Haarlems Dagblad oss. Minister van Defensie had reeds op 1 Aprii medewerking toegezegd. Belangrijke verklaring van den Ministerraad. De vrouw op kantoren. Het belangrijkste SSr Jaargang No. 16877 Uitgave Lourens Coster, Maatschappij voor Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N. V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bijkantoor Soendaplein 37. Postgirodienst 38810. Drukkerij: Zuider Ruiten Spaarne 12. TelefoonDirectie 13082, Hoofdred. 15054 Redactie 10600, Drukkerij 10132, 12713 Admin. 10724, 14825. Soendaplein 12230. Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Directie: P. W. PEEREBOOM EN ROBERT PEEREBOOM Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM Dondcrdas: 86 Juni 1938 Abonnementen per week f 0.25. p. maand f 1.10. per 3 maanden f3.25. franco per post f3.55. losse nummer» 6 een» per c*. Advertentiën: 1-5 regels f 1.75, elke regel meer f 0.35. Reclame* f 0.60 per regel. Regelabonnementstarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1-4 regels f 0.60. elke regel meer f 0.15. Groentjes rie rubriek. Overleg tusschen Defensie en Justitie had reeds plaats gevonden. De regeeringspersdienst meldt: Ter zitting van het ambtenarengerecht te 's-Gravenhage, gehouden in den namiddag van Zaterdag 25 Juni 1938, zijn de procedures be handeld, welke door de leden van het voor malige personeel der brigade Koninklijke Ma rechaussee te Oss zijn aanhangig gemaakt tegen den inspecteur K.M. ter zake van hun overplaatsing. In tegenstelling met de positie in de andere reeks procedures was in deze zaken de Minister van Justitie noch door zijn vertegenwoordiger, noch op eenigerlei wijze door van zijnentwege voorgebrachte getuigen betrokken. Door verslagen, zooals die in een deel der pers zijn verschenen over hetgeen op vermeide zitting zou zijn verklaard, is de in druk gewekt, dat de Minister van Justitie in de vergadering van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van 7 April 1938 ten onrechte, en zelfs in strijd met de waarheid, zou hebben medegedeeld, dat reeds van 1 April af tus schen hem en zijn ambtgenoot van defensie overeenstemming zou hebben bestaan inzake de overplaatsing van' het personeel van de brigade K.M. te Oss. De Raad van Ministers acht het niet verantwoord, dat de mogelijkheid van een indruk als vorenbedoeld blijft bestaan. Gehoord onder meer de vol komen overeenstemmende mededee- lingen ter zake van den Minister van Defensie en van Justitie, stelt de raad vast, dat het buiten eiken twijfel staat, dat reeds op 1 April 1938 de minister van Defensie zijn volle me dewerking in zake overplaatsing voorzoover die medewerking krach tens de bestaande voorschriften ver- eischt was had toegezegd. Deze toezegging is aanstonds gegeven en is ten volle gehandhaafd. Dat de uitvoeringsmaatregelen voor de verwisseling van het personeel dei- brigade (waartoe ook behoorde de door den minister van defensie te verlee- nep machtiging tot het overbrengen van de inboedels voor rijksrekening op voorstellen van den inspecteur van het wapen tot wiens bevoegdheid het bevelen der verplaatsingen behoort) eerst enkele dagen later, op 6 April, zijn getroffen, hield in geen enkel opzicht verband met eenig nader be raad tusschen beide ministers om trent de noodzakelijkheid der ver plaatsingen; slechts over het tijdstip van de verplaatsingen van de ma rechaussees (niet-onderofficieren) is nog nader overleg gepleegd. Het over eenstemmend oordeel van beide mi nisters stond op 1 April vast en is on veranderd gehandhaafd gebleven Volkomen in overeenstemming met de vaststaande feiten kon en moest de minister van Justitie in de vergadering van de tweede DE GEVAREN OP DEN WEG. ONVOORZICHTIGE VOETGANGER AAN GEREDEN. Woensdagnamiddag half zes reed op het Bennemerplein nabij den uitrit der autobus sen een bestelauto, bestuurd door een han delsreiziger uit Amsterdam. Deze wilde, ko mende van de Kennemerbrug, linksaf naar den Jansweg rijden. Op dat oogenblik stak de 74-jarige voetganger D. W. Vonk, wonende Vrouwehekstraat 17, onverwacht en zonder op het verkeer te letten den rijweg over. Hij werd aangereden, waardoor hij viel en naast de auto terecht kwam. Twee juist passeerende geneesheeren con stateerden een schedelbreuk en een hersen schudding. De man, die moeilijk loopt en slecht hoort en ziet, werd per ziekenauto naar het Diaconessenhuis vervoerd. De auto, waarvan de remmen in orde bleken te wezen werd in beslag genomen. Gebleken is. dat de bestuurder niet harder dan 20 a 25 K.M. heeft gereden. De toestand van het slachtoffer was zóó ernstig, dat hij niet ge hoord kon worden. En hoewel hij een rustigen nacht heeft gehad, was zijn toestand van morgen ongewijzigd. Aan hen, die dit ongeluk gezien hebben wordt verzocht zich voor het verstrekken van inlichtingen aan het Politiebureau, Smede- straat te willen aanmelden. De heer Vonk had ter plaatse na het ongeluk gezegd dat hij Hiets wist. Liftkooi in zilvermijn omlaag gestort. Twaalf mijnwerkers gedood. TOKIO, 30 Juni (D.N.B.) In een zilver mijn bij Kobe is een kooi omlaag gestort, tengevolge van het breken van den kabel. Twaalf mijnwerkers zijn hierbij om het leven gekomen, kamer der Staten-Generaal op 7 April 1938 in tegenwoordigheid van den minister van Defensie verklaren dat het tusschen zijn ambtgenoot van Defensie en hem geen oogen blik ontbroken heeft aan de vereischte sa menwerking en volledige overeenstemming. Overigens heeft de minister van Justitie den minister van Defensie van niets onkundig gelaten en evenmin ontijdig ingelicht. JAPANNERS LIJDEN VERLIEZEN BIJ MATANG. LANDINGSSCHEPEN ZOUDEN TOT ZINKEN ZIJN GEBRACHT. SJANGHAI, 29 Juni. De Japansche landings divisies hebben zware verliezen geleden en de Japansche oorlogsschepen op de rivier zijn gehavend in den strijd om de versterkingen van Matang, aldus een Chineesch bericht. Vol treffers uit de zware Chineesche kanonnen brachten de Japansche landingsschepen tot zinken waarbij afdeelingen van vijftig man omkwamen. Bovendien waren er mijnen in de rivier, waarop sommige booten stootten met het gevolg, dat zij met opvarenden in de lucht vlogen. Wel wordt door deze berichten erkend, dat door de tegenstanders over het vijftien K.M. lange front op den zuidoever der Jantse heftig gevochten wordt, doch de Chineesche „zelfmoord divisies" houden tot het laatst stand, ook als hun versterkingen tot puin ge schoten worden. (United Press.) Cholera-epidemie in Britsch-Indië heeft reeds 30.000 slachtoffers geëischt. LONDEN, 30 Juni (D.N.B.) Volgens be richten uit Alahabad heeft de in Britsch- Indië heerschende cholera-epedimie in de af- geloopen elf weken ongeveer dertig duizend menschenlevens geëischt. Niettegenstaande alle tegenmaatregelen, is men er nog niet in geslaagd de epidemie tot staan te brengen. Meer dan een half millioen Japanners dakloos. Honderd dooden tengevolge van wolkbreuken en aardverschuivingen. TOKIO, 30 Juni. Door de gewel dige wolkbreuken gedurende de laat ste 3 dagen, die gepaard gingen met overstroomingen en aardverschui vingen hebben in de lage gedeelten van Japan meer dan een half mil lioen menschen hun woning verloren. 150,000 huizen staan onder water. Tot nu toe zijn 100 dooden geborgen, waarvan 36 bij Yokohama en 9 bij Tokio. Het spoorwegverkeer in de omgeving van Tokio is geheel lam gelegd, daar het hooge water ver scheiden spoorwegbruggen heeft doen instorten. In de gebieden van Kwan- to en Kwansai heeft de typhoon de schade aanmerkelijk vergroot. Ten slotte bereiken ons berichten omtrent 2 aardschokken, die zich ge durende den nacht hebben voorge daan. Deze zouden, zoo meldt men ons, onder gewone omstandigheden onschadelijk geweest zijn, maar thans zijn een aantal woningen die door het water ondermijnd waren, inge stort. De regenval is de hevigste se dert 60 jaar. Men verwacht dat de jonge rijstplantjes zeer veel geleden zullen hebben. (United Press). aantal Onbe Percen woningen. woond. tage. 904 93 10.28 1016 75 7.38 1006 84 8.35 621 44 7.08 741 29 3.88 432 18 4.16 NOG EENS: DE HAARLEMSCHE CITY. WELKE WONINGEN ER BLEVEN. In ons vorig nummer deelden wij gegevens mede over de Haarlemsche city. Daaruit bleek, dat de kern van onze stad in den loop der laatste 24 jaar als centrum voor winkels en kantoren zeer sterk in beteekenis is toege nomen, terwijl daarentegen het aantal wo ningen belangrijk verminderd is. Onder de oude binnenstad wordt in de officieele statistieken verstaan het stadsge deelte begrensd door de Leidsche vaart. Kin derhuis-, Schoter-, Kloppersingel, het Spaar ne, Kamper- Gasthuis- en Raamsingel. Sinds 1913 is het aantal woningen in dit centrum van Haarlem verminderd van 6075 tot 4725, dus met 22 1'4 pet. Wij wezen er reeds op. dat dit aan verschillende oorzaken moet worden geweten. Allereerst aan het feit, dat winkels en kantoren de vroegere wonin gen verdrongen hebben. Niet zelden werd een reeks woningen afgebroken om er één winkel of kantoor te bouwen. Maar het is ook een feit, dat in den loop der jaren in de zij straten vele krotten werden afgebroken. Soms werd op den open gekomen grond een kleiner aantal betere woningen gebouwd, maar er zijn ook veel gevallen aan te wijzen, dat onbewoonbaar-verklaarde woningen ver anderd werden in pakhuizen of werkplaatsen. In de oude binnenstad zijn thans dus nog 4725 woningen. Interessant is dit aantal ge splitst te zien in verschillende huurklassen. Dit staatje ziet er als volgt uit Huren Beneden ƒ208 208300 f 300f 500 500—800 ƒ800 en hooger Vrije- of dienst woningen In het algemeen kan wel gezegd worden, dat onder de woningen die minder dan 4 gulden huur per week doen vele hofjes na tuurlijk uitgezonderd niet veel perceelen zijn die aan de eischen van den modernen tijd voldoen. Dit verklaart dan ook het feit, dat, hoewel er door de crisis en werkloosheid veel behoefte is aan goedkoope woningen, er in die groep 10.28 pet. onbewoond staan. Dit is een zeer hoog percentage, want voor alle huurgroepen in de geheele gemeente te zamen is het percentage der onbewoonde huizen belangrijk lager. Een maand geleden hebben wij medege deeld, dat het gemeentebestuur weer de on bewoonbaar-verklaring van een vrij groot aantal krotten voorbereidt. Het is waarschijn lijk, dat een zeer groot deel daarvan in de oude binnenstad is gelegen. In de oude binnenstad zijn 746 woningen die een huur hebben van f 800 en hooger. Die moet men natuurlijk in het bijzonder zoeken in de laatst gebouwde wijken, zooals Kenau park, Parklaan, de Bolwerken, Wilhelmina- straat, enz. Ook de meeste huizen der Nieuwe Gracht behooren natuurlijk tot die groep. Het opmerkelijke is, dat het percentage voor leeg staande woningen in de groep huizen met hooge huren in de oude binnenstad lager is dan in de andere deelen der gemeente. Waar uit men dus zou mogen afleiden, dat er toch nog velen zijn die graag in de goede huizen in de oude binnenstad wonen. Van de 4727 woningen in de oude binnen stad zijn slechts 2336 heele perceelen, verder zijn er 725 beneden- en 1666 bovenwoningen. Daaruit blijkt, dat er vele woningen boven winkels gevonden worden. Het percentage bo venwoningen in de oude binnenstad is 35.24, tegen 17.47 pet. in de buitenstad en 8.94 pet. in het geannexeerde gebied. Van de 672 vrije, en dienstwoningen die in de heele gemeente gevonden worden, zijn er niet minder dan 432 in de oude binnenstad. In verschillende winkels en kantoren wonen concierges of ander personeel. Het aantal woningen zonder en met nering- of bedrijfsruimte is in de heele gemeente van 1927 tot 1937 gestegen van 23871 en 3610 ge stegen tot 32209 en 4183. De toeneming van het aantal ge wone woningen in de geheele ge meente was dus in de laatste 10 jaar 34Vi pet. en van het aantal woningen met nering- en bedrijfsruimte 16 pet. In 1927 was in 13.13 pet. der wo ningen nering of bedrijf en in 1937 slechts in 11.49 pet. In de oude binnenstad verminder de het aantal woningen met nering en bedrijf in die 10 jaar van 1465 tot 1365. Vermoedelijk zijn ook vele perceelen in den loop van die 10 jaar geheel voor winkel of bedrijf ingericht, zoodat zij dan buiten de woningstatistiek vallen. In 1937 waren 23.20 pet. van de woningen EEN BLOEMENFEEST TE BERN. Onlangs vond in Bern een groot bloemcn- feest plaats, waaraan door 3000 kinderen werd deelgenomen. Ook ballet opvoeringen in de open lucht stonden op het programma. (De eerste vrouw, die op een kan toor werd te werk gesteld als typiste, de Engelsche Miss Salmon, heeft dezer dagen haar 40-jarig jubileum gevierd.) Er was een tijd. nog niet zoo lang tevoren, Dat men er zelfs geen oogenblik aan dacht, Om meisjes aan te stellen op kantoren. Daar was slechts plaats voor ?t mannelijk geslacht. Wat konden zwakke meisjes ooit presteeren, In zulk inspannend en veeleisehend werk. Hoe kon men haar de ernst van zaken leeren. En haar physiek was niet voldoende sterk. Zij moesten liever bij het koken blijven Bij de borduurnaald en het breikatoen, De boeken houden en de brieven schrijven, Dat moesten zakelijke mannen doen. Toen heeft Miss Salmon plots den ban gebroken Z' is op een advertentie afgegaan, Toen heeft een koopman 't hooge woord gesproken En stelde haar als zijn typiste aan. Sindsdien zijn vrouwen in millioenentallen En alom, op kantoren aangesteld. En vraagt men nu hoe dat is uitgevallen. Dan wordt het oordeel slechts in lof geveld. Miss Salmon mag ik wel complimenteeren. Zij toonde zich als vrouw niet ongeschikt. Als pionierster mag zij jubileeren. Zij heeft (niet isi nu veertig jaar getikt. De vrouw hoort thuis, hoort men nog vaak beweren, Zoo is het ook, maar 't gaat nog verder door, De vrouw kan veel en velerlei presteeren. En dus; de vrouw hoort thuis ook op 't kantoor. P. GASUS. I Het woord is aan Cellert: Wie ivare gelukkiger dan gij. ols gij U in Uw geluk had weten tc schikken? Tongmonopolie tot nader order kuiten werking gesteld. Nict-gccontingecrde uitvoer thans geheel vrij. Naar wij vernemen heeft de Neder- landsche Visscherijcentrale met in gang van 1 Juli a.s. het tongmonopo lie tot nader order buiten werking gesteld. In verband hiermede verval len van dien datum af de aanvraag formulieren en de machtigingen voor den uitvoer van tong. Als gevolg van dezen maatregel worden voor den uitvoer van tong naar die landen waarvoor de invoer niet is gecontingenteerd geen uitvoer- bescheiden meer verelscht. Voor den uitvoer naar de contingenteerende landen Engeland, Frankrijk en Duitschland blijven de uitvoercertl- ficaten natuurlijk bestaan. Voor deze certificaten is echter zoolang het tongmonopolie buiten werking blijft, het stempel der machtiging tot uit voer niet meer noodig. EEN GEVAARLIJK BAANTJE. Als men glazenwasscher wil worden in New- York, moet men geen last van duizeligheid hebben. Hier ziet u de arbeiders bezig aan de 80ste verdieping van het Empire State Building. in de oude binnenstad eigendom van den be woner, in 1937 was dit percentage gedaald tot 16.77. Speciaal voor de woningen met nering en bedrijf is het percentage verminderd van 43.34 tot 30.03. De eigenaren riskeerden in den tijd van woningschaarschte in een gehuurd huis bij een huuropzegging niet alleen het verlies van de woning, maar ook het verlies van de in dat.perceel gevestigde zaak, dus de bron van inkomsten. Daarom gingen zij tot aan koop over. Nu van velen door de slechte tijds omstandigheden de zaken achteruit gingen waren zij genoodzaakt hun perceel te ver- koopen of hun zaak op te heffen en het per ceel te verhuren. Moeder en dochter gearresteerd. Wegens winkeldiefstallen. Woensdagmiddag half vijf werd aan de po litie kennis gegeven, dat een meisje in het magazijn ..Hema" op heeterdaad betrapt was op diefstal van een plastron. Het bleek een vijftienjarig meisje uit Santpoort te zijn, die het gestolene in een tasch deed en aan haar moeder gaf. Deze bekende. Met meisje, dat weggeloopen was, werd op den Kruisweg door een rechercheur aange houden. Zij had vijf japonnen bij zich, die haar moeder in den winkel van de firma Vroom en Dreesmann had gestolen. Bij een huiszoeking werden eenige goede ren aangetroffen, waarvan een gedeelte door de moeder in verschillende winkels is ont vreemd. Hiernaar zal een nader onderzoek worden ingesteld. Nadat tegen moeder en dochter proces verbaal was opgemaakt, werden zij Woensdag avond weer op vrije voeten gesteld. Kantoorbediende wilde een autoritje maken. Vernielde vluchtheuvel en seinpaal. Een achttienjarige kantoorbediende nam Woensdagavond kwart over zeven uit de zaak van zijn patroon een auto weg om een ritje te maken. Daarvoor had hij geen toestemming en ook was hij niet in het bezit van een rijbe wijs. De jongen reed van het Plein de Tempe liersstraat in en wilde rechts de Van Eden- straat ingaan, in de bocht ter plaatse liet hij om onbekende reden het stuur los, waardoor de auto een vluchtheuvel opreed en tegen den seinpaal van de tram botste.De auto werd aan het linker achterwiel zóó beschadigd, dat zij moest worden weggesleept. De vluchtheuvel en do seinpaal werden totaal vernield. Tegen den jongen, die niet gewond werd, is proces verbaal opgemaakt. JOH. ENSCHEDÉ EN ZONEN TE HAARLEM. AANVULLING DER DIRECTIE. Dezer dagen hebben wij reeds medegedeeld, dat met ingang van 1 Juli 1938 tot directeur der Naaml. Vennootschap Joh. Enschedé en Zonen, grafische inrichting, tc Haarlem be noemd is Mr. A. J. Enschedé. Van deze benoeming is door de directeuren de héeren B. F. Enschedé en A. D. Huijsman thans per circulaire kennis gegeven. Met ingang van denzelfden datum ls. on der verleening van algemeene procuratie, be noemd tot adjunct-directeur der vennootschap Jhr. W. van Andringa de Kempenaer. en tot secretaris der directie eveneens onder ver leening van algemeene procuratie jhr. mr. B W. F. van Riemsdijk. PASTOOR PERQUIN ERNSTIG ZIEK. Pastoor L. H. Perquin, de voorzitter van den K. R. O., die zich in verband met zijn gezondheidstoestand onder behandeling had gesteld van een hem bevriend geneesheer :n het St. Franciscus ziekenhuis te Rotterdam, is aldaar hedenochtend voorzien van de H. H. sacramenten. Zijn toestand is zeer ernstig. HEDEN: 14 PAGINA'S. Minister Goseling had op 1 April reeds overleg gepleegd met Defensie. De Karimata in veilige haven Padvinders difilecrdcn voor Prins Bern- hard. Prinses Juliana weer geheel hersteld. Nationale film „Veertig jaren" nadert haar voltooiing. Franco doet concessies aan de Britsche scheepvaart. Seyss Inquart verwacht, dat de werkloos heid in Oostenrijk binnen het jaar ver dwenen is. Japan ernstig door regenval geteisterd. ARTIKELEN, ENZ. Jhr. dr. B. de Jong van Beek en Donk: De 24ste internationale Arbeidsconferentie. II. D. Vertelling: „De gevaarlijke bocht" door J. P. Baljé. Jhr. dr. J. C. Mollerus: De sigarenindustric in moeilijkheden. Het sportgesprek van de week. Voor de vrouw. De Burgerlijke Stand van Haarlem is op genomen op

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 1