Films en Bioscopen in Brussel. Het Int. tournooi te Wimbledon SCHAAKRUBRIEK k k k W k k k m m. ft WA h LAWNTENNIS Magistraal spel van Budge. De footfault en naar gevolgen. WOENSDAG 29 JUNI 193S HAARLEM'S DAGBLAD 8 Een onaangename verrassing voor de Nederlanders. - Variant francaisen de origineele versies. Waar moet men de goede bioscopen zoeken? De strijd van de filmliefhebbers en de onverschilligheid van het publiek. Een onoplosbaar vraagstuk. (Van onzen Brusselschen correspondent) E toeristen zijn mèt het mooie weer in i Brussel teruggekeerd. Over een maand hoort men op de groote boule vards wederom Engclsch spreken, het nasale Amerikaansch enHollandsch Want tegen den zomer wemelt het in de Belgische hoofdstad van Nedrelanders. Zij zijn welkome gasten en zij voelen zich in Brussel meestal op hun gemak. Toch verschilt België nog zoo veel van Nederland, dat de onervaren Hollan der, deels door kleine onhandigheden en ver keerd gestelde eischen. soms ook wel door gebrek aan aanpassingsvermogen, in Brussel een bedorven vacantie kan hebben. Wij stel len ons voor hieraan, wanneer het seizoen wat verder gevorderd is, een specialen brief te wijden, zoodat wij nu tot ons eigenlijke on derwerp kunnen komen: de bioscoop en het filmwezen in deze wereldstad, waarvan land- genooten eveneens gemakkelijk „dupe" kun nen worden. Als men „uit" is. zal men bij voorkeur niet zijn tijd in bioscopen zoek brengenzoo neemt men zich althans voor, maar in de practijk komt het er dikwijls op neer, dat men juist in zijn vacantie het meest naar de cine ma gaat, daartoe door het weer gedwongen of door vermoeidheid aangelokt. Er zijn in Brus sel bioscopen genoeg, maar toch kan de Hol lander hier wel eenigen raad gebruiken, als hij inderdaad genieten en, in laatste instantie, zijn geld goed gebruiken wil Men zal bijv. in een van de theaters op de boulevard Adolphe Max binnenloopen. waar een aantrekkelijke Amerikaansche film draait. Wij Nederlanders zijn zeer gesteld op de typische mentaliteit, die uit de door de Yankees vervaardigde cine- grafische producten spreekt, dus wij gelooven een prettigen middag of avond te zullen heb ben. Dan hoort men echter tot zijn groote schrik, dat de filmmenschen, de held en de heldin, geen woord Amerikaansch, doch Fransch spreken. Men voelt zich gedupeerd. Immers, men ging naar binnen, niet om een Fransclie, doch om een Amerikaansche film te zien. En zelfs wanneer men de taal van Racine volkomen beheerscht ergert men zich toch aan het onnatuurlijke van de Ameri kaansch handelende spelers die, wanneer zij den mond opendoen, onmiddellijk zelf de sfeer verbreken door zich te uiten in een meestal heel vlak en onbewogen Fransch. Dit is het kwaad van de nagesynchroniseerde films, iets dat in ons land vrijwel onbekend is en bij een poging, welke eenige jaren met een product van Harry Piel werd ondernomen, overal den hevigsten tegenstand ontmoette. Een Hollander is er dus niet op verdacht bij een Amerikaansche rolprent iets anders dan „Amerikaansch" te hooren spreken. Het ple zier is bedorven en men voelt zich bekocht. Een tweeden keer zal men, alvorens een bioscoop binnen te stappen, eerst nauwkeurig informeeren, of de film „parlant frangais" is of Fransche en Vlaamsche opgedrukte titels heeft, dus in de origineele versie wordt ver toond. Maar het valt den vreemdeling niet ge makkelijk onmiddellijk de cinema's te vin den, waar men geen gedoubleerde rolprenten draait. Op de boulevards treft men ze zoo goed als niet aan, uitgezonderd natuurlijk de gele genheden waar men Fransche films geeft, welke wij hier buiten beschouwing laten. Het is meestal in de z.g. studio's dat men ze moet zoeken en deze bezitten een eigen publiek, dat sterk van deze gewone filmminnende lieden verschilt en zich van de cinegrafie dan ook wel iets meer dan alleen amusement voor stelt. In de Studio des Beaux Arts, onderge bracht in het reusachtige Paleis der Schoone kunsten, niet ver van het centrum verwij derd, ziet men altijd de beste films, meestal Amerikaansch en altijd in de origineele versie. De vreemdeling die hier voor een week of veertien dagen is en in de stad geen kennis sen bezit, ontdekt deze bioscoop niet of slechts door een toeval. Evenmin de Studio d'Arem- berg, de Etoile en de Stuart, cinema's vlak bij de groote boulevards gelegen, maar welke men moet weten. Als men de kwestie van be lang acht kan men natuurlijk bij den Vreem delingendienst informeeren. maar zooveel moeite neemt men om een film te zien meest al niet. tvt IET iedereen in België is met het nasyn- 1 chronisatie-systeem tevreden. Verre van dat, er heeft zich zelfs een hardnekkige strijd ontwikkeld, waarvan nog nooit iets tot ons land is doorgedrongen, omdat het probleem er nu eenmaal niet bestaat. In de behoorlijke Belgische kranten en tijdschriften ontwikke len zich over dit onderwerp van tijd tot tijd polemieken, terwijl directeuren van sommige bioscopen het zelfs waagden regelrecht tegen den wil van een groot deel van het publiek in te gaan. Er is te Brussel een bioscoop met een Hollandschen directeur, die altijd met de beste bedoelingen was bezield. Als inrichting waar de merkwaardigste reprises werden ver toond had hij zich reeds een zekeren naam verworven. Toen werd hij stoutmoedig, stak zijn theater in een nieuw kleed en heropende met een gala, waarop hij mededeelde voortaan alleen de nieuwste films te geven, zonder ooit van gedoubleerde producten gebruik te ma ken. Zijn plan werd door de critiek met ge juich ontvangen. En den eersten tijd ging het ook uitstekend. Men bewonderde er enkele maanden achtereen de voortreffelijkste films van de wereldmarkt, met een onfeilbaren smaak gekozen, want deze landgenoot kende zijn vak en wist zeer veel van cinematogra fie af. Maar toen wij hem later eens bezoch ten was hij lang niet optimistisch meer. Er kwam een dankbaar, meer veel te klein pu bliek. En de ontvangsten waren geringer dan de onkosten. De man kwam tenslotte in moei lijkheden. Hij probeerde het wederom met de reprises en ten langen leste, al zijn principes over boord gooiend, zette hij films op zijn programma: „parlant frangais". Den waren filmliefhebbers, die dezen strijd tot het einde toe hadden gevolgd, moet het, toen zij het nieuws hoorden, niet vroolijk te moede zijn geweest. Dit capituleeren zei zooveel over de onverschilligheid van het publiek, dat niets dan amusement wil en dan zelfs nog een slecht toebereid vermaak. Want in Neder land heeft men zeer juist behandeld, toen men de gedoubleerde producten onmiddellijk afwees: zij bezitten geen sfeer en de doubla- ge is zelfs in staat de beste rolprent tot een belachelijk en onnoozel stuk filmlint te doen verworden. Taalkennis komt bij deze kwestie nauwe lijks te pas. Onze landgenooten zijn met de Engelsche taal ongetwijfeld beter vertrouwd dan de Belgen. Maar van zeer groot belang is dit toch niet: Ook de n i e t-Engelsch spre kende Nederlander kan geen nagesynchroni seerde film verdragen en de Belg slikt ze tot nu toe met het grootste plezier der wereld. De directies van de theaters hebben zich hier naar te richten zoodat men kan zien, dat de groote bioscoop van de Metro Goldwyn Mayer bij de boulevard Adolphe Max, alleen maar in de drukste zomermaanden ten behoeve van de vreemdelingen, de origineele versies geeft en de rest van het jaar.„parlant fran gais". In Frankrijk, waar men evenveel hinder van de doublage ondervindt, vormt het nasyn- chroniseeren reeds sedert langen tyd een druk punt van bespreking. Bij een enquête welke er werd gehouden, vestigden verscheidene cri tici er de aandacht op, dat de „film-dubbe ling" tot een groot en machtig bedrijf was gegroeid, hetwelk niet zoo gemakkelijk zou zijn uit te roeien. Dit ware bovendien in het geheel niet wenschelijk, omdat daardoor dui zenden werkkrachten hun middel van bestaan zou worden ontnomen. Men ziet nu de keer zijde van de medaille. Aan den eenen kant staat een betrekkelijk kleine groep van wer kelijke filmliefhebbers en aan de andere zijde een groot bedrijf, waarvoor het een levensbe lang is dat de buitenlandsche films min of meer verknoeid worden vertoond. Zij die met hart en ziel gelooven in de toekomst van „le septième art" zouden om hun ideaal naar be- hooren te dienen pogingen moeten aanwenden een bloeiende nationale industrie ten gronde te richten, aldus de werkloosheid bevorde rende. En wie zou dit in een slechten tijd als deze willen? Een oplossing voor dit probleem zal dus waarschijnlijk wel nooit worden ge vonden. Zij die in Holland wonen kunnen zich ge lukkig prijzen, dat zij in de bioscopen de films zien, zooals ze in de studio's werden gemaakt en.men denke er niet over na, welke per spectieven zich zouden openen, wanneer de Nederlanders genoegen zouden nemen met de nagesynchroniseerde producten. De malaise in Filmstad zou plotseling opgeheven worden en vele tooneelspelers zouden uit de zorgen geraken. Maar evenmin als men in België en in Frankrijk wil staken, wil men in Nederland met het doubleeren gaan beginnen. En aldus zullen de critici in het Zuiderland voortgaan de nasynchronisatie van de rolprenten te be jammeren en.de gemiddelde Belg zal zich er als voorheen niets van aantrekken er. rus tig zijn wekelijksch bioscoopje „knappen". De Hollander zij echter gewaarschuwd, eerst grondig te informeeren alvorens hij den drem pel van een filmpaleis te Brussel overschrijdt. door e6xd5 „een verzwakte pionnenformatle en een benauwde stelling" behoudt. 9. Tal—dl c5c4 „Zwart kan, na 8.e6xd5, nooit goed c5c4 spelen, wegens het antwoord Pf3e5!" aldus Dr. Euwe. Wit is derhalve beter op de hoogte van de theorie dan de be roemde Dr. Tartakower, want straks volgt Pf3e5. Het nadeel van coc4 blijkt dan ook spoedig. 10. Lfle2 11. Pf3e5! 12. a2—a3 Om Le7b4 te verhinderen. 12 . 13. Lg5h4 Nogal gewaagd gespeeld. 14. Lh4g3 Pf6e4? 15. Pe5xc4! Zie de aanteekening bij den 9en zet. 15. d5xc4 16. Dc2xe4 Le7xa3 17. Dc4c2 Op 17. Tdl—al? zou volgen Da5—b4; Talxa3, Db4xb2. 17. La3b4 18. Le2xc4 Lb4xc3t 19. b2xc3 Kg8g7 Er dreigde Dc2—g6t, enz. 20. h2h4 Pd7b6 21. Lg3e5f f7—f6 22. Le5c7 Da 5a4 23. Dc4b3 Da4c6 24. h4h5! Kg7h8 Op 24.Dc6xc7? zou volgen 25. Dc2g6r, Kg7h8; 26. Dg6xh6t, Dc7—h7; 27. Dh6xf8t, Dh7g8; 28. Df8xg8 mat. JAN GRESHOFF Oplossingen, bijdragen, vragen, enz. te zen den aan den Schaakredacteur van Haarlem's Dagblad, Groote Houtstraat 93, Haarlem. PROBLEEM No. 965. (No. 6 van den wedstrijd, 49e ladder). A d? H Hf IP jj§ w. .1, in I MM I Mat in twee zetten. Stand der stukken: Wit: Ke8, Da6, Te6, Lf7, Lh8, Pd7 Pg5, b4, c6. Zwart: Kd5, Te2, Tfl, La4, Lc5, Pe7, Pgl, c4. „Het schijnt mij dat in ontmoetingen tus- schen de allersterkste meesters het psycholo gische schaak den doorslag moet geven." Dr. M. EUWE. PARTIJ No. 936. Gespeeld in het internationaal tournooi te Noordwijk, 11 Juni 1938. Wit: Zwart: E. Eliskases Dr. S. G. Tartakower (Innsbruck). (Parijs) GEWEIGERD DAMEGAMBIET. verdediging). Pg8—f6 (Orthodoxe 1. d2d4 2. c2c4 3. Pblc3 d7d5 Met omzetting der zetten 1. d4. d5; 2. c4, e6; 3. Pc3 Pf6 is de orthodoxe verdediging (Pf6) van het geweigerd Damegambiet ontstaan. 4. Lelg5 De zwart-speler teekent in zijn bekend leerboek („Het Schaakspel", verschenen 1936 bij „de Torentrans" te Zeist) bij dezen ouden zet %an: „De Fransche schaakmeester Alphonse Goetz noemt deze penningsvoort zetting in zijn „Cours d' Echecs" heel scherp zinnig „de Ruy Lopez Variant van het Dame gambiet" (zooals men weet, heet de opening 1. e4, e5: 2. Pf3, Pc6; 3. Lflb5 Spaansche partij of Ruy Lopez). 4 .Lf8e7 5. e2e3 Pb8—d7 6. Pgl—f3 0—0 7. Ddl—c2 De meest gespeelde zet is 7. Talcl (min der gebruikelijk is 7. Lfld3). De tekstzet is door Marshall het eerst in practijk gebracht, terwijl Rubinstein die variant met succes heeft gespeeld. Toevallig werd de zet Dc2 op denzelfden dag toegepast in de partijen EuweSpielmann en SchmidtPirc, maar hier waren de antwoorden respectievelijk 7.c7c6 en 7.h7h6. 7 .c7c5 De beroemde theoreticus dr. Tarrasch (1862 —1934) schreef pLm. 25 jaar geleden over dezen zet: „De eenige mogelijkheid, om het zwarte spel te bevrijden, ligt in dit wapen, dat door Schlechter is gesmeed". Merkwaardig, dat de huidige theoretici het nog met hem eens zijn. 8. c4xd5 Wit probeert daarmede de zwarte pionnen stelling eenigszins te verzwakken (geïsoleer- den pion op d5). Herhaaldelijk is in ernstige partijen gebleken, dat ook 8. Tal—dl kans rijk is. b.v. in de tiende matchpartij Lasker— Capablanca (Havana, 1921) en in de partij Stahlberg—Capablanca (Moskou, 1935 Desondanks is de tekstzet gebruikelijker. 8.e6xd5 Dr. Euwe acht Pf6xd5 beter, omdat Zwart a7—a6 Dd8a5 h7h6 g7—g5? I A 6 J. J§j n ijl H SS f 25. Lc7xb6 Dc6xb6 26. Tdl—bl Dreigt Lb3—g8. 26. f6—f5 27. 0—0 Db6d6 28. c3c4 b7—b6 29. c4c5! b6xc5 30. d4xc5 Dd6e5 31. Lb3—a2 Wit heeft thans de beschikking over open b-lijn, direct daarna ook over de open d-lijn, waarna de via die lijnen in het zwarte spel dringende Torens de beslissing brengen. 31. 32. 33. 34. 35. Tfl—dl La2xe6 Tdl—d7 Dc2c4 Tf8—f6 Lc8—e6 Tf6xe6 Ta8c8 De 5e4 Op 35. Tc8xc5? zou volgens 36. Dc4xc5, De5xc5; 37. Tbl—b8f, waarna mat in twee zetten. Dc4d4f Tbl—b7 Td7—h7f Tb7—g7t Dd4d6f Te6—e5 Tc8e8 Kh8—g8 Kg8—f8 Opgegeven. Want mat in twee zetten volgt. Uit deze partij blijkt, dat Eliskases den eersten prijs in bovenvermeld tournooi ten volle heeft verdiend. OPLOSSING PROBLEEM No. 956. (No. 9 van den wedstrijd, 46e ladder). Stand der stukken: Wit: Kh7, Dg5, Le3, Pf7, c3, e2. Zwart: Ke4, Ta2, Te6, Lc8, Pc7, a4, b7. (Dr. A. Bayersdorfer, 1842—1901) 1. Le3d2, Pc7d5; 2. Dg5e5f, enz. Te6—h6f; 2. Kh7xh6, enz. anders; 2. Dg5g2t, enz. of eerder mat. OPLOSSING PROBLEEM No. 957. (No. 10 van den wedstrijd, 48e ladder). Stand der stukken: Wit: Kb'2, Db6, Td7, Tg5, Lf8, Pa4, Pf5, f3. Zwart: Kc4, Df2, La7, Lc2, Pc7, Pe6, a5„ e2, e3, h5. (E. L. Pradignat, 1832—1912) 1. Td7d5, enz. Beide problemen goed opgelost door: H. J. S. Beck, H. S. Bogaardt en J. Vermeer, allen te Bloemendaal; E. J. Akkerboom, B. Amelung, A. v. Baren, J. J. H. Bauer, A. F. Blokker, H. en J. Blokker, J. Buma, C. v. Dort, H. W. v. Dort, A. G. v. Eis, J. v. d. Goes Jr., J. Hillebrand, R. Hommers, F. W. Hooger- beets, B. Hoogreef, J. ten Hove, C. Hovingh Jr., G. Huizing Jr., H. Jonkers, K. Koedoo- der. B. Koedijker, Joh. Kok Jr., C. Koster, A. C. Krijn. J. v. Lunenburg. Mart. J. Lürsen, J. H. Meilink, A. J. Mooy, A. K. v. Oeffel, P. J. F. v. Oeffel (ook nog Probleem no. 955, twee punten), Joh. B. Pennock. P. Rotteveel, J. Schippers, mevr. J. Smit—Bückmann, A. Veerman, C. Warlé, J. v. d. Water, C. F. We ber en J. P. Weber, allen te Haarlem; F. D. Kat, te Heemstede; H. F. Antonisse, J. Ger- meraad, K. Siegerist en H. F. Zeylstra, allen te Santpoort (allen vijf punten). Voorts is Probleem no. 956 goed opgelost door: J. Voigt, te Haarlem (drie punten). Ten slotte is Probleem no. 957 goed opgelost door: M. Daim, C. H. Erbrink Jr., J. Hooge- veen. Frits J. Mondriaan. B. Schijf en B. A. Snelleman, allen te Haarlem; C. de Vries, te Heemstede (ook nog Probleem no. 952, drie punten), allen twee punten. CORRESPONDENTIE. Drouwcn (Dr.) B. v. R. Na 1. c3c4, Pc7d5; 2. Pf4d6f, Te6xd6 volgt mat niet. Haarlem. C. H. Jr. Wij hebben thans alsnog uw „vorig totaal" met 3 punten verhoogd en derhalve op 46 gebracht. A. C. K. Meer dan drie weken tijd kunnen wij u niet geven. F. K. Gelieve uw oplossingen onder couvert of per briefkaart te zenden, aan bovenver meld adres; derhalve geen losse papiertjes, zonder adres, in de brievenbus werpen s.v.p.! W. T. Jr. 1. Pf5—g3 faalt na 1. Df2xg3. J. V. 1. Db6xa5 faalt na 1. La7d4f. PROF. IR. G. DIEHL OVERLEDEN. Te Delft is gisteren in den ouderdom van 56 jaar overleden prof. ir. G. Diehl. hoogleeraar in de architectuur aan de Technische Hooge- school. Gerardus Diehl werd 25 Januari 1882 in 's-Gravenhage geboren waar hij de H.B. bezocht. Na zijn eind-examen was hij eeni gen tijd op een kantoor werkzaam. In 1903 besloot hij, voor bouwkundig ingenieur te gaan studeeren. In 1908 slaagde hij, waarna hij gedurende drie jaar werkzaam was bij den bouw van het Vredespaleis. Na archi lect geweest te zijn in Rotterdam en direc teur van Bouw- en Woningtoezicht te Dordrecht, werd hij in 1924 benoemd tot hoogleeraar te Delft. De begrafenis geschiedt op Vrijdag 1 Juli op de algemeene begraafplaats Jaffa te Delft, (Van een bijzonderen medewerker) De eerste week van Wimbledon is achter den rug en niet alleen de spelers, maar ook de kijkers hebben een rustdag ten volle verdiend. En een betere rustdag, dan de Engelsche Zon dag, is nauwelijks denkbaar, vooral niet wan neer vooraf een zorgzame vriend een prachtig jrogramma voor dezen dag in elkaar gezet ïeeft. Het is zeer verleidelijk om u te gaan vertel len van de schoonheid van Oxford, de bekende Engelsche universiteitsstad, om. u een indruk te geven van de bekoorlijkheid en de intimiteit van de collegetuinen, van de indrukwekkende voornaamheid van de eeuwenoude eetzalen der verschillende colleges, van de verheven sereni teit der bij elk college behoorende kapellen. Maar daarnaar zijt gij niet benieuwd; ik behoor u het Wimbledon te schetsen, zooals het zich eiken dag afspeelt öp en ron dom de velden in het felle licht van de zon, die ons in de afgeloopen week trouw ter zijde heeft gestaan en ons nauwelijks in den steek liet. Gesterkt door een mooien rustdag ben ik de tweede week van Wimbledon ingegaan, een week die inzette met jagende luchten en tegen twaalf uur, met stroomenden regen. Maar eerst even iets over de laatste dagen der vorige week. De Vrijdag begon met een heerendubbel voor Hughan en van Swol tegen Ghaus Mohamed en Sawhney. Een partij waarop men van te voren lang niet gerust was. De vorm der In diërs bleek in andere partijen lang niet slecht te zijn. Sloeg bijv. Ghaus Mohamed de Franschman Bolelli niet in 4 sets? Maar ook hier demonstreerde zich weer de waarheid, dat twee goede enkelspelers nog geen goede dubbel behoeven te vormen. Onze jongens wandelden door tweederde der partij heen, als bestonden er geen tegenstanders. Reeds had uw verslaggever zijn notitieboekje dichtge klapt, de partij was immers gewonnen 63, 6—3, 41', 40-love, of daar maakten de Hol landers een duikeling; zij gleden weg in zulk een diepen afgrond, Van Swol vooraan en deze Hughan meesleepend. dat wij onze oogen niet konden gelooven. Wij waanden ons van Wimbledon verplaatst naar een matig tweede klaspartijtje in Holland. Een grootere inzinking heb ik zelden mee gemaakt. De reden kan ik niet noemen en de spelers, achteraf, ook niet. De tegenstanders werden beter, leve de theorie der wisselwer king, zij wonnen de set met 64, de volgende met 63 en in de vijfde set gaat het gelijk op. De Hollanders spelen nu als tijgers en ge lukkig, het lukte. Op 44 weet Van Swol zijn service op love te winnen, een staaltje dat in de volgende en laatste game extra beloond werd door de tegenstanders, die elk voor zich een gemakkelijke smash in het net sloegen, waardoor onze landgenooten den wedstrijd uit het vuur konden sleepén. Beiden speelden daarna nog een gemengd dubbelspel, welks gunstige afloop u reeds be kend is. Hierin onderscheidde zich speciaal het kleine Chineesje miss Hoahing, die zich zelf overtrof door prachtige zeer snelle back hand passings, recht vooruit langs de lijn. Deze drie overwinningen hadden een zeer drukken Zaterdag voor het Hollandsche con tingent ten gevolge. Niet minder dan 5 par tijen, waarbij Hollanders betrokken waren, werden Zaterdag gespeeld, waarvan echter slechts twee in een overwinning werden om gezet. Maar de tegenstanders in de verlies- partijen waren er dan ook naar. Mej. Rollin Couquerque en Fisher hadden geen moeite met Ritchie en Mrs. Durlac. Fisher is een uit stekende dubbelspeler, die snel reageert. Mej. Rollin Couquerque steunde hem goed, met af gemeten lobs en goede crossforehands. De heeerendubbel, die gewonnen werd, 'bracht onze jongens in de laatste acht, waar zij nu Budge en Mako te bestrijden krijgen, ten minste als dit paar zich Borotra en Brugnon van het lijf kan houden. Men zou (nu dit Wim bledon zich, tot nog toe, niet boven het mid delmatige weet te verheffen) haast wenschen dat deze twee beroemde musketiers hun vorm van acht jaar geleden konden demonstreeren, Wat zou dat een prachtige strijd worden. Nu lijkt een verrassing immers uitgesloten. Als zij een set winnen is het al heel mooi voor de Franschen. Wij hopen dat de strijd van de D.D.V.- heerendubbel op het centrecourt wordt uit gevochten. Het zou een aardige belooning zijn voor hun goede verrichtingen als heeren dubbel in dit seizoen. Om nog even terug te komen op hun laatste gewonnen partij. Hun tegenstanders de Engel- schen Hovell en Sherwood, hadden den vori- gen dag een overwinning behaald op de Ja- pannees Abe en de Engelsche „big game hunter" Gandar Dower. Zij waren nog moe en mat van hun drie sets overwinning! die echter behaald werd na 64 games strijd (108, 2119, 60). Toevallig waren wij ge tuige van een deel der tweede set, van 4—4 af tot 1212 toe. Van deze 16 games hepen er 13 tot deuce, maar ook op dezen stand waren die games niet spoedig beslist. Voor de statis tiek boekstaaf ik hier het feit dat in die 13 games, de stand 93 maal deuce was. Begrijpt u nu dat de heeren overwinnaars den volgenden dag nog wat moe waren? De beide gemengde dubbelspelen gingen ver loren, nadat beide paren een zeer goede eer ste set gespeeld hadden. Van Swol en miss Patterson konden door goed serveeren en mooi stopvolleys van Van Swol, en ook dank zij een inzinking van Boussus, gelijk op spelen tot 44. Toen ver loor Van Swol zijn service; de set ging met 64 verloren. In de tweede set gaf de veel betere partner van Bousses, miss Wynne, den doorslag. Van Swol had te weinig steun aan miss Patterson. Ook Hughan en het kleine Chineesje speel den een voortreffelijke eerste set op het volle tweede centre court tegen Borotra en Mrs. Moody—Wills. Afgesproken was dat Hoahing achterin zou blijven en vandaar uit zoo hard mogelijk haar fore- en backhands zou af vuren. terwijl Hughan het geheele voorveld voor zijn rekening zou nemen. En dat lukte wonderwel, al moest hij dan een paar maal een buiteling maken om een afmakende vol ley te riskeeren. Het ging gelijk op tot 44 en op Hughan's service hadden zij tot tweemaal toe een game point voor 54. Zijn schouder, zoo vertelde hij mij later, begaf zich echter, hij kreeg last met serveeren en smashen en de set ging met 64 naar den anderen kant. Hoewel Borotra en Wills lang geen ideaal paar vormen, wonnen zij de tweede set met 6—1. Mej. Rollin Couquerque speelde een hope- loozen strijd tegen Miss Scriven en tegen den wind. Al haar probeeren om de mooie ground- strokes van haar tegenstandster te ontregelen mislukte. De wind had te veel vat op haar lobs en korte, zachte slagen. Zij verdedigde zich goed, overleefde zelfs bij 52 in de tweede set 3 matchpoints, won die game mooi; maar het mocht niet baten; met 6—2, 63 ging zij ten onder. Regen, regen, stroomende regen. Eindelijk, te 4 uur, kan begonnen worden. En als ik nu mijn indrukken zou moeten weergeven dan had ik minstens nog even veel ruimte noodig. Twee dingen wil ik er daarom uitlichten. In de eerste plaats het buitenge wone tennis dat Budge ons heeft laten zien tegen Cejnar. Zoo sterk had hij nog niet ge speeld. De tweede set, die hij met 60 won, was magistraal en boven alles uit stak zijn backhand. Ik hoop maar, dat wij hem straks in Noordwijk ook in zulk een vorm zullen kunnen zien spelen, want dan krijgt u tennis te zien, dat een diepen indruk op u zal maken! En dan de partij van Mme Mathieu tegen miss Wynne. Eerstgenoemde werd telkens voor footfault bestraft. Zij heeft n.l. een euvel waaraan meestal speciaal de dames lijden, een „walking service". Na den stand ingeno men te hebben om de service te beginnen, tilt zij eerst haar linker been van den grond en neemt, duidelijk waarneembaar een stapje, dan slaat zij de service, waarbij haar rechter voet den grond veiiaat. Er blijft dus niet één voet in voortdurend contact met den grond. Dus footfault. Zij werd dan ook prompt bestraft. Telkens weer. Zij werd kwaad en ver loor de set kansloos. In de tweede set het zelfde spelletje. Totdat plotseling de foot- fault-rechter werd weggeroepen,-en een an der in de plaats werd gezetdie geen mond meer open deed, terwijl Mme Mathieu rustig doorgiiig met footfault maken!! Ja, zulke dingen zijn mogelijk op Wimbledon, met het almachtige bestuur van de All-England Club. Men kan zich daaraan ergeren, het baat niets. Een feit was het, dat miss Wynne geen bal meer sloeg. Waarom? Ja dat is natuurlijk moeilijk te zeggen. Ik vond het al een presta tie, dat zij nog door wenschte te spelen. Waarde zal de partij echter wel niet meer voor haar gehad hebben, de beleefdheid eischte van haar, te blijven. Laten wij hopen, op nog enkele dagen van mooi tennis onder ideale omstandigheden, opdat ik u in mijn laatsten brief enthousiast kan vertellen van: „Hoe mooi het was en hoe sportief". DE SPORTWEEK TE HAARLEM. Nieuwe voorzitter van het Comité van Uitvoering SPOELDER BENOEMD. Dr. C. Spoelder. Wegens drukke werkzaamheden heeft de voorzitter van het comité van uitvoering deï Haarlemsche Sportweek 1938. ir. P. H. Le- fèbvre zich genoodzaakt gezien, deze functie neer te leggen. Het comité heeft daarop Dr. C. Spoelder bereid gevonden, het voorzitter schap van het comité van uitvoering op zich t^ nemen; hij is als zoodanig Dinsdagmiddag in een bijeenkomst ten Stadhuize geïnstal leerd. Wegens den korten tijd van voorbereiding, die ter beschikking was, heeft het werk voor de sportweek zich in de laatste dagen zóó uit gebreid. dat het comité van uitvoering het wenschelijk heeft geoordeeld, eeniffe personen te assumeeren, ten einde tot een meer even redige werkverdeeling te kunnen geraken. Het comité heeft de heeren A. Rauwerda en A. van der Aart verzocht, mede zitting te wil len nemen in de werkcommissie; zij hebben dit verzoek ingewilligd en werden eveneens geïnstalleerd. De nieuwe voorzitter heeft vervolgens de vergadering van het comité van uitvoering gepresideerd. Nog. ruim twee weken scheiden ons van het begin der sportweek; in dien tijd moet nog heel veel werk worden verzet. Maar er werd ter vergadering met voldoening geconsta teerd, dat er gang in de zaak zit en dat de geestdrift der deelnemenden niets te wen schen overlaat. De verkoop der fraaie sportweek-insignes gaat uitstekend. lederen dag melden zich nog vereenigingen, die aan het een of ander evenement wenschen deel te nemen. Vooral de optocht op Donderdagavond 14 Juli, die de inzet van de sportweek vormt, be looft een bijzondere attract'e te worden. Het aantal deelnemenden in dezen frisschen stoet kan veilig op ongeveer tweeduizend ge schat worden. In overleg met de politie is de route thans vastgesteld. De opstelling heeft plaats op de Dreef, waar te kwart vóór negen des avonds wordt afge marcheerd. Over het Plein trekt de optocht met muziek de Groote Houtstraat in naar de Groote Markt, rondom den verkeerscirkel naar de Koningstraat, vervolgens over het Verwulft, Botermarkt, Barrevoetestraat, Kei zerstraat, Wilhelminast raat, Wilsonsplein, Raamsingel, Plein naar de Dreef, waar de stoet ontbonden wordt. Uil EBT U iets aan te bieden of te vragen? Laat een Groentje in Haarlem's Dagblad het vcwr U doen. Dat is goedkoop, snel en zeker. 46829 geplaatst in 1937.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 12