Haarlem's Dagblad Prins Bernhard. Prins Bernhard's tweede verjaardag I in ons land. I De City van Haarlem Fa. VAN BASTEN Damesbureautjes Haagsche rust. VAN BREEMEN'S ANTH RACIET De spoorweg-overgang aan de Kleverlaan. Het belangrijkste 55e Jaargang No. 16876 Uitgave Loureus Co9ter, Maatschappij voor Courant-Uitga ven en Aigem. Drukkerij IV. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendapiein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Buiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendapiein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Woensflajr 29 Juni 1938 Abonnementen per weck f0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f 3.25. franco per post f 3.55. losse nummers 6 cent per ex. Advertentiën1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclames f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60, elke regel meer f 0.15. Groentjes zie rubriek. Vandaag wapperen overal in ons land weer de vlaggen. Het geschiedt ter eere van den zevenentwintigsten verjaardag van Z. K. H. Prins Bernhard en wij voegen onze hartelijke gelukwenschen bij de zeer vele, die den jongen Prins der Nederlanden zullen geworden. In September zal'het twee jaar geleden zijn dat hij zich voor het eerst aan het Nederland- sche volk vertoonde als de verloofde van Prinses Juliana en met groote vreugde en hartelijkheid werd ontvangen. De volken van het Noorden heeten vaak stug, weinig geneigd tot spontane uitingen van geestdrift. En als men ze met de menschen van het Zuiden vergelijkt schijnt dat dikwijls maar al te waar. Maar dat zulke algemeenheden maar half waar zijn werd weer eens bewezen bij Prins Bernhard's intrede in ons land. Het werd bevestigd bij zijn huwelijk met onze Prinses, het vond een andere uiting in de al- gemeene deelneming toen een auto-ongeval hem trof en zijn leven in gevaar bracht, het werd nogmaals aangetoond bij de groote vreugde in den lande over de geboorte van Prinses Beatrix. Het geluk van het jonge Prinselijke paar en van zijn dochter ligt ons allen zeer na aan het hart en telkens weer is bewezen, dat Nederland zeer veel van Prins Bernhard verwacht, dat het van zijn jeugd, zijn opgewektheid, zijn lach houdt en dat het beseft van hoe groot belang zijn persoonlijk heid en zijn werk zijn voor het Huis van Oranje en dus voor het Nederlandsche volk, dat daarin zijn hoogste nationale eenheid en vertrouwen voor de toekomst heeft be lichaamd. Als wij Prins Bernhard op dezen dag geluk wenschen in vele levensjaren, die het normale menschelijke levenslot nog hopelijk voor hem heeft weggelegd, dan verbindt zich daaraan onmiddellijk de wensch dat hij in steeds toe nemende mate moge slagen in de levenstaak die hem ten deel is gevallen. Een zeer hooge en een zeer veel toewijding, tact en ook ar beidskracht eischende positie is'het. Wij Ne derlanders zijn, Iaat ons dat maar erkennen, geen gemakkelijk volk, geen gedweeë kudde. Wij zijn zeer individualistisch van aanleg, wij zijn rijk aan geschillen en verdeeldheden, al worden die tenslotte overstemd door de trouw aan Oranje. Den Prins der Nederlanden is daarom een wel des te moeilijker maar ook des te schooner taak gegeven en deze eerste jaren van zijn verblijf in ons land zullen voor hem van groote blijvende beteekenis zijn, om dat zij den grondslag leggen van zijn erva ringen. Hij leert de Nederlanders kennen in hun deugden en in hun fouten, in hun durf en energie en in hun traagheden, in alle eigenaardigheden die een specifieken volks aard kenmerken. In velerlei zijn alle men schen gelijk; in volksaard bestaan er histo risch gegroeide eigenschappen, die verschil len vertoonen en die natuurlijkerwijze, bij ieder volk, uit typische deugden en typische gebreken bestaan. Wie in zijn jeugd temidden van andere volken is gaan leven, jarenlang, heeft dat zelf ervaren en heeft ondervonden hoe belangwekkend en ook hoe moeilijk de studie van den anderen volksaard is. Prins Bernhard heeft het hooge voorrecht, nadat hij reeds met andere volken kennis had ge maakt, op het lot en het welzijn van een volk, dat het zijne is geworden, een grooten en heil zame® invloed te kunnen uitoefenen in zijn leven en werken. Dat is een zeer schoone levenstaak en uit zijn herhaalde uitingen weten wij dat hij zich ten doel heeft gesteld, daarin te slagen. Moge hem dit gegeven zijn door Gods zegen. R. P. DE AUTOMATISCHE TELEFOON EEN NIEUWE UITBREIDING. Door de automatiseering van de telefoon netten te Broek in Waterland, Hpendam en Oostzaan, zijn de aangeslotènen aldaar even eens automatisch bereikbaar geworden voor de abonné's behoorende tot het Telefoondis trict Haarlem. De nieuwe telefoonnummers staan vermeld in de Januari-uitgaaf 1938 van de Naamlijst voor den Interlocalen Telefoondienst. De kennummers van de genoemde telefoon netten zijn: Broek in Waterland K 903, Hpen- dam K. 902, en Oostzaan K. 984. MINISTER VAN BUUREN IN IJMUIDEN. BRACHT EEN BEZOEK AAN DEN RIJKS- VISCHAFSLAG EN DE NOORDERSLUIS. De minister van Waterstaat Mr. dr. ir.J. A. M. van Buuren bracht heden vergezeld van mr. J. Draager, direc teur van den Rijkswaterstaat een bezoek aan IJmuiden. De hooge be zoekers hebben eerst het Staatsvis- schershavenbedrijf bezocht. Zij wer den rondgeleid door den heer C. Oud, directeur van het Staatsvisschers- havenbedrijf, en hebben onder diens leiding verschillende onderdeelen in oogenschouw genomen. Hun bijzondere belangstelling gold de uitbreidingswerken. Te 11 uur begaven de heeren zich naar de Noordersluïs die zij onder leiding var de heeren ir. G. Redeker, hoofddirec teur en ir. C. Wol terbeek, hoofd ingenieur, bezichtigden. Z.K.H. Prins Bernhard viert heden zijn 27sten verjaardag. Foto F. Ziegler. Nieuwste gegevens over het verminderen van het aantal woningen in de oude binnenstad Ongeveer een half jaar geleden ontleenden wij bijzonderheden aan een rapport dat door Openbare Werken werd samengesteld over den groei der gemeente en de uitbreiding dei- bevolking van Haarlem, welk rapport o.a. ge diend heeft tot basis van het besluit van den gemeenteraad tot wijziging van het Uitbrei dingsplan. In dat rapport waren ook cijfers opgenomen over de city-vorming van Haar lem. Daar de samenstelling evenwel geschied de vóór de gegevens van de in 1937 gehouden Woning- en Gezinstelling bekend waren, moest volstaan worden met de cijfers tot 1927. Nu zijn wij evenwel in staat de nieuwste cijfers over deze quaestie mede te deelen, waardoor belangrijke gegevens verkregen zijn over den groei en de afneming van de bevol king in verschillende deelen der gemeente. Wij beginnen met de binnenstad, waaronder verstaan wordt de oude stad binnen de vroe gere singels. Het aantal woningen in de oude binnen stad bedroeg: 1913: 6075, 1919: 5449, 1927: 5262, 1937: 4725. Daaruit is dus te zien, dat in 24 jaar het aantal woningen in de oude binnenstad van Haarlem ver minderd is van 6075 tot 4725. Een ach teruitgang dus van niet minder dan 221/4 pCt. Dit komt doordat de city van Haarlem meer beteekenis krijgt. In den loop der jaren door de steeds toenemende bevolking is een groot aantal winkels en kantoren ge bouwd. waardoor talrijke woningen gesloopt moesten worden. Ook is in de kleine zijstra ten veel aan woningverbetering gedaan, waar door krotten zijn afgebroken, terwijl op de vrij gekomen plaats een kleiner aantal mo derner woningen is gezet. Na de annexatie in 1937 dus in een tijds bestek van 10 jaar is het aantal woningen in de binnenstad nog verminderd met 537. In verhouding was dat iets minder dan in de daaraan voorgaande 14 jaar toen het aantal immers verminderde met 813. Het is te verwachten dat in de naaste toe komst de vermindering van het aantal wo ningen in de oude binnenstad wel iets minder vlot zal gaan, omdat door de Vestigingswet het moeilijker gaat nieuwe winkels te openen. Het is een algemeen verschijnsel in de steden, dat vele bewoners de voorkeur geven aan het wonen in de buitenwijken, omdat die in het algemeen een aangenamer woning bieden. Er zijn daar bovendien ook moderner woningen gebouwd In de oude buitenstad (de gemeente Haar lem vóór de annexatie van 1927 verminderd natuurlijk met de oude binnenstad die in bo venstaande statistiek begrepen is) had het volgende aantal woningen: 1913: H'528 1919 1"939 1927 14472. 1937: 16171 Hier zien wij dus een zeer belangrijke voor uitgang. De vermeerdex-ing van het aatnal woningen in het in 1927 geannexeerde gebied is: 1927: 7747, 1937: 15496. De grootste toeneming van het aan tal woningen vindt men te Haarlem dus in het sinds 19"7 geannexeerde gebied. Het aantal woningen in dat gebied is in de laatste 10 jaar meer dan verdubbeld. De bewoners der oude binnenstad, die door de city-vorming zich hun woning zagen ont nemen zijn dus naar de buitenwijken getrok ken. Het is wel zeker, dat de nieuwe bewoners van Haarlem die van elders gekomen zijn, zich op een enkele uitzondering na, in de buiten wijken gevestigd hebben. De bevolking van Haarlem gaat elk jaar met ongeveer 2000 zie len vooruit en daarvoor moesten natuurlijk nieuwe woningen gebouwd worden. In het bedoelde rapport van Openbare Werken is uiteengezet, dat hoe grooter de be volking eener stad wordt, hoe sterker de cen trumvorming wordt. De behoefte aan winkels in de binnenstad neemt dan toe en de wo ningen worden daaraan opgeofferd. Daaruit wordt ook het feit verklaard, dat in den loop der jaren verschillende scholen die in de oude binnenstad stonden, gesloten konden worden wegens gebrek aan leerlingen. Vele ouders waren immers naar de buitenwijken verhuisd, waardoor de kinderen natuurlijk niet meer naar de scholen in de oude binnen stad maar naar die in de buitenwijk gestuurd werden. Ook de kerkbesturen ervaren gevol gen van de city-vorming; zij betreuren het feit dat hun groote kerkgebouwen in de oude binnenstad staan, terwijl er veel meer be hoefte aan is in de zich steeds uitbreidende buitenwijken, waar de meeste gemeenteleden wonen. Dit spreekt zeer sterk als wij de hierboven gegeven cijfers samenstellen. Als wij Haarlem nemen zonder het in 1927 geannexeerde gedeelte dan blijkt dat in 1913" 36 pCt. van de bevolking in de oude binnenstad woonde en in 1937 slechts 22.6 pCt. Nemen wij het geannexeerde gebied er bij, dan woonde in 1937 slechts 13 pCt. der bevol king in de oude binnenstad. Morgen is de laatste dag, Dat PERQUIN U leveren mag Brandstof tegen JUNIPRIJZEN. Bel hem op Zooals de wijzen (Adv. Ingez. Med.j Cror' Houtstraal 155 Telef 11159 (Adv. ingez, Medj (In de Haagsche politieverordening zijn bepalingen opgenomendat bellen van ijsco's op klank gekeurd zullen worden om de burgerij tegen onnoodig lawaai te beschermen.) Reeds voor jaren, tal van jaren, Heeft de Hagenaar ervaren. Dat zijn stedelijk bestuur. Waakt over zijn nachtlijk uur. Want toen heeft het reeds de hanen. Ernstig weten te vermanen. Over 't storende lawaai Van een al te vroeg gekraai. Maar de stedelijke herder Gaat nu nog een stapje verder. Stelt zich weder met succes Voor zijn kudde op de bres. Rust moet voor de Hageneezen Overdag ook mooglijk wezen. Krijgt men 't niet volkomen stil, Dan is met wat goeden wil. Toch ook, wat niet is te mijden, Wel in beter baan te leiden. En dan komt de jjscobel. Al heel spoedig op 't appèl. Rauwe klanken kan men weren Door den toon te controleeren. Elke ijscodissonant Werkt de onrust in de hand Koele, zoo niet kille, tonen, Zijn voor ijs wel de gewone Niet de tonen schril en fel Van een ochtend wekkerbei Hulde, hulde, Haagsche heeren, Andre steden kunnen leeren. Van de les, die gij ze leert. Rustig en gedistingeerd De pro-rust verordeningen, Op zichzelf al mooie dingen. Halen 't peil van poëzie In uw ijsco-belletrie P GASUS. ALTOBUS MET PASSAGIERS DOOR GOEDERENTREIN GEGREPEN. Steeds meer overweg-misère. THANS IN HAARLEMMERMEER OP DEN NIEUWEN RIJKSWEG. Dinsdagmiddag omstreeks half vier uur had te Haarlemmermeer nabij het viaduct over den Kruisweg op het kruispunt van den nieuwen Rijksweg en den onbewaakten over weg van het nog intact gebleven traject van de Haarlemmermeerlijnen Aalsmeer—Hoofd dorp. een ernstige botsing plaats tusschen een uit de richting Amsterdam komende autobus met passagiers, bestuurd door den heer B. uit Rotterdam en een goederentrein. Terwijl deze trein uit de richting Aalsmeer in aantocht was, waren op 'genoemd kruis punt de roode lichten als een teeken dat de spoorweg onveilig was duidelijk zicht baar. De chauffeur van een luxe-auto stopte tijdig, doch de bestuurder van genoemde vermoedelijk uit Rotterdam afkomstige autobus die waarschijnlijk geen acht had geslagen op de onveilige seinlichten of ge meend had dat hij nog wel ongehinderd pas- seeren kon waagde het om door te rijden, met het gevolg dat de autobus door de loco motief werd gegrepen en op zij geworpen. De schok was zoo hevig, dat de glasscherven 50 a 60 meter verder op en langs de spoorlijn en autobaan waren terechtgekomen, terwijl een spatbord van de bus geheel was afgeslagen en op den grond lag. Een der passagiers, een dame uit Rotterdam, raakte in bewusteloozen toestand en bleek zoodanig door de glas scherven van de gebroken ruiten verwond te zijn, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Na door Dr. B. uit Hoofddorp voorloopig verbonden te zijn. werd ze met een andere auto naar Rotterdam gebracht. De andere passagiers kwamen met den schrik vrij. De machinist van den goederentrein stopte dadelijk om de situatie en letter en num mer van de autobus op te nemen. Inmiddels had men ook de politie uit Hoofddorp met het gebeurde in kennis ge steld, doch toen deze ter plaatse arriveerde, was er van de autobus niets meer te zien dan alleen het afgeslagen spatbord en de glas scherven. De bestuurder heeft dan ook zeer waar schijnlijk direct geconstateerd, dat de auto bus nog berijdbaar was en alle zeilen bijgezet om de reis zoo spoedig mogelijk te kunnen voortzetten; een vertrek dat wel heel snel in zijn werk moet zijn gegaan. De politie zet intusschen haar onderzoek voort, hetgeen er wel toe leiden zal, dat de bestuurder van de autobus spoedig omtrent het gebeurde zal kunnen worden gehoord. 20.000.- VERDUISTERD. Ten nadeele van den Ned. Aannemer sbond. EEN HAARLEMMER AANGEHOUDEN. Naar wij vernemen heeft de Haarlemsche politie assistentie verleend aan de Amster- damsche recherche, die in zijn woning te Haarlem arresteerde J. S.. administrateur van den Nederlandschen Aannemersbond, die ver dacht wordt een bedrag van ongeveer f 20.000 verduisterd te hebben. De verduistering heeft te Amsterdam op het kantoor van den Aannemersbond plaats gehad. Het geheele onderzoek berust dus bij de Amsterdamsche Recherche, die op dit oogenblik geen nadere bijzonderheden kon mededeelen. De verduisteringen moeten, zoo vernemen wy nog van andere zijde, over het tijdvak der laatste 5 jaar hebben plaats ge had. Het woord is aan Nietzsche: De aanhangers van een groot man plegen zich blind te maken om zijn lof beter te kunnen zingen. ■uxxakda. VOÓRjAARSPRIJZEN (Adv. Ingez. Medj Er wordt nog steeds onderhandeld' Een tijdelijke verbetering mogelijk? Wy ontvingen opnieuw een ingezonden stuk van dr. A. de Vletter, rector van het Kennemer Lyceum, waarin hij nogmaals de aandacht vestigt op den gevaarlijken toestand by den spoorwegovergang op de Kleverlaan. Hij vreest dat daar ernstige ongelukken niet kunnen uitblijven. „Aan wie de schuld, wordt dan gevraagd? Ons antwoord luidt: aan de verantwoordelijke autoriteiten, die toe laten, dat het geheele vei-keer over den straatweg geleid wordt, dat het trottoir ge deeltelijk ook nog door fietsers en auto's wordt gebruikt en dat een prachtige fietsen- baan, dat wil zeggen de vroegere trambaan, ongebruikt blijft liggen achter een met prik keldraad extra voorzien stel slagboomen. Men zou zoo zeggen: met wat goeden wil was deze verkeersmoeilijkheid in eens op te los sen". Wij hebben indertyd al gemeld, dat on derhandelingen gevoerd worden tusschen de gemeentebesturen van Haarlem en Bloemen- daal en de directie der Nederlandsche Spoor wegen om op dit punt een belangryke ver betering tot stand te brengen. Heden werd ons verzekerd dat die onder handelingen een goed verloop hebben, maar overeenstemming is toch nog niet verkre gen. Het zou wellicht aanbeveling verdienen in afwachting van de groote verbetering die er in de toekomst te verwachten is reeds nu een rywielpad te maken over het afgesloten gedeelte van den weg, waar vroeger de tram reed. Daarmede zou al veel gewonnen zijn en zoo'n werkje zou toch niet veel be hoeven te kosten. HEDEN: 12 PAGINA'S pag. De nieuwste gegevens over de verminde ring van het aantal woningen in de oude binnenstad. 1 Ten nadeele van den Ned. Aannemersbond is door een Haarlemmer f 20.000 ver duisterd. 1 Autobus in de Haarlemmermeer door goe derentrein gegrepen. 1 Tweede Kamerleden hebben verschillende bezwaren tegen suppletoirc Indische be grootingen. 3 Dr. II. v. Manen vraagt ontslag als direc teur der Ned. Spoorwegen. 3 Naturalisatie voorstellen leiden tot debat in de Eerste Kamer. 3 De Karimata houdt zich goed in den storm. 3 Otto van Habsburg zou van plan zijn zich in Argentinië te vestigen. 4 Russische ontwerp voor het terugtrekken der vluchtelingen. 4 De Britsche regeering heeft beschuldigin gen van Franco afgewezen. 4 De tweede testmatch EngelandAustralië is wederom een draw geworden. 9 ARTIKELEN, ENZ R. P.: Prins Bernhard. 1 J. H. de Bois: Kunst in Haarlem en daar buiten. 3 Van een correspondent te Brussel: België houdt zich nog aan de oude sDellinf. 4 M. S. Visser: Steenen H. D. Vertelling: Het recept. 6 7 J. II. de Bois: De verzameling Regnault in het Stedelijk Museum te Amsterdam. 7 J. B. Schuil: De décors van den Stads schouwburg 7 L. S.: Liatris Callilepis. 7 Schaakrubriek 3 J. Greshoff: Films en bioscopen te Brussel 8 Van een bijzonderen medewerker: Het in ternationaal toumooi te Wimbledon g Van een bijzonderen medewerker: Sport in Indië. g De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op IQ

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1