Haarlem's Dagblad y Haarlem's badplaats-illusie.... Gespannen toestand tusschen Bolivia en Paraguay Vliegkunst. De Karimata in den storm. 55e Jaargang No. 16875 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkautoor Soendaplein 37. Postgirodicnst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 13054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10721, 11825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- DirectieP. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM en Feestdagen Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dinsdag 28 Juni 1938 Abonnementen per week f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertcntiën: 1-5 regels f 1.75. elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regcL Regelabonnemcntstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-1 regels f 0.60. elko regel meer f 0.15. Groentjes lie rubriek. Paraguay weigert een concessie BUENOS AIRES, 28 Juni. Uit vrees dat het opnieuw tusschen Bolivia en Paraguay in het Chaco tot vijandelijkheden zal komen doen de andere deelnemers aan de vredesconferentie te Buenos Aires hun uiterste best om Para guay tot een meer toeschietelijke houding te bewegen. Men is algemeen van oordeel dat weigering van Paraguay om concessies te doen in zake het verzoek van Bolivia om een haven aan de Paraguayrivier te maken, afbreuk zal doen aan onderhandelingen en tot nieuwe vijandelijkheden zal leiden. Berichten uit La Paz laten duidelijk doorschemeren dat de vij andelijke stemming tegen Paraguay steeds verergert. De Boliviaansche pers spreekt open lijk van het begin van een nieuwen oorlog in de „Groene Hel". De spreker van het Boli viaansche leger, overste Santalla verklaarde in een rede over de radio: „Paraguay wil oor log. Wij moeten ons er op voorbereiden dat wij in de naaste toekomst naar de wapenen moe ten grijpen". Een dergelijke stemming heerscht in Para guay en relaties tusschen beide volken zijn sedert het einde van den Chaco-oorlog nooit zoo gespannen gefeest. De gedelegeerde van Paraguay op de vredesconferentie verwacht instructies van zijn regeering betreffende be middelingsvoorstellen van andere Zuid-Ameri- kaansche staten. Zoowel in La Paz als in Asuncion worden berichten omtrent militaire voorbereidselen en aankoop van wapenen ontkend. United Press heeft van bevoegde zijde de verzekering ge kregen dat alle berichten dat Bolivia in den allerlaatsten tijd voor een millioen pond ster ling aan wapenen zou hebben uitgegeven uit de lucht gegrepen zijn. (United Press). De verduistering bij de Zand- voortsclie gemeentebedrijven. Verdachte aan den Officier van Justitie voorgeleid. Wij vernemen dat de boekhouder-kassier K. v. d. M., die zich ten nadeele van de Gemeen tebedrijven te Zandvoort had schuldig ge maakt aan verduistering tot een bedrag van f 30.000 en die bekend heeft. Maandagmorgen aan den Officier van Justitie te Haarlem is voorgeleid Prof. Snapper blijft aan de Amsterdamsche Universiteit verbonden. Den hoogleeraar is een verlof van l'/ï jaar verleend. Zooals men weet had prof. dr. I. Snapper hoogleeraar in de inwendige geneeskunde aan de Universiteit te Amsterdam bij het college van curatoren zijn ontslagaanvrage ingediend in verband met een aanbod hem gedaan door de Fockelfeller Foundation. B. en W. hebben echter thans op voorstel van de curatoren, naar de N.R.Ct. verneemt den hoogleeraar een verlof van 1V2 jaar ver leend, buiten bezwaar van de gemeentekas. Gedurende zijn verlof zal prof. Snapper wetenschappelijben arbeid verrichten in het laboratorhun van de Rockefeller Foundation te Peking en in het Rockefeller-instituut te New-York. Bovendien zal getracht worden een rege ling te treffen waardoor de hooglecraar ook na zijn verlof meer tijd dan voorheen aan zijn wetenschappelijken arbeid zal kunnen be steden Z0011 van Amerikaanschen uitgever ontvoerd? John Mc. Cormick sinds 22 Juni vermist. AiLBUQUERQUE, (Nieuw Mexico), 28 Juni (Havas). Sedert 22 Juni j.l. is John Nedill Maccormick, de 21 jarige zoon van een uit gever te Chicago en erfgenaam van een groot vermogen, verdwenen. Er zijn aanwijn zingen, dat de jongeman ontvoerd is. DUITSCH VLIEGTUIG OMLAAG GESTORT. BERLIJN, 28 Juni (Havas). Gisteravond is een vliegtuig op een proefvlucht omlaag gestort in de nabijheid van de hoofdstad. De drie inzittenden zijn om het leven gekomen. Wielrijder door vrachtauto gegrepen. Vrachtwagen sloeg over den kop. Op den Valkburgerweg. onder de gemeente Klimmen, is gistermorgen een doodelijk ver keersongeluk gebeurd. Omstreeks zeven uur reden een vrachtauto een autobus van de Valk elkaar tegemoet. Voor den vrachtwagen reed de fietser L. uit Heer, die meende, de vrachtauto nog wel te kunnen passeeren. voordat de autobus hem voorbij zou rijden. De manoeuvre bleek even wel niet uitvoerbaar, waarop de bestuurder van de vrachtauto krachtig remde. Deson danks greep de vrachtauto den wielrijder, die verscheidene meters werd meegesleurd. Het sterke remmen had tevens tot gevolg, dat de vrchtauto over den kop sloeg. De bestuurder kwam er zonder letsel af. maar de fietser L.. een timmerman, die op weg was naar Duïtschland. werd met zware verwondingen naar het St. Jozef-ziekenhuis te Heerlen overgebracht, fraar hij hedenmorgen is over leden. COLPORTAGEVERBOD TE ZANDVOORT. Het woord is aan ORDEVERSTORINGEN MOGEN NIET MEER PLAATS HEBBEN. De gemeenteraad van Zandvoort heeft Maandagavond een voorstel van B. en W. aan genomen, waarbij het voortaan verboden wordt in Zandvoort zoodanig te colporteeren, dat de orde verstoord wordt. Dit naar aan leiding van relletjes, die een paar weken ge leden op Zaterdagavond hebben plaats ge had. AMERIKA'S ZILVER WORDT VEILIG BEWAARD. Op de terreinen van de Militaire Academie te West-Point worden thans de nieuwe gewelven voor het bewaren van den Amerikaanschen zilverschat gebouwd. Hoe de schatkamer er van buiten uitziet. (Te Amsterdam, is een man ge arresteerd. die zich uitgaf voor officier-vlieger, ook die uniform droeg en met avontuurlijke ver halen en trouwbeloften verschei dene meisjes om den tuin leidde en geld van haar leende.) Hij was een held in uniform Voor jong ontvankelijke vrouwen, Zoo uiterlijk was hij enorm En leek volkomen te vertrouwen Hij had met menig sterk verhaal, De argeloozen glad betooverd En als een manlijk ideaal Haar jeugdig hart finaal veroverd. En als er sprake was van geld. Dan werd dat hem met vreugd gegeven, Dien knappen en verheven held, Die liefde zwoer voor heel het leven. Helaas, de sprookjes zijn nu uit. Er rest een reeks gebroken harten, De bruidegom heeft het verbruid, De bruidjes blijven met haar smarten. Het luchtkasteel is ingestort, Het vluchtig droombeeld is verdwenen. De huwlijkskans is opgeschort, 't Vertrouwen in „den man" is henen. Wat eerst hem met een grooten mond, In kunst en vliegwerk mocht gelukken, Is nu wel heel laag bij den grond, Zijn vluchtig bouwsel ligt in stukken. De vlieger, dien de lucht nooit zag, Staat als bedrieger zelf bedrogen En hij vloog voor het eerst den dag. Waarop hij er is ingevlogen. P. GASUS. Met een mes gestoken tijdens vechtpartij. Bel PERQUIN vandaag nog even, Eénnultweeééntwee, Want dan gaat Uw brandstoforder, Tegen JUNIPRÜZEN juist nog mee (Adv. Ingez. Med.) Getroffene ernstig gewond. Maandag tusschen half acht en acht uur heeft op de Vaillantlaan te Den Haag een vechtpartij plaats gehad, waarbij de 32-jarige J. B. C. van der K. met een mes in de borst werd getroffen. In nogal ernstigen toestand is hij door den Geneeskundigen Dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. De dader, de 32-jarige C. A. N. is door de politie gearresteerd en in bewaring gesteld. HET BURGERSCHAP ONTNOMEN BERLIJN, 28 Juni. Het staatsblad publiceert een lijst van 36 namen van personen, voorna melijk Joden, die van het Duitsche staatsbur gerschap vervallen verklaard worden evenals de leden van hun families. Dit is een order van het ministerie van binnenlandsche zaken. (United Press.) DS. NIEMöLLER EEN JAAR IN GEVANGENSCHAP. PETITIE AAN HITLER. BERLIJN, 28 Juni. Nu ds. Niemöller een jaar in gevangenschap verkeert, hebben alle pre dikanten van de confessioneele kerk en vele invloedrijke personen een petitie onderteekend die aan Hitier overhandigd zal worden. (United Press.) DE WERKLOOSHEID HAARLEM. TE NOG WEINIG VERANDERING. Het aantal werkloozen te Haarlem is op dit oogenblik weer heen en weer aan het schom melen. De afgeloopen week gaf een vermeerdering van 17 (zelfde week van het vorige jaar 10 meer). Het aantal werkloozen te Haarlem is thans 5041. dat is 176 minder dan op denzelfden tijd van 1937 en 1029 minder dan in 1936. Autobus met schoolkinderen tegen aanhangwagen gebotst. Chauffeur en onderwijzeres gewond. Gisteravond keerden twee autobussen van de garage L. G. van der Ploeg uit Veendam waarmede schoolkinderen uit Veendam een daguitstapje naar Schiermonnikoog hadden gemaakt, huiswaarts, Te omstreeks half elf is de voorste bus ter hoogte van Westerbroek, onder de gemeente Hoogezand. tegen een langs den weg geparkeerden truck aanhang wagen gebotst. Door den schok werden de inzittende kinderen, alle tusschen 10 en 15 jaar oud. door elkaar geworpen. Zij konden hoewel hevig geschrokken, de bus aan den achterkant verlaten. De bestuurder van de bus, de chauffeur D. Suk en een onderwijze res, die naast hem zat, waren er evenwel er ger aan toe. Zij kregen kneuzingen en moes ten, nadat zij verbonden waren, naar huis worden vervoerd. Verondersteld wordt, dat de achterlichten van den truck niet brandden. Hedenmorgen was de toestand van de beide gewonden vrij gunstig. WOENSDAG 29 JUNI, des avonds te 10.30 uur VUURWERK - NOORDERBAD ZANDVOORT. REIST OP AVONDRETOURS (Adv. Ingez. Med.) Het werk tijdelijk gestaakt. (Van een specialen verslaggever). TERSCHELLING, 27 Juni. De Zuid-Westerstorm giert over Terschel ling. Nog lang heeft de Karimata doorge werkt. maar in den loop van den middag heeft de molen het werk moeten staken. De weersomstandigheden zijn te ongunstig ge worden en rustig wordt thans gewacht op het einde van den storm. We hebben den Bran- daris beklommen en van dezen hoogen uit kijkpost van de kustwacht kunnen we de Karimata duidelijk zien liggen. Door middel van kijkers nemen we waar, dat er een hevige branding rond het ponton loopt. De Karimata ligt echter volkomen rustig temidden der golven. „Wat denkt u van de situatie?" vroegen wij den opzichter van de kustwacht, den heer W. Stobbe. „Naar mijn meening" is het antwoord, „dreigt er voor den molen niet het minste gevaar. Men kan aannemen, dat de trossen het houden. Zelfs wanneer de voorspelling van het Duitsche station Nordeich wordt be waarheid .namelijk, dat in den loop van Dinsdagochtend storm uit het Noord-Westen kan worden verwacht, geloof ik. dat de Kari mata geen enkel risico loopt". De Karimata heeft in den loop van Zon dagnacht en Maandagmorgen geen voorwer pen van belang omhoog gebracht. Men heeft minder gevonden dan tot dusver: de buit bleef beperkt tot eenige spijkers, wat wrak hout en enkele stukjes koper. Zooals men weet is voor het zoeken naar de verzonken goudschat van de Lutine een z.g. theoretisch middelpunt aangenomen, waaromheen over een oppervlakte van 100 bij 100 vierk. Meter wordt gebaggerd. Men weet uit de verrichte peilingen, dat hier he' wrak van de Lutine aanwezig is. Wanneer de molen echter bij het genoemde punt zal zijn. is de kans op het vinden van het goud gering, aldus vertelde ons de leider van het werk. de heer Bol. Men moet name lijk rekening houden met het feit. dat juist op dat punt al door zeer velen is gezocht Daar is de bodem van de zee volkomen om gewroet. Wij verwachten dat de schat ergens anders, al ls het wellicht bij dat punt, in de buurt zal worden ontdekt. Drinkhal in het Frederikspark, de laatste herinnering, wordt gesloopt. Haarlem heeft, juist 50 jaar geleden, de il lusie gehad een badplaats te worden. In ons blad kwam in dien tijd natuurlijk veel over dien toekomstdroom der burgerij tot uiting 27 Juni 1888 verklapten wij het groote geheim, o.a. schrijvend: „Er is in de Haarlemmermeer een bron ont dekt die sterk ijzerhoudend water bevat. Deze bron is gelegen op een boerderij die toebehoort aan de familie Dyserinck te Haarlem. „Reeds is het water, hoewel op kleine schaal, voor geneeskundige doeleinden aangewend. Eenige honderden flesschen zijn afgetapt ge worden en door enkele doctoren hier ter stede aan hun patiënten verstrekt. „Er is berekend, dat de bon dagelijks eenige duizenden liters water levert, zelfs in droge zomers, terwijl het water een nagenoeg onveranderlijken warmtegraad bezit. „Thans de vraag, welk voordeel de gemeen te Haarlem bij deze ontdekking zou kunnen hebben? Op die vraag is het volgende te ant woorden „Dat deze ontdekking voor Haarlem kan worden een zeer belangrijke bron van inkom sten, ze kan Haarlem maken tot een Kur-Ort. zooals men die in grooten getale in Duïtschland heeft, waar de ontdekking van een dergelijke bron aan een tot dien tijd onbekende plaats vaak ontzaggelijke voordeelen heeft opgele verd. De Haarlemmermeerpolder zelf, geheel en al ontbloot van natuurschoon, stiefmoederlijk bedeeld met verkeersmiddelen, is niet de plaats waar zulk een bron geëxploiteerd kan worden Patiënten die staalwater moeten ge bruiken hebben daarbij tevens noodig een fraaie omgeving, de nabijheid van bosschen. van schoone wandelingen. De stad Haarlem is Zeno: Niet in het groote ligt het goede, maar in het goede ligt het groote. DE H AARLEMSCHE INDUSTRIE. VESTIGING EN UITBREIDING. Ingevolge de Hinderwet is aan het Haar* lemsche gemeentebestuur vergunning ge vraagd tot vestiging der volgende nieuwe ihdustrieën: Een worstfabriek in het benedengedeelte van perceel Houtmarkt 65, waarin geplaatst wordt een electro motor van 5 P.K. voor het aandrijven van een „outer met wolf" 1 vleeschmachine) benevens een kookfornuis en een rookkast. Een fabriek tot bereiding van voedingswa ren in het perceel Lorentzkade 58, waarbij gebezigd zullen worden een stoomketel met een verwarmend oppervlak van 4 M. en 6 atmosfeer, benevens verschillende werktui gen die gedreven worden door twee electro motoren elk van 3 P.K. Een drukkerij in het perceel Botermarkt 18, waarbij gebezigd worden 3 electro moto ren met een gezamenlijk vermogen van 23 4 P.K. voor aandrijving van diverse drukpersen. Verder een verzoek tot uitbreiding van de inrichting voor machinale houtbewerking in het perceel Holsteynstraat 13, door het wij zigen en bijplaatsen van machines en electro motoren, zoodat het gezamenlijk vermogen van 6 tot 1512 P-K. zal stijgen. KINDJE VERDRONKEN. Gistermiddag is het driejarig zoontje van van B. te Zutfen bij het spelen in de Berkel geraakt en verdronken. JAPANNERS RIKKEN OP NAAR DE JANGTSJE. HONGKONG. 28 Juni. De woordvoerder van de Chineesche Centrale Regeering gaf gisteren toe dat het Japan gelukt is de eerste versperring in de Jangtsje bij Matang te ver breken. Tusschen de eerste en tweede ver sperring wordt momenteel zwaar gevochten en de Chineezen hebben aanzienlijke ver sterkingen in den strijd geworpen om het ver der optrekken der Japanners te verhinderen. (United Press). HET 40-JARIG REGEERINGS- JUBILEUM. DE FEESTWEEK TE HAARLEM. Het programma voor de feestweek te Haar lem van 31 Augustus6 September, ter gele genheid van het 40-jarig regeeringsjubileum van HM. de Koningin, is vastgesteld. Onder auspiciën van het Hoofdbestuur der Vereeniging „Koninginnedag" wordt een grootsche feestweek georganiseerd waarvan de hoogtepunten o.a. zullen zijn: Aubade op de Groote Markt, Ballet Kloppersingel uit te voeren door het Ballet Tilly Sylon Cantate „Zoo zong de Gouden Eeuw" onder medewer king van alle Haarlemsche zang- en muziek- vereenigingen, Gondelvaart, Singelloop. Gala avond in den Grooten Schouwburg. Voetbal wedstrijd, Optocht, 2 maal vuurwerk. Con cours Hippique. Verder tallooze andere attracties zooals: Harddraverijen op de Dreef, Muziek-festival. Zanghulde, Kinderspelen en overal Kermis vermakelijkheden. Voor deze feestweek zal een zeer uitgebreid programma verschijnen. Dit programma zal er keurig verzorgd uit zien en een indruk geven van de waardige en vreugdevolle wijze waarop Haarlem deelneemt aan de herdenkingsfeestelijkheden ter gele genheid van het Regeeringsjubileum der Ko ningin uitmuntend gelegen tot exploitatie van deze bron. „Er zullen eenige jaren heengaan voor de hoop, Haarlem tot Kur-Ort te zien worden zal zijn verwezenlijkt, maar die hoop is niet ongegrond, het is geen fata morgana, geen luchtspiegeling. In geheime raadsvergaderingen is reeds van te voren over deze zaak gesproken, de raads leden werden volkomen ingelicht. „Allen koesteren van de ijzerhoudende bron voor Haarlem groote verwachtingen". Men herinnert zich hoe teleurstellend het met deze badplaats-illusie van Haarlem ver- loopen is. In het Frederikspark werd het Bron gebouw gezet, waar de kur-gasten zich zou den verpoozen in den tuin, om tusschen het drinken van het heilbrengend staalwater zich te verlustigen in de muziek die in den tuin of de zaal gegeven zou worden. In het Frederiks park werd ook de Drinkhal geopend, waar badgast en stedeling het geneeskrachtige wa ter konden krijgen, De stichting van het Brongebouw, dat met pracht en praal geopend werd, is op een fiasco uitgeloopen. Helaas er is nooit een bad gast naar Haarlem gekomen. Eenige jaren ge leden is aan de lijdensgeschiedenis een eind gemaakt, het gebouw is gesloopt en op den vrij komenden grond werd het Sportfondsen - bad gebouwd. Nu zal binnenkort het Frederikspark ge reorganiseerd worden en dan wordt de drink hal die tot een ruine geworden is. ook ge doopt Daarmee verdwijnt dan de laatste her innering Alleen het geneeskrachtige water is nog steeds maar dan alleen in flesschen te koop. gunt anderen natuurlijk graag het voordeel, behaald met een Groentje in Haarlem's Dagblad. Maar waarom zoudt U er zelf niet van profiteeren? Plaats er ook een. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. De drinkhal in het Frederikspark wordt binnenkort gesloopt. I Gespannen toestand tusschen Bolivia en Paraguay. 1 De Karimata heeft tengevolge van den storm het werk tijdelijk moeten staken. 1 Het eerste op den Australischcn dienst aansluitende vliegtuig is heden vertrok ken. 3 Een aantal Eerste Kamerleden dringt aan op krachtige werkloosheidsbestrijding. 3 In de Vereeiiigde Staten dreigt een alge- meene spoorwegstaking. 4 Opnieuw zijn twee Britsche schepen in Spaansche havens gebombardeerd. 4 Mevr. Tsjang Kai Sjek heeft verklaard, dat ook de Chineesche vrouwen desnoods naar de wapenen zullen grijpen. 4 ARTIKELEN, ENZ. H. D. Vertelling: Carrière door Elsa Kaiser 6 Jhr. dr. J. C. Mollerus: Wereldhandel begin 1938 afgenomen. 7 Heemstede in vroeger eeuwen. 7 Damrubriek. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen Op IjQ

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1