S. O. s. HEEMAF f DO.- FERNANDEL 30 DAGEN CORVÉE. Rubriek voor Vragen Ouders! Laat Uw kinderen toch ZWEMMEN LEERENÜ Stoop's bad en Sportfondsenbad H.D.-V ertelliog Ritmeester WOENSDAG 29 JUNI 1938 HAARLE M'S DAGBLAD JUBILEUM HAARL. REDDINGS BRIGADE. KAMPIOENSCHAPPEN ZWEMMEND REDDEN. Als onderdeel van de viering van het 25- jarig bestaan der Haarlemsche Reddingsbri gade voor Drenkelingen worden Zondag a.s. in de Gemeentelijke Zweminrichting aan de Kleverlaan de Bondskampioenschappen van den Ned. Bond tot het Redden van Drenke lingen verzwommen, waaraan leden van aan gesloten Reddingsbrigades uit geheel Neder land deelnemen. Des morgens 10 uur wordt be gonnen met de nummers popduiken en den behendigheidswedstrijd om den Bierlee-beker. Het programma voor de wedstrijden, die des middags 2 uur beginnen luidt: 1. 4 x 25 Meter estafette gekleed drenkeling vervoeren in kopgreep. 2. 25 M. schoolslagzwemmen, gevolgd door 25 M. vervoeren in kopgreep alleen voor leden van de Haarl. Redd. Brig. Voor leden boven de 40 jaar is een extra prijs beschikbaar gesteld. 3. 4 x 25 M. wisselslagestafette gekleed. 4. 50 M. rugslag gekleed. 5. 100 M. vrije slag gekleed. 6. 150 M. gekleed zwemmen: de eerste 125 M. in schoolslag, gevolgd door 25 M. vervoeren in kopgreep, met medische proef. 7. 100 M. schoolslag gekleed. 8. 50 M. vrijeslag gekleed. CREMATIE MELS JURRIAAN MEYERS. Dinsdagmiddag had op Westerveld in te genwoordigheid van een zeer groot aantal belangstellenden de crematie plaats van den heer Mels Jurriaan Meyers, oud-strijder den Zuid-Afrikaanschen Boerenoorlog, dezer dagen alhier op 64-jarigen leeftijd overleden. Den heer Meyers was de oorlogsmedaille toegekend en deze medaille zou hem op 10 October a.s., op Krugerdag, officieel door den Zuid-Afrikaanschen gezant, dr. H. D. van Broekhuizen, zijn uitgereikt, hetgeen nu niet zoo heeft mogen zijn. Als oud-commandant bij de Zuid-Afri- kaansche weermacht, tevens voorzitter van het Comité Oorlogsmedaille 18991902, sprak de heer F. A. van der Loo, uit Den Haag, ge voelvolle afscheidswoorden. Beste oud-strijdmakker, aldus spr. onge veer, ook namens de andere strijdmakkers breng ik je een laatsten groet. Het is bijna 40 jaren geleden, dat je je jonge leven 'veil hebt gehad voor de zaak van de Boeren en gestre den hebt in 'n ongelijken strijd. Lang scheen het, dat de opofferingen van jou en vele an deren vergeefsch waren geweest, maar nu al bestaat er dan geen Transvaal en geen oude Vrijstaat meer is er toch een onaf hankelijk Zuid-Afrika en daartoe heb jij ook bijgedragen. De oorlogsmedaille die je is toe gekend, was een verdiende belooning voor betoonden moed en trouw. Rust in vrede. BEGIN VAN BRAND AAN DEN SCHOTERWEG. Gistermiddag omstreeks half vier ontstond een begin van brand in het perceel no. 67 aan den Schoterweg. De brandweer was het vuur, dat ontstaan was in de emballage van glas in kisten, die beneden in het perceel opgeslagen waren, spoedig meester. In de opslagruimte werd geringe schade aangericht. Mag ik me voorstellen Ik kom Vrijdag naar Haarlem en zal een lach-aardbeving ver oorzaken met mijn film (Adv. Ingez. Med.) DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonnés van dit blad worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan het bureau van dit blad, met duidelijke ver melding van naam en woonplaats. Vragen waaraan naam en' adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De namen der vragers blijven redactie geheim. De antwoorden worden GEHEEL KOSTE LOOS thuis bezorgd. Alleen die vragen, welker beantwoording voor vele anderen behalve den vragervan nut kan zijn. worden tevens in ons blad ge plaatst. RECHTSZAKEN VRAAG: Mijn dochter Is ln betrekking van 84 uur.Nu gaat haar mevrouw op reis. Heeft zij recht op kostgeld? Tot wien moet zij zich bij eventueele nlet-betaling wenden? ANTWOORD: 1. Ja. 2. Tot het bureau van Arbeidsrecht, Jansweg 39, Haarlem (Dinsdagavond 7.30 uur). RECEPTEN. VRAAG: Hoe krijg ik vlekken van boterjus en gebraden vleesch uit een cocosmat? ANTWOORD: Met perehlooraethyleen stevig afschuieren. Daarna afwrijven en vervolgens de plek bedekken met een laagje magnesia, dat na een uur weer verwijderd kan worden. Mocht er nog een vlek overblijven, dan met warm water goed afborstelen. VRAAG: Hoe kan ik een witten vilthoed schoonmaken? ANTWOORD: Met een stuk oud hard brood goed afwrijven. VRAAG: Hoe maak ik advocaat? ANTWOORD: Advocaat: 12 groote of 14 kleine eieren, 400 gr. suiker, 1 stokje vanille, 1 L. bran dewijn. Klop met een garde in een goed geëmailleer de pan de eieren met een gespleten stokje vanil le en do suiker tot deze zoo goed mogelijk op gelost is. Voeg er dan langzamerhand den bran dewijn bij en laat de advocaat nu bain-marie of op een zacht vuur steeds roerende mei de garde lauw-warm worden, maar zorg dat ze niet schift. Giet ze in goed schoongcmankte karal'un of fle8schen en sluit ze stevig af. VRAAG: In mijn linoleumzell zijn inktvlek ken gekomen. Waarmee kan ik die verwijderen? ANTWOORD: Met citroenzuur. Wacht niet tot het te laat is! IN ENKELE WEKEN BIJ: (Adv, Ingez. Med.) FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 28 Juni 1938: 1. D. Mol, schoenmaker, wonende te Zaan dam, Oostzijde 13, Curator Mr. H. M. C. Dek- huyzen te Zaandam; 2. H. Rovers, bloembollenhandelaar, wo nende te Hillegom, Stationsweg, thans Loos- terweg H no. 21, Curator Mr. F. van Blerkom te Haarlem; 3. W. Heesterman, rijwielhandelaar, wonen de te Aalsmeer, Luwte 37, Curator Mr. B. Slin- genberg te Haarlem; 4. H. A. van Noort, schilder, wonende te IJmuiden-Oost, gem. Velsen, Zeeweg 203, Cu rator Mr. J. E. Goudsmit te Hoofddorp, gem. Haarlemmermeer. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. A. L. M. van Berckrl. Wegens gebrek aan actxf werden opge heven de faillissementen van: 1. P. Koning, smid, wonende te Haarlem, de Witstraat 37. Curatoï Mr. W. G. J. Veen- hoven te Haarlem; 2. T. Vreeken, bloemist, wonende te Haar lemmermeer, Aalsmeerderweg 832; Curator Mr. J. H. C. Slotemaker te Haarlem; 3. P. J. Anderies, manufacturier, wonende te Beverwijk, Curator Mr. A. van Leyenhorst te Haarlem; Op grond van verzet werd vernietigd het faillissement van: G. P. A. de Korte, boekhouder, wonende te Haarlem, Wijde Geldeloozepad 28rood, Cura tor Mr. A. G. H. H. Roeffen te Hoofddorp. HAARLEMSCHE AFDEELING VAN „NOORD-NEDERLAND—VLAANDEREN". Men schrijft ons: De jonge stichting „Noord-Nederland 'Vlaanderen" breidt voortdurend haar arbeids veld uit. Thans is ook te Haarlem een af- deeling gevormd. Karei Waternoux, algemeen voorzitter van de stichting, heeft het afdeelingsbestuur ge ïnstalleerd. Dit zal zijn secretariaat vestigen in Huize de Blauwvoet, Joh. Bosboomlaan 8, Heemstede. Met haar zusterafdeelingen te Rotterdam, 's-Gravenhage, Amsterdam en Leiden zal de nieuwe afdeeling Haarlem voortaan regelma tig kunnen medewerken om in Noord-Neder land belangstelling te wekken voor het cultu reel en maatschappelijk leven in Vlaanderen. DONDERDAG 30 JUNI. Progr. 1: Hilversum I. Progr. 2: Hilversum II. Progr. 3: 8.00 Keulen; 10.50 Parijs Radio; 12.05 Radio PTT Nord. 12.20 Parijs Radio; 1.20 Ned. Brussel; 2.20 Keulen; 3.20 Parijs Radio; 4.05 London Regional; 4.20 Keulen; 5.20 Ned. Brussel; 7.05 Frasch Brussel; 7.20 Ned. Brus sel; 7.50 Londen Regional. 8.50 Parijs Radio; 10.50 Keulen. Progr. 4: 8.00 Ned. Brussel; 9.20 Diversen; 10.35 Londien Regional; 12.05 Droitwich; 12.50 London Regional; 3.35 Droitwich; 6.40 Diver sen; 7.00 Droitwich; 8.50 London Regional; 9.20 Droitwich. Progr. 5: 8.007.00 Diversen. 7.00 Eigen Gramofoonplabenconcert: Oaba- retprogramma. 1. Black Coffee, Nat Gonella. 2. Le petite Tonkinoise, Josephine Baker. 3. Populaire feestmarsch, Kees Pruis. 4. Mr. and Mrs is the name, Dick Powell. 5. Parlez moi d'autre chose, Luc. Boyer. 6. Foxtrot medley, 2 vleugels. So meschugge, Hum. Melodio's. Stop even, Lou Bandy. The way look to-night, Dixie Lee en Bing Crosby. 10. J'ai deux amours, Josephine Baker. 11. Lazy River, Nat Gonella. Flirtation Walk, Dick Powell. Die oudjes doen het nog best. K. Pruis. J'ai laissé mon coeur, Luc. Boyer. Bei der blonden Kathrein, Melodio's. A fine Romance, Dixie Lee en Bing Crosby. 17. Als je verliefd bent, Lou Bandy. 8.0012.00 Diversen. 7. 12. 13. 14. 15. 16. Uitspraken van de Rechtbank. Diefstal en verduistering. Een 29-jarige reiziger uit Beverwijk, die zich ten nadeele van een juffrouw, met wie hij kennis had gemaakt, schuldig maakte aan diefstal en verduistering, en tegen wien de Officier van Justitie een voorwaardelijke straf van vijf maanden en opneming in een psy chiatrisch gesticht voor den tijd van een jaar had geëischt werd Dinsdagmiddag door de Haarlemsche rechtbank veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek der pre ventieve hechtenis, waarvan twee maanden gevangenisstraf voorwaardelijk met een proef tijd van drie jaar en onder bijzondere voor waarden. Rijwieldiefstallen en gros. Twee jongelieden, een jongen en een meisje van 18 jaar, hadden te zamen in de Zaan streek niet minder dan twintig rijwielen ge stolen. Hij gapte de heeren- en zij de dames fietsen, om, zooals zij voor de rechtbank be weerden, in hun onderhoud te voorzien. De jongelieden waren te Beverwijk gesnapt. De Officier van Justitie had tegen den jongen een gevangenisstraf geëischt van anderhalf jaar, door te brengen in een bijzondere straf gevangenis, en tegen het meisje een voor waardelijke gevangenisstraf van vijf maanden. De rechtbank veroordeelde Dinsdagmiddag den jongen tot de geëischte straf met aftrek der voorloopige hechtenis. Het meisje werd veroordeeld tot vier maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar onder bijzon dere voorwaarden. Inbraak te Wormerveer. Twee oude bekenden van de Justitie hadden in Maart ingebroken in het kantoor van een Zaanlandschen houthandel te Wormerveer en daaruit een schrijfmachine gestolen. Een vriend van hen had die per auto vervoerd en voor f50.verkocht. Het geld was door de drie mannen gedeeld. De Officier had tegen de twee eerstgenoemden resp. zes en drie maanden en tegen den derden verdachte vier maanden gevangenisstraf geëischt. De recht bank deed Dinsdagmiddag uitspraak. Zij ver oordeelde d.e twee eerstgenoemden tot resp. negen en zes maanden gevangenisstraf. De derde kreeg zes maanden. Knoeierijen met een steuntrekker. Tegen een gewezen penningmeester van een arbeidersbond had de Officier van Justitie een week gevangenisstraf geëischt, omdat de man een steuntrekker had aangezet, loonbriefjes' valschelijk in te vullen. Persoonlijk voordeel had hij er niet van genoten, maar hij had een middel aangegeven om de gemeente de schuld, die de steuntrekker aan zijn organisatie had, te doen betalen. De rechtbank sprak hem Dins dagmiddag vrij. EXAMENS NIJVERHEIDSONDERWIJS. Geslaagd voor de akte Na de dames: C. P. de Brouwer, Haarlem, M. C. Donk, Lisse, J. A. T. M. Drenth, Haarlem, W. J. M. Ploegmakers, Haarlem, E. M. M. Verheijden, M. L. J. Vloeij- berghs en E. H. van de Weyer, Haarlem, T. Schoorl, Haarlem, B. Sorgdrager, Haarlem. ORGELBESPELING. Orgelbespeling in de Groote- of St. Bavo Kerk te Haarlem op Donderdag 30 Juni des namiddags van 34 uur door den heer George Robert. Het volgende programma zal ten gehoore gebracht worden: 1. Jesu, meine Freude J. G. Walther 2. Kleines harmonisches Labyrinth, J. S. Bach 3. Passacaglia D. Buxteh/ude 4. Fantasia super „l'homme armé", Joh. Nep. David 5. Improvisation S. Karg—Elert 6. Final C. Franck Voor den inhoud dezer rubriek stélt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE WINKELSLUITING OP ZATERDAGAVOND. Geachte redactie, De Middenstandscentrale adviseert aan B. en W. de winkels niet om 8 uur te sluiten. Genoemde centrale begint met voorop te stel len, dat de winkelsluitingswet in de eerste plaats in het belang van de winkeliers in het leven is geroepen. Nu wordt door de groepen, welke zoovele belangen bij de winkelondernemingen hebben (dit is het personeel), zelfs zonder overleg met de georganiseerde patroons, verzocht de winkels ook 's Zaterdagsavonds om 8 uur te sluiten. Voelt deze Centrale zich nu gepas seerd en moet daarom revanche genomen worden? Mijns inziens berusten haar overwegingen op zeer zwakke en gezochte gronden: le. Het bestaande verband tusschen de werktijden van de arbeiders en het sluitings uur der winkels. Zelf in een winkel werkzaam zijnde ziet on- dergeteekende hierin echter heelemaal geen verband. Waarin is dat dan te vinden? De arbeiders zijn uiterlijk om één uur vrij het winkelper soneel daarentegen pas om 10 uur. En dan schrijft men over een ongebreidel- den arbeidsduur en gelegenheid tot koopen, welke plaats gemaakt zou hebben voor kor tere werktijden en vroegere (betrekkelijk) sluitingsuren. 2e. Zelfs al zouden de werktijden in de toe komst nog meer verkort worden, dan zou dit voor de winkeliers nog geen reden zijn om vroeger te sluiten. Is dit soms het bestaande verband? Waarom dit meten met twee ma ten? Wanneer de eene arbeider een vrijen middag krijgt, waarom de andere dan niet? Hebben die daaraan dan geen behoefte? Zéér zeker immers, nog meer dan de andere arbei ders, immers dezen zijn iederen dag om 5 uur hoogstens 5.30 vrij. Winkelarbeiders eerst om 8 uur. MEER DAN EEN MILLIOEN KILOMETERS hebben Heemaf motoren zonder storing geloopen in de electrische treinen van de N. S.! De Staatsmijnen kozen een Heemaf motor voor den grootsten mijn- ventilator ter wereldl Zoo'n motor in Uw Stofzuiger! Die kunt U krijgen. De Heemal maakt schitterende stofzuigers met den be roemden S.K.A. motor. Geen koolboi- stels, dus radiostoring uitgesloten. Vraag demonstratie! VERKRIJGBAAR te HAARLEM STOFZUIGER J. KETTMANN, Van Zeggelenplein 11. (Adv. Ingez. Med.) Het Recept. „Marie, je houdt toch van me, nietwaar?" „Natuurlijk, Don". „Waarom wil je dan niet met me trouwen?" Marie stond op een dikken boomstronk de vroege ochtendzon speelde door haar blon de haren. „Omdat ik niets anders van je weet'ant woordde ze zacht, „dan dat je een maand lang in vader's zomerhuisje woont en weer gauw zal vertrekken". Don staarde peinzend voor zich uit. „Daar bestaat een goede reden voor die jij toch niet zult begrijpen". Marie stapte van den boomstronk en sprong op haar pony voor Don haar kon tegenhou den. „Je had" me een kans moeten geven om het te begrijpen", zei ze op koelen toon. En zonder hem verder met een blik te verwaar digen, reed ze weg. De pony volgde het rotspad naar het dorp Ozark, waar haar ouders een grooten winkel dreven. „Wanneer gaat mijnheer Martin weg?" in formeerde haar moeder, toen Marie den win kel binnentrad. „Ik weet 't niet", antwoordde het meisje kortaf. „Komt zijn familie niet hierheen?" .Moeder ik weet 't heusch niet. Ik weet zelfs niet of hij familie heeft". De moeder schudde het hoofd. „We zullen een goeien klant verliezen als hij vertrekt. Ik heb nog nooit iemand zoo grif geld zien uit geven". „Hij is er eerlijk aan gekomen", merkte Ma rie snel op. „Hoe weet jij dat?" Deze vraae hield Marie verder den geheelen ilag bezig. Wie was Don eigenlijk en waarom weigerde hij zijn kaarten open te leggen? Ongeveer een maand tevoren was hij per autobus gearriveerd. Hij was knap en blond en had een open, eerlijk gezicht. Marie mocht hem van het eerste oogenblik af dat ze hem zag. Iederen dag kwam hij in den winkel en op zekeren avond vroeg hij haar of ze met hem naar de bioscoop wilde gaan. Wandelingen en nog meer bioscoopbezoeken waren hiervan het gevolg geweest. De dorpelingen begonnen over hem te pra ten, toen hij bij hen bleef. Sommigen dach ten, dat hij een rijke jongeman was uit de stad. Anderen zinspeelden erop, dat hij zich wellicht in Ozark verborgen hield, tot be paalde onaangename gebeurtenissen door de autoriteiten in zijn woonplaats waren verge ten. Marie had aan zulke beweringen geen geloof gehecht. Maar Don had nu gezegd, dat er goe de redenen bestonden voor het feit. dat hij niet sprak over den tijd, die achter hem lag. Eensklaps werd Marie uit haar overpein zingen opgeschrikt door een auto. die vlak voor den winkel stopte. Een jongen, die zoo op Don leek. dat ze haar adem inhield, kwam de zaak binnen. „Kunt u me ook zeggen waar Bud ik be doel Don Martin uithangt?" vroeg hij aan Marie's moeder. „U moet te voet dit pad volgen, dan komt u er vanzelf een auto kan er natuurlijk niet rijden". De jongen haastte zich terug naar den wa gen. waarin een oudere dame en een meisje zaten te wachten Na een kort gesprek volg den de jongen en het meisje het voetpad, ter wijl de vrouw den winkel binnenkwam. Ze had grijs haar en was keurig gekleed. .Mag ik hier misschien even wachten?" vroeg ze. „De kinderen zullen direct met Don terug zijn of kent u mijn neef, mijnheer Martin, niet?" „Ja, zeker", zei Marie haastig. „Hij huurde een zomerhuisje van vader". De tante glimlachte. „Don verbergt zich, Zelfs de kinderen mochten hem niet schrij ven. Dat vonden ze verschrikkelijk, want sinds hun vader stierf, heeft hij, als hun oudste broer, feitelijk die plaats ingenomen". Marie haastte zich naar buiten en ont moette Don, Jim en Ruth halverwege het pad. Don stelde hen aan elkaar voor en stuurde Jim en Ruth naar het dorp terug. Zoodra de kinderen uit het gezicht waren verdwenen, zette hij zijn bagage neer en nam Marie in zijn armen. „Ik ben gek geweest", zei hij, „om je niet te vertellen, wat je moest weten". „Maar, Don, ik weet al veel. Ik heb zooeven je tante ontmoet. Ze vertelde ons hoe goed jij voor de kinderen bent. Dat is voor mij vol doende". „Voldoende?" Marie aarzelde. „Ik begrijp alleen nog niet, waarom je met niets over je zelf wilde ver tellenik bedoelik Don kreeg een kleur als vuur. „Het begon als een grap", zei hij. „Toen gingen de meisjes op kantoor me plagen. Ze vroegen me herhaal delijk ten huwelijk. Eén zei, dat ik prachtig voor het huishouden kon zorgen, wanneer ze werkte. Als ik naar de bioscoop ging, dan we zen de menschen me na en begonnen te fluisteren. Op een dag bleven twee vrouwen vlak voor me staan en zeiden: „Dat zou je toch niet achter hem hebben gezocht". Als ik in den tuin werkte, dan kwamen de buren bij me kijken". Marie, die stomverbaasd had geluisterd, keek hem vragend aan: „Maar waarom dan toch, Don?" „En de maat liep over. toen ze me vroegen of ik voor een vrouwenclub wilde spreken. Ik nam een maand yacantie en kwam hierheen. Ik wil er nooit meer iets over hooren". „Don. als je me nu niet vertelt Hij keek haar neerslachtig aan. ,.'t Was eerst een grap. zei ik al. Toen ik klein was, maakte m'n grootmoeder 't altijd voor ons klaar. Op een goeien dag las ik in de krant een prijsvraag, uitgeschreven door een der grootste firma's en toen stuurde ik voor de aardigheid het recept in onder mijn eigen naam". „Recept? Wat voor een recept?" „Het recept van grootmoeder's cham pignon-soep. In ik won den eersten prijs - tienduizend dollar. Het ging als een loopend vuurtje door onze stad en sindsdien had ik geen rustig uur meer (Auteursrechten voorbehouden Nadruk verboden). i Een woord van aanbeveling is niet meer noo- dig. De Ritmees ter Ideaal is alom bekend als de ideale 8 ets. sigaar. .srgarertj (Adv. Ingez. MedJ Die behoeven zich zeker niet te verfrisschen en kunnen wel buiten een vrijen middag (en de genietingen daarvan) waar de anderen niet buiten kunnen! Zouden die twee uren vroegere sluiting zóó van importantie zijn, dat de inwoners van buitenwijken dan niet meer kunnen koopen? Weet de Middenstandscentrale wel, dat de meeste bultenmenschen 's middags en niet 's avonds koopen, dus vóór 8 uur. Al wonen zij ook een uur gaans van de stad, voor hen is er nog gelegenheid genoeg om te koopen (van n.m. 1 tot 8 uur). Tevens schrijft men dat bij een sluiting om 8 uur aan den winke lier een belangrijk bedrag zou worden ont houden, dat besteed wordt aan direct opko mende behoeften aan wat men in de étalages ziet. Moet men dan met alle geweld het onderste uit de kan hebben, dan kan men beter terug- keeren tot den ongebreidelden arbeidsduur (alleen voor winkels natuurlijk). Men vergete echter niet, dat noch door het een noch door het ander de koopkracht van het publiek grooter wordt. 3e. Dan sleept men de genoegens, die ar beiders (wie zijn dat dan toch) hebben op hun Zaterdagavond: in café of restaurant, in schouwburg of bioscoop, er bij. Als de ar beider met vrijen middag dezen gebruikte voor zijn inkoopen, dan konden de arbeiders zon der den vrijen middag (d.i. het winkelperso neel) ook van deze genoegens profiteeren. Circa 1500 menschen meer zouden dan de genoemde vermakelijkheden kunnen bezoe ken. Een bittere pil voor het winkelpersoneel, van al deze genoegens te hooren, te zien, maar niet te genieten. Dan spreekt men over het aspect van de stad als om 8 uur de zaken gesloten zouden zijn en de gezellige sfeer van de helverlichte étalages zou ontbreken. Dus om de sfeer te scheppen van den een zou de ander moeten bloeden? Wat een contrast, die sfeer buiten of die sfeer binnen (bij den klant en het personeel). Hoe kan iemand, die vuil, moe en warm is van een heelen dag vermoeienden arbeid, iemand naar behooren bedienen, die frisch en opgeknapt geniet van zijn vrijen middag. Wanneer moeten wij dan schade inhalen? Hoevelen zijn er niet die om principieele of religieuse redenen Zondags niet kunnen uit gaan? Toch spreekt men van een „Haarlemsch be lang", dit moet echter zijn: „eigen belang". Wanneer men belangen wil dienen, dan moet men het algemeen belang dienen, dat is: De winkels dicht om 8 uur op Zaterdag en om 6 uur in de week. Dan kunnen ook wij genie ten (zij het dan niet in die mate als die an dere arbeiders) van onzen vrijen tijd en de prettige sfeer. Want die sfeer is alleen mogelijk bij frissche en tevreden menschen zooals de Midden standscentrale zeer terecht opmerkt (zij het dan ook onbewust). Ik zou daarom B. en W. willen voorstellen op Zaterdagavond eens een wandeling door de stad te maken teneinde eens die sfeer van gezelligheid binnen en buiten de winkels te vergelijken. Dan behoeft ons college geen ad vies meer doch zal zij de noodzakelijkheid inzien, ook voor winkelpersoneel tot betere werktijden te geraken. Vriendelijker bedie ning door frissche en opgewekte verkoopsters en verkoopers zal er het gevolg van zijn. Met dank voor de plaatsing. EEN WINKELBEDIENDE. Haarlem, 25 Juni 1938. LIEFDADIGHEID. Geachte redactie, Wederom werd ik dezer dagen getroffen door een mededeeling, dat een liefdadigheids instelling weer aan verschillende „dingen" heeft kunnen helpen en dat daaraan ditmaal „aardigheidjes" zijn toegevoegd. Deze „aar digheidjes" bestaan uit bruine boonen, suiker of thee en speelgoed. Ofschoon ik het betrachten- van naasten liefde door minder goed gesitueerden zoo krachtig mogelijk bij te staan in hun maat schappelijke zorgen, beschouw als iets dat vanzelf spreekt, heb ik toch eerbied voor den- gene, die zulks in alle stilte met een warm, maar bloedend hart doet. Dat men thans echter over het toevoegen van boonen, suiker of thee spreekt als .aar digheidjes" en schrijft, dat de pakketten er daardoor „zooveel fleuriger uitzien", is m.i. beneden alle critiek. Is dat ons hooggeroemd particulier initiatief? Doe wel en zie niet om! Wat weten de betrachters van déze soort liefdadigheid van het werkelijke leven en van het vreeselijke, een fleurig pakketje met als aardigheid bruine boonen te moeten ac cepteeren (liefst nog dankbaar!). Laat men in dezen bangen. voor millioenen medeburgers zeer kommervollen tijd toch vooral ernst betrachten en mededeelingen als deze achterwege laten. De tot overbodig heid gedoemden lijden al zwaar genoeg. Bij toepassing van de wonderen der techniek en wetenschap, alsmede van een juist produc tie- en distributiesysteem naar behoefte in- plaats van winst, is het nu mogelijk ieder burger zoo voldoende te voeden, dekken en kleeden, dat hij zich weer mensch kan voe len. Streve men met ernst daarnaar en steune men elke doelbewuste poging, die leidt, naar een samenleving, waarin liefdadigheid niet meer noodig-, maar welvaart mogelijk is voor allen van wieg tot graf. J. H. Jr.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 10