de wieg, al pogingen aanwendt om zich te orienteeren in zijn wereldje, om ervaringen op te doen en de dingen om zich heen te orde nen. Bij 't grooter worden krijgt 't behoefte, zijn ervaringen uit te breiden. Drie functies treden hierbij op den voorgrond: die van 't loo- pen. 't spreken en van 't gebruik der handen. Dit zijn de bewegingsfuncties. Door 't geven van leiding moet 't kind geleerd worden, zijn spieren hierbij te beheerschen. Spr. waar schuwde voor 't „afremmen", wat maar al te vaak gebeurt door 't verbod „afblijven" en „stil zitten". Op straat tracht "t kind zich in allerlei dingen te oefenen. Op de wandeling b.v. wil 't kind de hekjes openen en sluiten, 't zal probeeren een stoepje op en af te loopen. Spr. geeft ouders den raad: probeer 't kind die bezigheid toe te staan, ook al is het tempo van het kind niet uw tempo. De aangeboden hulp is eveneens uit den booze. Natuurlijk is hier voor beheersching noodig. En tevens geduld en liefde en gezond verstand. In 't verdere gedeelte van haar rede behan delde spr. de perioden van groote geestelijke gevoeligheid in 't kinderleven. Deze perioden mogen niet ongebruikt, voorbij gaan. Dr. Mon tessori heeft altijd getracht die gevoelige pe rioden te ontdekken en de manier te vinden, om er gebruik van te maken, dus te laten aan sluiten aan de belangstelling van het kind, zoowel in huis als op school. In die perioden heeft 't van allerlei van ons noodig, om mee bezig te zijn, Want 't kind is van nature actief. Montessori nu geeft gelegenheid, op goede manier bezig te zijn. De daarbij gebruikte ma terialen geven gelegenheid tot opbouwenden arbeid. Elk kind doet dan, wat het kan. Hierbij moet de wil geleid worden en het kunnen ge stimuleerd. Op school mag 't kind zich vrij bewegen. De materialen staan onder ieders bereik. Doordat er van alles maar één (hoogstens 2) stel is. vergt 't van 't kind beheersching als er nog andere gegadigden zijn voor 't door hem be geerde materiaal. Hierdoor wordt 't gedwon gen, aan kameraadjes te denken. Na de voordracht van mevr. Alma was er gelegenheid vragen te stellen. Hiervan werd slechts door één aanwezige gebruik gemaakt. Hierna werd er nog een kort filmpje ver toond, dat 't leven in een Montessorischool in beeld bracht. BURGERLIJKE STAND. Geboren: Evert Gijsbert, zoon van E. Sas en A. Schooneveld; Johanna Elisabeth, dochter van H. Witte en A. van der Wilt; Kees. zoon van J. H. Geveke en E. M. C. Schalkwijk; Tijmen Jacobus, zoon van T. Rebel en C. M. Korthals; Klasina, dochter van A. Wies en G. J. Bom; Petronella Anna, dochter van P. C. Snoek en M. W. de Kruijf; Apollonia Petronel la, dochter van P. A. van Anrooij en K. Ver meulen; Trijntje Geertruida. dochter van A. Groenewoud en E. G. Klaassen: Willem Jaco bus, zoon van F. A. Dol en M. Louwerse; Ca- tharina Virgenia. dochter van C. Schaut en J. M. Schönhage: Ina Johanna, dochter van P. W. van Lienden en A. J. Sneeman; Karl Vinzenz, zoon van B. Bols en A. Surma. Ondertrouwd: Cornells G. Hijstek 24 j. en Maria P. Kempe 24 j.; Adam van der Woude 27 j. en Artje M van der Flier 27 j.; Francis- cus C. Mostert 27 j. en Willemina A. Steevens 22 j.; Gerrit Schoenmakers 46 j. en Hendrika Roeland 34 j. Gehuwd: Pieter J. Kruger 30 j. en Wilhel mina Jooren 28 j.; Johannes J. Visser 27 j. en Bertha Verhoeven 24 j.; Gerard Griekspoor 25 j. en Catharina P. van Duijn 23 j.; Jan P. Koolhaas 25 j. en Alida J. Tates 23 j.; Willem Brons 32 j. en Lubbartha van Maasdam 29 j.; Hendrik Groen 29 j. en Catharina Steenwijk 25 j.; Pouwlus Arensman 26 j. en Dirkje van den Assem 22 j.; Hendrik den Dekker 22 j. en Alida van der Stelt 26 j.; Willem O. Modder man 28 j. en Maartje de Jongh 27 j. Overleden: Adriana Maria Catharina Huij- gens, 57 j„ geh. met B. Boterbloem; Anna Elisabeth Cornelia Feldkamp, 65 j„ geh. met J. Nijkamp; Petrus van der Veek, 81 j„ wedr. van A. M. Tallier; Anna Duivenvoorde. 32 j., wed. van G. van Loon. Levenloos geboren: kind van het vr. gcsl. van J. Cornelisse en A. H. Laan. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM. 25 Juni. Bevallen 21 E. Kohierv. d. Pot, d.: 23 Juni: J. Mol—v. Zanten, d.: C. G. EisingNolet, z.; 24 Juni: A. A. M. Burgerde Looze, z. D. S. de Jongh—Klomp, z.; A. J. Bettin—Deeters, d.; J. B. Bonte—Bouwhuis, d.; 25 Juni: C. M. de GrootNunnink. d J. H. Nederkoorn Stevenhaagen. z.; M. C. Hulsman—Neijssel, z. Overleden 23 Juni: A. T. v. Riet—v. d. Vorst, 71 j„ Brouwersplein; A. Heertjes, 61 j., Kam perlaan; 24 Juni: T. Kok, 50 j., Tcslastraat; C. M. Kloos—Wessel, 27 j„ Kedoestraat; J. C„ 3 j., z. v. J. C. Roekens, Gen, de Westraat; H. G. Heijbrock, 69 j Hazepaterslaan; 25 Juni: H. Arpad, 69 j„ Staten Bolwerk. VELSEN Bevallen: F, PorckGonkel, d.t Kalver- straat 12. IJmuiden; A. C. v. Balen—Tellier, d„ K. Wilhelmstraat 38 rd„ IJmuiden: G. Mook—Koops, d„ Tuindersstraat 108. IJmui den; C. Zijistra—Groen, d„ Dennenstraat 13. IJmuiden: G. Wortel—Bakker, d„ Bakker straat 14, IJmuiden: W. Burger—Oldenburg, z., Beecksanghlaan 20. Velsen N.; J. v Dijk— Rasmussens, d., Watervlietstraat 15, Vel sen Noord. Overleden: E. Korf, 3 dagen, zoon van T. J. Korf, Velserduinweg 97, IJmuiden. Ondertrouwden: I. J. M. Viehof en E. K. Bakker, Haarlem, J. Gijzenkade 241, Gladio- lenstraat 29; H. Erik en C. G. Nol, Stations weg 209 rd„ IJmuiden; D. Leijer en M. Bais, Lagersstraat 3, IJmuiden, Roggeveenstraat 33, IJmuiden; H. v. d. Wel en H. Ossel, Dood weg 209, Velsen, Rijksweg 290, Velsen; H. Wiegman en C. H. Schong, Kennemerlaan 83. IJmuiden. Kennemerlaan 109, IJmuiden; C. J. Hoen en L. Breur, Beverwijk, Dr. ScnuUt- straat 33; G. Kos en T. Schollee, Zeist, Roe mer Visscherdaan 21. Gehuwd: H Luijting en C. H. Röbken, Wij- kerstraatweg 295, Velsen (N.); W. Taffijn en H. W. Kruiswijk, Planciusstraat 44, IJmuiden; J. J. Stam en C. Klijn, Visseringstraat 25 IJmuiden; W. van der Steen en M. van Zan ten, IJmuiderstraatweg 139, IJmuiden; J. J. de Heij en E. J. Diependaal, Haarlem, Rei gerstraat 138; J. J. Stolte en M. F. Voogt, Lo- rentzstraat 26, IJmuiden; D. C. Verburg en F. Brouwer, 's Gravenhage, Roderbochtstraat 42; J. A. Zwaan en E. Visser, Grahamstraal 2 rd„ IJmuiden; J. Schager en A. Dekker, Kompasstraat 59, IJmuiden; K. J. Bruin en E. M. Kiinge, Napierstraat 7, IJmuiden; T. Sinjewel en D. de Jong, Breesaapstraat 53, IJmuiden.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 7