IAAT/TC JOICUTIN Enthousiast gevierd zilveren feest van de Plaatwellerij. ZATERDAG 2 JU EI 1938 HAARLEM'S DAGBLAD Echtpaar uit Bloemendaal gewond bij auto-ongeluk tc Drunen. Op den Rijksweg ArnhemZevenaar, onder de gemeente Duiven, is gisteren een auto ongeluk gebeurd, waarbij een echtpaar uit Bloemendaal ernstig werd gewond, aldus meldt de ,.N.R.Ct.". Een personenauto, afkomstig uit Bloemen daal, waarin gezeten waren de heer en me vrouw van den Akker, alsmede een zuster van den heer v. d. Akker, reed met groote snelheid in de richting van de Duitsche grens. Toen de heer v. d. Akker een voor hem rij denden Duitschen vrachtauto wilde inhalen, begon zijn wagen plotseling te slippen, ten gevolge waarvan de bestuurder de macht over zijn stuur verloor en de auto met een zwaren slag tegen den vrachtauto vloog. De wagen slingerde vervolgens naar de linker zijde van den weg en reed daar tegen een boom. Het voertuig was vrijwel geheel ver nield. Zoowel de heer als mevrouw Van den Akker bleken zwaar letsel te hebben bekomen. De zuster van den heer v. d. A., die achter in den auto gezeten was, had lichte verwondingen opgeloopen. Gisteravond is mevrouw v. d. Akker tot be wustzijn gekomen: men achtte toen geen di rect levensgevaar meer aanwezig. De toestand van den heer v. d. A. baart nog zorg. De Nationale Film „40 jaren". 's-GRAVENHAGE, 2 Juli. De minister van binnenlandsche zaken heeft een schrijven gericht aan de burgemeesters in den lande waarin hij eraan herinnert, dat ter gelegen heid van de viering van jjiet a.s. regeerings- jubileum van H.M. de Koningin een nationale film, getiteld „veertig jaren" vervaardigd wordt. Deze film zal binnenkort gereed komen. De minister vestigt er de aandacht op, dat de vertooning van deze herdenkingsfilm, die m zijn samenstelling door personen van iedere richting en leeftijd kan worden aan vaard en gewaardeerd, stellig kan bijdragen tot een juiste wijze van herdenking door de bevolking. De gemeentebesturen kunnen op verschil lende wijzen het vertoonen van deze film be vorderen. Zonder nader erop in te gaan, op welke wijze dit in ieder bijzonder geval zal kunnen geschieden, doet de minister een be roep op de medewerking der burgemeesters, om bij te dragen tot het welslagen van deze nieuwe wijze van herdenking. Algemcene vergadering te Den Helder. De Algemeene Vereeniging Radio Omroep heeft vandaag in Den Helder haar elfde jaar- lijksche algemeene vergadering gehouden. In zijn openingsrede constateerde de voor zitter, de heer G. de Clercq, dat de beteekenis van den radio-omroep voor het maatschappe lijk en geestelijk leven van onzen tijd nog steeds toeneemt. Hij betoogde, dat de A. V. R. O. geworden is tot een der bloeiendste, welva rendste. geachtste en invloedrijkste instellin gen. welke ooit aan onbaatzuchtig particulier initiatief zijn ontsproten. De directeur, de heer W. Vogt, gaf hierna een overzicht van den toestand van het om roepbedrijf in het afgeloopen jaar. Hij betoog de. dat het eindresultaat gunstig was. Het be- drijfsoverschot bedroeg ruim een half millioen gulden tegen ruim 434 duizend in 1936. De be legde reserves bedroegen op 1 Januari j.l. ruim 2.5 millioen gulden, of 1 ton minder dan in 1936. Daar staat tegenover dat veel waarde vol onroerend goed werd verworven. Het aantal leden beweegt, zich in stijgende lijn. Ten opzichte van 1936 is de A.V.R.O. in 1937 met 2036 leden vooruitgegaan. In 1938 hoopt men de 200.000 te overschrijden. De luis- rervinkbijdragen gingen achteruit. In 1937 be liepen zij ruim 710.000 gulden. Wel is het be drag. dat in 1936 ontvangen werd. lager n 1 ruim f 623.000 maar in 1937 zijn de wettelijke bijdragen van de exploitanten van radio-cen trales er bij gekomen. Worden die er afgetrok ken, dan blijkt dat de luistervinken in 1937 minder vrijgevig zijn geweest dan in 1936. Spr blijft dit dalen van de gemiddelde bijdrage per hoofd een bedenkelijk verschijnsel vinden dat een gevaar in zich bergt voor de duur zaamheid van het vrijwillige betalingssysteem dat de Nederlandsche omroep zoo van buiten- landsche onderscheidt. VOOR DE EEEGE GELDKIST VAN HET CLUBHUIS. EEN BAZAR. Op 5 en 6 Juli houdt de afdeeling Haarlem van de Ned. Vereeniging ter behartiging van de belangen der jonge meisjes in het club huis, Damstraat 19, zijn jaarlijksche bazar in den. tuin van 't Gereformeerd ol' Burger Wees huis, Olieslagerslaan 5. Het Uitvoerend Comi té hoopt dat velen dezen bazar zullen bezoe ken. Er is voor veel attracties gezorgd, ook worden er pannekoeken gebakken. Ook ver meldt het programma film, muziek, dansen en het optreden van een goochelaar. De opbrengst is voor de leege^ geldkist van het clubhuis. De pennr-gmees'téresse, mevr. H. W. Duyvendak. Spruitenboschstraat 20. ontvangt gaarne giften. Giro 129976. LUITENANT-KOLONEL STEENSEL GEZEGD VAN DER AA EERE-VOORZITTER VAN DEN KON. NED. BOND VAN OUD-ONDER OFFICIEREN. De garnizoens-commandant luit.-kolonel H. J. Steensel gezegd van der Aa is Vrijdagavond geïnstalleerd als eere-voorzitter der. afdeeling Haarlem van den Kon. Ned. Bond van Oud- Onderofficieren. De voorzitter der afdeeling de heer H. J. Bounian hechtte met eenige hartelijke woorden hem het insigne van eere voorzitter op de borst. Overste Steensel dank te bestuur en leden voor het in hem gestelde vertrouwen. Ook de algemeene voorzitter de heer L. Breuker richtte nog eenige waardee- rende woorden tot den nieuwen eere-voor zitter. BURGERLIJKE STAND. HAARLEM, 2 Juli. Bevallen 29 Juni: H. G. VeldtMinnebo, z.; C. M. BouwensHehl, z.; 30 Juni: P. H. M. Koelmanv. Sprundel, z.; G. Vos—v. d. Werff, d.; H. C. G. FruitemaBeen. z.; E. M. G. Ra- benberg—Kluitenberg, d.; J. G. H. van Bakel —v. d. Putten, d.; 1 Juli: A. E. Dankelman— v. Brussel, z.; M. C. Hogervorst^—Schoen, z.; J. K. v. d. Meij—Sicking, z.; G. Zoethout—Fol- kerts, z.; 2 Juli: A. M. C. S. Grandia—Keevel, d.; M. M. Beendersv. Houten, z. Overleden 30 Juni: C. J. v. d. Kaaij, 76 j.. Spaarne;W. v. Bork,' 78 j., Vijverlaan; 1 Juli: J. C. M., 1 mnd., z. v. E. H. J. Burgers, Scho- terweg; J. Zwemmer, 19 j., Hazepaterslaan. VELSEN Ondertrouwd: H. Ketting en M. J. v. d. Steen, J. v. Heemskerkstraat 20. IJmuiden; Mahustraat 40, IJmuiden; N. van den Akker en H. G. H. van Wijlen, Castricum; Th. Wese- mann en T. Kramt-, Beverwijk; H. Jaspers en J. Smit, de Rijpstraat 3, IJmuiden, Tuin dersstraat 34, IJmuiden; J. J. Suyk en T. Sint. Beverwijk, v. Hogendorpstraat 13, Wijker- straatweg 259, Velsen (N.); C. J. Rijkeboer enH. de Vries, Haarlem. Deckerstraat 39; J. van Doorn en J. Krom, Baarn. H. van Kooten en M. Tromp, Eendracht- straat 10, Velsen (N.), W. Beukelszstraat 8, IJmuiden; C. van Kampen en T. Koster, Bloemstraat 57, IJmuiden, Napierdw.straat 14. IJmuiden. Getrouwd: W. A. Brantjes en G. Kempe, Wormerveer. Wilgenkade 13; Th. F. I. Brachter en R. M. Folker, v. Wassenaerstraat 8, IJmui den; C. J. van Steenkiste en N. A. Huijsman, Uithoorn. Zijdelveld 46; P. Boekhoff en J. M. Wolzak, Amsterdam, Rechtboomsloot 26B I; P. de Boer en E. E. Engelhart, Melklaan 15, Vel sen N.; N. Th. Metzelaar en J. Pirovano, Be verwijk, Regulierstraat 63. Bevallen: M. Ros—Woning, d.; Neptunus- straat 21 rd., IJmuiden; L. Grootveld—Grave- maker, d., Snelliusstraat 8. IJmuiden; J. van Dooren—van Twuijver, z.; Bloemendaalsche- straatweg 64, Santpoort. Overleden: G. H. Leurs. 6 j.. zoon van G H. Leurs Willemsbeekweg 56, IJmuiden; W F. Bijl, 62 j., echtgenoot van M. J. Bokelman, De Costalaan 46, Driehuis; M. J. Bax, 67 j., echtgenoote van J. Doets, Genieweg, Velsen. Dc A. V. R. O. heeft bijna 200.000 leden. PERSONALIA. Vrijdag slaagde te 's-Gravenhage voor het examen diploma A bij het voorbereidend onderwijs (Kleuteronderwijs) mejuffrouw M. van der Maesen, leerlinge van den Opleidings- curus Kleverlaan 79, Bloemendaal. WISSELKOERSEN AMSTERDAM 10.15 uur. Londen 8.95 1/4 Berlijn 72.75 1/2 Parijs 5.03 1/4 Brussel 30.611/2 Zwitserland 41.45 New York 1.80 19/32 Hislorisch-medische tentoon stelling in hel Frans Hals Museum. Ter gelegenheid van de 89stc Algemeene Vergadering der Nederlandsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. Hedenmiddag wordt ter gelegenheid van de 89ste algemeene vergadering der Neder- lahdsche Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst door den voorzitter van deze maatschappij Dr. L. C. Kersbergen in het Frans Hals Museum een historisch medische tentoonstelling geopend, welke uiteraard een speciaal Haarlemsch karakter heeft, Hedenochtend leidde de heer H. Veen. arts, ons in de expositie ruimte. Er zijn vele interessante dingen te zien en als men een oogenblikje den tijd neemt hier en daar stil te staan, doet men aardige ontdekkingen. De inzenders zijn de Nederlandsche Maat schappij tot Bevordering der Geneeskunst, het Gemeente-archief en de Stadsbibliotheek van Haarlem, de Universiteitsbibliotheek te Amsterdam, het Instituut van de geschie denis der genees-natuur en wiskunde, de Hollandsche Maatschappij der Wetenschap pen, het Frans Halsmuseum, het Rijksmuseum de fa. Enschedé, E. H. Krelage, Tilly de Koning, Dr. A. Melchior, Dr. L. C. Proot, de Erven Boon, Teyler's Stichting en de Stads- kweekerij. Op de expositie zijn vele boeken te bezien van Haarlemsche medici of medici die in be trekking tot Haarlem hebben gestaan; van 1583 af tot het begin van deze eeuw. Aan den wand hangen de borden met namen van bestuursleden van het Collegium medi- corum, dateerend van 1675 tot 1805. De heer P. de Wit, directeur van de Stads bibliotheek en de leeszaal heeft de aardige gedachte gehad om bij de boeken zooveel mogelijk de portretten van de schrijvers te rangschikken. In een beekje uit 1849 door dr. C. Ekema uit Haarlem, de eerste mededeelingen over chloroform. Ook zijn er vele werken van Dr Luback. Een kast met oude instrumenten onthult ons de toestand, waarin de techniek der geneeskunde vroeger verkeerde. Uiteraard ontbreekt de collectie van historische gegevens over de Haarlemmer Olie van Tilly Koning hier niet. De historische boekwerkjes over het „Haarlemsche Bad" en de Drinkhal vormen een ietwat komische noot in het weten schappelijke geheel. In een vitrine ligt een boekwerk met de omschrijving van een blaassteeenverwijde ring in 1802, welke toentertijd reeds binnen twee minuten plaats vond. Oude „Kruyd"- boeken liggen ook uitgestald. Een expositie van werken van Martinus van Marum, één der grootste figuren uit de Haarlemsche historie der geneeskunde, uitvinder van de electriceermachine, trekt zeer de aandacht. Statistieken van den heer H. Veen, arts, ontvouwen bijzonderheden over de „dicht heid der artsenbevolking" in Nederland. (O.a. blijkt dat in Limburg verhoudingsge wijs het minste doktoren zijn en in Utrecht de meeste). Een gespecificeerde statistiek voor de steden wijst o.a. uit dat in Utrecht en Den Haag vele doktoren zijn. In een andere statistiek wordt ook nog het onderscheid tusschen doktoren, die een particuliere practijk hebben en zij, die aan ziekenhuizen verbonden zijn, doorge voerd. Dit statistische materiaal van den heer H Veen leidt bij aandachtige beschouwing tot merkwaardige overwegingen en conclusies. Op een tafel zijn voorts gegevens uitgestald over het z.g.n. „Vredesadres" dat indertijd uit is gegaan van Haarlemsche doktoren, tegen de oorlogsprophylaxis. Oude notulenboeken van Het Collegium Medicorum geven den beschouwer tal van aardige bijzonderheden: o.a. is er een brie' uit 1750 van de stad Utrecht, welke bi; Haarlem informaties inwint of de beul daar nog het beroep van chirurgyn mag uitoefe nen! Een authentieke handteekening van der prins vanOranje onder een Schenkingsbric voor het Haarlemsche Gasthuis, vormt een aardigè" historische noot temeer in de interes- santg tentoonstelling. Bombardement op Swatau eisclite 1000 slachtoffers. SJANGHAI, 2 Juli. Volgens niet-offi- cieele schattingen zouden gedurende 't bom bardement van Swatau van gisteren meer dan 1000 personen gedood of gewond zijn. Negen Japansche vliegtuigen hebben gedurende anderhalf uur bom op bom op Swatau gewor pen waarbij zij blijkbaar het Chineesch mi litaire commando en de electrische centrale op het oog hadden. Zooals bij groote bombardementen op Kan ton zijn ook hier geheele trams vernield «n thans zijn de Chineesche koelies bezig om de puinhoopen weg te ruimen en naar ver misten te zoeken. Alle ziekenhuizen zijn over- vuld en er zijn verschillende noodstations van eerste hulp bij ongelukken ingericht. (United Press). Mijnwerkers opgesloten in een steenkolenmijn. PRACO, (Alabama), 2 Juli (A.N.P.) Den geheelen nacht hebben reddings ploegen in koortsachtige haast ge werkt om vijf mijnwerkers te berei ken, die opgesloten zijn door een in storting in een steenkoolmijn. Reeds waren vier slachtoffers geborgen, drie waren reeds overleden, de vierde was ernstig gewond. Bliksem doodt vijf landarbeiders. BOEKAREST. 2 Juli' A.N.P.) Gisteren zijn vijf landarbeiders nabij Ploesti, door den bliksem gedood. Zij schuilden tijdens een onweer onder een boom. JAARBOEK 1937 VAN DE VEREENIGING „HAERLEM". Wij ontvingen het jaarboek 1937 van de vereeniging ..Haerlem" dat het jaarverslag bevat over 1937 en verder levensbeschrijvin gen met portretten van overleden Haarlem mers. namelijk jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, G. B. Crommelin, R. Zuidema, A L. Koster en dr. J. B. Schepers. Voorts vinden wij een artikel over Jan de Brav door G. W. Moltke. mej. dr. G. W. Kurtz schrijft- over het leven in het oude St.-Elisabeths Gasthuis en E. H. Krelage over hyacintenperikelen in de 18de eeuw. G. J. Bettink. schrijft over ..Een schilder en zijn buiten", Mevr. J. M. Sterck Proot heeft een artikel afgestaan over nieuwe aanvullingen bij de Haarlemsche hofjes. De kroniek is weer van de hand van den heer W. P. J. Overmeer. Voorts bevat het boek een lijst van eenige publieke instellingen en bezienswaardighe den. NED. VEREEN. VAN HUISVROUWEN. Excursie naar Artis. De excursie-commissie van de afdeeling Haarlem der Ned. Vereen, van Huisvrouwen stelt de leden der afdeeling in de gelegen heid. bij het 100-jarig bestaan van Artis, de .jubilaresse" te bezoeken op Donderdag 14 Juli. Eerst zal een rondvaart worden gemaakt door de grachten en havens van Amsterdam. De terugtocht gaat over Schiphol. HET ONGELUK OP TIET KENNEMERPLEIN. Het ongeluk, dat Woensdagavond op het Kennemerplein aan den 74-jarigen heer D. W. Vonk. toen hij bij het oversteken van den weg door een auto aangereden en gewond werd, is gelukkig nog al goed afgeloopen. Hij heeft het Diaconessenhuis weer kunnen ver laten. PERSONALIA. Bij het Vrijdag gehouden examen voor altist bij de H. O. V. zijn geslaagd de heeren Floor Fischer en Jan Tegel. IJMUIDEN Verwachte vischaanvoer. Catharina Duyvis IJM. 60. Vangst; 25 m. schelvisch, 110 m. braadschelvisch. 50 m. gul, 15 m. Wijting, 10 m. platvisch. 130 m. hake 10 m. Varia, totaal 350 m. Haarlem, IJM. 9. Vangst: 30 m. tongschar en witjes. 35 m. wijting, 25 m. wolf en poon. 130 m. braadschelvisch, 25 m. schelvisch, 100 m. gul, 180 m. koolvisch, 275 m. hake. 35 m. varia, totaal 835 m. benevens 500 stuks stijve heele en halve kabeljauwen. Dirkje R.O. 53. Vangst: 50 m. hake, 40 m. schelvisch, 110 m. braadschelvisch, 40 m. radio, 10 m. wijting, 150 m. makreel, 25 m. gul, 5 m. varia, totaal 430 m. benevens 35 stuks stijve kabeljauw. Claesje. R.O. 4. Vangst: 180 m. haring, 50 m. hake, ÏO m. schelvisch, 30 m. braadschel visch, 35 m. gul. 20 mè wijting, 5 m. plat visch. 45 m. koolvisch. 5 m. varia, totaal 390 m.. benevens 40 stuks kleine stijve kabeljauw. En Avant, IJM. 8. Vangst: 60 m.-schel visch, 60 m. braadschelvisch, 120 m. gul en kabeljauw, 90 m. schol en tarbot, 60 m kleine schol. 50 m. varia. 50 m. diversen, to taal 480 m., benevens 300 stuks stijve kabel jauw. VERTROKKEN TRAWLERS. Heden zijn vertrokken: Caroline IJm. 26 Neptunus IJm. 87. Holland III IJm. 179; Prin ses Beatrix IJm. 155; Schoorl IJm. 39. MARKTBERICHTEN. Tarbot 0.90—0.50 per KG Tong 2.30—1.10 per KG. Zetschol 19.—17.50 per 50 KG. Kleinschol 19.508 idem. Schar f 4.20—3 idem. Poontjes f 3.60 idem. Kleine schelvisch 94.60 idem. Groote gul 9—7.50 idem. Kleine gul 7.504.60 idem. Wijting 5.20—4.10 idem. Kabeljauw 2621 per 125 KG EERSTE AANVOER TRAWLHARING. Maandag 4 Juli a.s. wordt te IJmuiden de motortrawler „Claesje" Ro 4 van de visscherij maatschappij „Piscator" te Rotterdam ver wacht, die de eerste trawlharing van dit sei zoen zal aanvoeren. BINNEN VAN DE HARINGVISSCHERIJ Alhier kwam van de harlngvisscherij binnen de stoomlogger Gorredijk IJm. 490 met 58 kantjes eigen vangst en 230 kantjes van andere schepen. STEUR AANGEVOERD. Door de UK 31 werd een steur van 41 KG aangevoerd. De visch bracht 0.76 per KG op Loggers; RO 9 860; SCH 266 230 KW 159 1120; KW 23 550; KW 59 i 550. VELSEN Met de directie werden ook zes jubilarissen gehuldigd. Feestelijke stemming in de met vele bloemstukken versierde fabriekshal. Onthulling van een gedenkplaat was een plechtig oogenblik. Stel u voor een hal van 42 M. lang, 18 M. breed en 14 M. hoog; deze ha!, gevuld met eenige honderden men- schen. van directeuren van groote ondernemingen tot de eenvoudigste ar beiders, versierd (de hal natuurlijk) v\ct ontelbare prachtige bloejnstukken, vele vlaggen en palmen, een strijkje op een podium en eenige heeren op een ander podium, deftig gerokte kellners, die sigaren en sigaretten en later vloeibare genotmiddelen ronddienden. Ziedaar de indrukwekkende, maar ook feestelijke entourageivaarin het zilveren jubileumfeest van de N.V. Plaaticellerij werd gevierd. Het is zeker vele jaren geleden, dat in onze gemeente een jubileum met zooveel enthou siasme is gevierd als dat van de Plaatwellerij en dat zulks kon geschieden is wel in de eerste plaats te danken aan het feit. dat dit bedrijf, ondanks de vele crisisstormen. die er overheen zijn gegaan, zich niet alleen wist staande te houden, maar zich wist te ontwikkelen tot een bloeiende onderneming, die aan een per soneel van 200 man een goede en zekere brood winning verschaft. Wie er waren. Van de vele aanwezigen noemen wij in de eerste plaats: namens het gemeentebestuur burgemeester Kwint en de heer J. C. Dunne bier. wethouder van Openbare Werken, voorts eenige raadsleden. Verder uit onze omgeving o.a. de heeren K. H. Tusenius, oud-wethouder, A. de Wit. directeur van Gas en Water. G. Duijckinck Sander, oud-directeur der Visssche- rijschool, H. Zeeman, directeur der Nijver heidsschool, W. F. Fournier, inspecteur van het Stoomwezen G. A. Kessier en H. Ingen Housz, directeuren van het Hoogovenbedrijf. Ir v. d. Vegte, Dr. O. Wehrheim, Ir. A. H. van Rood, architect van het Hoogoven bedrijf, Joan A. H. Kruimel namens de Papierfabriek van Gelder Zonen, Ir. K. v. d. Schroeff, directeur der P.E.N. Centrale enz. Verder waren o.a. nog aanwezig de heeren J. J. Swens voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Haarlem, Mr. J. Bierens de Haan. algemeen secretaris van de Maatschappij voor. Nijver heid. J. H. E. Muller, hoofdinspecteur van dén arbeid. Dr. F. E. Posthuma, president van .Centraal Beheer", J. J. P. Cattel, hoofd ingenieur van het Stoomwezen, C. P. J. Zaal berg', voorzitter van de hoofdcommissie voor Normalisatie. Ir. F. C. Wiertz, directeur van het Rijksinstjtuut voor Brandstoffeneconomie, A. D. Putman Cramer, secretaris van de Ver eeniging van Metaal-industriëelen, Mr. L. L. F. André de la Porte namens de Vereeniging .Nederlandsch Fabrikaat". Ir. H. Grevers na mens de Vereeniging voor Laschtechniek. L. van Ouwerkerk, directeur van den Röntgen- technischen Dienst. Ir. A. Fokker, oud-direc teur der Billiton Mij., J. van Rijn van Alkemade namens des B.P.M. enz. Toen directie en raad van commissarissen onder luide fanfares het podium betrad wer den ze met daverend gejuich begroet. Allereerst plaatste de heer C h. J. F. K a r- sten zich voor de op het podium opgestelde microfoon. Rede van den heer Karsten. Spreker zeide, als voorzitter van den raad van commissarissen het voorrecht te hebben, de aanwezigen welkom te mogen heeten. Spreker wees er op. dat de ontwikkeling van het bedrijf in de eerste plaats te danken is aan de kennis en de stuwkracht van den direc teur den heer Olie, die vandaag met de zaak zijn 25-jarig jubileum viert. Daarbij mag niet worden vergeten, dat met hem den stoot voor deze ontwikkeling gegeven is door den helaas te vroeg gestorven heer Gonnermann. Allen, die hem gekend hebben, zullen hem hebben gewaardeerd om zijn groote gaven van hart en verstand. Spreker stelde het op prijs, dat zoo- velen aanwezig zijn om de zaak en de directie te huldigen. De heer Olie spreekt. Het woord was daarna aan den directeur den heer J. D. B. O 1 i e. We vinden in deze zaal een zeer gemengd gezelschap, want het jubileum wordt op echt democratische wijze gevierd, aldus spreker. Niemand van het personeel is uitgesloten en allen, van hoog tot laag worden met sympa thie begroet. De fabriek Is een der eerste in den lande, die de verschillende laschpreparaten toepaste en is de eenige fabriek gebleven, die met watergas werkt. Met stuggen arbeid is dit ge bouw gesticht en de in gebruikneming van deze nieuwe hal is een bewijs van de groote samenwerking. Voor de arbeiders is deze hal een groote verbetering. Zij krijgen een veilige en hygiënische ruimte, die de arbeidspresta ties verhoogt en tot hoogere belooning leidt. Zoo wordt dan deze hal in gebruik gesteld. Hierna verzocht spreker mevrouw Karsten de gedenkplaat, die in den muur is aange bracht en nog verscholen ging achter een draperie, te onthullen. En terwijl allen waren opgestaan, schoof langzaam de draperie terzijde en kwam de fraaie plaat te voorschijn. Het opschrift luidt: 1913 1938 JUBILEUMHAL Deze gedenkplaat werd aangeboden door het gezamenlijk personeel bij de opening 1 Juli 1938. Deze gedenkplaat, vervolgde de heer Oiie wordt, door het bestuur aanvaard met gevoe lens van groote erkentelijkheid. Hij hoopt, dat er tot aller heil veel stukken in zullen worden vervaardigd. Jubilarissen gehuldigd. Een blik terugwerpend naar wat achter ons ligt. dan zien we. dat er niet minder dan zes jubilarissen zijn n. de heeren Joh. M. Ense- rink M van Breueel D. Vroonland W Muiier Michel er, G Zwaan De heer Olie verzocht alle jubilarissen op het podium te komen. Mede verzocht hij den be«r Kok, die zijn jubileum verleden jaar reeds heeft gevierd, op het podium te komen. Hij sprak tot allen hartelijke woorden van dank en hoopte dat op de 25 jaren nog menig Jaar mag volgen. Verder richtte spreker zich tot de aandeel houders. de afnemers en de leveranciers. Zoo gij ons goed levert, houdt gij ons tot klant, zeide spreker. Hij besloot met de woorden: ..Leve de Plaatwellerij". waarmee allen in stemden. Vervolgens sprak de heer Olie d« jubilarissen achtereenvolgens toe. Den heer Enserink overhandigde hij een en veloppe met inhoud benevens een gouden hor loge. welk feestgeschenk ook aan de anderen werd aangeboden, hetgeen steeds met een korte doch geestige toespraak geschiedde. Rede burgemeester Kwint. Burgemeester Kwint zeide daarop het volgende: Hoewel mij reeds gisteravond in een be sloten bijeenkomst de gelegenheid werd ge boden uw vennootschap mijn gelukwenschen aan te bieden bij uw zilveren feest, wensch ik dit thans nog eens bij herhaling in het open baar te doen en daarbij tevens uiting te geven aan de waardeering, die bij ons Ge meentebestuur leeft jegens uw instelling. Op gericht in het jaar vóór den wereldoorlog tijdens het burgemeesterschap van mijn hooggeachten derden ambtsvoorganger, Mr. Dr. H. Ver Lor en van Themaat, die de vesti ging van uw industrie in deze gemeente sterk heeft gestimuleerd, kreeg deze jonge vennoot schap direct het hoofd te bieden aan bij uit stek groote moeilijkheden. In de afgeloopen 25 jaren heeft uw bedrijf meerdere crisisperioden doorleefd. Maar juist daardoor mag het tot te meer verheugenis stemmen nu u bij dit jubileum volkomen te recht kunt constateeren. dat uw vennootschap op zeer solide basis is gegrondvest en blijk heeft gegeven tegen stormen en ongunst der tijden ^opgewassen te zijn. De verhouding tusschen uw vennootschap en ons gemeentebestuurders is immer voor treffelijk geweest; u heeft daarbij ook open oog getoond voor de belangen dér arbeidersbe volking eji waar mogelijk uw nu reeds tot 200 personen uitgegroeid personeel uit deze gemeente gerecruteerd. Belangrijker dan een terugblik op het ver leden is bij een jubileum wel de vraag hoe staat u tegenover de toekomst. Binnenkort zal uw vennootschap weder voor groote ver anderingen komen te staan. Uw kantoorge bouwen en opslagplaatsen zullen moeten worden ontruimd als de kanaaltunnel het noordelijk en zuidelijk deel van onze gemeen te zal hebben hereenigd, een nieuwe fabrieks hal is reeds gebouwd en biedt u de gelegen heid uw bedrijf uit te breiden en te perfec- tionneeren; inderdaad, men behoeft aller minst, een optimist, té.zijn om te beweren, dat de komende jaren door u met groot vertrouwen kunnen worden tegemoet getreden. Óver dit alles verheugt zich met u de ge meente, waar uw bedrijf van den aanvang af was gevestigd en waarvan ik dc eer heb de woordvoerder te zijn. Wij brengen u hulde en dank voor wat tot stand werd gebracht en onze beste wenschen vergezellen u in de toe komst. Gisteravond heeft uw directeur aan u mijnheer de president-commissaris aangebo den een schilderij van den jongen Sluijters. Op dit doek is door den schilder ge ïnspireerd door het spel van licht en donker van vonkend vuur en grillige schaduwen een deel van uw bedrijf in contour en kleur gebracht: moge ik besluiten met den wensch, dat de uit dit schilderij sterk sprekende be drijvigheid bestendigd blijve* tot voldoening en tot heil van allen, die op eenigerlei wijze aan deze Industrie verbonden zijn. Daarna werd nog het woord gevoerd door en heer Went. secretaris van het departe ment Haarlem van de Nederl. Mij. voor Han del en Nijverheid, die wees op dei grootei trouw van het personeel. Waar zooveel trouw is, zal het bedrijf niet alleen blijven bestaan, maar in bloei toenemen. Spreker overhandig de onder luid applaus aan de jubilarissen het diploma en de penning der Maatschappij. De heer Lips sprekende namens het Nederl. Verbond van Werkgevers, huldigde in het bijzonder den directeur. Hij besloot met den wenseh. dat de Plaatwellerij tot in lengte van dagen een der meest geziene be drijven in Nederland mag blijven, tot sieraad van het Nederlandsche bedrijfsleven. De heer Swens sprak namens de Kamer van Koophandel. Hij wenschte den president commissaris, den directeur en de zes leden van het personeel geluk met hun jubileum. De heer P. J. R ij k e n wilde namens tech nisch en kantoorpersoneel getuigen van wat er in allen omgaat. Directie en commis sarissen bood hij zijn gelukwenschen aan. Deze groote hal is een nieuwe schrede op den egw naar een modern geoutilleerd bedrijf waardoor de Plaatwellerij haar positie niet alleen zal kunnen behouden, maar die tevens zal kunnen uitbreiden. Spreker bracht hulde aan den heer Olie en den procuratiehouder den heer Altena. in het bijzonder voor de wijze waarop zij in tal van zakan het per soneel tegemoet zijn gekomen. Leve de heer Olie .leve de heer Altena, leve de Plaatwellerij! (Daverend gejuich). Ten slotte dankte spreker voor de ver leende onderscheiding. De heer Karsten bracht den sprekers dank voor hun mooie woorden. Hiermede was de plechtigheid geëindigd. Maar velen bleven nog geruimen tijd ge zellig bijeen. SANTPOORT Het 40-jarig regeeringsjubileum. In de week van 4 tot en met 9 Juli zal er onder auspiciën van de plaatselijke Oranje- vereeniging een geldinzameling gehouden wór den opdat ook hier het regeeringsjubileum van H.M de Koningin niet onopgemerkt zal voorbijgaan. VERLOTING.. De verloting ten bate van het Jeugdhuis der Ned. Herv. Kerk zal Dinsdag a.s. plaats hebben.

Haarlem's Dagblad | 1938 | | pagina 11